ελληνική μουσική
    261 online   ·  210.931 μέλη

    Δήλωση-φωτιά του Νικήτα Κλιντ

    megaloserwtikos
    22.10.2006, 03:13
    Αρα σου κάνει εντύπωση...
    poison_girl
    22.10.2006, 03:17
    ναι αλλα οχι με την ενοια του "δεν το περιμενα να πει κατι τετοιο ο Νικητας" αλλα με τη εννοια του πως καποιος επωνυμος κανει τετοιες δηλωσεις που ξερει πως στανταρ θα προκαλεσουν..
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 03:20
    Και γιατί πρέπει να λένε πραγματάκια που δεν θα προκαλέσουν;
    Προτιμώ προσωπικά να μιλάνε οι άνθρωποι ειλικρινά κι ας συμβεί ότι έιναι να συμβεί.
    Από το καλυμένο ψέμα και το δήθεν, χίλιες φορές...
    Νομίζω...
    poison_girl
    22.10.2006, 03:21
    ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο!το ειλικρινα με τροπο ομως δεν ειναι καλυτερο απ το ωμα?
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 03:24
    Σίγουρα το ειλικρινά με τρόπο είναι καλύτερο από το ωμά, και το ωμά είναι καλύτερο από το διπλωματικό και ψεύτικο ''ήταν όλα σούπερ!''.
    poison_girl
    22.10.2006, 03:27
    Σε καμμια περιπτωση δεν μιλαω για δηθεν-ψευτια κλπ.
    Καλυτερα να τραγουδαει παρα να δηλωνει....!
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 03:31
    Πάσο...
    poison_girl
    22.10.2006, 03:32

    Aiolos_m
    22.10.2006, 03:36
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 03:20 έγραψε...
    Προτιμώ προσωπικά να μιλάνε οι άνθρωποι ειλικρινά κι ας συμβεί ότι έιναι να συμβεί.


    Πού ζεις;
    Εσύ δηλαδή όταν δε χωνεύεις κάποιον συγγενη για παράδειγμα αρχίζεις και του κατεβάζεις χριστοπ@ν@γίες;
    Σόρυ για την έκφραση αλλά νομίζω ότι μερικές φορές ξεχνιόμαστε στη χώρα του ιδανικού ίντερνετ...
    Δεν είναι κακό να μη συμπαθείς κάποιον ρε παιδιά. Κακό είναι να τον μηδενίζεις μπροστά σε άλλους που τον εκτιμούν και τον προτιμούν. Αυτό δείχνει μικρότητα. Τώρα αν θες να το παίξεις ασυμβίβαστος και να ζήσεις κόντρα στη σκιά σου, ε τότε σε θαυμάζω κι εγώ...

    Όσο για το αν η Αρβανιτάκη είναι μια επαρχιώτισσα ντίβα και τπτ άλλο από "σόβρακα και φανέλες" τότε ή ζείτε αλλού ή εγώ δεν υπήρξα ποτέ...
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 03:51
    Καλά δεν ωφελεί, άλλα έγραψα, άλλα διάβασες...

    Αγαπητέ εγώ δεν είπα ότι δεν έχει σπουδαίο έργο, είπα ότι αυτό το πλασάρει και σωστά. Με καλούς μάνατζερ από δίπλα.... (άσε που δεν το θεωρώ και κακό)
    Την φράση του Πανούση, την χρησιμοπόίησα όσο αφορα την απόλυτη μυθοποίηση που επικρατεί. Θέλω να τονίσω ότι κι αυτοί άνθρωποι είναι δεν είναι οι τέλειοι και άτρωτοι που νομίζετε.

    Αλλά πως την μηδένισε κατα την γνώμη σου, το διευκρινίζεις λίγο;
    Εγώ αυτό που είπα είναι, ότι δεν την μηδένησε, εμείς το λαμβάνουμε έτσι, επειδή έχουμε μια πολύ ιδανική εικόνα για κάποιους....
    Aiolos_m
    22.10.2006, 09:10
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 22-10-2006 στις 03:51 έγραψε...

