ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.904 μέλη

    Όποιος ξέρει... να σηκώσει το χέρι!

    giourkas17
    03.02.2007, 00:34
    Πολύ φιλοσοφία ρε παιδιά...........



    tsibitos
    03.02.2007, 05:09
    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 16-12-2006 στις 00:54 έγραψε...



    Πως είναι δυνατόν στο ανθρώπινο σώμα, η αναπαραγωγή να είναι
    η μόνη λειτουργία
    που εκτελεί ένα όργανο από το οποίο ο άνθρωπος φέρει μονο
    το μισο
    και καταναλώνει πάρα πολύ χρόνο και ενέργεια για να βρει
    το άλλο μισο;

    Francois Jacob



    Τι ειπε ο Ανθρωπος.............. πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ................
    swkraths
    03.02.2007, 06:16
    Παράθεση:

    Το μέλος mariaelena στις 28-01-2007 στις 19:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 17-12-2006 στις 01:37 έγραψε...

    Πώς γίνεται κάτι που σε κάνει να νοιώθεις τόσο όμορφα
    να είναι ταυτόχρονα και τόσο λαθος;


    Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Τα λίγα πραγματικά όμορφα στη ζωή μου ήταν τόσο λάθος.. Κάποιος λόγος θα υπάρχει όμως..



    Για να μπορέσεις να εκτιμήσεις μάλλον με τη δέουσα προσοχή όταν σου συμβεί το σωστό...
    swkraths
    03.02.2007, 06:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 02-02-2007 στις 00:46 έγραψε...

    Κι όταν ένας έρωτας τελειώνει τι έχει συμβεί? Έχει ξεθυμάνει η μυρωδιά?



    Ή κάποιος από τους δύο έχει πέσει θύμα απιστίας...
    Αν είναι πραγματικός έρωτας πιστεύω δε ξεθυμαίνει ποτέ.....
    Amelie
    03.02.2007, 11:52
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 03-02-2007 στις 06:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 02-02-2007 στις 00:46 έγραψε...

    Κι όταν ένας έρωτας τελειώνει τι έχει συμβεί? Έχει ξεθυμάνει η μυρωδιά?



    Ή κάποιος από τους δύο έχει πέσει θύμα απιστίας...
    Αν είναι πραγματικός έρωτας πιστεύω δε ξεθυμαίνει ποτέ.....



    Ε, όχι κι απιστίας! Ίσως λίγης βαρεμάρας...
    Για το δεύτερο συμφωνώ αλλά μάλλον είναι λίγο δύσκολο έως ακατόρθωτο να συμβεί στις μέρες μας!
    swkraths
    03.02.2007, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 03-02-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 03-02-2007 στις 06:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 02-02-2007 στις 00:46 έγραψε...

    Κι όταν ένας έρωτας τελειώνει τι έχει συμβεί? Έχει ξεθυμάνει η μυρωδιά?



    Ή κάποιος από τους δύο έχει πέσει θύμα απιστίας...
    Αν είναι πραγματικός έρωτας πιστεύω δε ξεθυμαίνει ποτέ.....



    Ε, όχι κι απιστίας! Ίσως λίγης βαρεμάρας...
    Για το δεύτερο συμφωνώ αλλά μάλλον είναι λίγο δύσκολο έως ακατόρθωτο να συμβεί στις μέρες μας!



    Αν βαριέμαι δε θα απατήσω,θα χωρίσω..Δε σου λέω ότι δεν έχω απατήσει αλλά για άλλους λόγους(τώρα όλο το ΜΗ έμαθε ότι ήμουν άπιστος....χεχεχεχε)
    Και νομίζω ότι ακόμα και σήμερα συμβαίνει αρκει να βρεις αυτό που ψάχνεις...
    alexia-vicky
    03.02.2007, 21:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 29-01-2007 στις 14:29 έγραψε...

