ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Ποια ειναι η γνωμη σας για τον χμ... Marilyn Manson

    kotsos_007
    05.06.2007, 13:21
    o manson opws exoun pei oloi oi proigoumenoi einai enas showman kai to kanei polu kala.... den einai mousikos.... lathos kaneis...
    YrIazz
    09.06.2007, 13:29
    Μου αρεσουν καποια κομματια του... Αυτο που ποτε δεν περιμενα-οπως ειπε κ καποιος πριν απο εμενα- ειναι οι αποψεις του... Δειχνουν εναν ανθρωπο συνειδητοποιημενο, με πολυ καλες αποψεις και επιχειρηματα....

    Τωρα η εμφανιση, το εχει πει κ ο ιδιος οτι ο φοβος πουλαει.....
    tina15
    09.06.2007, 17:35
    Κάνει αυτό που πραγματικά θέλει χωρίς να νοιάζετε για το τι θα του σύρουν μετά οι διάφοροι!!!Κατά την άποψή μου καλά κάνει ο άνθρωπος...Αυτός γουστάρει να είναι και αυτός είναι!Απο εμένα τουλάχιστον είναι αποδεκτός!
    LadyLuck
    19.06.2007, 03:02
    Θα μου επιτρέψεις να πω ότι κάνει αυτό που θέλουν και αυτό που περιμένουν (χωρίς να το φαντάζονται) οι άνθρωποι που έχει για κοινό του... Δε θα κρίνω εγώ αν είναι αποδεκτός ή όχι, πόσο μάλλον από τη στιγμή που ζω στην Ελλάδα και εδώ δεν είναι καν καλά καλά αποδεχτό το piercing στη μύτη, απλά σε κάποια φάση θα καταντήσει γελοίο όλο αυτό.
    Στα πρώτα του βήματα ήταν μουσικά -τουλάχιστον- αποδεχτός από πολύ καλύτερο -κατ'εμέ- κοινό... Μικρότερο βέβαια... Οπότε κάτι έπρεπε να κάνει... Εγώ έχω φίλους που στις αρχές που έκανε αυτά τα βηματάκια ο τότε Brian Hugh Warner, ήταν ξετρελαμένοι μαζί του και μιλάω για άτομα κατασταλαγμένα μουσικά.... Το 95 με το Smells Like Children είχα φίλη 27 χρονών τότε και ντάρκισσα μέχρι το κόκκαλο που πήγε και έκανε στον αστράγαλό της τατουάζ του... Πιστεύω ότι σήμερα θα έχει κόψει το συγκεκριμένο κομμάτι από το δέρμα της
    Αυτή τη στιγμή έχει καταφέρει να είναι γνωστός σε όλους για το πόσο ακραίος είναι, αλλά πόσοι από αυτούς θα ξέρουν τα τραγούδια του... Πόσοι από αυτούς θα ξέρουν ότι γεννήθηκε λιγότερο από μια 10ετία μετά τον...πατέρα μου, πόσοι θα ξέρουν ότι δεν τον λένε όντως Marilyn Manson, πόσοι θα ξέρουν ακόμα και το τι χρώμα έχουν στ'αλήθεια τα μάτια του...
    Έχει καταφέρει να προκαλεί το κοινό του και να βγάζει λεφτά από αυτό, άρα το κάνει καλά... Ωστόσο δε θα τον θυμάμαι ποτέ σα μουσικό, αλλά σαν το τύπο που είναι κιτς (έστω "περίεργος"), και κυκλοφορούσαν κάποτε φήμες ότι αφαίρεσε κάποια από τα πλευρά του για να μπορεί να αυτοϊκανοποιείται σεξουαλικά...
    Όλα αυτά τα λέω και έχω δει την ελίτ των περίεργων της Αθήνας... Φαντάσου τι θα έλεγε η γιαγιούλα απέναντι που φρικάρει όταν ακούει από μένα να βάζω X-Mal Deutchland...

