ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Λογοκρισία σε έργο τέχνης

    alex3
    08.06.2007, 19:12
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 08-06-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 08-06-2007 στις 16:04 έγραψε...

    Δεν έχω καταλάβει που διαφωνούμε...Ο καθένας πρέπει να έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει και να ονομάζει τέχνη ότι καταλαβαίνει ως τέτοιο, και να κρίνεται μόνο από το κοινό ή/και την Ιστορία..Πάντως όχι από τον Εισαγγελέα...



    Ο Εισαγγελέας εφαρμόζει κάποιο νόμο.
    Ο νόμος ορίζει κάποια θέματα π.χ.δεν επιτρέπεται να προσβάλλεις την σημαία ή τον εθνικό ύμνο ή ότι άλλο τέλος πάντων..
    Αν πάω εγώ στην Πάνια και αρχίσω να λέω τον εθνικό ύμνο με ..μπινελίκια αντί για τους κανονικούς στίχους (και χωρίς μπιπ) και κουνάω και μια σημαιούλα ελληνική(ή τουρκική..!) που πάνω έχω κρεμάσει δονητές,τι θα γίνει?
    Πιστεύεις ότι θα πρέπει να παρέμβει Εισαγγελέας ή όχι?

    Εγώ λέω ναι.
    Και αν ακριβώς το ίδιο το κάνω βίντεο σε μια έκθεση και το παρουσιάσω ως έργο τέχνης??????

    Υποθέτω πως ο εισαγγελέας σωστά εφάρμοσε το νόμο, αν και σε κάποιες παραπομπές της EydokiaPreka και της nefos υπάρχει και μια σχετική επιχειρηματολογια περί του αντιθέτου...Έστω όμως, ότι εφάρμοσε το νόμο...Η δική μου η θέση αφορά στην ουσία της λογοκρισίας...δεν πάω να ορίσω τι είναι και τι δεν είναι τέχνη...θεωρώ απαράδεκτο για μια κοινωνία που βαυκαλίζεται να αυτοαποκαλείται δημοκρατική, την ύπαρξη οποιασδήποτε μορφής λογοκρισίας, για οποιοδήποτε θέμα και μάλιστα σε συνδυασμό με αστυνομική καταστολή, ανεξαρτητα αν προσβάλλει την αισθητική μου, την ιδεολογία μου ή τη θρησκεία μου, με μόνη ίσως προυπόθεση, να απευθύνεται σε ενηλίκους...φαντάζομαι πως, στην Ελλάδα,οι Monthy Paithons θα είχαν καταδικαστεί ισόβια...Εννοώ, εν τέλει, να υπερασπίζομαι συστηματικά και ξεροκέφαλα το δικαίωμά σου να έχεις εντελώς διαφορετική άποψη, θέση και εκτίμηση για τη ζωή και τα πράγματα από μένα...και να μπορείς να τη λες όπου και όπως και όποτε θές...
    ...και, διαφωνώντας, να μένω και φίλος σου...!!!


    GL
    08.06.2007, 19:49
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 07-06-2007 στις 19:39 έγραψε...

    @GL

    ρε συ...το θέμα εδώ δεν είναι τι είναι τέχνη, αλλά ποιά είναι η ουσία της λογοκρισίας...εμένα ας πούμε με προσβάλλει και με εξοργίζει η εκπομπή της Πάνια, που απευθύνεται στα ταπεινότερα καννιβαλικά ανθρώπινα ένστικτα...και είναι απείρως προσβλητικότερη από το πόνημα της Στεφανή...όχι σε σχέση με σύμβολα, που χωρίς τον ανθρώπινο νου και την ιστορία δεν είναι τίποτε απολύτως, αλλά σε σχέση με την ίδια την ανθρώπινη υπόσταση...αυτήν(όχι την ανθρώπινη υπόσταση...), ποιός θα τη συλλάβει...?? Η AGB μήπως...( καταργήθηκε και η KGB, για να ελπίζαμε......)


    Bρε συ Αλεξαντρε μου καταλαβαμε και οι δυο οτι διαφωνουμε!

    1α) Αυτο περι λογοκρισιας στο απαντησαν τα παιδια πιο πανω! Δεν υπαρχει νομος?? Εστω αυτος ο παμπαλαιος νομος!! Δεν καταλαβα γιατι να εφαρμοζεται ο νομος σε εμενα τον μικρο οταν λεω τον αλλο μαλακα στο δρομο και αυτος μου κανει μηνυση περι εξιβρυσης και να μην εφαρμοζεται στην καθε κυρια Στεφανη......????

    1β) Μπορω να σου πω οτι διαφωνω και με αυτα που λες για την Αννιτα. Για την δικη μου νοημοσυνη ειναι κατι που δεν θα το παρακολουθουσα, ομως σεβομαι ολους αυτους που ευτυχως η δυστυχως επενδυουν τα ονειρα τους πανω στην Αννιτα! Ειναι μια αλλη κουβεντα ομως αυτο και θα ξεφυγουμε υπερβολικα!!!

    2) Κατα την προσωπικη μου αποψη αυτο που εκανε η Στεφανη δεν ειναι "πονημα" οπως λες, αλλα "καταπονημα" της προσωπικης μου αισθητικης.....(ψψψψ το λεω παλι η κουφαλα!! )


    Παράθεση:

    Με προσβάλλει απείρως περισσότερο που 30ντάρηδες με βioγραφικά που ντρέπεσαι να ακουμπήσεις ζητιανεύουν άνευ όρων μια οποιδήποτε εργασία των 600 ευρώ...με προσβάλλει απείρως περισσότερο που ενώ οι οικονομικοί μετανάστες στήριξαν-αν όχι έσωσαν- την ελληνική οικονομία, εμείς τους έχουμε πολίτες Β' κατηγορίας, ξεχνώντας τους παππούδες μας στο Βέλγιο και τη Γερμανία-ή ίσως ακριβώς γι' αυτό...


    Συμφωνω και επαυξανω.....


    Παράθεση:

    "Ντάξει...μπορώ να γράφω μέρες για την Ελλάδα που με πληγώνει και με τρομάζει και με εξοργίζει...Οι Ελληνοχριστιανοί που υποστηρίζουν την αποκαθήλωση του έργου της Στεφανή είναι η ίδιοι που αύριο θα κατέβουν με τα τανκς για να μας σώσουν από τον καπιταλισμό ή τον κομμουνισμό, από τη φυλετική επιμειξία ή καθαρότητα, από το Θεό ή τον Αλλαχ, από τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναικό και πάει λέγοντας...Αλήθεια, λέγοντας αυτό το τελευταίο...Από τον Κόκκαλη και το Βαρδινογιάννη κι ό,τι εκπροσωπούν...ποιός θα μας σώσει...???


    1) Και εμενα με πληγωνει η Ελλαδα! Με πληγωνουν παρα πολυ αυτοι οι ελληνοχρηστιανοι με φασιστικες αντιληψεις που πανε και τα σπανε για τον Τελευταιο Πειρασμο και τον Κωδικα Ντα Βιντσι στο ονομα μιας καθαρης Ελλαδας και θρησκειας τρομαρα τους. Απο την αλλη ομως με πληγωνουν και τα αριστεροφασιστικα στοιχεια της μειοψηφιας που στο ονομα μιας ανεξελενκτης καταληψομανιας στελνουν στον κουβα των αχρηστων καθε εννοια δημοκρατιας(οι υποτιθεμενοι δημοκρατες) αποφασιζοντας οντας 30-40 νοματεοι για το μελλον εκατονταδων φοιτητων που ηθελαν να γυρισουν στις σχολες τους στις προσφατες καταληψεις....

