ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Το ρεμπετικο τραγουδι εκφραζει τους νεους?

    filothei
    27.10.2006, 10:02
    Πιστευω οτι η Νεα γενια το αναζητα και το αφωμοιωνει.Στους παλιους θυμιζει της χαμενες πατριδες
    Aranios
    27.10.2006, 10:53
    Καλημέρα σε όλους.
    Δύσκολη ερώτηση!
    Εκφράζει τα κατώτερα ερωτικά ένστικτα που παρουσιάζονται περιοδικά σε κάθε άνθρωπο κατά την διάρκεια της ζωής του.
    Θα έλεγα πως αφήνουν μια νότα απαισιοδοξίας χωρίς όμως να στερούνται μουσικής ποιότητας..


    filothei
    27.10.2006, 10:58
    Δεν ειναι απαισιοδοξια το ρεμπετικο ειναι παραπονο ζωης ειναι πονος ειναι χαρα.
    Aranios
    27.10.2006, 11:28
    Δεν διαφωνώ με αυτά που λες .
    Αλλά όταν κάτι δεν σε ανεβάζει (δεν σε πηγαίνει) ψηλότερα αλλά σε αφήνει στάσιμο ή σε ρίχνει ακόμη πιο χαμηλά, ερεθίζει ανθρώπινα ένστικτα που πιθανόν να μη σου επιτρέψουν να αναρρώσεις από κάποιο πνευματικό πόνο.

    KAKOFONIKS
    27.10.2006, 11:31
    Το ρεμπέτικο τραγούδι "γεννήθηκε" σε μία εποχή όπου δεν υπήρχαν chat,χρυσοί δίσκοι δημοσιότητα κ.τ.λ., έτσι ήταν και είναι αυθεντικό τραγούδι. Και λέγοντας αυθεντικό εννοώ ένα τραγούδι το οποίο βγήκε αβίαστα μέσα απο την ψυχή του εκάστοτε συνθέτη(μπορεί να ακούγεται λίγο γραφικό αλλά έτσι είναι).Και έρχομαι στο θέμα μας, ένα τέτοιο τραγούδι το οποίο προέρχεται απο την ψυχή δεν μπορεί παρά να συγκινήσει όχι μόνο τους νέους αλλά και πολλούς άλλους.Μπορεί να βλέπουμε διάφορα που μας σοκάρουν στους νέους αλλά πιστεύω ότι στη μουσική και γενικότερα στην τέχνη αρχίζουν να κατευθύνονται προς τις σωστές κατευθύνσεις!
    Aranios
    27.10.2006, 11:39
    Φιλοθέη, μήπως είσαι από την Φιλοθέη;;;;;;
    numlock
    27.10.2006, 11:43
    Εγώ προσωπικά δεν νομίζω πως μπορεί να εκφράζει τους νέους το συγκεκριμένο είδος τραγουδιού.
    Ανάλογα με τα βιώματα …….. και τα ακούσματα..