    Τι να πώ...Το Σάββατο γνώρισα μια κοπέλα με την οποία κοιταζόμασταν επί δυο+ ώρες από απόσταση 15 μέτρων...Βέβαια όταν την πλησίασα για να της μιλήσω ,η ερωτική διάθεση παρέμεινε αμετάβλητη.Και στις δυο περιπτώσεις ,είτε από μακρυά είτε από κοντά ,η έλξη ήταν ίδια.Αυτό ,δεν αναιρεί την θεωρία περί ορμονών αλλά δεν την επιβεβαιώνει.Σ'αυτή την περίπτωση τι συμβαίνει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 29-01-2007 14:29 ]





    Λοιπόν, όταν βλέπουμε έναν άνθρωπο από απόσταση, σε ένα χώρο που υπάρχουν και άλλοι ή τουλάχιστον θεωρείται ιδιαίτερα ανοιχτός (τα 15 μέτρα όσο να'ναι είναι "ανοιχτά" ),μιλάμε για κοίταγμα. Γιατί από αυτη την απόσταση μπορούμε να ελέγξουμε το σύνολο του σώματος του συγκεκριμένου ατόμου και των κινήσεών του. Αυτός ο έλεγχος είναι που ανάλογα, μας διεγείρει ή όχι...και είναι μια διαδικασία ανάλογη με εμάς. Έχει διάρκεια ανάλογη με το πόσο χρειαζεται ο καθένας να αποφασίσει για εκείνα που "ελέγχει" αν του κάνουν ή όχι... και μετά, η διαδικασία είτε θα εξελιχτεί σε βλέμμα, από πολύ μικρότερη απόσταση και με ποιο συγκεκριμένο αντικείμενο, (π.χ. τα μάτια) είτε απλά θα διακοπεί!



    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 03-02-2007 21:49 ]


    tago
    03.02.2007, 21:50
    Τα πάντα εν σοφία εποίησε ( η φύσης ε?)
    mariaelena
    04.02.2007, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 03-02-2007 στις 06:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariaelena στις 28-01-2007 στις 19:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 17-12-2006 στις 01:37 έγραψε...

    Πώς γίνεται κάτι που σε κάνει να νοιώθεις τόσο όμορφα
    να είναι ταυτόχρονα και τόσο λαθος;


    Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Τα λίγα πραγματικά όμορφα στη ζωή μου ήταν τόσο λάθος.. Κάποιος λόγος θα υπάρχει όμως..



    Για να μπορέσεις να εκτιμήσεις μάλλον με τη δέουσα προσοχή όταν σου συμβεί το σωστό...



    Όταν έρθει το σωστό, θα έχει έρθει και ο παράδεισος..
    swkraths
    04.02.2007, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος mariaelena στις 04-02-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 03-02-2007 στις 06:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariaelena στις 28-01-2007 στις 19:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 17-12-2006 στις 01:37 έγραψε...

    Πώς γίνεται κάτι που σε κάνει να νοιώθεις τόσο όμορφα
    να είναι ταυτόχρονα και τόσο λαθος;


    Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Τα λίγα πραγματικά όμορφα στη ζωή μου ήταν τόσο λάθος.. Κάποιος λόγος θα υπάρχει όμως..



    Για να μπορέσεις να εκτιμήσεις μάλλον με τη δέουσα προσοχή όταν σου συμβεί το σωστό...



    Όταν έρθει το σωστό, θα έχει έρθει και ο παράδεισος..



    Ίσως εγώ είμαι υπερβολικός ή ρομαντικός....
    metalknight999
    10.03.2007, 01:26
    Παράθεση:

    Το μέλος mariaelena στις 28-01-2007 στις 19:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 17-12-2006 στις 01:37 έγραψε...

    Πώς γίνεται κάτι που σε κάνει να νοιώθεις τόσο όμορφα
    να είναι ταυτόχρονα και τόσο λαθος;


    Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Τα λίγα πραγματικά όμορφα στη ζωή μου ήταν τόσο λάθος.. Κάποιος λόγος θα υπάρχει όμως..



    alicia0: Eilikrina pisteueis pws einai la8os.
    Pia nomizeis pws 8 htan h aksia opoioudhpote pragmatos an mporousame na to viwname synexeia.
    mhdenikh pisteuw.
    Skepsou pws 8 ennoiw8es an logou xari hsoun synexws erwteumenh?
    Baremara fantazomai.
    Mhpws telika h olh omorfia vrisketai se auto to la8os?

