ελληνική μουσική
    490 online   ·  210.866 μέλη

    Ηχος από synth σε ενισχυτή

    PANDAZIS
    17.01.2007, 16:20
    Φτιάχνω τους ήχους μου πάνω στό όργανο,και στό μαγαζί........χάλια.Ρυθμίσεις κονσόλας(κορυφαίας ποιότητας), FLAT.Εφφε,κλειστά. Τα ηχεία μου κι αυτά επώνυμα,δύο δρόμων.Τίποτα...Απ ευθείας στην κονσόλα του μαγαζιού....χαμός από παραμορφώσεις,ψαλιδίσματα συχνοτήτων κτλ. Πχ φτιάχνω ένα φανταστικό ακκο στό όργανο και στην κονσόλα βγαίνει ''ντουντούκα''. Τα ίδια πάθαινα και με το προηγούμενο αρραντζερ που δούλευα....!
    Παιδιά τί κάνω λάθος? Μήπως οι κατασκευαστές, μας προτρέπουν σε αγορές ακριβότερων προιόντων τους, με αυτόν τον τρόπο?Στά ακριβά όργανα συμβαίνει αυτό? Υπάρχει κανένα κόλπο που μου διαφεύγει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 17-01-2007 16:22 ]


    ageras
    17.01.2007, 16:24
    Μάλλον θα πρέπει να αλλάξετε ηχολήπτη...Αν δεν μπορει να βγάλει το οργανο σου όπως πρέπει τότε ή βαριεται ή δεν ξέρει...
    rivera
    17.01.2007, 16:53
    Παράθεση:

    Το μέλος PANDAZIS στις 17-01-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Φτιάχνω τους ήχους μου πάνω στό όργανο,και στό μαγαζί........χάλια.Ρυθμίσεις κονσόλας(κορυφαίας ποιότητας), FLAT.Εφφε,κλειστά. Τα ηχεία μου κι αυτά επώνυμα,δύο δρόμων.Τίποτα...Απ ευθείας στην κονσόλα του μαγαζιού....χαμός από παραμορφώσεις,ψαλιδίσματα συχνοτήτων κτλ. Πχ φτιάχνω ένα φανταστικό ακκο στό όργανο και στην κονσόλα βγαίνει ''ντουντούκα''. Τα ίδια πάθαινα και με το προηγούμενο αρραντζερ που δούλευα....!
    Παιδιά τί κάνω λάθος? Μήπως οι κατασκευαστές, μας προτρέπουν σε αγορές ακριβότερων προιόντων τους, με αυτόν τον τρόπο?Στά ακριβά όργανα συμβαίνει αυτό? Υπάρχει κανένα κόλπο που μου διαφεύγει?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 17-01-2007 16:22 ]




    Μηπως οταν ρυθμιζεις τους ηχους στο σπιτι το κανεις με ακουστικα η ειναι συνδεμενο τα πληκτρα σου με καποιον ενισχυτη και ακους κανονικα.......γιατι αν συμβαινει το πρωτο........(οπως και ο δικος μου πληκτρας).....για να ακουει απο τα ακουστικα εχει ανεβασει πολυ την προενισχυση (gain ) στους ηχους και οτι και να κανεις στην κονσολα θα παραμορφωνει η δεν θα τους ακους normal.....και γενικα οτι συμπτωματα αναφερες.
    PANDAZIS
    17.01.2007, 22:47
    Στό μαγαζί δεν υπάρχει ηχολήπτης,κι αυτό είναι άλλο μεγάλο πρόβλημα του στύλ ''σκότωνε τρελλούς,πλήρωνε τζερεμέδες'' η άλλως πως ''θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε....
    Rivera...Τους ήχους τους φτιάχνω με τα ενσωματωμένα ηχεία του αρραντζερ που έχω, τα οποία ''σκάνε'' με μπόλικο gain,είναι και υψηλής πιστότητας...Πάντως ακούω συχνά να λένε ''καλό όργανο αλλά δεν ''βγαίνει'' στις κονσόλες'',αναφέρονται μάλιστα και σε συγκεκριμένες εταιρειες.Προσωπικά πειραματίζομαι 3 χρόνια τώρα με διάφορες αλλαγές στίς ρυθμίσεις,αλλά μένει η ταλαιπωρία.Να φαντασθήτε πως άλλαξα όργανο και πήγα σε πιό ''λαικό'' μόνο και μόνο επειδή δεν ''έβγαινε'',και δεν ήταν φθηνό,( 1.150.000) το 1999.