    Καλά δεν ωφελεί, άλλα έγραψα, άλλα διάβασες...

    Αγαπητέ εγώ δεν είπα ότι δεν έχει σπουδαίο έργο, είπα ότι αυτό το πλασάρει και σωστά. Με καλούς μάνατζερ από δίπλα.... (άσε που δεν το θεωρώ και κακό)
    Την φράση του Πανούση, την χρησιμοπόίησα όσο αφορα την απόλυτη μυθοποίηση που επικρατεί. Θέλω να τονίσω ότι κι αυτοί άνθρωποι είναι δεν είναι οι τέλειοι και άτρωτοι που νομίζετε.

    Αλλά πως την μηδένισε κατα την γνώμη σου, το διευκρινίζεις λίγο;
    Εγώ αυτό που είπα είναι, ότι δεν την μηδένησε, εμείς το λαμβάνουμε έτσι, επειδή έχουμε μια πολύ ιδανική εικόνα για κάποιους....



    Καταρχήν δεν απάντησα μόνο για σένα. Ναι μεν παρέθεσα τα λόγια σου αλλά απάντησα στο γενικότερο κλίμα γιατί το άκουσα κι αυτό. Όσον αφορά την απόλυτη μυθοποίηση που λες δε βρίσκω κάτι που να μπορεί να καταλογήσει κάποιος στην Αρβανιτάκη όσον αφορά το έργο της. Δηλαδή αν το δεις καλλιτεχνικά, όπως θα πρέπει να το βλέπουμε, πες μου τι το "διεφθαρμένο" (lol) υπάρχει.

    Επίσης σχετικά με το μηδενισμό της από τον Κλίντ είναι εμφανής. Βγαίνει ένας άνθρωπος που έχει συνεργαστεί μαζί της και οι περισσότεροι έχουμε στο μυαλό μας ένα καλό αποτέλεσμα, και δηλώνει ότι η συνεργασία τους ήταν μια αποτυχία δεν ευδοκίμησε, και ούτε πρόκειται να ευδοκιμούσε επειδή η Αρβανιτάκη, όπως και το 95% των τραγουδιστών στην Ελλάδα, είναι για τον π****ο. Επείσης την κατηγορεί για την προμελετημένη εικόνα της. Όπως λες κι εσύ δεν είναι κακό, είναι; Και η Αλεξίου δεν είναι προσχεδιασμένη;

    Καλά από την άλλη μεριά, θα πεις, τι σκάμε τόσο; Θα χαθεί η Αρβανιτάκη;
    Κουβέντα να γίνεται...
    karelia
    22.10.2006, 09:58
    Τι υποκρισία όμως ε...
    κατηγορεί όλο το καλλιτεχνικό στερέωμα εκφράζοντας την αηδία του (όταν λές ότι είναι όλοι για τον Π****)
    αλλά πρόλα αυτά
    μια χαρά πήγε πέρσυ στα βραβεία του mad και τραγούδησε με όλους αυτούς (τα βραβεία του mad είναι 3 φορές χειρότερα από τα αρίων,φανταστείτε δηλ-τα βραβεία μοιράζεται η κοκκίνου,η βανδή,η παπαρίζου και ο νίνο)
    ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΧΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ?ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙ ΤΟ ΝΤΟΥΕΤΑΚΙ?
    incomplete_angel
    22.10.2006, 10:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 22-10-2006 στις 09:10 έγραψε...

    Καλά από την άλλη μεριά, θα πεις, τι σκάμε τόσο; Θα χαθεί η Αρβανιτάκη;
    Κουβέντα να γίνεται...



