ελληνική μουσική
    309 online   ·  210.877 μέλη

    Βοήθεια χριστιανοί....Χριστούγεννα

    faltsoo
    11.12.2006, 12:02
    LONDON

    Με σβηστά τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια θα γιορτάσουν φέτος οι Λονδρέζοι τα Χριστούγεννα. Τα καθιερωμένα πάρτι δεν θα γίνουν σε πολλές επιχειρήσεις, ενώ γραφεία, σχολεία και δρόμοι δεν θα στολιστούν. Και όλα αυτά, για να μην προσβληθεί το Ισλάμ.

    Το 74% των ιδιωτικών επιχειρήσεων, σύμφωνα με δημοσκόπηση που δημοσιεύθηκε στις βρετανικές εφημερίδες και μεταδίδεται τη Δευτέρα από την εφημερίδα Τα Νέα, αποφάσισαν να απαγορεύσουν τα παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα πάρτι, τα οποία συνήθως γίνονται από τις 20 έως τις 24 Δεκεμβρίου.

    Oι διοικήσεις πολλών σχολείων εξέδωσαν εγκύκλιο προς το διδακτικό προσωπικό, το οποίο καλείται να μην ενθαρρύνει την ανταλλαγή ευχετήριων χριστουγεννιάτικων καρτών μεταξύ των μαθητών.

    Πολλές πόλεις, από το Μπέρμιγχαμ έως το Ρόδερχαμ, έχουν αντικαταστήσει τα χριστουγεννιάτικα δέντρα, τις φάτνες και γενικώς τα χριστουγεννιάτικα σύμβολα με άλλα πιο αφηρημένα, όπως λ.χ. εκείνα που έχουν ως θέμα τους τις χειμερινές διακοπές.

    Ακόμη και τα Βασιλικά Ταχυδρομεία, που συνήθως τέτοια εποχή εξέδιδαν χριστουγεννιάτικα γραμματόσημα, απέφυγαν φέτος κάθε αναφορά στα Χριστούγεννα και τύπωσαν γραμματόσημα με σκιουράκια και νιφάδες χιονιού.

    «Είναι η τελευταία τρέλα της πολιτικής ευπρέπειας» έγραφε ο Guardian, εξηγώντας ότι με αυτόν τον τρόπο οι ιδιωτικές επιχειρήσεις και οι δημοτικές και εκπαιδευτικές αρχές θέλουν να αποφύγουν να θίξουν τη θρησκευτική ευαισθησία εκατομμυρίων Βρετανών πολιτών, που δεν ανήκουν στη χριστιανική πίστη.

    «Είναι απλώς μια ανοησία» λέει ο τέως υπουργός Εξωτερικών Τζακ Στρο. «Δεν γνωρίζω κανέναν χριστιανό που να θέλει να εμποδίσει τους Εβραίους να γιορτάσουν το Γιόμ Κιπούρ ή τους μουσουλμάνους να γιορτάσουν το Ραμαζάνι. Oύτε πιστεύω πως υπάρχουν μουσουλμάνοι που εξοργίζονται επειδή οι χριστιανοί γιορτάζουν τα Χριστούγεννα».

    news.in.gr







    uNick
    11.12.2006, 12:19
    Με πρόλαβε ο κύριος Στρο...
    Παράθεση:
    «Είναι απλώς μια ανοησία. Δεν γνωρίζω κανέναν χριστιανό που να θέλει να εμποδίσει τους Εβραίους να γιορτάσουν το Γιόμ Κιπούρ ή τους μουσουλμάνους να γιορτάσουν το Ραμαζάνι. Oύτε πιστεύω πως υπάρχουν μουσουλμάνοι που εξοργίζονται επειδή οι χριστιανοί γιορτάζουν τα Χριστούγεννα».

    jorge
    11.12.2006, 12:32
    Ζήτω οι ελεύθερες κοινωνίες του 21ου αιώνα... Άκου εκεί που θα μας λένε αν θα στέλνουμε και ευχετήριες κάρτες... Ότι γουστάρουμε θα κάνουμε.
    semplice
    11.12.2006, 12:37
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 11-12-2006 στις 12:02 έγραψε...

