ελληνική μουσική
    593 online   ·  210.908 μέλη
    margo
    28.11.2006, 11:53
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 28-11-2006 στις 11:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2006 στις 09:35 έγραψε...

    Νότης ίσον ποιότης, συμφωνώ κι επαυξάνω. Όταν πρόκειται για το Μαυρουδή. Τι κάνει ο άνθρωπος, με δυο κλασσικες κιθάρες παίζει λες και είναι ολόκληρη ορχήστρα.

    Για τον άλλον τώρα, άσε να μη μιλήσω, ειδικά μετα από όσα είπε για τους Θεσ/κεις.....




    και πριν μιλήσει για τους Θεσσαλονικείς και μετά ίδιος είναι...

    χρειαζεται να παίρνεις τα μετρα σου όταν πλησιαζεις...








    GL
    28.11.2006, 15:20
    Δε πάει πιο κάτω πιάσαμε πάτο
    που 'σαι ρε Στέλιο που 'σαι ρε Στράτο
    γέμισ' ο τόπος τραγουδιστάκια
    που 'χουν για προίκα ίδια στιχάκια

    Τώρα να δούμε πώς θα σωθούμε
    βλέπουμε μόνο και δεν ακούμε
    βγάζουν παιδάκια δίχως ταλέντα
    ίδια εικόνα ίδια πατέντα


    Kλπ....κλπ....κλπ......

    To παραπανω ασματακι να πω την καθαρα μου αληθεια μου φαινεται πολυ παιδικο και σαν να εχουν γραφτουν οι στιχοι απο ενα γυμνασιοπαιδο που μολις ξεκιναει τις επαναστατικες του αμφισβητησεις...Δεν σε κανει να σκεφτεις ουτε να προβληματιστεις,στα φερνει ολα ετοιμα στο πιατο,κοινως ενα απλο κομματακι της οκκας μου φαινεται πως ειναι που κανει μια περιγραφη ολων αυτων που βιωνουμε καθημερινα!Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο!Αλλωστε ο Νοτης εχει πει πολυ χειροτερες λαλακιες....

    Οσον αφορα τον ιδιο τον Νοτη τωρα:

    Δεν θα γινω ενας απο αυτος που του την πεφτουν και τον επικρινουν,ασχετα αν δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο σαν καλλιτεχνης.Ομως πραγματικα ΣΕΒΟΜΑΙ οτι καποια ασματα του μου δινουν ψωμι και τρωω,παλια και φρεσκα τραγουδια του συμπεριλαμβανονται παντα σε ολα τα play list που φτιαχνουμε για τα νυχτομαγαζα στα οποια δουλευουμε!Αρα κατα καποιον τροπο με βοηθαει ο κυριος αυτος οπως και τοσοι αλλοι που δεν γουσταρω να βγαλω το νυχτοκαματο μου!Θα ημουν λοιπον πολυ αγνωμων αν καθομουν τωρα και τον εθαβα....

    Οταν καθομαστε και σχολιαζουμε καποιον συναδελφο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ σε ενα μουσικο site καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια μεσα μας...
    Δεν μπορει...σαν Ελληνες καποια φορα εστω και μια θα εχουμε βρεθει ολοι σε καποιο σκυλαδικο,σε καποια πιστα,σε καποιο νυχτομπουζουκαδικο και θα εχουμε διασκεδασει με τετοιου ειδους καλλιτεχνες,βγαζοντας τον μανδυα της σοβαροτητας και της ψευτοκυριλας μας που κουβαλαμε ολοι μεσα μας!!!Αρα κατι εχει να δωσει σε ολους μας ο οποισδηποτε Σφακιανακης,ασχετα αν ειναι κατι προσκαιρο και απλα εχει να κανει με την διασκεδαση μας.....

    Δεν θα κατσω να σχολιασω ολα αυτα που εχει πει ο εν λογω Νοτης.Προτιμω
    την σιωπη που μου δινει το δικαιωμα να επιλεγω!Να επιλεγω τι πρεπει να κρατησω απο τον καθενα συναδελφο και τι να απορριψω....
    Και απο το λαικοσκυλε συναφι κρατω πολλα που με βοηθανε στη δουλεια μου και απο τον κυριο αυτον δυστυχως η ευτυχως κραταω παρα πολλα!!Ετσι πρεπει....

