ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.905 μέλη

    Η ελληνική hip-hop σκηνή

    kinia
    01.03.2007, 19:18
    Φίλε μου, πραγματικά δεν θέλω να το συνεχίσω. Είναι δεκτή η άποψή σου αλλά ξέρω ότι δεν θα σταματήσει ο καθένας να λέει τα δικά του, και στο τέλος θα αρχίσουμε να πλακωνόμαστε μεταξύ μας... Ο γραπτός λόγος παίζει περίεργα παιχνίδια, όταν δεν μπορείς να το διαχειριστείς σωστά, και δεν μπορώ να πω ότι ξέρω να τον χειρίζομαι..(για να μην παρεξηγηθώ το λέω καθαρά για μένα αυτό!).Ένα πράγμα θα πω ακόμα, φυσικά όποιος θέλει μπορεί να με αντικρούσει.
    Eίναι απ τα λίγα είδη μουσικής που περισσότερο προσοχή δίνεται στους στίχους.Και είναι στίχοι που ακριβώς επειδή εκφράζουν απόψεις και συναισθήματα, σε κάνουν να σκέφτεσαι. Σε βάζουν στο τρυπάκι να αναρωτιέσαι, να εξετάζεις τις καταστάσεις, να συμφωνείς ή να διαφωνείς και μέσα απ' όλα αυτά, να σχηματίζεις τη δική σου άποψη.
    Είδος που οι περισσότεροι το θεωρούν μουσική για πιτσιρικάδες με φαρδιά παντελόνια. Όμως αυτό το είδος έχει δώσει μερικά από τα καλύτερα συγκροτήματα της ελληνικής μουσικής όπως οι FFC και άλλά πολλά (δική μου προσωπική άποψη...)
    Αλλά είπαμε, «η μουσική αυτή είναι για πιτσιρικάδες».


    jacamar
    01.03.2007, 22:42
    καλά δεν φανταζόμουν τέτειο σκωτομό όταν άνοιγα το θέμα.
    Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ κάνω hip-hop παραγωγές και δεν πέρνω ναρκωντικά δεν είμαι κολλημένη ακόυω τέτεια μουσική ανάμεσα και σε άλλες και την περνάω και αυτή απο φίλτρο συμφωνώ με τον kinia οτι το παν είανι ο στίχος λούπες μπορεί να φτιάξει ο καθένας στίχο που να μιλάει όμως??
    Ισως στους μεγαλύτερους σε ηλικία να ξενίζει αυτό το είδος μουσικής αλλά είναι ΚΑΙ αυτό μουσική. Έλεος πια μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι! κύριοι εσείς που δεν θέλετε ταμπέλες στην μουσική μόλις μας κολλήσατε μια!!!
    angel21
    01.03.2007, 23:59
    Λοιπον επειδη καποιοι το παιζουν εξυπνοι...Αν κ ακομη δεν εχουν βγει απο το καβουκι τους καλυτερα να μην κατσω να ασχοληθω κ να ξαναγραψω σε αυτο το τοπικ...Κ τα χορτα τρωγονται...bye...
    Alkemist
    02.03.2007, 00:33
    Έχω να πω πως όλη αυτή η "ψωνισμένη" έκφραση των ατόμων εδώ με έχει εκνευρίσει. Πρώτα απ' όλα ποιος είπε ότι χρειαζόμαστε μεσσία στη μουσική και ότι δυο-τρεις που γράφουν σε ένα forum είναι κατάλληλοι για τη θέση αυτή; Ξυπνήσατε ένα πρωί, ανοίξατε την τηλεόραση και μετά την Πρωτοψάλτη είδατε το 50-cent και έχετε δικαίωμα κρίσης; Το ότι χαρακτηρίζετε μια ομάδα ανθρώπων, την οποία δεν μπορείτε ούτε καν να ανάγετε σε ξεχωριστές προσωπικότητες, κοιμησμένους, δείχνει την έλλειψη παιδείας που σας διακατέχει. Ποιος είπε οτί όλοι όσοι ακουν hip-hop είναι του περιθωρίου, καπνίζουν "τσιγαριλίκια", φορούν φαρδιά και πηγαίνουν σαν τους χιμπατζίδες; Μόνο η άγνοια σας.

