ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.874 μέλη
    sunwing
    07.03.2007, 17:07
    Τον άκουσα μόνο μία φορά μαζί με το Γράψα σε μια εκδήλωση σφαιρωμένη σε έργα του Παπαδιαμάντη. Τραγούδησε παραδοσιακά κομμάτια με μια φωνή τόσο όμορφη , σχεδόν σαν εκείνη του Παναγιώτη Λάλεζα. Είπα μέσα μου : Αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει σίγουρα αρκετή δουλειά φωνητική, σίγουρα επίσης έχει εντρυφήσει στη βυζαντινή μουσική. Απάγγειλλε επίσης τόσο όμορφα Παπαδιαμάντη που το ακροατήριο είχε μείνει σα μαγεμένο. Καρφίτσα να έπεφτε θα ακουγόταν. Δεν θυμάμαι ούτε το μικρό του όνομα. Μόνο το επίθετο: Κουζινόπουλος. Έκτοτε ψάχνω στοιχεία για την πορεία αυτού του ανθρώπου , αλλά τίποτε. Ξέρει κανένας εδώ μέσα κάτι γι' αυτόν ;
    antreas_dr
    07.03.2007, 17:24
    Ιορδάνης Κουζινόπουλος.

    Καταπληκτικός λαουτιέρης και τραγουδιστής.

    Διδάσκει στο Μουσικό Λύκειο
    sunwing
    07.03.2007, 18:49
    Πολύ σε ευχαριστώ λόγω τιμής... Νόμιζα πως ήταν ο άνθρωπος ξωτικό, τον κατάπιε η γη...χε χε χε .... Ελπίζω κάποιοι δημιουργοί να τον αξιοποιήσουν και στο μέλλον , όπως του αξίζει. Να κάτι τέτοιους καλλιτέχνες θα έπρεπε περιοδικά όπως το Δίφωνο πχ να αναδεικνύουν. Αλλά πού να προλάβουν και τα περιοδικά θα μου πεις..
    incomplete_angel
    08.03.2007, 11:12
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 07-03-2007 στις 17:07 έγραψε...

    Τον άκουσα μόνο μία φορά μαζί με το Γράψα σε μια εκδήλωση σφαιρωμένη σε έργα του Παπαδιαμάντη. Τραγούδησε παραδοσιακά κομμάτια με μια φωνή τόσο όμορφη , σχεδόν σαν εκείνη του Παναγιώτη Λάλεζα. Είπα μέσα μου : Αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει σίγουρα αρκετή δουλειά φωνητική, σίγουρα επίσης έχει εντρυφήσει στη βυζαντινή μουσική. Απάγγειλλε επίσης τόσο όμορφα Παπαδιαμάντη που το ακροατήριο είχε μείνει σα μαγεμένο. Καρφίτσα να έπεφτε θα ακουγόταν. Δεν θυμάμαι ούτε το μικρό του όνομα. Μόνο το επίθετο: Κουζινόπουλος. Έκτοτε ψάχνω στοιχεία για την πορεία αυτού του ανθρώπου , αλλά τίποτε. Ξέρει κανένας εδώ μέσα κάτι γι' αυτόν ;



    Eίναι καταπληκτικός!
    Τον είχα δάσκαλο (έχω τελειώσει το Μουσικό Σχολείο Ιλίου) και πλέον είμαστε καλοί φίλοι!ότιδήποτε θελήσεις να μάθεις (και μπορώ να βοηθήσω) πες μου!!
    -------------
    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 06-04-2007 21:20 ]


    sunwing
    08.03.2007, 22:28
    Tυχερή...! Ερώτηση πρώτη και ουσιωδέστατη: Τον συναντά κανείς σε κάποιο δίσκο;
    tasssoss
    02.04.2017, 15:52

    Ο Ιορδάνης Κουζινόπουλος είναι ένας εξαιρετικός μουσικός και μελετητής της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπηστιμίου και διδάσκοι Λαούτο και Βυζαντινή Μουσική στο Μουσικό Σχολείο Ιλίου. Έχω την χαρά και την τιμή να είναι δάσκαλος μου και συνεργαζόμαστε σε κάποια μουσικά σχήματα. Πρόσφατα μάλιστα εξέδωσε κι ένα βιβλίο για το δημοτικό τραγούδι. Ό,τι θέλεις και χρειάζεσαι στείλε μου να τον ενημερώσω.