    Ειναι τα δυο ακρα αυτης εδω της χωρας που τα βλεπουμε σε δραση πολλα χρονια τωρα! Κανεις δεν κανει κατι για αυτες τις καταστασεις μιας και βολευουν.....

    2) Φιλε Αλεξαντρε, εδω στην Ελλαδα το ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ ειναι αυτο που πουλαει παντα! Οταν προκαλεις τον αλλον με τον ενα η με τον αλλον τροπο γινεσαι αυτοματα και αντικειμενο προς δημοσιοποιηση!!

    Εμενα η τεχνη της Στεφανη μου προκαλεσε αηδια!! Οχι μονο αυτο καθαυτο το εργο, αλλα το ολο τεχνασμα προβολης του!! Για αυτο καθαυτο το εργο μιλησα παραπανω....

    3) Συγνωμη, να ρωτησω κατιτις?? Και εμενα ποιος μου εγγυαται οτι αυτοι οι ΑΓΝΩΣΤΟΙ που πηραν τηλεφωνο τους μπατσους δεν ηταν βαλτοι??? Λιγες φορες το εχουμε δει αυτο εδω???

    4α) Σαν γνησιος Γαυρος περιμενω απο τον Κοκκαλη να κανει μεταγραφες για την Θρυλαρα!! Αν δεν μας κανει παλι να τρεχουμε στα αεροδρομια να υποδεχτουμε τους νεους Ριβαλντους θα τον στησω στον τοιχο διπλα στη Στεφανη!!

    4β) Ποιος Θα μας σωσει απο τους ΒαρδινογιαννοΚοκκαλεους?? Μα φυσικα μς εσωσε καποιος.....

    Ο Ρεχαγκελ........
    asxetos
    08.06.2007, 19:50

    Λιγη ιστορια δεν βλαπτει μιας και ανεφερε η φιλη athanasp για τους τυφλους(περι μοντερνας τεχνης) Ελληνες. Φυσικα φιλη athanasp δεν πρεπει να φιμωνεσαι απο οποιοδηποτε καλλιτεχνη. Εγω ομως σε ερωτω. Εχει δικαιωμα καθε εξουσια να επικηρρυτει ενα καλλιτεχνη, και να ζηταει τη συλληψη του, για ενα εργο τεχνης, οτι και να ειναι αυτο;

    Απο την πρωτη στιγμη της κατακτησης της Ελλαδας απο τους γερμανους, οι ναζι προσπαθουσαν με καθε τροπο να αποδειξουν την αιματολογικη αλλα κυριως την πνευματικη/ιδεολογικη τους συγγενεια με τους αρχαιους Ελληνες. Γι αυτο καθιερωσαν ως μοναδικη αποδεκτη καλλιτεχνικη εκφραση τον νατουραλισμο προκειμενου να δειχθει μια αδιασπαστη συνεχεια με τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο τον οποιο ο ναζισμος προσπαθησε να υιοθετησει , αφου ο ιδιος δεν δημιουργησε τεχνη -για λογους που θα αναφερθουν.
    Καθε ειδος διαφορετικοτητας στην καλλιτεχνικη εκφραση, καθετι που θα μπορουσε να αποτελεσει σημαδι η υπονοια ανατρεπτικοτητας και επαναστατικοτητας, κυνηγηθηκε αγρια. Αυτο που επρεπε να τονιστει ηταν το σταθερο, το αμεταβλητο, το αιωνιο, η διαχρονικη αξια, κληρονομος της οποιας ειναι ο ναζισμος.
    Η τεχνη απο αισθητικο αντικειμενο γινεται βιολογικο, εξηγειται με ορους "αντικειμενικους" και "αιωνιους", η καλλιτεχνικη εκφραση αποτελει την αποδειξη της "αιωνιας" αρειας φυλης.
    Η ναζιστικη νοοτροπια βρισκει στην αναγνωρισμενη ανα τους αιωνας τεχνη τα στοιχεια εκεινα που θα της δωσουν κυρος, απολυτοτητα, και αισθηση κυριαρχιας.
    Βρισκει ενα κωδικα επικοινωνιας ενιαιο, αδιασπαστο, και απολυτα αντικειμενικο, που δεν επιτρεπει κανενα ξεστρατισμα.
    Συντελειται δηλ. με τον ναζισμο το τελειο αναποδογυρισμα/παρερμηνεια της αρχαιοελληνικης τεχνης και φιλοσοφιας. Η αρχαιοελληνικη σκεψη απο λικνο αμφισβητησης μετατρεπεται σε απολυτο δογμα, σε μονοχνωτο καναλιζαρισμενο υποκαταστατο σκεψης.
    Αφου λοιπον κατορθωσε ο ναζισμος να μετατρεψει την "αιωνια τεχνη" σε οργανο προπαγανδας των ιδεων του, το μονο πλεον εμποδιο στον τομεα της καλλιτεχνικης εκφρασης ηταν ο μοντερνισμος ο οποιος αμφισβητουσε καθε αιωνιοτητα, καθε αληθεια, καθε σταθεροτητα, καθε αντικειμενοκοτητα, προτασσοντας στην θεση τους τον υποκειμενικο παραγοντα, την αμφισβητηση των αξιων, ακομα και την καταστροφη.

    Για ολους αυτους τους λογους, ο ναζισμος ηταν αδυνατον να στραφει προς τον μοντερνισμο η να δημιουργησει δικη του τεχνη. Ο μοντερνισμος δημιουργουσε, δεν αναπαρηγαγε οπως ενα μεγαλο μερος της τεχνης απο την αναγεννηση και μετα. Γι αυτο και ηταν επικινδυνος, ηταν ο αιρετικος και ανατρεπτικος παραγοντας απεναντι σε ενα νατουραλισμο που ως "αιωνια τεχνη" ομογενοποιουσε, υποτασσε το ατομο στην απολυτη και αντικειμενικη "αληθεια".



    Οι ναζι παραποιουσαν τα παντα. Ηταν οι καλλιτεχνες του καλπικου. Ο "αντιδραστικος μοντερνισμος" ηταν ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ,ΕΡΓΑΛΕΙΑΚΟΣ,ΑΚΡΩΣ ΚΑΛΠΙΚΟΣ. Καμμια σχεση με την ουσια και τη φιλοσοφια του μοντερνισμου, με την ρηξικελευθη ματια του.
    Αλλα ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις που ο μοντερνισμος ετεινε να μεταβληθει σε παραγοντα συντηρησης,υπηρχε παντοτε μια στροφη στο παρελθον που φλερταρε με τον μιμητισμο(υπαρχουν πχ στην ποιηση την αρχιτεκτονικη κα).
    Υπηρχε δηλ.μια "διαφωνια" προς την ολη φιλοσοφια του μοντερνισμου.
    Οι ναζι κυνηγησαν αγρια τον μοντερνισμο. Ο μοντερνισμος στην ναζιστικη γερμανια απαγορευτηκε.
    Και ειναι ευνοητο, διοτι ο μοντερνισμος, ως καλλιτεχνικη εκφραση της υποκειμενικοτητας στηριχθηκε στην πρωτοβουλια.ποια πρωτοβουλια ομως μπορει να εχει ο καλλιτεχνης υπο φασιστικο/ναζιστικο καθεστως?
    Οι ναζι ηθελαν και πιστευαν πως εκαναν τεχνη για την αιωνιοτητα, για τον αιωνα τον απαντα. Και μονο αυτη η ιδεοληψια του ναζισμου θετει την φιλοσοφια του μοντερνισμου στο εντελως αντιθετο ακρο.
    Η ναζιστικη πλαστικη τεχνη ηταν τιγκα σε ολους αυτους που λογω της ανοδου του μεταφυσικου ανορθολογισμου επιστρεφουν ξανα ως λατρεια του δωδεκαθεου. Απολλωνες, Ερμηδες, Προμηθεις, Ατλαντες, Κυκνοι, Αφροδιτες και δεν συμμαζευεται.

