ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού - Θεσσαλονίκη '05

    eneni
    07.10.2005, 09:37
    εμένα πάλι μ άρεσε το "ξένο ρούχο" . Τουλάχιστον πιο πολύ απ τ άλλα τραγούδια. Όσο για τον Δρογώση(που μ αρέσει παρα πολύ γενικά), κι εμένα μ αρεσε το τραγούδι του αλλά νομίζω του βγήκε αρνητικό ποι συμμετείχε με τους νεους καλλιτέχνες.

    Ο Ζακ μ άρεσε, κι η Μυτηλιναίου μ άρεσε, ταίριαζαν νομίζω στο φεστιβάλ.

    Επίσης πολυ καλοι ήταν και οι Γαλάνη(φοβερή πάντα)-Ηρώ-Χριστοδούλου.

    Ουφ αν εβγαινε η Ευσταθία (τι υφος πια αυτη η κοπέλα!!!) πολύ θα τσαντιζόμουν, ε!


    Ε και σαφως δεν έπρεπε να παίζονται πριν το διαγωνισμό τα τραγούδια στο ραδιοφωνο.
    rapsodos
    07.10.2005, 09:48
    Quote:

    Το μέλος JAZZYPIANVOC στις 07-10-2005 στις 01:18 έγραψε:

    Αυτη ειναι παιδια η κουλτουρα του ελληναραααα και φυσικα η τραγουδιστρια που πηρε το βραβειο εμιμειτο τρομερα την Τσαλιγοπουλου και στο ηχοχρωμα και τα γυρισματα..Βλεπετε λοιπον οτι η ελλαδα δεν ευννοει το ποπ τραγουδι αλλα το παραδοσιακο με το μπουζουκακι...που να μιλησουμε και για τζαζ τραγουδι..(εμεις που ασχολουμαστε με τη σοουλ και τη τζαζ ειναι να "την κανουμε" απο το ellada....Ενα απλοϊκοτατο συνηθισμενο τραγουδακι με τεσσερα ακορντα, μπουζουκι και παραδοσιακο ιδιωμα....τα ιδια και τα ιδια....






    Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό σχολίασα και εχθές μετά την βράβευση. Τελικά ο έλληνας θέλει μπουζούκι. Καλώς για πολλούς , κακώς για μένα όλα πρέπει να περιστρέφονται γύρω από τις «πενιές» αυτού του οργάνου. Γιατί? Επιτέλους μπορεί ο έλληνας να ξεκολλήσει από αυτό το στερεότυπο που τον έχει κυριολεκτικά δυναστεύσει πολιτισμικά και να εξελιχθεί ? Ξέρω ότι πολύ θα πέσουν να με φάνε αλλα … δεν μπορώ ρε παιδιά. Βαρέθηκα να ακούω ότι η ελληνική μουσική πρέπει απαραιτήτως να περιλαμβάνει μπουζούκι. Τόσο καιρό πριν το μπουζούκι δεν είχαμε μουσική? Τόση προσήλωση? Αυτό το όργανο , ή μάλλον καλύτερα το κόλλημα του Έλληνα με αυτό μας έχει καθηλώσει. Καλό το μπουζούκι (για κάποιους και λογικό το βλέπω , εμένα οι συχνότητές του με ενοχλούν) αλλα όχι να τα ισοπεδώνουμε όλα. Και αντε καλα να ισοπεδώσουμε τα χειρότερα, αλλά και τα καλύτερα? Αυτό πάει πολύ. Και συγνώμη αλλα … δε θα πάρω. Ουφ … από εχθές ήθελα να τα πω αυτά.

