ελληνική μουσική
    239 online   ·  210.899 μέλη

    Τι σημαίνει για σας μια εθνική γιορτή;

    semplice
    28.10.2006, 15:20
    Αντώνη η επίμαχη φράση χρησιμοποιήθηκε ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ από τον φίλο -μέλος
    δεν την εννοούσε δηλαδή και αμέσως διόρθωσε ,νομίζω πριν καν επέμβω εγώ να τον παρακαλέσω.
    Ηταν λάθος στη χρήση της Ελληνικής γλώσσας και έτσι λειτούργησαν τα αντανακλαστικά σου γιατί πρέπει αυτό που γράφουμε να καθρεφτίζει αυτό που σκεπτόμαστε.Δεν μπορεί ο άλλος να σκέφτεται "τι μπορεί να θέλει να πει ο ποιητής με αυτήν τη λέξη?μήπως εννοεί κάτι άλλο"?
    (Απλά και φιλικά στο έγραψα αυτό επειδή νόμιζα πως είχες καταλάβει οτι δεν το εννοεί ο Kakofoniks αυτο που αρχικά είχε γράψει)

    ΤΟ "εποικοδομητικό " του σχολίου όμως δεν καταλαβαίνω όμως την στιγμή που ο άνθρωπος λέει"Λαθος εκφράστηκα ρε παιδιαα!! Μη βαράτε!!"
    Που το βρίσκεις το εποικοδομητικό?

    Μετα λες "δεν είναι το πρόβλημα μου αν με τη λέξη εθνικιστης αναφέρeστε στο τάδε ή το δείνα περιεχόμενο.Δεν ειναι για μένα πάνω από όλα η πατρίδα"
    Τότε για ποιο λόγο η αντίδραση σε χρόνο dt με το που έγραψε ο φίλος???

    Τέλος γράφεις πως εθνική γιορτή σημαίνει μνήμη.Αλλά δεν την αντιλαμβάνεσαι ως εθνική.Ως τι την αντιλαμβάνεσαι?Την ακρίβεια και την σαφήνεια λοιπόν ας την υπερασπιστούμε και τωρα και δεν λέω με αυτό πως δεν την υπερασπίζεσαι.Απλα εξήγησέ το ,φυσικά αν και όποτε θέλεις

    Το ""Ο Χ Ι Κωνσταντίνε"" είχε να κάνει μήπως(λέω μήπως) με την 'προτροπη"
    του κ.διαχειριστή προς τα μέλη να "συμμορφώνονται" προς τις υποδείξεις μου
    (υποτίθεται)?Την αγνόησα πριν όπως είδες διότι εντυπώσεις ήθελε να σπείρει και τίποτα άλλο.Αλλά γιατι να την ακολουθήσεις?Υπάρχει λόγος?
    Εδώ όπως έχω δει έως τώρα ένα χρόνο στο ΜΗ δεν είναι απαραίτητο
    να συμπορεύεται κάποιος με τις απόψεις του διαχειριστή για να μπορεί να γράφει.

    Φιλικά όλα αυτά και ελπίζω να μην σου δημιουργώ φόρτο και "υποχρεώση"
    να απαντήσεις .Οποτε θέλεις και αν θέλεις.Το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό από άλλο
    τόπικ.Α! χρωστάω και μια μπύρα!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-10-2006 15:42 ]


    gazakas
    28.10.2006, 15:42
    To "εποικοδομητικό" ήταν ότι έγινε αμέσως η διόρθωση
    Αντέδρασα κατ' αυτόν τον τρόπο και τόσο "ακαριαία" επειδή διαφωνούσα και με τη γενίκευση του όρου αλλά και με το πνεύμα που την πλαισίωνε.
    Για τα υπόλοιπα κάποια άλλη στιγμή.


    semplice
    28.10.2006, 15:45
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 28-10-2006 στις 15:42 έγραψε...

