ελληνική μουσική
    713 online   ·  210.861 μέλη

    Διάφανες διαδρομές στην Εν Χριστώ Ζωή. Ημερολόγιο. Μονόλογοι μιας Ψυχής.

    Dimitrios_En_MH
    14.01.2007, 23:40




    Καλωσορίσατε στο topic:
    Διάφανες Πύρινες Διαδρομές στην Εν Χριστώ Ζωή. Ημερολόγιο. Μονόλογοι μιας Ψυχής της Ανατολικής Χριστιανικής Εκκλησίας.
    Πορεία από τον Πηλό, στο Κρύσταλλο. Στο διάφανο. Στο Θεαυγές.

    Λόγω τεχνικών περιορισμών δεν μπόρεσα να βάλω το τίτλο του θέματος έτσι όπως θα το επιθυμούσα. Αλλά, η αγάπη, πάντα βρίσκει ένα μονοπάτι.

    Σήμερα 14 Ιανουαρίου 2007, στα γενέθλια της, νιώθει η ψυχή μου την ανάγκη να κάνει το επόμενο της βήμα.

    Να αφήσω προσωρινά το λιμάνι του ……ca.gr (το προηγούμενο μου Ημερολόγιο), για να έρθω στο λιμάνι του Forum Music Heaven.
    Μια παραμονή στο ……ca.gr από το Μάιο του 2003. Όταν έρθει η στιγμή, θα μνημονεύσω για αυτές τις ξεχωριστές και γεμάτες ευγνωμοσύνη αναμνήσεις.

    Και θα ήταν ωφέλιμο να μείνουμε, στο πως αισθάνομαι τον έννοια του διαλόγου.
    Ο διάλογος μπορεί να υπάρχει μεταξύ ενός η περισσοτέρων προσώπων.
    Υπάρχει όμως και ο διάλογος, η μονόλογος με την Ψυχή μας. Και αυτός είναι μιας μορφής διαλόγου. Και αυτή τη μορφή έχει το προσωπικό μου Ημερολόγιο.

    Το ημερολόγιο απευθύνετε μόνο σε Ορθοδόξου για Ορθόδοξο διάλογο. Αλλά και σε όποιο καλοπροαίρετο διακρίνω ότι, θα μπορούσαμε να έχουμε μια γέφυρα επικοινωνίας. Είναι αλήθεια ότι προσωπικά αποδέχομαι την προσωπική μου αδυναμία να κάνω διάλογο με όλους.

    Υπάρχει ένας άγιος προβληματισμός. Κάποιες ομάδες ανθρώπων επικοινωνούμε για παράδειγμα στα Αγγλικά (Η ας πούμε στα ορθόδοξα).
    Δεν είναι εγωιστικό να θέλει κάποιος έτερος, να μιλήσουμε και να επικοινωνήσουμε στην δική του γλώσσα; Για παράδειγμα τα “γαλλικά”. (Υποτιμητικά σχόλια, θυμούς, απόρριψη …)

    Που σημαίνει αυτό ότι, για να μπορούμε να επικοινωνήσουμε, και να κάνουμε διάλογο, θα πρέπει να ξέρουμε την ίδια ορολογία, μα και να έχουμε την ψυχική διάθεση να μιλήσουμε την ίδια γλώσσα. Την ορθόδοξη για το παρόν topic.

    Αυτά είναι κάποια ελάχιστα περί διαλόγου. Με τον καιρό θα εκφράσω και άλλες σκέψεις.

    Κάποιες σκέψεις για τους περαστικούς αναγνώστες.
    Θα παρακαλούσα τους περαστικούς αναγνώστες που δεν ανήκουν στην Μιαν, Αγίαν, Καθολικήν και Αποστολικήν Εκκλησίαν, να μην αφιερώνουν χρόνο για την ανάγνωση του παρόντος Ημερολόγιου. Γιατί απλά δεν θα βρουν τίποτα ωφέλιμο και κάτι που να μιλάει στην γλώσσα τους.