    Πώς εσύ IxNiLaTi, που ακολούθησες ένα είδος μουσικής επειδή μιμούσουν τους άλλους γύρω σου, μπορείς να κρίνεις αν εμείς διαλέξαμε ελεύθερα μια μουσική που για να ακούσεις κάποιο κομμάτι έπρεπε να φάχεις από φίλους, γιατί το hip-hop παλιότερα ήταν taboo; Τι έχεις κάνει εσύ για τη μουσική σου;

    Συμπνέω με όποιον προσπαθεί να προωθήσει την ελληνική γλώσσα και μουσική, αλλά μόνο άνθρωποι που έχουν ελληνική παιδεία (ή έστω κάποια μορφή παιδείας) μπορούν να το πράξουν αυτό. Μπορείς να "κράζεις" άνετα αυτό που δεν ξέρεις, αλλά θέλει ανοιχτό μυαλό για να μπορέσεις να κρίνεις κάτι. Για να κρίνεις πρέπει να γνωρίζει και εσείς αποδείξατε το ακριβώς αντίθετο.

    Έχω βαρεθεί τον κοινωνικό ρατσισμό. Είναι κάτι μυαλά σαν και εσάς που κρατάν τη χώρα πίσω. Όλα κάποτε ήταν καινούργια και με αυτούς τους "ελεύθερους" (που σιγουρεύουν την "ελευθερία" τους με παρωπίδες) θα τρίβαμε ακόμα ξύλα για να φτιάξουμε φωτιά. Κατεβάστε λίγο τη μύτη και ίσως δείτε ότι δεν ακολουθείστε αλλά ακουλουθείτε τον δικό σας μεσαίωνα.
    snakous
    02.03.2007, 00:59
    Θα πάμε με την hip-hop μπροστά????
    XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
    Μόνο πίσω μπορούμε να πάμε? Δεν μας οδηγεί κάθε αλλαγή προς το καλύτερο!!!!!!!
    moufidis
    02.03.2007, 01:01
    Snakous, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και στους υπολοίπους συνομιλητές σου εδώ.

    Αφού το hip-hop σε αφήνει αδιάφορο, σταμάτα να ποστάρεις ακατάσχετα ακατάληπτα posts.

    thnx
    Alkemist
    02.03.2007, 01:15
    Με το hip-hop δεν είπα ποτέ ότι θα πάμε μπροστά, αλλά είναι σίγουρο ότι με τη δική σου ειρωνεία, snakous, θα πάμε αιώνες πίσω. Το γέλιο σου είναι αυτό που κάνει τους τάφους όσων πέθαναν για το πνεύμα και την ελευθερία να τρίζουν. Από το Σωκράτη μέχρι τον Martin Luther King, η ελευθερία λόγου και πνεύματος, ύπαρξης και διαφορετικότητας καταστρέφονται μπροστά στο γέλιο σου. Απορώ πως ένας άνθρωπος που θεωρείται ικανός να ψηφίζει (μιας και είσαι 18, όπως λες) έχει τέτοιες απόψεις. Σε καμία περίπτωση κάθε αλλαγή δεν μας οδηγεί σε μια καλύτερη πραγματικότητα αλλά το να αλλάξεις εσύ και να θεωρείς κάθε άνθρωπο ίσο και να σκέφτεσαι πέραν του παρορμητισμού και της νεανικής αφέλειας (που έπρεπε να έχεις αφήσει χρόνια πίσω) θα χαροποιήσει τους πάντες, και σε αυτό το forum, και στη ζωή σου. Να γελάς πίσω από μια οθόνη είναι το μόνο εύκολο. Το να αγωνιστείς για τις απόψεις σου είναι αυτό που θέλει κότσια.
    snakous
    02.03.2007, 04:47
    brikes ton anthrwpo na tou tin peis me ton swkrath. File mou den katestrepsa kamia eleutheria kanenos, o ixnilatis exei apantisei se ola poli swsta(διαβάστε τον). tha sou pw kati με όλη την δυνατή μου πνευματική ωριμότητα. Afou oi filoi mou oi amerikanoi kataferan na perasoun stin pagkosmia agora mousikhs kati katwterhs poiothtas( οι ραπαδες του Χαρλεμ ειναι σαν τους δικούς μας πολυαγαπημένους τσιγκάνους με τις χρυσές αλησίδες και τα τραγούδια με τα τουμπερλεκια και τους ανέμελουσ χωρούς) και εσυ και γάλλοι και μογκολέζοι να πιστεύετε πως είναι μουσική έκφρασης βαθύτατων νοημάτων και καταστάσεων ζωής, τότε εσυ και οι άλλοι είστε αυτοι που έχετε χάσει την ελευθερία σας. Ακούστε καλύτερα 50 ΣΕΝΤ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΑΠΑΔΕΣ, οπως και τους ΙΑΠΩΝΕΣ και ΚΙΝΕΖΟΥΣ ραπάδες( καλα δεν τους βλέπετε και γελάτε? φανταστείτε πόσο γελάνε οι φίλοι μου οι αμερικάνοι μαζί μας)
    IxNiLaTiS
    02.03.2007, 08:50
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 01-03-2007 στις 22:42 έγραψε...


    Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ κάνω hip-hop παραγωγές δεν είμαι κολλημένηκαι δεν πέρνω ναρκωντικά ακόυω τέτεια μουσική ανάμεσα και σε άλλες και την περνάω και αυτή απο φίλτρο


    Έτσι μπράβο.
    Εγώ δεν είπα να μην ακούς καθόλου hoiphop, roc, κλπ.
    Να ακούς τα πάντα, αλλά όχι να αφήσεις ένα ξένο πράγμα
    να διαμορφώνει και ορίζει την συνείδησή σου.

    Ο άνθρωπος πρέπει να γνωρίζει το παρελθόν του
    για να κατανοεί το παρόν
    και να δημιουργεί το μέλλον του.

    IxNiLaTiS
    02.03.2007, 09:59
    Παράθεση:
    Alkemist έγραψε...

    Έχω να πω πως όλη αυτή η "ψωνισμένη" έκφραση των ατόμων εδώ με έχει εκνευρίσει


    Ποια ψωνισμένη έκφραση εννοείς;
    Κουβέντα κάνουμε και συζητάμε τη γνώμη μας.
    Ψωνισμένη έκφραση εγώ πχ βλέπω όταν ένας Έλληνας Κινέζος κλπ
    το παίζει ράπ και φωνάζει yoooo yoooo, ή ρόκ επαναστάτης κλπ κλπ.


    Παράθεση:
    Alkemist έγραψε...

    Πρώτα απ' όλα ποιος είπε ότι χρειαζόμαστε μεσσία στη μουσική και ότι δυο-τρεις που γράφουν σε ένα forum είναι κατάλληλοι για τη θέση αυτή;



    Γιατί, ποιος το έπαιξε μεσσίας;
    Είπαμε, την γνώμη μας λέμε.
    Μήπως δεν θα έπρεπε δηλαδή να την λέμε, αν αυτή δεν αρέσει σε κάποιους;




    Παράθεση:
    Alkemist έγραψε...

    Ξυπνήσατε ένα πρωί, ανοίξατε την τηλεόραση και μετά την Πρωτοψάλτη είδατε το 50-cent και έχετε δικαίωμα κρίσης;



    Πρίν από λίγο μιλούσες για ελευθερία,
    και τώρα λές πως δεν έχουμε δικαίωμα κρίσης! ….

    Όσον αφορά στον 50cent, αυτός καλά κάνει και μ’ αρέσει.
    Απλά αηδιάζω όταν βλέπω κάποιον να το παίζει 50cent, ενώ δεν είναι.



    Παράθεση:
    Alkemist έγραψε...

    Μπορείς να "κράζεις" άνετα αυτό που δεν ξέρεις, αλλά θέλει ανοιχτό μυαλό για να μπορέσεις να κρίνεις κάτι. Για να κρίνεις πρέπει να γνωρίζει και εσείς αποδείξατε το ακριβώς αντίθετο.




    Οκ, ίσως να είμαι και χαζός
    και μέχρι σήμερα στα 42 χρόνια μου να μην έχω αποκτήσει ακόμα
    την απαιτούμενη κριτική ικανότητα.

    Φίλε Alkemist εκεί που είσαι ήμουν, και έλεγα αυτά που λές και εσύ,
    και εδώ που είμαι θα έρθεις, και θα λές αυτά που λέω εγώ.


