ελληνική μουσική
    425 online   ·  210.877 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού - Θεσσαλονίκη '05

    katerina
    14.09.2005, 20:49
    Εμένα από οσα έτυχε να ακούσω του Δρογώση μου άρεσε αλλα και ένα ενος Τηλαβερίδη Ξημέρωσε ξανα νομίζω πως το λένε. Το τραγουδι της Ευσταθίας δεν το άκουσα αλλά άμα πω και ότι δεν την ξερω θα το πιστέψετε? Ποια είναι αυτή ρε παιδια? Πρώτη φορά την ακούω...
    malastrana
    15.09.2005, 20:37
    Ε, υποτίθεται ότι αυτός είναι ο σκοπός του διαγωνισμού, να γνωρίσουμε καινούργιους και άγνωστους. Η Ευσταθία έχει όντως υπέροχη φωνή, τώρα το τραγούδι που έστειλε στο διαγωνισμό...είναι κάπως. Όχι για το στίχο με το ζαμπόν, αλλά η μουσική είναι λίγο έως πολύ άνοστη. Κι όμως κάποια άλλα της τραγούδια που έτυχε να έχω ακούσει (γιατί δεν είναι και τόσο καινούργια) είναι ωραία, δεν ξέρω γιατί έστειλε αυτό.Εμένα μου άρεσε ένα τραγούδι με τίτλο "τραγούδια παλιά", δεν θυμάμαι ονόματα...
    W4TT4N4B3
    16.09.2005, 03:36
    Σκεφτειτε τα τραγουδια της 1ης μερας να ειναι καλυτερα απο αυτα της 2ης.

    θα ειναι κριμα για αυτους που θα κοπουν την 1η μερα.

    οι νεοι να ειναι καλυτεροι απο τους παλιους.
    Dj_kerveros
    16.09.2005, 15:23
    Quote:

    Το μέλος Neda στις 07-09-2005 στις 17:01 έγραψε:

    Τώρα που τα τραγούδια άρχισαν να παίζονται και στο ραδιόφωνο, θα μπορούμε σιγά σιγά να κάνουμε τα σχόλια μας..
    Μέχρι τώρα είχα δει στην tv 1-2, αλλά απο χθες άκουσα στο Μελωδία 4 φορές κιόλας (!!!) το τραγούδι της Ευσταθίας που λέγεται "Χωρίς εσένα" (αν τα θυμάμαι και καλά) και έμεινα κάπως έτσι . Και τις 4 φορές!!!

    Οι στίχοι στο πρώτο κουπλέ πάνε κάπως έτσι...

    [i]Χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα απλό σερφάρισμα στο ίντερνετ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι μια αποχαύνωση στον καναπέ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα ζαμπόν χωρίς λιπαρά...


    Όσοι το έχετε ακούσει για πείτε...!

    [/I]



    Με το συγκεκριμένο τραγούδι έμεινα και εγώ κάπως έτσι !!!
    Άκουσα όμως χθες στην ΝΕΤ το τραγούδι του Μαχαιρίτσα σε στίχους Ισαακ Σούση και μπορω να πω ότι μου άρεσε πολυ! Ακούσα επίσης και το τραγουδι 'ο δρόμος' από κάτι νεα παίδια και μπορω να πω οτι ήταν και αυτό πολύ καλό!
    ViPeR
    16.09.2005, 19:30
    Προσωπικά από την πρώτη μέρα μου αρέσει μόνο του Δρογώση
    malastrana
    17.09.2005, 00:24
    Quote:

    Το μέλος Dj_kerveros στις 16-09-2005 στις 15:23 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Neda στις 07-09-2005 στις 17:01 έγραψε:
    [i]
    Τώρα που τα τραγούδια άρχισαν να παίζονται και στο ραδιόφωνο, θα μπορούμε σιγά σιγά να κάνουμε τα σχόλια μας..
    Μέχρι τώρα είχα δει στην tv 1-2, αλλά απο χθες άκουσα στο Μελωδία 4 φορές κιόλας (!!!) το τραγούδι της Ευσταθίας που λέγεται "Χωρίς εσένα" (αν τα θυμάμαι και καλά) και έμεινα κάπως έτσι . Και τις 4 φορές!!!

    Οι στίχοι στο πρώτο κουπλέ πάνε κάπως έτσι...

    [i]Χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα απλό σερφάρισμα στο ίντερνετ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι μια αποχαύνωση στον καναπέ
    χωρίς εσένα η ζωή θα είναι ένα ζαμπόν χωρίς λιπαρά...

    Όσοι το έχετε ακούσει για πείτε...!