    Σωστόοοος!
    Fevgati
    22.10.2006, 10:53
    Και να λοιπόν που προέκυψε άλλο ένα θέμα τύπου "Χατζηγιάννη - Κατσιμίχα" τότε που ο πρώτος είπε ότι το έντεχνο είναι ένα μαγαζάκι που έκλεισε κι ότι αυτός λέει φτιάχνει "σκεπτόμενη Pop".... Και απάντησε τότε ο κύριος Κατσιμίχα.... κι έδωσε και καλή απάντηση. Αλλά για πείτε...εκτός από το σούσουρο που προκλήθηκε τότε.... έχασε έδαφος ο Χατζηγιάννης ή μήπως ξέχασε κανείς τον Κατσιμίχα?

    Στην περίπτωση τη συγκεκριμένη όμως δεν έχουμε απάντηση.... όχι ακόμα τουλάχιστον. Και ούτε νομίζω ότι θα έχουμε.

    Λοιπόν παιδιά ο κύριος Κλιντ(!) δεν είπε τίποτα πέρα από μια αλήθεια που για καλλιτέχνες του εύρους και του είδους της κυρίας Αρβανιτάκη παραμένει ένα απλό κοινό μυστικό. Όπως πολύ καλά ανέφερε κι ένας φίλος/η εδώ (τις απολογίες μου που δεν θυμάμαι τ' όνομα), τυχαία εμφανίστηκε όπως εμφανίστηκε η Αλεξίου έτσι όπως εμφανίστηκε στη Διγενή?

    Θα μπορούσε βέβαια ο συγκεκριμένος κύριος να αποφύγει να μιλήσει τόσο ωμά. Ίσως και να υπάρχει λόγος που έγινε η συγκεκριμένη δήλωση. Μήπως βγάζουν τίποτα καινούριο οι Ρόδες?
    Από την άλλη, άμα έβγαινε κι έλεγε για τη Βανδή ας πούμε ή για τη Χρύσπα να πω? την Καλομοίρα? νομίζετε ότι θα ασχολείτο κανείς με τη συγκεκριμένη δήλωση? Τ' αντίθετο εγώ νομίζω. Θα τον επικροτούσαν κιόλας και σίγουρα όλοι θα γελούσαμε γιατί αυτός ο "έντεχνος" hip hopεράς είχε τα guts να μιλήσει τόσο straight για καλλιτέχνες του εμπορικού.

    Κι επειδή εν τέλει, μάλλον μακρυγόρησα... Ε λοιπόν ο κύριος Κλιντ δεν είπε κάτι που δεν υφίσταται. Και επαναλαμβάνω.... δεν μιλώ μόνο για την Αρβανιτάκη αλλά για τον μύθο που κτίζεται από διάφορους manager γύρω από τους έντεχνους (αλλά καίγομαι να πουλήσω) καλλιτέχνες. Θα μπορούσε να πει πιο ήπια το παράπονό του αλλά προφανώς ή δεν τον ενδιαφέρει η γνώμη μου ή η δική σας ή υπήρχε λόγος που έγινε η δήλωση.

    Ας μην χαλάμε λοιπόν την καλή μας κι ας επιλέξουμε ποιους καλλιτέχνες θα ακούμε, τι θέλουμε να βλέπουμε και τί όχι από αυτούς και τελείωσε το πανηγύρι.

    Άλλωστε, σε όλες τις περιπτώσεις... ο φανατισμός...βλάπτει σοβαρά την υγεία! :)
    maspa
    22.10.2006, 12:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Fevgati στις 22-10-2006 στις 10:53 έγραψε...

    Λοιπόν παιδιά ο κύριος Κλιντ(!) δεν είπε τίποτα πέρα από μια αλήθεια που για καλλιτέχνες του εύρους και του είδους της κυρίας Αρβανιτάκη παραμένει ένα απλό κοινό μυστικό.