    Παράθεση:
    Alkemist έγραψε...

    Έχω βαρεθεί τον κοινωνικό ρατσισμό.



    Κάθε φυλή ανέπτυξε τον δικό της πολιτισμό, τις τέχνες της, τις θρησκείες της,
    και την κοινωνία της όπως αυτή η ίδια ήθελε.

    Σήμερα μεθοδεύεται η ισοπέδωση, η ομογενοποίηση των φυλών
    και η καταστροφή του Πολιτισμού τους,
    γιατί αυτό είναι το συμφέρον του παγκόσμιου εμπορίου
    και αυτών που το ελέγχουνε.

    Θα "πρέπει" όλοι οι άνθρωποι να έχουν τις ίδιες αντιλήψεις,
    την ίδια συμπεριφορά και να καταναλώνουν τα ίδια πράγματα,
    ώστε αυτά να παράγονται σε τεράστιες ποσότητες
    προκειμένου να ελαχιστοποιούν το κόστος.

    Η ελευθερία στο δικαίωμα της διαφορετικότητας
    είναι επικίνδυνο πράγμα για τον κόσμο του κέρδους.

    Θα πρέπει να ακούτε όλοι σας ή αυτή ή ετούτη την μουσική,
    θα φοράτε τέτοια ρούχα γιατί αν φοράτε άλλα δεν μας συμφέρει,
    και θα τρώτε όλοι από τα βιομηχανοποιημένα που σας δίνουμε
    σε ότι τιμή σας τα δίνουμε.

    Όποιος αντιδρά σε αυτή την πολτοποίηση, και τολμάει να είναι διαφορετικός,
    αντιμετωπίζει την άμεση και βαριά κατηγορία του ρατσιστή.
    Πιάνει το κόλπο.

    Φίλε Alkemist οι μαύροι της Αμερικής έπιασαν το νόημα
    και δεν έφαγαν την ρόκ, όπως την φάγαμε εμείς
    αλλά έφτιαξαν την δική τους μουσική
    που βγήκε μεσα από την ψυχή τους, δηλ την διαφορετικότητά τους.
    Τους βοηθάει να μην εξομοιωθούν με την κοινωνία των λευκών.

    Κάθε ελεύθερος λαός έχει την κοινωνία του,
    τον πολιτισμό του, και την μουσική του.
    Οι μαύροι έφτιαξαν και φτιάχνουν την μουσική τους,
    ακριβώς γιατί είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.

    Εμείς είμαστε ελεύθεροι;
    Αν ναι τότε που είναι η μουσική μας;






    Παράθεση:
    Alkemist έγραψε...

    Είναι κάτι μυαλά σαν και εσάς που κρατάν τη χώρα πίσω.



    Κάτι τέτοια μυαλά σαν εμάς,
    ψάχνουν να βρούν την χώρα μας και δεν την βρίσκουν.



    Τέλος, θέλω πολύ φιλικά να σου πώ και αυτό.
    Στον Αποκρυφισμό είναι σπουδαία η κατανόηση της έννοιας του Συλλογικού Όντος.
    Ασχολήσου λίγο με αυτό, και θα καταλάβεις
    το τι κερδίζουν σήμερα οι νέγροι ράπερς και τι χάνουμε εμείς.

    Τι χάνουμε δηλαδή, που το χάσαμε τελείως, και τώρα κάποιοι γελάνε μαζί μας.
    Μας έχουν ως παράδειγμα προς αποφυγή και λένε σήμερα στα παιδιά τους:
    «Κοιτάξτε τους Έλληνες. Κοιτάξτε τι τους κάναμε!
    Ήταν κάποτε κοσμοκράτορες και ελεύθεροι φωτοδότες,
    και κατέληξαν δούλοι και ζητιάνοι.»