    LONDON

    Με σβηστά τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια θα γιορτάσουν φέτος οι Λονδρέζοι τα Χριστούγεννα. Τα καθιερωμένα πάρτι δεν θα γίνουν σε πολλές επιχειρήσεις, ενώ γραφεία, σχολεία και δρόμοι δεν θα στολιστούν. Και όλα αυτά, για να μην προσβληθεί το Ισλάμ.

    Το 74% των ιδιωτικών επιχειρήσεων, σύμφωνα με δημοσκόπηση που δημοσιεύθηκε στις βρετανικές εφημερίδες και μεταδίδεται τη Δευτέρα από την εφημερίδα Τα Νέα, αποφάσισαν να απαγορεύσουν τα παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα πάρτι, τα οποία συνήθως γίνονται από τις 20 έως τις 24 Δεκεμβρίου.

    Oι διοικήσεις πολλών σχολείων εξέδωσαν εγκύκλιο προς το διδακτικό προσωπικό, το οποίο καλείται να μην ενθαρρύνει την ανταλλαγή ευχετήριων χριστουγεννιάτικων καρτών μεταξύ των μαθητών.

    Πολλές πόλεις, από το Μπέρμιγχαμ έως το Ρόδερχαμ, έχουν αντικαταστήσει τα χριστουγεννιάτικα δέντρα, τις φάτνες και γενικώς τα χριστουγεννιάτικα σύμβολα με άλλα πιο αφηρημένα, όπως λ.χ. εκείνα που έχουν ως θέμα τους τις χειμερινές διακοπές.

    Ακόμη και τα Βασιλικά Ταχυδρομεία, που συνήθως τέτοια εποχή εξέδιδαν χριστουγεννιάτικα γραμματόσημα, απέφυγαν φέτος κάθε αναφορά στα Χριστούγεννα και τύπωσαν γραμματόσημα με σκιουράκια και νιφάδες χιονιού.

    «Είναι η τελευταία τρέλα της πολιτικής ευπρέπειας» έγραφε ο Guardian, εξηγώντας ότι με αυτόν τον τρόπο οι ιδιωτικές επιχειρήσεις και οι δημοτικές και εκπαιδευτικές αρχές θέλουν να αποφύγουν να θίξουν τη θρησκευτική ευαισθησία εκατομμυρίων Βρετανών πολιτών, που δεν ανήκουν στη χριστιανική πίστη.

    «Είναι απλώς μια ανοησία» λέει ο τέως υπουργός Εξωτερικών Τζακ Στρο. «Δεν γνωρίζω κανέναν χριστιανό που να θέλει να εμποδίσει τους Εβραίους να γιορτάσουν το Γιόμ Κιπούρ ή τους μουσουλμάνους να γιορτάσουν το Ραμαζάνι. Oύτε πιστεύω πως υπάρχουν μουσουλμάνοι που εξοργίζονται επειδή οι χριστιανοί γιορτάζουν τα Χριστούγεννα».

    news.in.gr










    Στα "κόκκινα" η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ στο "Νησί"..
    Πάνε τώρα να την νομιμοποιήσουν μάλιστα..
    Εχω μια φίλη [που ίσως δεν έχει τύχει (η την τύχη αν θέλετε)να διαβάσει Ζουράρι]
    που μου λέει πως θα της άρεσε να ζούσε στο...πολιτισμένο ...Λονδίνο..αντί για την Ελλάδα που την απογοητεύει συνeχώς..

    Φάλτσο πολύ εύστοχος στην επιλογή σου!



    vouliakis
    11.12.2006, 14:03
    Οι βρεττανοί γνωρίζουν πολύ καλά τι σημαίνει θρησκευτικός πόλεμος, τόσο από τις μάχες Καθολικών-Προτεσταντων στην Ιρλανδία, όσο και από τα τρομοκρατικά χτυπήματα που έχουν δεχθεί.
    Κατά παράδοξο τρόπο, επίσης, ήταν από τους πρώτους λαούς που βίωσαν αυτό που ονομάζουμε ανεξιθρησκεία ή θρησκευτική ανοχή (tollerance).
    Δεν διαφωνώ με την απόφασή τους να περιορίσουν κάποιες υπερβολές αυτών των ημερών.
    Άλλωστε, στο Γιόμ Κιπούρ ή στο Ραμαζάνι ούτε δρόμοι στολίζονται, ούτε γραμματόσημα με το αντίστοιχο θέμα τυπώνονται, ούτε εμπορικά πανηγύρια οργανώνονται για μήνες πριν.
    Ούτε καν πάρτι σε γραφεία ή επιχειρήσεις.
    Ελπίζω, τα χρήματα που θα "γλυτώσουν" από όλα αυτά, να τα διαθέσουν σε κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό, στο πνεύμα των ημερών.
    Στο μοναδικό που ίσως διαφωνώ είναι το θέμα με την εγκύκλιο, τη σχετική με την ανταλλαγή καρτών στα σχολεία.