    Mesoxoritis
    27.10.2006, 12:21
    Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο ένας νέος να εκφραστεί και να τον αγγίξει το ρεμπέτικο. Εξαρτάται, όπως είπει και ο\η numlock, από τα εκάστοτε ακούσματα. Εγώ, π.χ μπορεί να είμαι μόνο 18 χρονών, αλλά γνωρίζω τα ρεμπέτικα τραγούδια σε πολύ βάθος. Αυτό οφείλεται εν μέρει στο ότι μεγάλωσα στα Τρίκαλα και με επηρέασε η μουσική που ακουγόταν εκεί. Είχα και τον παππού μου που με έφερε σε επαφή, μου άρεσαν κιόλας, οπότε μπορώ να πω ότι με εκφράζουν. Γενικά όμως πιστεύω ότι δεν ισχύει αυτό για τους πολλούς νέους, οι οποίοι εκφράζονται πιο πολύ από τη ροκ μουσική. Είχα αυτή τη συζήτηση με έναν συμφοιτητή μου προχθές, και μου είπει ότι: ''Καλά τα ρεμπέτικα, αλλά δεν θα τα ακούσω ενώ κάθομαι στο σπίτι. Μόνο αν πάω σε καμιά ταβέρνα ή σε κάνα ρεμπετάδικο. Τότε μου αρέσουν.''
    Αυτό τα λέει όλα, σχετικά με το πώς αντιλαμβάνονται αυτή τη μουσική οι νέοι, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό.
    filothei
    27.10.2006, 13:25
    Συμφωνω απολυτως μαζι σου.Ειναι τα ακουσματα που εχει ο καθε νεος
    rockatzou
    27.10.2006, 20:00
    Εξαρταται απο τα βιωματα και απο τι βιο εχει ο καθε νεος!!!
    πχ.Εγω ακουω μονο ροκ γιατι ακουενε οι γονεις μου ροκ
    ενω ενας αλλος φιλος μου του αρεσουν τα λαικα γιατι οι γονεις του ακουνε ζεμπεκικα
    Fler
    27.10.2006, 20:26
    Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα ηλικίας..Δηλαδή αν αυτοί οι νέοι μεγαλώσουν, θα μάθουν να το ακούν?Νομίζω ότι είναι και θέμα εποχής..Θεωρείται ξεπερασμένο από ορισμένους..Σήμερα μάλιστα έτυχε να βρεθώ με έναν 16χρονο μέσα στο ίδιο αμάξι όπου έπαιζε ένα κλασικό ρεμπέτικο..Λοιπόν η παρατήρηση που έκανε ήταν: ''Όχι ρε φίλε, τι καμμένο κομμάτι είναι αυτό?''.Το μόνο που μπόρεσα να πω ήταν: ''Έτσι λες?''.Πιστεύω ότι δεν έχουν μάθει να το ακούν όλοι. Εμένα με εκφράζει,με διεγείρει..Όπως και να το κάνουμε όμως, θέλει και την ώρα του για να απελευθερωθεί όλη η μαγεία του...
    Lansetris
    27.10.2006, 21:49
    Νομίζω πως δεν είναι θέμα ηλικίας ούτε και ροκ. Υπάρχουν πολλοί νέοι που εκφράζονται μέσα από το ρεμπέτικο, ξέρω μαθητές τέτοιους και όχι στα Τρίκαλα όπως ο Γιώργος αλλά στον Πειραιά ή στα Εξάρχεια. Ούτε και θέμα ροκ είναι. Πολλοί ακούνε ροκ και ρεμπέτικα ενώ υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι τα ρεμπέτικα εκφράζουν και "ροκ" καταστάσεις. Είναι μάλλον θέμα βιωμάτων αλλά και νοοτροπίας ή και ηχητικής προσσέγγισης.
    Εμένα π.χ. που είμαι μεγάλος στην ηλικία δε με εκφράζουν όπως δε με εξέφραζαν από μικρό παιδί. Θυμάμαι έκανα αγγαρεία όταν πήγαινα παλιά με συμφοιτητές στις κομπανίες. Δέχομαι όμως τις επιδράσεις του ρεμπέτικού στο λαϊκό τραγούδι και το απολαμβάνω.
    Tziamourani
    27.10.2006, 22:58

    Συμφωνώ μαζί σου πως δεν είναι θέμα ηλικίας....Σίγουρα εκφράζονται μέσα από το ρεμπέτικο οι νέοι..αλλά και σίγουρα είναι και θέμα βιωμάτων.
    Πάντως εγώ το απολαμβάνω πολύ το ρεμπετικο τραγούδι...και περνάω καλά όποτε βρίσκομαι ανάμεσα σε ρεμπέτικους σκοπούς!

    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 27-10-2006 στις 21:49 έγραψε...

    Νομίζω πως δεν είναι θέμα ηλικίας ούτε και ροκ. Υπάρχουν πολλοί νέοι που εκφράζονται μέσα από το ρεμπέτικο, ξέρω μαθητές τέτοιους και όχι στα Τρίκαλα όπως ο Γιώργος αλλά στον Πειραιά ή στα Εξάρχεια. Ούτε και θέμα ροκ είναι. Πολλοί ακούνε ροκ και ρεμπέτικα ενώ υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι τα ρεμπέτικα εκφράζουν και "ροκ" καταστάσεις. Είναι μάλλον θέμα βιωμάτων αλλά και νοοτροπίας ή και ηχητικής προσσέγγισης.
    Εμένα π.χ. που είμαι μεγάλος στην ηλικία δε με εκφράζουν όπως δε με εξέφραζαν από μικρό παιδί. Θυμάμαι έκανα αγγαρεία όταν πήγαινα παλιά με συμφοιτητές στις κομπανίες. Δέχομαι όμως τις επιδράσεις του ρεμπέτικού στο λαϊκό τραγούδι και το απολαμβάνω.