    [/I]



    Με το συγκεκριμένο τραγούδι έμεινα και εγώ κάπως έτσι !!!
    Άκουσα όμως χθες στην ΝΕΤ το τραγούδι του Μαχαιρίτσα σε στίχους Ισαακ Σούση και μπορω να πω ότι μου άρεσε πολυ! Ακούσα επίσης και το τραγουδι 'ο δρόμος' από κάτι νεα παίδια και μπορω να πω οτι ήταν και αυτό πολύ καλό!

    [/I]



    Μα το τραγούδι του Μαχαιρίτσα ή όποιου άλλου απ' τους παλιούς είναι το θέμα???Το θέμα νομίζω είναι οι καινούργιοι...δεν ξέρω... μόνο έξι έχω ακούσει ως τώρα και δεν ενθουσιάστηκα με κανένα. Και επίσης παρατήρησα ότι δεν παίζονται όλα με την ίδια συχνότητα. Είναι ορισμένα που παίζονται πάρα πολύ, και άλλα καθόλου...
    eneni
    25.09.2005, 14:01
    ξεφυλλίζοντας το Δίφωνο του Οκτωβρίου βρήκα κάτι που μ άρεσε σχετικά με το Φεστιβάλ. Γράφει λοιπόν η Μαργαρίτα Μυτιληναίου:
    " ... Ο χρόνος τρέχει και το φεστιβάλ τραγουδιού της Θεσσαλονίκης προσπαθεί να μπει στο κουλουάρ του. Στην εκκίνηση. Στην αφετηρία. Πως το λεγε η Λίνα Νικολακοπούλου προχτές; Α, ναι. Για να φτάσεις κάπου, πρέπει πρώτα να φτιάξεις το δρόμο. Ε, λοιπόν αυτό προσπαθούμε να κάνουμε φέτος. Να ξεχορταριάσουμε τη γη. Να στρώσουμε το χώμα λίγο πιο καλά. Μακάρι του χρόνου να ασφαλτοστρώσουμε, που λέει ο λόγος..." .
    (Δίφωνο, τεύχος 121, σελ. 104)

    antonLOrd
    25.09.2005, 14:22
    Εγώ έπαθα πλάκα με την τραγουδάρα του Μιχάλη του Τζουγανάκη ("Πάλι-Πάλι"), που το ερμήνευσε μαζί με τον Λιδάκη...
    nefos
    05.10.2005, 18:08
    Ποιοι θα κρίνουν τα τραγούδια του φεστιβάλ


    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


    Ανακοινώθηκε χθες η εννιαμελής κριτική επιτροπή που θα διαμορφώσει κατά 40% το αποτέλεσμα της πρώτης βραδιάς του Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού Θεσσαλονίκης.


    Την αποτελούν οι Γιώργος Ανδρέου, Φίλιππος Γράψας, Γιάννης Κότσιρας, Μίμης Πλέσσας, Τάνια Τσανακλίδου, Γιώργος Χατζηνάσιος, Μαρία Χούκλη, Γιάννης Σπάθας και Στέφανος Τσιτσόπουλος. Το υπόλοιπο 60% του αποτελέσματος θα προκύψει από τη συμμετοχή του κοινού μέσω της διαδικασίας του televoting και την αποστολή μηνυμάτων SMS. Την πρώτη βραδιά θα δοθούν τρία χρηματικά έπαθλα, των 20.000 ευρώ για το πρώτο βραβείο, 10.000 ευρώ για το δεύτερο και 5.000 ευρώ για το τρίτο βραβείο.

    Η μετακίνηση του κοινού και τις δύο βραδιές του φεστιβάλ, στις 6 και στις 9 Οκτωβρίου, θα γίνει δωρεάν με αρθρωτά λεωφορεία που διαθέτει ο ΟΑΣΘ. Από τις 7.30 το βράδυ ώς τις 9.00 τα λεωφορεία θα αναχωρούν ανά 10 λεπτά ώς τις 8.30 και ανά 15 λεπτά ώς τις 9.00 από την αφετηρία απέναντι από το σιδηροδρομικό σταθμό Θεσσαλονίκης, στην οδό Μοναστηρίου 61, και το κοινό θα μπορεί να επιβιβάζεται από όλες τις υπάρχουσες στάσεις κατά μήκος των οδών Μοναστηρίου, Εγνατία, Κ. Καραμανλή, Βούλγαρη, Μοσχονησίων, Κυδωνιών Γρηγορίου, Αδριανουπόλεως, Εθνικής Αντίστασης και τη λεωφόρο Γεωργικής Σχολής, οδό προς γήπεδο ΠΑΟΚ. Η αποβίβαση θα γίνεται στο κλειστό γήπεδο του ΠΑΟΚ. Τα λεωφορεία θα αναμένουν το κοινό μετά τη λήξη του φεστιβάλ, περίπου στις 12 τα μεσάνυχτα, και θα αναχωρούν διαδοχικά ακολουθώντας την αντίστροφη διαδρομή.

