ελληνική μουσική
    393 online   ·  210.893 μέλη

    Θάνατος δι' απαγχονισμού η δικαστική απόφαση για τον Σαντάμ Χουσεΐν

    prosilios
    07.11.2006, 01:06
    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον

    Δ.Τσακνής



    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον,

    στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε.

    Αφού η ιστορία σας ανήκει,

    σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε.



    Στ' αυτιά μου δε χωράνε υποσχέσεις,

    το έργο το έχω δει , μη με τρελαίνετε.

    Το πλοίο των ονείρων μου με πάει

    σε κόσμους που εσείς δεν τους αντέχετε.



    Μένω μονάχος στο παρόν μου

    να σώσω ο,τιδήποτε αν σώζεται

    κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου

    συνένοχο στο φόνο δεν θα μ' έχετε.



    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον,

    το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα σας.

    Ξεγράψτε με απ' τα κατάστιχά σας,

    στο κόπο σας δεν μπαίνω και στα έργα σας.



    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον,

    στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε.

    Αφού η ιστορία σας ανήκει,

    σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε.



    Μένω μονάχος στο παρόν μου

    να σώσω ο,τιδήποτε αν σώζεται

    κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου

    συνένοχο στο φόνο δεν θα μ' έχετε.




    Κι αλλο καλό νέο σήμερα για όσους δε γουστάρουν τη νέα τάξη των πολυεθνικών και των νεοφασιστων του Μπους και της παρέας του:ο Ντανιέλ Ορτέγκα εκλέγεται οπως δειχνουν τα πραγματα Πρόεδρος στη Νικαραγουα ,την φτωχοτερη χώρα του κόσμου.


    nefos
    02.01.2007, 22:55
    Τον εκτέλεσαν και με το κινητό!

    ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ mich@enet.gr, www.bavzer.blogspot.com

    ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ επιλέξαμε το «Κινητό Μου» ως το «Πρόσωπο της Χρονιάς» για το 2006, που αποχαιρετήσαμε προχθές, να τη η Αυτού Μεγαλειότης, παρούσα και αδημονούσα, σ' ένα δωμάτιο εκτελέσεως, έτοιμη να καταγράψει, με αίμα, θαρρείς, να στάζει αχόρταγα από τα πλήκτρα και την οθόνη της, τις τελευταίες στιγμές του Σαντάμ Χουσεΐν. «Ασχημο, ασεβές, υποτιμητικό και απάνθρωπο» χαρακτήρισε όλο το επικοινωνιακό τελετουργικό της εκτέλεσης του πρώην δικτάτορα του Ιράκ, την τελευταία μέρα του 2006, ο διευθυντής του τμήματος «Διεθνών Ειδήσεων» του BBC, Τζον Σίμπσον, που βρέθηκε, επί τούτου, αυτές τις μέρες στη Βαγδάτη. Ενας μάρτυρας, κρατώντας στα μουλωχτά το κινητό του, κατάφερε να μαγνητοσκοπήσει όλη τη σκηνή του απαγχονισμού - από τη στιγμή που ο Σαντάμ οδηγείται, δεμένος πισθάγκωνα, στον χώρο της εκτέλεσης, μέχρι και τη στιγμή που το κορμί του κρεμάστηκε, άψυχο, στο τέλος ενός τεντωμένου σχοινιού.



