ελληνική μουσική
    267 online   ·  210.899 μέλη

    Διαπασών-καινούριο περιοδικό για τη μουσική

    Orfeus
    16.02.2007, 17:48
    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 16-02-2007 στις 17:19 έγραψε...

    Απλά για να λύσω την απορία του φίλου Beatlus, το θέμα του Bob Marley προφανώς έχει να κάνει με την ημερομηνία γεννήσεώς του. Του στυλ "Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Bob Marley''.
    Θα θεωρούσα πιο τολμηρό ένα αφιέρωμα στον... Falco (!!! - δεν αστειεύομαι!) που γεννήθηκε 19 Φεβρουαρίου. Άλλωστε ελάχιστοι γνωρίζουν ότι έχει σκοτωθεί εδώ και αρκετά χρόνια σε τροχαίο.


    Και στον Marley τους ....πρόλαβα!!!!
    Εκτός του ότι είναι ανεπίκαιρο το θέμα, δείτε αυτό:

    3 Νοεμβρίου 2006
    Με αφορμή τη συναυλία των Wailers στην Αθήνα
    Bo(m)b Marley: Football, rastafari and jam it wid you!

    Από τον Orfeus


    Ο Bob Marley γεννήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου του 1945 στο μικρό αγροτικό χωριό Nine Miles στους λόφους της St. Ann, στη Jamaica. Ο πατέρας του Norval Marley ήταν ανώτερος υπάλληλος του Βρετανικού Βασιλικού Ναυτικού, αλλά ο Bob είχε μόνο μία πενιχρή του ανάμνηση. Αυτό οφειλόταν κατά ένα μεγάλο μέρος στο γεγονός ότι η οικογένεια Marley δεν ενέκρινε ποτέ τη σχέση του Norval με τη Cedella και παρ' όλο που ο Norval την παντρεύτηκε, ήταν πάντοτε ένας περιστασιακός επισκέπτης στο σπίτι που ζούσε η γυναίκα του και ο γιος του. Ο Norval, δεν έζησε για να χαρεί την επιτυχία του γιου του. Ποιος ξέρει; Αργότερα -εάν ζούσε- θα πικραινόταν πάρα πολύ για την απώλειά του.

    Στα 1963 ο Bob έφτιαξε τους Wailers κλπ...κλπ....κλπ...

    Θα το βρείτε εδώ! Κάντε απλά, scroll down!

    IxNiLaTiS
    16.02.2007, 18:30
    ‘Ωπα ρε παιδιά, για σιγά δηλαδή..

    Βγήκε ένα νέο περιοδικό στον χώρο και πέσατε να το "φάτε";

    Οκ, είναι νέο το περιοδικό
    και στα πρώτα του τεύχη είναι λογικό να κάνει και λίγο παλάντζο
    μέχρι να βρεί τον τρόπο του και τον δρόμο του.

    Είδα πως πέρασε απαρατήρητο το γεγονός
    πως έχει ένθετο δισκάκι με νέους Έλληνες μουσικούς,
    πράγμα που από μόνο του δίνει μεγάλη αξία στο περιοδικό.
    (αν και βλέπω πως οι νέοι Έλληνες μουσικοί του 2007
    προσπαθούν να καταφέρουν να παίξουν την μουσική
    που έπαιζαν άλλοι λαοί πρίν από 20 χρόνια…
    τέςπα άλλη συζήτηση αυτή)


    ----- .. ------
    Εγώ το περιοδικό το βρήκα και στην Παιανία.

    Πράγματι, το εξώφυλλο θέλει μια άλλη σχεδίαση.

    7 € για ένα περιοδικό με 2 δισκάκια και τόσες σελίδες δεν είναι ακριβό.


    Ακούστε την μουσική μου-
    http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=621139 και http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=2&id=1014

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 16-02-2007 20:22 ]


    jacamar
    16.02.2007, 18:32
    σαν περιέχομενο πέρνει βελτίωση (φυσικά!) αλλά το βρήκα αρκούντως ικανοποιητικό!
    karelia
    16.02.2007, 19:29
    To γεγονός ότι έχει συζητηθεί ή έχει γραφτεί από τον οποιονδήποτε για τον Bob Marley,απαγορευει ένα εντυπο να γράψει ένα άρθρο για τον Bob Μarley?;στο τέλος του άρθρου αναφέρει και δύο πηγές.