    Και για να ξαναγυρισω στο ασμα για το οποιο μιλαμε....
    Οσο παιδικο και της οκκας και αν ειναι,εχει ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ και θα το αφιερωσω καπου:

    Δε πάει πιο κάτω πιάσαμε πάτο
    που 'σαι ρε Στέλιο που 'σαι ρε Στράτο
    γέμισ' ο τόπος τραγουδιστάκια
    που 'χουν για προίκα ίδια στιχάκια

    Τώρα να δούμε πώς θα σωθούμε
    βλέπουμε μόνο και δεν ακούμε
    βγάζουν παιδάκια δίχως ταλέντα
    ίδια εικόνα ίδια πατέντα

    Σ' αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι γινευοί
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Έλα αδελφέ μου βρες το σουξέ μου
    αφεντικό μου παραγωγέ μου
    έχουμε γνώμη άσχετοι γλύφτες
    έτσι περνάνε δύσκολες νύχτες

    Ψεύτες κιφίνες κάντε κομπίνες
    βγάλτε τραγούδια για λίγους μήνες
    δε τη γουστάρω τη μουσική σας
    ούτε το στίχο της εποχής σας

    Σ' αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι γινευοί
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθιμα
    εγώ θα σου τα χώνω.

    Το ασμα αυτο αφιερωνεται στο τοπικ:Έξωση στην Γλυκία Συμμορία του VOX
    megali_mpougatsa
    28.11.2006, 19:53
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 28-11-2006 στις 15:20 έγραψε...

    To παραπανω ασματακι να πω την καθαρα μου αληθεια μου φαινεται πολυ παιδικο και σαν να εχουν γραφτουν οι στιχοι απο ενα γυμνασιοπαιδο που μολις ξεκιναει τις επαναστατικες του αμφισβητησεις...


    Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις προκαλεί και σε εμένα... Δεν έχω ακούσει το τραγούδι, αλλα, διαβάζοντας τους στίχους νοιώθω πως δεν έχει τίποτα να προσφέρει. Απλώς βλέπω να αναπαράγεται μια γκρίνια για το "σύστημα", που και δεν έχει να προσφέρει τίποτα σαν περιεχόμενο, και στιχουργικά είναι δοσμένη με έναν τρόπο άτεχνο και χοντροκομμένο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 28-11-2006 19:54 ]


    PSYHoMANTIS
    14.12.2006, 14:28
    Τόσα ξέρετε τόσα λέτε....

    Θα μιλήσετε και για τον Σφακιανάκη....!!!!

    Και τα τραγολυδια ΓΑΜΑΝΕ και ο Νότης!!!!
    Μια ζωή αυτό κάνει...Κι όποιος αναφέρθηκε για ζήλεια...ε εντάξει είναι για γέλια...

    Ο πρώτος δεν ζηλεύει...τον Ζηλεύουν!!!
    AnimaVoce
    14.12.2006, 14:47
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 28-11-2006 στις 15:20 έγραψε...

    To παραπανω ασματακι να πω την καθαρα μου αληθεια μου φαινεται πολυ παιδικο και σαν να εχουν γραφτουν οι στιχοι απο ενα γυμνασιοπαιδο που μολις ξεκιναει τις επαναστατικες του αμφισβητησεις...Δεν σε κανει να σκεφτεις ουτε να προβληματιστεις,στα φερνει ολα ετοιμα στο πιατο,κοινως ενα απλο κομματακι της οκκας μου φαινεται πως ειναι που κανει μια περιγραφη ολων αυτων που βιωνουμε καθημερινα!Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο!Αλλωστε ο Νοτης εχει πει πολυ χειροτερες λαλακιες....

    Οσον αφορα τον ιδιο τον Νοτη τωρα:

    Δεν θα γινω ενας απο αυτος που του την πεφτουν και τον επικρινουν,ασχετα αν δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο σαν καλλιτεχνης.Ομως πραγματικα ΣΕΒΟΜΑΙ οτι καποια ασματα του μου δινουν ψωμι και τρωω,παλια και φρεσκα τραγουδια του συμπεριλαμβανονται παντα σε ολα τα play list που φτιαχνουμε για τα νυχτομαγαζα στα οποια δουλευουμε!Αρα κατα καποιον τροπο με βοηθαει ο κυριος αυτος οπως και τοσοι αλλοι που δεν γουσταρω να βγαλω το νυχτοκαματο μου!Θα ημουν λοιπον πολυ αγνωμων αν καθομουν τωρα και τον εθαβα....

    Οταν καθομαστε και σχολιαζουμε καποιον συναδελφο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ σε ενα μουσικο site καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια μεσα μας...
    Δεν μπορει...σαν Ελληνες καποια φορα εστω και μια θα εχουμε βρεθει ολοι σε καποιο σκυλαδικο,σε καποια πιστα,σε καποιο νυχτομπουζουκαδικο και θα εχουμε διασκεδασει με τετοιου ειδους καλλιτεχνες,βγαζοντας τον μανδυα της σοβαροτητας και της ψευτοκυριλας μας που κουβαλαμε ολοι μεσα μας!!!Αρα κατι εχει να δωσει σε ολους μας ο οποισδηποτε Σφακιανακης,ασχετα αν ειναι κατι προσκαιρο και απλα εχει να κανει με την διασκεδαση μας.....