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/10/2005
    xristoforoupanagiotis
    05.10.2005, 18:35
    1 και σήμερα ακούω προγνωστικά......
    xristoforoupanagiotis
    05.10.2005, 18:46
    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 05-10-2005 στις 18:35 έγραψε:

    1 και σήμερα ακούω προγνωστικά......




    ώρα του τελικού των νέων καλλιτεχνών πλησιάζει και η επιλογή των τριών νικητήριων τραγουδιών εξαρτάται από εσάς, καθώς η ψήφος σας παίζει καθοριστικό ρόλο στην τελική κρίση, σε ποσοστό 60%. Το υπόλοιπο 40% ανήκει στην κρίση της εννεαμελούς Ειδικής Καλλιτεχνικής Επιτροπής. Η διαδικασία της ψηφοφορίας είναι εύκολη, αρκεί την Πέμπτη το βράδυ, την ώρα που θα πουν οι παρουσιαστές της βραδιάς Ζακ Στεφάνου και Μαργαρίτα Μυτιληναίου να κάλεσετε μέσω του σταθερού σας τηλεφώνου το νούμερο που αντιστοιχεί στο τραγούδι που προτιμάτε. Το νούμερο είναι το 901 111 444 __, ενώ τα δύο τελευταία νούμερα αλλάζουν ανάλογα με τη σειρά που έχει το τραγούδι που σας αρέσει, δηλ. 01 για πρώτο τραγούδι, 02 για το δεύτερο τραγούδι..., 11 για το ενδέκατο τραγούδι και 12 για το δωδέκατο τραγούδι. Επίσης, μπορείτε να ψηφίσετε και μέσω του κινητού σας, με SMS γράφοντας F (κενό) και στη συνέχεια το νούμερο που αντιστοιχεί στο τραγούδι που σας αρέσει από το 1 έως και το 12 και το στέλνετε στο 4428. Η χρέωση για κλήση από το σταθερό σας τηλέφωνο είναι 0,754+ΦΠΑ, ενώ η χρέωση για αποστολή SMS είναι 0,75+ΦΠΑ. Τη βραδιά του τελικού των νέων καλλιτεχνών θα μεταδόσει ζωντανά στις 10 η ΝΕΤ, ενώ μπορείτε να την παρακολουθήσετε ζωντανά και από την ΕΡΤonline.

    Συγκεκριμένα για να ψηφίσετε το:

    ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 01 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας, στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 1 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΠΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 02 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 2 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΔΡΟΜΟΣ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 03 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 3 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΞΑΝΑ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 04 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 4 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΡΥΜΜΕΝΟ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 05 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 5 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΑΛΙΑ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 06 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 6 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 07 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 7 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 08 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 8 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΧΑΜΕΝΗ ΕΛΠΙΔΑ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 09 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 9 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΕΝΟ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 10 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 10 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΑΠ’ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΜΟΥ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 11 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 11 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)

    ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
    Καλείται από το σταθερό σας στο 901 111 444 12 (χρέωση 0,754+ΦΠΑ)
    Από το κινητό σας στέλνετε SMS γράφοντας F (αφήνετε κενό) 12 και το στέλνετε στο 4428 (χρέωση 0,75+ΦΠΑ)




    Jimy
    06.10.2005, 10:08
    Αφού δεν μ'αγαπάς να μου το τραγουδάς ..