    επίσης έγινε μία δημοσίευση εδώ στο e-περιοδικό στις 21 Ιανουαρίου για τις γυναικες της ροκ.Στις 8 Φεβρουαρίου κυκλοφόρησε το περιοδικο.Δηλαδή 15 μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία του,δεν είχανε βρει τα θέματα για το ΠΡΩΤΟ τεύχος τους.?!

    Παρατηρησα ότι εντέχνως δεν αναφέρθηκε πουθενά στα προηγούμενα posts ότι κάθε μήνα μαζί με το περιοδικό κυκλοφορεί cd με τρία νέα συγκροτήματα από τα οποία θα ψηφίζει ο κόσμος,και το φθινόπωρο το νικητήριο συγκρότημα θα υπογράψει συμβόλαιο με δισκογραφική εταιρεία,ενώ για τους υπόλοιπους θα διοργανωθεί ένα Φεστιβάλ Νέων Συγκροτημάτων.

    Το μέλος Irina χωρίς ΚΑΝ να το διαβάσει το περιοδικό έσπευσε να ειρωνευτεί μόνο κ μόνο από το εξώφυλλο (ΤΑ 3 ΑΠΟ 4 ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΤΟ Musicheven ,ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΩΜΙΑΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Δ-Ι-Φ-Ω-Ν-Ο)!.

    Διάβασα κάπου ότι ενόχλησε και η έμμεση διαφήμιση για το Avopolis..

    αλήθεια,τι πραγματικα δεν άρεσε???μήπως το γεγονός ότι κυκλοφόρησε?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 16-02-2007 19:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 16-02-2007 19:31 ]


    jorge
    16.02.2007, 19:39
    Karelia αυτό το "εντέχως" που έγραψες, μάλλον προσβάλει. Επιπλέον δεν είναι και ακριβές οτι δεν αναφέρθηκε το CD με τα νέα συγκροτήματα, μια και...

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 16-02-2007 στις 12:26 έγραψε...

    Το ‘‘Διαπασών’’ προσφέρεται με δύο CD. Ένα από 3 νέα συγκροτήματα που το καθένα εκπροσωπείται με 2 τραγούδια και το κοινό μπορεί να ψηφίσει ποιο είναι το καλύτερο



    Να ρωτήσω και το άλλο τώρα; Σας έχουμε δώσει την εντύπωση οτι είμαστε τίποτα ...πληρωμένοι; Οτι τα έχουμε κάνει πλακάκια με το Δίφωνο ή κανένα άλλο περιοδικό; Για μπείτε και στο topic του Διφώνου να δείτε πόσο ωραία τα λέω στη Στέλλα Βλαχογιάννη για κάποιες επιλογές της...

    Το MusicHeaven είναι από τα μέσα που εδώ και πολλά χρόνια προβάλλει νέους δημιουργούς, νέες προσπάθειες, νέα sites. Παράλληλα όμως ασκεί και αντικειμενική κριτική.
    karelia
    16.02.2007, 19:59
    η λέξη εντέχνως που χρησιμοποίησα,σήμαινε:γράφω τα Αρνητικά,αποσιωπώ Θετικά.ξαναδές το post σου Jorge.

    Θεωρείται(-ε) εντελώς συμπτωματικό το γεγονός ότι από τα 4 μέλη που εξέφρασαν άποψη με επιχειρηματολογία για το περιοδικό αυτό,τα 3 από αυτά ανήκουν στην ομάδα ανάπτυξης του Musicheaven?


    τα έχουμε κάνει πλακάκια με το Δίφωνο ή κανένα άλλο περιοδικό;
    προσωπικά δε θεωρώ τίποτε.Βλέπω & κρίνω με απλή λογική.