    Δεν θα κατσω να σχολιασω ολα αυτα που εχει πει ο εν λογω Νοτης.Προτιμω
    την σιωπη που μου δινει το δικαιωμα να επιλεγω!Να επιλεγω τι πρεπει να κρατησω απο τον καθενα συναδελφο και τι να απορριψω....
    Και απο το λαικοσκυλε συναφι κρατω πολλα που με βοηθανε στη δουλεια μου και απο τον κυριο αυτον δυστυχως η ευτυχως κραταω παρα πολλα!!Ετσι πρεπει....



    Αγαπητέ GL απλά υποκλίνομαι στο ήθος και το δίκαιο με το οποίο αντιμετωπίζεις τη δουλειά σου και τον κόσμο....έχεις απόλυτο δίκιο και πιστεύω όποιος δεν συμφωνήσει με αυτά που λές απλά δεν δέχεται τον εαυτό του...
    THEOG
    14.12.2006, 14:49
    Δεν με πείθει ότι δεν είναι μέρος του συστήματος!!Ότι δεν έκανε υποχωρήσεις για να φτάσει εκεί που είναι σήμερα. Από την άλλη πόσα τραγούδια τα χώνουν σήμερα στις περίεργες καταστάσεις που ζούμε?Ελάχιστα!!
    Με πονηρεύει το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια συχνά έχει τέτοιου είδους τραγούδια στο ρεπερτόριό του.Δεν χρειάζεται να κατακρίνεις μόνο την σαπίλα που υπάρχει γύρω σου αλλά πρώτα από όλα να κοιτάξεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου.Αν είσαι εσύ εντάξει συνέχισε να το φωνάζεις για ότι σε πειράζουν.Αν όχι, τότε καλύτερα να τραγουδάς τα σουξεδιάρικα που τα λες καλά και να τα αφήσεις αυτά τα τραγούδια για άλλους.Αν υπάρχουν τέτοιοι!

    uNick
    14.12.2006, 15:05
    Παράθεση:
    Το μέλος GL στις 28-11-2006 στις 15:20 έγραψε...
    Δεν θα γινω ενας απο αυτος που του την πεφτουν και τον επικρινουν,ασχετα αν δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο σαν καλλιτεχνης.Ομως πραγματικα ΣΕΒΟΜΑΙ οτι καποια ασματα του μου δινουν ψωμι και τρωω,παλια και φρεσκα τραγουδια του συμπεριλαμβανονται παντα σε ολα τα play list που φτιαχνουμε για τα νυχτομαγαζα στα οποια δουλευουμε!Αρα κατα καποιον τροπο με βοηθαει ο κυριος αυτος οπως και τοσοι αλλοι που δεν γουσταρω να βγαλω το νυχτοκαματο μου!Θα ημουν λοιπον πολυ αγνωμων αν καθομουν τωρα και τον εθαβα....

    Οταν καθομαστε και σχολιαζουμε καποιον συναδελφο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ σε ενα μουσικο site καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια μεσα μας...
    Δεν μπορει...σαν Ελληνες καποια φορα εστω και μια θα εχουμε βρεθει ολοι σε καποιο σκυλαδικο,σε καποια πιστα,σε καποιο νυχτομπουζουκαδικο και θα εχουμε διασκεδασει με τετοιου ειδους καλλιτεχνες,βγαζοντας τον μανδυα της σοβαροτητας και της ψευτοκυριλας μας που κουβαλαμε ολοι μεσα μας!!!Αρα κατι εχει να δωσει σε ολους μας ο οποισδηποτε Σφακιανακης,ασχετα αν ειναι κατι προσκαιρο και απλα εχει να κανει με την διασκεδαση μας.....

    Δεν θα κατσω να σχολιασω ολα αυτα που εχει πει ο εν λογω Νοτης.Προτιμω
    την σιωπη που μου δινει το δικαιωμα να επιλεγω!Να επιλεγω τι πρεπει να κρατησω απο τον καθενα συναδελφο και τι να απορριψω....
    Και απο το λαικοσκυλε συναφι κρατω πολλα που με βοηθανε στη δουλεια μου και απο τον κυριο αυτον δυστυχως η ευτυχως κραταω παρα πολλα!!Ετσι πρεπει....