    mariaelena:pws mporeis na sai sigourh oti htan pragmati la8os to la8os einai entelws ypokeimeniko kai an perases kala apokleietai na htan la8os
    Tyrogkofretas
    10.03.2007, 15:26
    Ο φίλος metalnight λάλησε πολύ σωστά και 15 εύγε στα λεγόμενά του. Από το στόμα μου...εεε...από τα δάχτυλά μου το πήρε! Το λάθος είναι από τα πιο γοητευτικά πράγματα στον κόσμο. Λατρεύουμε το λάθος! Γουστάρουμε παρανομία! Μας ελκύει το απαγορευμένο, το γρασίδι του γείτονα είναι πάντα πιο πράσινο και τα λοιπά. Λοιπόν, συμφωνώ. Το λάθος δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολήσει, αλλά το πώς βγαίνουμε από όλη αυτή την ιστορία. Όπως και έχω προειπεί, δεν έχει σημασία αν τρέχεις μέχρι και στην άλλη άκρη του κόσμου για να πάρεις ακόμη κι ένα κρύο βλέμμα του ατόμου που σε ενδιαφέρει. Αν αυτό το βλέμμα σε κάνει να πετάς στα ουράνια, τότε πήγαινε! Οι Βρετανοί έχουν βρει μια φράση που είναι από τις σημαντικότερες κατ'εμέ και αυτό είναι το peace of mind. Αυτό πρέπει να κηνυγάμε.
    edelweiss
    16.05.2007, 15:27
    Καρδιά, μυαλό και διαίσθηση ειναι μαγική τριάδα για να καταλάβεις το άλλο σου μισό μέσα σε 10' το πάρα πολύ!!! :)
    lowbapsoldier
    30.05.2007, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 17-12-2006 στις 01:37 έγραψε...

    Πώς γίνεται κάτι που σε κάνει να νοιώθεις τόσο όμορφα
    να είναι ταυτόχρονα και τόσο λαθος;



    ΠΑΡΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ
    renabill
    30.05.2007, 22:01
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 16-05-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Καρδιά, μυαλό και διαίσθηση ειναι μαγική τριάδα για να καταλάβεις το άλλο σου μισό μέσα σε 10' το πάρα πολύ!!! :)



    Και πως εξηγείται κάποιον που γνωρίζουμε μετά από καιρό να τιν ερωτευόμαστε?Γιατί μετά υπεισέρχεται και η λογική.
    floydian
    02.07.2007, 04:45
    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 16-12-2006 στις 00:54 έγραψε...



    Πως είναι δυνατόν στο ανθρώπινο σώμα, η αναπαραγωγή να είναι
    η μόνη λειτουργία
    που εκτελεί ένα όργανο από το οποίο ο άνθρωπος φέρει μονο
    το μισο
    και καταναλώνει πάρα πολύ χρόνο και ενέργεια για να βρει
    το άλλο μισο;

    Francois Jacob


    Πολυ νόημα ρε συ, έγραψε...
    StavmanR
    02.07.2007, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 17-12-2006 στις 12:11 έγραψε...

    Αν έχεις κουράγιο και ψυχική δύναμη, θα σε παραπέμψω σε Φροϋδικές αναλύσεις για τον έρωτα, οι οποίες, ναι μεν έχουν αρχίσει να θεωρούνται ξεπερασμένες, αλλά, ακόμα και σήμερα αποτελούν βάση για την ψυχανάλυση.... Πάντως τελευταίες επιστημονικές έρευνες δείχνουν ότι ερωτευόμαστε μέσω.... της μύτης!!



