ελληνική μουσική
    572 online   ·  210.915 μέλη

    Mικρές ιστορίες σοφίας της Ανατολής.

    jorge
    12.11.2006, 17:42
    Μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να γίνεσαι τόσο εριστικός κάθε φορά;
    semplice
    12.11.2006, 17:46
    Κ.Διαχειστά βγαίνοντας εκτός τόπικ και απευθυνόμενος σε εσάς ερωτώ το εξής απλό:

    Eάν κάποιο μέλος(και δεν μιλώ για τον αγαπητό prosilios) θέλει να εκφράσει την άποψη του για επίκαιροκαυτό ζήτημα μεσω αυτου του τρόπου και όχι μέσω κάποιων topics(που βράζουν συχνότατα από εγωισμούς και επάρση)πρέπει εμείς να
    του στερήσουμε αυτό το δικαίωμα;



    prosilios
    12.11.2006, 17:46
    Xόρχε ,οπως σου είπα και παραπάνω οι ιστορίες δε μου ανηκουν ,αν κι εχω μια μεγαλη συλλογη από αυτες...

    μπορεις να τις διαγραψεις και να πραξεις οπως αγαπάς...

    αντιλαμβάνομαι πως μερικοί βαρυστομαχιάζουν...

    αυτοι θα προτιμούσαν συζητηση περί της Βανδή και του Σφακ...

    οι συζητησεις περι φιλοσοφίας περιλαμβανουν πάντα παραδειγματα και αφηγησεις ..
    δεν απαγορευσε κανεις τη συζητηση..πως θα μπορουσε εξαλλου;...


    αλλα μερικά πραγματα είναι σαν το ΖΕΝ,απλως τα βιωνεις,τα χαίρεσαι και τ απολαμβανεις.....


    οπως ενα καλο τραγουδι,που η πολυ κουβεντα , οι αναλυσεις και οι ερμηνειες το εξασθενουν και το χλωμιαζουν...

    η τέχνη του υπάρχειν είναι σημαντικότερη από την τέχνη του διαλογου ,που πολλές φορές καταλήγει να είναι ατεχνία ή μονόλογος.


    ειπα και παραπάνω...δε με πειραζει καθολου αν σβηστουν...εγω απλα να τις μοιραστω θέλησα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 12-11-2006 18:04 ]


    jorge
    12.11.2006, 17:49
    Δεν μίλησε κανείς για διαγραφή prosilie.
    jorge
    12.11.2006, 17:52
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 12-11-2006 στις 17:46 έγραψε...

    Eάν κάποιο μέλος(και δεν μιλώ για τον αγαπητό prosilios) θέλει να εκφράσει την άποψη του για επίκαιρο καυτό ζήτημα μεσω αυτου του τρόπου και όχι μέσω κάποιων topics(που βράζουν συχνότατα από εγωισμούς και επάρση)πρέπει εμείς να
    του στερήσουμε αυτό το δικαίωμα;


    Αυτός ο "τρόπος" είναι κι αυτός "topic" semplice. Στο forum κάθε θέμα που ξεκινάει ονομάζεται "topic". Και όταν λέμε Forum εννούμε ένα χώρο συζήτησης. Γι' αυτό και οι συμβουλές που έδωσα πιο πριν.

    Κάντε οτι θέλετε ρε παιδιά, τι να σας πω... Βαρέθηκα πια να προσπαθώ να συντονίσω όσο γίνεται καλύτερα αυτό το τεράστιο site και να μου την πέφτετε επειδή βλέπετε από πίσω "φαντάσματα" και σκοτεινές δυνάμεις που θέλουν να αφανίσουν συγκεκριμένα ποστ. Αι σιχτίρ πια...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-11-2006 17:54 ]


    semplice
    12.11.2006, 17:59
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-11-2006 στις 17:42 έγραψε...

    Μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να γίνεσαι τόσο εριστικός κάθε φορά;



    Εαν σου έλεγα πως εσύ εισαι εριστικος Χόρχε και όχι εγω πως θα φαινόταν;
    Δεν το έχω γράψει ποτέ αυτό φυσικά όχι πως φοβάμαι τίποτα.Απλά δεν τον θεωρώ
    τρόπο για να επικοινωνούν μεταξύ τους οι άνθρωποι.
    Επειδή όμως μου έχεις μιλήσει και άλλη φορά έτσι ,πάλι διότι προφανώς
    κάτι σε πειράζει από την όλη παρουσία μου,δεν θα το ξαναδεχτώ ειδικά
    ως υποννούμενο."Ποια καθε φορά " δηλαδή?

    Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ μαζί σου jorge.Καθε φορά αποτελείς
    και μια δυσάρεστη έκπληξη για μένα.Ουτε και πρόκειται να ξανααπαντησω σε
    ανάλογες προσβλητικές συμπεριφορές απο τη μεριά σου.Πες ότι θες λοιπόν και κάνε .Το πως κρινεσαι καθε στιγμη το γνωρίζεις.Οπως όλοι μας.


    prosilios
    12.11.2006, 18:00
    Χορχε δεν θελω να σου δημιουργω προβλημα γι αυτο και δεν θα προσθέσω καμμια επιπλεον ιστορία...

    αν και μου κανει εντυπωση πως σε άλλα θέματα ,οπως αυτο περι "αποσπασμάτων από τον Μικρό Πριγκηπα" δεν παρενέβη κανείς,ουτε ζήτησε να μεταφερθει....

    συνεχίστε τους διαξιφισμούς περί Πλούταρχου (δυστυχώς οχι του παλιού και σημαντικού,αλλά του εσχάτου και ασήμαντου) και "φωνών" του Fame Story,που έχουν περισσότερο ενδιαφέρον για κάποιους από εσάς...



    ..............................................................................................................
    "της Δικαιοσύνης Ηλιε νοητέ και Μυρσίνη Εσύ δοξαστική μη ,παρακαλώ Σας, μη λησμονάτε ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 12-11-2006 18:06 ]


    semplice
    12.11.2006, 18:06
    "Για πολλές ώρες συνέχισε να τον προσβάλλει, με κάθε γνωστή κατάρα και προσβολή. Μα ο γέρος πολεμιστής παρέμενε ατάραχος και ακίνητος, μέχρι που τελικά ο νεαρός πολεμιστής εξουθενώθηκε και αναγνωρίζοντας την ήττα του, έφυγε ντροπιασμένος.
    Οι μαθητές του γέρου πολεμιστή, λίγο απογοητευμένοι που δεν έγινε μάχη, μαζεύτηκαν γύρω του και τον ρώτησαν "πως άντεξες τέτοιο εξευτελισμό; Πως κατάφερες να τον διώξεις;"
    "Εάν κάποιος σου προσφέρει ένα δώρο, κι εσύ αρνηθείς να το δεχτείς" είπε ο δάσκαλος "σε ποιόν ανήκει το δώρο;"

    Αγαπητέ Προσήλιε αυτό το "Δώρο των προσβολών" θα ήθελα αν δεν εχεις αντίρρηση συζητηθεί ΕΝΤΟΣ του τόπικ .
    Eκτός και αν έχεις την διάθεση μόνο να παραθέτεις κείμενα-αλλά δε νομίζω κάτι τετοιο να θέλεις.
    prosilios
    12.11.2006, 18:11
    Αγαπητέ Απλέ....

    κάθε άνθρωπος έχει τα γυαλιά που του έχει χαρίσει η οικογένεια,η αγωγή,η παιδεία ,οι εμπειρίες του και μ αυτά βλεπει τον κόσμο ....

    ανάλογα με το χρώμα και το ειδος των φακών ,τον φωτισμό και τη γωνία παρατήρησης κρινει τα οσα βλεπει ή δεν βλέπει....


