ελληνική μουσική
    455 online   ·  210.874 μέλη
    Ozzakos
    24.12.2006, 12:47
    Είναι ένα παραδοσιακό που λέει...αετός βγήκε να κυνηγήσει μα δεν εκυνήγα λαγούς και ελαφια μον εκυνήγα δύο μαύρα μάτια...Ποιό είναι παιδιά?
    pa___
    24.12.2006, 13:07
    Το τραγούδι λέγεται μαύρα μου μάτια!Την πρώτη εκτέλεση δεν ξέρω ποιος την έχει..
    Είναι παραδοσιακό κρητικό νομίζω ή κάτι τέτοιο..
    Ozzakos
    24.12.2006, 13:51
    Ευχαριστώ!!!!Καλές γιορτές!
    sentoni
    25.12.2006, 12:41
    . . . υπάρχει και στο cd live της Βιτάλη να το ερμηνεύει ο Νίκος Ξύδης ( ο γιος της ) και πραγματικά είναι υπέροχο
    manblaz
    25.12.2006, 19:48
    Μαύρα μου μάτια

    Μουσική - Στίχοι: Δημοτικό Κρήτης


    Τούτο το μήνα τον από-πάνω
    τον από-πάνω, τον παραπάνω

    Αϊτός εβγήκε να κυνηγήσει
    να κυνηγήσει και να γυρίσει

    Δεν εκυνήγαε λαγούς και ελάφια
    μόνο εκυνήγαε δυο μαύρα μάτια

    Μαύρα μου μάτια κι αγαπημένα
    και πώς περνάτε χωρίς εμένα;

    Μαύρα μου μάτια, κόκκινα χείλη
    έβγα μικρή μου στο παραθύρι

    Να ιδείς τον ήλιο και το φεγγάρι
    να ιδείς το νέο που θα σε πάρει

    Γαϊτάνι πλέκω και δεν αδειάζω
    δεν μου βολεί να κουβεντιάζω

    Ανάθεμά το και το γαϊτάνι
    κι απού το πλέκει κι απού το φάνει

    Μαύρα μου μάτια κι αγαπημένα
    και πώς περνάτε χωρίς εμένα;
    catherine-theo
    18.08.2008, 13:36

    Αυτό το τραγούδι λέγεται 'μαύρα μου μάτια'!είναι το καλύτερο κρητικό τραγούδι...παραδοσιακό κρητικό τα λέει όλα!!!!!σου προτείνω να τα ακούσεις από ξυλούρη!θα ανατριχιάσεις!!!τα λόγια από ότι είδα τα έγραψαν!ότι άλλο θελήσεις στείλε!{#emotions_dlg.thumbup}


    emmanuella
    18.08.2008, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος catherine-theo στις 18-08-2008 στις 13:36 έγραψε...

    Αυτό το τραγούδι λέγεται 'μαύρα μου μάτια'!είναι το καλύτερο κρητικό τραγούδι...παραδοσιακό κρητικό τα λέει όλα!!!!!σου προτείνω να τα ακούσεις από ξυλούρη!θα ανατριχιάσεις!!!τα λόγια από ότι είδα τα έγραψαν!ότι άλλο θελήσεις στείλε!{#emotions_dlg.thumbup}



    Εντάξει ας κατέβουμε κάνα σκαλί ...!!! Δεν είναι το καλύτερο κρητικό τραγούδι !!!

    Και ναι ... να συμφωνήσω Ξυλούρης το λέει υπέροχα ...


    kithara-woman
    18.08.2008, 16:05

    Ωραίο τραγούδι.

    Το έχουν διασκευάσει πολλοί,το έχω ακούσει κι από τον Σκουλά,τον Γαργανουράκη,και από ένα συγκρότημα που τραγουδάνε κρητικά,τους Οκτάβα.


    despinakontogianni
    18.08.2008, 17:13

    Όποιος το θέλει μπορεί να το κατεβάσει από δω!

     

    http://rapidshare.com/files/138232373/Eleni_Vitali_-_Mavra_mou_matia.mp3


    catherine-theo
    21.08.2008, 14:33

    Αυτά είναι γούστα....αν θεωρείς άλλο κρητικό τραγούδι πιο ωραίο είναι προσωπική επιλογή!για μένα είναι το μαύρα μου μάτια!φιλιά!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.excl}


    emmanuella
    21.08.2008, 14:51

    Παράθεση:

    Το μέλος catherine-theo στις 21-08-2008 στις 14:33 έγραψε...

    Αυτά είναι γούστα....αν θεωρείς άλλο κρητικό τραγούδι πιο ωραίο είναι προσωπική επιλογή!για μένα είναι το μαύρα μου μάτια!φιλιά!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.excl}



    Φυσικά και θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερα ! Ζω στην Κρήτη και τα ακούω όλα από πρώτο χέρι !!!


    catherine-theo
    21.08.2008, 14:56

    που μένεις?έχω έρθει πολλές φορές κρήτη και ιδιαίτερα ηράκλειο...είναι φανταστικά!!!!!!!!!!!αν μπορέσω θα ξαναέρθω!!!μου αρέσουν κι άλλοι...μπικάκης,ξυλούρης(4ever) και άλλοι..τα λέμε εμμανουέλαSmile