    Ας ήταν αρκετοί από αυτούς που διαφημίζουν αδιάκοπα σε όλους σχεδόν τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και στην τηλεόραση καλλιτέχνες του εύρους και του είδους της Αρβανιτάκη!! όπως είπε και ο Κλίντ:"Δε γράφει μουσική, δε γράφει στίχους, δεν έχει έλεγχο της αισθητικής - έχει στιλίστρια, σκηνοθέτες, συμβούλους." κι ΄ετσι ας υποθέσουμε πως είναι προτιμώ την Αρβανιτάκη με όλα τα παραπάνω παρά τη Κοκκίνου, για παράδειγμα.


    Παράθεση:


    Από την άλλη, άμα έβγαινε κι έλεγε για τη Βανδή ας πούμε ή για τη Χρύσπα να πω? την Καλομοίρα? νομίζετε ότι θα ασχολείτο κανείς με τη συγκεκριμένη δήλωση? Τ' αντίθετο εγώ νομίζω. Θα τον επικροτούσαν κιόλας και σίγουρα όλοι θα γελούσαμε γιατί αυτός ο "έντεχνος" hip hopεράς είχε τα guts να μιλήσει τόσο straight για καλλιτέχνες του εμπορικού.


    Αυτό μάλλον θα συνέβαινε μόνο στο mh!!Αντιθέτως θα ασχολούνταν πολύ περισσότερο, κάποια τηλεοπτικά κανάλια, εμβέλειας του star που τόλμησε να θίξει "μία από τις μεγαλύτερες σταρ της Ελλάδας" κι άλλου είδους τέτοιες ανοησίες θα ακούγαμε.

    Όπως και να 'χει, όποιος κι αν ήταν ο σκοπός της δήλωσής του, στα λόγια του υπάρχει μεγάλη αχαριστία για μία τραγουδίστρια χρόνων που τους βοήθησε πάρα πολύ, αν σκεφτεί κανείς πως οι περισσότεροι από εμάς μέσα από το τραγούδο "φοβάμαι(δεν είναι ο κόσμος σου αυτός" έγιναν ευρύτερα γνωστές οι ρόδες κι αυτό κατ'εμέ εξαιτίας της συμβολής της Αρβανιτάκη. Τώρα ποιό το κέρδος του από αυτή τη δήλωση; Και cdάκι να έχει να προωθήσει κακό θα του κάνει, γιατί εκτιμά πολύς κόσμος την εν λόγω τραγουδίστρια.

    Παράθεση:

    Αλλά για πείτε...εκτός από το σούσουρο που προκλήθηκε τότε.... έχασε έδαφος ο Χατζηγιάννης ή μήπως ξέχασε κανείς τον Κατσιμίχα?


    Δεν είναι το ίδιο. Ο Χατζηγιάννης εκπροσωπεί ένα άλλο είδος μουσικής που είναι πιο αποδεκτό από μεγαλύτερη μερίδα του κοινού.Ωστόσο ο Κατσιμίχας παρόλο που δεν παρουσίασε νέα δουλειά τα τελευταία χρόνια δε νομίζω να ξεχάστηκε από τη στιγμή που η συμβολή του στη μουσική είναι μεγάλη. Αλλά ας μην αλλάζουμε θέμα.... Απλά στη προκειμένη περίπτωση η δήλωση αυτή θα κάνει περισσότερο κακό πιστεύω παρά καλό για το συγκρότημα.Θα δείξει....

    Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά
    ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 22-10-2006 12:44 ]


    spiroos
    22.10.2006, 14:44
    Ας ηχογραφεί τέτοια τραγούδια η Αρβανιτάκη και η Αλεξίου και ας έχουν χίλιους δυο μάνατζερ, ράφτρες, μακιγιέρ και κουρελούδες. Η δήλωση του Κλιντ ήταν μια μπούρδα και μισή. Τόσα χρόνια και αυτός στο χώρο ήξερε τι γίνεται. Γιατί διάλεξε την Αρβανιτάκη γα το δίσκο του; Αλλά φτύνουμε εκέι που φιλήσαμε. Έτσι γινόμαστε μάγκες και τα λέμε τάχα έξω από τα δόντια. Ας είχε βγει να τα πει οταν κυκλοφόρησε ο δίσκος. Αλλά τότε θα έχανε τα φράγκα και την επιτυχία. Του είπε κανείς οτι η ταμπέλα΄"έντεχνο" σημαίνει μακριά φούστα, αξύριστη μασχάλη, άβγαλτα φρύδια, άβαφτο πρόσωπο και στάσιμη κίνηση σαν λαμπάδα; Άκου επιχείρημα: Η Αρβανιτάκη δεν γράφει στίχους, δεν μελοποιεί και δεν παίζει μουσικό όργανο άρα δεν έχει την αίσθηση του τραγουδιού! Ήμαρτον παναγία μου!