    Θα παραθέσω έναν γρήγορο προβληματισμό, καθώς είμαι έτοιμος να υποκαταστήσω προσωρινά τη θέση του PC μου, με μία καρέκλα καφετέριας στο κέντρο της πόλης.
    Αν όντως ο άνθρωπος ερωτεύεται μέσω της οσμής, πώς γίνεται όλα τα κοριτσάκια σήμερα να είναι ερωτευμένα με τον τάδε τηλεοπτικό αστέρα και το αντίστοιχο για τα αγοράκια; Αν κάποιος ποτίσει με μία ικανή ποσότητα των αντίστοιχων ορμονών ένα δέντρο, είναι πιθανό κάποια στιγμή να το ζητήσω σε γάμο; Κάποιος ο οποίος γεννήθηκε με πρόβλημα στους οσφρητικούς υποδοχής, δεν έχει τη δυνατότητα να ερωτευτεί; Έθεσα ακραίους προβληματισμούς, αποκλειστικά και μόνο για να αντιπαρατεθώ στην ολοκληρωτική αυτή άποψη του έρωτα.
    Σαφώς και η οσμή παίζει σημαντικό ρόλο στον έρωτα, αλλά όχι το μοναδικό. Το πόσο αυξημένος ή δευτερεύων είναι αυτός ο ρόλος, είναι κάτι που ερευνάται ακόμα. Η συμμετοχή των οσφρητικών ερεθισμάτων ειδικά στη σεξουαλική λειτουργία είναι αναμφισβήτητη, καθώς προκαλεί μία σειρά διεγέρσεων στον εγκέφαλο. Η ερώτησή μου είναι και πάλι η εξής: Πώς γίνεται και η προβολή ερωτικών ταινιών ή και φωτογραφιών σε έντυπα να προκαλεί εξίσου σημαντική διέγερση των αντίστοιχων κέντρων, όπου δεν υπάρχει το οσφρητικό ερέθισμα;
    Αυτά, όσον αφορούν την συγκεκριμένη ερώτηση που τέθηκε και αναφέρεται στην οσφρητική πλευρά του ερωτισμού. Θα διαβάσω κάποια επιστημονικά άρθρα και αντίστοιχες αναλύσεις, για να μπορέσω να εκφέρω πιο ολοκληρωμένη και ενεργητική πρόταση, καθώς ο λόγος μου ως τώρα είχα παθητική μορφή.
    Καλό μεσημέρι σε όλους...

    asxetos
    02.07.2007, 16:47
    Καλησπερα Σταυρο..
    Ο προβληματισμος σου μου εφερε και εμενα εναν αλλο προβληματισμο.
    Αυτο που λενε πως ο ερωτας περναει μεσα απο το στομαχι. Τοσα χρονια οσες φορες ημουν καμμενος, ερωτευμενος, δεν το ενιωσα ποτε αυτο. Διαπιστωσα μαλλον οτι εφταιγε που οι γυναικες της ζωης μου, δεν ηξεραν να μαγειρευουν ουτε τηγανιτο αυγο. Οποτε μηπως ειναι ενας μεγαλος μυθος; λεω τωρα εγω.

    Τωρα οσον αφορα την οσμη, οντως παιζει πολυ σημαντικο ρολο στον ερωτα και στο sex στη κατηγορια θηλαστικα που ανηκουμε και εμεις. Πιστευω οτι εχει να κανει με το "ενστικτο του...του αγριου λυκου....που μυριζει απο μακρυα....την γεννετησια οσμη του θηλυκου πριν ζευγαρωσει"....λογια ενος αθεραπευτα ερωτευμενου.
    Παντως η οσμη, η γευση, αλλα και η εικονα παιζουν σημαντικο ρολο στη διεγερση, οπως και μια ερωτογενης ζωνη, που δεν ειναι αλλη απο τον εγκεφαλο.

    και λιγο χιουμορ....με υποκοριστικο....μιας και το συνηθιζουμε, οταν ερωτευομαστε....

    σνιφ...σνιφ σνιφ....γουινξ....γουρουνιτσα μου παμε να παιξουμε στις λασπες....



    asxetos-(ενας αθεραπευτα ερωτευμενος και χμμμ...ακατανομαστος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 02-07-2007 16:49 ]


    επισυναπτόμενα: 133s.jpg 
    Liza32
    02.07.2007, 17:57
    Ο έρωτας είναι τυφλός!
    Steppenwolf
    02.07.2007, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 03-02-2007 στις 06:19 έγραψε...

    Αν είναι πραγματικός έρωτας πιστεύω δε ξεθυμαίνει ποτέ.....



    Αχ δε μπορώ να τα ακούω αυτά...
    Εννοείται ότι εξ ορισμού ο έρωτας έχει ημερομηνία λήξης..
    Μη τα γράφετε αυτά έτσι, γιατί κάποιοι τα πιστεύουν και συνέχεια θα απογοητεύονται όταν θα διαπιστώνουν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει!

    Όσο για το θέμα της παρανομίας που μας έλκει κτλ κτλ, εγώ έχω βρεθεί σε "παράνομη κατάσταση" και ειλικρινά, ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι στην αρχή η παρανομία σε εξιτάρει, προσωπικά τουλάχιστον πολύ γρήγορα τη βρήκα υπερβολικά περιοριστική. Όχι μόνο δεν έκανε το "πάθος" να φουντώσει περισσότερο, αλλά μάλλον το έστειλε για βρούβες...