    To "εποικοδομητικό" ήταν ότι έγινε αμέσως η διόρθωση
    Αντέδρασα κατ' αυτόν τον τρόπο και τόσο "ακαριαία" επειδή διαφωνούσα και με τη γενίκευση του όρου αλλά και με το πνεύμα που την πλαισίωνε.
    Για τα υπόλοιπα κάποια άλλη στιγμή.





    Σωστό αυτό για τη διόρθωση.Για τα άλλα ναι ,έχουμε να κουβεντιάσουμε
    Ο καθένας έχει διαφορετική οπτική και πρέπει να γίνεται σεβαστό κατά την
    άποψη μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-10-2006 15:50 ]


    gazakas
    28.10.2006, 15:46
    Και κάτι ακόμα. Το Ο Χ Ι πήγαινε στο γεγονός ότι διαφωνούσα μαζί σου. Λυπάμαι ακόμα και που σκέφτηκες ότι μπορεί να χειραγωγούμαι από κάποιον άλλο. Επίσης λυπάμαι και για τις σπόντες που ακολουθούν στο κείμενό σου...
    semplice
    28.10.2006, 16:00
    Δεν μίλησα για χειραγώγηση και αν θες μην ξεκινάς κάτι καινουριο άσχημο αποό το τίποτα.Δέχτηκα επίθεση και ειρωνία ,όχι από σένα ,αν δεν το είδες ,κοίτα στα προηγούμενα Post.
    Και καμία σπόντα δεν άφησα.Εδω καλώς ή κακως (κακώς μάλλον)παίζουν ρόλο και οι συμπάθειες και οι αντιπάθειες.Ανθρωποι είμαστε όμως..Αυτες διαμορφώνονται πολύ εύκολα κάποιες φορές(και αυτό κακό).Δύσκολο επίσης να κρίνεις ποιες προθέσεις είναι ειλικρινείς και ποιες όχι.
    Η δική μου ήταν και είναι ειλικρινής απέναντι σου.Στο χέρι σου να το δεχτείς αυτό που λέω ή όχι.
    Θα ήθελα όμως να κλείσει εδώ το θέμα το δικό μας ,ήδη βγήκαμε εκτός ορίων.

    gazakas
    28.10.2006, 16:06
    ΟΚ

    semplice
    28.10.2006, 16:13

    semplice
    28.10.2006, 17:36
    Και επειδή έχει σημασία τι σημαίνει για τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας
    η εθνική εορτή η σημερινή απλά να παραθέσω από το in.gr το κείμενο
    που διάβασα πριν από λίγο και νομίζω τα λέει όλα..
    Να πω μόνο πως ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι θεσμός στην Ελλάδα
    και απολαμβάνει τον σεβασμό από όλους τους Ελληνες.Αυτά λέει το Σύνταγμα μας φυσικά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.
    Εχουν ιδιαίτερο νόημα όμως οι δηλώσεις αυτές ,δεν έχουν να κάνουν με τις
    δηλώσεις των πολιτικών που πολύ συχνά χρωματίζονται από συμφέροντα.
    Θα πρότεινα τις διαβάσετε....
    Α...μάλιστα...τώρα το βλέπω που πάω να κάνω copy-paste...το σχετικό δημοσίευμα έχει ήδη φύγει από την πρώτη σελίδα του ειδησεογραφικού in.gr.2 ώρες εκεί.."πολυ έμεινε"...Σημεία των καιρών?Στην κρίση σας ..


    Θεσσαλονίκη


    Στην έννοια του πατριωτισμού και στις στρεβλώσεις, τις οποίες αυτή έχει υποστεί, αναφέρθηκε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, κατά τη διάρκεια επίσημου γεύματος που παρέθεσε το Σάββατο προς τιμή του ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Βασίλης Παπαγεωργόπουλος.

    Με τη συγκεκριμένη εκδήλωση ολοκληρώθηκε και ο τριήμερος εορτασμός στη Θεσσαλονίκη για την απελευθέρωση της πόλης και την εθνική επέτειο του «Όχι».