    Η πρόθεση μου για το παρόν Ημερολόγιο είναι να μοιραστώ από αγάπη, τα όσα από αγάπη, και σαν μια δωρεά, αναξίως, έχω αξιωθεί.
    Δεν είμαι Πνευματικός Οδηγός. Απλά ένας άνθρωπος που επιθυμεί, θέλει, να μαθητεύσει στην Εν Χριστώ Ζωή.
    Το παρόν topic δεν είναι μια ομολογία πίστεως. Δεν το έχω ανάγκη.

    Ας κάνουμε λοιπόν την αρχή. Το πρώτο μονόλογο με την πήλινη ψυχή μου.

    Γενέθλιο Ημερολόγιο της 14 Ιανουάριος 2007..


    Ετερότητα = Διαφορετικότητα.

    Διαφορετικότητα + Ειρήνη (Ομ-όν-οια) = Ενότητα = Κοινωνία και Επι-κοινωνία. = Ομοφροσύνη.

    Ελευθερία. Το μεγάλο στοίχημα του Τριαδικού μας Θεού. Για το δημιούργημα που αγάπησε τόσο πολύ. Το θέλημα μας. Ο μεγάλος Άθλος.

    Τώρα, σε αυτά τα 38 γενέθλια κατάλαβα τη ΔΕΝ θα πει Ταπεινοφροσύνη.
    Να αισθάνεσαι ειλικρινά ότι η ψυχή σου, δεν προσφέρεις τίποτα χρήσιμο στον Ουρανό και στην Γη (Ανθρωπότητα). Γιατί απλά ίσε ένα ΕΓΩ.

    Ε= Ελευθέρα (Ασύδοτα, Άνομα …)
    Γ= Γίνομαι (Κατέχω …)
    Ω= Ωραιότερος. (Δοξασμένος)

    Δηλαδή μια τρέλα!!! Ψυχή μου, κάτι μου λέει ότι αυτό το νέο σου ταξίδι θα είναι ανεπανάληπτο.

    Καλό και ευλογημένο ταξίδι να έχουμε Ψυχή μου. Καλό ταξίδι προς την Βασιλεία των Ουρανών (999).

    Εύχομαι να είναι και μελωδικό και γεμάτο από ποίηση που τόσο πολύ σε γαληνεύει.


    Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
    και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
    και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
    είη μετά πάντων υμών!!!


    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 14-01-2007 23:55 ]



    e-mail: Το_7Χ7_49_13_4_1@hotmail.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 08:37 ]


    uNick
    15.01.2007, 00:09
    Μήπως, αγαπητέ Δημήτριε, θα σε βοηθούσε περισσότερο να ανοίξεις ένα ηλεκτρονικό ημερολόγιο (blog) για να αναπτύσεις εκεί τις σκέψεις σου υπό μορφή ημερολογίου?........
    ........ή υπάρχει θέμα προς συζήτηση σε αυτό το topic (συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα να υπάρχει κάτι)?
    IxNiLaTiS
    15.01.2007, 10:38
    Όλα αυτά που έχεις πεί είναι πολύ γενικά και αόριστα και δεν καταλαβαίνω το τί ακριβώς θέλεις να συζητήσεις.

    Το κείμενο που έθεσες έχει πολλά «θέματα»

    Παράθεση:
    Ετερότητα = Διαφορετικότητα.

    Διαφορετικότητα + Ειρήνη (Ομ-όν-οια) = Ενότητα = Κοινωνία και Επι-κοινωνία. = Ομοφροσύνη.


    Ουσιαστικά μιλάς σε υπαρξιακό επίπεδο για τον Νόμο της Αρμονίας εντός του Ενός,
    ή για την εφαρμογή της στην ανθρώπινη κοινωνία;


    Ακούστε την μουσική μου-

    http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=621139
    και
    http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=2&id=1014

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 15-01-2007 10:40 ]


    heartbreak-kid
    15.01.2007, 11:44
    τί είναι το 999? το αντίστροφο του 666?
    vero
    15.01.2007, 20:16
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 15-01-2007 στις 11:44 έγραψε...

    τί είναι το 999? το αντίστροφο του 666?






    τιποτα αλλο δεν εχεις να σχολιασεις?
    Dimitrios_En_MH
    15.01.2007, 22:06
    uNick,

    Εύχομαι να έχουμε πάντα την Χαρά του Χριστού μας.