    Alkemist
    02.03.2007, 13:54
    IxNiLaTi το ότι χλευάζεις μια ομάδα ανθρώπων θεωρώντας τους κατώτερους ΕΙΝΑΙ "ψωνισμένο" ύφος. Δεν λες τη γνώμη σου μειώνοντας κάποιους αλλά αρχίζοντας με εκφράσεις του τύπου¨"Η άποψή μου είναι..." και συνεχίζοντας να επιχειρηματολογείς με βάση το σεβασμό. ΠΟΤΕ δεν σου είπα να μην πεις τη γνώμη σου. Εσυ κρίνεις χωρις κάποια αξιόλογη επιχειρηματολογία απλά λέγοντας "δεν μου αρέσει". Μη διαστρεβλώνεις τα πράγματα.
    Χωρίς να θέλω να σε μειώσω, θέλω να σου πω ότι τα 42 χρόνια σου δεν μου λένε τίποτα. Είναι η ποιότητα των χρόνων που μετράει. Έχω δει (και συνεχίζω να βλέπω) ανθρώπους μεγαλύτερους σου που δεν έχουν ίχνος παιδείας. Μη μου το προβάλλεις λοιπον σαν επιχείρημα. Δεν έχει καμία λογική βάση.
    Θέλω, επίσης, να σου πω ότι μπορείς να μιλάς για τη διαφορετικότητα που καταδυναστεύεται από την βιομηχανία παραγωγής "ανθρώπων", αλλά πόσο έχεις αγωνιστεί εσυ γι' αυτή (Δεν το λέω με κακία, απλά θέλω να μάθω τη βάση του λόγου σου);
    Αναφέρεις τον αποκρυφισμό. Κρατώ τις επιφυλάξεις μου για αυτό το θέμα μιας και οι απόψεις μου στηρίζονται σε κοινωνικές επιστήμες και στην μοναδικότητα του ατόμου, που χρειάστηκε να χαθούν πολλές ζωές για να εδραιωθεί.
    Τέλος, μου λες ότι ψάχνεις να βρείς τη χώρα σου. Πρέπει αν σου πω ότι αυτό μοιάζει πολύ γραφικό, αφού όταν ήρθα στον κόσμο εγώ τα παιδιά μιλούσαν αγγλικά από το δημοτικό και η μόνη επαφή που είχαν από το ελληνικό στοιχείο ήταν τα νεολαικά-pop τραγούδια. Εσύ, έχοντας τόσα χρόνια πίσω σου, έζησες το ελληνικό ιδαίτερο στοιχείο, αλλά πάλι δεν κατάφερες να το κρατήσεις ζωντανό επειδή η πολιτική της παγκοσμιοποίησης σε παρέσυρε. Μην ρίχνεις λοιπόν το βάρος του έθνους σε παιδιά που δεν έχουν γνωρίσει τη χώρα τους, αλλά στους ανθρώπους γύρω σου που την παραμέρισαν.
    Λίγα παιδία σήμερα μιλούν την ελληνική γλώσσα με κάποιο καμάρι και, κάνοντας ό,τι είναι δυνατό για να είμαι ένα από αυτά, θέλω να σου πω πως στην νεολαία δεν υπάρχει πατρίδα. Μην τους κατηγορείς λοιπόν για κάτι που δεν πήραν. Αντίθετα το ότι εκφράζουν τη γλώσσα τους μέσα έστω και από ένα ξενόφερτο είδος πρέπει να σε χαροποιεί και όχι να σε αηδιάζει. Θα μπορόυσαμε κάλλιστα να μιλάμε αγγλικά στα τραγούδια μας. Σκέψου το.
    vero
    02.03.2007, 14:43
    παιδια θα ηθελα να πω κατι. εδω εχει υποθει το θεμα οτι και καλα ολοι αυτοι που ακουνε χιπ χοπ μουσικη πινουνε ναρκωτικα. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!! γιατι οπως ξερουμε σε ολα τα διοφαρα ειδη μουσικης βλεπουμε ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα ναρκωτικων.
    IxNiLaTiS
    02.03.2007, 15:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Alkemist στις 02-03-2007 στις 13:54 έγραψε...

    IxNiLaTi το ότι χλευάζεις μια ομάδα ανθρώπων θεωρώντας τους κατώτερους ΕΙΝΑΙ "ψωνισμένο" ύφος.



    Φίλε μου αφού με θεωρείς έναν "ψωνισμένο"
    που θεωρεί τον εαυτό του "ανώτερο",
    δεν έχω κανέναν λόγο να συνεχίζω αυτή την συζήτηση.
    Σε ευχαριστώ πολύ.