    Θεωρείται(-ε) εντελώς συμπτωματικό το γεγονός ότι φιλοξενείται στο e-περιοδικό συνεντευξη της αρχιστυντακτριας του Διφώνου,Στέλλας Βλαχογιάννη,την οποία συνέντευξη έχει πάρει το μέλος του Mh,Spiroos
    (που ανήκει στην ομάδα ανάπτυξης του Mh)
    και αναφέρει στο πρόλογο της δημοσίευσης "Εσχάτως μια «επαγγελματική» μας σχέση, συνεργασία στο ίδιο περιοδικό

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 16-02-2007 20:02 ]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 16-02-2007 20:04 ]


    irina
    16.02.2007, 20:08
    Αν διάβαζες προσεχτικά το μήνυμά μου και όχι με διάθεση δικηγόρου του περιοδικού Διαπασών (γιατί άραγε;) θα έβλεπες οτι απαντώ στον CHΕ που λέει οτι το Δίφωνο βγάζει τα ίδια και τα ίδια ενώ τα περιεχόμενα του Διαπασών έχουν ακριβώς θέματα που θα μπορούσε να βγάλει και το Δίφωνο. Θα έβλεπες οτι ευχήθηκα καλή επιτυχία στο καινούριο περιοδικό. Αλλά θέλεις να αποδείξεις κάτι; Όχι δεν εχω καμιά σχέση ούτε με το ένα ούτε με το άλλο. Απλά σε τύπους κοντόφθαλμους όπως εσύ θέλω να δείξω οτι δεν μπορούμε να περιμένουμε από ένα περιοδικό έντεχνης μουσικής πάρα πολλά καινούρια διότι λίγο πολύ τα πρόσωπα είναι τα ίδια εδώ και χρόνια. Αυτο εννοόυσα με το μήνυμά μου. Δεν περιμένω καμιά μεγάλη έκπληξη ούτε από το Δίφωνο ούτε από το Διαπασών. Καλή διάθεση και αγάπη για το τραγούδι ζητάω από όπου και να έρθει.
    jorge
    16.02.2007, 20:29
    Karelia, μπορείς να μου απαντήσεις στο εξής: Το οτι πήραμε συνέντευξη από τη Βλαχογιάννη, γιατί σημαίνει οτι είμαστε "πληρωμένοι", όπως σαφώς υπονοείς; Και εσύ, από τη στιγμή που έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο, δεν ντρέπεσαι να είσαι μέλος του MusicHeaven; Μιας πουλημένης κοινότητας; Και μην πεις "δεν ξέρω". Καταφέρεσαι ξεκάθαρα κατά της ομάδας ανάπτυξης με τη συλλογιστική σου.

    Και για ποιό λόγο να καθόμαστε τώρα και να θάβουμε το Διαπασών; Άμα λειτουργούσαμε με βάση τα συμφέροντα (όπως υπονοείς), θα λέγαμε μόνο τα θετικά για το Διαπασών για να περιμένουμε κι εμείς να μας κάνουν αφιέρωμα. Δε μας χαλάει να τα πηγαίνουμε καλά με 2 περιοδικά, ίσα-ίσα...
    Orfeus
    16.02.2007, 20:58
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 16-02-2007 στις 19:29 έγραψε...

    ....επίσης έγινε μία δημοσίευση εδώ στο e-περιοδικό στις 21 Ιανουαρίου για τις γυναικες της ροκ. Στις 8 Φεβρουαρίου κυκλοφόρησε το περιοδικο. Δηλαδή 15 μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία του, δεν είχανε βρει τα θέματα για το ΠΡΩΤΟ τεύχος τους?



    Μα φυσικά!!! Είχανε βρει το θέμα πολύ καιρό πριν.


    jorge
    16.02.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 16-02-2007 στις 19:29 έγραψε...

    Διάβασα κάπου ότι ενόχλησε και η έμμεση διαφήμιση για το Avopolis..