    Σημ. Άλλο μπουζούκι και άλλο παραδοσιακή μουσική

    yiannisyiannis
    07.10.2005, 10:19
    Σαφώς και το μπουζούκι δεν αποτελεί απαραίτητο συστατικό της Ελληνικής μουσικής. Στην προκειμένη περίπτωση όμως, δεν υπήρχε καν μπουζούκι. Υπήρχε ένα τίκι-τίκι δομημένο από κλισαρισμένα μπουζουκοειδή περάσματα, στα οποία όπως αποδείχθηκε είναι δυστυχώς εθισμένο το κοινό.
    kalouka
    07.10.2005, 10:28
    ας μη γελιόμαστε παιδιά κάθε φεστιβάλ κρατικό καταλήγει ετσι ,eurovision ακόμη και η παιδική eurovision λοιπόν αν δεν γινουν φεστιβάλ τύπου ΚΕΡΚΥΡΑΣ οσο στηρίζονται στα sms και στα 0900 αυτό θα είναι το αποτέλεσμα
    eneni
    07.10.2005, 10:32
    Quote:

    Το μέλος kalouka στις 07-10-2005 στις 10:28 έγραψε:

    ας μη γελιόμαστε παιδιά κάθε φεστιβάλ κρατικό καταλήγει ετσι ,eurovision ακόμη και η παιδική eurovision λοιπόν αν δεν γινουν φεστιβάλ τύπου ΚΕΡΚΥΡΑΣ οσο στηρίζονται στα sms και στα 0900 αυτό θα είναι το αποτέλεσμα





    Συμφωνώ. Αλλά και απ την άλλη τι να γίνει; να ψηφίζουν μόνο τα μέλη της επιτροπής; Μετά θα πουν οτι ειναι στημένα όλα. Εδώ ειπώθηκε αυτό τώρα, που ο συνθέτης που κέρδισε χαιρετησε τον Νικολόπουλο.
    elnor
    07.10.2005, 10:42
    Γιατί το αναβιωσανε?? ειχανε κατι να μας πουν διαφορετικο που εγω δεν το καταλαβα???

    Και ολο το κλού ο τυπος απο το κοινο στο τελος που εριξε την ζεμπεκιά του!! ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!!!!! ΕΛΗΝΑΡΑΣ!!!!!!!!!!!

    ΡΕ του χρονου να εχουμε και κανενα γαρυφαλλακι να γηνει λιγο ποιο παραδοσιακα!!!!!!!!!!!!
    xristoforoupanagiotis
    07.10.2005, 10:51
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 07-10-2005 στις 10:32 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος kalouka στις 07-10-2005 στις 10:28 έγραψε:
    [i]
    ας μη γελιόμαστε παιδιά κάθε φεστιβάλ κρατικό καταλήγει ετσι ,eurovision ακόμη και η παιδική eurovision λοιπόν αν δεν γινουν φεστιβάλ τύπου ΚΕΡΚΥΡΑΣ οσο στηρίζονται στα sms και στα 0900 αυτό θα είναι το αποτέλεσμα





    Συμφωνώ. Αλλά και απ την άλλη τι να γίνει; να ψηφίζουν μόνο τα μέλη της επιτροπής; Μετά θα πουν οτι ειναι στημένα όλα. Εδώ ειπώθηκε αυτό τώρα, που ο συνθέτης που κέρδισε χαιρετησε τον Νικολόπουλο.

    [/I]


    ακόμα χειρότερο αυτό που γινόταν παλιά με τις νομαρχιακές επιτροπες. Το φεστιβάλ αναβίωσε με τους νέους τρόπους τεχνολογίας και όπως μας έχουν μάθει τα τελευταία χρόνια να ψηφίζουμε sms και televoting(τι να πώ αντε να βγάζουμε έτσι και κυβερνηση αυριο μεθαυριο)δείτε το σαν ποιοτική eyrovision ή fame story.Αν ακούσατε έχθες η Μαργαρίτα είπε το Φεστιβάλ έχει ανάγκη απο τα sms για πολλούς λόγους(ψυχολογικούς και οικονομικούς φανταζομαι εγώ)
    xristoforoupanagiotis
    07.10.2005, 11:00
    Ασχετο το κομματια για σένα δεν σας θυμίζει Πλούταρχο ?
    το τηλεοπτικο κοινόαποφασισε για τα τραγούδια μην το ξεχνάμε.

    orestis82
    07.10.2005, 11:07
    Μόνο σε εμένα άρεσε ο Νάσος Ματράκας; Με το "Επόμενο Τραίνο" ;

    Για τα αποτελέσματα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες:

    Το κοινό επέλεξε 2 λαικοφέρνοντα τραγούδια (το 2ο σκυλοφέρνον!) και ένα δήθεν κουλτουριάρικο... τι περιμένεις... πάω στο www.hadjidakis.gr να ξεχαστώ λίγο.
    Cenio
    07.10.2005, 11:42
    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 07-10-2005 στις 11:00 έγραψε:

    ...το τηλεοπτικο κοινόαποφασισε για τα τραγούδια μην το ξεχνάμε.