    Την αντικειμενικοτητα και την απολυτοτητα που επεδιωκε με αυτον τον τροπο ο ναζισμος, την ενσαρκωνε η προσωποποιηση της απολυτοτητας και της αιωνιας αληθειας, ο φυρερ και ο λογος του, η απολυτη ενσαρκωση του ολου που καταστρεφει καθε επικινδυνη διαφορετικοτητα.
    Ο φυρερ που στους λογους του υποστηριζε τον αφανισμο καθε διαφορετικοτητας,καθε υποκειμενικοτητας, και την ενσωματωση των παντων στη θεληση του ενος, πως ηταν δυνατον να δεχθει και να υιοθρτησει τον μοντερνισμο?
    Ειδικοτερα ο (γερμανικος) εξπρεσσιονισμος που κυνηγηθηκε αγρια απο τον ναζισμο, βρεθηκε στο στοχαστρο ακομα και του Λουκατς, του μαρξιστη αυτου στοχαστη, στο ονομα μιας ολοτητας και αντικειμενικοτητας που κρατουσε την καταγωγη της απο την γερμανικη ολιστικη παραδοση και τον μπαμπα Χεγγελ.

    Αυτο τι κυνηγι που υπεστη ο εξπρεσσιονισμος απο τους ναζι, που τον χαρακτηρισαν ως "εκφυλισμενη τεχνη" ενω οι δημιουργοι του κλεινονταν στα στρατοπεδα συγκεντρωσης, τρελαινονταν η δολοφονουνταν, ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ Η ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΑΖΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ,ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΚΦΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΤΗΝ "ΑΣΧΗΜΙΑ" ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΥ.

    Ο Χιτλερ ειπε: «Χωρίς αυτοκινητα, κινηματογραφο με ηχο, και ασυρματο [δεν νοειται] νικη του Εθνικοσοσιαλισμου».

    Παραθετω μια γερμανικη αφισα του 1936 που φερει το μηνυμα: «Ο Φυρερ υποσχεται αυτοκινητα στη Γερμανια».

    Motor= μηχανη, κινητηρας. Motorisierung= εκμηχανιση;


    "Αν η εργασία ήταν καλό πράγμα, τότε γιατί μας πληρώνουν για να τη κάνουμε".



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 08-06-2007 19:57 ]






    [/b]Καθε φασισμος, οποια μορφη κι αν παιρνει, ανατρεχει στο "ενδοξο παρελθον" για να βρει αιωνιες ριζες και διαχρονικες αξιες καλλιτεχνικης εκφρασης που θα του αποδωσουν απολυτοτητα και μορφη αιωνιας αληθειας.
    Καθε μορφη εκφρασης διασπαστικη, υποκειμενικη, νεωτερικη, αιρετικη, που θετει την ιδια την ολοτητα υπο αμφισβητηση, χαλαει την "μαγιονεζα" , και γι αυτο οσο υπαρχει ολοκληρωτισμος η διαφορετικη αυτη εκφραση θα βρισκεται υπο συνεχη διωγμο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 08-06-2007 20:06 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 08-06-2007 20:08 ]


    επισυναπτόμενα: motorization.jpg quino1nxfouc.jpg 
    GL
    08.06.2007, 20:58
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 06-06-2007 στις 03:03 έγραψε...

    Υπαρχει Αμερικανικος λαος? (ωστε να εχει κοινη ιστορια )
    Υπαρχει Αμερικανικο εθνος? (ωστε να εχει και κοινα εθνικα συμβολα)
    Υπαρχουν πολιτες στην Αμερικη? (ωστε να ξερουν τουλαχιστον τι σημαινει πολιτης )
    Εφαρμοζεται στην πραξη το Αμερικανικο συνταγμα ?
    Προστατευονται τα δικαιωματα του Αμερικανου πολιτη, εναντι της κρατικης παρεμβατικοτητας ?
    Αμερικανικη αστυνομια ?
    Αμερικανικη δικαιοσυνη?
    ...................................................................................
    Και το κορυφαιο.... Η Αμερικη ως παραδειγμα.....
    (προς αποφυγην μηπως ????)


    Θα μου επιτρεψετε φιλες και φιλοι να βγω εντελως ΟFF TOPIC!! Εντελως μα εντελως ομως! Θελω να απαντησω απο την μερια μου στις παραπανω ερωτησεις της mnk.

    Αγαπητη μου σε καλω να παμε μια βολτα. Να ξεκινησουμε απο τη Νεα Υορκη, να κατεβουμε προς Μαιαμι μερια και το Ταρπον Σπρινγκς. Στη συνεχεια να παμε διπλα προς τη πολυταραχη και υπεροχα μυστηριακη νεγρικη Νεα Ορλεανη, επειτα να ανηφορησουμε προς Σικαγο μερια κανοντας μια σταση στην Βιρτζινια για να σου δειξω τα μερη που ο παππους μου εφαγε τα νιατα του για να μεγαλωσει την οικογενεια του. Απο εκει και περα αν θες τραβαμε προς το φαρ ουεστ! Πιστεψε με εχει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η ενδοχωρα, θα βρεις και μπολικους ερυθροδερμους, ασε τι ακους για την εξαφανιση τους! Οι αυθεντικοι ινδιανοι της βορειας Αμερικης υπαρχουν ακομα εκει!
    Απο τη Λουιζιανα μεχρι το Κεντακι και απο τη Γιουτα ως την Καλιφορνια θα βρεις ενδιαφεροντα πραματα να μελετησεις!!

    Επισης πιστεψε με οτι θα βρεις μεγαλη φτωχεια και πολυ μιζερια πισω απο τα φανταχτερα Χολιγουντιανα πεζοδρομια....Θα ακουσεις πολλα προβληματα, θα δεις πολλους αναλφαβητους! Θα ρωτας για Ελλαδα και θα σου λενε οτι ειναι σως για τις french fries. Θα δεις πολλους αρουραιους και κατσαριδες στους υπονομους της Νεας Υορκης και του Σαν Φραντσισκο. Θα συναντησεις υπογειες πολεις αστεγων που ζουν το δικο τους αμερικανικο ονειρο: Να βρουν μια χτεσινη εφημεριδα New York Times και να την καψουν για να ζεσταθουν!!

    Θα δεις ολη μα ολη την αντιθεση που βλεπεις σε οποιαδηποτε κοινωνια του κοσμου, θα την δεις ομως μεσα στην υπερβολη μιας τεραστιας χωρας!! Παρ' ολα αυτα:

    1) Ναι! Πιστευω υπαρχει Αμερικανικος λαος ΠΛΕΟΝ!

    2) Ναι! Υπαρχει Αμερικανικο Εθνος, ΠΛΕΟΝ!

    3) Ναι! Υπαρχουν Αμερικανοι πολιτες, οχι μονο αυτοι που βλεπεις στις ταινιες με τα χαμπουργκερ στο χερι! Υπαρχουν και αλλοι......και αλλοι.....και αλλοι.....(υπαρχουν και εκατομυρια καθοδηγουμενοι!!)

