ελληνική μουσική
    444 online   ·  210.866 μέλη

    Δεν μπορω να φτιαξω tracks !

    Periklas
    30.01.2007, 20:55
    Γειά σας παιδιά...!!!

    Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα, και ειναι το εξης...

    δεν μπορω να φτιαξω tracks σε ενα cd το οποιο ειναι μονοκομματο...!!

    Ξερει κανεις πως δημιουργουμε Tracks σε ενα cd με το adobe audition kai me to cubase???


    thanks εκ των προτέρων..!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-01-2007 21:00 ]


    swkraths
    30.01.2007, 22:49
    Χμμμ δεν ξέρω με αυτά τα προγράμματα που λες αλλά γιατί δε δοκιμάζεις
    με το Nero Wave Editor??Αρκετά πιο εύκολο νομίζω....
    papabillbg
    31.01.2007, 00:14
    αν θες να χρησιμοποιησεις το cubase, πρεπει να το χρησιμοποιησεις σε συνδισμο με το wavelab παραδειγμα.θες να σου στειλω αναλυτικα βημα-βημα;
    BooBass
    31.01.2007, 10:19
    Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με το Cubase για κάτι τόσο απλό. Η καλύτερη λύση, κατα τη γνώμη μου, είναι να βρείς το Cool Edit Pro2, το οποίο είναι πολύ εύκολο και μπορεί να σε βοηθήσει και σε άλλες, πιο σύνθετες δουλειές. Με το παραπάνω, αφου κάνεις rip το CD που θες, το ανοίγεις στο Coll Edit. Σου βγάζει ολόκληρη την κυμματομορφή του track (στην περίπτωση σου όλο το CD). Μαρκάρεις το κομμάτι που θες, κάνεις δεξί click και copy to new και voila! Το καινουργιο κομμάτι μπορείς να το περάσεις EQ, να το ενισχύσεις, κτλ κτλ και να το αποθηκεύσεις σε ότι format θέλεις. Ελπίζω να βοήθησα.
    Periklas
    31.01.2007, 10:35
    papabillbg, an Μπορουσες να στειλεις αναλυτικά βήμα-βήμα, θα με βοηθούσε...!!,



    Φίλε BooBass, το audition ειναι το πρωην cool edit αλλα στα χερια της adobe...!
    to εχω σε κυματομορφη, αλλα ρε παιδι μου, εχουμε ενα αρχειο 45 λεπτων, και θελουμε να το κανουμε σε Tracks, alla να γραφτουν κανονικα και πχ. τα Trackς να γραφτουν στο cd, χωρις περικοπες....πιο παλια το εκοβα, αφαιρουσα 2 sec αλλα η αλλαγη φαινοταν...


    πχ..οταν παρεις (λεμε τωρα)...το live του γονίδη, σε mp3 και αφαιρεσεις τα 2 sec, αμεσως καποιος θα καταλαβει οτι ειναι δημιούργημα σου...!!

    ελπιζω να εγινα κατανοητός..!!

    παιδια ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας...
    BooBass
    01.02.2007, 10:39
    Ή Audition ή Cool Edit, για το ίδιο πράγμα μιλάμε...
    Στην περίπτωση που λες, και θέλεις ολόκληρο το live σε cd, χωρίς να κάνεις κοψίματα, έχοντας ανοιχτή την κυματομορφή, αντί να κάνεις copy to new κάνειs cut την επιλογή και ύστερα κάνεις new file με τα χαρακτηριστικά που θες (sample rate, stereo/mono, κτλ) και εκεί κάνεις paste την επιλογή σου. Έτσι διαδοχικά μπορείς να μετατρέψεις ένα ολόκληρο live (1 track) σε όσα tracks θες. Προσοχή μόνο μόλις το κάψεις σε cd οπωσδήποτε θα βάλεις no pause between tracks και έτσι θα παίζει χωρίς διακοπές. Ένα άλλο κόλπο στο Cool Edit είναι το εξής: φτιάχνεις ένα multisession, στο ένα κανάλι βάζεις το track που θες και στο άλλο μπορείς να προσθέσεις κάποιο background (πχ θόρυβο συναυλίας), έτσι μπορείς να ''κάνεις'' ένα στουντιακό track σε ζωντανό. Πίστεψέ με, επειδή τυχαίνει να δουλεύω σε ραδιοφωνικό σταθμό και να την κάνω αυτή τη δουλειά κάθε μέρα, δεν πιστεύω οτι υπάρχει ευκολότερος και γρηγορότερος τρόπος απ' αυτόν. Θα μου πείς βέβαια οτι όπως βολεύεται κανείς, και θα έχεις δίκιο, απλά απ' την στιγμή που ακόμη την ψάχνεις, απλά προτείνω... Thats all!
    djthc
    01.02.2007, 16:30
    Υπάρχει και άλλο πρόγραμμα που δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι με copy paste.
    To Sonic foundry cd architect.
    Απλά βάζεις markers στα σημεία που θέλεις πάνω στην κυματομορφή πατάς burn cd και το cd είναι έτοιμο με tracks.
    Και αν θέλεις βάζεις κι εφέ στα κομμάτια.