ελληνική μουσική
    649 online   ·  210.873 μέλη

    Εγω του βγαζω το καπελλο...

    tsibitos
    04.03.2007, 06:20
    Διαβαστε το Παρακατω κειμενο και θα καταλαβετε γιατι....


    Τα Κανάλια – Οι Πολιτικοί – Η Παιδεία – Το Φοιτητικό Κίνημα και οι «Νοικοκυραίοι»

    Όλο το τελευταίο διάστημα εδώ και 6 μήνες (από τότε δηλαδή που ξεκίνησε αυτή η εκπαιδευτική χρονιά), έχουν γραφτεί άπειρα άρθρα και άπειρες γνώμες για το τόσο καυτό αυτό θέμα.

    Εδώ δε θα ήθελα να κάνουμε πλήρη ανάλυση του θέματος αλλά φυσικά ούτε και να βρουμε η να προτείνουμε κάποιες λύσεις.
    Απλά θα προσπαθήσω να εκφέρω και μία γνώμη που μέχρι στιγμής αγνοείται επίμονα από τους πάντες και όχι μόνον αγνοείται αλλά παρά πολλοί «ειδήμονες» προφέρουν κάπως ενοχλημένοι την λέξη «νοικοκυραίοι». Οι «νοικοκυραίοι» λοιπόν θα προσπαθήσουν να πουν την ταπεινή τους γνώμη για το όλο θέμα και στο τέλος ίσως μπορέσω να δώσω και την εικόνα αυτής της ομάδας συμπολιτών μας που αντιμετωπίζονται τόσο περιφρονητικά από τους διάφορους ειδήμονες.

    Ας ξεκινήσουμε λοιπόν τι βλέπουν και τι ακούν καθημερινά από τα ΜΜΕ οι άνθρωποι αυτοί και τι είδους πληροφορία τους παρέχεται.

    Τα ιδιωτικά αλλά και τα κρατικά κανάλια, το καθένα ανάλογα τον πολιτικό του προσανατολισμό, στέλνουν τους ρεπορτέρς τους και τους εικονολήπτες τους και παρακολουθούν και να καταγράφουν όλες τις σκηνές από τα όποια γεγονότα συμβαίνουν.
    Κατόπιν, πάντα ανάλογα με τις εντολές του κάθε καναλάρχη, η διευθυντή και πάντα ανάλογα με την κομματική τους «κουλτούρα», κόβουν και ράβουν τα γεγονότα όπως ακριβώς θέλουν να τα σερβίρουν έτσι ώστε να επιτύχει ο καθένας «υψηλά νούμερα» στην AGB, δείχνοντας είτε αναμένους κάδους απορριματων, είτε φρουρούς τυλιγμένους σε φωτιά, είτε διαδηλωτές να τρώνε ξύλο με ζαρντινιέρες, είτε κάποιους ανεγκέφαλους να πυροβολανε στον αέρα, είτε κάποιους αλητήριους να καταστρέφουν το βιός και τις περιουσίες του κοσμάκη, «για την πλακά τους» όπως ακούστηκε και πρόσφατα.

    Και εν μέσω πολλαπλών παράθυρων και πολλαπλών φιλοξενούμενων «ειδημόνων», όπως πολιτικών – απεργούντων (αλλά καλά πληρωνομένων πανεπιστημιακών καθηγητών) – εκπροσώπων φοιτητικών παρατάξεων (συνήθως ΕΑΚ και ΔΑΠ) – πρυτάνεων υπέρ και κατά – αστυνομικών – φρουρών – και «ψυχολόγων», και με background την συνεχή κουραστική επαναλαμβανόμενη σειρά κινούμενων στόχων (και σχεδίων θάλεγα), στήνουν μία κουβέντα που έχει την ίδια κουραστική δεοντολογία με τους γερμανούς ανακριτές της οδού Μέρλιν η ακόμη πιο πρόσφατα των καθαρμάτων στρατεύσιμων της ΕΑΤ-ΕΣΑ, η ίσως κάποιους ομοιδεάτες τους στο σημερινό Γκουαντανάμο.

    Και από όλες αυτές τις συζητήσεις σε ΟΛΑ τα κανάλια και ραδιοφωνικούς σταθμούς, άκρως επιμελημένα θα έλεγα, λείπουν πάντα αυτοί που έχουν τον βασικό λόγο.
    Λείπουν πάντα οι άνθρωποι που πρέπει να παρευρίσκονται, λείπουν πάντα αυτοί που «πληρώνουν το μάρμαρο», λείπουν πάντα οι «νοικοκυραίοι».
    Και όχι μόνο λείπουν αλλά την ίδια στιγμή βομβαρδίζονται με όλες τις γνώμες αυτών που ζούν από τα λεφτά τους, μέσα στο σαλόνι τους, μέσα στην κουζίνα τους, μέσα στην κρεβατοκάμαρά τους.
    Και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να πούν «αι-σιχτήρ» και να γυρίσουν το κουμπί της τηλεόρασης και να δούν Animal Planet, τουλάχιστον εκεί τα ζώα είναι ζώα και όχι «άνθρωποι-ζώα».