    Σε ευχαριστώ Γιώργο που είπες όσα σκεφτόμουν πριν διαβάσω το post σου... Με κάλυψες!
    Shakti_
    14.12.2006, 20:48
    Γιώργο GL, στό στίχο που λέει, που γίναν τόσοι οι γινευοί, τα λαμόγια
    κι οι ρουφιάνοι, έχω την γνώμη πως λέει "κίναιδοι", αντί "γινευοί".
    Μάλλον δεν υπάρχει τέτοια λέξη!


    uNick
    14.12.2006, 20:58
    ΩΠ ! ! ! ! ! Σωστή η Κατερίνα! (είδες για να ξέρουμε τους στίχοι απ'έξω! ούτε καν το πρόσεξα)

    kozanitis
    15.12.2006, 22:51
    όσα δεν φταει η αλεπου τα κανει κραμσταρια...κυριοι και κυριες...κυριες και κυριοι... ο Σφακαινακης ο Νότης...ναι αυτός...ας πηγαίνατε να τον ακούσετε μία φορά και μετά να μου πείτε αν δεν μπορεί να υποστηρίξει τραγούδια άλλων...δεν θελω να παρεξηγηθω με αυτο που θα πω αλλα ούτε όλα τα τραγουδια του παυλου,του θεοδωρακη ή και του χατζηδακη ήταν ολα Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!! υπήρχαν μπαρούφες και μπαρούφες και από αυτους...και είναι λογικό....ανθρωποι είναι και θα γραψουν και μια μαλακια...αλλα δεν καταλαβα...γιατί στον νότη τετοια επίθεση?
    ειναι από τους λιγους που επιμενει να τα λεει οπως ειναι...και εχει κανει και σουξε...αλλα ξεχασα....ο μπαμπης ο φλου θεωρειται απο ολους μας ως ποιοτητα...χεχε...καλα λες και ολοι οι τραγουδιστες δεν εχουν εκμεταλλευετεί καταστασεις για να ανεβουν ο σφακιανακης σας πειραξε....
    ξεχνατε γρηγορα ή θελετε να πιστευετε αλλα....δηλαδη οι ροκαδες και οι του νεου κυματος δεν εκμεταλλευτηκαν χουντα και πολυτεχνειο? ο καζαντζιδης δεν εκεμεταλευτηκε πονο και ξενιτια? ο σφακιανακης μας πειραξε που εκμεταλλευτηκε και τραγουδησε την παπαρουνα? σιγα ρε ποιοτικοι ολοι....σιγα....ολοι την ιδια τακτικη εχουν..απλα μετα το εργο τους φαινεται ποσο αντεξαν και τι εκαναν...
    ολοι κρινονται...εγω δεν λεω πως ο σφακιανακης ειναι αγιος ή ότι οι υπόλοιποι που ανεφερα ειναι κακοι...προς Θεού.... αλλα με τον Νότη? πάτε να τα βέλετε με έναν ανθρωπο που ειναι απο τους λιγους λαικούς που προσπαθει να πει και ενα τραγουδακι διαφορετικο απο τους αλλους....που όταν τραγουδαει τραγουδια αλλων τα σεβεται λες και ειναι δικα του...που εχει τραγουδισει απο μικρουτσικο,σαββοπουλο,παπακωνσταντινου,καζαντζιδη,διονυσιου και δεν συμμαζευεται....
    ενταξει καλη η ποιοτητα αλλα δεν παει να πει οτι οποιος δεν ειναι στην "αριστερη κλικα" που ειμαι και φαν ειναι μη ποιοτικος......

    pastella
    15.12.2006, 23:16
    Παράθεση:

    Το μέλος PSYHoMANTIS στις 14-12-2006 στις 14:28 έγραψε...

    Τόσα ξέρετε τόσα λέτε....

    Θα μιλήσετε και για τον Σφακιανάκη....!!!!

    Και τα τραγολυδια ΓΑΜΑΝΕ και ο Νότης!!!!
    Μια ζωή αυτό κάνει...Κι όποιος αναφέρθηκε για ζήλεια...ε εντάξει είναι για γέλια...

    Ο πρώτος δεν ζηλεύει...τον Ζηλεύουν!!!