    ΤΟ ΠΙΟ τρομακτικό απ' όλα -λέει ο Σίμπσον- ήταν ο ήχος. Που επίσης κατεγράφη στο κινητό, αυτό το «καινούργιο μάτι» που μοιάζει να τρομοκρατεί και να ελέγχει τη ζωή, πιο στυγνά και από εκείνον τον αόρατο και απρόσωπο «Μεγάλο Αδερφό» του Οργουελ. Ο τρομακτικός ήχος από τα στόματα των κουκουλοφόρων δημίων προσέδωσε στη φρικιαστική εικόνα την... αίγλη του μεσαίωνα. «Θα πεθάνεις, κάθαρμα. Θα σαπίσεις στην Κόλαση», έλεγαν ασταμάτητα στον ανέκφραστο και χαμένο Σαντάμ, σκιά του ανθρώπου που κάποτε, με εξίσου κτηνώδικο τρόπο, έστελνε δεκάδες χιλιάδες, ίσως και εκατοντάδες, συμπολίτες του στον θάνατο. «Αυτό που έζησα στις 31 Δεκεμβρίου στη Βαγδάτη», λέει ο Σίμπσον, που μίλησε με μάρτυρες της σκηνής του απαγχονισμού, «μου θύμισε δημόσια εκτέλεση του 18ου αιώνα και τίποτα από ένα δίκαιο σύστημα απόδοσης Δικαιοσύνης του 21ου».

    Ο ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ ρεπόρτερ του BBC, λίγο μετά την εκτέλεση, βγήκε στους δρόμους της πόλης και περπάτησε μόνος. Είχε ακούσει και αυτός πως κάποιος αυτόπτης μάρτυρας είχε βιντεοσκοπήσει όλη τη σκηνή με το κινητό του. Οι πρώτοι που τον σταμάτησαν, δύο νεαροί σουνίτες, τον ρώτησαν ακριβώς αυτό. «Το είδατε; Είδατε τον Σαντάμ κρεμασμένο;». Δεν υπήρχε ενθουσιασμός, αλλά σοκ στην αγωνία τους, λέει ο Σίμπσον. Ακόμα και εκείνοι που χάρηκαν που «επιτέλους το τέρας είναι νεκρό», όπως έλεγαν, έμοιαζαν, και ήταν, βαθύτατα τρομοκρατημένοι από το γεγονός ότι αυτοί που τον θανάτωσαν (εκτελεστής, δήμιοι, μάρτυρες και ηθικοί αυτουργοί) τελικώς αποδείχτηκαν μικροί στην ψυχή, «ελάχιστοι ως άνθρωποι». Η ξαφνική εκτέλεση της θανατικής καταδίκης, και κυρίως ο τρόπος που αυτή έγινε, ξαναζωντάνεψε στις μνήμες των απλών ανθρώπων, που ακόμα ζορίζονται να αντέξουν τον εμφύλιο πόλεμο και την αμερικανική κατοχή, το απεχθές πρόσωπο του όχι μακρινού παρελθόντος. Και, τότε, ο Σαντάμ ζητούσε να του κινηματογραφούν τις εκτελέσεις.

    Ο ΛΟΧΑΓΟΣ-νοσοκόμος Ρόμπερτ Ελις είχε μόνο μία εντολή από τον Αμερικανό διοικητή της μονάδας του. Να φροντίζει τον Σαντάμ, «ώστε, όταν έρθει η ώρα να πεθάνει, να είναι υγιής και πνευματικά διαυγής». Δεν τον άφηνε λεπτό από το βλέμμα του από τον Ιανουάριο του 2004 έως τον Αύγουστο του 2005, που είχε την ευθύνη της επιτήρησής του. Σε συνέντευξή του, μία μέρα μετά την εκτέλεση του Σαντάμ, στην εφημερίδα «Post-Dispatch» του Σεντ Λούις, ο Ελις λέει ότι επέμενε να καπνίζει πούρα και να πίνει καφέδες «για να κρατά την πίεσή του χαμηλά», φύλαγε ψίχουλα από το ψωμί του για να ταΐζει τα πουλιά που έρχονταν στο προαύλιο της φυλακής και φύτευε μικρά σποράκια σε κονσέρβες και, όταν αυτά γίνονταν μικρά φυτά, τα μεταφύτευε στον κήπο. «Μια φορά που του μίλησα -λέει ο Ελις- μου είπε: "Δεν ήμουν εντάξει, αλλά αυτοί, νεαρέ, που σε διατάσσουν να με προσέχεις, οι συμπατριώτες σου οι Αμερικανοί, είναι πολύ χειρότεροι από μένα"».


