ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.879 μέλη

    H Παπαρίζου ερμηνεύει Χατζιδάκι

    karelia
    20.11.2006, 20:19
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Το διεθνές album της Έλενας Παπαρίζου με τίτλο "The Game Of Love" κυκλοφορεί ήδη σε όλη την Ευρώπη και θα κυκλοφορήσει στις Η.Π.Α, την Αυστραλία, την Ιαπωνία, τη Νότιο Αφρική και τον Καναδά. Περιέχει τις Αγγλικές version των παρακάτω τραγουδιών από το πλατινένιο άλμπουμ "Υπάρχει Λόγος" και 6 πολύ δυνατά ολοκαίνουργια τραγούδια που γράφτηκαν και ηχογραφήθηκαν στην Σουηδία.
    Από το Ελληνικό άλμπουμ λοιπόν, περιέχονται τα: "Mambo", "Gigolo", "The Game Of Love", "It's Gone Tommorow (Υπάρχει Λόγος)", "Let Me Let Go (Ποτέ Ξανά)", "Heart Of Mine (Με Θέλουν Κι Άλλοι )" και "You Set My Heart On Fire".
    Τα καινούργια τραγούδια είναι τα: "Heroes" (No 1 single στην Σουηδία), "Somebody's Burning", "Voulez Vous?", "Seven Days" "Carpe Diem (Seize The Day)" και "Teardrops". Τα δύο τελευταία είναι σε στίχους της Έλενας.
    Επιπλέον, σαν bonus track θα περιέχεται και ένα τραγούδι στα Ελληνικά. Είναι το "Ο,τι Αξίζει Είναι Οι Στιγμές" του Μάνου Χατζηδάκι - επιτυχία στην Γαλλία το 1962 από την Dalida - σε στίχους της Ελεάνας Βραχάλη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 20-11-2006 20:21 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 20-11-2006 20:21 ]


    Soiram
    20.11.2006, 20:51
    Πέρσι είχα πάει και είχα δει (μετά από παράκληση φίλων) την Παπαρίζου με τον Τσαλίκη και η Έλενα μου έκανε καλή εντύπωση (αν σκεφτεί κανείς ότι δεν ακούω κάθολοθ τέτοιου είδους μουσική). Αν το ρεπερτόριο της ήταν διαφορετικό, θα μπορούσε να κάνει ενδιαφέροντα πράγματα! Πάντως στο κέντρο που είχα πάει, είχε ανοίξει με το Diamonds are Forever και το είπε πολύ καλά!
    maspa
    20.11.2006, 21:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Soiram στις 20-11-2006 στις 20:51 έγραψε...

    Πέρσι είχα πάει και είχα δει (μετά από παράκληση φίλων) την Παπαρίζου με τον Τσαλίκη και η Έλενα μου έκανε καλή εντύπωση (αν σκεφτεί κανείς ότι δεν ακούω κάθολοθ τέτοιου είδους μουσική). Αν το ρεπερτόριο της ήταν διαφορετικό, θα μπορούσε να κάνει ενδιαφέροντα πράγματα! Πάντως στο κέντρο που είχα πάει, είχε ανοίξει με το Diamonds are Forever και το είπε πολύ καλά!



    Εγώ πάλι είχα πάει πριν δυο χρόνια με το σχολείο και κοιμόμουν όσο αυτή τραγουδούσε.
    Desmar
    20.11.2006, 23:00



    kifa
    21.11.2006, 00:32
    πως θα σας ακουγόταν δλδ η Αλίκη Καγιαλόγλου να τραγουδούσε Φοίβο ... ???

    ... ... δεν συμφωνώ ...
    jorge
    21.11.2006, 01:05
    Την Παπαρίζου την έχουμε συνδέσει με το ποπ, όμως ερμηνεύει καταπληκτικά και άλλα κομμάτια. Την είχα δει σε ένα από αυτά τα secret concerts και είχα κολλήσει. Μακάρι η ελληνική ποπ σκηνή να είχε 5-6 Παπαρίζου και αντί για τα τσιφτετελοχιπχοπ να ακούγαμε ποπ συνθέσεις σαν μερικές από αυτές που έχει ερμηνεύσει η Παπαρίζου τα τελευταία χρόνια.