    Ας προσεχουμε λιγο το υφος μας,δεν χρειαζεται να κατεβουμε στα οπλα και ας μην χρησιμοποιουμε λεξουλες που αρχιζουν απο 'Γ'.
    Αν μπορεις σε παρακαλω διορθωσε το κειμενο σου.
    nalpha
    16.12.2006, 12:54
    Κίναιδοι λέει ρε παιδιά.Που θα πει ομοφυλόφυλοι...
    KAKOFONIKS
    16.12.2006, 13:14
    Ο Νότης Σφακιανάκης είναι ένας απο τους καλύτερους τραγουδιστές της δεκαετίας του '90. Αυτό το στυλ τραγουδιών που λέει, το ερμηνεύει τέλεια, έχει φοβερή φωνή και πολλά φοβερά τραγούδια.Εγώ πάντα άκουγα Νότη και πάντα θα ακούω, βέβαια το οτι λέω οτι είναι ένας απο τους καλύτερους στην δεκαετία του '90 δεν σημαίνει ότι και τώρα δεν πάει καλά, το μαγαζί που παίζει πάει πολύ καλά όπως και ότι cd βγάζει.
    Απλά πιστεύω οτι αρχίζει να αποτραβιέται σιγά - σιγά στο κάτω - κάτω δεν έχει καταφέρει και λίγα.
    Αυτό που πιστεύω ότι ενοχλεί αυτούς που δεν τον "πάνε" είναι αυτά που λέει , με πολλά απο τα οποία δεν συμφωνώ ούτε και εγώ αλλά ο Νότης είναι ένας άνθρωπος που τα λέει χήμα έτσι είναι, δεν αλλά ζει αυτό!

    Αυτά είχα να πω!

    Υ.Γ. Συμφωνώ με την Christine δεν είναι ανάγκη να βριζόμαστε κρατήστε ένα επίπεδο φιλικά πάντα !



    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 16-12-2006 13:15 ]


    επισυναπτόμενα: normal_36.jpg 
    chorrer
    16.12.2006, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 15-12-2006 στις 22:51 έγραψε...

    όσα δεν φταει η αλεπου τα κανει κραμσταρια...κυριοι και κυριες...κυριες και κυριοι... ο Σφακαινακης ο Νότης...ναι αυτός...ας πηγαίνατε να τον ακούσετε μία φορά και μετά να μου πείτε αν δεν μπορεί να υποστηρίξει τραγούδια άλλων...δεν θελω να παρεξηγηθω με αυτο που θα πω αλλα ούτε όλα τα τραγουδια του παυλου,του θεοδωρακη ή και του χατζηδακη ήταν ολα Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!! υπήρχαν μπαρούφες και μπαρούφες και από αυτους...και είναι λογικό....ανθρωποι είναι και θα γραψουν και μια μαλακια...αλλα δεν καταλαβα...γιατί στον νότη τετοια επίθεση?
    ειναι από τους λιγους που επιμενει να τα λεει οπως ειναι...και εχει κανει και σουξε...αλλα ξεχασα....ο μπαμπης ο φλου θεωρειται απο ολους μας ως ποιοτητα...χεχε...καλα λες και ολοι οι τραγουδιστες δεν εχουν εκμεταλλευετεί καταστασεις για να ανεβουν ο σφακιανακης σας πειραξε....
    ξεχνατε γρηγορα ή θελετε να πιστευετε αλλα....δηλαδη οι ροκαδες και οι του νεου κυματος δεν εκμεταλλευτηκαν χουντα και πολυτεχνειο? ο καζαντζιδης δεν εκεμεταλευτηκε πονο και ξενιτια? ο σφακιανακης μας πειραξε που εκμεταλλευτηκε και τραγουδησε την παπαρουνα? σιγα ρε ποιοτικοι ολοι....σιγα....ολοι την ιδια τακτικη εχουν..απλα μετα το εργο τους φαινεται ποσο αντεξαν και τι εκαναν...
    ολοι κρινονται...εγω δεν λεω πως ο σφακιανακης ειναι αγιος ή ότι οι υπόλοιποι που ανεφερα ειναι κακοι...προς Θεού.... αλλα με τον Νότη? πάτε να τα βέλετε με έναν ανθρωπο που ειναι απο τους λιγους λαικούς που προσπαθει να πει και ενα τραγουδακι διαφορετικο απο τους αλλους....που όταν τραγουδαει τραγουδια αλλων τα σεβεται λες και ειναι δικα του...που εχει τραγουδισει απο μικρουτσικο,σαββοπουλο,παπακωνσταντινου,καζαντζιδη,διονυσιου και δεν συμμαζευεται....
    ενταξει καλη η ποιοτητα αλλα δεν παει να πει οτι οποιος δεν ειναι στην "αριστερη κλικα" που ειμαι και φαν ειναι μη ποιοτικος......




