ελληνική μουσική
    392 online   ·  210.874 μέλη

    CD για τα 70 χρόνια της Αποστολικής Διακονίας

    gate
    20.10.2006, 22:34
    "1936-2006 ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΑΚΟΝΙΑ: 70 χρόνια προσφοράς στην Εκκλησία και τοςυ λαούς του κόσμου"

    Αυτός είναι ο τίτλος μιας ειδικής έκδοσης της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, για να γιορτάσει τα 70 χρόνια προσφοράς της, η οποία μόλις κυκλοφόρησε.

    Έχω την τιμή να συμμετέχω κι εγώ μαζί με τον δάσκαλο (Χρόνη Αηδονίδη) σε αυτόν τον δίσκο κι αυτό -καταλαβαίνετε- με κάνει πολύ χαρούμενη... γι' αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας... Μόνο, όσοι ενδιαφέρεστε να το αποκτήσετε θα πρέπει να απευθυνθείτε απευθείας στα γραφεία της Αποστολικής Διακονίας, καθώς οι πηγές από τις οποίες διανέμεται (και μάλιστα απ' όσο ξέρω δωρεάν) είναι περιορισμένες.


    Ο δίσκος συνολικά περιλαμβάνει:

    Βυζαντινούς ύμνους από τους:

    - Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Χριστόδουλο
    - Σπυρ. Περιστέρη
    - Κων/νο Πρίγγο
    - βυζαντινή χορωδία του Λυκούργου Αγγελόπουλου
    - βυζαντινή χορωδία του Θεόδωρου Βασιλικού
    - Χρόνη Αηδονίδη
    - Νεκταρία Καραντζή

    Συμφωνικά έργα και τραγούδια με μουσική του Γιώργου Βούκανου (σε εκτέλεση μεταξύ άλλων της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας και Χορωδία της ΕΡΤ, του δεξιοτέχνη Βασίλη Σαλέα, των ερμηνευτών Γιάννη Βογιατζή, της Ελένης Σταμίδου, του Χρήστου Μυλωνά, της Παιδικής Χορωδίας του Ωδείου Αθηνών και σε στίχους του Δημήτρη Ρουμπάνη, του Ι. Μ. Χατζηφώτη και της Ελένης Μουζάκη Μπουρίτσα),

    και

    Παραδοσιακά τραγούδια με την Χορωδία του Ι. Ν. Αγ. Αθανασίου Πολυδρόσου, υπό τη διεύθυνση του π. Λάμπρου Ανδρεάκη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 20-10-2006 23:28 ]