    Τώρα το οτι θα πει ένα κομμάτι του Χατζηδάκι, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου γιατί ελπίζω πως θα το ερμηνεύσει με την προσοχή που του αξίζει.
    karelia
    21.11.2006, 01:10
    στο παρελθόν έχει ερμηνεύσει(δισκογραφικά) και Θάνο Μικρούτσικο,αν δεν με απατάει η μνήμη μου.
    vouliakis
    21.11.2006, 01:20
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 01:05 έγραψε...

    ...Τώρα το οτι θα πει ένα κομμάτι του Χατζηδάκι, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου γιατί ελπίζω πως θα το ερμηνεύσει με την προσοχή που του αξίζει.



    Παρομοίως (δεν με χαλάει). Όμορφη φωνή έχει, καλά θα το πει, πιστεύω. Περιμένω να το ακούσω.

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 21-11-2006 στις 00:32 έγραψε...

    πως θα σας ακουγόταν δλδ η Αλίκη Καγιαλόγλου να τραγουδούσε Φοίβο ... ???



    kifa, τι εννοείς? Με χορευτικό στο βιντεοκλίπ ή χωρίς?


    ageras
    21.11.2006, 03:46
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 01:05 έγραψε...

    Την Παπαρίζου την έχουμε συνδέσει με το ποπ, όμως ερμηνεύει καταπληκτικά και άλλα κομμάτια. Την είχα δει σε ένα από αυτά τα secret concerts και είχα κολλήσει. Μακάρι η ελληνική ποπ σκηνή να είχε 5-6 Παπαρίζου και αντί για τα τσιφτετελοχιπχοπ να ακούγαμε ποπ συνθέσεις σαν μερικές από αυτές που έχει ερμηνεύσει η Παπαρίζου τα τελευταία χρόνια.

    Τώρα το οτι θα πει ένα κομμάτι του Χατζηδάκι, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου γιατί ελπίζω πως θα το ερμηνεύσει με την προσοχή που του αξίζει.


    Συμφωνώ!!
    qanun
    21.11.2006, 07:58
    H Παπαριζου εχει πολυ μελλον στη μουσικη, δεν ειναι σαχλοκουδουνο σαν τις περισσοτερες ποπ τραγουδιστριες...
    XeniaRodo
    21.11.2006, 09:54
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 01:05 έγραψε...

    Την Παπαρίζου την έχουμε συνδέσει με το ποπ, όμως ερμηνεύει καταπληκτικά και άλλα κομμάτια. Την είχα δει σε ένα από αυτά τα secret concerts και είχα κολλήσει. Μακάρι η ελληνική ποπ σκηνή να είχε 5-6 Παπαρίζου και αντί για τα τσιφτετελοχιπχοπ να ακούγαμε ποπ συνθέσεις σαν μερικές από αυτές που έχει ερμηνεύσει η Παπαρίζου τα τελευταία χρόνια.

    Τώρα το οτι θα πει ένα κομμάτι του Χατζηδάκι, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου γιατί ελπίζω πως θα το ερμηνεύσει με την προσοχή που του αξίζει.



    συμφωνώ επίσης
    aggeliki
    21.11.2006, 10:04
    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 21-11-2006 στις 00:32 έγραψε...

    πως θα σας ακουγόταν δλδ η Αλίκη Καγιαλόγλου να τραγουδούσε Φοίβο ... ???

    ... ... δεν συμφωνώ ...




    Συμφωνώ!Ο καθένας στο είδος του.Ξεκαθαρίζω η Παπαρίζου μου αρέσει σε αυτό που κάνει.
    Αλλά μιλάμε για ένα δίσκο που έχει μεσα και το Ζιγκολό...
    Και στην τελική άλλους καλλιτέχνες της δικής μας πλευράς που καναν κάτι αντίστοιχο τρεξαμε όλοι και τους καταδικάσαμε!
    qanun
    21.11.2006, 10:25
    Ναι, αλλα τους καταδικασαμε γιατι νοθευσαν την ποιοτικη τους παρουσια, ενω η Παπαριζου μαλλον κανει το αντιθετο. Παντως, οφειλουμε να αναγνωρισουμε πως δεν εχει καμια απολυτως αναγκη η Παπαριζου να τραγουδησει Χατζιδακι, δε νομιζω οτι θελει να το παιξει ''ποιοτικη''...