    uNick
    11.12.2006, 16:06
    Παναγιώτη, αν μου επιτρέπεις... Οι μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς δεν είναι απλώς μια θρησκευτική γιορτή. Και τα βάζω μαζί, γιατί το γεγονός ότι οι 2 αυτοί εορτασμοί απέχουν μεταξύ τους μόλις μια εβδομάδα έχει ως αποτέλεσμα να γιορτάζονται σχεδόν σαν ένας. Μέσα στο γιορτινό πνεύμα και τους πανηγυρισμούς για την έναρξη του νέου έτους (που συμβολικά είναι μια νέα αρχή για όλους) οι Χριστιανοί γιορτάζουν σχεδόν ταυτόχρονα και με παρόμοιο τρόπο την γέννηση του Θεανθρώπου (που συμβολικά είναι η αρχή του εξαγνισμού τους). Και, ειλικρινά, δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό.

    Όσο για τον τρόπο εορτασμού, αυτός δεν νομίζω να "ενοχλεί" Μουσουλμάνους ή Εβραίους - δεν θυμάμαι άλλωστε να έχει εκφραστεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και, κατά τη γνώμη μου, δεν πέφτει και λόγος σε κανέναν αν οι μεν θέλουν να γιορτάζουν με τον Χ τρόπο και οι δε με τον Ψ τρόπο. Ο καθένας γιορτάζει όπως νιώθει καλύτερα κα με βάση τις παραδόσεις του.

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι Βρετανοί "λούζονται" τις συνέπειες για την στήριξή τους στον Μπους σε Ιράκ κλπ, και επειδή φοβούνται τους φανατικούς μουσουλμάνους (που τους έχουν ήδη στη μπούκα εδώ και καιρό) προσπαθούν να μην "προκαλούν" την τύχη τους... Ο φόβος φυλάει τα έρ'μα!...

    KIT_KAT
    11.12.2006, 16:19
    Καλά σοβαρά μιλάμε; Καταρχήν συμφωνώ με το ακριβώς παραπάνω ποστ του Unick. Δεν είναι μόνο θρησκευτική γιορτή πλέον. Πάντως όταν διάβασα την πρώτη πρόταση πήγε το μυαλό μου σε ένα είδος οικονομίας, νόμισα δε θα άναβαν τα άπειρα λαμπάκια φέτος μπας και βοηθήσουν καμιά τριτοκοσμική χώρα. Άσχετο όμως ε;
    jorge
    11.12.2006, 16:31
    Το Λονδίνο θα ζει σε κλίμα τρομοκρατίας αυτές τις γιορτές γιατί οι αρμόδιοι έχουν πληροφορίες για τρομοκρατικό χτύπημα. Και μέσα στις υπερβολές έχουμε τώρα κι αυτή την απόφαση.

    Εμ έτσι είναι... Με πρόσχημα τους τρομοκράτες, στερούμε την ελευθερία έκφρασης του κόσμου... Απαγορεύονται λέει ακόμα και τα ...πάρτυ σε ιδιωτικές επιχειρήσεις... Λες και τόσα χρόνια οι νορμάλ Μουσουλμάνοι έβγαζαν αφρούς...

    Είναι ξεκάθαρο πως με αυτό τον τρόπο ενισχύεται το κλίμα αντιπαράθεσης ανάμεσα στις θρησκείες.

    "Δεν κάνω πάρτυ και δε στέλνω κάρτα, για να μην εκτεθώ σε κίνδυνο από τον διπλανό αλλόθρησκο, που μπορεί να μου κάνει κακό... Άρα είναι εχθρός μου, θέλει το κακό μου...".