    Αισθάνομαι ότι είναι ομορφότερο το να μοιράζομαι τους μονολόγους με όλους, δίνοντας την ευκαιρία να μου εκφράζουν την οποιαδήποτε σκέψη η συναίσθημα, παρά να είμαι απομονωμένος σε μια προσωπική σελίδα.

    Είναι αλήθεια ότι προς το παρόν δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση. Απλά υπάρχει μια χαραμάδα στην πόρτα της καρδιάς μου σε κάθε καλοπροαίρετη διάθεση.

    Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα και αδυναμία στο διάλογο δεν είναι η διάθεση και η υπομονή, όσο ο χρόνος!!!!!

    Ελπίζω να έχω την υπομονή σας, την καλοσύνη σας, την μακροθυμία σας και την αγάπη σας.

    Είναι αλήθεια ότι δεν έχω απάντηση για όλα. Θα ήμουν πολύ αφελής αν το πίστευα αυτό.
    Αλλά υπάρχει πάντα η διάθεσή στην γνώση που θα μας οδηγήσει στην Αγάπη.

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την υπομονή σου.

    Δημήτριος

    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 15-01-2007 22:07 ]


    Dimitrios_En_MH
    15.01.2007, 22:07

    IxNiLaTiS,


    Εύχομαι και πάλι να έχουμε πάντα την Χαρά του Χριστού μας.

    Είναι αλήθεια ότι μίλησα για αρχή γενικά και αόριστα. Μα, οι λέξεις έχουν δόνηση.!!!

    Ένα μαργαριτάρι κάθε λέξη κρύβει μέσα της όπως κάθε νότα. Που το σύνολο τους μπορούν να συνθέσουν ένα κόσμημα.

    Ξεκίνησα όντως από το να θέσω ένα άγιο προβληματισμό?
    Τι είναι αυτό το ΕΓΩ που υπάρχει μέσα μας. Το μεγάλο υπαρξιακό πρόβλημα για την κάθε ψυχή. Είναι αλήθεια ότι για το παραπάνω μπορούμε αρκετά να πούμε. Αρκεί να έχουμε χρόνο. Συν το χρόνο και από λίγο.

    Ουσιαστικά δεν έχω ξεκινήσει να γράφω ακόμα. Μετά από τα πρώτα δέκα μηνύματα, ίσως, αν με αξιώσει ο Τριαδικός μας Θεός, να εκφράσω να ανέκφραστα.

    Η εφαρμογή της γνώσης είναι συνδυασμός της Χάρις του Τριαδικού μας Θεού και της Θελήσεως μας. Και ως γνωστό ο Γάμος θέλει δύο.

    Η μόνη γνώση που αληθινά κατέχουμε είναι αυτή που βιώνουμε!!!! Και ειδικότερα του πόνου!!! Το ποιο προσωπικό μας γεγονός.

    Διακρίνω ότι ασχολείσε με την μουσική. Μεγάλη ευλογία σου έχει δώσει η Χάρις του Θεού. Χαίρομαι με όλη μου την καρδιά για σένα.

    Πολύ τυχερός και για το Βαπτιστικό σου όνομα. Για να είμαι ειλικρινής είδα πολύ σύντομα τις σελίδες σου. Ελπίζω να τις δω και ποιο εκτενέστερα. Να προσευχηθείς για μένα να ωφεληθώ από την μελέτη των προσωπικών σου σελίδων, για να ανοίξει περισσότερο η πέτρινη καρδιά μου στην αγάπη.

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την υπομονή σου.


    Δημήτριος

    999

    Dimitrios_En_MH
    15.01.2007, 22:13
    heartbreak-kid,

    Η Χαρά του Χριστού μας,
    ας είναι το ποιο όμορφο λουλούδι του εαυτού μας.

    Είναι αλήθεια ότι, την παραπάνω ερώτηση, δεν μπούμε να την απαντήσουμε πρόχειρα.
    Θα ήταν όμορφο επίσης μαζί με τα δύο παραπάνω νούμερα να δούμε ακόμα ένα.

    Το 888.

    Για τους αριθμούς 888 και 999 θα παραθέσω ένα τμήμα παλαιοτέρου μου Ημερολογίου.


    Αρχή τμήματος μηνύματος τις 14/01/2005, 00:32:30.