    Υ.Γ. Με προβληματισε στην αρχη το πως εδωσε την αδεια για την επανεκτελεση του τραγουδιου ο Γιωργος Χατζιδακις, αλλα αυτο εξηγειται απο το γεγονος οτι μαλλον τα δικαιωματα ανηκουν εξ ολοκληρου στη γαλλικη εταιρια απο την οποια πρωτοκυκλοφορησε, γιατι κατα τα αλλα ο υιος Χατζιδακις ειναι κερβερος στην προστασια του εργου του Μανου
    lemonc
    21.11.2006, 10:26
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 21-11-2006 στις 10:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 21-11-2006 στις 00:32 έγραψε...

    πως θα σας ακουγόταν δλδ η Αλίκη Καγιαλόγλου να τραγουδούσε Φοίβο ... ???

    ... ... δεν συμφωνώ ...




    Συμφωνώ!Ο καθένας στο είδος του.Ξεκαθαρίζω η Παπαρίζου μου αρέσει σε αυτό που κάνει.
    Αλλά μιλάμε για ένα δίσκο που έχει μεσα και το Ζιγκολό...
    Και στην τελική άλλους καλλιτέχνες της δικής μας πλευράς που καναν κάτι αντίστοιχο τρεξαμε όλοι και τους καταδικάσαμε!



    Το "δικής μας πλευράς" μου φαίνεται κάπως.Κάποιοι κάποτε σχολίαζαν αρνητικά το γεγονός ότι ο Θεοδωράκης χρησιμοποιούσε καλλιτέχνες πίστας (Μπιθικώτσης,Καζατζίδης,Χιώτης,Λίντα κα) και μη μου πείτε άλλο αυτό ή άλλο τότε.
    Μαντουμπάλες και Ζιγκουάλες απ'τη μία και Θεοδωράκης απ'την άλλη.Περίπου το ίδιο δεν είναι;Εξάλλου η Παπαρίζου είναι πολύ καλή τραγουδίστρια κι ας μην είναι της "δικής μας πλευράς".
    karelia
    21.11.2006, 10:33
    Νομίζω ο καθένας στο είδος του.
    Αν θέλει να κάνει κάποια στροφή ρεπερτοριακή (που δεν θέλει..) ας την κάνει σταδιακά..
    Δε γίνεται την ίδια χρονιά να τραγουδάς Ζιγκολό και Χατζιδάκι,άσχετα αν και τα δύο τα πεις καλά.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου φαίνεται έντιμο.Γιατί κάθε καλλιτέχνης διέπεται από ένα ήθος πάνω στη μουσική.Είτε λοιπόν το πρεσβεύεις αυτό,είτε όχι,είτε αν δεν τον πρεσβεύεις σταδιακά προσπαθείς να βελτιωθείς και λιθαράκι-λιθαράκι κερδίζεις την εμπστοσύνη και των πιο δύσπιστων.
    antreas_dr
    21.11.2006, 10:38
    Μια χαρά πράτει η συμπαθέστατη και καλλίφωνη Έλενα.

    Είμαι σίγουρος οτι θα το πει πολύ καλά το κομμάτι. Εδώ βλακείες τραγουδάει και με την φωνή της τα ανεβάζει. Πόσο μάλλον ένα καμμάτι του Χατζιδάκι που έτσι και αλλιώς είναι όμορφο.
    johnny_b
    21.11.2006, 13:14
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-11-2006 στις 10:33 έγραψε...