    Είσαι απόλυτα σίγουρος γι' αυτό;
    Δε σου λέει τίποτα το γεγονός ότι και τα τρία τραγούδια που βραβεύτηκαν ήταν από "καλλιτέχνες" (με ή χωρίς εισαγωγικά, το ίδιο είναι σήμερα) κάθε άλλο παρά πρωτοεμφανιζόμενους, με επαγγελματική δραστηριότητα και όλα τα συναφή (δισκογραφίες - εμφανίσεις σε μαγαζιά της πιάτσας - διασυνδέσεις με εταιρείες - παραγωγούς ραδιο-φoνικών εκπομπών κλπ);


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cenio στις 07-10-2005 11:45 ]
    xristoforoupanagiotis
    07.10.2005, 11:46
    Quote:

    Το μέλος Cenio στις 07-10-2005 στις 11:42 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 07-10-2005 στις 11:00 έγραψε:
    [i]
    ...το τηλεοπτικο κοινόαποφασισε για τα τραγούδια μην το ξεχνάμε.



    Είσαι απόλυτα σίγουρος γι' αυτό;
    Δε σου λέει τίποτα το γεγονός ότι και τα τρία τραγούδια που βραβεύτηκαν ήταν από "καλλιτέχνες" (με ή χωρίς εισαγωγικά, το ίδιο είναι σήμερα) κάθε άλλο παρά πρωτοεμφανιζόμενους, με επαγγελματική δραστηριότητα και όλα τα συναφή (δισκογραφίες - εμφανίσεις σε μαγαζιά της πιάτσας - διασυνδέσεις με εταιρείες - παραγωγούς ραδιο-φoνικών εκπομπών κλπ);
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cenio στις 07-10-2005 11:45 ]

    [/I]



    Καλά δεν έχει να κάνει υπήρχαν και άλλοι πιο χωμένοι στην δισκογραφία και όμως έμειναν έξω απο την τριάδα
    Cenio
    07.10.2005, 11:51
    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 07-10-2005 στις 11:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Cenio στις 07-10-2005 στις 11:42 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος xristoforoupanagiotis στις 07-10-2005 στις 11:00 έγραψε:
    [i]
    ...το τηλεοπτικο κοινόαποφασισε για τα τραγούδια μην το ξεχνάμε.



    Είσαι απόλυτα σίγουρος γι' αυτό;
    Δε σου λέει τίποτα το γεγονός ότι και τα τρία τραγούδια που βραβεύτηκαν ήταν από "καλλιτέχνες" (με ή χωρίς εισαγωγικά, το ίδιο είναι σήμερα) κάθε άλλο παρά πρωτοεμφανιζόμενους, με επαγγελματική δραστηριότητα και όλα τα συναφή (δισκογραφίες - εμφανίσεις σε μαγαζιά της πιάτσας - διασυνδέσεις με εταιρείες - παραγωγούς ραδιο-φoνικών εκπομπών κλπ);
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cenio στις 07-10-2005 11:45 ]

    [/I]



    Καλά δεν έχει να κάνει υπήρχαν και άλλοι πιο χωμένοι στην δισκογραφία και όμως έμειναν έξω απο την τριάδα

    [/I]



    E, σίγουρα θα υπάρχουν και οι ριγμένοι... άλλωστε τα βραβεία ήταν μόνο 3. Αν ήταν 5 θα τους βλέπαμε όλους (τους δικτυωμένους) στο πάλκο της διαπλοκής εκτεθειμένους...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cenio στις 07-10-2005 11:53 ]
    AlienP
    07.10.2005, 12:01
    αμπεμπαμπλομ τουκιθεμπλομ αμπεμπαμπλομ τουκιθε μλομ μπλιμ μπλομ!
    elnor
    07.10.2005, 12:02
    Για εμένα το θέμα δεν είναι ποιοσ ψιφίζει για τον νικητη , αλλά ποιός επιλεγει τους συμετέχοντες!!!!!!!!!!!!
    XeniaRodo
    07.10.2005, 12:03
    Eμένα οι μόνες μουσικές δημιουργίες που μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες ήταν αυτές του Zακ Στεφάνου πριν από κάθε τραγούδι.
    Kαλύτερη παρουσία της βραδυάς η Δήμητρα Γαλάνη.