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 02/01/2007


    GL
    03.01.2007, 05:01
    IxNiLaTiS
    05.01.2007, 10:20
    Θανατική ποινή. Χμμμ.

    Άκουσα διάφορα και έχω δεί και κάποια video
    στα οποία υπό το καθεστώς και τις ευλογιές του Σαντάμ,
    έκοβαν τι γλώσσες με ξυράφι αυτών που είπαν πράγματα που δεν «έπρεπε»,
    έκοβαν τα χείλια των με ξυράφι γυναικών που «συνελήφθησαν» να φοράνε κραϋόν.

    Άλλους του πετούσαν κάτω από τις ταράτσες με δεμένα χέρια και μάτια,
    άλλους τους έδεναν σε έναν στύλο και τους ράβδιζαν μέχρι λιποθυμίας,

    και τον γαμπρό του, επειδή λέει κοίταξε μια από τις γυναίκες του,
    τον έριξε ζωντανό στα αγριεμένα σκυλιά και τον ξέσκισαν μέχρι θανάτου.
    κλπ κλπ


    Αν όλα αυτά είναι αλήθεια,
    και αν κάτι από αυτά το είχε κάνει σε εσάς ή στα παιδιά σας
    ή σε κάποιους που αγαπάτε πολύ,
    το πιθανότερο είναι να θέλατε να τον σκοτώσετε με τα ίδια σας τα χέρια.


    Οι άνθρωποι αυτοί που ζητούσαν την θανατική καταδίκη του,
    δεν το έκαναν για χαβαλέ.
    Είχαν πάρα πολύ πονέσει …

    Από την άλλη, καλό είναι αυτό να το βλέπουν οι κάθε λογής δικτάτορες,
    και να γνωρίζουν,
    πως δεν θα μείνουν ατιμώρητοι για την παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
    και τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας,
    και μάλιστα εν καιρώ ειρήνης, όπως ο Σαντάμ.


    Μπείτε μέσα στο πάρα κάτω site και δείτε.
    Σας προειδοποιώ, είναι σκληρό.

    http://www.holycrime.com/

    τα περισσότερα θύματα βασανίστηκαν γιατί έτσι διατάζει ο θεός του Σαντάμ.

    Ο Σαντάμ έπραττε ότι έπραξε, αισθανόμενος πως οι πράξεις του ήσαν θεάρεστες.

    Το ίδιο πιστεύουν και οι Τούρκοι, και τα ίδια κάνουν.
    Καλό είναι να δουν και οι Τούρκοι τον απαγχονισμό του «θεοσεβή» δικτάτορα.

    Koran 58-5: "Those who resist Allah and his messenger will be humbled to dust."
    Koran 9-5: "slay the idolaters where ever you find them, and take them captives and besiege them and lie in wait for them in every ambush."
    Koran 8-12: "I will instil terror into the hearts of the unbelievers, Smite ye above their necks and smite all their finger tips of them."
    Ξέρω - ξέρω.
    Θα μου πείτε πως οι Αμερικανοί θέλαν να θανατωθεί κλπ.
    και πως και αυτοί τα ίδια κάνουν ….
    Αν ο «θεοσεβής» δεν είχε διαπράξει όλα αυτά τα εγκλήματα και τους βασανισμούς, δεν θα είχαν βρεί «πάτημα» να τον εξοντώσουν…

    Ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται.
    Και οι Αμερικανοί επίσης.