    4) Ναι! Νομιζω οτι σε αυτο το κρατος εφαρμοζεται το Συνταγμα του, οταν εχει τη δυνατοτητα ο νομος να αποκαθηλωνει εναν Νιξον για τα σκανδαλα στα οποια συμμετειχε! Και επισης πιστευω οτι υπαρχει συνταγμα οταν υποχρεωνεται καποιος κυριος Κλιντον να δινει αναφορα στον λαο για τα "Κλαρινα" της δεσποινις Μονικας Λεβινσκι....

    5) Δικαιωματα του πολιτη?? Μα φυσικα το υπερτατο δικαιωμα του καθε πολιτη εκει ειναι καποιο ονειρο, που καποιοι το ονομασαν αμερικανικο ονειρο και φευγαν καραβιες απο την Ευρωπη και αλλου για να το διεκδικησουν!! Καποιοι απο αυτους γυρισαν πισω οντας πλουσιοι δολαριόμαγκες και το παιζουν progressive Hot Stuff!

    6) Κρατικη Παρεμβατικοτητα??? Που??? Πες μας τωρα οτι μιλας για τις Ηνωμενες Πολιτειες των Σοβιετ της Αμερικης!!

    7) Η Αμερικη ως παραδειγμα προς αποφυγη?? Που????

    α) Μπορει να εβγαλε εναν Μακαρθυ.....αλλα εβγαλε και εναν Γουντι Γκαθρι!

    β) Μπορει να εβγαλε μπαμπα και γιο Μπους, αλλα εβγαλε και εναν Μαρτιν Λουθερ Κινγκ!

    γ) Μπορει να εβγαλε εναν ασπρομαυρο Μαικλ Τζακσον, αλλα εβγαλε και εναν Ντυλαν και μια Μπαεζ!

    δ) Για να σε προλαβω θα σου πω και το αλλο! Ναι! Εβγαλε και εναν Μπιν Λαντεν! Καθε λιγο και λιγακι βγαζει και απο εναν....
    Ομως καποια στιγμη καποτεεεεεε τα ιδια τα κατασκευασματα της θα την αποκαθηλωσουν απο αυτοκρατορια που ειναι τωρα και θα γινει αυτο που ελεγε ο Γουντι Γκαθρι σε εκεινο το υπεροχο παλιο τραγουδακι του :

    "This Land is your Land...."

    Υ.Γ: Σορρυ που εφυγα ΤΕΛΕΙΩΣ απο το θεμα! Αλλα δεν μπορουσα να μην το κανω, σεβομαι το παρελθον το δικο μου αλλα κυριως το παρελθον αυτων που μεγαλωσαν εκει ωστε να ειμαι εγω εδω τωρα!!


    asxetos
    08.06.2007, 21:10
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 08-06-2007 στις 20:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 06-06-2007 στις 03:03 έγραψε...

    Υπαρχει Αμερικανικος λαος? (ωστε να εχει κοινη ιστορια )
    Υπαρχει Αμερικανικο εθνος? (ωστε να εχει και κοινα εθνικα συμβολα)
    Υπαρχουν πολιτες στην Αμερικη? (ωστε να ξερουν τουλαχιστον τι σημαινει πολιτης )
    Εφαρμοζεται στην πραξη το Αμερικανικο συνταγμα ?
    Προστατευονται τα δικαιωματα του Αμερικανου πολιτη, εναντι της κρατικης παρεμβατικοτητας ?
    Αμερικανικη αστυνομια ?
    Αμερικανικη δικαιοσυνη?
    ...................................................................................
    Και το κορυφαιο.... Η Αμερικη ως παραδειγμα.....
    (προς αποφυγην μηπως ????)


    Θα μου επιτρεψετε φιλες και φιλοι να βγω εντελως ΟFF TOPIC!! Εντελως μα εντελως ομως! Θελω να απαντησω απο την μερια μου στις παραπανω ερωτησεις της mnk.

    Αγαπητη μου σε καλω να παμε μια βολτα. Να ξεκινησουμε απο τη Νεα Υορκη, να κατεβουμε προς Μαιαμι μερια και το Ταρπον Σπρινγκς. Στη συνεχεια να παμε διπλα προς τη πολυταραχη και υπεροχα μυστηριακη νεγρικη Νεα Ορλεανη, επειτα να ανηφορησουμε προς Σικαγο μερια κανοντας μια σταση στην Βιρτζινια για να σου δειξω τα μερη που ο παππους μου εφαγε τα νιατα του για να μεγαλωσει την οικογενεια του. Απο εκει και περα αν θες τραβαμε προς το φαρ ουεστ! Πιστεψε με εχει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η ενδοχωρα, θα βρεις και μπολικους ερυθροδερμους, ασε τι ακους για την εξαφανιση τους! Οι αυθεντικοι ινδιανοι της βορειας Αμερικης υπαρχουν ακομα εκει!
    Απο τη Λουιζιανα μεχρι το Κεντακι και απο τη Γιουτα ως την Καλιφορνια θα βρεις ενδιαφεροντα πραματα να μελετησεις!!

    Επισης πιστεψε με οτι θα βρεις μεγαλη φτωχεια και πολυ μιζερια πισω απο τα φανταχτερα Χολιγουντιανα πεζοδρομια....Θα ακουσεις πολλα προβληματα, θα δεις πολλους αναλφαβητους! Θα ρωτας για Ελλαδα και θα σου λενε οτι ειναι σως για τις french fries. Θα δεις πολλους αρουραιους και κατσαριδες στους υπονομους της Νεας Υορκης και του Σαν Φραντσισκο. Θα συναντησεις υπογειες πολεις αστεγων που ζουν το δικο τους αμερικανικο ονειρο: Να βρουν μια χτεσινη εφημεριδα New York Times και να την καψουν για να ζεσταθουν!!

    Θα δεις ολη μα ολη την αντιθεση που βλεπεις σε οποιαδηποτε κοινωνια του κοσμου, θα την δεις ομως μεσα στην υπερβολη μιας τεραστιας χωρας!! Παρ' ολα αυτα:

    1) Ναι! Πιστευω υπαρχει Αμερικανικος λαος ΠΛΕΟΝ!

    2) Ναι! Υπαρχει Αμερικανικο Εθνος, ΠΛΕΟΝ!

    3) Ναι! Υπαρχουν Αμερικανοι πολιτες, οχι μονο αυτοι που βλεπεις στις ταινιες με τα χαμπουργκερ στο χερι! Υπαρχουν και αλλοι......και αλλοι.....και αλλοι.....(υπαρχουν και εκατομυρια καθοδηγουμενοι!!)

    4) Ναι! Νομιζω οτι σε αυτο το κρατος εφαρμοζεται το Συνταγμα του, οταν εχει τη δυνατοτητα ο νομος να αποκαθηλωνει εναν Νιξον για τα σκανδαλα στα οποια συμμετειχε! Και επισης πιστευω οτι υπαρχει συνταγμα οταν υποχρεωνεται καποιος κυριος Κλιντον να δινει αναφορα στον λαο για τα "Κλαρινα" της δεσποινις Μονικας Λεβινσκι....

    5) Δικαιωματα του πολιτη?? Μα φυσικα το υπερτατο δικαιωμα του καθε πολιτη εκει ειναι καποιο ονειρο, που καποιοι το ονομασαν αμερικανικο ονειρο και φευγαν καραβιες απο την Ευρωπη και αλλου για να το διεκδικησουν!! Καποιοι απο αυτους γυρισαν πισω οντας πλουσιοι δολαριόμαγκες και το παιζουν progressive Hot Stuff!