    Προκαλώ λοιπόν ΟΛΑ τα κανάλια μέσα από αυτό εδώ το thread εάν έχουν ίχνος υπόστασης και εάν υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ πραγματικός δημοσιογράφος που να το λέει η καρδία του και η πένα του στο επόμενο talk show η πρωινάδικο να έχουν και ένα φουκαρά πατέρα η μητέρα (όχι επιλεγμένο κατόπιν υπόδειξης του υποστηρίζοντος το κανάλι κόμματος, αλλά κατόπιν τυχαίου τηλεφωνήματος).
    Δηλαδή ένα γονιό που αγωνία για το μέλλον του παιδιού του.

    Και απέναντι σε αυτόν τον γονιό να παρατάξει τους όποιους πολιτικούς, όποιους παχυλοαμειβόμενους καθηγητές, όποιους συνδικαλιστές, όποιους συνδικαλιζόμενους φοιτητές η και όποιους αναρχικούς μπορεί να έχει στην σχετική εκπομπή.

    Και ο χρόνος να είναι αφιερωμένος σε αυτό τον δυστυχή «νοικοκύρη», να μπορεί να τους ρωτήσει έναν έναν και να του απαντήσουν στις απορίες του.

    Να μπορούν να του απαντήσουν:

    Οι πολιτικοί:
    Α) Γιατί 40 χρόνια τώρα προσπαθούν με κάθε τρόπο να «φιμώσουν» και να αποκλείσουν αυτό τον υπέροχο και πανέξυπνο λαό από την εκπαίδευση και την γνώση;;;
    Β) Γιατί τα χρήματα που δίνονται στην παιδεία πρέπει πάντα να αντιπροσωπεύουν «απλά ψίχουλα»;;;;
    Γ) Γιατί πρέπει κάθε φορά που υπάρχει η ανακύπτει ένα καθαρά κοινωνικό θέμα αυτό το θέμα πρέπει να περνάει από το ειδικό επιτελείο κάθε κόμματος και να εξετάζεται τι κομματικό όφελος μπορεί να αποκομίσει η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ το ΚΚΕ ο ΣΥΝ το ΛΑΟΣ η το κόμμα των Κυνηγών η οποιοδήποτε άλλο ;;;;
    Δ) Γιατί κάθε φορά που κάποιοι ζητάνε κάτι πρέπει να τρώνε απαραίτητα ξύλο και δηλητηριώδη τοξικά αέρια ;;;
    Ε) Γιατί είναι τόσο πολύ δύσκολο να απομονώσετε τα κουκουλοφόρα άνανδρα υποκείμενα και να τους συλλάβετε (κανονικά χωρίς να τους χτυπήσετε για νάχουν πεδίο υπερασπίσης) και να κάνετε ένα νόμο έτσι ώστε να τιμωρούνται με ποινές 10 ετών και πάνω. ;;; Εδώ περνάτε τόσους φωτογραφικούς νόμους αυτό δεν μπορείτε να περάσετε ;;;

    Οι Πρυτάνεις και Καθηγητές:
    Α) Γιατί δεν έχετε προτάσεις ποτέ, εσείς που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύετε την ελίτ του πνεύματος αυτού του τόπου ;;;
    Β) Γιατί τσιμπάτε τα λεφτά μου από τα συγγράμματα και δεν τα δημοσιεύετε άπαξ στο διαδίκτυο να έχουν πρόσβαση όλοι οι φοιτητές σας η γιατί δεν τα βάζετε σε οργανωμένες βιβλιοθήκες μέσα στα πανεπιστήμια όπου πάλι όλοι θα έχουν πρόσβαση ;;;
    Γ) Γιατί απεργείτε εκ του ασφαλούς και το παίζετε ανώτεροι αφού παίρνετε τον μισθό σας και έχετε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο ;;;
    Δ) Πόσοι από σας και πόσες φορές έχετε ανανεώσει τις γνώσεις σας και πόσες φορές έχετε ακολουθήσει τις εξελίξεις έτσι ώστε αυτά που διδάσκετε να είναι τα πιο πρόσφατα και τα πιο ανάλογα σύμφωνα με την συντελούμενη πρόοδο ;;;
    Ε) Πόσοι από σας είσαστε παράλληλα και σε άλλες θέσεις και πόσοι από σας είσαστε κομματικά μέλη που ακολουθούν απλά τις άνωθεν εντολές ;;;;