    Dylan4ever
    05.01.2007, 17:25
    Όμως φίλε αυτή ακριβως ειναι και η ουσια των ανθρωπινων δικαιωματων... Πρόκειται δηλαδη για δικαιωματα που οφειλονται στον καθενα μονο και μονο επειδη ειναι ανθρωπος! ανεξαρτητα του οτιδηποτε (μα οτιδηποτε...) εχει κανει στην ζωη του... (Χωρις να αναιρεί αυτό βεβαια την πραγματικοτητα της φρικης!) και η ζωη ειναι ενα απο αυτα τα δικαιωματα...
    απο κει και περα εγω γενικα πιστευω στην δημιουργια ενος κοσμου που θα παραγει ανθρωπους πληρεις χωρις αποθημενα (συγκεκριμένα ψαξε λιγο τις συνθηκες που μεγαλωσε ο Σανταμ) οχι τοσο σε υλικα αγαθα-αν και τα στοιχειωδη πρεπει να ειναι δεδομενα- αλλά πνευματικη και συναισθηματικη υποστηριξη.
    Το συστημα δηλαδη να στοχευει στην προληψη και οχι στην καταστολη, και ο σοφρονισμός να μην ειναι σε καμια περιπτωση τιμωρια (τι αλλο ειναι η θανατικη καταδικη;;;) αλλα να στοχευει στην επανενταξη του ατομου στην κοινωνια το συντομοτερο...
    Τελος, την απολυτη φρικη την ειδα στο βλεμα του Σανταμ μπροστα στο σκοινι ξεροντας πως περναει τα τελευταια λεπτα της θλιβερης ζωης του...


    PROFBASILHS
    05.01.2007, 19:22
    ΟΙ Αmericans τα κατάφεραν να τον βγάλουν από τη μέση αλλά με αυτή τη "δίκη" που του έκαναν (μη μου πείτε πως δεν είχαν ανάμιξη, το αποφάσισε ο λαός του, ... , κλπ) Τον έκαναν να φανεί μάρτυρας. Αυτό μάλλον θα τους προκαλέσει κάποια προβλήματα στην εκμετάλλευση των πετρελαίων της περιοχής . . . (Ελπίζω να είναι πολύυυυυυυυυ σοβαρά)
    asimov_gr
    07.01.2007, 01:00
    Κατά την προσφιλή του συνήθεια, ο Μόμπι σχολίασε για άλλη μία φορά την πολιτική του Τζορτζ Μπους, με αφορμή τον απαγχονισμό του ιρακινού δικτάτορα Σαντάμ Χουσεΐν. Σε σημείωμα που ανέβασε στο επίσημο site του ανέφερε πως “δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό”...

    “Ο Χουσεΐν ήταν κακός άνθρωπος και τύραννος. Αλλά δεν ξέρω αν το να πανηγυρίζεις για τον θάνατό του είναι τιμητικό”, έγραψε ο Μόμπι. “Μου φαίνεται πολύ περίεργο όταν Χριστιανοί γιορτάζουν μία εκτέλεση. Ο Ιησούς είχε πει να αγαπάμε τον εχθρό μας και να δείχνουμε έλεος. Η εκτέλεση ενός ενόχου ίσως ικανοποιεί τη δίψα μας για αίμα, αλλά όπως όλοι μαθαίνουμε από το δημοτικό, δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό”.
    Πηγη:www.pop-rock.gr


    Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asimov_gr στις 07-01-2007 01:01 ]


    επισυναπτόμενα: 34_moby8.jpg 
    Dylan4ever
    07.01.2007, 16:04
    Αυτό ειναι το θεμα... Το μαθαινουμε αυτο στο δημοτικό;