    6) Κρατικη Παρεμβατικοτητα??? Που??? Πες μας τωρα οτι μιλας για τις Ηνωμενες Πολιτειες των Σοβιετ της Αμερικης!!

    7) Η Αμερικη ως παραδειγμα προς αποφυγη?? Που????

    α) Μπορει να εβγαλε εναν Μακαρθυ.....αλλα εβγαλε και εναν Γουντι Γκαθρι!

    β) Μπορει να εβγαλε μπαμπα και γιο Μπους, αλλα εβγαλε και εναν Μαρτιν Λουθερ Κινγκ!

    γ) Μπορει να εβγαλε εναν ασπρομαυρο Μαικλ Τζακσον, αλλα εβγαλε και εναν Ντυλαν και μια Μπαεζ!

    δ) Για να σε προλαβω θα σου πω και το αλλο! Ναι! Εβγαλε και εναν Μπιν Λαντεν! Καθε λιγο και λιγακι βγαζει και απο εναν....
    Ομως καποια στιγμη καποτεεεεεε τα ιδια τα κατασκευασματα της θα την αποκαθηλωσουν απο αυτοκρατορια που ειναι τωρα και θα γινει αυτο που ελεγε ο Γουντι Γκαθρι σε εκεινο το υπεροχο παλιο τραγουδακι του :

    "This Land is your Land...."

    Υ.Γ: Σορρυ που εφυγα ΤΕΛΕΙΩΣ απο το θεμα! Αλλα δεν μπορουσα να μην το κανω, σεβομαι το παρελθον το δικο μου αλλα κυριως το παρελθον αυτων που μεγαλωσαν εκει ωστε να ειμαι εγω εδω τωρα!!






    Συμφωνω απολυτως μαζι σου GL , και θα συμπληρωσω περα απο πολλα αλλα ονοματα που θα μπορουσα να βαλω, μονο αυτο.(μιας και ειμαστε σε μουσικο σαιτ).
    Εβγαλε ολοκληρο B. B. KING


    Tren
    08.06.2007, 21:11

    Ανεξαρτητως αποψεων GL και Asxetos μπορω να σας διαβαζω με τις ωρες
    asxetos
    09.06.2007, 01:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 08-06-2007 στις 21:11 έγραψε...


    Ανεξαρτητως αποψεων GL και Asxetos μπορω να σας διαβαζω με τις ωρες





    thanks Tren το ιδιο και το αντίστροφο απο εμενα κυρία μου.

    Στο παρόν θρέντ είμαστε όλοι φίλοι θέλω να πιστεύω. Απλά ο καθένας έχει τη διαφορέτικότητα του. Ευτυχώς δηλ. γιατί αλλιώς θα είμασταν σαν τις πατάτες των Goodie's.......(τι είπα τώρα....μάλλον πρέπει να επανεξετάσω την σκέψη μου).

    asxetos - (Ένας απλός, αλλά σαφής ντα-ντα-ϊστής και ταοϊστής, με καταβολές υπερρεαλιστικές, το ομολογώ!!!)


    έργο του Μπουζιάνη με τον τίτλο "γυναικεία φιγούρα"



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 09-06-2007 01:11 ]


    επισυναπτόμενα: buzianis.jpg 
    margo
    09.06.2007, 02:36
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 08-06-2007 στις 19:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 08-06-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 08-06-2007 στις 16:04 έγραψε...

    Δεν έχω καταλάβει που διαφωνούμε...Ο καθένας πρέπει να έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει και να ονομάζει τέχνη ότι καταλαβαίνει ως τέτοιο, και να κρίνεται μόνο από το κοινό ή/και την Ιστορία..Πάντως όχι από τον Εισαγγελέα...



    Ο Εισαγγελέας εφαρμόζει κάποιο νόμο.
    Ο νόμος ορίζει κάποια θέματα π.χ.δεν επιτρέπεται να προσβάλλεις την σημαία ή τον εθνικό ύμνο ή ότι άλλο τέλος πάντων..
    Αν πάω εγώ στην Πάνια και αρχίσω να λέω τον εθνικό ύμνο με ..μπινελίκια αντί για τους κανονικούς στίχους (και χωρίς μπιπ) και κουνάω και μια σημαιούλα ελληνική(ή τουρκική..!) που πάνω έχω κρεμάσει δονητές,τι θα γίνει?
    Πιστεύεις ότι θα πρέπει να παρέμβει Εισαγγελέας ή όχι?

    Εγώ λέω ναι.
    Και αν ακριβώς το ίδιο το κάνω βίντεο σε μια έκθεση και το παρουσιάσω ως έργο τέχνης??????

    Υποθέτω πως ο εισαγγελέας σωστά εφάρμοσε το νόμο, αν και σε κάποιες παραπομπές της EydokiaPreka και της nefos υπάρχει και μια σχετική επιχειρηματολογια περί του αντιθέτου...Έστω όμως, ότι εφάρμοσε το νόμο...Η δική μου η θέση αφορά στην ουσία της λογοκρισίας...δεν πάω να ορίσω τι είναι και τι δεν είναι τέχνη...θεωρώ απαράδεκτο για μια κοινωνία που βαυκαλίζεται να αυτοαποκαλείται δημοκρατική, την ύπαρξη οποιασδήποτε μορφής λογοκρισίας, για οποιοδήποτε θέμα και μάλιστα σε συνδυασμό με αστυνομική καταστολή, ανεξαρτητα αν προσβάλλει την αισθητική μου, την ιδεολογία μου ή τη θρησκεία μου, με μόνη ίσως προυπόθεση, να απευθύνεται σε ενηλίκους...φαντάζομαι πως, στην Ελλάδα,οι Monthy Paithons θα είχαν καταδικαστεί ισόβια...Εννοώ, εν τέλει, να υπερασπίζομαι συστηματικά και ξεροκέφαλα το δικαίωμά σου να έχεις εντελώς διαφορετική άποψη, θέση και εκτίμηση για τη ζωή και τα πράγματα από μένα...και να μπορείς να τη λες όπου και όπως και όποτε θές...
    ...και, διαφωνώντας, να μένω και φίλος σου...!!!







    "..θεωρώ απαράδεκτο για μια κοινωνία που βαυκαλίζεται να αυτοαποκαλείται δημοκρατική, την ύπαρξη οποιασδήποτε μορφής λογοκρισίας, για οποιοδήποτε θέμα .."


    Απόλυτη ελευθερία έκφρασης δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.
    Με το που γεννήθηκε ο Λόγος, γεννήθηκε και η λογοκρισία.Σαν δίδυμα αδερφάκια.
    Υπήρχε πάντα,υπάρχει παντού,σε διάφορες μορφές,όσο υπάρχουν άνθρωποι που εκφράζονται και επικοινωνούν.
    Απλά στα δημοκρατικά καθεστώτα ασκείται πιο ήπια,π.χ.σε περίπτωση παράβασης κάποιου νόμου(και ο δημοκρατικός πολίτης οφείλει να τον σέβεται)ενώ σε ολοκληρωτικά καθεστώτα ασκείται για ψύλλου πήδημα και με σαφώς πολυπλοκότερες συνέπειες.

    Η Δημοκρατία ως πολίτευμα,λειτουργεί σύμφωνα με τη θέληση της πλειοψηφίας.
    Επίσης όλοι οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι του νόμου.(μερικοί βέβαια,θέλουν να είναι πιο ίσοι από τους άλλους).


    "..για οποιοδήποτε θέμα και μάλιστα σε συνδυασμό με αστυνομική καταστολή, ανεξαρτητα αν προσβάλλει την αισθητική μου, την ιδεολογία μου ή τη θρησκεία μου.."