    Και όσον αφορά το Avopolis, η "επίσημη" απάντησή του MusicHeaven είναι εδώ. Όπως βλέπεις, όχι μόνο έχουμε το Avopolis και το Noiz.gr στους συνδέσμους μας, αλλά έχουμε οδηγήσει σε αυτά τα ιδιαίτερα αξιόλογα sites 240 και 170 επισκέπτες μας, αντίστοιχα. Και το ίδιο έχουν κάνει και εκείνοι. Ευτυχώς στο μουσικό internet δεν υπάρχουν - ακόμα - συντεχνίες, όπως κάποιοι θέλουν (ή τους συμφέρει) να βλέπουν...
    spiroos
    16.02.2007, 21:02
    Με τη λογική σου karellia ο jorge πληρώνεται από τον Μελωδία που προωθεί τον Παπαμιχάλη που του έχει και μικρό εικονίδιο και θάβει πχ τον ΔΙΕΣΗ αφού δεν τον αναφέρει πουθενά. Είναι ντροπή και απαράδεκτα τα όσα γράφεις. 2-3 περιοδικά και σταθμοί είναι όλα και όλα, αντί να λες μπραβο που αλληλοστηρίζονται για την καλή μουσική, βλέπεις πονηρά συμφέροντα και διαπλοκές. Προσβάλλεις τα παιδιά που γράφουν πάντα ξεκάθαρα και το έχουν αποδείξει. Όποιος δηλαδή λέει τη γνώμη του είναι διαπλεκόμενος. Εγώ έχω δηλώσει ξεκάθαρα τη θέση μου (βλ.εισαγωγικό και βιογραφικό) δεν έχω ανάγκη να αποδείξω τίποτα και σε κανένα. Και αν έχεις υπομονή, από Τρίτη θα δεις και άλλες λογικά...διαπλοκές.

    Καλή αρχή στο νέο περιοδικό (για να είμαστε εντός θέματος, αν και δεν το έχω διαβάσει ακόμα.)
    spiroos
    16.02.2007, 21:09
    Και επιπλέον να σου θυμίσω οτι ο jorge και άλλοι ανεβάζουν στο φόρουμ νέα για το περιοδικό Μετρονόμος, "αντίπαλος" και αυτός με τη λογική σου. Αν ήθελε να το θάψει, θα έγραφε και εκεί αρνητικά. Για μπες να δεις και μετά να εξαπολύσεις τις κατηγορίες σου.
    beatlus
    16.02.2007, 21:33
    karelia, δέχομαι με σεβασμό την άποψή σου, όπως περιμένω να σεβαστείς κι εσύ τη δική μου, ακόμη κι αν δεν συμφωνείς με αυτή.
    Αν παρατήρησες σε όσα -προσωπικά- έγραψα, έκανα σαφές σχόλιο για το θετικό της κυκλοφορίας ενός ακόμη μέσου που αφορά την μουσική... Επίσης, σημείωσα πως θα πρέπει να αναμένουμε και επόμενα δείγματα για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα...
    Από εκεί και πέρα, μετέφερα εντελώς ειλικρινά και το πως μου φάνηκε η παρουσίαση του avopolis. Αν είναι λανθασμένη η εκτίμησή μου; Πιθανόν... Ομως εξέφρασα μία άποψη με ελευθερία σκέψης... Είναι κακό να εκφραζόμαστε;
    Κατά τη γνώμη μου, προβαίνεις σε λανθασμένα σχόλια και χαρακτηρισμούς, αλλά αν είναι άποψή σου, καλώς και είναι... Δικό σου θέμα. Διάλογο κάνουμε. Αρα και απόψεις αποτυπώνουμε.
    dimko
    17.02.2007, 10:45
    Ο καρέλιας μια κουβέντα είπε, με το πνέυμα της οποίας βασικά συμφωνώ κι εγώ, και οι υπόλοιποι τη διογκώσατε έως εκεί που δεν παίρνει. Κανείς δεν κατηγόρησε το Musicheaven, στο οποίο όλοι συμμετέχουμε επειδή μας ευχαριστεί.

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 16-02-2007 στις 20:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 16-02-2007 στις 19:29 έγραψε...

    ....επίσης έγινε μία δημοσίευση εδώ στο e-περιοδικό στις 21 Ιανουαρίου για τις γυναικες της ροκ. Στις 8 Φεβρουαρίου κυκλοφόρησε το περιοδικο. Δηλαδή 15 μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία του, δεν είχανε βρει τα θέματα για το ΠΡΩΤΟ τεύχος τους?



    Μα φυσικά!!! Είχανε βρει το θέμα πολύ καιρό πριν.





    Orfeus, δεν κατάλαβα το τελευταίο σου σχόλιο. Εννοείς τελικά ότι σου κλέψανε όντως τις γυναίκες της ροκ; Μήπως υπερβάλλεις; Και εσύ εξάλλου κάπου τα βρίσκεις, δεν τα γράφεις σαν απομνημονεύματα, έτσι δεν είναι;

    Για διάβασε αυτό, κοίτα τις ημερομηνίες, και πες μου σε τι συμπέρασμα μπορεί να φτάσει κάποιος, όχι εγώ, με τη δικιά σου λογική.