    Ιησούς.
    Το ποιο γλυκό όνομα!!!


    Η σημασία των Ονομάτων είναι αυτές που κάνουν την διαφορά και κάνουν τα ονόματα αξιόλογα.
    Η λέξη ΙΗΣΟΥΣ, η επί της Γης καταγωγή της είναι εβραϊκή και σημαίνει ΣΩΤΗΡ.

    Ο Υιός του Θεού.


    Τούτο το όνομα εδόθη εις τον Ιησούν από την Πατέρα αυτού :
    Ιωσήφ, Υιος Δαυίδ, μη φοβηθείς παραλαβειν Μαριάμ την γυναίκα σου, το γάρ εν αυτή γεννηθέν εκ Πνεύματος εστιν Αγίου τεξεται δε Υιον και καλέσεις το όνομα του Ιησούν αυτός γαρ σώσει τον λαόν αυτού από των αμαρτιών αυτών.
    (Ματθ. Α΄20-21).

    Κατά ένα μυστήριο τρόπο, προκηρυχθεί η έλευσης του ΙΗΣΟΥκαι εις τους αρχαίους Έλληνες. Είς μια ακροστιχίδα των στίχων της Κρίσεως του ελληνικού Πνεύματος της αρχαιότητος, καταγράφεται το όνομα ΙΗΣΟΥΣ.

    Ίδρώσει δε χθων κρίσεως σημείον, ότ’ έσται,
    Ήξει δ’ ουρανόθεν Βασιλεύς αιώσιν ο μέλλων,
    Σάρκα παρών πάσαν κρίναι, και κόσμον άπαντα.
    Όψονται δε Θεόν μέροπες πιστοί και άπιστοι,
    Ύψιστον μετά των Αγίων, επί τέρμα χρόνοιο,
    Σαρκοφόρος, ψυχάς δ’ ανδρών επί βήματος κρίνει.

    Και όπως είχε πει και ο Σωκράτης,
    Ο άνθρωπος θα σωθεί από Εκείνον που θα έρθει εξ Ουρανού.
    Στους ακόλουθους στίχους του Ελληνικού Πνεύματος στην Αρχαιότητα αναφέρεται έντεχνα μεν, φανερώς δε, ο αριθμός 888 του Ονόματος του ΙΗΣΟΥΣ.

    Δή τότε και μεγαλείο Θεού παίς ανθρωποισι,
    Ήξει σαρκοφόρος , θνητοίς ομοιούμενος εν γή.
    Τέσσερα φωνήεντα φέρει, τα δε άφωνα ού αύτω,
    Δισσών αγγέλων, αριθμού δι’ όλον εξονομήνω.
    Οκτώ γάρ μονάδας, τοσσάς δεκάδας επί τούτους,
    Ηδ’ εκατοντάδας οκτώ απίστοτέροις ανθρώποις,
    Ούνομα δηλώσει, σύ δ’ ένι φρεσί σήσι νόησον.

    Ούτως αριθμείται εις τους ανωτέρω στίχους της αρχαίας ελληνικής ποιήσεως ο αριθμός 888 του ονόματος ΙΗΣΟΥΣ:

    Οκτώ μονάδες, τόσσας δεκάσας, εκατοντάδες οκτώ. Το οκτώ εν πλαγία θέσει εκφράζει το άπειρον.

    Την άπειρη Αγάπη προς την Δημιουργία. Α-ΠΕΙΡΟΝ Χωρίς πείρα. Χωρίς γεύση.



    Ι_____10
    Η_____8
    Σ_____200
    Ο_____70
    Υ_____400
    Σ_____200
    =______888


    Τ_____300
    Ρ_____100
    Ι_____10
    Α_____1
    Δ_____4
    Ι_____10
    Κ_____20
    Ο_____70
    Σ_____200
    Θ_____9
    Ε_____5
    Ο_____70
    Σ_____200
    =______999

    Ιησούς.
    Ο δρόμος που οδηγεί στην Ευτυχία και τη Χαρά.
    Ο άνθρωπος χωρίς νερό και αγάπη είναι γνωστό ότι δεν Ζει.


    Ο Θεός είναι Αγάπη, και όποιος μένει στην Αγάπη
    μένει στο Θεό και ο Θεός μένει Σε αυτών.