    έτσι όπως μου τα λες εδώ,μάλλον έχουμε μπερδέψει τη Δημοκρατία με την Αναρχία.
    Απόλυτη ελευθερία του ατόμου χωρίς κανένα περιορισμό,άρνηση κάθε μορφής ελέγχου και εξουσίας,κατάργηση του κράτους?


    με μόνη ίσως προυπόθεση, να απευθύνεται σε ενηλίκους...

    ..αυτό το "ίσως"δεν θέλω!!!

    Γιατί βλέπω να ιδρύεται και στην Ελλάδα κόμμα παιδοφίλων εν ονόματι της "δημοκρατίας"και του υπέρμετρου φιλελευθερισμού που "φοριέται" πολύ τελευταία.

    Την ελευθερία που υπερασπίζεσαι,υπερασπίζομαι κι εγώ και την επιθυμεί κάθε άνθρωπος ,αλλά στη Γη των δισεκατομμυρίων ανθρώπων είναι σχετική η ελευθερία!


    Γιατί δεν είμαστε άγγελοι.. Η παιδική πορνογραφία που κατακλύζει το διαδίκτυο και "απολαμβάνουν" εκατομμύρια ενήλικες αρρωστημμένοι δύσμοιροι, δεν θέλουν τη" λογοκρισία" που περιορίζει τα γούστα τους.Θέλουν την "απόλυτη ελευθερία".
    Και σε πολλές περιπτώσεις ,το ξέρεις,γίνονται τέρατα στο όνομα της ελευθερίας ,αλλά μόνο ελευθερία δεν αποφέρουν.


    Η απόλυτη ελευθερία και η ιδεατή αναρχία του Ζήνωνα και των κυνικών φιλοσόφων όπου η κοινωνία των ανθρώπων είναι θεμελιωμένη στην αγάπη,χωρίς εξωτερικούς φραγμούς και νόμους μοιάζει μακρινή.

    Αυτή τη βρίσκεις μόνο μέσα σου,εσύ κι ο Θεός που λένε..


    "..Εννοώ, εν τέλει, να υπερασπίζομαι συστηματικά και ξεροκέφαλα το δικαίωμά σου να έχεις εντελώς διαφορετική άποψη, θέση και εκτίμηση για τη ζωή και τα πράγματα από μένα...και να μπορείς να τη λες όπου και όπως και όποτε θές..."




    "..και, διαφωνώντας, να μένω και φίλος σου...!!!"



    alex3
    18.06.2007, 17:57
    Κάνω μια απόπειρα ακόμα να ξεκαθαρίσω, margo, τα σημεία που διαφωνώ...

    Η συζήτησή μας δεν αφορά τη Δημοκρατία γενικότερα ως ισχύον πολίτευμα...'Εστω, αστική, κατευθυνόμενη και ατελή..

    Αφορά στη λογοκρισία στην Τέχνη και στα όριά της... Τέχνη εκτιθέμενη, σε συγκεκριμένο χώρο, με εισητήριο και εν γνώσει των περισσοτέρων πως η διργανωση αυτού του event συχνά φιλοξενεί αντισυμβατικά έργα.

    Είναι σα να προσβάλλομαι μπαίνοντας σε μια εκκλησία και βλέποντας μια γιαγια να ρίχνει από το υστέρημά της στο παγκάρι, μπροστα στα χρυσιποίκιλτα άμφια του δεσπότη...τι να κάνω, αν είμαι πλειοψηφία...??? Να απαγορεύσω τον οβολό???Όλη τη θρησκεία???Να αλλάξω το dress code των παπάδων???

    Αν σε (δεν είναι προσωπικό το "σε", είναι γενικό) προσβάλλει ένα έργο, μην το δεις...!!! Αυτοί που δεν τους προσβάλλει, έστω μικρή μειοψηφία, να μην το δουν???
    Με τι κριτήριο??? Καλώς, λοιπόν, κόπηκε από τις αίθουσες ο Τελευταίος Πειρασμός??? Άρα, να αποσυρθεί και το βιβλίο από τα βιβλιοπωλεία...και καλώς αφορίστηκε ο Καζατζάκης...Δηλαδή, άνθρωποι που τους προσβάλλει η ταινία και ΔΕΝ την έχουν δει, απαγορεύουν σε άλλους ανθρώπους να πάνε σε περιορισμένο χώρο(κιν/κη αίθουσα), να πληρώσουν εισιτήριο και να τη δουν, που ΔΕΝ τους προσβάλλει και θέλουν... Εμένα αυτό μου κάνει πολυ σκοταδιστικό, και κυρίως με σοκάρει η άποψη πως στην Τέχνη η λογοκρισία είναι θέμα πλεοψηφίας...

    Η ουσία αυτού που ισχυρίζομαι είναι πως, αν δεχτείς τη διαδικασία, τότε η ουσία - που η εκάστοτε πλειοψηφία θα ορίζει - μπορεί να είναι πολύ οδυνηρή. Αυτά...



    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 18-06-2007 18:00 ]


    alex3
    18.06.2007, 17:59
    PS Η γενικότερη μου άποψη είναι Αναρχική, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
    margo
    18.06.2007, 18:53
    Ας κάνω κι εγώ άλλη μια απόπειρα να ξεκαθαρίσω.

    Δεν συγκρίνω τις δύο περιπτώσεις.
    Την υστερία που επικράτησε έξω από τις αίθουσες για τον"τελευταίο πειρασμό" τη θεωρώ απαράδεκτη.Δηλαδή έβλεπες τη γριούλα που λες με τον οβολό,και δεν ξέρω κι εγώ ποιούς άλλους,να φωνάζουν,να βρίζουν και να χτυπάνε με ένα σταυρό στο χέρι!!

    Δεν θα σχολιάσω κατά πόσο ο Σκορτσέζε απέδωσε με την ταινία του το νόημα του βιβλίου,αλλά φυσικά δεν θα συμφωνούσα ποτέ να κοπεί,να αποσυρθεί το βιβλίο κλπ κλπ.
    Όσο για τον Καζαντζάκη ένα μπορώ να καταλάβω..ότι ήταν βαθιά θρησκευόμενος άνθρωπος με αναζητήσεις για το Θεό και την ύπαρξη, (άσχετα με το αν τον αφόρισαν ή όχι.)

    Για το συγκεκριμένο έργο που συζητάμε δεν με ενοχλεί διόλου ότι το κατέβασαν,απλά και μόνο διότι είναι ολοφάνερο ότι δεν πρόκειται για τέχνη,αλλά για εσκεμμένη πρόκληση και προσβολή συμβόλου,καθόλου τυχαία και με στόχο την προσωπική προβολή και όχι μόνο..

    Με λίγα λόγια δεν το θεωρώ λογοκρισία,απλά προστασία του εθνικού ύμνου.Επιτρέποντας σήμερα να παρουσιάζεται σε μια αίθουσα ένα αιδοίο με υπόκρουση τον εθνικό μας ύμνο,γιατί όχι αύριο,σε μια μεγαλύτερη αίθουσα(και σε λίγο στην τηλεόραση..) μια σημαία φιόγκος σε ένα πέος κ.ο.κ.

    Ε,δεν είναι λογοκρισία,απλή αξιοπρέπεια είναι!


    PS. Καλή η Αναρχία,αλλά πως την κατάντησαν..













    absurdus_delirium
    18.06.2007, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 18-06-2007 στις 18:53 έγραψε...

    απλά και μόνο διότι είναι ολοφάνερο ότι δεν πρόκειται για τέχνη,αλλά για εσκεμμένη πρόκληση και προσβολή συμβόλου,καθόλου τυχαία και με στόχο την προσωπική προβολή και όχι μόνο..