    Προσφωνώντας τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ο κ. Παπαγεωργόπουλος είπε, μεταξύ άλλων, πως «η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 είναι μια γιορτή του ήθους και της λεβεντιάς. Είναι μια ημέρα χαράς για όλους τους Έλληνες, διότι περιέχει στην ουσία της μηνύματα ομοψυχίας, ιερής συγκίνησης και ευγνωμοσύνης».

    Από την πλευρά του, ο κ. Παπούλιας τόνισε ότι «το ιστορικό δίδαγμα αυτών των επετείων έχει να κάνει με το περιεχόμενο του πατριωτισμού και τη σημασία της αυταπάρνησης στο όνομα διαχρονικών ιδανικών και αξιών. Ο πατριωτισμός είναι μια έννοια που στην πορεία του χρόνου έχει κακοποιηθεί και έχει παραχαραχθεί αρκετές φορές».

    Όπως υπογράμμισε, «η αγάπη για την πατρίδα χρησιμοποιήθηκε αρκετές φορές, παγκοσμίως, ώστε να δικαιολογηθούν ξενοφοβικά σύνδρομα και προσπάθειες αποκλεισμών. Ειδικά η γειτονιά μας, τα Βαλκάνια, που κάποιοι τα βλέπουν ακόμη σαν 'πίσω αυλή της Ευρώπης', δοκιμάστηκαν από τις συνέπειες των στρεβλώσεων της αντίληψης για το έθνος».

    Καταλήγοντας, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας επισήμανε πως «κανείς δεν ξέρει αν θα μπορούσε να γίνει ήρωας, παρά μόνο την ώρα που θα τον καλέσει το καθήκον και θα πρέπει να επιλέξει το δρόμο που θα πάρει. Ο τόπος αυτός έχει γεννήσει πολλούς ανθρώπους που την κρίσιμη ώρα διάλεξαν το δρόμο της προσφοράς, διάλεξαν δηλαδή το δρόμο το δύσκολο. Και γι' αυτό έχει σημασία να τους θυμόμαστε σε κάθε τέτοια ευκαιρία».

    Το πρωί του Σαββάτου ο Κ.Παπούλιας κατέθεσε στεφάνι στο ηρώο του Γ' Σώματος Στρατού και στη συνέχεια παρακολούθησε τη μεγάλη στρατιωτική και πολιτική παρέλαση στο χώρο της νέας παραλίας της Θεσσαλονίκης.


    news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ, ΜΠΕ








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-10-2006 17:43 ]


    rockatzou
    28.10.2006, 19:34
    να γιορταζουμε τους ανθρωπους που πεθαναν για να εχουμε εμεις ελευθερια και επισης να πηγαινω εκδρομη στην εξοχη!!!!!!
    semplice
    28.10.2006, 21:59
    Μaraki24 είναι πολύ όμορφα αυτά που έγραψες...Εχω την άισθηση πως έτσι θα ήθελε και και η Nεκταρία (sunwnig) να γράψουμε σε αυτό τόπικ.Τι σημαίνει για εμάς τους ίδιους.Πέρα από σύνθετες γεωπολιτικές ,ιστορικές αναλύσεις και "τεκμηριωμένες" απόψεις.Στιγμές του καθενός μας από αυτές που δεν ξεχνιούνται όπως η δική σου διότι περιέχουν τόσα όσα τόνοι βιβλίων δεν μπορούν.
    Συναισθήματα που δεν περιγράφονται με λόγια ,εμπειρίες που έχουν διαμορφώσει
    τα μέσα μας σε μεγάλο βαθμό.
    Θα δούμε ποιο τρόπο θα βρούμε όλα αυτά θα τα μεταδώσουμε στους νεότερους.Το περιβάλλον γίνεται εξαιρετικά αντίξοο.Είναι δύσκολο το εγχείρημα αλλά δεν παυει να είναι μια μεγάλη και ωραία πρόκληση....


    punkster
    28.10.2006, 22:59
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 28-10-2006 στις 13:40 έγραψε...

    Η εθνική εορτή με την μορφή που της δίνουν σήμερα, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα... Αδυνατώ ας πούμε να καταλάβω την έννοια της παρέλασης, όπως επίσης αδυνατώ να αντιληφθώ ποιος ο λόγος που υποχρεωτικά πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε αυτήν οι μαθητές...