    All in all you're just another brick in the wall...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dylan4ever στις 07-01-2007 16:04 ]


    maspa
    08.01.2007, 13:24
    Hμερομηνία : 08-01-07

    Δύο ακόμα παιδιά κρεμάστηκαν μιμούμενα τον απαγχονισμό του Σ.Χουσέιν
    ΑΚΟΜΑ δύο τραγικά γεγονότα που συνδέονται με τον απαγχονισμό του Σ.Χουσέιν σημειώθηκαν στη Σαουδική Αραβία και στην Αλγερία.
    Στη Σαουδική Αραβία ένα 12χρονο αγόρι κρεμάστηκε μιμούμενο τον τρόπο που εκτελέσθηκε ο Χουσέιν, γράφει σήμερα η σαουδαραβική εφημερίδα Οκάζ.
    Ο Σουλτάν Αμπντάλα Αλ Σαμάρι κρεμάστηκε μέσα στο σπίτι του στο Χαφρ αλ Μπάτεν, κοντά στα σύνορα με το Ιράκ.
    Όταν επέστρεψε ο αδελφός του Σουλτάν από την προσευχή στο τζαμί τον βρήκε να αιωρείται κρεμασμένος από ένα σχοινί που είχε στερεώσει στην κάσα μιας σιδερένιας πόρτας του σπιτιού.
    Δύο από τα μικρότερα αδέλφια του κάθονταν άπραγα δίπλα στο νεκρό.
    Ο μεγαλύτερος αδελφός ξεκρέμασε τον Σουλτάν και τον μετέφερε στο νοσοκομείο, αλλά το παιδί ήταν ήδη νεκρό.

    Παρόμοιο επεισόδιο σημειώθηκε και στην Αλγερία όπου κι εκεί ένας 12 χρονος κρεμάστηκε από συμμαθητές του σε μια προσπάθεια μίμησης του απαγχονισμού του Σαντάμ.
    Το δράμα εκτυλίχθηκε στο χωριό Ουέντ Ριχού, στη δυτική Αλγερία, δύο ημέρες μετά την εκτέλεση του ιρακινού πρώην ηγέτη.
    «Το Ουέντ Ριχού έχει πάθει σοκ» γράφει η εφημερίδα Authentique χωρίς να αναφέρει λεπτομέρειες για το δραματικό συμβάν και η κρατική τηλεόραση σχολιάζει « Η αμερικανική πολιτική στο Ιράκ προκάλεσε ακόμα ένα αθώο θύμα στην Αλγερία».
    Άλλα δύο παιδιά ένα στο Πακιστάν και ένα στο Τέξας κρεμάστηκαν μιμούμενα τη μακάβρια εκτέλεση μαγνητοσκοπημένα στιγμιότυπα της οποίας μεταδόθηκαν σχεδόν από όλα τα τηλεοπτικά δίκτυα του Κόσμου.

    www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

    Καθημερινή- Κόσμος: Τελευταία νέα


    IxNiLaTiS
    08.01.2007, 20:57
    @ Dylan4ever

    Παράθεση:
    Όμως φίλε αυτή ακριβως ειναι και η ουσια των ανθρωπινων δικαιωματων... Πρόκειται δηλαδη για δικαιωματα που οφειλονται στον καθενα μονο και μονο επειδη ειναι ανθρωπος!


    Όταν όμως δεν σέβεσαι τα δικαιώματα των άλλων,
    ή πολιτεία (= το σύνολο των άλλων) θα σου στερήσουν τα δικά σου.
    Λογικό δεν είναι;


    Ένα από τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι και το δικαίωμα της Ελευθερίας.
    Δηλαδή δεν θα έπρεπε να φυλακίζονταν οι ένοχοι;
    Να φερθούμε ως «ευαίσθητοι» και «πολιτισμένοι» και να τους αφήσουμε ελεύθερους;

    ¨η μήπως η δίκη της Νυρεμβέργης, κακώς καταδίκασε τους Ναζί σε θάνατο;
    Αν αυτοί οι Ναζί ζούσαν, καταλαβαίνεις που θα είχαν φθάσει σήμερα οι «ΝέοΝαζί» ;
    Ίσως αυτή την στιγμή να βρισκόσουν σε στρατόπεδο συγκεντρώσεως …

    Δεν νομίζω πως ο Σαντάμ εκτελέστηκε, γιατί αυτό εξυπηρετούσε σε κάτι τους Αμερικανούς. Ούτως ή άλλως ο Σαντάμ για αυτούς από αρκετό καιρό πρίν,
    ήταν ένα «σκουπίδι που απλά έπρεπε να το μαζέψουν» είχε δηλώσει Αμερικανός αξιωματούχος, και τον πιστεύω.

