ελληνική μουσική
    404 online   ·  210.877 μέλη
    semplice
    15.11.2006, 21:35
    Κάπως χύμα μερικές σκέψεις αρχικά για να το συζητήσουμε μετά..

    Το " αλάτι της ζωής" το λένε.

    Αλλά και πέρα απο αυτό..
    Πιστεύω πως η σοβαρότητα και το humor καλής ποιότητας συνδέονται σε πολύ μεγάλο βαθμό μετάξύ τους.

    Και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που το μέτρο της ποιότητας του
    humor δίνει σε εμένα προσωπικά και μια πολύ καλή αντίληψη για
    το χαρακτήρα του.

    Θα μου πείτε ..Πως ορίζεται το "ποιοτικό" humor;
    Δεν ξέρω.
    Η ποσότητα πόσο σημασία έχει;
    Oύτε αυτό το ξέρω.
    Υπάρχουν άνθρωποι που πετάνε 1-2 ατάκες μονολεκτικές εβομαδιαίως
    και "σε στελνουν" με την καλη έννοια.
    Αλλοι (πιο εξωστρεφείς) μπορούν όλον τον καιρό που είσαι μαζί
    τους να το κάνουν Γιορτή.Αισθηση απόλυτης ελευθερίας
    Απίστευτη ευτυχία να έχεις τέτοιους φίλους.
    Οσοι δεν παράγουν όμως καθόλου μου φαίνεται πως κάτι τρέχει
    με αυτούς.Και συνήθως είναι αυτοί που δεν μπορούν ούτε να το κατανοήσουν.
    Είναι αυτοί που συνήθως το χαμόγελο δεν τους βγάινει ενστικτωδώς αλλά το "επεξεργάζονται" στο μυαλό τους πριν δώσουν εντολή για να γίνει η απαραίτητη σύσπαση κάποιων μυών του προσώπου.Το κάνουμε όλοι πολλές φορές.(σε επαγγελματικούς χώρους κλπ)Το θέμα είναι να μας"κολλήσει" και χαμογελάμε
    σαν ρομποτ...

    Εσείς τι λέτε;


    Υ.Γ έχω μια άισθηση πως προκειται για "καταθλιπτική" συζήτηση αλλα..
    ας της δώσουμε μια μικρή ευκαιρία..θα δείξει..
    movflower
    15.11.2006, 22:01
    Ποιά είναι η ελληνική ετοιμολογία (ετυμολογία για όσους διαφωνούν με το διάβασμα πίσω από τις λέξεις)του χιούμορ;;;;;


    tha hmouna mia numfh ths thalassas na methw me ta asteria tou patera ouranou kathws tha ferna ton afro sto upsos tou galaxia. kai tous nautikous swous sthn ithakh tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 15-11-2006 22:10 ]


    kifa
    16.11.2006, 06:39
    προσθέτω ...

    - Αφού ... " το γέλιο δίνει ζωή" ... πως γίνεται να.."σκάσεις απ τα γέλια" ... ???




    KAKOFONIKS
    16.11.2006, 12:01


    Πολύ καλό και εύστοχο έχεις άποψη.

    Για μένα το humor και το χαμόγελο είναι τρόπος ζωής σε σημείο που καμιά φορά μοιάζω χαζοχαρούμενος. Ίσως να είναι και τρόπος άμυνας για μένα συνήθως κάνω αστεία που αφορούν τον εαυτό μου . Άλλωστε μην ξεχνάτε το γνωστό "χαμογελάτε είναι μεταδοτικό.."
    Red-Rose
    16.11.2006, 12:07
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 15-11-2006 στις 21:35 έγραψε...

    Κάπως χύμα μερικές σκέψεις αρχικά για να το συζητήσουμε μετά..

    Το " αλάτι της ζωής" το λένε.

    Αλλά και πέρα απο αυτό..
    Πιστεύω πως η σοβαρότητα και το humor καλής ποιότητας συνδέονται σε πολύ μεγάλο βαθμό μετάξύ τους.

    Και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που το μέτρο της ποιότητας του
    humor δίνει σε εμένα προσωπικά και μια πολύ καλή αντίληψη για
    το χαρακτήρα του.

