ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.857 μέλη

    Πυρκαγιές σε όλη τη χώρα

    mortisia
    26.08.2007, 21:18
    "ΑΦΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑΧΤΗ. ΓΙΑΤΙ;

    ΟΛΟΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ.

    Τετάρτη 29 Αυγούστου, στις 7 το απόγευμα. Στην πλατεία Συντάγματος και σε κάθε κεντρική πλατεία κάθε πόλης σε ολόκληρη τη χώρα. Φορώντας μαύρα.

    Αποδοκιμάζουμε το αίσχος χωρίς πολύχρωμες σημαίες. Πενθούμε για την απώλεια των συνανθρώπων μας χωρίς να συνδέουμε την πρωτοφανή καταστροφή με προεκλογικές σκοπιμότητες. Δίνουμε το παρόν και στεκόμαστε απειλητικά απέναντι σε οποιονδήποτε επιχειρήσει να εκμεταλλευτεί την τραγωδία για οποιοδήποτε όφελος.

    ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕ"


    rompa
    26.08.2007, 21:21
    Απλά ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!
    Οι δηλώσεις τους μαράνανε ......
    asimov_gr
    26.08.2007, 21:23







    επισυναπτόμενα: tetarti29augoustounv4.jpg pyrkagia.jpg 
    Stroumfita456
    26.08.2007, 21:25
    Μόλις κατάλαβα τον πανικό που νιώθεις όταν βλέπεις την φωτιά να έρχεται....Μόλις έπιασε φωτιά στο διπλανο χωριό που κάνω διακοπές......ειναι άθλια η κατάσταση...μπορεί ναμην ειναι σημαντική η φωτιά λένε οτι μεχρι τισ 12 θα την εχουνσβήσει αλλα με εχει πιάσει πανικοσ...ειναι τρομερο...
    deepinkfloyd
    26.08.2007, 21:34
    αν ειναι ποτε δυνατον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αισχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εγκληματιες και φονιαδες!!!

    Πλεον, δε μενει κατι για αποψε ... απο αυριο πρωι παλι ελπιδα ... για οσους εχουν ακομα αποθεματα για κατι τετοιο.
    Ψευτικες ελπιδες και υποσχεσεις απο τους καρεκλοκενταυρους.


    Τα δεντρα δεν θα τα γλυτωσουμε .... ας ελπισουμε να γλυτωσουμε οσες πιο πολλες ζωες μπορουμε...


    Σαν να ειμαστε 500 χρονια πισω!!!!!
    μηπως εχουμε πολεμο και δεν το εχουμε καταλαβει?

    Τις πέτρες της αρχαιας Ολυμπιας τις σεβάστηκαν Ρωμαίοι,Γαλάτες,Σαρακηνοί,Βενετοί, Οθωμανοί και Ναζι και θα της κάψουν τώρα οι νεοέλληνες...

    ντροπη και αισχος!

    κρεμασμα στο τελευταιο δεντρο που θα απομεινει στους κρατουντες που δεν κανουν τιποτα!!!!

    Μαζικη δολοφονία, μαζικο εγκλήμα, αφού δεκάδες άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους...
    Σε τι χωρα θα ζησουμε απο εδω και περα?

    απο που θα ξαναξεκινησουμε?

    Δευτε τελευταιες εισπνοες και απο αυριο
    Goodbye blue sky....
    Χαιρετιστε τον καταγαλανο ουρανο μας!!!!


    GeorgeSadoor
    26.08.2007, 23:07
    Παράθεση:

    Το μέλος asimov_gr στις 26-08-2007 στις 21:23 έγραψε...











    Με πρόλαβες!Πήγα να το ποστάρω μόλις τώρα!
    jacamar
    26.08.2007, 23:08
    Μάλιστα.... δεν τους έφτανε μία φορά να κάψουν τον ταλέπορο Υμμητό προσπάθησαν πριν λιγο να ξαναβάλουν φωτια.... τι νοσηρα μυαλα είναι αυτα που μετα απο 62 νεκρούς συνεχίζουν τα διαστροφικά τους σχέδια??? Στον Χολαργό όλη μέρα κανουν περιπολίες και έχει πολύ αστυνομία....τι έχουν? τον φαντομα συνεργάτη????
    GeorgeSadoor
    26.08.2007, 23:26
    αν είναι δυνατόν!!!