    maspa
    27.10.2006, 23:32
    Δε συμφωνώ πως είναι θέμα ηλικίας. Ας κάνετε μια "βόλτα" στα προφίλ μελών του mh μελών νεαρής ηλικίας και θα διαπιστώσετε πως στα αγαπημένα είδη μουσικής είναι και το ρεμπέτικο.(Αρχικά όταν το είδα, ξαφνιάστηκα, δεν το περίμενα). Και πιστεύω πως ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν νέα παιδιά που θα διασκεδάσουν πολύ περισσότερο σε ένα ρεμπετάδικο παρά σε ένα club.
    Amelie
    27.10.2006, 23:48
    Γιατί όχι? Γιατί δηλαδή είναι δύσκολο να τους εκφράζει? Είναι πιο εύκολο που πολλούς νέους τους εκφράζει η Κοκκίνου κι η Βανδή? Διοτί εμένα πιο κουλό αυτό μου φαίνεται παρά το να ακούσουν και να αγαπήσουν τα ρεμπέτικα.
    maspa
    28.10.2006, 00:01
    Παράθεση:

    Το μέλος rockatzou στις 27-10-2006 στις 20:00 έγραψε...

    Εξαρταται απο τα βιωματα και απο τι βιο εχει ο καθε νεος!!!
    πχ.Εγω ακουω μονο ροκ γιατι ακουενε οι γονεις μου ροκ
    ενω ενας αλλος φιλος μου του αρεσουν τα λαικα γιατι οι γονεις του ακουνε ζεμπεκικα



    Διαφωνώ. Οι γονείς μου δεν ακούνε καθόλου μουσική κι αν ακούσουν θα ακούσουν ό,τι τύχει(και συνήθως τυχαίνει να ακούνε αυτά που κοροιδεύω)
    Η αδερφή μου ακούει Ρουβά, Βανδή κλπ....
    Εγώ από που έπεσα από τον Άρη??
    valia1984
    28.10.2006, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 28-10-2006 στις 11:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 27-10-2006 στις 23:32 έγραψε...

    Δε συμφωνώ πως είναι θέμα ηλικίας. Ας κάνετε μια "βόλτα" στα προφίλ μελών του mh μελών νεαρής ηλικίας και θα διαπιστώσετε πως στα αγαπημένα είδη μουσικής είναι και το ρεμπέτικο.(Αρχικά όταν το είδα, ξαφνιάστηκα, δεν το περίμενα). Και πιστεύω πως ακόμα και στις μέρες μας υπάρχουν νέα παιδιά που θα διασκεδάσουν πολύ περισσότερο σε ένα ρεμπετάδικο παρά σε ένα club.



    Θα συμφωνήσω!
    Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ηλικίας.
    Εγώ ακούω ρεμπέτικα και διασκεδάζω με αυτόν τρόπο.
    Με εκφράζει πολύ περισσότερο να πάω σε ένα ρεμπεταδικο από
    Ένα club.Όχι πως δεν έχω πάει ή πως δεν θα πάω αν τύχει με
    παρέα κλπ
    αλλά αν είναι να επιλέξω,θα επιλέξω ρεμπετάδικο.
    Με εκφράζει καλύτερα και περνάω και πολύ καλύτερα.





    θα συμφωνήσω κι εγω...
    σίγουρα προτιμώ το ρεμπετάδικο από ένα κλαμπ..
    pkamno
    20.02.2007, 17:48
    Το ρεμπετικο και καθε ειδος μουσικης που ειναι ειλικρινης εκφραζει σιγουρα ολους ανεξαρτητου ηλικιας!!
    mariachi
    20.02.2007, 18:33
    Εγώ πιστεύω πως οι νέοι του σήμερα,όχι μόνο ακούνε,αλλά και συγκινούνται απ'τα ρεμπέτικα τραγούδια.Το ρεμπέτικο δε θα πεθάνει ποτέ.
    Eliza21
    20.02.2007, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 20-02-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω πως οι νέοι του σήμερα,όχι μόνο ακούνε,αλλά και συγκινούνται απ'τα ρεμπέτικα τραγούδια.Το ρεμπέτικο δε θα πεθάνει ποτέ.