    Κάπως έτσι δε θα σκεφτεί ένα 10χρονο παιδί; Ενισχύεται ή όχι λοιπόν το μίσος προς τους αλλόθρησκους;
    prosilios
    11.12.2006, 16:32
    προτείνω επίσης να απαγορευθεί η κυκλοφορία της Αγίας Γραφής,το να κανεις το σημειο του Σταυρου οταν περνας απο Εκκλησια,να απαγορευθουν οι καμπανες στους ναους,να μην επιτρεπεται να φορουν σταυρο που θα φαινεται εμφανως οι γυναικες,να παγορευθει επισης η εξωτερικη διακοσμηση των ναών που παραπεμπει σε θρησκευτικους συνειρμους,να καταργηθει ο Σταυρος απο την σημαια,να απαγορευθουν τα ρασα στους κληρικους....


    ε ,κι επιτελους βρε παιδια ας βρεθει ενας πρωτοπορος "εκσυγχρονιστης" να επαναλειτουργήσει το κοσμημα του Κολοσσαιου με την αρχαια του χρηση!!!

    εκει μπορουν να απελευθερωθουν τα ταλαιπωρα ζωακια που βασανιζονται σε τσιρκο και σε ζωολογικους κηπους (τιγρεις,λεοντες και λέαινες,κροκοδειλοι,υαινες κλπ)
    και να τρεφονται με τις βρωμερές σάρκες των χριστιανών μπροστά στα αλαλάζοντα πλήθη των "αδελφών" της Ινγκλετέρρας και των ομοφρόνων τους νεοεποχιτών ευρωλιγούρηδων....
    vouliakis
    11.12.2006, 16:45
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 11-12-2006 στις 16:06 έγραψε...

    Παναγιώτη, αν μου επιτρέπεις... Οι μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς δεν είναι απλώς μια θρησκευτική γιορτή. Και τα βάζω μαζί, γιατί το γεγονός ότι οι 2 αυτοί εορτασμοί απέχουν μεταξύ τους μόλις μια εβδομάδα έχει ως αποτέλεσμα να γιορτάζονται σχεδόν σαν ένας. Μέσα στο γιορτινό πνεύμα και τους πανηγυρισμούς για την έναρξη του νέου έτους (που συμβολικά είναι μια νέα αρχή για όλους) οι Χριστιανοί γιορτάζουν σχεδόν ταυτόχρονα και με παρόμοιο τρόπο την γέννηση του Θεανθρώπου (που συμβολικά είναι η αρχή του εξαγνισμού τους). Και, ειλικρινά, δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό.

    Όσο για τον τρόπο εορτασμού, αυτός δεν νομίζω να "ενοχλεί" Μουσουλμάνους ή Εβραίους - δεν θυμάμαι άλλωστε να έχει εκφραστεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και, κατά τη γνώμη μου, δεν πέφτει και λόγος σε κανέναν αν οι μεν θέλουν να γιορτάζουν με τον Χ τρόπο και οι δε με τον Ψ τρόπο. Ο καθένας γιορτάζει όπως νιώθει καλύτερα κα με βάση τις παραδόσεις του.

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι Βρετανοί "λούζονται" τις συνέπειες για την στήριξή τους στον Μπους σε Ιράκ κλπ, και επειδή φοβούνται τους φανατικούς μουσουλμάνους (που τους έχουν ήδη στη μπούκα εδώ και καιρό) προσπαθούν να μην "προκαλούν" την τύχη τους... Ο φόβος φυλάει τα έρ'μα!...




    Συμφωνώ

    Δεν βλέπω πάντως γιατί είναι κακό να περιορίσεις κάτι που "παραείχε" γίνει εμπορικό πανηγυράκι... Αν, αντί π.χ. να "ανάψουν" 6.000.000 λαμπιόνια ανάψουν μερικές εκατοντάδες, χάνει το νόημά της η γιορτή;




    semplice
    11.12.2006, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 11-12-2006 στις 16:06 έγραψε...

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι Βρετανοί "λούζονται" τις συνέπειες για την στήριξή τους στον Μπους σε Ιράκ κλπ, και επειδή φοβούνται τους φανατικούς μουσουλμάνους (που τους έχουν ήδη στη μπούκα εδώ και καιρό) προσπαθούν να μην "προκαλούν" την τύχη τους... Ο φόβος φυλάει τα έρ'μα!...