    και ασφαλως η κουβεντα μας βοηθά να ξεδιαλυνουμε σκοτεινά σημεία και να λύσουμε παρεξηγήσεις...
    semplice
    12.11.2006, 18:16
    Προσήλιος μην το επεκτεινεις .Δεν υπάρχουν στο ΜΗ "ομάδες".
    Υπάρχουν ξεχωριστά άτομα ,διαφορετικά με διαφορετικά ενδιαφέροντα.
    Ας συζητησει όποιος θέλει για τον Πλουταρχο ή για το fame story.
    Θα προβληματιστώ με τοπόσο δημοφιλείς είναι και θα στεναχωρηθώ ειναι
    η αλήθεια.Παντως δεν μας υποχρεώνει κάποιος για συμμετοχή σε αυτές .

    Και φυσικά υπάρχουν και συμπαθειες όπως και αντιπάθειες.
    Αναπόφευκτο όσο υπάρχουν θέματα που έχουν να κάνουν με τα μέσα μας.

    Αυτό σε σχέση με το προηγούμενο ποστ σου ως παρένθεση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 12-11-2006 18:18 ]


    jorge
    12.11.2006, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 12-11-2006 στις 18:00 έγραψε...

    αν και μου κανει εντυπωση πως σε άλλα θέματα ,οπως αυτο περι "αποσπασμάτων από τον Μικρό Πριγκηπα" δεν παρενέβη κανείς,ουτε ζήτησε να μεταφερθει....


    Prosilie ότι μπορούμε κάνουμε. Το κακό είναι πως δεν βλέπετε τα topics που μεταφέρονται, ενώ σπάνια βλέπετε τις παρεμβάσεις μας. Αν ρίξεις λοιπόν μια ματιά, θα διαπιστώσεις πόσες και πόσες φορές έχω προτείνει (όχι όπως σε άλλα sites που απλά γράφουν μια πρόταση και κλειδώνουν το topic) κάποια θέματα του Forum να μεταφερθούν είτε στο Περιοδικό, είτε σε Blog. Εχει γίνει εκατοντάδες φορές αυτό.

    Τώρα λοιπόν σου προτείνω να γράψεις ένα άρθρο με ιστορίες και να μπει σε μια μόνιμη στήλη του Περιοδικού, που είναι για τέτοια κείμενα. Και η οποία ανήκει ως σήμερα στην AlienP. Και σου προτείνω τα δικά σου κείμενα να μπουν πλάι στα δικά της.

    Τι πιο τιμητικό από αυτό;

    Αλλά δεν το βλέπεις και εκνευρίζεσαι. I'm sorry, αλλά αυτός είναι ο ρόλος του συντονιστή. Λες να έχω κάτι μαζί σου δηλαδή και να τρώω τον χρόνο μου για να κάνω παρατηρήσεις;


    Παράθεση:

    συνεχίστε τους διαξιφισμούς περί Πλούταρχου (δυστυχώς οχι του παλιού και σημαντικού,αλλά του εσχάτου και ασήμαντου) και "φωνών" του Fame Story,που έχουν περισσότερο ενδιαφέρον για κάποιους από εσάς...


    Μάλλον σε άλλο site αναφέρεσαι, μια και εδώ η εν λόγω μουσική αντιπροσωπεύει ένα πολύ μικρό ποσοστό των μελών.
    jorge
    12.11.2006, 18:22
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 12-11-2006 στις 17:59 έγραψε...

    Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ μαζί σου jorge.


    Λυπάμαι, αλλά πρέπει να ασχολείσαι με τις επισημάνσεις των moderators και του admin.
    prosilios
    12.11.2006, 18:24
    Απλέ,το αισθητικό μας κριτήριο καθορίζει εν πολλοίς και το διάβα μας σε τούτη την πλάση.

    Αλλιώτικα θα ζήσει ο εραστής της Σοφίας(φίλος σοφίας) κι αλλιώτικα ο "εραστής" (=θαυμαστής) της Σοφίας Αλιμπέρτη...


    ο καθείς με τα μέτρα και τις δυνάμεις του,αλλά ,όπως βιώνεις κι εσύ. η ισοπέδωση και η εξομοίωση των πάντων οδηγεί στην αναμπουμπούλα που χαιρονται οι εκάστοτε λύκοι....
    semplice
    12.11.2006, 18:32
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 12-11-2006 στις 18:11 έγραψε...

