ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.873 μέλη

    Σχέδια για την Προώθηση ενός demo...

    anasm
    08.03.2007, 23:50

    ‘Γειά Χαρά σε όλους!!

    Θα ‘θελα να γράψω κάποιες σκέψεις μου, σχετικά με την «περιπέτεια» Προώθησης ενός τραγουδιού, έτσι ώστε να επιτευχθεί ό «στόχος», δηλαδή να μπεί στη Δισκογραφική δουλειά κάποιου όσο γίνεται πιο καταξιωμένου τραγουδιστή.
    Θα ήθελα τα σχόλιά σας -προσωπικές σας εμπειρίες.
    Πολλές φορές, μέσα από την καλοπροαίρετη ανταλλαγή σκέψεων, μπορεί να προκύψουν νέες «εκλάμψεις» που θα φωτίσουν καλύτερα την πορεία, όλων μας, προς το «στόχο»*…
    • Πολλοί από εσάς, ίσως, θα έχετε ήδη κάνει αρκετά, ετοιμα, demo. Ποιές οι εμπειρίες σας, ερχόμενοι σε επαφή, με Παραγωγούς Τραγουδιστών για τα κομμάτια αυτά??
    • Αλήθεια, με ποιο «σύστημα», ρίχνετε σε «τροχιά» Προώθησης, ένα ήδη έτοιμο demo??
    • Παρεπιπτόντως, το uploading ενός demo σε κάποιο αντίστοιχο site στο Internet, θα είχε νόημα, ειδικά στην περίπτωσή μου, που με ενδιαφέρει να «προωθηθώ», όχι σαν Τραγουδιστής αλλά σαν Δημιουργός??
    • Κι αν τελικά είχε, ποια είναι η διαδικασία για το uploading??

    Θα ήθελα τις σκέψεις σας για το δικό μου «σύστημα» Προώθησης…
    Λοιπόν, θα σκεφτώ σε ποιές «Φωνές» -Ηχόχρωμα και Ερμηνεία, θα ταίριαζε το κομμάτι που θέλω να προωθήσω.
    Ας υποθέσουμε ότι, με βάση το «αυτί» μου, το «ακούω» καλά σε 10 Τραγουδιστές.
    Ψάχνοντας π.χ. στο internet, θα βρώ ποιοί, από αυτούς, έχουν κυκλοφορήσει νέο CD τους τελευταίους 3μήνες. Ας πούμε 3 από τους 10.
    Άρα, λογικά, οι υπόλοιποι 7 θα είναι σε φάση αναζήτησης κομματιών για το νέο –επικείμενο CD τους.
    Μέσω του internet, μπορείς να βρείς τα πάντα γι αυτούς, ποιά η Δισκογραφική τους Εταιρία, ποιός ο Παραγωγός τους κλπ…
    Ένα τηλέφωνο στην Εταιρία για επαλήθευση και αποστολή συστημένου στην Εταιρία, υπόψη κ. Τάδε (Παραγωγού).
    Ο φάκελος θα περιέχει, προφανώς, το demo, τον στίχο του/των κομματιού/ών σε μια κόλλα του word και μια συντομότατη επιστολή όπου θα αναφέρω τα στοιχεία μου (αν θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου).
    Τί λέτε για όλα αυτά??

    Περιμένω τις σκέψεις και τα σχόλιά σας.
    Εύχομαι, ένα «κάτι» από τις «φλασιές» μου, να φανεί ίσως χρήσιμο και σ’εσάς.
    Γιατί όχι??..
    Να είστε όλοι καλά.