    Τον Σαντάμ τον εκτέλεσε ο δικός του λαός, ώστε να αποθαρρυνθεί η όποια ελπίδα
    για αναβίωση του καθεστώτος του,
    από όλους αυτούς που με εκείνο το καθεστώς ήταν «βολεμένοι».

    IxNiLaTiS
    08.01.2007, 21:21
    @ asimov_gr

    Παράθεση:
    Ο Ιησούς είχε πει να αγαπάμε τον εχθρό μας και να δείχνουμε έλεος


    Δεν το είχε πεί ακριβώς έτσι, και δεν εννοούσε αυτό αλλά τέςπα …

    Πές όμως του μόμπυ, πως ο Ιησούς είπε και κάτι άλλο:

    «Μάχαιρα έδωσες, Μάχαιρα θα λάβεις».


    Και ο Σαντάμ έλαβε αυτό που είχε δώσει.

    Ο Σαντάμ ήταν ένας βρικόλακας, και έπαθε αυτό που παθαίνουν οι βρικόλακες.

    IxNiLaTiS
    08.01.2007, 21:22
    Εδώ, θέλω να πώ κάτι που μου έτυχε.

    Σε κάποιον φούρνο της περιοχής μου, υπήρχε μέσα σχεδόν πάντα και ένας γέρος, που καθόταν σε αναπηρική πολυθρώνα και είχε τα πόδια του σκεπασμένα με μια κουβέρτα.
    Είχε διαρκώς ένα περίεργο χαμόγελο, αλλά είχε και ένα βλέμμα που πάντα με φόβιζε,
    σαν να με κοιτούσε κάποιο τέρας της κόλασης … αλήθεια λέω.
    Μου είχε κάνει εντύπωση

    Κάποια μέρα (εδώ και 15 χρόνια περίπου) ένα Σάββατο,
    κάποιος περαστικός για την θάλασσα, σταμάτησε και μπήκε μέσα για να ψωνίσει.
    Αφού ψώνισε, την στιγμή που έβγαινε είδε τον γέρο.
    Για μια στιγμή κοντοστάθηκε, και μετά όρμισε επάνω του
    και άρχισε να ουρλιάζει και να τον χτυπά με μανία.
    Αφού έπεσαν κάποιοι απάνω του και του πήραν τον γέρο από τα χέρια του,
    άρχισε να πετάει κάτω ότι έβρισκε μπροστά του.

    Βγήκε έξω μέσα σε κλάματα και έπεσε κάτω λιπόθυμος.


    Αργότερα έμαθα πως ο άνθρωπος αυτός όταν συνήλθε, είπε πως ήταν γιατρός,
    και πως την περίοδο της δικτατορίας στην Ελλάδα, ήταν φοιτητής,
    και είχε συλληφθεί και φυλακιστεί.
    Ο γέρος που είδε στον φούρνο, ήταν ο βασανιστής του στις φυλακές.
    liopesiotis
    10.01.2007, 18:28
    Πρέπει να ξέρουμε όλοι ότι την ιστορία την γράφουν πάντα οι νικητές
    Astron
    10.01.2007, 19:29
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 09-01-2007 στις 20:26 έγραψε...