    Αγαπητέ Απλέ....

    κάθε άνθρωπος έχει τα γυαλιά που του έχει χαρίσει η οικογένεια,η αγωγή,η παιδεία ,οι εμπειρίες του και μ αυτά βλεπει τον κόσμο ....

    ανάλογα με το χρώμα και το ειδος των φακών ,τον φωτισμό και τη γωνία παρατήρησης κρινει τα οσα βλεπει ή δεν βλέπει....


    και ασφαλως η κουβεντα μας βοηθά να ξεδιαλυνουμε σκοτεινά σημεία και να λύσουμε παρεξηγήσεις...



    Σωστά αυτά ...
    Τα σκοτεινά σημεία είναι ..ισως δυσκολο να λυθουν.Θα προσπαθησουμε
    όμως.Και δεν αναφέρουμε στο τόπικ αλλά στους κάθε είδους εγωισμους
    που δεν μπορει παρα σκοτεινοι να ειναι.
    Ειδικά στο θέμα της "χρυσης επιλογης της σιωπής".
    Δεν εχουμε (δεν εχω) διδαχθει δυστυχως ττην υπερπολύτιμη "υπομονη"
    Ακομα και αν κάποιος σε προσβάλει.
    Δεν ξέρω αν είναι ¨"προικα " και αυτή του Δυτικου τρόπου σκέψης.
    Σιγουρα εκεί στην Ανατολή από όπου μας μεταφέρεις τις ιστορίες σου
    ζούσαν (ζουν;) διαφορετικά ίσως οι άνθρωποι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 12-11-2006 18:35 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 12-11-2006 18:38 ]


    gate
    12.11.2006, 19:13
    Δεν νομίζω πως υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί αυτή η ένταση! Οι ιστορίες του prosilios είναι πραγματικά πανέμορφες και σε κάνουν να σκεφτείς και να ανοιξεις και άλλα παράθυρα στη σκέψη σου! Την πρόταση του Jorge την βρίσκω εξαιρετική σε σχέση με το ποιόν των δημοσιεύσεων αυτών, αλλά όχι τόσο γιατί δεν είναι χρηστικό να υπάρχουν απλές παραθέσεις έστω και αυτών των ξεχωριστών κειμένων σε "topics" αλλά για τον άλλο λόγο που αναφέρει ο jorge: για να μη χαθούν στο πλήθος των δημοσιεύσεων του φόρουμ!
    Ό,τι εντάσσεται στις στήλες των δημοσιεύσεων, πραγματικά περισώζεται, αν σκεφτεί κανείς το πλήθος των θεμάτων στο φόρουμ.... Μια τέτοια ευκαιρία να απολαμβάνω τέτοιες δημοσιεύσεις, εγώ τουλάχιστον, ούτε να την χάσω θέλω ούτε να την ξεχάσω, γι' αυτό νομίζω πως η πρόταση του jorge είναι δίκαιη.




    semplice
    12.11.2006, 19:29
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 12-11-2006 στις 19:13 έγραψε...

    Δεν νομίζω πως υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί αυτή η ένταση! Οι ιστορίες του prosilios είναι πραγματικά πανέμορφες και σε κάνουν να σκεφτείς και να ανοιξεις και άλλα παράθυρα στη σκέψη σου! Την πρόταση του Jorge την βρίσκω εξαιρετική σε σχέση με το ποιόν των δημοσιεύσεων αυτών, αλλά όχι τόσο γιατί δεν είναι χρηστικό να υπάρχουν απλές παραθέσεις έστω και αυτών των ξεχωριστών κειμένων σε "topics" αλλά για τον άλλο λόγο που αναφέρει ο jorge: για να μη χαθούν στο πλήθος των δημοσιεύσεων του φόρουμ!
    Ό,τι εντάσσεται στις στήλες των δημοσιεύσεων, πραγματικά περισώζεται, αν σκεφτεί κανείς το πλήθος των θεμάτων στο φόρουμ.... Μια τέτοια ευκαιρία να απολαμβάνω τέτοιες δημοσιεύσεις, εγώ τουλάχιστον, ούτε να την χάσω θέλω ούτε να την ξεχάσω, γι' αυτό νομίζω πως η πρόταση του jorge είναι δίκαιη.