    Όσο για τους "διαγωνιζόμενους" ...
    δε νομίζω ότι είναι αυτό το μέλλον του Eλληνικου τραγουδιού....
    και αποκλείεται μετά από τόσες συμμετοχές στο διαγωνισμό να υπήρχαν μόνο αυτά τα 12 μετριότατα τραγούδια που ξεχώρησαν.

    δε λέω ότι γεννιέται εύκολα ένας νέος Xατζηδάκης, αλλά για όνομα του Θεού, ένα όμορφο τραγούδι δεν άκουσα χτες... Aποκλείεται να είνα αυτό το μέλλον του Eλληνικού τραγουδιού, δεν το δέχομαι, γιατί αν το δεχτώ καλύτερα να πάω να φουντάρω....

    Mόνο ξεχώρησα το "επόμενο τρένο" που είχε κάτι το διαφορετικό...

    Eπίσης αυτό που με χάλασε τρομερά ήταν το στημένο στήσιμο πάνω στη σκηνή, η στημένη σκηνική παρουσία (ειδικα το κοντινο σε αυτήν την ξυπολυτη τραγουδιστρια, τι ηθελε να πει?) οι φωτογραφίες των τραγουδιστών στα video walls σε στυλ fame story....

    Πραγματικη φιέστα...
    αυτό είναι το "καλο" ελληνικό τραγούδι?
    αυτοί είναι οι "νέοι δημιουργοί" ?

    Mε αυτή τη φιέστα ήθελαν να πιάσουν και το κοινό της Bανδή (γιατί τους υπόλοιπους δε νομιζω ότι τους ενδιαφερει το φουστάνι με τα φρου φρου της Eυσταθίας, και ο στημένος χορός του νεαρού με τη βιολίστρια που χτυπιόταν σε στυλ Bανέσσα Mέι & υποτίθεται ότι έπαιζε κτλ κτλ).
    Πρέπει να τα κατάφεραν γιατί το 2ο βραβείο ήταν για την πίστα και μόνο..

    καλημέρα σας

    η κουλτουριάρα





    XeniaRodo
    07.10.2005, 12:07
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 07-10-2005 στις 12:01 έγραψε:

    αμπεμπαμπλομ τουκιθεμπλομ αμπεμπαμπλομ τουκιθε μλομ μπλιμ μπλομ!





    επίσης συμφωνώ με την Πηγή και επαυξάνω...

    μπλιμ μπλομ!
    μπυρίτσα?

    η κουλτουριάρα!
    antreas_dr
    07.10.2005, 12:16
    Χάλι Μαύρο.
    Κατράμι......
    Ευτυχώς που υπήρχε και ο Ζακ Στεφάνου και ακούγαμε κάτι ενδιαφέρον!

    Απαραδεκτο το γεγονος της play back μουσικής! Λες και δεν εχουμε μουσικους να παιζουν....

    Το μονο συμπαθητικό τραγουδι για μένα ηταν το "Επόμενο Τραίνο" του ΝάσουΜατράκα

    Πρωτείνω η ελλάδα να μετονομαστεί σε Μπουζουκιστάν, αφου αν δεν έχει μπουζουκι ενα κομμάτι λιγο δυσκολο να το προσέξει καποιος μέσος ακροατης!!

    αυτοι οι ΜΙΚΡΟ τελικά μεγάλη απάτη. συγκλονιστηκες διασκευες, ανατριχιασα!

    για λογαριασμο τους....
    geordan
    07.10.2005, 12:46
    Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου...

