ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.852 μέλη

    Οι γυναίκες καριέρας και η συμβολή τους στην κοινωνία

    GL
    17.07.2007, 16:11
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 17-07-2007 στις 11:20 έγραψε...

    βραβειο καλυτερου πατερα.....για να μην ξεχνιομαστε εδω οι κυριοι.......






    Aυτος ο κυριος, ο γνησιος απογονος του παραπανω κυριου, τι βραβειο θα παρει αραγες???






    vouliakis
    17.07.2007, 17:06
    Πού είσαι Γούντι, να σε πάει ο Μπομπ στην επίδειξη της Victoria Secret?




    mnk
    17.07.2007, 17:35
    Μια Κυρια που αξιζει πολλα βραβεια....

    Όλο το ιστορικό της απαγωγής της Ελένης Σωτηρίου,

    asxetos, GL, vouliakis...
    Κυριοι, εισαστε off topic
    Liza32
    17.07.2007, 18:01
    Σ΄ευχαριστώ mnk για την απάντηση.Αυτή είναι η σωστή παιδιά. Ρίξτε μια ματιά.
    GL
    17.07.2007, 18:47
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-07-2007 στις 05:05 έγραψε...

    ΟΟΟΟΟΟΟΟ ..........

    Δε μου λες, παιδι μου, GL...

    1 )Μολις μπεις καθε μερα στο ΜΗ, πας αμεσως στη αναζητηση και βαζεις mnk-αμερικα..... για να μου την πεις?
    Κολακευομαι βεβαια που παρακολουθεις τα γραφομενα μου, αλλα εχεις αποκτησει εμμονη, ρε παιδακι μου...


    2) Δεν ειναι και δικος σου, GL ?


    3) Αμα διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα, θα δεις οτι ο yiannisyiannis αναφερθηκε στους Αμερικα.... (δεν τολμω πια να το γραψω, μην επισηρω την μηνιν της ....ορκας. ) Αυτουνου γιατι δεν του τη λες, εεεε?


    4α) Ο αετος ειναι κονδωρ, ιθαγενης της φιλτατης σου ηπειρου, οπως και οι Ινδιανοι...

    4β)Να ριχναμε μια ματια καλλιτερα στα συμβολα πανω στο δολαριο ??


    5) Ε, ναι εισαι.
    Και για να επανελθεις εντος, δε μας λες, εσυ που ξερεις καλλιτερα, με ποιες διαδικασιες ψηφιζουν οι Αμερικα...? ψηφιζουν ολοι? ειναι υποχρεωτικο? πανε ολοι στρατο? πως επιλεγονται αυτοι που θα πανε?


    6) Μηπως εισαι σκορπιος στο ζωδιο ??

    Παρεπιπτοντως, τις Ορκες πολυ τις παω !!



    1) Οχι δεν κανω αναζητηση στα γραφομενα σου, δεν με επιασε ακομα τετοιος μαζοχισμος καλη μου ! Απλα που το πας που το φερνεις, εκει περα το γυρνας..Στον αντιαμερικανισμο...Σε καθε τοπικ! Μοιραια η κουβεντα ξεφευγει αναγκαστηκα γιατι δεν μπορουν να μενουν αναπαντητες αυτες οι κουβεντες σου! Ανοιξε τοπικ για την Αμερικα και τοτε ελα να πλακωθουμε εκει!!

    Και δεν μασαω ποτε αυτα που σκεφτομαι, ουτε κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. Τα πεταω μπαμ...

    2) Οχι! Δεν ειναι και δικος μου τοπος αυτος, αυτος ο τοπος της κλαψας! Εχω μαθει να αφηνω την μιζερια πισω μου και να ψαχνω λυσεις αισιοδοξιας μεσα απο την ατελειωτη Ελληνικη ΝικοΞανθοπουλικη κοινωνια...

    3) Ο Yiannisyiannis δεν το εχει δεσει σχοινι κορδονι σε καθε τοπικ που γραφει να αντιαμερικανιζει στο φιναλε.....Αντιθετα με εσας αγαπητη μου ....

    4α) Αμα αυτο το πουλι που εχεις για υπογραφη ειναι κονδορας, τοτες εγω ειμαι ο Paul Simon και τραγουδαω τωρα στο Μadisson Squere Garden το El Condor Pasa παρεα με την Θεουσα Tracy Chapman ...