    Mια που μιλάμε για παραδόσεις και ιστορίες της Ανατολής να σας πω αν και
    οι περισσότεροι θα το γνωρίζουν πως υπάρχουν απλοί άνθρωποι ,υπάρχουν
    όμως και οι λεγόμενοι Guru ..που ξέρουν εεεεε...κάτι τις περισσότερο
    Η gate είναι ένας απο αυτούς μπορείτε να το δείτε και στο προφίλ της-δεν κάνω
    καθόλου μα καθόλου πλάκα.
    Επειδή έχει τύχει λοιπόν να ξαναπέσει μέσα σε αυτά που λέει θα την δεχτώ
    την άποψη της ως ορθή αφού μάλιστα το τεκμηριώσε και σωστά.
    gate
    12.11.2006, 19:35
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 12-11-2006 στις 19:29 έγραψε...
    ... θα την δεχτώ την άποψη της ως ορθή αφού μάλιστα το τεκμηριώσε και σωστά.



    ...και δεν ξέρεις πόσο χαρούμενη με κάνεις με αυτά σου τα λόγια...
    movflower
    12.11.2006, 19:40
    και το τόπικ επέστρεψε στην κατάσταση ζεν
    prosilios
    12.11.2006, 20:02
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 12-11-2006 στις 19:13 έγραψε...

    Δεν νομίζω πως υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί αυτή η ένταση! Οι ιστορίες του prosilios είναι πραγματικά πανέμορφες και σε κάνουν να σκεφτείς και να ανοιξεις και άλλα παράθυρα στη σκέψη σου! Την πρόταση του Jorge την βρίσκω εξαιρετική σε σχέση με το ποιόν των δημοσιεύσεων αυτών, αλλά όχι τόσο γιατί δεν είναι χρηστικό να υπάρχουν απλές παραθέσεις έστω και αυτών των ξεχωριστών κειμένων σε "topics" αλλά για τον άλλο λόγο που αναφέρει ο jorge: για να μη χαθούν στο πλήθος των δημοσιεύσεων του φόρουμ!
    Ό,τι εντάσσεται στις στήλες των δημοσιεύσεων, πραγματικά περισώζεται, αν σκεφτεί κανείς το πλήθος των θεμάτων στο φόρουμ.... Μια τέτοια ευκαιρία να απολαμβάνω τέτοιες δημοσιεύσεις, εγώ τουλάχιστον, ούτε να την χάσω θέλω ούτε να την ξεχάσω, γι' αυτό νομίζω πως η πρόταση του jorge είναι δίκαιη.








    επειδή η Νεκταρία και η διαδικτυακή της παρουσία είναι αυτή που με έφερε στο Μ.Η.
    οφείλω να της "κάνω υπακοή" ,οπως λένε στην εκκλησιαστική ορολογία...

    η αλλιώς "εκκοπή ιδίου θελήματος"

    Νεκταρία πράξε κατα βούληση τα δέοντα γιατί είμαι λίγο άσχετος με τα κόλπα της μεταφοράς θεματων κλπ...

    συγγνωμη για τον κόπο που σε βάζω,δεν νομίζω να ειναι κατι πολύ χρονοβόρο και δύσκολο...
    margo
    12.11.2006, 20:07
    Ναι,υπάρχει νιρβάνα.
    Τη βρίσκεις όταν οδηγείς το κοπάδι σου σε ένα καταπράσινο λιβάδι,
    όταν βάζεις το παιδί σου για ύπνο,
    όταν γράφεις τον τελευταίο στίχο σε ένα ποίημα.

    Kahlil Gibran