    Προσωπικά δεν τον λυπάμαι καθόλου...καλά του έκαναν και όλα αυτά τα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων τα ακούω απ' την ώρα που γεννήθηκα, αλλά πλέον δε μου λένε τίποτε...Το βλέμμα όλων αυτών που υπέφεραν και χάθηκαν εξ αιτίας του το έδειξαν οι τηλεοράσεις????Δε θεωρώ ότι κάποιων ατόμων τα δικαιώματα αξίζουν σεβασμό...Πάντα έβαζα και βάζω τον εαυτό μου στη θέση του θύματος....τόσο απλά...
    Αν και βέβαια δεν είναι ο μόνος που έγινε αιτία να υποφέρει και να χαθεί κόσμος και δεν αποκαθίσταται η παγκόσμια αδικία με τη δική του μόνον εκτέλεση....Κι άλλοι είναι...απ' όλες τις πλευρές του Ατλαντικού....που μπορεί και να μην πληρώσουν ποτέ...να μην τους μάθουμε ποτέ...Αλλά κι ένας να πληρώσει, είναι κάτι...

    Αλλο ζήτημα βέβαια το αίσχος της τηλεοπτικής κάλυψης με τα τραγικά αποτελέσματα...τροφή για λίγες ακόμη συζητήσεις σε παράθυρα....



    Υποτίθεται ότι βρισκόμαστε σε έναν πολιτισμό όπου ο φόνος θεωρείται το πιο αποτρόπαιο έγκλημα. Είναι ό,τι χειρότερο το να αφαιρέσεις την ζωή του άλλου, είναι ό,τι πιο απάνθρωπο. Πώς είναι δυνατόν να τιμωρείς λοιπόν κάποιον για αυτήν την αποτρόπαια πράξη με την ίδια την πράξη; Πώς είναι δυνατόν να τιμωρήσω έναν εγκληματία εγκληματώντας;
    Είναι η ζωή ιδανικό; ναι ή όχι; Τόσα χρόνια προόδου, τέχνης, επιστήμης και πολιτισμού τί μας έχουν μάθει; Να "τιμωρούμε" τον συνάνθρωπό μας εκτελώντας τον;
    Το ότι δεν σου λένε πια τίποτα αυτά "περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων" πρέπει να το κοιτάξεις γιατί σημαίνει ότι σκλήρυνε η ψυχή σου κι αυτό για μένα είναι θλιβερό.

    Και τελοσπάντων οι υποστηρικτές αυτού του φόνου πρέπει να είναι τουλάχιστον συνεπείς με τα λεγόμενά τους και να κρίνουν όλη την ανθρωπότητα με τα ίδια μέτρα και τα ίδια σταθμά. Τα εγκλήματα του Σαντάμ δεν πιάνουν μία μπροστά στα εγκλήματα των ηγετών της Ευρώπης και της Αμερικής του περασμένου αιώνα.

    Εγώ προσωπικά δεν αναγνωρίζω καμία απόφαση όπου ο ίδιος ο εγκληματίας κρίνει άλλους εγκληματίες. Και απορώ πώς δεν ανατριχιάζει όλος ο κόσμος μπροστά σε αυτό το θέατρο του παραλόγου. Για αυτό αγαπητή maraki24 αδυνατώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου και συγκεκριμένα τη φράση "δεν τον λυπάμαι καθόλου...καλά του έκαναν".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 10-01-2007 19:31 ]


    IxNiLaTiS
    10.01.2007, 19:32
    @ maraki24

    Δεν νομίζω πως με τον απαγχονισμό του ο Σαντάμ πλήρωσε τίποτα.
    Μάλλον χάρη του έκαναν.
    Τι ζωή θα ζούσε μέσα σε ένα κελί 1χ1 φορώντας κουρέλια για την υπόλοιπη ζωή του;

    Αυτή η ζωή σε ένα βρόμικο και σκοτεινό κελί, αυτή θα ήταν η τιμωρία του!!!

    Όμως η εκτέλεση έγινε για άλλους λόγους.
    Για παραδειγματισμό κάποιων, ή για την ψυχολογία του όχλου … ποιος ξέρει.

    Πάντως αν νομίζετε πως εκτελέστηκε για το συμφέρον των Αμερικανών, κάνετε λάθος.

