ελληνική μουσική
    309 online   ·  210.873 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    slilian
    22.04.2013, 22:44

    καλησπέρα.Διάβασα τα παραπάνω και θέλω να προσθέσω την δική μου σκέψη σχετικά με τους Δώδεκα θεούς.Είμαι χριστιανή γιατί έτσι με βάφτησαν.Πιστεύω οτι υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη,και όλοι οι άνθρωποι το πιστεύουν και μας βοηθά να πέρνουμε δύναμη.Έχω διαβάσει βιβλία που αναφέρονται στους δώδεκα θεούς και υπάρχει κάποια λογική  και υπάρχουν και εξηγήσεις.Στον χριστιανισμό εξηγήσεις δεν υπάρχουν.Όταν εγώ διαβάζω οτι ο Ιουστινιανός είναι αυτός που έφερε τον χριστιανισμό τι να πιστέψω?Πριν τι υπήρχε?  και όταν έκαψε τα πάντα γύρω απο τους δώδεκα θεούς και κατάστρεψε όλα τα μνημεία για ποιό λόγο το έκανε.Και όταν ερωτήθηκε τι είναι ο χριστιανισμός  απάντησε πίστευε και μην ερεύνα.Τι αηδίες είναι αυτές?Εγώ έχω φτάσει να πιστεύω πως ο Δίας και οι θεοί είναι ο θεός και οι άγιοι.Υπάρχουν ιερά μνημεία που είναι απόδειξη.Υπάρχει ο Όλυμπος που εμφανίζεται η μορφή του Δία.Ο Χριστός είναι εβραίος τι δουλειά έχει με την Ελλάδα? Είχε καταγωγή Ελληνική η αποφάσησε ο θεός να γεννηθεί εκεί ?Εχουν μπερδέψει τα πάντα. Για πολιτικούς λόγους έγινε η ευρευση του χριστιανισμού,όπως και για πολιτικούς λόγους έγινε και η σταυρωση του Χριστού.Και ο δε τίμιος σταυρός υπάρχει ακόμα....και πουλάν φυλαχτά.

    Αν κάποιος διαβάσει το βιβλιο οι Δώδεκα θεοί είναι Ελληνες θα λυθούν πολλές απορίες. Εξηγούνται πολλά.Λένε οτι τα αγάλματα είναι είδωλα..γιατί οι εικόνες τι είναι?Έχουν πάρει πράγματα απο τους αρχαίους θεούς και τα έχουν αλλάξει και έφιαξαν μια νέα θρησκεία.Αν μας είχαν μεγαλώσει με το να πιστεύουμε στους Δώδεκα θεούς θα πιστεύαμε εκεί. Υπάρχουν παπάδες που φωτίζονται λένε.Βεβαίως και υπάρχουν και είναι αυτοί που κάνουν ασκητή ζωή ,προσευχή,και έχουν αποφύγη την κοσμική ζωή.Κάνουν κάτι σαν τον διαλογισμό.Όποιοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τι εννοώ.Ο χριστιανισμός έχει καταντήσει εμπόριο. Ζητάνε ένα σωρό χρήματα για γάμο,κηδεία, κλπ.Ο χριστός πέταξε απο τον ναό αυτούς που έκαναν εμπόριο,και τώρα σε κάθε γιορτή της εκκλησίας επιτρέπουν τα παζάρια.Δεν είπε πάρτε ένα σωρό χρήματα για να κάνετε λειτουργία,ουτε τόσα θα πληρώσετε για ταφή...τι κηδεία θέλετε απλή ή πολυτελείας .Όταν είπαν να τους καίνε τους νεκρούς όπως έκαναν στην αρχαία Ελλάδα γιατί δεν δέχτηκαν?θα έχαναν τα λεφτά....Τα πάντα είναι ψευτιές.Τα πάντα είναι στο νού και την μόρφωση του ανθρώπου.Ότι κάτι υπάρχει είναι σίγουρο αλλά όχι αυτά που μας βάζουν να πιστέψουμε.