    Κοψε κανα δυο κιλα ρε φιλε που παρεξηγηθηκες κιολας που ειπαμε οτι δεν εχει ποιοτητα ο ΝΟΤΗΣ.......και τον συγκρινεις και με τον Παυλο!!!! Αμα δεν εχεις την απαραιτητη φαια ουσια να πιασεις το νοημα ορισμενων τραγουδιων , τουλαχιστον μη κατηγορεις τα τραγουδια επειδη δεν τα καταλαβαινεις. Και για να μαθαινεις κι ορισμενα πραγματα το πολυτεχνειο και η χουντα λειτουργησαν ως μεσο υποβαθμισης του ροκ και αναδειξης του πολιτικου τραγουδιου. (Το καταλαβες αυτο ή ηταν μεγαλη προταση και μπερδευτηκες??)
    ......Κι επιτελους αμαν πια με την φωναρα του ΝΟΤΗ, που δεν μπορει να τραγουδησει μια φραση τεσσαρων μετρων χωρις να φυγει απο το τονο κανα δυο φορες!! Για να μην πουμε για την εκταση της φωνης του που μεχρι κι ο ΣΑΒΟΠΟΥΛΟΣ εχει μεγαλυτερη!!
    .....Κι οχι δεν ανηκω στην "αριστερη κλικα" .....και τον εχω ακουσει να τραγουδαει και να φαλτσαρει απιστευτα ........και πιο πολυ απο ολα με χαλαει που τραγουδησε μικρουτσικο, Σαβοπουλο, παπακωνσταντινου, κ.λ.π. .......και συ δεν πηρες χαμπαρι οτι το εκανε την εποχη που το ροκ ηταν της μοδας........Θα μας βγαλεις και τον ΝΟΤΗ ποιοτητα και επαναστατη, ελεος πια!!!!!!
    .....Και σιγα μην ζηλευει κανεις απο εδω τον ΝΟΤΗ....Τι εχουμε να χωρισουμε μαζι του?? Και τι σχεση εχουμε με το επαγγελμα του?? Μηπως προβαλεις τελικα τα δικα σου κομπλεξ?? (...παλι δυσκολο ορο χρησιμοποιησα, συγνωμη!!)
    .....Θελεις να ακους ΝΟΤΗ? Ακου! Δεν στο απαγορευσε κανενας.
    ....Θελεις να πιστευεις οτι ειναι ποιοτικος και φωναρα? Πιστευε οτι θελεις! Αλλα οχι και να μας την λες ετσι επειδη εχουμε διαφορετικη αποψη!!!!

    @GL

    Εγραψες:
    "Οταν καθομαστε και σχολιαζουμε καποιον συναδελφο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ σε ενα μουσικο site καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια μεσα μας...
    Δεν μπορει...σαν Ελληνες καποια φορα εστω και μια θα εχουμε βρεθει ολοι σε καποιο σκυλαδικο,σε καποια πιστα,σε καποιο νυχτομπουζουκαδικο και θα εχουμε διασκεδασει με τετοιου ειδους καλλιτεχνες,βγαζοντας τον μανδυα της σοβαροτητας και της ψευτοκυριλας μας που κουβαλαμε ολοι μεσα μας!!!Αρα κατι εχει να δωσει σε ολους μας ο οποισδηποτε Σφακιανακης,ασχετα αν ειναι κατι προσκαιρο και απλα εχει να κανει με την διασκεδαση μας..... "

    ..Να με συγχωρεις αδερφε αλλα πιστευω οτι αυτο το "ολοι" ειναι λιγο αδικο και γενικο, και επειδη ακριβως και ειμαι κι Ελληνας, δεν εχω διασκεδασει ποτε σε τετοιο χωρο με τουρκικα γιλαντζι τραγουδακια. Κι ουτε πιστευω οτι οσοι δεν διασκεδαζουν με αυτον τον τροπο φορανε "μανδυες σοβαροτητας και ψευτοκυριλας" !
    ...Και επιτελους γιατι θελετε να ειμαστε ολοι συναδελφοι?? Ανηκουμε σε πολυ διαφορετικους χωρους της μουσικης . Το οτι τραγουδαμε και πληρωνομαστε για αυτο δεν μας κανει απαραιτητα συναδελφους. Με αυτην τη λογικη συναδελφος μας ειναι κι ενας παπας που ψελνει στην εκκλησια, κι αυτος για να τραγουδαει πληρωνετε!!
    ...Και τελος μπορει αυτο το "λαικοσκυλε σιναφι" να σου δινει πολλα , αυτο ομως δεν ισχυει για ολους τους μουσικους στην Ελλαδα που επιλεξαμε εναν διαφορετικο δρομο (και σιγουρα πιο δυσκολο) .....για αυτο και θα σε παρακαλουσα να μου επιτρεψεις να εχω το δικαιωμα να εχω και να λεω την δικη μου αποψη χωρις να νοιωθω τυψεις που "κακολογω ενα συναδελφο" , ειτε σαν επαγγελματιας μουσικος, ειτε σαν τραγουδοποιος με καλλιτεχνικες ανησυχιες, ειτε σαν ιδεολογος, ειτε ακομα και σαν απλος ακροατης με κριτικη σκεψη κι επιλεκτικη κριση!