    4β) Επιμενω....Κανε ενα απλο search στο google με τιτλο: American Eagle symbol! Θα βρεις ωραια πετουμενα που δεν κανουν πιατσα στα δολαρια....

    Λιγη περισσοτερη προσοχη στο βασιλειο των πτηνων δεν θα εβλαφτε!!

    5) Οχι! Δεν θα σου πω τις αμερικανοδιαδικασιες και για τα εκλογικοστρατιωτικα τους! Ετσι για να σκασεις απο την περιεργεια σου....Αλλωστε στα ειπα σε αλλο τοπικ, αν θυμασαι καλα...Δεν στα ξαναλεω εδω!

    6) Οχι, δεν ειμαι Σκορπιος! Λεων ειμαι.

    7) Αμα σου αρεσουν και εσενα λοιπον οι Ορκες, μπορω να σε αποκαλω εδω μεσα Ζαν' Ντ' Ορκά (κατα τον Ζαν Ντ' Αρκ)???

    Και για να μπω παλι ON TOPIC, αληθεια δεν μου απαντησες στο ερωτηματακι μου :

    "Που στο διαολο ξες τι πιστευει μια αμερικανα μανα!! Την εχεις ζησει??"

    vouliakis
    18.07.2007, 00:35
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-07-2007 στις 17:35 έγραψε...


    asxetos, GL, vouliakis...
    Κυριοι, εισαστε off topic



    Off topic είναι οι σπαρτιάτισσες... Μιά χαρά γυναίκα καριέρας είναι η Adriana Lima... Mη σε ξεγελά το αγγελικό στυλάκι στη διαφήμιση με τον Μπομπ...




    GL
    18.07.2007, 04:41
    Αγαπητη mnk!

    1) Δεν θα κατσω να παιζω αλλο με τις παραθεσεις! Ουτε θα αρχισω να ανταπανταω! Με αυτο το ποστ σταματαω να σου δινω δικαιωματα να σκορπας διαδικτυακα δολαρια!

    2) Δοξα τον Θεο δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να διαβαζει τις κουραστικες διαφωνιες μας. Εχω και εγω τις αποψεις μου που ειναι ευκολα παρεξηγισημες απο πολλους! Οσοι εχουν την ανεση να διαβαζουν κατω απο τις γραμμες ξερουν καλα τι πρεσβευω!

    3) Για οσους δεν εχουν το στοιχειωδες μυαλο να με καταλαβουν, πραγματικα ΧΕΣΤΗΚΑ!!

    4) Καθενας εχει την δικη του αποψη και την δικη του αισθητικη ωστε να καταλαβει τι λεει ο ενας και τι εννοει ο αλλος....Βεβαια εγω δεν ειμαι ουτε αντμινιστρατορας ουτε μοντερεϊτορας εδω μεσα ωστε να λογοκρινω κανεναν οπως λες! Αλλα και να το ειχα αυτο το δικαιωμα πιστεψε με οτι δεν υπηρχε περιπτωση να σε λογοκρινω!! Αποψεις σαν τις δικες σου ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ που τις εκφερεις φερνουν ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θες.

    Οι 13χρονες και 15χρονες παιδικες ψυχες που μπορει να διαβαζουν αυτα που γραφεις εδω μεσα καλλιστα μπορει να παρουν το μερος του κακου, οπως γινεται στις ταινιες!!! Αληθεια...το σκεφτηκες ποτε αυτο???

    5) Για τα υπολοιπα ολα δεν θα ασχοληθω αλλο! Δεν θα σου δωκω την χαρα να αρχισεις παλι το υστερικο παραληρημα σου! Αφου τα πιστευεις εσυ ολα αυτα, δεν μπορω να κανω κατι ωστε να σε πεισω για το αντιθετο...


    Δεν μπορω ομως να μην σε κραξω χοντρα σε ενα θεμα: Το κραταγα, το κραταγα απο την ωρα που πρωτοδιαβασα την ατακα σου προς τον yiannisyiannis αλλα τωρα δυστυχως για σενα δεν γινεται! Θα ξερασω ολη τη χολη μου προς τα σενα!!

