ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.876 μέλη

    Βοήθεια!! PA ή Monitors για το σπίτι;

    sectorakos211
    06.11.2006, 01:16
    Πολύ καλησπέρα σας!

    Λοιπόν... ας τα πάρω απο την αρχή

    Σε λίγο καιρό θα είμαι κάτοχος ενός korg triton extreme,έχω ήδη ενα kurzweil pc1x
    και έχω λίγο κόλλημα με τον καλό και δυνατό ήχο.

    Σκέφτηκα να φτιάξω ένα PA System, αλλα για σπιτική χρήση ξεφεύγει λίγο.. οπότε κατέληξα σε ένα keyboard amp (ιδού ποιό θέλω: http://www.thomann.de/gr/behringer_k3000fx.htm ) ακούω γνώμες. θα μπορεί να ανταποκριθεί σωστά με το triton extreme ;

    Σκέφτηκα και κάτι σε stage monitors,ή studio monitors αλλα δεν ξέρω.. είμαι μπερδεμένος



    Εσείς τι θα διαλέγατε; PA,Studio ή key.amp ;
    Μπορώ να διαθέσω έως 800-1000 euro.

    Α..! δώστε και κανένα link από ενισχυτές,ηχεία κλπ.. όχι μόνο λόγια

    Επίσης θέλω να κάνω και backtrack (δηλαδή να ακούω το κομμάτι απο το pc και συνχρόνος να παίζω) θα μπορέσω με αυτόν τον key.amp ;εχω καρτα ηχου emu0404

    Αυτά ,σορρυ αν σας ζάλισα,αν δεν βαριέστε plz ΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!!

    Ευχαρίστώ πολύ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sectorakos211 στις 06-11-2006 01:57 ]


    vouliakis
    06.11.2006, 13:39
    O Behringer είναι πολύ καλό μηχάνημα. Θα "βολέψει" και για live σε μικρούς χώρους, όμως ομολογώ, είναι δύσκολη η επιλογή...

    Προσωπικά, για το σπίτι θα διάλεγα κάποιον συνδυασμό: κονσόλα + ενισχυτή (παράδειγμα τον Behringer A500 Reference Studio Power Amplifier, μια που λέμε για Behringer, αλλά υπάρχουν και πολλοί άλλοι) +studio monitors.






    kifa
    06.11.2006, 14:24
    θα μπορούσες να πάρεις επίσης μια κονσόλα behringer ( πχ. MIXER BEHRINGER EURORACK UB-2442FX-PRO 10MIC-4ST-4AUX ) και ένα αυτοενισχυόμενο μόνιτορ BFT σε συνολικό κόστος περίπου στα χρήματα που ζητάς...


    Giorgos
    06.11.2006, 14:51
    Όποια λύση κι αν διαλέξεις, απλά να σου πω ότι την αγορά studio monitors δεν την γλιτώνεις, αν θες φυσικά να κάνεις σωστή μίξη και επεξεργασία των κομματιών που θα ηχογραφείς. Είναι εντελώς διαφορετικός ο ήχος που θα βγαίνει από έναν key amp. ή ένα stage monitor την ώρα που θα παίζεις από τον απόλυτα ουδέτερο και άχρωμο (όπως ακριβώς δηλαδή πρέπει να είναι) ήχο των studio monitors που θα ακούς μετά, κατά την επεξεργασία.
    sectorakos211
    06.11.2006, 14:59
    Τώρα που το καλοσκέφτομαι ,λέω να πάρω για τώρα studio monitors (Active ή Passive όμως;) για το δωμάτιο ..και αργότερα θα εξοπλίσω και τον αλλον χώρο μου (60τετραγωνικά περίπου).

    Ακούω προτάσεις
    sectorakos211
    06.11.2006, 22:30
    Αλλαξα γνώμη.. θα επιστρέψω τελικά στον key.amp ...τα στουντιο θα με ξενερώσουν στανταρ
    Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής,θα μπορούσα να το συνδιάσω με κατι ώστε να βγάζω καλύτερο ήχο ;

    Και κάτι αλλο,με τον behringer θα μπορώ να συνδέσω μπουζούκι + 2 συνθια + pc για backtrack ;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sectorakos211 στις 06-11-2006 22:37 ]