    Το καζίνο Πάρνηθας αγόρασε 64 στρέμματα καμμένης γης.
    margo
    27.08.2007, 00:15


    Mόλις άκουσα στο ραδιόφωνο τα εξής:

    -Οργανωμένο πλιάτσικο γίνεται αυτές τις ώρες σε σπίτια που έχουν εκκενωθεί και δεν κάηκαν

    -Αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα"φάρσες" δέχεται η πυροσβεστική για δήθεν φωτιές σε διάφορα σημεία της Αττικής και όχι μόνο..

    -Ξενοδόχοι που δέχτηκαν άστεγους ανθρώπους που τα χωριά τους φλέγονται τους ζήτησαν ΧΡΗΜΑΤΑ.

    Ελπίζω μόνο να είναι αναληθείς αυτές οι πληροφορίες
    GeorgeSadoor
    27.08.2007, 00:24



    alexia-vicky
    27.08.2007, 00:26
    Δυστυχώς δεν είναι margo!! Δείχνουμε πόσο άνθρωποι είμαστε...ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ!!!

    Αυτή την στιγμή , 300 άτομα είναι εγκλωβισμένα στο χωριό μου από το οποίο δεν έχει μείνει τίποτα!!
    GeorgeSadoor
    27.08.2007, 00:43
    Γνωρίζει κανένασ τπτ για συγκεντρώσεις στη θεσσαλονίκη?
    margo
    27.08.2007, 00:46
    alexia...
    asxetos
    27.08.2007, 01:09
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 26-08-2007 στις 06:59 έγραψε...

    Φχαριστω πολυ φιλε Δημητρη για το κοπλιμαν! Μιλω για την φραση σου περι επαναστατη του καναπε! Βασικα ποτε μου δεν αποκαλεσα τον εαυτο μου επαναστατη! Αυτον τον ρολο τον αφηνω σε αυτους που κοκορευονται οτι θα αλλαξουν τον κοσμο.... χωρις τον κοσμο....εν ετη 2007!!! Οι "καναπεδες" ευκολα βγαινουν στους δρομους.....Αλιμονο στους "δρομους" που τους ανεχονται.....





    Γιώργο λυπαμαι πολυ που με παρεξηγησες γιατι δεν καταλαβες το σκεπτικο του ποστ μου. Δεν σε θεωρησα επαναστατη του καναπε, αντιθετως ειπα οτι θα ειναι η δικη μου αντιπαραθεση στα σχολια σου αντιπαραθεση του "επαναστατη του καναπε", απο τη στιγμη που καιγεται ολη η ελλαδα, και καθομαι να αντιπαρατεθω στο πόστ σου.

    Εν πασει περιπτωση θεωρω αστοχο αυτο το ποστ που αναφερθηκα στο ονομα σου και για αυτο δεν αντιπαραθετω τα υπολοιπα σχολια γιατι δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου και πιστευω οτι συμφωνουμε, απλα, με διαφορετικο τροπο ο καθενας μας.
    Φιλικα.



    StavmanR
    27.08.2007, 01:52
    "Θα περάσει κι αυτό
    όπως πέρασαν τα άλλα...
    τα μικρά
    τα μεγάλα
    Θα περάσει κι αυτό..."

    Άνθρωπος χωρίς μνήμη= άνθρωπος χωρίς χθες= άνθρωπος χωρίς αύριο
    Κοινωνία χωρίς μνήμη= κοινωνία χωρίς χθες= κοινωνία χωρίς αύριο
    Ελλάδα χωρίς μνήμη= Ελλάδα χωρίς χθες= Ελλάδα χωρίς αύριο

    Η στάχτη που άφησαν πίσω τους τα αποτεφρωμένα ίχνη των πτωμάτων θα λειτουργήσει για ακόμη μία φορά ως λίπασμα στα χέρια των πλουτοκρατών. Τα ΜΜΕ έχουν θάψει κάθε σημείο ανθρώπινης συμπόνοιας μέσα σε υπερβολικές αναφορές και απόπειρες εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου και τρόμου.

    Θα περάσει κι αυτό, για να έρθει το επόμενο και το μεθεπόμενο...
    ...ζωή σε λόγου μας...
    Orfeus
    27.08.2007, 11:03

    Zefuros
    27.08.2007, 11:39
    Ειναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες 4 μέρες.

    Απο την μία, ενα απιστευτο και ανευ προηγουμένου σχέδιο για να καεί ολη η Ελλάδα!