    ΥΓ: I am back

    kozanitis
    17.12.2006, 01:05
    αν ξαναδιαβάσεις το τι λέω θα καταλάβεις.... Δεν συγκρίνω τον Νότη με τον Παύλο...Ούτε τον Παύλο με τον Νιόνιο ούτε κανέναν με κανέναν....Εγω μιλούσα για την νοοτροπία που έχουμε να ξεχωρίζουμε Νότη και Παύλο...Και πιάνομαι από αυτου΄ς τους δύο γιατί αυτοί ακούστηκαν εδώ μέσα και πάλι για μια ακόμη φορά..αυτοί οι δύο είναι παραδείγματα για αυτό που θέλω να τονίσω...Δεν πιστεύω πως ο Σφακιανάκης και ιστορικά αλλά και μουσικά ανήκει πιο πάνω από έναν Σιδηρόπουλο. Πιστεύω όμως ότι του γίνεται λάθος επίθεση...Ναι δεν είναι της αριστερης κλίκας.... Ούτε άλλοι ήταν...Άλλοι όμως? Καταλαβαίνω τι λές όχι από κάθε πρόταση αλλά από κάθε λέξη που πας να πεις...Πιστεύω πως δεν πρέπει να περρνάει προς τα έξω πως αν ο Σφακιανάκης τραγουδίσει Μικρούτσικο είναι έγκλημα...Σιγά ρε...Πολύ της μετρητοίς τα παίρνετε... Το μόνο σίγουρο είναι πως ο Σφακιανάκης δεν είναι φάλτσος...Μιας και είναι λιγότερο φάλτσος ο συγχωρεμένος ο Παύλος...Δεν είναι εκεί το θέμα...Μέχρι και η Χαρούλα που θεωρείται φωνάρα φαλτσάρει κακό είναι? Δεν έχω πρόβλημα με αυτό εγώ ούτε πιστεύω πως ο Σφακιανάκης ειναι άγιος. όμως φίλε μου όλοι οι παραπάνω ήταν σε καποιο σύστημα.... Αυτό προσπαθήσω να εξηγήσω...όχι δηλαδή μόνο τα δικά αμς απιδιά είναι τα καλά και τα άλλα κωλόπαιδα... Δεν είναι όλοι οι Αμερικάνοι μαλάκες ούτε όλοι οι μπάτσοι βλάκες? καταλαβες τι εννοώ?
    αντί δηλαδή να λέμε και (εγώ δεν σου λέω ένα μπράβο , σου λέω μισό ....) μπράβο που ο άνθρωπος μπορεί και λέει και χώνει σε μερικούς κα΄ποιε μαλακίες που κάνουν τον βάζουμε στο ίδιο τρυπάκι με εκείνους επειδή απλά δεν είναι με μας?
    εγώ αριστερών αντιλήψεων είμαι αλλά με συγχωρείς φίλε μου από το να κάτσω και να ακούω τον φλου και να λεω "ποιοτητα" δεν μου λέει κατι....
    ήθελα με αυτό το τελευταίο να πω πως όλοι οι δημιουργοί δεν ήταν σε όλα τους καταπληκτικοί...έχουν γραφτεί μπαρούφες και ειπωθεί ηλιθιότητες και τραγουδηθεί χαζομάρες απο όλους...
    αυτό....
    nikos_music
    17.12.2006, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 15-12-2006 στις 22:51 έγραψε...

