ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.873 μέλη

    Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Ηράκλειο

    nefos
    02.03.2007, 02:19



    @ Για τα μέλη που ζούνε μόνιμα στο Ηράκλειο και για τους υπολοίπους που θα (ξανά)περάσουμε κάποια στιγμή από εκεί.

    ______________________________________________________________

    Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Ηράκλειο

    Από τα μέσα Μαρτίου θα λειτουργήσει σταδιακά στην πόλη του Ηρακλείου το μεγαλύτερο και πλέον σύγχρονο στη Μεσόγειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, σε συνεργασία με το Δήμο Ηρακλείου, το οποίο θα είναι επιστημονικό, παιδαγωγικό και οικολογικό κόσμημα όχι μόνο για την Κρήτη αλλά για όλη την Ελλάδα.

    Σε χώρους 5.000 τ.μ. που παραχώρησε η ΔΕΗ, θα εκτεθούν μοναδικές συλλογές ζώων και φυτών, ενώ αργότερα προβλέπεται και η ανάπτυξη ενυδρείου, το οποίο θα λειτουργεί συμπληρωματικά με το ήδη υπάρχον στις Γούρνες.

    Εδώ και τρία χρόνια όμως, όπως μας είπε ο διευθυντής του Μουσείου, Μωυσής Μυλωνάς, ένα τμήμα 319 τ.μ. από τα 5.000 τ.μ., που ανήκει στον Οργανισμό Ασφάλισης Προσωπικού της ΔΕΗ, με διάφορα προσχήματα δεν το παραχωρεί, αν και τα ανταλλάγματα που δίνονται είναι πολύ μεγαλύτερα και με εναλλακτικές λύσεις από την αξία του χώρου. Για ποιο λόγο το διοικητικό συμβούλιο του προαναφερόμενου φορέα αρνείται την πολλαπλάσια προσφορά και κωλυσιεργεί ένα τόσο ζωτικό έργο;

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/02/2007



    swkraths
    02.03.2007, 04:15
    Πολύ σημαντική κίνηση...Ελπίζω να ολοκληρωθεί γρήγορα μια τέτοια κίνηση και να μην υπάρχουν πια τα γνωστά "κωλύματα"....
    pkamno
    02.03.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-03-2007 στις 04:15 έγραψε...

    Πολύ σημαντική κίνηση...Ελπίζω να ολοκληρωθεί γρήγορα μια τέτοια κίνηση και να μην υπάρχουν πια τα γνωστά "κωλύματα"....



    και γω το ιδιο ελπιζω και ελπιζω να το προλαβω!!!!
    Emilia_
    02.03.2007, 15:05
    Ακούγεται αρκετα ενδιαφέρον...

    Αντε,αντε...με το καλο..!!!
    tsibitos
    02.03.2007, 15:06
    Καλα το Πρωην "Παγκρητιο" Στη λεωφορο Κνωσου δεν ειναι Μουσειο Φυσικης Ιστοριας που λειτουργει εδω και χρονια;
    tago
    02.03.2007, 16:31
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 02-03-2007 στις 15:06 έγραψε...

    Καλα το Πρωην "Παγκρητιο" Στη λεωφορο Κνωσου δεν ειναι Μουσειο Φυσικης Ιστοριας που λειτουργει εδω και χρονια;


    Φίλε Κώστα, ήταν στο πρώην «παγκρήτιο». Έχει μεταφερθεί στο πανεπιστήμιο εδώ και αρκετό καιρό με την προοπτική της μετεγκατάστασης του στις μόνιμες εγκαταστάσεις. Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφει η nefos. Το νεότερο είναι πως ο δήμος Ηρακλείου έχει προχωρήσει σε διαδικασία αναγκαστικής απαλλοτρίωσης, οπότε όχι σε πολύ καιρό, η ΟΑΠ-ΔΕΗ θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει υποχρεωτικά το ακίνητο.
    tsibitos
    02.03.2007, 18:54
    Δεν ηξερα.. Εχω να κατεβω στο Ηρακλειο απο το 2001... Τοτε ηταν..
    tago
    02.03.2007, 21:24
    Ε, δε σε μάλωσα κιόλας, άλλωστε προλαβαίνεις να κάνεις ένα ταξιδάκι και να παραβρεθείς στην αυριανή μας συνάντηση. Αν και υποψιάζομαι πως ετοιμάζεσαι για το ντέρμπι.
    swkraths
    03.03.2007, 14:25
    Σιγα το ντέρμπυ....Θα λήξει 0-4 !!!!!!!
    Ναι κι εγώ έτσι έχω ακούσει tago για την απαλλοτρίωση.Θα δούμε πόσο καιρό θα πάρει....
    tsibitos
    03.03.2007, 14:32
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 02-03-2007 στις 21:24 έγραψε...

    Ε, δε σε μάλωσα κιόλας, άλλωστε προλαβαίνεις να κάνεις ένα ταξιδάκι και να παραβρεθείς στην αυριανή μας συνάντηση. Αν και υποψιάζομαι πως ετοιμάζεσαι για το ντέρμπι.



    8a to kanw to taksidaki syntoma, (Afinw asxoliasta ta sxolia gia to Ntermpi giati 8a to kanoume a8litiki kyriaki kai den leei!)
    swkraths
    03.03.2007, 15:09
    Όποτε θες Κώστα είσαι ευπρόσδεκτος
    Όσο για τον αγώνα δε μου καίγεται καρφί...Ειλικρινά
    Έχω πάψει να ασχολούμαι εδώ και πολλάαααα χρόνια....