    Νομίζω πως με την καθημερινή μας στάση θα έπρεπε να τιμάμε αυτούς που πολέμησαν και θυσιάστηκαν για τα μεγάλα ιδανικά...



    Συμφωνω μαζι σου. Ουτε εμενα μου λεει τιποτα η εθνικη εορτη με την σημερινη μορφη. Ισως να φταιει το οτι δεν ειμαι ελληνιδα. Ισως παλι οχι...... Το μονο που εχω αποκομισει, παντως, τοσα χρονια απο το σχολειο ειναι υπνωτικοι μονολογοι και ποιηματα σε σχολικες γιορτες με τους μαθητες πανω και κατω απ τη σκηνη ετοιμους να βαρεσουν ενεση και βαριεστιμενοι μαθητες να σερνουν νωχελικα τα ποδια τους σε ατελειωτες (αναγκαστικες) προβες για την παρελαση κατω απ τον ηλιο.... Δεν μου εχει μεινει κανενα αποσπασμα απο τις σχολικες γιορτες, κανενα σπουδαιο γεγονος, κανενας εθνικος ηρωας. Μονο ενα κενο. Και αυτο γιατι περνουσα την περισσοτερη ωρα χαζευοντας τους συμμαθητες μου παρα παρακολουθωντας τι γινεται, γιατι πολυ απλα οι σχολικες γιορτες ειναι βαρετες! Κανενας καθηγητης ομως δεν φροντιζει να το αλλαξει αυτο! Να κανει τις σχολικες γιορτες να αποκτησουν ενδιαφερον, να κεντρισουν τους μαθητες και να τους κανουν να θελουν να τις παρακολουθησουν! Ολοι ομως επιμενουν στον "παραδοσιακο" και "ορθο" τροπο, δηλαδη να βγαινουν στη σειρα καμια 20αρια μαθητες, να παπαγαλιζουν ξενερωτα δυο-τρια ποιηματα, και αντε να παρεμβαλεται και κανενα πατριωτικο και επαναστατικο τραγουδι (μονο σε αυτο το σημειο συνηθως προσεχουν οι μαθητες λογο των φαλτσων...) Λες και επειδη τα παρουσιαζουν με λιτα και συνηθησμενα κανουν καποιο καλο και βγαινει κατι απ αυτο. Τρυπα στο νερο κανουν......
    Τι νοημα εχει να εξυμνουμε τους ηρωες οταν ο αλλος απο κατω δεν εχει καταλαβει Χριστο??? Πως θα εκτιμησει κατι που το θεωρει βαρετο και αναγκαστικο??? Τι αγαπη και σεβασμο για την πατριδα θα περασει στον μαθητη οταν το μονο που σκεφτεται ειναι σε ποση ωρα θα τελειωσει η γιορτη για να παει Starbucks με την παρεα του?? Υπαρχουν τοσο υπεροχα ποιηματα και κειμενα που ειναι κριμα απ το Θεο να πηγαινουν χαμενα χωρις να τα παρακολουθει κανεις.......
    Οσο για τις παρελασεις τι να πω..... Που υποτιθεται θα επρεπε με αυτο το τροπο να τιμουμε και να δειχνουμε τον σεβασμο μας στους θανοντες του πολεμου. Αντι γι αυτο οι περισσοτεροι μαθητες πανε ειτε γιατι ψαρωσαν οταν ακουσαν για αποβολες και τιμωριες ειτε για μοστρα (αναφερομαι στα καλλιγραμμα μπουτια που σκανε μυτη καθε χρονο στις παρελασεις!) . Ασε που και απο το σχολειο οι οδηγιες που λαμβανουμε δεν ειναι "καντε καλη παρελαση για να τιμησετε τους προγονους σας" αλλα "καντε καλη παρελαση για να μην κανει ασχημη εντυπωση το σχολειο μας στον δημαρχο που θα παρακολουθει. Μην μας πουν και αχρηστους, οτι δεν μπορουμε να κανουμε μια παρελαση".
    Η αγαπη για την πατριδα δεν δειχνεται με παρελασεις και γιορτες και δηθεν πατριωτισμους. Ειναι εσωτερικο, ψυχικο ζητημα του καθενος. Δε πα να χτυπιεσαι και να λες οτι αγαπας την πατριδα σου, αν δεν το εχεις μεσα σου.....