    Ας μην είμαστε υπερβολικοί λοιπόν.
    jorge
    17.02.2007, 12:36
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 17-02-2007 στις 10:45 έγραψε...

    Κανείς δεν κατηγόρησε το Musicheaven, στο οποίο όλοι συμμετέχουμε επειδή μας ευχαριστεί.


    Δημήτρη δεν είναι έτσι. Όταν ο karelia γράφει "Θεωρείται(-ε) εντελώς συμπτωματικό το γεγονός ότι από τα 4 μέλη που εξέφρασαν άποψη με επιχειρηματολογία για το περιοδικό αυτό,τα 3 από αυτά ανήκουν στην ομάδα ανάπτυξης του Musicheaven? ", εσύ τι συμπέρασμα θα βγάλεις ως αναγνώστης;
    Orfeus
    17.02.2007, 18:48
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 17-02-2007 στις 10:45 έγραψε...

    Ο καρέλιας μια κουβέντα είπε, με το πνέυμα της οποίας βασικά συμφωνώ κι εγώ, και οι υπόλοιποι τη διογκώσατε έως εκεί που δεν παίρνει. Κανείς δεν κατηγόρησε το Musicheaven, στο οποίο όλοι συμμετέχουμε επειδή μας ευχαριστεί.

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 16-02-2007 στις 20:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 16-02-2007 στις 19:29 έγραψε...

    ....επίσης έγινε μία δημοσίευση εδώ στο e-περιοδικό στις 21 Ιανουαρίου για τις γυναικες της ροκ. Στις 8 Φεβρουαρίου κυκλοφόρησε το περιοδικο. Δηλαδή 15 μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία του, δεν είχανε βρει τα θέματα για το ΠΡΩΤΟ τεύχος τους?



    Μα φυσικά!!! Είχανε βρει το θέμα πολύ καιρό πριν.





    Orfeus, δεν κατάλαβα το τελευταίο σου σχόλιο. Εννοείς τελικά ότι σου κλέψανε όντως τις γυναίκες της ροκ; Μήπως υπερβάλλεις; Και εσύ εξάλλου κάπου τα βρίσκεις, δεν τα γράφεις σαν απομνημονεύματα, έτσι δεν είναι;

    Για διάβασε αυτό, κοίτα τις ημερομηνίες, και πες μου σε τι συμπέρασμα μπορεί να φτάσει κάποιος, όχι εγώ, με τη δικιά σου λογική.

    Ας μην είμαστε υπερβολικοί λοιπόν.



    Το είδα. Είδα και τις ημερομηνίες. Εξακολουθώ να ...προηγούμαι!!!


    CHE
    17.02.2007, 19:35
    Βλέπω ότι χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο το κλίμα ξαφνικά φορτίστηκε. Το μέλος karelia έκανε κάποια λάθη ίσως από κεκτημένη ταχύτητα, ίσως κι επειδή δεν πρόσεξε καλά τι γράψαμε.