    Νομίζω ο καθένας στο είδος του.
    Αν θέλει να κάνει κάποια στροφή ρεπερτοριακή (που δεν θέλει..) ας την κάνει σταδιακά..
    Δε γίνεται την ίδια χρονιά να τραγουδάς Ζιγκολό και Χατζιδάκι,άσχετα αν και τα δύο τα πεις καλά.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου φαίνεται έντιμο.Γιατί κάθε καλλιτέχνης διέπεται από ένα ήθος πάνω στη μουσική.Είτε λοιπόν το πρεσβεύεις αυτό,είτε όχι,είτε αν δεν τον πρεσβεύεις σταδιακά προσπαθείς να βελτιωθείς και λιθαράκι-λιθαράκι κερδίζεις την εμπστοσύνη και των πιο δύσπιστων.


    Αυτό ακριβώς ήθελα να πω.Δεν μπορείς να τραγουδάς ποπ αγνώστου ποιότητας και μετά να έρχεται με τη μία ο Χατζιδάκις...Αν και εχεί φωνή η Παπαρίζου,αυτά τα 2 είδη δεν συμβαδίζουν.
    rouli726
    21.11.2006, 13:32
    Εμένα ανέκαθεν μου ηταν συμπαθης και θεωρω οτι η τελευταια της δουλεια ειναι οτι καλυτερο εχει δειξει.το τραγουδι στο οποιο αναφερεστα το λεει πολυ καλα , με μια τρυφεροτητα που του παει..γενικα δεν ειναι μια κοπελα με θρασσος νομιζω κι εχει αποδειξει πως σεβεται τους δημιουργους.Α και την ειχα ακουσει στο "secret concert" που ερμηνευσε το αγαπημενο μου "just walk away" apo celine dion και μου αρεσε.το ειπε αξιοπρεπεστατα.προσωπικα τη θεωρω τη μοναδικη που μπορει να κανει διεθνη καριερα,λογω σκηνικης παρουσιας-αλικιας-ρεπερτοριου και καλης γνωσης αγγλικων.
    KAKOFONIKS
    21.11.2006, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 01:05 έγραψε...

    Την Παπαρίζου την έχουμε συνδέσει με το ποπ, όμως ερμηνεύει καταπληκτικά και άλλα κομμάτια. Την είχα δει σε ένα από αυτά τα secret concerts και είχα κολλήσει. Μακάρι η ελληνική ποπ σκηνή να είχε 5-6 Παπαρίζου και αντί για τα τσιφτετελοχιπχοπ να ακούγαμε ποπ συνθέσεις σαν μερικές από αυτές που έχει ερμηνεύσει η Παπαρίζου τα τελευταία χρόνια.

    Τώρα το οτι θα πει ένα κομμάτι του Χατζηδάκι, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου γιατί ελπίζω πως θα το ερμηνεύσει με την προσοχή που του αξίζει.




    Πολύ σωστή τοποθέτηση .

    Συμφωνώ απόλυτα .

    Εκτός αυτού πιστεύω ότι πολλοί καλλιτέχνες, θα ήθελαν και θα μπορούσαν να ερμηνεύσουν τέτοια τραγούδια μπορεί όχι τέλεια (αν και το τέλειο είναι υποκειμενικό ) αλλά με την προσοχή που θα έπρεπε!
    meltica
    21.11.2006, 14:13
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 01:05 έγραψε...

    Την Παπαρίζου την έχουμε συνδέσει με το ποπ, όμως ερμηνεύει καταπληκτικά και άλλα κομμάτια. Την είχα δει σε ένα από αυτά τα secret concerts και είχα κολλήσει. Μακάρι η ελληνική ποπ σκηνή να είχε 5-6 Παπαρίζου και αντί για τα τσιφτετελοχιπχοπ να ακούγαμε ποπ συνθέσεις σαν μερικές από αυτές που έχει ερμηνεύσει η Παπαρίζου τα τελευταία χρόνια.

    Τώρα το οτι θα πει ένα κομμάτι του Χατζηδάκι, προσωπικά δε με χαλάει καθόλου γιατί ελπίζω πως θα το ερμηνεύσει με την προσοχή που του αξίζει.


    Συμφωνώ επίσης επίσης.