    sorrowed
    19.06.2007, 21:51
    Oloi einai apodextoi kaneis den mporei na orisei to pws tha ntynetai o kathenas,an tha exei piersing h tatoo ... o manson thelhse na kanei thn diafora kai ayto tromakse tous 'sovarous ' ola einai mes to myalo mas alla to megalytero pososto ton thewrei trelakia kai anwmalo . To oti olo ayto to show to kanei gia ta lefta den mporw na ton kathgorhsw plewn oi perisoteroi kallitexnes den paizoun mpousikh gia to koino alla gia tis diskografikes .... ligoi exoun menei pistoi sthn mousikh o manson tha meinei sto myalo mas san enas ekentrikos kai idiorythmos showman-tragoudisths kai tetoies ekentrikes parousies san ton manson den exoune brethei akoma kai oute tha brethoun !!!!!!
    SOPHIA-MX-4EVER
    20.06.2007, 01:10
    Παράθεση:

    Το μέλος LadyLuck στις 19-06-2007 στις 03:02 έγραψε...

    Θα μου επιτρέψεις να πω ότι κάνει αυτό που θέλουν και αυτό που περιμένουν (χωρίς να το φαντάζονται) οι άνθρωποι που έχει για κοινό του... Δε θα κρίνω εγώ αν είναι αποδεκτός ή όχι, πόσο μάλλον από τη στιγμή που ζω στην Ελλάδα και εδώ δεν είναι καν καλά καλά αποδεχτό το piercing στη μύτη, απλά σε κάποια φάση θα καταντήσει γελοίο όλο αυτό.
    Στα πρώτα του βήματα ήταν μουσικά -τουλάχιστον- αποδεχτός από πολύ καλύτερο -κατ'εμέ- κοινό... Μικρότερο βέβαια... Οπότε κάτι έπρεπε να κάνει... Εγώ έχω φίλους που στις αρχές που έκανε αυτά τα βηματάκια ο τότε Brian Hugh Warner, ήταν ξετρελαμένοι μαζί του και μιλάω για άτομα κατασταλαγμένα μουσικά.... Το 95 με το Smells Like Children είχα φίλη 27 χρονών τότε και ντάρκισσα μέχρι το κόκκαλο που πήγε και έκανε στον αστράγαλό της τατουάζ του... Πιστεύω ότι σήμερα θα έχει κόψει το συγκεκριμένο κομμάτι από το δέρμα της
    Αυτή τη στιγμή έχει καταφέρει να είναι γνωστός σε όλους για το πόσο ακραίος είναι, αλλά πόσοι από αυτούς θα ξέρουν τα τραγούδια του... Πόσοι από αυτούς θα ξέρουν ότι γεννήθηκε λιγότερο από μια 10ετία μετά τον...πατέρα μου, πόσοι θα ξέρουν ότι δεν τον λένε όντως Marilyn Manson, πόσοι θα ξέρουν ακόμα και το τι χρώμα έχουν στ'αλήθεια τα μάτια του...
    Έχει καταφέρει να προκαλεί το κοινό του και να βγάζει λεφτά από αυτό, άρα το κάνει καλά... Ωστόσο δε θα τον θυμάμαι ποτέ σα μουσικό, αλλά σαν το τύπο που είναι κιτς (έστω "περίεργος"), και κυκλοφορούσαν κάποτε φήμες ότι αφαίρεσε κάποια από τα πλευρά του για να μπορεί να αυτοϊκανοποιείται σεξουαλικά...
    Όλα αυτά τα λέω και έχω δει την ελίτ των περίεργων της Αθήνας... Φαντάσου τι θα έλεγε η γιαγιούλα απέναντι που φρικάρει όταν ακούει από μένα να βάζω X-Mal Deutchland...