    1. Κανείς δεν είπε ότι απαγορεύεται να γράψει το περιοδικό για τον Bob Marley. Απορώ πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα.
    2. Για το θέμα ''Γυναίκες της ροκ'' δεν μπορώ να ξέρω αν το πήρανε από τον Orfeus. Σαφώς και χρονολογικά προηγείται η δημοσίευση του Orfeus. Ο χρόνος δημοσίευσης έστω και 15 μέρες πριν την έκδοση φτάνει αν το θέμα είναι ήδη έτοιμο. Από την άλλη, σαφώς (μιας και πρόκειται για το 1ο τεύχος) μπορεί να γράφτηκε πολύ καιρό πριν και απλά να είναι σύμπτωση.
    3. Η ύπαρξη του CD με τα νέα συγκροτήματα αναφέρθηκε από μένα γεγονός που σημαίνει ότι το μέλος karelia έκανε το ποστ του χωρίς καν να διαβάσει τι γράψαμε ενώ, ταυτόχρονα, έγραψε ότι ''εντέχνως'' δεν το αναφέραμε προσδίδοντας δηλαδή και δόλο! Ευτυχώς που η πραγματικότητα είναι διαφορετική και πολύ καλά έκανε ο Jorge και έβγαλε το απόσπασμα από το post μου ώστε να δειχθεί η αλήθεια. Για το συγκεκριμένο μάλιστα θέμα, το μέλος karelia απέφυγε να ''εντέχνως'' να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος και απλά το αποσιώπησε πράτοντας αυτό ακριβώς για το οποίο μας κατηγορεί!!!
    4. Για την έμμεση διαφήμιση στο Avopolis και πάλι το μέλος karelia πιάνεται αδιάβαστο. Διότι είχα γράψει ότι η έμμεση διαφήμιση είναι και θεμιτή και λογική. Πώς λοιπόν κατηγορούμαστε ότι μας ενοχλεί; Από που προκύπτει αυτό;
    5. Το μέλος Irina, όπως και κάθε μέλος του musicheaven, έχει δικαίωμα να εκφράσει την άποψή του. Το αν εγκωμιάζει ή όχι το Δίφωνο είναι δικαίωμά της όπως και είναι δικαίωμα του μέλους karelia να κατηγορεί το Musicheaven. Μόνο που όταν κατηγορείς κάποιον χρειάζεσαι αποδείξεις και στην προκειμένη περίπτωση όχι μόνο δεν υπάρχουν αλλά κατασκευάζονται κιόλας (αν κρίνουμε από τις περιπτώσεις 3 και 4).
    6. Μας κατηγορεί επιπλέον ότι μας ενόχλησε η κυκλοφορία του περιοδικού! Μα... είμαστε με τα καλά μας; Από την πρώτη στιγμή έγραψα ότι μόνο καλό θα κάνει αυτός ο ανταγωνισμός και ότι είναι ευπρόσδεκτο κάθε έντυπο που υπηρετεί το καλό ελληνικό τραγούδι. Έχω την εντύπωση ότι το μέλος karelia έγραψε το ποστ χωρίς καν να διαβάσει τι γράψαμε!

    Δεν θέλω να δώσω συνέχεια γιατί δεν προσάπτω κακοθέληση στο μέλος karelia. Απλά βιάστηκε να κάνει ένα ποστ, χωρίς να μπει στον κόπο να διαβάσει τα προηγούμενα, και -εν τέλει- εκτέθηκε το ίδιο.
    Λίγη ψυχραιμία χρειάζεται. Το να επισημαίνουμε τα αρνητικά στοιχεία δεν σημαίνει επ' ουδενί τρόπω ότι υπηρετούμε κάποιον. Απλά, η επισήμανση των αρνητικών στοιχείων είναι και ο μόνος τρόπος που οδηγεί τον κρινόμενο στο μονόδρομο της συνεχούς βελτίωσης. Το να αναφέρουμε μόνο θετικά κάθε άλλο παρά εποικοδομητικό είναι. Φαντάζομαι ότι και οι ίδιοι οι συντάκτες του ''Διαπασών'' θα εκτιμήσουν περισσότερο τα αρνητικά στοιχεία που τους επισημαίνουμε παρά τα εγκωμιαστικά σχόλια.

    maspa
    17.02.2007, 22:08
    Δεν παρακολούθησα τη συζήτηση που κάνατε.. Εγώ μια απλή εντύπωση θα πω, αφού το περιοδικό έφτασε και στα δικά μου χέρια. Βέβαια, δεν πρόλαβα να το διαβάσω, το ξεφύλισσα όμως, όπως κάνω με κάθε περιοδικό όταν το πιάνω για πρώτη φορά στα χέρια μου. Δεν είναι για τα σκουπίδια το περιοδικό. Μια χαρά τοι βρίσκω.Βέβαια ούτε σαν το δίφωνο είναι. Ναι μεν έχει απλή εμφάνιση και το εξώφυλλο και οι σελίδες του περιοδικού, αλλά δε με χαλάεί. Το περιεχόμενο δε μπορώ να το κρίνω ακόμη, οι τίτλοι που είδα όμως με προϊδέασαν ότι στις σελίδες του περιοδικού φιλοξενείται πολύ ενδιαφέρον περιεχόμενο, που θα το διάβαζα ευχαρίστως.