    Τέλος τμήματος μηνύματος.

    Για το 666 δεν θα ήθελα να αναφερθώ προς το παρόν. Συν το χρόνο….

    Αυτό που θα είχε ίσως σημασία να κρατήσουμε είναι ότι, όλοι αυτή η γνώση με τους αριθμούς, μα και κάθε γνώση έχει μια γοητεία. Η γοητεία της γνώσης (Βιώματος) είναι αυτή που μας φέρνει σε την άλλη πλευρά, που είναι η απογοήτευση.

    Γιατί αργά, η γρήγορα, κάτι που όλοι μας το έχουμε βιώσει, είναι ότι, αυτό που μας γοήτευσε , Γήτευσε στην αρχή, στο τέλος μας απογοήτευσε.

    Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει είναι ότι, οι γνώση του Θεού είναι άπειροι.

    Για αυτό, και ακόμα οι καλύτεροι στοίχοι δεν έχουν εκφραστή. Οι καλύτερες νότες δεν έχουν ακουστεί. Ίσως η σημαντικότερη γνώση είναι, ποιο είναι το Νόημα και ο Προορισμός της Ζωής μας.

    Το μόνο που μας λυτρώνει αληθινά και θα μας ελευθερώσει, δεν είναι γνώση, οι αριθμοί, …αλλά η αγάπη μας στον Ιησού και η φιλοπονία μας προς τους εταίρους μας. Στους συνανθρώπους μας.

    Σε κάθε μήνυμα μου το ολοκληρώνω με το 999 για να μην ξεχνάω ποιος είναι ο προορισμός η διαδρομή και το νόημα της Ζωής μας.

    Να θυμάστε ότι ο Θεός πότε δεν μας ξεχνά.

    ΑΓΑΠΩ. Το Α και το Ω.

    Προσωπικά, αισθάνομαι ότι, ξεχνώ να αγαπήσω τον Τριαδικό μας Θεό, όταν αρχίζω με το Α (να αγαπήσω το Θεό) και ολοκληρώνοντας τον κύκλο της αγάπης με το Ω, δεν έχω αγαπήσει τον εχθρό μου, τον συν άνθρωπο μου … τον εαυτό μου.

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την υπομονή σου.

    Δημήτριος

    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 15-01-2007 22:16 ]


    heartbreak-kid
    16.01.2007, 12:19
    όλα αυτά μου φαίνονται κομματάκι...μή λογικά. ξέρω κι εγώ την αριθμοσοφία ή ισοψηφία ἠ όπως θες να την πής. αλλά, πρέπει να ξέρης ότι η αριθμοσοφία η ελληνική έχει να κάνη μόνο με ελληνικά ονόματα. το όνομα ιησούς το οποίο "αποκωδικοποιείς" δεν είναι ελληνικό. μάλλον πρόκειται για για εβραική(αραμαϊκή) ή ρωμαϊκή εκφορά του ονόματος. αν επιμένης να το εξηγήσης με ελληνική αριθμοσοφία, ίσως θα έπρεπε να επιλέξης την εκδοχή που αναφέρει ότι το ΙΗΣΟΥΣ είναι παραφθορά του ελληνικού ΙΑΣΩΝ ή ΙΗΣΩΝ (αν αντικαταστήσουμε το μάκρο Α με το Η). επίσης, σχετικά με την αντιστοίχησι της λέξεως, τριαδικός, η λέξι τριαδικός πότε αναφέρθηκε για πρώτη φορά? εννοώ σαν λέξι! υπάρχει ως έννοια στην αρχαία ελλάδα ή είναι "δημιούργημα" κατοπινής περιόδου, χριστιανικής?
    για να κλείσω, η ελληνική αριθμοσοφία όπως και η καμπάλα είναι 2 "πράγματα" τα οποία τα δεχόμαστε και τα χρησιμοποιούμε όπως μας δίνονται. δεν τα ερμηνεύουμε κατά το δοκούν. ειδικότερα, για την ελληνική, πρέπει να έχη κάποιος άρτια γνώσι της ελληνικής γλώσσης για να μην υποπέση σε ατοπήματα. π.χ. είσαι σίγουρος ότι η λέξι "τριαδικός" γράφεται με Κ πριν το Ο-μικρόν? διότι αν γράφεται με άλλο γράμμα, αλλάζει η ισοψηφία και το τελικό αποτέλεσμα.
    αυτά
    Dimitrios_En_MH
    16.01.2007, 16:23
    heartbreak-kid,

    Σέβομαι την ετερότητα των γνώσεων σου καθώς και των συναισθημάτων σου.