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 22-10-2006 14:51 ]


    maspa
    22.10.2006, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 22-10-2006 στις 14:44 έγραψε...
    Του είπε κανείς οτι η ταμπέλα΄"έντεχνο" σημαίνει μακριά φούστα, αξύριστη μασχάλη, άβγαλτα φρύδια, άβαφτο πρόσωπο και στάσιμη κίνηση σαν λαμπάδα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 22-10-2006 14:51 ]






    christos-reg
    22.10.2006, 18:15
    Παράθεση:
    Άκου επιχείρημα: Η Αρβανιτάκη δεν γράφει στίχους, δεν μελοποιεί και δεν παίζει μουσικό όργανο άρα δεν έχει την αίσθηση του τραγουδιού! Ήμαρτον παναγία μου!


    Παίζοντας μπαγλαμά και τραγουδώντας ξεκίνησε η γυναίκα το 1979..
    Anyway, δεν συμφωνώ με τον τρόπο που εκφράστηκε ο Κλιντ, αλλά τα όποια σχόλια του δεν έχουν να κάνουν με την καλλιτεχνική της πορεία -την οποία σίγουρα δεν αμφισβητεί-, αλλά κυρίως με τον άνθρωπο Αρβανιτάκη και την συμπεριφορά της, μέσα από τη γνωριμία τους. Έτσι βέβαια όπως την γνώρισε εν έτει 2005, με 25 χρόνια πορείας πίσω της, και όλες τις ανασφάλειες που έχει πλέον, σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στο παρελθόν...
    karelia
    22.10.2006, 18:45
    Παράθεση:

    Το μέλος christos-reg στις 22-10-2006 στις 18:15 έγραψε...

    Παράθεση:
    Άκου επιχείρημα: Η Αρβανιτάκη δεν γράφει στίχους, δεν μελοποιεί και δεν παίζει μουσικό όργανο άρα δεν έχει την αίσθηση του τραγουδιού! Ήμαρτον παναγία μου!


    Παίζοντας μπαγλαμά και τραγουδώντας ξεκίνησε η γυναίκα το 1979..
    Anyway, δεν συμφωνώ με τον τρόπο που εκφράστηκε ο Κλιντ, αλλά τα όποια σχόλια του δεν έχουν να κάνουν με την καλλιτεχνική της πορεία -την οποία σίγουρα δεν αμφισβητεί-, αλλά κυρίως με τον άνθρωπο Αρβανιτάκη και την συμπεριφορά της, μέσα από τη γνωριμία τους. Έτσι βέβαια όπως την γνώρισε εν έτει 2005, με 25 χρόνια πορείας πίσω της, και όλες τις ανασφάλειες που έχει πλέον, σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στο παρελθόν...



    συγνώμη εσύ κατάλαβες ότι αμφισβητεί μ ό ν ο τον άνθρωπο αρβανιτάκη??
    rigas
    22.10.2006, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-10-2006 στις 19:55 έγραψε...



    Δεν έχω λόγια....
    (απογοητευμένη διπλά γιατί και τον Κλίντ τον εκτιμούσα)......

    Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά
    ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 21-10-2006 19:56 ]




    -----------------------------------------
    Τότε μπορείς να εκτιμήσεις τουλάχιστον την ευθύτητα, άσχετα αν συμφωνείς ή όχι.