    Οι Φοιτητές:
    Α) Εάν ήμουν ακόμη φοιτητής, εάν είχα την δύναμη, εάν είχα την δυνατότητα τότε θα έκανα κάτι πολύ απλό για να σταματήσουν όλες αυτές οι αιωρούμενες αμφιβολίες. Θα έκανα μία πανελλήνια ψηφοφορία υποχρεωτική σε όλους όσους έχουν φοιτητική ιδιότητα και ταυτότητα, και θα έθετα το ερώτημα : Να συνεχίσουμε τον αγώνα ενάντια στον νόμο μέχρι να βελτιωθεί όπως πρέπει η όχι. Εκτός και αν μία τέτοια ενέργεια δεν συμφέρει κάποιες παρατάξεις, αλλά τότε για ποιά δημοκρατία αγωνίζονται ;;;;;
    Β) Για πέστε μου παιδιά τι ακριβώς είναι αυτό που είναι λάθος και τι ακριβώς πρέπει να αλλάξει ;;;;
    Γ) Για πέστε μου η λέξη «Άσυλο» τι περικλείει, δηλαδή ποιούς χώρους και τι ακριβώς σημαίνει ασυλία ;;;;
    Δ) Για πέστε μου ακόμη τι θα γίνει πηγαίνοντας πίσω ένα χρόνο όλη σας την ζωή ;;;
    Ε) Αναρωτηθήκατε πότε τι σημαίνει να δουλεύεις και να σπουδάζεις, και αν χάσεις μία χρόνια να χάνεις όλη σου την ζωή επειδή δεν αντέχεις άλλο οικονομικά ;;;;
    Ζ) Εάν είσαστε συγχρόνως και κομματικά στελέχη μην απαντήσετε παρακαλώ εδώ.
    Παιδιά ανεξάρτητα από πολιτικά κόμματα-κανάλια-καθηγητές κ.λ.π. έχετε μελετήσει τι πρέπει να γίνει ;; Δηλαδή τι σας λείπει α) εκπαίδευση β) βιβλία-συγγράμματα γ) εργαστήρια δ) μελέτη ε) μεταπτυχιακά ζ) χρήματα η) μελλοντική εργασία και κατάρτιση ;;;;

    Οι Αναρχικοί:
    Α) Είσαστε φοιτητές η όχι ;;;;
    Β) Έχετε αντίρρηση για την σημερινή κοινωνία ;;; Εάν ναι τότε γιατί δεν βγάζετε τις κουκούλες και να βγείτε και στο διαδίκτυο αντρίκια να πείτε τις απόψεις σας ;;; Πως ξέρετε ότι οι υπόλοιποι είμαστε αντίθετοι με αυτά που πιστεύετε ;;;;
    Γ) Έχετε μισός απέναντι στην αστυνομία και τους διάφορους παράγοντες εξουσίας ;;; Πολύ καλά κάνετε, αλλά ο φουκαράς που έχει ένα μαγαζάκι και ζεί την οικογένειά του και μένει στον δρόμο επειδή του το σπάτε για να ολοκληρώσετε την «αγανάκτησή» σας απέναντι στο κατεστημένο, τι φταίει ;;;;
    Δ) Παίρνετε από πουθενά κάνα φράγκο μήπως για να κάνετε «σαματά» και βγαίνει έτσι κανένα «έξοδο» ;;;
    Ε) Μήπως κάποιοι από σας, από ότι κυκλοφόρει στην παραπληροφόρηση βέβαια, κάνετε συγχρόνως και χρέη «μυστικού» χαφιέ προβοκάτορα ;;;;

    Όλοι οι δημοσιογράφοι:
    Α) Νομίζετε ότι εκτελείτε σωστά την 4η εξουσία ;;;;
    Β) Νομίζετε ότι είσαστε οι κριτές των πάντων και ότι είσαστε υπεράνω κάθε άλλου πολίτη αυτής της επικράτειας ;;;;
    Γ) Είσαστε η όχι εξαρτώμενοι από τον κάθε εργοδότη σας, είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα ;;;;
    Δ) Μπορείτε με το σωστή παιδεία και σωστό τρόπο να μας μεταδίδετε μόνον τα γεγονότα με την πραγματική τους μορφή και όχι σε στύλ Opra η Lary King ;;;
    Ε) Έχετε τις ανάλογες σπουδές έτσι ώστε σε τελική ανάλυση να πάψετε να έχετε προσκεκλημένους «κούκλες» που τους επιβάλετε τις δικές σας απόψεις και ότι πεί «Your Big Boss” ανάλογα με τα πολιτικά συμφέροντα που εκπροσωπεύει ;;;;
    Ζ) Σας ενδιαφέρουν απόλυτα τα νούμερα που κάνετε στην AGB η σας ενδιαφέρει η αντικειμενική ενημέρωση των τηλεθεατών-ακροατών ;;;;
    Η) Εάν δεν ακολουθήσετε τις εντολές της αρχισυνταξίας θα βρεθείτε σε κανένα περιθωριακό έντυπο γιατί μέχρι εκεί φτάνει η πένα σας αν σας αφαιρεθεί ο τίτλος του στάρ των ειδήσεων ;;
    Θ) Σε πόσα ξένα περιοδικά έχετε κάνει άρθρα και τα έχουν δεχτεί (εννοώ δικά σας άρθρα και όχι ανασκευάσματα από διεθνή πρακτορεία [Ρωυτερ-APN-CNN-BBC κ.λ.π.] ) ;;;;
    Ι) Μήπως κάποτε κάποιοι έπρεπε να τολμήσουν να πετάξουν τον πορφυρό μανδύα του ειδησεογραφικού στάρ και να κάνουν μία αληθινή εκπομπή με αλήθειες και μόνο. Μήπως τότε τα μηχανάκια της AGB θα έδειχναν το μαγικό νούμερο 100% ;;;;