    Εγραψες προς τον Γιαννη λοιπον...
    Παράθεση:

    yiannisyiannis, λες οι μητερες των μισθοφορων να ψηφισαν Μπους?
    Ισως για προωθησουν τις καριερες των βλασταριων τους.
    Αβυσσος η ψυχη των Αμερικανιδων.


    Και στη συνεχεια απαντας στο ερωτημα μου για την Αμερικανα μανα με ερωτηση λεγοντας:

    Παράθεση:

    Οχι.
    Εσυ που την εχεις ζησει γιατι δε μας λες?
    Δε βαριεσαι να γραφεις κατεβατα, για να με μαλωσεις και βαριεσαι να αποκαταστησεις την αληθεια?


    Λοιπον! Κυρια μου! Δεν περιμενα ποτε απο μια γυναικα και μαλιστα 47 ετων οπως δηλωνεις οτι εισαι τα εξης:

    1) Να χλευαζεις την μανα! Ακομα και την μανα του εχθρου σου!

    2) Η Αμερικανα μανα ειναι αλλης συνομοταξιας απο αυτην της Ελλαδας, της Αιγυπτου, του Ιρακ, της Χιλης, κλπ..κλπ...κλπ.....????

    3) Πιστευεις οτι η Αμερικανα μανα δεν θα κλαψει για το παιδι που εχασε μια αλλη μανα καπου στο Ιρακ εξ αιτιας του παιδιου της?? Δεν ξες! Αρα βγαλε τον σκασμο και ασε με να ξερω καλυτερα απο σενα......
    Μπορει η μανα που καθεται στην πολυθρονα της, διπλα στο τζακι της καπου στην Αιοβα να μην εχει την ευκαιρια να βλεπει απο την δικτυακη tv τα εγκληματα του γιου της. Οταν ομως ο γιος αρχισει να της μιλαει της mammy του για ολα αυτα, πιστεψε με οτι οντως κλαιει.....

    4) Και στην τελικη μου εχεις δωσει το δικαιωμα να σε πω ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ! Αν εσυ που επισης δηλωνεις οτι εισαι μανα σκεφτεσαι ετσι, τοτε πραγματικα φοβαμαι οτι το παιδι που μεγαλωνεις το εχεις γεμισει με μισος....Εχεις μαθει να ζεις σε μια αλλη εποχη, που ο κοσμος ζουσε μεσα στο μισος, που ο κοσμος ειχε χωριστει στα δεξια και στα αριστερα!

    5) Ψιττττττ??? Κυρια??? Το τειχος επεσε!!! Μηπως θες να ξανασηκωσεις ενα τειχος??? Καντο!! Αλλα στεισε το γυρω σου....Ασεεεεεεεεε εχουμε μαθει και εμεις να διαβαζουμε πισω απο τις λεξεις......Μας το εμαθαν καλα αυτο καποιοι "ακατανομαστοι σαταναδες"!

    6) Ε Ναι λοιπον....Την εχω ζησει την Αμερικανα μανα! Και την Ελληνιδα μανα εχω ζησει! Και τις δυο τις εχω ζησει στο σωμα και στη ψυχη μιας γυναικας!

    Και την μαυρη μανα του γειτονα εχω ζησει στο Σικαγο και την κιτρινιαρα μανα εχω ζησει και την μεξικανα μανα εχω ζησει!! Και την Ινδιανα μανα εχω ζησει....Θες και αλλα?? Ξες τι καταλαβα για ολες αυτες τις μανες???

    Πιστεψε με και αυτες γεννανε απο το ιδιο αιδιο οπως γεννας και εσυ...........Και αυτες πονανε!

    Αλιμονο σε αυτες τις μανες που εχουν αντικαταστησει τον πονο με μισος.......

    Υ.Γ 1: "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν" Θουκυδιδης"

    Αυτη δεν ειναι η υπογραφη σου??? Ξαναδιαβασε την μετα απο αυτα που σου γραψα! Ισως με κατανοησεις καλυτερα......