    Νίκο(unick) αν μου επιτρέπεις θεωρώ μεγάλο παραμύθι τα περι βίας από τη μεριά των Μουσουλμάνων.Παραμύθι επίσης το πως η θρησκεία τους υποστηρίζει τη βία και τον "αφανισμό" των άπιστων Δυτικών.
    Ολο αυτά περί "τρομοκρατίας"σχδιάστηκαν στήθηκαν και πραγματοποιήθηκαν εντέχνως για να δικαιολογηθούν οι αληθινοi τρομοκράτες των τελευταίων ετών.
    Από τους Μουσουλμάνους λοιπόν δεν έχει να φοβάται ο κόσμος.
    Μόνο τους μέγιστους υποκριτές τους γραβατωμένους ανιστόρητους έχει να αντιμετωπίσει.Αυτούς που και στην Ελλάδα πάνε να περάσουν το μήνυμα "Ολα καλά!" "Θα τα/τους τακτοποιήσουμε όλους"(ενίοτε "κρεμάσουμε"-βλέπε Σαντάμ)
    (το πρωτο το λέει μάλιστα το λέει και ο Ρουβάς)

    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-12-2006 17:06 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-12-2006 17:20 ]


    uNick
    11.12.2006, 17:16
    Παράθεση:
    Το μέλος vouliakis στις 11-12-2006 στις 16:45 έγραψε...
    Συμφωνώ

    Δεν βλέπω πάντως γιατί είναι κακό να περιορίσεις κάτι που "παραείχε" γίνει εμπορικό πανηγυράκι... Αν, αντί π.χ. να "ανάψουν" 6.000.000 λαμπιόνια ανάψουν μερικές εκατοντάδες, χάνει το νόημά της η γιορτή;

    Σίγουρα όχι. Με την ίδια λογική, όμως, αν εγώ θελήσω να ανάψω όχι 6 αλλά 60 εκατ. λαμπιόνια, πάλι δεν αλλάζει το νόημα της γιορτής. Με αυτό το σκεπτικό έγραψα νωρίτερα: "Ο καθένας γιορτάζει όπως νιώθει καλύτερα..."

    prosilios
    11.12.2006, 17:25
    η εφευρεση φανταστικών εχθρων και η διενέργεια πραξεων που μετά αποδίδονται σε αυτους τους δήθεν παντοσύναμους εχθρούς είναι παλιό κόλπο της εξουσίας και των μυστικών υπηρεσιών...

    πριν χρονια ειχαν δημοσιευθει ληστειες σε σπιτια απο εταιρείες φυλαξης σπιτιων με σκοπο να εξαναγκασουν τους ιδιοκτητες να γινουν συνδρομητες τους...

    πόσω μάλλον οι μεγάλες δυναμεις...

    απορω βρε παιδια,αυτος ο νεφροπαθής Μπιν Λάντεν,πώς μπορει και κρύβεται απο τους χιλιαδες πρακτορες που τον κυνηγουν,απο DIA,CIA,Delta Force και SAS ...

    πώς συντονιζει τις ενεργειες της διεθνους τρομοκρατιας με 10ες δορυφορους να σαρωνουν καθε επικοινωνια και κινηση στα βουνα του Αφγανισταν.

    και με ταχυδρομικα περιστερια να επικοινωνουσε και αυτα θα τα ειχαν βρει...

    το κολπο ακολουθει το προτυπο της Γιουγκοσλαυίας:υποθάλπω τα εθνοφυλετικά και θρησκευτικα μιση ώστε να τους ελέγξω ευκολωτερα στη συνεχεια.

    τους βαζω να τρωγονται και μετα λειτουργω ως Μεγαλος Αδελφος δηθεν για να αποτρεψω την φαγωμάρα...

    απλα πραγματα...η γρια αλεπού Αγγλία παιζει πάλι το παλιο και δοκιμασμένο παιχνίδι του "¨διαίρει και βασίλευε"
    uNick
    11.12.2006, 17:25
    Παράθεση:
    Το μέλος semplice στις 11-12-2006 στις 17:03 έγραψε...
    Νίκο(unick) αν μου επιτρέπεις θεωρώ μεγάλο παραμύθι τα περι βίας από τη μεριά των Μουσουλμάνων.Παραμύθι επίσης το πως η θρησκεία τους υποστηρίζει τη βία και τον "αφανισμό" των άπιστων Δυτικών.
    Ολο αυτά περί "τρομοκρατίας"σχδιάστηκαν στήθηκαν και πραγματοποιήθηκαν εντέχνως για να δικαιολογηθούν οι αληθινοi τρομοκράτες των τελευταίων ετών.
    Από τους Μουσουλμάνους λοιπόν δεν έχει να φοβάται ο κόσμος.

