ελληνική μουσική
    447 online   ·  210.877 μέλη

    Βρέθηκαν τάφοι στο Περού.....

    stuff
    26.12.2006, 12:31
    ΠΕΝΤΕ τάφοι των αρχηγών πριν από τους Ίνκας ηλικίας άνω των χιλίων ετών ανακαλύφθηκαν στο βόρειο Περού από μια ιαπωνο-περουβιανή αρχαιολογική αποστολή, ανέφερε ο τοπικός τύπος.


    Οι τάφοι βρίσκονται στη "ουάκα" (νεκροταφείο πριν από την εποχή των Ίνκας σε πυραμιδική μορφή) του Χρυσού, στο δάσος Πομάκ του διαμερίσματος Λαμπαγέκε, διευκρίνισε ο ιάπωνας αρχαιολόγος Ιζούμι Ισίντα. Έχουν βάθος δέκα μέτρων και περιέχουν διάφορα πολύπλοκα κτερίσματα, κυρίως αντικείμενα σε χρυσό και ασήμι που ανήκαν στους αρχηγούς της περιοχής. Επίσης, οι τάφοι περικλείουν επίσης προσωπίδες από επιχρυσωμένο χαλκό, μαχαίρια που χρησιμοποιούνταν σε τελετές και αντικείμενα κεραμικής, δήλωσε ο ιάπωνας αρχαιολόγος.


    Βρέθηκαν επίσης ανθρώπινα οστά τα οποία είναι πιθανό να ανήκουν σε ένα παιδί, πρόσθεσε. Οι τάφοι εντοπίστηκαν από ραντάρ. Οι εργασίες ξεκίνησαν τον Ιούλιο, δήλωσε ο αρχαιολόγος που είναι καθηγητής Ανθρωπολογίας στο Πανεπιστήμιο του Νότιου Ιλινόι των ΗΠΑ.


    Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

    IxNiLaTiS
    01.01.2007, 23:37
    Οι τάφοι εντοπίστηκαν από ραντάρ;
    Καλά, τι ραντάρ είναι αυτά που βρίσκουν τάφους;

    Μάλλον για .... χρυσάφι σκανάρανε το έδαφος

    Hastaroth
    02.01.2007, 09:15
    Μάλλον δέν γνωρίζεις τί είναι και σέ τί χρησιμεύει το ραντάρ.
    XeniaRodo
    02.01.2007, 09:50
    Kι εγώ δεν έχω ακούσει ξανά χρήση ραντάρ σε ανασκαφές. Eδώ στην Eλλάδα τουλάχιστον.... πρέπει να είναι πολύ αποτελεσματικό....
    IxNiLaTiS
    02.01.2007, 12:18
    Φίλε, στρατιώτης ήμουν χειριστής Radar.
    Έβλεπα αεροσκάφη και καράβια, αλλά τάφους δεν είδα ποτέ. LOL

    Πλάκα κάνω.
    Προφανώς μιλάμε για άλλο είδους μηχανήματος.