    Από την άλλη, η ανικανότητα του κρατικου μηχανισμου για να αντιμετωπίσει τις καταστασεις. Ειναι εξοργιστικό!

    Την μεγαλυτερη ευθυνη - κατά την γνωμη μου - την φερουν οι περισσοτεροι τοπικοί πολιτικοί φορείς. Νομαρχες και Δημαρχοι. Που το μονο που ξερουν ειναι να μασουλανε χρήματα, και να μην εχουν φροντίσει να οργανωσουν τον τοπο τους. Δεν ειναι δυνατον να περιμενει κανεις να σβηνει φωτιές μονο η πυροσβεστικη! Εαν ρε τοπικε αρχοντα δεν προφυλάξεις εσυ τον τόπο σου, ποιος θα το κανει? ΠΟυ ειναι τα εργα πυροπροστασίας που θα επρεπε να εχετε κανει? Τοσο δυσκολο ειναι να ειχατε πυροσβεστικους κρουνους και υδροφορες. Μηχανηματα ετοιμα να φτιαξουν αντιπυρικές? Οργανωμένες ομάδες εθελοντών ετοιμες για επέμβαση? Περιπολίες στα δάση?
    Η χωρα εχει κυρηχτει σε κατασταση εκτατου αναγκης, αυτο σημαινει οτι μπορεις να επιταξεις οτι ιδιωτικο μεσο γουστάρεις, και οι περισσότεροι κοιμουνται!!!!!! Δεν εχουν ιδέα τι πρέπει να κανουν? Το μονο που κοπτονται, να βγουνε δημαρχοι και να διορισουν κανενα γνωστο τους στο Δημο!

    Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δεν αναφερομαι στο 100% των Δημαρχων. Υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις στις οποίες εχουν ανταποκριθεί αρκετά καλά και εχουν πάρει οσα μέτρα μπορούσαν να παρουν. Αλλά δυστυχώς ειναι η μειοψηφία!

    Εξοργισμένος ειμαι ομως και με τον ωχαδελφισμό του καθένα απο εμάς χωριστά. Ξερουμε να ασκουμε κριτικη σε ολους και σε ολα,. αλλά το χεράκι μας δεν το κουναμε να κανουμε και εμείς τιποτα. Πινουμε αραχτοι το φραπεδάκι μας, πετάμε τα τσιγάρα μας απο τα αυτοκιντα και τα σκουπιδια μεσα στο δασος... παει ο αλλος και καιει τα χορτα του με 8 μποφόρ... αφήνει το χωραφι του πνιγμένο στα ξεροχορτα...δεν εχει κανει καν τον κοπο να ενημερωθεί στην περιοχη του τι ομάδες δασοπροστασιας χρειαζονται ενισχυση. Βαζω και τον εαυτό μου μεσα.

    Οσα και να γραψω, η οργη δεν στερευει...

    Τελος, ας βαλουμε ολοι ενα μικρο λιθαρακι για την ανακουφισση αυτων των ανθρωπων... εχει ανοιχτελι λογαριασμός σε ολες τις τράπεζες.... δωστε οτι μπορειτε.
    Ο αριθμός του λογαριασμού είναι 2341103053.






    Εϊναι τα μάτια μου διαφανες αυλαίες
    Όταν τα ανοίγω βλέπω ότι να'ναι
    Όταν τα κλείνω βλέπω ότι ποθώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Zefuros στις 27-08-2007 11:40 ]


    absurdus_delirium
    27.08.2007, 16:10
    Με βρίσκει σύμφωνο ο Ζέφυρος. Στη δική μας απάθεια γυρνάει το πράγμα. Όλη η αλυσίδα της ιεραρχίας υπήρξε προβληματική. Σε μία συμφορά τέτοιας κλίμακας οι ευθύνες δε βαρύνουν μόνο σε τοπικό επίπεδο. Οι ΟΤΑ, παρόλη την αυτονομία τους, δεν λειτούργησαν σωστά. Από την άλλη ήταν και μαζικότατες οι φωτιές. Όσοι και να ήταν οι πυροσβέστες δε θα μπορούσαν να τις προλάβουν όλες.