    _Paul_
    07.11.2006, 23:23
    Κλεινει το σχολειο! γιουχουυυυ!!
    Giorgos_arazei
    15.11.2006, 00:10
    Ειπα να ανασυρω αυτο το τοπικ μιας και ερχεται η γιορτη του Πολυτεχνειου.
    Προσωπικα απο μικρος με συναρπαζει ο Αγωνας του 21' για τις ξεχωριστες μορφες του. Οι πολεμοι τοτε ηταν πιο "καθαροι" δεν υπηρχαν βομβες και πολυβολα. Βεβαια η Αντισταση του 40' ειναι πιο προσφατη.
    Πριν δυο χρονια(ημουν γραμμενος σε μια ομαδα ερευνας) την παραμονη της 28ης Οκτωμβριου, πηρα ενα δημοσιογραφικο μαγνητοφωνο και πηγα σε ενα παπου που χε πολεμησει σ όλες τις μαχες στην Αλβανια. Με κερασε καφε,καλαμπουρισαμε και ειπαμε διαφορα. Την ωρα που μου εξιστορουσε τα γεγονοτα στο μετωπο, αρχισε να κλαιει με λιγμους και ηρθα σε μια θεση απιστευτη. Εκεινο το βραδυ δεν μπορεσα να κοιμηθω και ασφαλως δεν μπορεσα ποτε να το ξεχασω. Καθε χρονο ανημερα στην εθνικη μας γιορτη τον βρισκω και του λεω ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα οσα εδωσε εκει πανω,αφου δεν εχω τον παπου μου να του το πω.
    Αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι πως τετοιους ανθρωπους δεν θα πρεπει να τους θυμομαστε μονο στις γιορτες. Αλλοι αγωνιστες-πολεμιστες ζουν σημερα κατω απο αθλιες συνθηκες και το μονο που εχει μεινει να τους θυμιζει τις ενδοξες εκεινες μερες, ειναι τα παρασημα Ανδρειας στον τοιχο...
    Τελος,η γιορτη του Πολυτεχνειου δεν θα διστασω να πω πως με μπευρδευει ακομα γιατι το πολιτικο στοιχειο ειναι πολυ εντονο.Ακομα την επεξεργαζομαι αλλα θα καταληξω,που θα μου παει.
    movflower
    15.11.2006, 00:52
    Σεβασμός σε αυτούς που έπεσαν, σεβασμός σε αυτούς που πολέμησαν για την Ελευθερία. Δέος για τους άγνωστους ήρωες και τις οικογένειες τους που έμειναν στο περιθώριο ίσως για πάντα, μαχόμενες να συντηρηθούν με την παντελή έλλειψη του άντρα και του πατέρα.΄

    Δεν χρειάζεται όντως κανένας λόγος και καμιά παρέλαση για να περάσει στην καρδιά η αγάπη για την ελευθερία. και οι περισσότερες μας εθνικές γιορτές συσχετίζονται απόλυτα με αυτήν.
    είμαι όμως υπέρ ότι θα έπρεπε να τονίζονται στα σχολεία και οι μαύρες επετείοι. Τα κάτω του λαού μας και όχι μόνο τα πάνω. Διότι εκεί είναι που απαιτείται η μεγαλύτερη ένδειξη αγάπης. σε αυτούς που πολέμησαν, πέθαναν και όμως έχασαν. όχι γιατί ήτανε λιγότερο ήρωες από άλλους, μα γιατί οι αποφάσεις πάψανε να παίρνονται στο μέτωπο του αίματος αλλά του συμφέροντος.

    όλοι μα όλοι είναι αθάνατοι.
    και του αντρειωμένου ο θάνατος, θάνατος δεν λογιέται.