    μιας κ ξερεις τοσα πολλα....
    πραγματικα θα ηθελα να μαθω
    οντως αφαιρεσε τα πλευρα του γι αυτον τον λογο?????
    ε? ε? ε?
    πολυ θα ηθελα να μαθω
    μπορεις να μου πεις??
    LadyLuck
    20.06.2007, 09:21
    Όπως είπα... φήμες το λένε
    sorrowed
    20.06.2007, 20:31
    Ayto den mporw na sto pw me sigouria ..... an thymamai kala ontws to exei kanei to eixe pei kai o idios twra enas theos kserei an to eipe gia na kanei ntoro h to exei kanei gia prwsopikh tou eyxaristish ... 'MONO AYTOS KSEREI TIS BATHYTERES SKEPSEIS STO MYALO TOU KANENAS DEN MPOREI NA BGALEI AKRH MONO AYTOS '..................
    JaNick
    21.06.2007, 11:38
    Θα το ξαναπώ!! Δεν γίνεται να βγάλεις τα πλευρά σου!!!
    absurdus_delirium
    21.06.2007, 16:12
    Θέλετε αυτό το κομμάτι της συζήτησης να συνεχιστεί σε κάνα μεσημεριανάδικο;

    O Manson, ακολουθώντας την παράδοση όλων αυτών που πριν απ' αυτόν αποκεφάλιζαν νυχτερίδες, γουρούνια και τον εαυτό τους καμιά φορά (βλ. Alice Cooper, ή μήπως κι αυτός είναι διασκεδαστής;) είναι ο shock rocker ο οποίος πήρε το μισό του όνομα από τη Marilyn Monroe, το άλλο μισό απ' τον Charlie Manson, "αφαίρεσε κάποια από τα πλευρά του για να μπορεί να αυτοϊκανοποιείται σεξουαλικά... " και "πιθανότατατατατατατατατα οδήγησε τους Harris και Klebold στη σφαγή του Γυμνασίου Columbine στο Colorado" - αν πρέπει σώνει και καλά να του κολλήσουμε μια ταμπελίτσα γα να ξέρουμε τι είναι κι αυτός.
    SOPHIA-MX-4EVER
    21.06.2007, 17:14
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 21-06-2007 στις 16:12 έγραψε...

    Θέλετε αυτό το κομμάτι της συζήτησης να συνεχιστεί σε κάνα μεσημεριανάδικο;

    O Manson, ακολουθώντας την παράδοση όλων αυτών που πριν απ' αυτόν αποκεφάλιζαν νυχτερίδες, γουρούνια και τον εαυτό τους καμιά φορά (βλ. Alice Cooper, ή μήπως κι αυτός είναι διασκεδαστής;) είναι ο shock rocker ο οποίος πήρε το μισό του όνομα από τη Marilyn Monroe, το άλλο μισό απ' τον Charlie Manson, "αφαίρεσε κάποια από τα πλευρά του για να μπορεί να αυτοϊκανοποιείται σεξουαλικά... " και "πιθανότατατατατατατατατα οδήγησε τους Harris και Klebold στη σφαγή του Γυμνασίου Columbine στο Colorado" - αν πρέπει σώνει και καλά να του κολλήσουμε μια ταμπελίτσα γα να ξέρουμε τι είναι κι αυτός.



    Αυτη μαλιστα
    ειναι η καλυτερη εκδοχη
    πως ξερεις τοσες λεπτομερειες ομως, και συγκεκριμενα για τα ονοματα των παιδιων που -υποτηθεται ή οντως- ωθησε να σκοτωσουν τους συμμαθητες τους??
    Και το σχολειο...
    Που τα διαβασες???
    absurdus_delirium
    22.06.2007, 02:15
    Το σχολείο είναι αυτό που είχε γίνει το μεγάλο μακελειό και είχε ακουστεί σε όλο τον κόσμο. Το ντοκυμανταίρ του Michael Moore (Fahrenheit 9/11 κλπ) Bowling for Columbine αυτό ακριβώς κοροϊδεύει: ότι από τη στιγμή που κάποιοι συντηρητικοί λένε πως ο Marilyn Manson είναι αυτός που ωθησε τα παιδιά στο μακελειό, γιατί να μην πω κι εγώ πως έφταιγε το μπόουλινγκ μιασ και -προτού πάνε στο σχολείο τους για να σφάξουν τους πάντες - πήγαν 6 η ώρα τα χαράματα και παίζανε μπόουλινγκ. Πιστεύω η ειρωνία είναι προφανής και εύστοχη. Από κει και πέρα αν γράψεις στη μηχανή αναζήτησής σου "school shootings, columbine, gun culture" ή κάτι παρεμφερές όλο και κάτι θα βρεις.