    Θα μείνω μόνο στα εξής:

    1. φαίνονται κομματάκι...μή λογικά

    Είναι αλήθεια ότι η λογική και η Πίστη δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Κάθε ένας από εμάς έχει την λογική καθώς ορίζει η καρδιά του.
    Ο Κύριος μας είπε ότι θα τον γνωρίσουμε με δύο τρόπους.
    Πρώτον με την Καθαρότητα και δεύτερον με την καρδιά. Και όχι με την λογική. Έχει σημασία και η σειρά. Πρώτα με την Καθαρότητα.
    Μακάριοι οι καθαροί στην καρδιά• επειδή, αυτοί θα δουν τον Θεό. Ματθαίος 5.8

    2. η αριθμοσοφία η ελληνική έχει να κάνη μόνο με ελληνικά ονόματα.

    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι η προσεχή, ανήκει μόνο στους Ορθόδοξους Χριστιανούς.
    Μα, αυτό μας οδηγεί σε μια απολυτότητα και στο συγκρητισμό. Κοινός, σε ένα αδιέξοδο.
    Η αριθμοσοφία έρχεται ανά τους αιώνες απλά για να δώσει μια εστία φωτός. Τίποτα παραπάνω. Δεν είναι μια γνώσει όπου θα ελευθερώσει τον άνθρωπο.
    Γνωρίσετε την Αλήθεια, και η Αλήθεια θα σας ελευθερώσει!!!
    Δηλαδή τον Ιησού.


    3. δεν τα ερμηνεύουμε κατά το δοκούν.

    Μα, είτε το θέλουμε είτε όχι αυτό κάνουμε όλοι μας. Κατά όπως ορίζει η καρδιά του, και πως αντιλαμβάνεται το Μυστήριο της Ύπαρξης. Ίσως θα πρέπει να αναζητήσουμε αν αυτό που ερμηνεύομαι γίνεται από κάποιο προσωπικό πάθος και όχι από ερμηνεία που προέρχεται από την ανιδιοτέλεια μας.


    4. πρέπει να έχει κάποιος άρτια γνώσι της ελληνικής γλώσσης

    Είναι αλήθεια ότι δεν είμαι γνώστης της Ελληνικής Γλώσσας.
    Είναι αλήθεια ότι όσο την γνωρίζω συγκλονίζομαι.
    Είμαι ένας απλός άνθρωπος. Με μέση εκπαίδευση. Δεν έχω τελειώσει κάποιο Πανεπιστήμιο.
    Έχω πρόβλημα στην ορθογραφία όταν γράφω. Γίνομαι δυσλεκτικός όταν διαβάζω.
    Δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω σε αυτό.
    Αλλά ένα είναι σίγουρο. Όλα τα παραπάνω, δεν με σταματάνε από το να αγαπώ, και να θέλω να μιλάω για τον μεγάλο έρωτα της καρδιάς μου. Τον Ιησού.

    Αισθάνομαι ότι δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω περσότερο στο συγκεκριμένο θέμα προς το παρόν.

    Σε Ευχαριστώ για το χρόνο σου.


    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 08:19 ]


    Dimitrios_En_MH
    17.01.2007, 08:27
    Καλημέρα προς όλους τους περαστικούς αναγνώστες.

    Για επικοινωνία μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου,
    μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την διεύθυνση:

    Το_7Χ7_49_13_4_1@hotmail.com

    Το_7Χ7_49_13_4_1@hotmail.com

    Ευχαριστώ,

    Δημήτριος

    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 08:29 ]


    IxNiLaTiS
    17.01.2007, 10:52

    Παράθεση:
    Εύχομαι και πάλι να έχουμε πάντα την Χαρά του Χριστού μας.