    pagliaccio
    06.10.2005, 15:36
    Ο Δρογώσης έχει 2 cds με "Τα Φώτα που Σβήνουν" και 1 προσωπικό.
    Ο Ζακ Στεφάνου έχει 1 προσωπικό δίσκο.
    Εντούτοις ο Δρογώσης συμμετέχει ως πρωτοεμφανιζόμενος, ενώ ο Ζ ως παρουσιαστής, άρα καθιερωμένος.
    Δηλ. ο καθένας τοποθετείται (από τους "προστάτες" του -και αυτοχρισθέντες "προστάτες του καλού ελληνικού τραγουδιού"-) εκεί όπου τον συμφέρει ώστε να αποκομίσει τα μέγιστα δυνατά προσωπικά οφέλη, και όχι εκεί όπου αντικειμενικά ανήκει (εν προκειμένω ή ο Δρογώσης έπρεπε να πάει στους καθιερωμένους ή να επιλεγεί κάποιος περισσότερο δοκιμασμένος από τον κόσμο -ναι, εμπορικά- για την παρουσίαση)?
    Μιλάμε για 35.000€ κατευθείαν από την τσέπη μας, χωρίς τηλεκοντρόλ. Γιατί Fame Story όποιος δε θέλει δε βλέπει.
    Μήπως έχει δίκιο ο Πανούσης όταν λέει ότι "οι γνωστές φιγούρες του θεάτρου σκιών (Νιόνιος, Χατζηαβάτης κ.α.) αναβίωσαν το χουντικό πανηγύρι της έντεχνης αρπαχτής"?
    pagliaccio
    06.10.2005, 15:43
    Σημειώνω ότι κατά το προσωπικό μου γούστο (που κανονικά δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί δεν έχει σχέση με όσα είπα παραπάνω, αλλά αν παρ' όλα αυτά ενδιαφέρει):
    1) ο Δρογώσης έχει μια από τις 5 καλύτερες φωνές αυτή τη στιγμή στο ελληνικό τραγούδι (και όχι μόνο μεταξύ των νεότερων), και έχει πολύ σημαντικές δυνατότητες και ως συνθέτης και ως στιχουργός
    2) ο Ζακ έχει πολύ καλές συνθετικές-στιχουργικές δυνατότητες και κακή φωνή (όπως οι περισσότεροι τραγουδοποιοί)

    W4TT4N4B3
    06.10.2005, 15:53
    βασικα η επιλογη ενος τραγουδιστη ως παρουσιαστη δε σημαινει οτι ειναι καλος τρααγουδιστης. Για το αν ειναι προστατευομενος αν αυτο υπονοεις δεν ξερω. Παντως ενας καλλιτεχνης με δισκους στο ενεργητικο του δε θα δεχοταν κατ' εμε θεση παρουσιαστη γιατι αλλο τραγουδιστης και αλλο παρουσιαστης.
    Cenio
    06.10.2005, 23:43
    Φιάσκο η Φιέστα

    Μα τόσο άγχος βρε παιδιά!
    Παρουσιαστές - τραγουδιστές δεν τους έπιαναν ούτε δυο κουτιά lexotanil με το άγχος που είχαν και ειδικά τη Μαργαρίτα Μυτιληναίου.

    Ξεχώρισα μόνο 4 (μήπως είναι πολλά;):
    02. ΠΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ
    03. ΔΡΟΜΟΣ
    08. ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ
    12. ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

    Ψήφισα το 03 - Ο ΔΡΟΜΟΣ

    Το αποτέλεσμα δεν το ξέρω ακόμη. Αναμένω.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cenio στις 06-10-2005 23:47 ]
    Amelie
    06.10.2005, 23:55
    Εμένα μ'αρέσει πολύ το τραγούδι της Ευσταθίας-Χωρίς εσένα!
    malastrana
    07.10.2005, 00:00
    Εμένα μ' άρεσε αρκετά το "Τραγούδια παλιά", τη βραδιά την άκουσα στο ράδιο, δεν την είδα. Συμφωνώ ως προς τον Δρογώση, αλλά όχι και ως προς τον Ζακ, νομίζω ότι ήταν πολύ καλός παρουσιαστής (απ' όσο άκουγα, αφού δεν έβλεπα). Υποθέτω ότι γι' αυτό επελέγη, επειδή δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικός, είναι σχετικά φρέσκος και άκαυτος. Και αν δεν έπαιρναν παρουσιαστή απ' το χώρο του τραγουδιού, τί να έπαιρναν???

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 07-10-2005 00:05 ]
    Cenio
    07.10.2005, 01:05
    Φιάσκο η Φιέστα (2)

    Βραβεία:
    1ο : ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ
    2ο : ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
    3ο : ΧΩΡΙΣ ΕΣΕΝΑ

    Νομίζω πως τα νέα παιδιά αδικήθηκαν. Ας όψεται το 60% του televoting. Προφανώς μίλησαν... οι γνωριμίες, τα κυκλώματα κι οι διασυνδέσεις! Δηλαδή το γνωστό ελληνικό δαιμόνιο. Άλλωστε το ομολόγησαν κι οι νικητές: "Ευχαριστούμε το Χρήστο Νικολακόπουλο και ... (το κύκλωμα) από Αμαλιάδα μέχρι Αλεξανδρούπολη" !!!

    By the way, το "ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ" δεν έμοιζε με light version of Τσαλιγοπούλου?


    Είμαι κακός ρε παιδιά ή μου φαίνεται;
    Astron
    07.10.2005, 01:12
    Συμφωνώ και εγώ ότι τα αποτελέσματα ήταν μη αναμενόμενα...
    Και ναι η τραγουδίστρια του Ξένου Ρούχου είχε κάτι από Τσαλιγοπούλου.