    Νομίζω ότι μπορείς να δεις όμως πως ό,τι λες είναι άποψή σου και μόνο. Καλά όλα αυτά που λέμε για αστυνόμευση και ελευθερία αλλά που είναι η γραμμή την οποία ονόμασες "αξιοπρέπεια";
    Η ιδέα της τιμής είναι κεντρική τόσο στον αντιεξουσιαστικό χώρο όσο και στον φασιστικό. Και, προσωπικά, αν είναι να μιλήσουμε με άκρα, προτιμώ να μπορεί και ο φασίστας και ο αναρχικός να φωνάξει αυτό που θέλει, να συνέλθει με ομοϊδεάτες του και να εκφραστεί. Αν και, προσωπικά, πιστεύω ότι τα άκρα σχεδόν πάντα λειτουργούν αντιελευθεριακά. Η αστυνόμευση όμως δεν είναι η λύση.
    Tren
    18.06.2007, 22:11
    Αξιοπρεπεια???(Ποιος την καθοριζει ?)


    Με τη σημαια φιογκο στ'αχαμνα.


    Και ξεκινουσαν οπως οπως ...οι αντρες μονο.

    Με τις αρματωσιες στην πλατη.Σαν ατια περηφανα πεταλομενα με σανδαλια στην αρχη.
    Μετα με τα τσαρουχια.Κι επειτα αρχισανε και μπαινανε στα τρενα.Μισοι κρεμονται εξω απ'τα παραθυρα.Τα ποδια στον αερα για να κρατουν τα χερια λιγο ακομα τους αγαπημενους.Οι αντρες μονο παντα..
    Να χαιρετουν ποτε για λιγο και ποτε για παντα..


    Με τη σημαια τυλιγμενη στο πεος τους οι αντρες που δεν γυρισαν ποτε...
    Ποια σημαια αραγε να ναι τοοοοοοοοσοοοοο μεγαλη?




    asxetos
    19.06.2007, 03:02
    Εγώ πάντως προτείνω να αποκαθηλώσουμε όλες τις λεμονιές......που βγάζουν τέτοια λεμόνια....


    asxetos - (Ένας απλός, αλλά σαφής ντα-ντα-ϊστής και ταοϊστής, με καταβολές υπερρεαλιστικές, το ομολογώ!!!)



    επισυναπτόμενα: kinkylemons.jpg 
    asxetos
    19.06.2007, 03:33
    Στον παρακάτω πίνακα με μια πρώτη ματιά, αντιλαμβανόμαστε ένα πρόσωπο. Αν προσέξουμε λίγο καλύτερα, θα δούμε ότι συντίθεται από κομμάτια του φόντου. Ας ψάξουμε τώρα να βρούμε ένα σκύλο. Δύσκολο; Για όσους δεν τον βρήκαν ακόμα, ας κοιτάξουν το κεφάλι του πάνω δεξιά.
    Αυτό ήταν. Ο πίνακας αποκτά νέο νόημα που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά, αλλά αφότου γίνει αντιληπτό κυριαρχεί στην ολότητα του πίνακα υποβιβάζοντας όλα τα υπόλοιπα σε φόντο.
    Το θέμα είναι εκείνο που βγαίνει από το επίπεδο της εικόνας και μας πλησιάζει, ενώ το φόντο παραμένει εγκλωβισμένο στην εικόνα και σημαίνει ελάχιστα πράγματα ή έρχεται να συμπληρώσει αρμονικά/δυσαρμονικά το θέμα.
    Γενικεύοντας (λίγο αυθαίρετα είναι η αλήθεια, επιβεβαιώνοντας όμως τα συμπερασματά μας στην πράξη) μπορούμε να πούμε ότι ολόκληρη η εικόνα της πραγματικότητας που αποκομίζουμε συνοψίζεται σε κάποιο θέμα και κάποιο φόντο.
    Το έργο έγκειται στο να κατευθύνει την αντίληψη του δέκτη (θεατή) ώστε να κατατάσσει την πληροφορία στο θέμα ή στο φόντο, όχι ανάλογα με το τι πραγματικά πλησιάζει την υποκειμενικότητά του, τι ενδιαφέρει εκείνον άμεσα δηλαδή, αλλά το άμεσο ή έμμεσο συμφέρον εκείνου που πληροφορεί.
    Η τεχνική αυτή της επικοινωνίας μέσω της τέχνης, όπως και κάθε τι από αυτά που χαρακτηρίζονται σαν "πνευματική ιδιοκτησία" ουσιαστικά είναι ένα ελεύθερο "αγαθό" προσιτό στον καθένα. Είναι δηλαδή ένα ισχυρό όπλο που σε αντίθεση με τα πυροβόλα όπλα δεν είναι κλειδωμένο σε κανένα φρουρούμενο οπλοβαστό. Μπορεί ο καθένας μας να το απαλλοτριώσει και να το χρησιμοποιήσει.
    Ιδίως όταν είμαστε εμείς που δημιουργούμε το θέμα και το φόντο. Ισως να μην είναι ότι πιό εύκολο, είναι όμως κατορθωτό να δημιουργούμε τέτοιες εικόνες-γεγονότα που με την κατάλληλη προσοχή να εξάγουν το θέμα που αντικειμενικά αποτελεί το θέμα και αντικειμενικά θα κυριαρχήσει του φόντου.
    Κρατάμε τα πάντα.
    Ισως να χρειάζεται κάποια λιτή αλλά σημαντική διευκρίνηση για τον τρόπο που θα δεί κανείς την εικόνα της τέχνης (όπως η διευκρίνηση για το σκύλο παραπάνω) για να εξαχθεί το κατάλληλο θέμα.
    Τέχνη, είναι ακριβώς αυτό το έργο που σκανδαλίζει και παραπέμπει σε άλλες αναγνώσεις, που μπορεί να περιλαμβάνουν ή καλύτερα που οπωσδήποτε περιλαμβάνουν, και την εκ των υστέρων "συνηγορία" μας, δηλαδή μας διδάσκουν.


    asxetos - (Ένας απλός, αλλά σαφής ντα-ντα-ϊστής και ταοϊστής, με καταβολές υπερρεαλιστικές, το ομολογώ!!!)



    επισυναπτόμενα: salvador_dali_apparition_of_face_and_vase_on_beach.jpg 
    asxetos
    19.06.2007, 04:23
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-06-2007 στις 03:48 έγραψε...


    Αυτο που κολαει τωρα ??
    Μηπως η "καλλιτεχνης" του αιδιου (που παρεπιμπτωντος εχει ριζα τη λεξη αιδως),
    ειναι εφαμιλη του Νταλι και αδικηθηκε απ'την κακουργα κενωνια ?
    Να'ταν το βιολι ψ*** , θα το παιζανε πολλοι




    Οχι αγαπητή μου mnk, ούτε και το λεμονάκι παραπάνω έχει καμιά σχέση με τον Νταλί.
    Δεν μίλησε κανένας για συγκρίσεις νομίζω, έτσι αγαπητή? Καμία σχέση αυτό που λές με αυτό που γράφω.
    Ομως το λεμόνι έχει κάποια συγκεκριμένη χρησιμότητα. Το συγκεκριμένο λοιπόν λεμόνι της φωτογραφίας παραπάνω, υπόκειται στην υποκειμενικότητα της εικόνας του.....
    Αρα ο καθείς μπορεί να σκεφτεί τι χρήση μπορεί να κάνει στο συγκεκριμένο λεμονάκι
    Γι αυτό αναφέρω ξανά, ότι κρατάμε τα πάντα στην τέχνη.
    Και για να επαναληφθώ αλλη μία φορά μήπως κατανοήσεις τα γραφόμενα μου, ισως λέω να χρειάζεται κάποια λιτή αλλά σημαντική διευκρίνηση για τον τρόπο που θα δεί κανείς την εικόνα της τέχνης (όπως η διευκρίνηση για το σκύλο παραπάνω) για να εξαχθεί το κατάλληλο θέμα.
    Εξού και ο Εθνικός μας ύμνος στο συγκεκριμένο έργο τέχνης στο Art Athina.