    Σε ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν λές «την Χαρά του Χριστού μας».
    Ποια είναι δηλαδή αυτή η Χαρά (την γράφεις και με κεφαλαίο) του Χριστού;
    Μήπως εννοείς να έχουμε την Χάρη Του;
    Άλλο Χάρη και άλλο Χαρά.

    Παράθεση:
    Μα, οι λέξεις έχουν δόνηση.!!!


    Ναι, αλλά από την άλλη, οι λέξεις μπορούν και να φτιάξουν απατηλές φράσεις
    που μπερδεύουν το μυαλό και το οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.

    Πχ. η φράση «έχω ένα ξύλινο σίδερο» είναι συντακτικά σωστή,
    αλλά ξύλινο σίδερο δεν υπάρχει.
    Άρα η παραπάνω φράση είναι Απατηλή.
    Για αυτό καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε.


    Παράθεση:
    Η μόνη γνώση που αληθινά κατέχουμε είναι αυτή που βιώνουμε!!!!


    Ο Άνθρωπος μπορεί να αφομοιώσει και να αντιληφθεί περίπου το 80% αυτών που βιώνει,
    ενώ, ανάλογα τον άνθρωπο,
    μπορεί να αφομοιώσει και να αντιληφθεί πολύ λίγο από όσα ακούει ή διαβάζει.

    Στην βίωση και αφομοίωση της Αλήθειας βοηθούσαν και βοηθούν τα Μυστήρια.
    Για αυτό και η μυστηριακή ζωή είναι όχι απλώς παρούσα
    αλλά και ο κεντρικός Πυρήνας της κάθε θρησκείας και όχι μόνον.

    Παράθεση:
    Και ειδικότερα του πόνου!!!


    Χμ, βέβαια. Ο πόνος είναι αυτό που κάνει τον άνθρωπο να ωριμάσει.
    Όταν πονέσεις, τότε ξέρεις πως αυτό που έκανες ήταν λάθος.
    Ο πόνος είναι ο μόνος τρόπος που έχει ο οργανισμός μας,
    για να μας κάνει να προσέξουμε κάποια πράγματα,
    και να μάθουμε να φυλαγόμαστε από τους κινδύνους.

    Ο Πόνος είναι μέγας Διδάσκαλος. …


    Εδώ θα σου κάνω μερικές Ευθείες Ερωτήσεις
    και θα ήθελα να μου δώσεις μερικές Ευθείες Απαντήσεις.






    1. Ποια η θρησκεία σου και ποιο το δόγμα ακολουθείς σε αυτήν;

    2. Τι ΑΚΡΙΒΩΣ ζητάς με το νήμα συζήτησης που άνοιξες;
    Τι έκβαση θα ήθελες να έχει; Τι περιμένεις;
    IxNiLaTiS
    17.01.2007, 10:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 στις 08:27 έγραψε...

    Καλημέρα προς όλους τους περαστικούς αναγνώστες.

    Για επικοινωνία μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου,
    μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την διεύθυνση:

    Το_7Χ7_49_13_4_1@hotmail.com

    Το_7Χ7_49_13_4_1@hotmail.com

    Ευχαριστώ,

    Δημήτριος

    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 08:29 ]





    Γιατί ζητάς προσωπική επικοινωνία;

    Μήπως κάνεις προσηλυτισμό;

    jorge
    17.01.2007, 11:04
    Ψυχραιμία. Προσωπική επικοινωνία μπορεί να ζητάει γιατί ίσως θα ήθελε να συζητήσει σχετικά θέματα με άλλους ανθρώπους, δεν είναι κακό.

    Όσον αφορά το θέμα της συζήτησης, μπορεί να μην ήταν και τόσο ξεκάθαρο στην αρχή, έγινε όμως μια κουβέντα. Ας συνεχιστεί λοιπόν...


    ΥΓ. Πάντως Δημήτριε θα σε συμβούλευα να ανοίξεις ένα Blog, ώστε τα γραπτά σου να εμφανίζονται δομημένα και να μπορούν να σχολιαστούν επιμέρους. Μη νομίζεις πως ο κόσμος δε διαβάζει τα blogs, ίσα ίσα...
    vasilis23
    17.01.2007, 11:10
    Συμφωνω!Ψυχραιμια!!!
    IxNiLaTiS
    17.01.2007, 11:21
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-01-2007 στις 11:04 έγραψε...