    Αυτός ο δεσμός είναι από τη Wikipedia


    Αυτός ο δεσμός είναι από τυχαίο site που μου έβγαλε το γκουγκλ

    Και εδώ
    είναι ό,τι βγάζει το site του BBC.


    LadyLuck
    22.06.2007, 02:52
    Αυτός που έγραψε το κείμενο σύγκρισης του Alice Cooper με τον Manson αν μη τι άλλο θα έλεγα ότι δεν ακούει τη μουσική τους... Τουλάχιστον σήμερα ο Cooper στην Αθήνα απέδειξε το πώς γίνεται να κάνεις show χωρίς να ξεφτυλιστείς
    absurdus_delirium
    22.06.2007, 12:27
    Παράθεση:

    Το μέλος LadyLuck στις 22-06-2007 στις 02:52 έγραψε...

    Αυτός που έγραψε το κείμενο σύγκρισης του Alice Cooper με τον Manson αν μη τι άλλο θα έλεγα ότι δεν ακούει τη μουσική τους... Τουλάχιστον σήμερα ο Cooper στην Αθήνα απέδειξε το πώς γίνεται να κάνεις show χωρίς να ξεφτυλιστείς



    Αν διάβαζες λίγο προσεκτικότερα αυτό που έγραψε αυτός, θα έβλεπες ότι αναφερόταν στις φάσεις που ο Alice Cooper αποκεφάλιζε εικονικά τον εαυτό του σε συναυλίες του, στη δεκαετία του '80. Αν αυτό εννοείς με το "κείμενο σύγκρισης" αν και ήταν μια απλή αναφορά.
    SOPHIA-MX-4EVER
    22.06.2007, 15:32
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 22-06-2007 στις 02:15 έγραψε...

    Το σχολείο είναι αυτό που είχε γίνει το μεγάλο μακελειό και είχε ακουστεί σε όλο τον κόσμο. Το ντοκυμανταίρ του Michael Moore (Fahrenheit 9/11 κλπ) Bowling for Columbine αυτό ακριβώς κοροϊδεύει: ότι από τη στιγμή που κάποιοι συντηρητικοί λένε πως ο Marilyn Manson είναι αυτός που ωθησε τα παιδιά στο μακελειό, γιατί να μην πω κι εγώ πως έφταιγε το μπόουλινγκ μιασ και -προτού πάνε στο σχολείο τους για να σφάξουν τους πάντες - πήγαν 6 η ώρα τα χαράματα και παίζανε μπόουλινγκ. Πιστεύω η ειρωνία είναι προφανής και εύστοχη. Από κει και πέρα αν γράψεις στη μηχανή αναζήτησής σου "school shootings, columbine, gun culture" ή κάτι παρεμφερές όλο και κάτι θα βρεις.

    Αυτός ο δεσμός είναι από τη Wikipedia


    Αυτός ο δεσμός είναι από τυχαίο site που μου έβγαλε το γκουγκλ

    Και εδώ
    είναι ό,τι βγάζει το site του BBC.





    σελιδες στα ελληνικα υπαρχουν??
    to google παντως δεν μου βγαζει
    LadyLuck
    22.06.2007, 18:13
    Κατάλαβα ότι μιλάμε για το και καλά show των δύο αυτών και επιμένω ότι δεν έχει καμία σχέση... Και χθες στην Αθήνα ο Alice Cooper αποκεφάλισε... τον εαυτό του αλλά δε νομίζω ότι έχουν σχέση αυτά με τον Merilyn Manson. Ο μεν τα κάνει για να ευχαριστήσει το κοινό του -ας πούμε- και ο δε για να το παίξει "περίεργος"
    ioannaD
    06.07.2007, 17:48
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 01-06-2007 στις 18:31 έγραψε...