    * Να εξηγήσω ότι, γράφω κι εγώ, όπως σχεδόν η μισή Ελλάδα!!:)), μελοποιημένο έμμετρο στίχο. Ίσως, με την πρώτη ευκαιρία, να δημοσιεύσω κάποια κομμάτια μου (κάνοντας πρώτα τη σχετική ατομική σελίδα στο site), για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.



    tsibitos
    09.03.2007, 00:03
    Εγω θα καταθεσω την δικη μου εμπειρια μοναδικη μεχρι σημερα και θα ελεγα οχι και πολυ επιτυχημενη. Ειχα λοιπον ενα τραγουδι ετοιμο και σκεφτηκα οτι θα ταιριαζε στη φωνη του "ταδε" τραγουδιστη ο οποιος ειναι και ενας απο τους αγαπημενους μου. Ετσι λοιπον, το ηχογραφησα μαζι με τον συνεργατη μου (εκ των υστερων καταλαβα οτι μαλλον ηταν πολυ προχειρη η συγκεκριμενη ηχογραφηση γιατι εγινε σε σπιτι απο κομπιουτερ μονο με μια κιθαρα και ενα μπουζουκι) στη συνεχεια το κατωχυρωσα με τον γνωστο τροπο του συστημενου και επειτα επειδη δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια να μπλεξω με εταιριες, παραγωγους, μανατζερ κλπ. αποφασισα να παραδωσω το τραγουδι ο ιδιος στον τραγουδιστη στο μαγαζι που τραγουδουσε. Ετσι εγραψα το τραγουδι σε ενα cd, εγραψα τους στιχους και τις συγχορδιες σε ενα φυλλο και μαζι με αυτα εγραψα και τα στοιχεια μου. Ενα ομορφο βραδυ λοιπον πηγα στο μαγαζι, διασκεδασα, μετα πηγα και βρηκα τον τραγουδιστη, του παρεδωσα το τραγουδι, εκεινος με ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕ και απο τοτε περιμενω... Τωρα αν το ακουσε ποτε δεν θα το μαθω αλλα εν παση περιπτωση του το εδωσα στα χερια, ενω αν το εστελνα, θα εμενα με την απορια αν ειχε ασχοληθει καποιος εστω να ανοιξει το φακελο και στην τελικη μπορει καποια στιγμη να το βαλει και σε καποιο δισκο... Ηδωμεν... (Αυτα απο μενα...)
    alex3
    09.03.2007, 11:39
    Γιατί δεν παρακάμπτεις δισκογραφικές, παραγωγούς, στούντιο κλπ??? Κάνε την παραγωγή μόνος σου, και ανέβασέ το/τα σε σχετικά site...μέτρα αντιδράσεις, σχόλια και κριτικές και δες πως θα πάει. Οι τρέχουσα πραγματικότητα των δισκογραφικών έχει σχεδον αποκλειστικά εμπορικά κριτήρια, μερικά εκ των οποίων δεν αφορούν καθόλου το δημιούργημά σου, αλλά παραμέτρους άλλες...εμφάνιση, αποδοχή...τέτοια. Δε λέω πως δε χρειάζονται, αλλά στο παγκόσμιο χωριό θα είσαι πιο ελεύθερος...νομίζω... Πάντως, καλή επιτυχία!!
    marylin
    09.03.2007, 14:11
    Και που είσαι ακόμα... Πανικός γίνεται βρε παιδιά, άκρη και μέση δύσκολα βγάζει κάποιος.
    johnnyguitar
    09.03.2007, 18:52
    Οι πιο πολλοί τραγουδιστές στις μέρες μας,είναι πιόνια των μάνατζερ και των δισκογραφικών εταιριών γενικότερα.Αν απλώς θες να κυκλωφορήσει ένα κομμάτι σου,γράψτο,κατοχύρωσέ το και μετά πήγαινε ο ίδιος στη δισκογραφική που έχει τον καλλιτέχνη της επιλογής σου,αλλά κράτα μια διαλλακτική στάση.Πούλα το ακριβά,πρόσεχε τι υπογράφεις(πάρε και κανά δικηγόρο μαζί) και γενικά να έχεις στο μυαλό σου πως αυτοί σε έχουν ανάγκη!Αν μιλάμε για δίσκο δικό σου,αλλάζει το πράμα...