ελληνική μουσική
    345 online   ·  210.858 μέλη

    Οι διασκευές της Πάτι Σμιθ

    kalouka
    07.02.2007, 12:45
    Διασκευές σε κομμάτια των Nirvana, των Beatles, των Doors, του Τζίμι Χέντριξ, των Tears For Fears, του Νιλ Γιανγκ και του Μπομπ Ντίλαν θα περιέχει μεταξύ άλλων το νέο άλμπουμ της Πάτι Σμιθ, το οποίο θα έχει τον τίτλο Twelve και θα κυκλοφορήσει στις 17 Απριλίου.
    Η Σμιθ διασκευάζει επίσης, τραγούδια του Στίβι Γουόντερ, των Jefferson Airplane, των Rolling Stones, του Πολ Σάιμον και των Allman Brothers. “Το να κάνω αυτά τα τραγούδια ήταν μια πραγματική περιπέτεια”, έχει δηλώσει η Σμιθ σχετικά. “Πάντα ήθελα να κάνω ένα άλμπουμ με διασκευές, αλλά δεν πίστευα ότι θα τα καταφέρω. Τώρα όμως, νιώθω πως είμαι στην καλύτερη φάση για μία τέτοια προσπάθεια και έτοιμη να παίξω τραγούδια που θεωρώ πως έχουν δυνατούς στίχους”.

    pop&rock.gr

    uNick
    07.02.2007, 13:53
    Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Για να δούμε...
    dver17
    07.02.2007, 20:01
    Οι διασκευές της- αγαπημένης μου- Patti Smith πάντα παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον. Πολλές ήδη μέχρι τώρα, αυτές που θυμάμαι:
    Hey Joe- Jimi Hendrix (στο 1ο single, 1974)
    Gloria- Them (στο "Horses")
    My Generation- Who (στα live εκείνης της εποχής-1975- και flipside σε single)
    So You Want To Be A Rock'n'Roll Star- Byrds (στο "Wave")
    Wicked Messenger- Bob Dylan (1995)
    Rockin' In The Free World- Neil Young (στα 90's lives)
    Be My Baby -Ronettes

    και άλλα!
    Μακάρι να μας ξανάρθει για live!

    lemonc
    08.02.2007, 14:34
    Πολύ καλή διασκευή έχει κάνει επίσης και στο When the Doves Cry του Prince.
    beatlus
    08.02.2007, 15:29
    Από την άλλη μεριά, οι U2 έχουν διασκευάσει υπέροχα το Dancing Barefoot της Smith
    dver17
    09.02.2007, 11:06
    Παράθεση:

    Το μέλος lemonc στις 08-02-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Πολύ καλή διασκευή έχει κάνει επίσης και στο When the Doves Cry του Prince.



    Nαι, ναι, βέβαια!
    Είναι πολλά τα τραγούδια άλλων που κατά καιρούς έχει παίξει σε συναυλίες, το συγκεκριμένο όμως ανήκει στα λίγα που έχουν κυκλοφορήσει σε studio album.
    train
    11.03.2007, 19:53
    όμορφα νέα για την patti, αναμένουμε
    κατάφερα και την είδα στο Λυκαβητό και γούσταρα πραγματικά.

    αγαπημένα μου κομμάτια "Wander I Go" , "25th floor"