    Ας πω κ εγω τη γνωμη μου μιας κ εθεσα το θεμα
    Εγω γουσταρω τα τραγουδια του (κ τις διασκευες)
    μ'αρεσει ο ιδαιτερος τροπος που τραγουδαει!!!
    ΑΛΛΑ!!!
    Αν ισχυουν ολα αυτα που ακουγονται,
    ο τυπος, το λιγοτερο ειναι, ειναι ψυχοπαθης
    κ πρεπει να τον κλεισουν μεσα
    Ομως πιθανοτατα ολα αυτα γινονται μονο για διαφημιση
    δεν μπορω να πιστεψω πως πραγματι εχει βγαλει τα πλευρα του (και για ποιο λογο, μαλιστα!!!!!ΕΛΕΟΣ)
    οτι εχει βγαλει το ματι του κ εχει βαλει γυαλινο
    οτι ειχε ωθησει δυο παιδια να σκοτωσουν τους συμμαθητες τους
    οτι σε μια συναυλια LIVE εκοψε το κεφαλι μιας αγελαδας
    ΜΕ ΠΡΙΟΝΙ omg!!!!
    καλα δεν λεω αλλα......
    τι λετε εσεις γι ολα αυτα?
    πιστευετε οτι αληθευουν?

    ΟΣΟ Α Γ Α Π Α Ω ΜΕΝΩ ΠΙΣΩ!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOPHIA-MX-4EVER στις 01-06-2007 18:32 ]






    ΕΛΕΟΣ!!! ειναι ολα μ......! ελεος! τι βλακειες για αγελαδες και πλευρα? ειδικα αυτο για τα πλευρα, το ακουω πολυ καιρο....ελεος. ο τυπος ειναι μια χαρα φυσιολογικος. τον ξερω πολυ καλα τον manson. Ολα ειναι φήμες
    tolis_ch
    06.07.2007, 18:35
    Πες τα ioannaD...o manson ειναι μια χαρα οπως λες και συμφωνω 100% μαζι σου..ο ανθρωπος οχι μονο ειναι μια χαρα αλλα και στεκει και μια χαρα και οπως ειχα γραψει και αρκετα παλιοτερα σε αυτο το τοπικ καθε συνεντευξη του manson ειναι ξεχωριστη καθεσαι και διαβαζεις τισ αποψεις του και βλεπεις οτι ο ανθρωπος στεκει οπως ολοι και εχει να πει σοβαρα πραγματα...MaNsOn RuLeZZZZ
    hara16
    07.07.2007, 16:28
    θα συμφωνησω κ εγω με την ioanna κ τον toli..αυτα π ακουσα για πλευρα κ τετοια μ φανηκαν πολυ περιεργα...δν μπορεσα να τα πιστεψω!!ΕΛΕΟΣ..Ας γνωρισουν πρωτα τον ανθρωπο κ μετα να μιλησουν..
    absurdus_delirium
    07.07.2007, 19:18
    Παράθεση:

    Το μέλος LadyLuck στις 22-06-2007 στις 18:13 έγραψε...

    Κατάλαβα ότι μιλάμε για το και καλά show των δύο αυτών και επιμένω ότι δεν έχει καμία σχέση... Και χθες στην Αθήνα ο Alice Cooper αποκεφάλισε... τον εαυτό του αλλά δε νομίζω ότι έχουν σχέση αυτά με τον Merilyn Manson. Ο μεν τα κάνει για να ευχαριστήσει το κοινό του -ας πούμε- και ο δε για να το παίξει "περίεργος"



    Και -εκτός απ' το αλάνθαστό σου κριτήριο για την "αυθεντικότητα" ενός καλλιτέχνη- που ακριβώς στηρίζεις τους χαρακτηρισμούς σου; Νομίζω το αν είναι ποζεράς ή όχι θα φανεί σε λίγα ακόμη χρόνια..



    Κοίτα να δεις! Μπορεί μέχρι και να αρθρώνει και λόγο! Γουάου! Αναρωτιέμαι: δεν τον ενοχλούν τα "πλευρά που λείπουν";