    Μην εμμένεις στο φόντο αγαπητή, αλλά στη γενική εικόνα.


    Γι΄αυτό λέω μήπως πρέπει να αποκαθηλώσουμε την λεμονιά που έβγαλε το συγκεκριμένο λεμονάκι; όχι τίποτα άλλο ...μας διαβάζουν και μικρά παιδάκια....
    asxetos
    19.06.2007, 05:53
    Εφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!
    Αφιερωμένη!!!

    asxetos - (Ένας απλός, αλλά σαφής ντα-ντα-ϊστής και ταοϊστής, με καταβολές υπερρεαλιστικές, και σκηνοθέτης το ομολογώ!!!)




    ΥΓ. Λυπάμαι καρντιά μου αλλά δεν μπορώ να σου προσφέρω.....τίποτα άλλο.




    Tren
    19.06.2007, 19:15



    StavmanR
    07.07.2007, 03:07
    Έχω δύο ώρες που διαβάζω τα ενδιαφέροντα κείμενα που είδα πιο πάνω και αποφάσισα να παρέμβω, δίνοντας μια άλλη διάσταση στη συζήτηση. Είναι μία ερώτηση με την οποία πλέον κινδυνέυω να γίνω γραφικός στο φορουμ του ΜΗ:" τί είναι τέχνη;".
    Συνεχίζω
    -Πως διαχωρίζουμε τον καλλιτέχνη από τον άτεχνο ή τον κακιτέχνη(sic);
    -Ποια είναι τα όρια της ελευθερίας έκφρασης;
    -Τί είναι ελευθερία; (και έκφρασης τελικά...)
    -Πότε εξυβρίζω ή προσβάλλω κάποιον;
    -Τί είναι ο σεβασμός;
    -Αν τέχνη είναι τα πάντα, για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η λέξη; Τα πάντα περιγράφονται από την αρχαία λέξη κόσμος ή και σύμπαν.
    -Αν όντως υποστηρίζω την ελευθερία έκφρασης, θα δεχόμουν κάποιος να γράψει θέμα στο φόρουμ " Ο stavmanr είναι μ...κας" και να θεωρηθεί φιλοσοφική αναζήτηση, στα πλαίσια λογοτεχνίας;
    -Λoγοκρισία vs αλογοφωνία (sic)(παραγωγή ήχων χωρίς συμμετοχή λογικών διεργασιών), που τελειώνει το ένα και που αρχίζει το άλλο;
    -Χρειαζόμαστε νόμους ως κοινωνία ή όχι; Αν ναι, μπορεί κάποιος να καταθέσει τώρα μία διατύπωση για το συγκεκριμένο θέμα, που πιστεύει ότι καλύπτει καλύτερα τα νομικά κενά στα θέματα τέχνης; (όλα αυτά αφού ορίσουμε την τέχνη φυσικά)

    Σαν πολλά δε ρώτησα ακόμα δεν μπήκα; Αλλά διάβασα 5 σελίδες για αναλύσεις της τέχνης, στις οποίες ο καθένας βλέπει την τέχνη εντελώς διαφορετικά, χωρίς να έχω καταλάβει ποιος είναι ο κοινός παρονομαστής της συζήτησης. Αν φταίω εγώ, παρακαλώ να με αγνοήσετε, θα σας προφτάσω προφανώς στη συνέχεια της συζήτησης. Πάντως το να προσπαθούμε να βρούμε το δρόμο μέσα στην πυκνή ομίχλη δεν είναι συνετό. Γι' αυτό βγήκαν και οι φανοί ομίχλης...Κάποιος να ανάψει έναν, πλιζ.


    margo
    07.07.2007, 23:43
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 07-07-2007 στις 03:07 έγραψε...

    Έχω δύο ώρες που διαβάζω τα ενδιαφέροντα κείμενα που είδα πιο πάνω και αποφάσισα να παρέμβω, δίνοντας μια άλλη διάσταση στη συζήτηση. Είναι μία ερώτηση με την οποία πλέον κινδυνέυω να γίνω γραφικός στο φορουμ του ΜΗ:" τί είναι τέχνη;".
    Συνεχίζω
    -Πως διαχωρίζουμε τον καλλιτέχνη από τον άτεχνο ή τον κακιτέχνη(sic);
    -Ποια είναι τα όρια της ελευθερίας έκφρασης;
    -Τί είναι ελευθερία; (και έκφρασης τελικά...)
    -Πότε εξυβρίζω ή προσβάλλω κάποιον;
    -Τί είναι ο σεβασμός;
    -Αν τέχνη είναι τα πάντα, για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η λέξη; Τα πάντα περιγράφονται από την αρχαία λέξη κόσμος ή και σύμπαν.
    -Αν όντως υποστηρίζω την ελευθερία έκφρασης, θα δεχόμουν κάποιος να γράψει θέμα στο φόρουμ " Ο stavmanr είναι μ...κας" και να θεωρηθεί φιλοσοφική αναζήτηση, στα πλαίσια λογοτεχνίας;
    -Λoγοκρισία vs αλογοφωνία (sic)(παραγωγή ήχων χωρίς συμμετοχή λογικών διεργασιών), που τελειώνει το ένα και που αρχίζει το άλλο;
    -Χρειαζόμαστε νόμους ως κοινωνία ή όχι; Αν ναι, μπορεί κάποιος να καταθέσει τώρα μία διατύπωση για το συγκεκριμένο θέμα, που πιστεύει ότι καλύπτει καλύτερα τα νομικά κενά στα θέματα τέχνης; (όλα αυτά αφού ορίσουμε την τέχνη φυσικά)

    Σαν πολλά δε ρώτησα ακόμα δεν μπήκα; Αλλά διάβασα 5 σελίδες για αναλύσεις της τέχνης, στις οποίες ο καθένας βλέπει την τέχνη εντελώς διαφορετικά, χωρίς να έχω καταλάβει ποιος είναι ο κοινός παρονομαστής της συζήτησης. Αν φταίω εγώ, παρακαλώ να με αγνοήσετε, θα σας προφτάσω προφανώς στη συνέχεια της συζήτησης. Πάντως το να προσπαθούμε να βρούμε το δρόμο μέσα στην πυκνή ομίχλη δεν είναι συνετό. Γι' αυτό βγήκαν και οι φανοί ομίχλης...Κάποιος να ανάψει έναν, πλιζ.





    Όντως τα ερωτήματα που θέτεις θα βοηθήσουν την κουβέντα μας..
    θα ήταν καλύτερα να τα είχαμε σκεφτεί λίγο πριν πέσουμε με τα μούτρα στις παραθέσεις και τις αντιπαραθέσεις..(αλλά το διασκεδάσαμε δε λέω)

    Κάποια απ'αυτά βέβαια χρειάζονται δικό τους topic γιατί σηκώνουν πολλή συζήτηση!
    Περιμένω όποιος μπορεί να ανάψει τον φανό,εμένα έχουν πέσει οι μπαταρίες ..