    Από το Ισλάμ σίγουρα δεν έχει κανείς να φοβάται κάτι. Ειρηνική φιλοσοφία εμπεριέχει.
    Όμως τον φανατισμό που κάποιοι (από τις κεφαλές της ιεραρχείας τους) καλλιεργούν, τον φοβάμαι ακόμα κι εγώ. Και δεν έχει να κάνει με τους μουσουλμάνους αποκλειστικά - απλώς τώρα μιλάμε για αυτό το θέμα... Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, μερικά από τα μεγαλύτερα και ειδεχθέστερα εγκλήματα έγιναν στο όνομα κάποιας θρησκείας (άσχετα αν ο λαός ποτέ δεν έβλεπε καθαρά ότι κάποια άτομα τους πούλαγαν φούμαρα για να τους φανατίσουν).
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση, οι Βρετανοί πιστεύω πως πραγματικά έχουν λόγο να φοβούνται. Οι ίδιοι το προκάλεσαν άλλωστε...

    margo
    11.12.2006, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 11-12-2006 στις 16:06 έγραψε...

    Παναγιώτη, αν μου επιτρέπεις... Οι μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς δεν είναι απλώς μια θρησκευτική γιορτή. Και τα βάζω μαζί, γιατί το γεγονός ότι οι 2 αυτοί εορτασμοί απέχουν μεταξύ τους μόλις μια εβδομάδα έχει ως αποτέλεσμα να γιορτάζονται σχεδόν σαν ένας. Μέσα στο γιορτινό πνεύμα και τους πανηγυρισμούς για την έναρξη του νέου έτους (που συμβολικά είναι μια νέα αρχή για όλους) οι Χριστιανοί γιορτάζουν σχεδόν ταυτόχρονα και με παρόμοιο τρόπο την γέννηση του Θεανθρώπου (που συμβολικά είναι η αρχή του εξαγνισμού τους). Και, ειλικρινά, δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό.

    Όσο για τον τρόπο εορτασμού, αυτός δεν νομίζω να "ενοχλεί" Μουσουλμάνους ή Εβραίους - δεν θυμάμαι άλλωστε να έχει εκφραστεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και, κατά τη γνώμη μου, δεν πέφτει και λόγος σε κανέναν αν οι μεν θέλουν να γιορτάζουν με τον Χ τρόπο και οι δε με τον Ψ τρόπο. Ο καθένας γιορτάζει όπως νιώθει καλύτερα κα με βάση τις παραδόσεις του.

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι Βρετανοί "λούζονται" τις συνέπειες για την στήριξή τους στον Μπους σε Ιράκ κλπ, και επειδή φοβούνται τους φανατικούς μουσουλμάνους (που τους έχουν ήδη στη μπούκα εδώ και καιρό) προσπαθούν να μην "προκαλούν" την τύχη τους... Ο φόβος φυλάει τα έρ'μα!...






    Amelie
    12.12.2006, 00:00
    Μα πάμε καλά? Τι δικτατορία είναι αυτή? Δε θα ήθελα να είμαι παιδάκι και να ζω σε αυτή τη χώρα!
    movflower
    12.12.2006, 00:10
    είναι αλήθεια ή πρόκειται για ακόμα μια παραπληροφόρηση προπαγάνδας αναγέννησης του προβλήματος μεταξύ χριστιανών και άλλων θρησκευτικών ομάδων;
    Αν ναι, τότε ζήτω η ανεξιθρησκεία!!!! Να τα βλέπουνε όσοι είναι τόσο πολέμιοι στις παραδόσεις μιας χώρας.
    Ας τολμήσουν να απαγορέψουν το Ραμαζάνι στις αραβικές χώρες για να μην προσβάλλουν τους εκεί αλλόθρησκους.

    uNick
    12.12.2006, 10:02
    Παράθεση:
    Το μέλος movflower στις 12-12-2006 στις 00:10 έγραψε...
    Ας τολμήσουν να απαγορέψουν το Ραμαζάνι στις αραβικές χώρες για να μην προσβάλλουν τους εκεί αλλόθρησκους.

    Μα, δεν μίλησε κανείς για απαγόρευση της γιορτής των Χριστουγέννων... Μην μπερδεύεσαι.