    Ακούστε την μουσική μου-
    http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=621139 και http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=2&id=1014

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 02-03-2007 15:28 ]


    Alkemist
    02.03.2007, 21:48
    IxNiLaTi με τα λόγια σου δεν μου έδειξες τίποτα αλλό, αλλά το ότι δεν θες να συνεχίσεις τη συζήτηση είναι δικαίωμα σου και δεν μπορώ να πω κάτι γι' αυτό. Καλή συνέχεια.
    siopiloss
    21.04.2007, 03:14

    Στενοχωρήθηκα πολύ με κάποιες απόψεις που διάβασα εδώ πέρα..Στενοχωρήθηκα και προσβλήθηκα.. Μεγάλωσα με το hip hop!! Με μεγάλωσε το hip hop.. Είναι σαν να μου βρίζει κάποιος τη μάνα ή την πατρίδα.. Ήξερα ότι είναι παρεξηγημένη μουσική αλλά σε ένα μουσικό site περίμενα κάτι καλύτερο. Τι θα πει ότι γεννήθηκε στην Αμερική;Τι σημασία έχει; Δεν χρειάζεται να μιμηθείς κανέναν.Παίρνεις κάτι και το κάνεις δικό σου, βάζοντας τα δικά σου χαρακτηριστικά, στιχουργικά και μουσικά.Και ποια μουσική μετά είναι πραγματικα δική σου.Η παραδοσιακή; Ανάλογα με τι ακούσματα έχεις μεγαλώσει,νομίζω..Φοβόμαστε μη χαθεί ο ελληνισμός και τα έθιμα; Η αγαπημένη μας Ευρώπη και η Αμερική(μιλάω για τα κράτη και όχι για το λαό) προσπαθούν να φέρουν την ομοιομορφία και τον μοντέρνο σκοταδισμό. Αυτά τα πολεμάει το hip hop... Ανοιχτό μυαλό χρειάζεται λέω εγώ.. Δεν είμαι όσο πορωμένος ακούγομαι.Ακούω διάφορα είδη μουσικής, από hip hop, rock, metal, jazz,latin,ethnic, μέχρι έντεχνα, ρεμπέτικα και κάποια παραδοσιακά..Θέλω στη μουσική που ακούω να νιώθω ότι υπάρχει αλήθεια και πάθος!! Και το hip hop αυτά τα έχει σίγουρα..

    Αυτό το κομμάτι πραγματικά τα λέει όλα!!

    "Μοιραστήκαμε τα πάντα όσο ζω σ' αυτή τη γη
    κάθε γέλιο κάθε δάκρυ κάθε τέλος κάθε αρχή
    είσουν δίπλα μου με θάρρος την πιο κρίσιμη στιγμή
    τότε σε έλεγα hip hop, τώρα σε λέω μουσική.
    Είσουν συντροφιά τα βράδια όταν οι φίλοι είχαν χαθεί
    να με γεμίζεις με δύναμη όταν είχα κουραστεί
    μου λεγες να κρατήσω έστω τη ψυχή μου καθαρή
    τότε άλλαξα τ' όνομά σου και σε φώναξα ζωή.
    Με νανούριζες όταν οι σκέψεις δε με άφηναν να κοιμηθώ
    μ'έμαθες να παίρνω ρίσκο για ότι στ' αλήθεια αγαπώ
    με βοήθησες να φτιάξω ένα κόσμο που να αντέχω
    να εκφράσω με ειλικρίνια όσα μες την ψυχή μου έχω
    Φώναξες μαζί με μένα όταν είμουν θυμωμένος
    μου δειξες τον δρόμο όταν ένιωσα χαμένος
    δε με πρόδωσες ποτέ, είσουν πάντα στο πλευρό μου
    έδιωξες τον εφιάλτη απ'το πιο όμορφο όνειρό μου
    Μου δειξες πως να κρατήσω το παιδί που είμουν ζωντανό
    στον κόσμο αυτό τον κυνικό να ζω με ρομαντισμό
    μεγαλώσαμε μαζί με ευθύνη αλλά και μ' αφέλεια
    μα μόνο που σ'είχα συντροφιά μου ένιωθα και νιωθω τέλεια..