    Πρόλογος
    Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι εναντίον των διαγωνισμών τραγουδιού είται είναι Eurovision είτε είναι κάτι σαν το χθεσινό. Το τραγούδι δεν είναι αθλητισμός, όπου τα κριτήρια είναι δεδομένα και αδιαπραγμάτευτα (π.χ. κερδίζει όποιος τρέξει πιο γρήγορα ή σηκώσει πιο πολλά κιλά). Κατά τη γνώμη μου τα τραγούδια υπάρχουν για να τα ακούμε είτε ζωντανά, είτε στους δίσκους οι πορωμένοι, είτε στο ραδιόφωνο όλοι οι υπόλοιποι. Κάθε άλλου είδους έκθεση είναι περιττή. Τίποτε παραπάνω από πανηγυράκια καλά, κακά ή μέτρια για να περνάμε την ώρα μας και για να βγάλουμε κάνα φράγκο. Από αυτό τον κανόνα δεν νομίζω ότι ξεφεύγει το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, ούτε το νέο, αλλά ούτε και τι παλιό, που εγώ βέβαια δεν το έχω ζήσει. Για να μην παρεξηγηθώ, όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι όλα πρέπει να καταργηθούν, αλλά να ξέρουμε τι να περιμένουμε από κάθε θεσμό και κάθε προσπάθεια.

    Όσον αφορά τα χθεσινά, έχω να πω τα εξής, αφού το παρακολούθησα το show.
    1) Πάρα πολύ μου άρεσε που οι παρουσιαστές δεν ήταν επαγγελματίες, αλλά είχαν άγχος και έκαναν απανωτά λάθη. Όσο για το Ζακ Στεφάνου, ήταν ό,τι καλύτερο είδα χθες. Ήξερα ότι ήταν ταλαντούχος, αλλά ευτυχώς ήταν και άνετος και έδενε με το τρακ της Μ. Μυτιληναίου.
    2) Τα τραγούδια στο σύνολό τους είναι απλά μέτρια και αξιοπρεπή. Ελάχιστες πρωτοτυπίες, πολλές καινοτυπίες και λίγες καλές φωνές.
    Συμπέρασμα: καθόλου άσχημα για πρώτη φορά, ΑΝ αυτό το βλέπουμε σαν μια αρχή βελτίωσης του ελληνικού τραγουδιού και σαν βήμα για νέους δημιουργούς.
    3) Με την πρώτη ακρόαση -κάτι που για μένα μετράει- ξεχώρισα δύο τραγούδια: το "ξένο ρούχο" και τι "χωρίς εσένα". Τελικώς πήραν πρώτη και τρίτη θέση, αν έχει κάποια σημασία αυτό, γιατί για μένα είναι άσκοπο. Και στα δύο μου άρεσαν πολύ οι φωνές. Το πρώτο ήταν επίσης ένα καλό λαϊκό τραγούδι με καλό στίχο, ενώ το δεύτερο έχει το ατού της πρόκλησης και αυτό μου αρέσει. Άλλωστε εμπεριέχει και ρίσκο αυτό.
    4) Μετά από πολλές ακροάσεις η κρίση ενδεχομένως αλλάζει.
    5) Συμφωνώ ότι ήταν απαράδεκτο να συμμετέχουν οι Στάθης Δρογώσης και Ευσταθία, αφού οι άνθρωποι υπάρχουν ήδη στη δισκογραφία και ειδικά ο πρώτος επιτυχημένα.
    6) Ούτε ο Δημήτρης Λίβανος, συνθέτης στο νικητήριο τραγούδι, είναι πρωτοεμφανιζόμενος και δεν είναι καθόλου άγνωστος. Θεωρείται εξαιρετικός μπουζουξής και ικανότατος λαϊκός συνθέτης από τα ελάχιστα δείγματα που έχει δημοσιοποιήσει (π.χ. κάποια τραγούδια με τη Μαριώ).

    Επίλογος
    Μην τρελενόμαστε. Δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο. Μια ακόμα ιδέα της ΕΡΤ για να οικονομήσει λίγο. Πολύ πιο αξιοπρεπής από άλλες παρόμοιες βέβαια. Σχετικά καλά οργανωμένη πάντως, αφού με τόσους που συμμετείχαν ήταν δύσκολο να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Προτείνω να μην γκρινιάζουμε και να κρατήσουμε μόνο τα θετικά.