    Konstantinosoa
    22.04.2013, 22:59

    Ασόβαρο θέμα γενικώς. Η θρησκευτική πίστη αποτελεί προσωπικό δεδομένο του καθενός. Το είδος του σανού που τρώμε υπάρχει σχεδόν παντού δεν είναι όλα όμως σανό, ούτε απαραίτητα αυτό που διαβάσαμε σε βιβλία "επιστημονικά" που πουλιούνται σε πάγκους τουριστικών βιβλίων είναι αλήθεια. Οφείλουμε να σεβόμαστε την επιλογή του καθενός και να κοιτάμε αρκετά επικριτικά κάθε μαρτυρία που προσπαθεί να παρουσιάσει την δική του πίστη ως ζώσα και τους άλλους ως ηλίθιους που τρώνε χορτάρι.

    Άσε που δεν καταλαβαίνω πως σε ένα μουσικό site πρέπει να ανεχόμαστε τον καθένα που θέλει ντε και καλά να πείσει τους άλλους για την ορθή του πίστη και τον μεσαίωνα και σκοταδισμό τον οποίο υποτίθεται και κατ΄αυτόν ζουν οι άλλοι που δεν ανήκουν στη σέχτα του.


    tallos
    23.04.2013, 00:11
    ο μεγας Κωνσταντινος ανακυρηξε τον χριστιανισμο επισημη θρησκεια της ρωμαικης αυτοκρατοριας.οσο για την εμπορευματοποιηση του χριστιανισμου,και στην αρχαια ελλαδα το ιδιο γινοταν,και στην αρχαια αιγυπτο και παντου.οι ιερεις κονομαγανε.
    freak
    23.04.2013, 01:02

    Παράθεση:

    Το μέλος slilian στις 22.04.2013, 22:44 έγραψε...

    Για πολιτικούς λόγους έγινε η ευρευση του χριστιανισμού, όπως και για πολιτικούς λόγους έγινε και η σταυρωση του Χριστού.

    Με την συγκεκριμενη φραση συμφωνω κατα το ημισυ.

    Πιστευω πως οντως για πολιτικους λογους εφευρεθηκε ο χριστιανισμος. Προσωπικα διαφωνω με το δευτερο που γραφεις. Πιστευω πως δεν υπηρξε Χριστος και ολα ειναι ενα μυθευμα, ενα παραμυθι ή «παιδικές δεισιδαιμονίες» κατα Αινσταιν.

    Δες αυτο το link, ειναι κατατοπιστικοτατο:


    https://www.youtube.com/watch?v=PPxhqvKgLl4Link

    >

    Κι εμενα χριστιανο με βαφτισαν, με αη βασιληδες και ολα τα τοιαυτα. Μεγαλωνοντας ομως αρχισα να εχω ερωτηματα και αποριες, και απο την αλλη δεν μου αρεσε καθολου που επρεπε σωνει και καλα να ασπαστω τα θεια με το ζορι χωρις να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, δεν ηθελα να ειμαι προβατο (αυτο δεν σημαινει πως οι χριστιανοι ειναι συλληβδην προβατα, επικεντρωνομαι κυριως στον εαυτο μου εδω).

    "Η θρησκεια ειναι οπιο του λαου" (προσωπικα συμφωνω με αυτη την ρηση του Μαρξ χωρις να ειμαι Μαρξιστης).

    Απο την αλλη, με λιγα λογια, στο δωδεκαθεο εδωσαν στους θεους χαρακτηριστικα που οι αρχαιοι ηθελαν να εχουν μα η ανθρωπινη ιδιοτητα τους το απεκλειε. 

    Ωστοσο η καθε επιλογη ειναι σεβαστη, ειδαλλως θα ημουν εξω και θα εκαιγα καμια εκκλησια!


    captainmorgan-
    23.04.2013, 07:20
    Εχουμε ελευθερία σκέψης οπότε ο καθένας πιστέυει όπου νομίζει.
    guguja
    23.04.2013, 07:24
    εγινες μελος 22/4 αναρτησες θεμα 22/4 και θελεις να μου πεις οτι δεν κανεις προπαγανδα...εδω μεσα...
    deathminor88
    23.04.2013, 17:10

    Οποιαδήποτε συζήτηση αυτού του τύπου είναι ηλίθια.