    Θα μου πείτε ..Πως ορίζεται το "ποιοτικό" humor;
    Δεν ξέρω.
    Η ποσότητα πόσο σημασία έχει;
    Oύτε αυτό το ξέρω.
    Υπάρχουν άνθρωποι που πετάνε 1-2 ατάκες μονολεκτικές εβομαδιαίως
    και "σε στελνουν" με την καλη έννοια.
    Αλλοι (πιο εξωστρεφείς) μπορούν όλον τον καιρό που είσαι μαζί
    τους να το κάνουν Γιορτή.Αισθηση απόλυτης ελευθερίας
    Απίστευτη ευτυχία να έχεις τέτοιους φίλους.
    Οσοι δεν παράγουν όμως καθόλου μου φαίνεται πως κάτι τρέχει
    με αυτούς.Και συνήθως είναι αυτοί που δεν μπορούν ούτε να το κατανοήσουν.
    Είναι αυτοί που συνήθως το χαμόγελο δεν τους βγάινει ενστικτωδώς αλλά το "επεξεργάζονται" στο μυαλό τους πριν δώσουν εντολή για να γίνει η απαραίτητη σύσπαση κάποιων μυών του προσώπου.Το κάνουμε όλοι πολλές φορές.(σε επαγγελματικούς χώρους κλπ)Το θέμα είναι να μας"κολλήσει" και χαμογελάμε
    σαν ρομποτ...

    Εσείς τι λέτε;


    Υ.Γ έχω μια άισθηση πως προκειται για "καταθλιπτική" συζήτηση αλλα..
    ας της δώσουμε μια μικρή ευκαιρία..θα δείξει..



    Σωστά το έθεσες semplice... 'το αλάτι της ζωής'
    Όσο για το ποιοτικό houmor που λες... είναι καθαρά υποκειμενικό... προφανώς τα γούστα όλων μας δε συμπίπτουν... ο καθένας έχει τη δική του αίσθηση του houmor κι αυτό είναι ένας απ' τους παράγοντες που μας κάνει ξεχωριστούς. Αυτό όμως που που έχει σημασία είναι να μπούμε στη διαδικασία να νιώσουμε τον τρόπο με τον οποίο κάποιος κάνει houmor.. Με αυτό τον τρόπο ακόμη και τα αστεία κάποιου που ίσως θεωρούμε 'ξενέρωτο΄θα μας κάνουν όχι να γελάσουμε, αλλά έστω να χαμογελάσουμε. Προσωπικά έχω προσέξει ότι περνάω καλά με το 80% των ανθρώπων που γνωρίζω.. [οι άλλοι απλά δεν έχουν καμιά απολύτως αίσθηση του houmor].

    Όσοι προτιμούν να κάθονται σοβαροί.. είναι επιλογή τους. Κάποιοι απλά θέλουν να το παίξουν 'ώριμοι' , 'σοβαροί άνθρωποι', 'συνειδητοποιημένοι' ! Αυτοί όμως είναι που υποκρίνονται, που θέλουν να γελάσουν να κάνουν χαβαλέ αλλά... σκέφτονται πως θα τους παρεξηγήσουν οι γύρω τους! Κοινώς.. κομπλεξαρισμένα άτομα!

    Στην ίδια κατηγορία μπορεί όμως να ανήκουν άνθρωποι με διάφορα προβλήματα στο κεφάλι τους που δεν έχουν όρεξη για χαβαλέ. Σεβαστό απολύτως! Το ότι μας αρέσει εμάς ο χαβαλές δε σημαίνει πως δεν έχουμε και τις σοβαρές στιγμές μας!

    Άλλοι πάλι έχουν περίεργο τρόπο... λίγο καυστικό... λίγο επιθετικό.. λίγο κάπως τέλος πάντων... που με κάποιο 'αστείο' τους, μπορεί να παρεξηγηθεί κάποιος, να στενοχωρηθεί κλπ. Σε αυτές τις περιπτώσεις ή αποδεχόμαστε τα αστειάκια εφόσον είναι καλοπροαίρετα και σκοπός δεν είναι να μας θίξουν, ή απλά δεν ασχολούμαστε!

    Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα έπρεπε να χαμογελάμε καθημερινά...