    Υ.Γ. Για να μην το ξεχάσω...
    Τι σας έπιασε που "κέρδισε" το μπουζούκι;
    Τόσο κακό είναι; Στην Ελλάδα είμαστε. Ένα καλό λαϊκό τραγούδι ήταν και τίποτα παραπάνω. Σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι. Αν μη τι άλλω, στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν κακοποιήθηκε το μπουζούκι όπως συμβαίνει κατά κόρον τα τεελυταία είκοσι χρόνια. Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται να ακούγονται νέα τραγούδια που να θυμίζουν τα παλιά. Τώρα που τα γράφω αυτά ακούω στο ραδιόφωνο το "κλείσε τα μάτια σου" του Πορτοκάλογλου, νομίζω είναι πολύ καλό παράδειγμα για το τι εννοώ.
    falimento
    07.10.2005, 12:57
    Αν και γενικά αυτά τα φεστιβάλ μου τη δίνουν, κάθησα χθες βράδυ επί της οθόνης να το παρακολουθήσω, ευνοϊκά εφορμούμενος από το concept: "Νέοι καλλιτέχνες μακριά από τις αγκαλιές δισκογραφικών"

    Πρώτα απ’ όλα δεν συμφωνώ ότι η μουσική, κυρίως λόγω της ποικιλίας και της διαφορετικότητας που προσφέρει στον καθένα μας, μπορεί να καλουπώνεται να βαθμολογείται και να στέφεται ένα μουσικό κομμάτι καλύτερο από ένα άλλο.

    Με την τριάδα θα συμφωνήσω μέσες - άκρες με τους προλαλήσαντες.

    1) Το νικητήριο κομμάτι θύμιζε κάτι από Τσαλιγοπούλου. Πολύ σωστά είπε o Jazzypianvoc και ο Γιώργος (Rapsodos) ότι η πρωτιά ήρθε λόγω λαϊκής βάσης και βέβαια λόγω λαϊκού οργάνου. Δεν είναι βέβαια απόλυτα κατακριτέο αυτό, διότι το μπουζούκι είναι αναμφίβολα μες στη κουλτούρα μας. Το κομμάτι είναι όμορφο, όμως προσωπικά δεν θα το έθετα πρώτο

    2) Το"Κομμάτια για σένα" μου θύμιζε, όπως πολύ εύστοχα είπε ο XristoforouPanagiotis, Πλούταρχο. Μάλιστα έκανα ακριβώς τον ίδιο σχολιασμό χθες το βράδυ, ακριβώς μετά το πέρας του τραγουδιού με μια φίλη μου... Το clichι πουλάει και είναι εύκολο στο άκουσμα. Πήρε πόντους γιατί ακούστηκε τελευταίο και ο κόσμος το είχε στο μυαλό του φρέσκο. Καλό τραγούδι για το …είδος του, όμως πάλι δεν το ψήφιζα δεύτερο.

    3) Το τραγούδι της Ευσταθίας μ’ άρεσε. Όμως εμένα με κέρδισε περισσότερο η ερμηνεία και η φωνή αυτής της κοπέλας. Της αξίζουν συγχαρητήρια. Θα πρέπει να αξιοποιηθεί και να την ακούσουμε στο μέλλον.
    Τα αρνητικά του κομματιού της και από εκεί πιστεύω έχασε πόντους κατ΄εμέ, ήταν οι στίχοι, «ειδύλλια του κώλου, σερφαρισμα, ζαμπόν, αποχαύνωση», χτυπάνε κάπως περίεργα… Επίσης δεν μ’άρεσε η προώθηση που είχε από ραδιοφωνικούς σταθμούς…

    Εγώ ψήφισα το «Τραγούδια παλιά»… Το αγάπησα αυτό το κομμάτι και ειλικρινά ήθελα πολύ να έχαιρε καλύτερης τύχης και ανταπόκρισης…