    Η πίστη είναι προσωπικό θέμα και ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει. Παρ' όλα αυτά ο καθένας είναι ελεύθερος να κρίνει και να "κράξει" οποιαδήποτε ιδέα άρα και τις θρησκείες. Είτε χριστιανισμός είτε 12θεισμός είτε κοκκινοσκουφίτσα, οι θρησκείες είναι ΓΤΠ, και ναι ρίχνω το επίπεδο εκεί όπου θα έπρεπε να είναι για αυτά τα θέματα. Δεν μπορώ καν να καταλάβω πως στην εποχή της πληροφόρησης, της ελευθερίας του λόγου και της σκέψης, και της επιστημονικής επανάστασης, υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται ακόμα με θρησκείες, πνεύματα και δεν ξέρω και γω τι άλλο (και δε μιλάω για τα παιδάκια στο Πακιστάν αλλά για ανθρώπους που υποτίθεται ότι έχουν τελειώσει το ελληνικό σχολείο!). Τέλος πάντων, τέτοιου είδους συζητήσεις είναι παντελώς ανούσιες και άχρηστες. Ας μιλήσουμε για κάτι χρήσιμο καλύτερα.


    noizreduction
    23.04.2013, 19:56

    Deathminor, πειραζει που με τα λογια σου με προσβαλεις; Νομιζω πως το να κανουμε ασπρο και μαυρο κατι που χωραει δεκαδες αποχρωσεις ενδιαμεσα, ειναι εξισου λαθος με το να καταδικαζουμε οποιαδηποτε τοποθετηση πανω στο θεμα πιστης ( κι οχι θρησκειας απαραιτητα ).

    Περιμενω μια συγνωμη σε παρακαλω, γιατι μεσα στο δικαιωμα της ελευθεριας σου, υποβιβασες τη δικη μου ελευθερια με τον τροπο σου. Ουτε σε πιεσα να γινεις Χριστιανος, ουτε καταδικασα την πιστη του να μην πιστευεις παρα μονο στις δυναμεις του ανθρωπου.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 23-04-2013 20:01 ]


    Konstantinosoa
    23.04.2013, 20:35

    Μακάρι και σε μουσικές συζητήσεις για να μην πω και πολιτικές κατ΄ ουσίαν να είχαμε τέτοια άμεση συμμετοχή. Άμεσα βγήκε ο ένας να θάψει ακόμα και με ύβρεις την επιλογή του άλλου. Τυπικά όμως προς τον Tallo οφείλω να αναφέρω πως για λόγους ιστορικής αποκατάστασης θα του πώ να είναι πιο προσεκτικός στο να δημοσιεύει οτιδήποτε διαβάζει αν δεν είναι βέβαιος. Δεν υπάρχει ψήγμα Ιστορίας στην άποψη ότι ο Μέγας Κωνσταντίνος θέσπισε την Χριστιανική ως επίσημη θρησκεία του Ρωμαϊκού κράτους. Αυτό ακόμα και αν ρωτήσεις καταρτισμένο ιστορικά "δωδεκαθεϊστή" θα στο αρνηθεί. Ο Μέγας Κωνσταντίνος μαζί με τον Λικίνιο εξέδωσαν τα λεγόμενα Διατάγματα ανεξιθρησκείας των Μεδιολάνων το 313 και κατήργησε την ηλίθια αυτοκρατορική λατρεία των Ρωμαίων. Παρέμεινε έως και την Βάπτιση του στο τέλος της ζωής του ως magnus pontificus των Εθνικών για λόγους ισονομίας των θρησκειών παρότι ασπάστηκε απο το 312 τον Χριστιανισμό χωρίς να βαπτιστεί (έθος της εποχής να βαπτίζονται μεγάλοι ή και λίγο προ του θανάτου). Αποτελεί μια μεγάλη προσωπικότητα που ονομάστηκε μέγας για το τεράστιο νομοθετικό του έργο και όχι για θρησκευτικούς λόγους, ευλόγησε τους Έλληνες με πολλούς τρόπους παρότι ο ίδιος δεν ήταν αλλά η μητέρα του Ελένη. Η επίσημη υιοθέτηση του Χριστιανισμού ως επίσημη θρησκεία της Κωνσταντινουπόλεως (ο όρος Βυζάντιο είναι κατασκευασμένος) έγινε πολύ αργότερα απο άλλον αυτοκράτορα, όταν πλέον η Εθνική θρησκεία μετρούσε ελάχιστους πιστούς, ήδη στα χρόνια του Θεοδοσίου του Α΄.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 23-04-2013 20:38 ]