    Όταν πήρα τηλέφωνο στο τοπικό αστυνομικό τμήμα στη γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη) να ρωτήσω αν υπάρχουν ομάδες εθελοντών για την περιφρούρηση τουλάχιστο του Σέιχ Σου ο αστυνομικός με τον οποίο μίλησα "δεν είχε πάρει τίποτε το αυτί του" και "δε νόμιζε ότι είναι απαραίτητο". Με ρώτησε αν πήρα τηλέφωνο το Δήμο. Ή την πυροσβεστική καλύτερα. Του είπα ότι δεν ήθελα να συμβάλλω στη συμφόρηση των γραμμών. Πάλι "δε νόμιζε". "Ρε, λες να είμαι παρανοϊκός", είπα από μέσα μου. Αφού βρήκα τον αριθμό του τοπικού πυροσβεστικού σταθμού (ούτε κατά διάνοια δεν ήθελα να πάρω το 199) ο διάλογος ήταν σύντομος:
    -Καλησπέρα...
    -Πάρτε σε λίγο!
    Να μην τα πολυλογώ πήρα στο Δήμο και μετά από πασούλες μεταξύ "υπευθύνων" πήρα την απάντηση:
    "Υπήρχε παλιά -ήμουνα κι εγώ μέλος- αλλά έχει καταργηθεί τώρα. Πάρτε τηλέφωνο στα κεντρικά του Δήμου από Δευτέρα". Είχε δίκιο ο άνθρωπος. Μέχρι σήμερα καίνε οι φωτιές.

    Από την άλλη με εξοργίζουν οι ρουφιάνοι δημοσιογράφοι που, σα σωστοί λύκοι, στην αναμπουμπούλα χαίρονται.

    ΔΗΜΑΡΧΟΣ: Στις έρευνες είναι η πυροσβεστική, η αστυνομία και η αντιτρομοκρατική...
    ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ (με ερεθισμένο χαμόγελο): Α, είναι και η αντιτρομοκρατική...;
    ΔΗΜΑΡΧΟΣ: Ναι, εξαιτίας της φήμης, που πιο πολύ οι δημοσιογράφοι ξεκινήσαν παρά η αστυνομία, για τα γκαζάκια...
    ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ (τα χάνει ελαφρώς): Ναι, κάτι υπαινίχθηκε ο Πάρις (Καλημερίδης)... Τον έχουμε στη γραμμή;

    Επόμενος τίτλος:
    ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ.

    Οργή...
    Tsouxtra-is-back
    27.08.2007, 16:18
    Βουβή αποδοκιμασία ? Γιατί ρε παιδιά ? Εκτός απο την χώρα, μας έχουν κάψει μυαλό και γλώσσα ? Ο φόβος ήρθε στην πόλη (αυτά τα σενάρια περι τρομοκρατίας) κι εμεις θα αντιπαρατάξουμε σε όλα αυτά απλώς .........μια εκκωφαντική σιωπή ??? Όσοι έχουν βρεθεί στην θέση αυτών των ανθρώπων που τους έκαψαν ζωή και σπίτι δεν θα σωπάσουν... Όχι γι'ακόμη μια φορά.
    Ουρλιάξτε παιδιά...ξυπνήστε τους....δεν θα σας μαλώσει η μαμά !!!!!! Φορέστε τα άσπρα σας και βγείτε απ' τα φουστάνια της οποιασδήπτε γκουβερνάντας.
    Προσωπικά δεν θα σωπάσω........λυπάμαι αν θα χαλάσω την τελετή των τεθλιμένων συγγενών!!! Αφήστε τους νεκρούς ήσυχους και φωνάξτε για τους ζωντανούς-νεκρούς της Ζαχάρως, της Κρέστενας, της Μεγαλόπολης,.........




    Πάντα φιλικά και με την γνωστή όρεξη γιατρέ μου !!

    FREEDOM IS ANOTHER WORD FOR NOTHING LEFT TO LOSE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tsouxtra-is-back στις 27-08-2007 16:29 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tsouxtra-is-back στις 27-08-2007 16:31 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tsouxtra-is-back στις 27-08-2007 16:32 ]


    absurdus_delirium
    27.08.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις στις 19:09 έγραψε...

    Μηπως ηρθε η ωρα να φερουμε στη βουλη το θεμα θανατικη ποινη?



    Και μια σκέψη:
    Σε ένα κοινό έγκλημα, αν η αστυνομία ξέρει που έιναι κρυμμένα τα κλοπιμαία, δε θα συλλάβει οποιονδήποτε πάει να τα πάρει; Αυτούς που καρπώνονται τα κλοπιμαία από τον Ελληνικό Λαό;