    όσα δεν φταει η αλεπου τα κανει κραμσταρια...κυριοι και κυριες...κυριες και κυριοι... ο Σφακαινακης ο Νότης...ναι αυτός...ας πηγαίνατε να τον ακούσετε μία φορά και μετά να μου πείτε αν δεν μπορεί να υποστηρίξει τραγούδια άλλων...δεν θελω να παρεξηγηθω με αυτο που θα πω αλλα ούτε όλα τα τραγουδια του παυλου,του θεοδωρακη ή και του χατζηδακη ήταν ολα Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!! υπήρχαν μπαρούφες και μπαρούφες και από αυτους...και είναι λογικό....ανθρωποι είναι και θα γραψουν και μια μαλακια...αλλα δεν καταλαβα...γιατί στον νότη τετοια επίθεση?
    ειναι από τους λιγους που επιμενει να τα λεει οπως ειναι...και εχει κανει και σουξε...αλλα ξεχασα....ο μπαμπης ο φλου θεωρειται απο ολους μας ως ποιοτητα...χεχε...καλα λες και ολοι οι τραγουδιστες δεν εχουν εκμεταλλευετεί καταστασεις για να ανεβουν ο σφακιανακης σας πειραξε....
    ξεχνατε γρηγορα ή θελετε να πιστευετε αλλα....δηλαδη οι ροκαδες και οι του νεου κυματος δεν εκμεταλλευτηκαν χουντα και πολυτεχνειο? ο καζαντζιδης δεν εκεμεταλευτηκε πονο και ξενιτια? ο σφακιανακης μας πειραξε που εκμεταλλευτηκε και τραγουδησε την παπαρουνα? σιγα ρε ποιοτικοι ολοι....σιγα....ολοι την ιδια τακτικη εχουν..απλα μετα το εργο τους φαινεται ποσο αντεξαν και τι εκαναν...
    ολοι κρινονται...εγω δεν λεω πως ο σφακιανακης ειναι αγιος ή ότι οι υπόλοιποι που ανεφερα ειναι κακοι...προς Θεού.... αλλα με τον Νότη? πάτε να τα βέλετε με έναν ανθρωπο που ειναι απο τους λιγους λαικούς που προσπαθει να πει και ενα τραγουδακι διαφορετικο απο τους αλλους....που όταν τραγουδαει τραγουδια αλλων τα σεβεται λες και ειναι δικα του...που εχει τραγουδισει απο μικρουτσικο,σαββοπουλο,παπακωνσταντινου,καζαντζιδη,διονυσιου και δεν συμμαζευεται....
    ενταξει καλη η ποιοτητα αλλα δεν παει να πει οτι οποιος δεν ειναι στην "αριστερη κλικα" που ειμαι και φαν ειναι μη ποιοτικος......




    Μια σημαντική διόρθωση: o Kαζαντζίδης δεν εκμεταλεύτηκε καμιά ξενιτιά. Μην λέμε πράγματα χωρίς να γνωρίζουμε.
    Όσο για τον Σφακιανάκη από την αρχή της καριέρας του φρόντιζε να προκαλεί στις συνεντεύξεις του.Θυμάμαι όταν πρωτοπήγε στο REX που είπε κίτς την τοιχογραφία του Τσαρούχη...και όχι μόνο αυτό. Και άλλα χειρότερα...
    Είναι ο τρόπος του λοιπον να βρίσκεται στην επικαιρότητα, να τα παίρνει από το σύστημα και από αυτούς που πάνε στο μαγαζί του και του τα ακουμπάνε τα βράδυα.
    Γιατί αν το σύστημα δεν υποστήριξε τον Σφακιανάκη-παρόλες τις μαλ...που λέει-ποιον στήριξε; Εμένα;
    Σαν τραγουδιστής είναι καλός σε αυτό που κάνει και διασκεδάζει τον κόσμο ο οποίος τον ακολουθεί. Σεβαστό. Αλλά μην τρελαθούμε τώρα ότι κάνει και πολιτική ο Σφακιανάκης...Εδώ άλλοι πιο σημαντικοί καλλιτέχνες από τον Σφακιανάκη και κατα καιρούς ανακατεύονται με την πολιτική και με βαρύγδουπες δηλώσεις και τους παίρνει ο κατήφορος διότι δεν ξέρουν να σωπάσουν και χώνονται για συμφέροντα και άλλα σχετικά...
    Ας μείνουν στα μικρόφωνα και ας κάνουν πολιτισμό μέσα από την τέχνη τους, όσο καλή ή μέτρια και αν είναι αυτή...
    Φιλικά


    nikos_music

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 17-12-2006 13:47 ]


    ANASTASIA_KOZI
    27.12.2006, 22:21
    Πιστεύω ότι μόνο για εμπορικούς λόγους κυκλοφόρησε αυτό το κομμάτι...
    Διότι αν το εννοούσε και πίστευε αυτά που λέει,δεν θα εμφανιζόταν φέτος μαζί του η Ελεάννα Παπαιωάννου...
    Ήμαρτον τι άλλο θα κάνουμε για να γίνουμε γνωστοί......................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ANASTASIA_KOZI στις 27-12-2006 22:23 ]


    moufidis
    27.12.2006, 22:35
    χγρρρ... φτου!!



    επισυναπτόμενα: notis.gif 
    vero
    27.12.2006, 22:39

    ilias333
    28.12.2006, 08:03
    Μια χαρα ειναι το κομματι και ο Νοτης φυσικα...