ελληνική μουσική
    352 online   ·  210.877 μέλη

    Τραγούδια από PC ή με μουσικα όργανα;

    KostasDjss
    26.10.2006, 11:53
    Πιστευέτε ότι θα πρέπει τα τραγούδια να δημιουργούνται μέσα από PC ή με μουσικα όργανα?? Δεν μιλάω βέβαια για house, progressive τραγούδια. Το λέω γιατί ο Η/Υ έχει μπεί σχεδόν όλα τα είδη μουσικής. Απλά την γνώμη σας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-10-2006 12:09 ]


    7bo4
    26.10.2006, 13:06
    Tο ανθρώπινο χέρι θα παραμείνει πάντα 'βασιλιάς'. Να είσαι σίγουρος. Απλά οι υπολογιστές μας έδωσαν τη δυνατότητα για πιο γρήγορα και πραγματικά, ποιοτικά demo. Και πίστεψέ με για τους μουσικούς αυτό είναι μεγάλο δώρο. Θείο θα μπορούσα να πω! Δεν είναι εύκολο να μαζεύεις όταν θες 5 άτομα. Όποιος έχει ασχοληθεί με γκρουπ θα στο επιβεβαιώσει. Ο υπολογιστής είναι πάντα εκεί και σε περιμένει. Υπάκουος και έτοιμος να σου κάνει όλα τα χατήρια. Και μην ξεχνάς πως ότι φτιάχνεις μαζί του, μπορείς να το δείξεις στην μπάντα σου και να το παίξετε live. Το κάνω χρόνια αυτό και πετυχαίνει απόλυτα. Αλλά ο υπολογιστής μην ξεχνάς ότι είναι πολύ χρήσιμος και για τους ανθρώπους που δουλεύουν και γράφουν μουσική για την τηλεόραση και τον κινηματογράφο. Γιατί εκεί πολλές φορές χρειάζονται συμφωνική 85 ανθρώπων! Μιλάμε λοιπόν για άλλα κόστη. Ο υπολογιστής μερικώς το έχει λύσει αυτό το πρόβλημα. Δεν φαντάζεσαι πως ένοιωσα όταν αφού για καιρό ετοίμαζα στον υπολογιστή μία δουλειά για ένα κλασσικό κουιντέτο, ήρθε η ώρα να τους δώσω τις παρτιτούρες και ξαφνικά ακούω μπροστά μου το αποτέλεσμα που άκουγα για εβδομάδες σπίτι, πιο ζωντανό πιο γλαφυρό, πιο ανθρώπινο! Ο υπολογιστής αγαπητέ δεν πρόκειται να τα ισοπεδώσει όλα. Όχι! Απλώς μας έδωσε άλλα όπλα για να γίνουμε και πιο παραγωγικοί αν θες. Εξάλλου ας μην ξεχνά κανείς ότι ένα computer από μόνο του δεν μπορεί να κάνει τίποτα απολύτως! Είναι το δικό μας χέρι που το οδηγεί. Τώρα πόσο ταλέντο έχει αυτό το χέρι....Ευτυχώς ο υπολογιστής και σ' αυτό το θέμα είναι σεμνός. Ποτέ δεν πρόκειται να σου κάνει κριτική!!!!
    VANHALEN
    26.10.2006, 13:13
    Πολύ ωραίο θέμα!Η αποψή μου ειναι,ότι απο τη στιγμή που κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει ένα επαγγελματικό χώρο(studio),είναι αναπόφευκτο,ότι τον μεγαλύτερο ρόλο στη μουσική δημιουργία κατέχει το PC.Βέβαι,π.χ.,αντί να χρησιμοποιεί κάποιος samples για τα τύμπανα,θα μπορούσε να πληρώσει 20 ευρώ και να τα γράψει κάποιος φίλος του(που ξέρει!!) και να τα επεξεργάστεί μετά ο ίδιος.Να πάρει τα κανάλια σπίτι του.Βέβαια σπίτι του,με δείγματα,θα φτιάξει ακριβώς αυτό που θέλει για τη συνθεσή του..Να δηλώσω ότι είμαι υπέρ των φυσικών παραγωγών,αλλά κ εγώ ως ηχολήπτης χρησιμοποιώ πολλές φορές δείγματα..Παίζει μεγάλο ρόλο ο χρόνος που έχεις(deadline),κ το ποσό που διαθέτει η εταιρεία αν μιλάμε για επαγγελματική δουλεια!Αυτά.....
    KAKOFONIKS
    26.10.2006, 14:04
    Εγώ πιστεύω πως σε καμιά περίπτωση τα PC δεν μπορούν να ξεπεράσουν τον άνθρωπο(τουλάχιστο όχι ακόμα).Σίγουρα το ζωντανό είναι καλύτερο και έχει καλύτερη ποιότητα πιστεύω , όμως χρειάζεται και το ηλεκτρονικό!

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 26-10-2006 14:05 ]


    12plus
    26.10.2006, 19:14
    Φαντάζομαι πως σε λίγο καιρό δε θα υπάρχει η έννοια του οργάνου όπως την ξέρουμε τόσους αιώνες κι αυτό με θλίβει ...
    rigas
    26.10.2006, 19:59
    Ασχολήθηκα αρκετά και δημοσιέυω την άποψή μου εδώ
    rockatzou
    26.10.2006, 21:48
    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 26-10-2006 στις 19:14 έγραψε...

    Φαντάζομαι πως σε λίγο καιρό δε θα υπάρχει η έννοια του οργάνου όπως την ξέρουμε τόσους αιώνες κι αυτό με θλίβει ...



    kai egw auto pisteuw
    Blackmore
    26.10.2006, 22:46
    Ο υπολογιστής έχει γίνει απαραίτητος σχεδόν σε όλους τους τομείς της ζωής μας και η μουσική δεν αποτελεί εξαίρεση.
    Hastaroth
    26.10.2006, 22:51
    Παράθεση:

    Το μέλος rockatzou στις 26-10-2006 στις 21:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 26-10-2006 στις 19:14 έγραψε...

    Φαντάζομαι πως σε λίγο καιρό δε θα υπάρχει η έννοια του οργάνου όπως την ξέρουμε τόσους αιώνες κι αυτό με θλίβει ...



    kai egw auto pisteuw



    Μήν ανησυχήτε παιδιά.

    Οταν συμβή αυτό,εμείς ήδη από καιρό θά βλέπουμε τά ραδίκια ανάποδα (εκτός από μένα που θα τα έχω φάει πρώτα...)
    Sapios_is_back
    24.12.2006, 00:15
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ.
    ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ.
    vero
    24.12.2006, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Sapios_is_back στις 24-12-2006 στις 00:15 έγραψε...

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ.
    ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ.




    Συμφωνω!!!
    PROFBASILHS
    25.12.2006, 01:29
    Σιγουρα ο η/υ έχει μπει παντού, ακόμα και στη μουσική δημιουργία. Όμως, πώς θα μπορέσει ποτέ να εκφράσει τα συναισθήματα των τραγουδιών ? Δεν μπορεί και ούτε πρόκειται. Άρα συμπεραίνω πως πάντα το ανθρώπινο touch θα βασιλεύει στη μουσική χωρίσ να απειληθεί.