    1. Μόλις ξυπνάμε το πρωί και κοιτάμε τον ήλιο.. Ναι.. ξημέρωσε και είμαστε ακόμη ζωντανοί.. [στη σκηνή σαν rock συγκρότημα? όχι όχι αυτό είναι από αλλού]

    2. Έχουμε γύρω μας ανθρώπους που μας αγαπάνε και τους αγαπάμε!

    3. Ας σκεφτούμε και τα παιδάκια [αλλά και ανθρώπους όλων των ηλικιών] που πεθαίνουν καθημερινά από αρρώστιες,πείνα,πόλεμο και δε συμαζεύεται.. [ναι είναι πολύ εγωιστικό το να χαμογελάσεις στον δερμάτινο καναπέ σου όταν συμβαίνουν τέτοια στον κόσμο.. απλά σκέψου πως θα μπορούσες να είσαι στη θέση τους]

    4. Κάνε μια καλή πράξη... οτιδήποτε.. θα νιώσεις μεγάλη χαρά [αν την έκανες με την καρδιά σου] και το χαμόγελο θα ζωγραφιστεί στα χείλη σου ασυναίσθητα από τη γαλήνη που θα νιώσεις μέσα σου αφού πρόσφερες χαρά σε κάποιους ανθρώπους..

    Ναι οκ το παρασοβάρεψα γι αυτό σκάω χαχαχαχα




    semplice
    11.12.2006, 11:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Red-Rose στις 16-11-2006 στις 12:07 έγραψε...

    [Ναι οκ το παρασοβάρεψα γι αυτό σκάω χαχαχαχα









    Λίγο καθυστερημένα αλλά και εγώ!



    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-12-2006 11:01 ]


    uNick
    11.12.2006, 11:44
    Μιας και το παρασοβαρέψατε, ας πω κι εγώ κάτι σοβαρό.

    Το χιούμορ είναι στην ουσία ένα επικοινωνιακό "εργαλείο", ένας τρόπος έκφρασης, που χρησιμοποιείται στην προσπάθεια να μας φέρει πιο κοντά στους συνομιλητές μας, να βάλει λίγο "αλατοπίπερο" στην ζωή μας, να μας βοηθήσει να περάσουμε καλά...

    Ταυτόχρονα, όμως, το χιούμορ είναι και ένα "επικίνδυνο παιχνίδι", καθώς μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί. Είναι φυσιολογικό να μην αντιλαμβανόμαστε όλοι την αίσθηση του χιούμορ κάποιου με τον ίδιο τρόπο. Είναι επίσης φυσιολογικό κάποιοι να μην αντιλαμβάνονται καν ότι κάποιος κάνει χιούμορ. Με αυτό κατά νού, κάποιος πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός όταν θέλει να εκφραστεί χιουμοριστικά, αφού δεν είναι δύσκολο να μπλέξει σε καταστάσεις στις οποίες σίγουρα δεν αποσκοπούσε, μόνο και μόνο επειδή ο συνομιλητής του δεν αντιλήφθηκε την χιουμοριστική του διάθεση...

    Τραβηγμένο?... Ίσως. Επειδή όμως στη ζωή μου έχω ήδη δει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, "θύμα" των οποίων υπήρξα κι εγώ, πιστεύω πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο ξεδίπλωμα του χιούμορ μας. Προσωπικά έχω γίνει πολύ επιφυλακτικός όσον αφορά το πότε με παίρνει να κάνω χιούμορ. Σαν σχόλιο λοιπόν στην παράγραφο της Πηνελόπης (Red-Rose):
    Παράθεση:
    Όσοι προτιμούν να κάθονται σοβαροί.. είναι επιλογή τους. Κάποιοι απλά θέλουν να το παίξουν 'ώριμοι' , 'σοβαροί άνθρωποι', 'συνειδητοποιημένοι' ! Αυτοί όμως είναι που υποκρίνονται, που θέλουν να γελάσουν να κάνουν χαβαλέ αλλά... σκέφτονται πως θα τους παρεξηγήσουν οι γύρω τους! Κοινώς.. κομπλεξαρισμένα άτομα!

    θα έλεγα ότι η εγκράτεια κάποιων δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κομπλεξαρισμένοι... Ίσως να είναι απλώς........ καμένοι στον χυλό, και απλώς φυσάνε και το γιαούρτι!...