    Τέλος, βρήκα πολλά θετικά στη διοργάνωση. Αρχής γενομένης από τη Μαργαρίτα Μυτιληναίου (αλήθεια του χρόνου θα παρουσιάζει ο Παπαμιχάλης;; ) και τον Ζακ Στεφάνου (τρόπος παρουσιάσης κομματιών).
    Το άγχος ήταν δικαιολογημένο και απόλυτα ανθρώπινο τόσο για τους παρουσιαστές όσο και για τους ερμηνευτές. Γιατί γινόμαστε σκληροί πάντοτε;;; Κάποιοι πρώτη φορά έβλεπαν κάμερα μπροστά τους…

    Κάθε κομμάτι είχε κάτι να δώσει. Ίσως μερικοί, λόγω εμφάνισης περισσότερο (πχ. ερμηνευτής του Επόμενου τρένου), δεν σταθήκαν τυχεροί…

    Τα αρνητικά ήταν για μένα: Η εμφάνιση της Γαλάνη (πόσο πια θα παχύνει αυτή η γυναίκα;;;). Ο Χριστοδούλου που στο look ήταν ίδιος ο Μέμος Μπεγνής!!

    Ευχή μου, να συνεχίσει αυτός ο θεσμός, όμως με περισσότερη αντικειμενικότητα και διαφάνεια...
    Συγχαρητήρια στα παιδιά που συμμετείχαν..

    ΥΓ1: Geordan μετά είδα το post σου και ίσως να μην επαναλάμβανα αυτά που έγραψες πριν εσύ

    ΥΓ2: Τηλαβερίδης, Τηλαβερίδης!!!




    Soiram
    07.10.2005, 13:33
    Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την γνώμη μου πάνω στα όσα είδαμε και ακούσαμε χτές. Καταρχάς θα ήθελα να πώ ότι είναι κρίμα ότι καινούριο ξεκινάει, να προτρέχουμε και αν το πνίγουμε μέσα σε υποτιθέμενες διαπλοκές και παγαποντιές. Αν ξεκινάμε αρνητικά, είναι σίγουρο ότι έτσι θα συνεχίσουμε. Προσωπικά ούτε την Ευσταθία ήξερα, ούτε τον Δρογώση. Θα μου πείτε, είσαι ανενημέρωτος. Μπορεί. Αλλά από την άλλη πιστεύω ότι στη πλειοψηφία του το κοινό, ούτε αυτό τους ήξερε. Το ότι βέβαια είχαν ήδη δίσκο αυτό είναι λίγο παράξενο, δεδομένου ότι το φεστιβάλ έγινε για να αναδυχθούν καινούριοι άνθρωποι στο χώρο. Αν τώρα το αφήσουμε αυτό στην άκρη, μπορούμε να προχωρήσουμε στα ίδια τα τραγούδια, που είναι και η ουσία του φεστιβάλ. Η προσωπική μου τριάδα θα είχε ως εξής :

    1) Χωρίς Εσένα
    2) Δυο λόγια από το στόμα μου (δεν είμαι σίγουρος πως έτσι λέγεται αλλά ήταν το 11)
    3) Ο Πύργος της Βαβέλ

    Από ότι διάβασα τα προγούμενα μηνύματα, ξέρω ότι οι περισσότεροι διαφωνείτε με τις επιλογές μου, παρόλα αυτά θα ήθελα να τις υπερσπιστώ. Το "Χωρίς Εσένα" μου άρεσε ιδιαίτερα για την πρωτοτυπία του, για την ωραία φωνή της Ευσταθίας, για το στύλ της και την θεατρικότητα της. Οι στίχοι ήταν παράξενοι άλλα ακόμα και αυτοί είχαν μια παράξενη γοητεία και μια αμεσότητα. Δεν ξέρω αν συγκαταλέγομαι στο κοινό του Fame Story αλλά η φρουφρού φούστα της (επειδή αναφέρθηκε από κάποιον πιο πάνω) μου άρεσε. Η παρουσία ενός καλλιτέχνη είναι σημαντική. Το να είναι καλλαίσθητος δεν είναι κακό, διότι πέραν της ακοής, ευχαριστεί και την όραση! Πάντως γενικότερα πιστεύω ότι η Ευσταθία αξίζει και ελπίζω να υποστηριχτεί και να προχωρήσει.