    hp
    23.04.2013, 21:07

    Λίγο σεβασμό στην αυτοκρατορική λατρεία των Ρωμαίων παρακαλώ.

    {#emotions_dlg.mad}


    Orfeus
    23.04.2013, 21:34

    Ο χριστιανισμός ποτέ δεν ήταν "επίσημη" θρησκεία είτε της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, είτε της Ελλάδας. Ο Κωνσταντίνος την πέρασε σαν "επικρατούσα" και εξακολουθεί μέχρι και σήμερα βάσει συντάγματος (Άρθρο 3), να είναι "επικρατούσα" θρησκεία και σαφώς υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε "επικρατούσα" και "επίσημη".  


    Kristalo
    23.04.2013, 22:40

    Ελπίζω να μην χρειαστει ο πατέρας σου slilian να σε θυσιασει στους δωδεκα Θεούς ποτε σαν την Ιφιγένεια και να ρθω να σε ρωτησω μετα αμα πιστευεις η δεν πιστευεις στους δωδεκα Θεούς. 

    Ειμαι λιγο ωμη ε; χμμμμμμ! Με αυτα που διαβαζω θα χασω και το καπελο!{#emotions_dlg.smartass}


    Konstantinosoa
    23.04.2013, 23:17
    Ούτε το "επικρατούσα" ισχύει.... Απο που προκύπτει;
    Orfeus
    24.04.2013, 10:21

    Όταν λες "δεν ισχύει" και "από πού προκύπτει" εννοείς εάν βάσει πληθυσμού είναι ή δεν είναι "επικρατούσα"; Αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά ούτε με ενδιαφέρει.

    Απλά, ανέφερα ότι η θρησκεία της χώρας ορίζεται στο Σύνταγμα της Βουλής των Ελλήνων, σαν "επικρατούσα" και όχι σαν "επίσημη".  
     
    http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-3/ 


    atreu73
    24.04.2013, 13:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Kristalo στις 23.04.2013, 22:40 έγραψε...

    Ελπίζω να μην χρειαστει ο πατέρας σου slilian να σε θυσιασει στους δωδεκα Θεούς ποτε σαν την Ιφιγένεια και να ρθω να σε ρωτησω μετα αμα πιστευεις η δεν πιστευεις στους δωδεκα Θεούς. 

    Ειμαι λιγο ωμη ε; χμμμμμμ! Με αυτα που διαβαζω θα χασω και το καπελο!{#emotions_dlg.smartass}



    Η πράξη του Αγαμέμνονα είναι μάλλον συμβολική. Κατά τα άλλα είναι χαρακτηριστική μιας εποχής όπου όταν κάποιος ήταν προετοιμασμένος να αρχίσει έναν πολύνεκρο πολυέξοδο και πολυετή πόλεμο έπρεπε πρώτα από όλα να θυσιάσει κάτι πολύτιμο γι’ αυτόν. Προσωπικά θα συμφωνούσα αν εφαρμοζόταν το ίδιο και σήμερα. Αν μη τι άλλο θα αποφεύγαμε αρκετούς πολέμους.