    Ίσως τελικά είπα και ρώτησα περισότερα από ότι έπρεπε και ίσως και ανρωτιέστε ποιός ρωτάει όλα αυτά και γιατί.

    Μα νομίζω το είπα ξεκάθαρα ποιός ρωτάει :
    Ένας πατέρας η μία μητέρα που βλέπει το παιδί της να χάνει την χρόνια του και δεν ξέρει το γιατί.

    Ένας έλληνας πολίτης που πληρώνει τους πολιτικούς, πληρώνει τους πρυτανοκαθηγητές, πληρώνει τα κανάλια τα κρατικά (χαρατσωτά), πληρώνει το ρεύμα σας, πληρώνει τους κάδους που καίτε, πληρώνει τα αέρια που ρίχνετε και εσάς που του τα ρίχνετε, και τέλος για ναμαι πιο σαφής και ειλικρινής.

    Είμαι ένας απλός «νοικοκύρης», είμαι ένα περιφρονημένο είδος στις τηλεοπτικές κουλτουριάρικες, ψυχοφθόρες εκπομπές σας, αλλά είμαι και κάτι άλλο που το λησμανείτε όλοι σας :

    Είμαι ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ σας ρεεεεεεε, και επειδή ταχετε κάνει όλα ένα μπάχαλο δεν σας πάω άλλο και η ώρα της απόλυσής σας ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.......

    Για προσέξτε λιγάκι γιατί αυτός ο τόπος δεν αποτελείται μόνον από αδιάφορους, έχει και αρκετούς που νοιάζονται και άμα ξυπνήσουν, τότε ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ που μας παραβιάζετε καθημερινά, τότε ΟΛΟΙ σας θα χάσετε τον μακάριο ύπνο σας για ΠΑΝΤΑ..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ------------------------------------------
    Και δια το πιστόν..... Αντώνης....



    πηγη : inout.gr

    pavel
    05.03.2007, 03:58
    Μπράβο σου , αγόρι.... Μπράβο σου....
    gazakas
    05.03.2007, 11:32
    Τελικά, οι νοικοκυραίοι μόνο αγανακτισμένες ερωτήσεις μπορούν να διατυπώνουν (με την έμφαση να δίνεται στο "αγανακτισμένες"). Ο συγκεκριμένος πάντως έχει (ή υποθέτει ότι έχουν οι νοικοκυραίοι) και NOVA, αφού εναλλακτική του λύση στον οχετό των καναλιών είναι το Animal Planet...

    Λίγο κράτει με τους "φουκαράδες" δε βλάπτει...

    Και κάτι άλλο: η (δική μου) ενόχληση με τους "νοικοκυραίους" δεν έχει σχέση με τη λέξη, αλλά με το περιεχόμενό της. Οι αμίλητοι, ακούνητοι, αδιάφοροι "νοικοκυραίοι" που κοιτάνε μόνο τον εαυτούλη τους, τη δουλίτσα τους, τα παιδάκια τους, το σπιτάκι τους, το αμαξάκι τους και πάει λέγοντας...

    Δεν ξέρω αν θα μου το επέτρεπε ο συνονόματος, αλλά νομίζω ότι, μετά τον χείμαρρο των ερωτήσεων προς διάφορες τσουβαλοομάδες, δικαιούμαι να υποβάλλω κι εγώ μια μοναδική τριμελή ερώτηση σε μια ακόμα ομάδα, στους "νοικοκυραίους" ή "νοικοκύρηδες" ή "φουκαράδες γονείς" ή "δυστυχείς Έλληνες γονείς":

    1) ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ "ΠΡΟΪΟΝΤΑ" ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΕΘΡΕΨΕΣ ΚΙ ΕΣΥ) ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ, ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΡΕ;;;