    Ψυχραιμία. Προσωπική επικοινωνία μπορεί να ζητάει γιατί ίσως θα ήθελε να συζητήσει σχετικά θέματα με άλλους ανθρώπους, δεν είναι κακό.



    Μα ψύχραιμος είμαι.


    jorge
    17.01.2007, 11:26
    Όλα μια χαρά λοιπόν, ας συνεχίσουμε...
    Dimitrios_En_MH
    17.01.2007, 11:55
    Καλημέρα IxNiLaTiS,

    1. Γιατί ζητάς προσωπική επικοινωνία;

    Παρατηρώντας το profile μου στο Music Heaven, δεν είδα να υπάρχει κάπου η ηλεκτρονική μου διεύθυνση. Εκτός αν υπάρχει και δεν την είδα.

    Θεωρώντας ότι έκτος από τα μέλη του Music Heaven, διαβάζεται το παρόν topic και από περαστικούς αναγνώστες, δίνω την δυνατότητα επικοινωνίας χωρίς κάποιος να χρειάζεται να γίνει μέλος.

    Δεν πρέπει να το έχει αυτό το δικαίωμα κάποιος περαστικός αναγνώστης;

    Δεν θα ήταν εγωιστικό, μόνο και μόνο για να επικοινωνήσει κάποιος με τον δημιουργό ενός topic, να τον βάλουμε στην διαδικασία να γίνει μέλος;


    2. Μήπως κάνεις προσηλυτισμό;

    Η απάντηση είναι όχι. Κατηγορηματικά. Ότι κάνω το κάνω σε ένα μοίρασμα της αγάπης. Το topic απευθύνεται σε Χριστιανούς Ορθοδόξους.

    Μήπως είδες κάποια προσωπική σελίδα στο profile μου, που να παραπέμπει σε προσηλυτισμό;

    Αισθάνθηκες μέχρι τώρα ότι, ξεκίνησα κάποιο διάλογο με αυτό το σκοπό;

    Αν παρατήρησης θα διακρίνεις ότι, προσπάθησα να ξεκινήσω κάποιους προσωπικούς μονολόγους, αλλά το μόνο που κάνω είναι να απαντώ σε μηνύματα που καταχωρούνται. Δεν με πειράζει αυτό.

    Μήπως οι προβληματισμοί προέρχονται από φόβο;

    Βλέπεις κάποια απειλή ως προς το πρόσωπό μου;

    Σε ότι έχει να κάνει με το πρώτο σου σημερινό μήνυμα θα ήθελα κάποιο χρόνο να μου δώσεις.

    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

    Συνγχώρεσε με αν με η χωρίς την θέληση μου έγραψα κάτι που σε στεναχώρησε. Μέσα στην καρδιά μου δεν υπάρχει αυτή η πρόθεση.

    999

    Dimitrios_En_MH
    17.01.2007, 12:06
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-01-2007 στις 11:26 έγραψε...

    Όλα μια χαρά λοιπόν, ας συνεχίσουμε...



    Καλημέρα jorge,

    Ας συνεχίσουμε λοιπόν αυτό το ταξίδι.
    Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω, μια και είσαι το πρώτο μέλος της ομάδας διαχείριση στο Forum Music Heaven που επικοινωνούμε.

    Θα ήθελα να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για δυνατότητα πού μου δίνετε.
    Υπόσχομαι να σεβαστώ το χώρο της Music Heaven.

    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

    Έχω ευλογιά να συνεχίσω την συγγραφεί των προσωπικών μου μονολόγων μου;


    999

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 12:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 17-01-2007 12:09 ]


    jorge
    17.01.2007, 12:28
    Δημήτριε,

    βρίσκεσαι σε forum, το οποίο - όπως άλλωστε φαίνεται και από την ονομασία του - είναι χώρος για συζήτηση και όχι για μονολόγους. Αν θες μονόλογο, μπορείς να ανοίξεις ένα blog. Μπορείς όμως ελεύθερα να γράφεις και εδώ, εφόσον όμως θέλεις να προωθήσεις το διάλογο και όχι το μονόλογο.