     


    NIKOSPI
    25.04.2013, 01:51

    Πιστευε και μη, Ερευνα. Ποιος το ειπε αυτο??? Ειναι καθαρα αιρετικο το συγκεκριμενο, ποιο Αγιοι Πατερες το αναφερουν??? Ολοι οι Αγιοι του Χριστιανισμου σφαγιαστηκαν απο τους Ειδωλολατρες στις Αρχες τις χριστιανοσυνης. Αυτοι ηταν πρωτοι που εκαψαν τον Χριστιανισμο με τον Διοκλητιανο και τον Μαξιμιανο. Η Εκκλησσια λεει Πιστευε μετ ερευνεις. Και οσο για την καυση των νεκρων, απο χωμα γιναμε σε χωμα πρεπει να καταληξουμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την NIKOSPI, 25-04-2013 01:52 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την NIKOSPI, 25-04-2013 01:56 ]


    Ner0
    25.04.2013, 02:02

    Ας μην πραττουμε αυτα που πας χωριζουν αλλα αυτα που μας ενωνουν. Και λυπαμαι οταν σε μια "οικογενεια" μουσικων,εχει τετοια αντηχηση το θεμα αυτο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ner0, 25-04-2013 02:06 ]


    Ner0
    25.04.2013, 02:03

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ner0, 25-04-2013 02:04 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ner0, 25-04-2013 02:05 ]


    deathminor88
    25.04.2013, 03:14

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23.04.2013, 19:56 έγραψε...

    Deathminor, πειραζει που με τα λογια σου με προσβαλεις; Νομιζω πως το να κανουμε ασπρο και μαυρο κατι που χωραει δεκαδες αποχρωσεις ενδιαμεσα, ειναι εξισου λαθος με το να καταδικαζουμε οποιαδηποτε τοποθετηση πανω στο θεμα πιστης ( κι οχι θρησκειας απαραιτητα ).

    Περιμενω μια συγνωμη σε παρακαλω, γιατι μεσα στο δικαιωμα της ελευθεριας σου, υποβιβασες τη δικη μου ελευθερια με τον τροπο σου. Ουτε σε πιεσα να γινεις Χριστιανος, ουτε καταδικασα την πιστη του να μην πιστευεις παρα μονο στις δυναμεις του ανθρωπου.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 23-04-2013 20:01 ]



    Δεν σου ζητάω συγνώμη για το λόγο που ίσως να μην εξήγησα τόσο καλά.

    Η θρησκεία είναι μια ιδέα. Οι ιδέες μπορούν να κρίνονται και αυτό είναι μια από τις θεμελιώδης ελευθερίες της κοινωνίας μας. Απλά μεταφέρω την άποψή μου. Τίποτα παραπάνω. 

    Δεν παραβίασα καμία σου ελευθερία. Αν πιστεύεις μπορείς να συνεχίζεις να το κάνεις άσχετα με το τι λέω εγώ.


    noizreduction
    25.04.2013, 03:39

    Οι ιδεες σαφως και μπορουν ( και πρεπει ) να κρινονται, οχι ομως υποτιμωντας τους φορεις τους!

    Παράθεση:
    Είτε χριστιανισμός είτε 12θεισμός είτε κοκκινοσκουφίτσα, οι θρησκείες είναι ΓΤΠ, και ναι ρίχνω το επίπεδο εκεί όπου θα έπρεπε να είναι για αυτά τα θέματα.

    Αυτο το θεωρεις ωριμη κριτικη....;
    Κανε την κριτικη σου, αλλα σεβασου τις ιδεες του αλλου, χωρις να τις μειωνεις λεκτικα, γιατι κατ' επεκταση μειωνεις κι οποιον πιστευεις σε αυτες τις ιδεες.

    Εκτος εαν μου λες πως ειμαι ΓΤΠ επειδη πιστευω στον Χριστιανισμο...

    Οποτε θα επιμεινω στη συγνωμη, γιατι θεωροντας πως μιλαω με ανοικτομυαλο ανθρωπο ( οπως ο ιδιος δηλωνει απελευθερωμενος τουλαχιστον απο τις δικες μου "ιδεες" ), πιστευω πως θα εχει τη λογικη να αντιληφθει πως τα ισοπεδωσε ολα με την παραπανω προταση.

    Και παλι ευχαριστω εκ των προτερων!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 25-04-2013 03:45 ]