    Μην είμαστε πολύ αυστηροί με ένα περιοδικό που μόλις κυκλοφόρησε. Πολλά από τα περιοδικά που κυκλοφορούν εδώ και χρόνια, για να μη πω όλα, όταν πρωτοκυκλοφόρησαν είχα σχετικά απλή δομή κι εμφάνιση, ενώ βασίστηκαν και σε άλλα με την ίδια θεματολογία που κυκλοφορούσαν ήδη μέχρι να βρουν την ταυτότητά τους. Όσο για την αναφορά στο avopolis μου φαίνεται απλά η αρχή για την παρουσίαση μουσικών ιστοσελίδων, δεν αποκλείεται τους επόμενους μήνες να δούμε και το mh σ'αυτή τη στήλη!

    Τα cd παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Το ότι υπάρχουν 2 cd αντί ενός (κάτι είπατε για οικονομία,νομίζω) οφείλεται σε καλύτερη οργάνωση.,Αν υπήρχε μόνο ένα cd που θα περιείχε τραγούδια γνωστών και άγνωστων συγκροτημάτων μαζί θα ήταν ένας ψιλοαχταρμάς, ενώ έτσι όπως τα έχουν διαχωρήσει πιστεύω είναι καλύτερα. Η συσκευασία βέβαια δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά και το δίφωνο αναρωτηθήκατε πως ήταν στο πρώτο του τεύχος;

    Αντι να πέφτουμε με τα μούτρα να το "φάμε" καλό θα ήταν να δούμε με συμπάθεια την έκδοση του περιοδικού που αναφέρεται στη μουσική που αναφέρεται και δίνει μια επιπλέον δυνατότητα να παραμεριστούν μουσικά περιοδικά τύπου "music life" κι άλλα παρεμφερή..

    Το περιοδικό θα φανεί στην εξέλιξή του, την οποία κι αναμένω.

    jorge
    18.02.2007, 17:26
    Και για να συνεχίσουμε τα σχόλια σχετικά με το νέο περιοδικό:

    - Μου άρεσε η συνέντευξη του Θαλασσινού, τον ξεχώρισα για άλλη μια φορά για τη σεμνότητα και την απλότητά του.
    - Δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο ή ξεχωριστό στα τραγούδια του CD νέων δημιουργών. Θα πρότεινα να δοθεί προτεραιότητα σε σχήματα με πιο "ελληνική" ενορχήστρωση, ώστε να βγει κάτι που θα κάνει εντύπωση. Και τέτοια συγκροτήματα υπάρχουν αρκετά.
    - Το layout των εσωτερικών σελίδων είναι καλύτερο του εξωφύλλου.
    - Ξαναδιάβασα τη συνέντευξη της Χαρούλας και εντόπισα αυτό που δε μου άρεσε: οι πρώτες ερωτήσεις είναι ταυτόχρονα και "κοπλιμέντα" προς τον καλλιτέχνη. Αυτό στις συνεντεύξεις με εκνευρίζει αφάνταστα.

    - "Πιστεύεις θα βγουν και άλλες Χαρούλες Αλεξίου";
    - "Η Αλεξίου είναι η Αλεξίου, στο όνομα αυτό σταματάμε να μιλάμε."
    - "Ήταν ένα θείο δώρο (η παρουσία σου) και για τον Σωκράτη και για τον Αλκίνοο"
    - "Η λάμψη της Χαρούλας το πάει αλλού το τραγούδι, του δίνει άλλη διάσταση"...
    - και άλλες...

    Όταν όλη η συνέντευξη είναι 2,5 σελίδες και η 1,5 σελίδα αναλώνεται σε τόσο ρηχές και ανούσιες ερωτήσεις, το ενδιαφέρον των απαντήσεων είναι αναγκαστικά περιορισμένο.
    train
    10.03.2007, 19:47
    Αγόρασα το "διαπασών" ωραίο έντυπο, Το βρίσκω υγιεί να υπάρχει και άλλο έντυπο πέρα από το δίφωνο και πιο πολλές φωνές συντάκτων. μου άρεσε η ιδέα τις προβολής νέων καλλιτεχνών μεσα από το cd κai τις συνεντευξεις, θα παρουσιάζει κάθε μήνα νέα ονόματα και το Σεπτέμβρη θα γίνει κάποιο φεστιβαλ.
    Άντε να ακούσουμε και την καινούργια φουρνιά!