    Όσα μου μαθες εσύ, μένουνε για πάντα χαραγμένα
    σε βινυλίου χαρακιές, σε ζωγραφιές πάνω σε τρένα.
    Και όσα μου μαθες εσύ, τώρα που φτάνω τα τριάντα
    τα φύλαξα όλα εδώ, σ'ένα ρυθμό και μια μπαλάντα.

    Μ' έμαθες να ' μαι πιστός σε όλα αυτά που εγώ πρεσβεύω
    να υποστηρίζω με πάθος όσα πραγματικά πιστεύω
    νιώθω περήφανος για όσα μαζί έχουμε καταφέρει
    και τώρα που γράφω αυτούς τους στίχους πάλι μου κρατάς το χέρι.
    Και όρθιο θα με κρατήσεις όταν η ζωή ανάποδα τα φέρει
    όπως κάνεις τόσα χρόνια κάθε Χειμώνα και Καλοκαίρι
    χωρίς εσένα δε νομίζω να την είχα βγάλει καθαρή
    ίσως να τα χα παρατήσει, μπορεί και να χα βολευτεί
    σε μια δουλειά 9 με 5 σε κάποιου ρουφιάνου τη στολή
    γιατρός μπορεί και δικηγόρος μπορεί και να χα παντρευτεί
    αλλά όσα εσύ μου χεις χαρίσει με τίποτα πια δεν τ' αλλάζω
    γιατί νιώθω ακόμα ζωντανός κι ας μένω πολλές φορές στον άσσο.
    Έτσι απλά σ' ευχαριστώ που ω ρ ί μ α σ ε ς με μένα
    κι α υ τ ά π ο υ ν ι ώ σ α μ ε μ α ζ ί δ ε ν ε ί ν α ι κ α τ α ν ο η τ ά γ ι α τ ο ν καθένα
    και από το γάμο το δικό μας γεννήθηκαν νότες και στίχοι
    για να μου θυμίζουν πάντα ότι σημαντικό ως τώρα έχω ζήσει.
    Και όταν το εφηβικό μου όνειρο κάποτε την πόρτα θα χτυπήσει
    ξερώ καλά πως πάντα θα είναι κάποιος εκεί γαι να του ανοίξει..

    Όσα μου μαθες εσύ....
    " FF.C












    Diahn
    28.09.2007, 21:47
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 27-02-2007 στις 06:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 26-02-2007 στις 13:19 έγραψε...

    ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ METAL ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ



    Αυτο το παιρνω σα να αποκαλεις και εμενα προσωπικα ΜΟ@%$@%Ι.
    Θελω πολυ να σου απαντησω αναλογα αλλα δεν θα ηθελα εδω.Θα σου προτεινα να μαθεις να μιλας αλλιως αν δεν μπορεις ραφτο καλυτερα


    +1
    panoulis17
    29.09.2007, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 10-02-2007 στις 18:10 έγραψε...

    θα συμφωνίσω! Υπάρχουν φοβερά συγκροτήματα και ενδεικτικά θα αναφέρω: ΒΗΤΑΠΕΙΣ, Στίχοιμα, ffc, ZN κ.α.
    πιστεύω οτί το hip hop έχει αναβαθμιστεί αρκετά!




    simfono se ola ektos apo tous zn oi opoioi kata tin gnomi mou einai athlioi....
    panoulis17
    29.09.2007, 00:48
    episis tha ithela na prostheso oti o kathenas mporei na exei tin dikia tou tapeini gnomi......afiste ton na tin pei........i hip hop einai eidos mousikis.i mousiki einai kati to ksexoristo.min tin katastrefetai me tetoia sxolia...
    renabill
    29.09.2007, 01:44
    Παράθεση:

    Το μέλος stella1987 στις 26-02-2007 στις 17:07 έγραψε...

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΩΝ ANGEL 21 ΤΟ HIP-HOP ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.....!!!!!!!!!!!!



    Πολλές φορές δε, θίγει με καυστικό τρόπο την ελληνική πραγματικότητα και όσα αποσχολούν τον κόσμο.
    rompa
    29.09.2007, 02:15
    Σαν είδος μουσικής μου αρέσει και θαυμάζω τους εκπροσώπους της , νομίζω όμως ότι παλιότερα ήταν σε λίγο καλύτερη μοίρα η ελληνική hip-hop .