    Με την τεχνολογία που διαθέτουν, θα τον είχαν αφήσει ένα ζωντανό ακίνδυνο «φυτό».
    Γκα γκά που λέμε.

    Melissanthi
    11.01.2007, 21:10
    Παράθεση:

    Το μέλος IxNiLaTiS στις 05-01-2007 στις 10:20 έγραψε...

    Θανατική ποινή. Χμμμ.

    Άκουσα διάφορα και έχω δεί και κάποια video
    στα οποία υπό το καθεστώς και τις ευλογιές του Σαντάμ,
    έκοβαν τι γλώσσες με ξυράφι αυτών που είπαν πράγματα που δεν «έπρεπε»,
    έκοβαν τα χείλια των με ξυράφι γυναικών που «συνελήφθησαν» να φοράνε κραϋόν.

    Άλλους του πετούσαν κάτω από τις ταράτσες με δεμένα χέρια και μάτια,
    άλλους τους έδεναν σε έναν στύλο και τους ράβδιζαν μέχρι λιποθυμίας,

    και τον γαμπρό του, επειδή λέει κοίταξε μια από τις γυναίκες του,
    τον έριξε ζωντανό στα αγριεμένα σκυλιά και τον ξέσκισαν μέχρι θανάτου.
    κλπ κλπ


    Αν όλα αυτά είναι αλήθεια,
    και αν κάτι από αυτά το είχε κάνει σε εσάς ή στα παιδιά σας
    ή σε κάποιους που αγαπάτε πολύ,
    το πιθανότερο είναι να θέλατε να τον σκοτώσετε με τα ίδια σας τα χέρια.


    Οι άνθρωποι αυτοί που ζητούσαν την θανατική καταδίκη του,
    δεν το έκαναν για χαβαλέ.
    Είχαν πάρα πολύ πονέσει …

    Από την άλλη, καλό είναι αυτό να το βλέπουν οι κάθε λογής δικτάτορες,
    και να γνωρίζουν,
    πως δεν θα μείνουν ατιμώρητοι για την παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
    και τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας,
    και μάλιστα εν καιρώ ειρήνης, όπως ο Σαντάμ.


    Μπείτε μέσα στο πάρα κάτω site και δείτε.
    Σας προειδοποιώ, είναι σκληρό.

    http://www.holycrime.com/

    τα περισσότερα θύματα βασανίστηκαν γιατί έτσι διατάζει ο θεός του Σαντάμ.

    Ο Σαντάμ έπραττε ότι έπραξε, αισθανόμενος πως οι πράξεις του ήσαν θεάρεστες.

    Το ίδιο πιστεύουν και οι Τούρκοι, και τα ίδια κάνουν.
    Καλό είναι να δουν και οι Τούρκοι τον απαγχονισμό του «θεοσεβή» δικτάτορα.

    Koran 58-5: "Those who resist Allah and his messenger will be humbled to dust."
    Koran 9-5: "slay the idolaters where ever you find them, and take them captives and besiege them and lie in wait for them in every ambush."
    Koran 8-12: "I will instil terror into the hearts of the unbelievers, Smite ye above their necks and smite all their finger tips of them."
    Ξέρω - ξέρω.
    Θα μου πείτε πως οι Αμερικανοί θέλαν να θανατωθεί κλπ.
    και πως και αυτοί τα ίδια κάνουν ….
    Αν ο «θεοσεβής» δεν είχε διαπράξει όλα αυτά τα εγκλήματα και τους βασανισμούς, δεν θα είχαν βρεί «πάτημα» να τον εξοντώσουν…

    Ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται.
    Και οι Αμερικανοί επίσης.




    Ιχνηλάτη, ΕΓΡΑΨΕΣ... απλά!
    Ήθελα να γράψω κι εγώ στο topic αλλά μετά το post σου νοιώθω πώς είναι περιττό, με κάλυψες και με το παραπάνω φίλε..