    Το "Δυο λόγια από το στόμα μου" (ή κάτι τέτοιο) προσωπικά το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει αναφερθεί από κανέναν. Βρήκα τον τραγουδιστή άνετο με μια φωνή σχετικά καλή. Το ίδιο το τραγούδι ήταν , πώς να το πώ, είχε μπρίο. Μου άρεσε ιδιαίτερα το κλασσικίζον διάλειμμα στη μέση του τραγουδιού και γενικότερα πιστεύω ότι αποτελεί μια καινούρια πρόταση, σε αντίθεση με πολλά από τα υπόλοιπα τραγούδια.

    Τέλος "Ο πύργος της Βαβέλ" μου άρεσε για τους στίχους του και για τον προβληματισμό τους. Μου άρεσε σε γενικές γραμμές η φωνή της τραγουδίστριας αλλά και οι "Alter Ego". Η μουσική ήταν συμπαθητική, χωρίς να παρουσιάζει ιδιαίτερη πρωτοτυπία. Τώρα όσον αφορά τα τραγούδια που τελικά επιλέχθηκαν. Νομίζω ότι είναι προφανές πώς το κοινό προτίμησε την πεπατημένη. Το μεν πρώτο τραγούδι, καθαρά ελαφρολαικό (αν και με ωραίο στίχο) αλλά δυστυχώς η φωνή της τραγουδίστριας ξέφευγε. Γενικά ένα ευχάριστο τραγούδι και τίποτα άλλο. Το δε δεύτερο ήταν ο εκπρόσωπος του σκυλοπόπ στο φεστιβάλ. Εκπροσώπησε επάξια Πλούταρχους και λοιπούς συναφείς και τελικά ψηφίστηκε. Το ότι αυτά τα δύο τραγούδια βγήκαν πρώτα, είναι νομίζω απόδειξη ότι η ψηφοφορία διεξείχθει ομαλά. Θα με ξένιζε αν το κοινό ψήφιζε πχ "Το επόμενο τρένο" ή την άλλη την τρελλή που βγήκε ξυπόλυτη να τραγουδήσει (η καημένη νόμιζε ότι αυτό θα της προσδώσει στύλ...). Λοιπόν ας μην βιαζόμαστε να πούμε νοθευμένο κάτι που τελικά συνάδει με τις γενικές προτιμήσεις του ελληνικού κοινού.

    Τώρα για τα γύρω γύρω. Η Μυτιληναίου, η καημένη, τι άύρο άγχος ήταν αυτό. Το βρήκα λίγο πρόχειρο το γεγονός ότι τα λόγια που είχε να πεί στηνάρχή δεν τα ήξερε απέξω αλλά έπρεπε να κοιτάσει τα χαρτάκια της για να πει πχ ότι "απόψε είναι η γιορτή του τραγουδιού...". Ο Ζακ Στεφάνου άκρως συμπαθητικός. Η παρουσιάση των τραγουδιών σχετικά εμπνευσμένη και με χιούμορ. Το επι τούτου χίουμορ (δώσμου τον φάκελο, που είναι ο φάκελος) το βρήκα μάλλον άστοχο και βεβιασμένο. Την Γαλάνη την βρήκα πολύ καλή για μια ακόμη φορά και όσον αφορά το σχόλιο ενός προλαλίσαντα για το πάχος της, θα ήθελα να του υπενθυμίσω ότι δεν βγήκε σε καλλιστεία σώματος αλλά σε καλλιστεία φωνής...και από φωνή...! Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η Ηρώ, την οποία δεν είχα ξανακούσει ζωντανά και σε τραγούδια άλλων τραγουδιστών (μου θύμισε λίγο Πρωτοψάλτη by the way). Γενικά πέρασα καλά χτές βράδυ και ας μην ξεχνάμε ότι πρόκεται για μια αρχή και πάντα κάθε αρχή και δύσκολη. Αναμένω και την Κυριακή που δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θα γίνει, θα διαγωνιστούν και οι παλιοί;

    Α...να ρωτήσω και κάτι...ξέρει κανείς τι έχει απογίνει η Πρωτοψάλτη; τόσες εκδηλώσεις και πανηγύρια και αυτή λείπει...κρίμα