    Υ.Γ 2: Αν ειμαι εγω ρε σε επικινδυνη ηλικια στα 34 μου οπως λες, εσυ στα 47 σου τι εισαι?? Μηπως τα χεις τιναξει ηδη και περιμενεις την ανασταση????
    vouliakis
    18.07.2007, 12:47
    mnk, απορώ… Τι περιμένεις από το MusicHeaven?
    Να μας μεταλαμπαδεύσεις τις απόψεις και τα «πιστεύω» σου και να μας πείσεις?

    Είσαι μέλος εδώ και τρεις περίπου μήνες και έχεις βαλθεί να μας αναμορφώσεις?

    Είμαστε πρόθυμοι να ακούσουμε και να σεβαστούμε οτιδήποτε έχεις να μας πεις, αλλά να σέβεσαι κι εσύ κάποιες φωνές, διαφορετικές από τη δική σου.

    Κανείς δεν προσπαθεί να βουλώσει κανένα στόμα εδώ μέσα.
    Ίσα-ίσα, είμαστε τόσοι πολλοί, εξαιτίας αυτής της πολυφωνίας που πιστεύω πως υπάρχει στο MusicHeaven.

    Δεν προσπαθούμε να «περάσουμε» κάποια (ιδεολογική) γραμμή.
    Άλλωστε, θα το πρόσεξες, ακόμα και η Ομάδα Ανάπτυξης είναι αρκετά ετερόκλητη και –πάνω από όλα- καθένας μας «λειτουργεί» πρώτα σαν μέλος και σε ένα δεύτερο επίπεδο σαν διαχειριστής, moderator κλπ.

    Και για να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή τη σχέση μου με τον –όπως γράφεις- «χριστιανισμό σου, μέσα»: επώνυμα γράφω, ξέρεις πού θα με βρεις, κόπιασε να δεις τη σχέση μου (και της οικογένειάς μου) με τον χριστιανισμό.
    Αυτό κατάλαβες? Πως έχω βάλει σκοπό να «διώκω»?
    Άλλο «διωγμός» και άλλο η έκφραση (προσωπικής και όχι ως mod) γνώμης απέναντι σε κάποιες συμπεριφορές μέσα στο forum. Στο κάτω-κάτω, κανέναν δεν λογοκρίναμε. Ούτε βάλαμε και κανέναν «στον γύψο» (κατά την προσφιλή σου έκφραση)...

    Παρακαλώ, λοιπόν, να σταματήσεις τις (συχνές ,αυτούς τους τρεις μήνες) προσωπικές επιθέσεις απέναντι σε μέλη. Επίσης, παρακαλώ να σταματήσεις να «το παίζεις» αυτόκλητη moderator.


    WildCat
    18.07.2007, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-07-2007 στις 16:34 έγραψε...

    Άτεκνες γυναίκες εννούσα wildcat. Το διόρθωσα ήδη
    Καταρχάς δεν κατηγορώ και δεν αφήνω υποννοούμενα για κανέναν. Κατά τη γνώσμη μου η μητρότητα είναι η ύψιστη παροχή υπηρεσιών προς την ανθρωπότητα και τη σύγχρονη κοινωνία και εκεί ακριβώς εστιάζω. Δεν άφησα πουθενά υποννούμενα κατά της γυναικείας εργασίας και της αξίας της γυναίκας. Δεν χρειάζεται να απολογούμαι για οτιδήποτε δεν έχω κάνει. Μου παραθέτεις μία ένσταση σε τί ακριβώς; "Στα λεγόμενά μου" δεν είδα κάποια ένσταση από όλα αυτά που παρέθεσες, παρά μόνο προσωπικές αυτοεπευφημίες. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι γυναίκες συμπεριφέρεστε ακόμα με μία επιθετική στάση άμυνας, νομίζοντας ότι σας θεωρούμε κατώτερες. Δεν χρειάζεται να αποδείξετε τίποτα και σε κανέναν. Ο σεβασμός κερδίζεται από τη στάση ζωής του καθενός και την προσφορά του στα κοινωνικά σύνολα στα οποία ανήκει. Είμαι υπέρμαχος της μίσθωσης των μητέρων από το κράτος και να κατοχυρωθεί ως εργασία, και μάλιστα με βαρέα και ανθυγειινά, ώστε να μη χρειάζεται να αφήνουν το σπίτι και τα παιδιά σε χέρια δεύτερων και τρίτων όταν κάθε λεπτό απουσίας (όχι μόνο σωματικής) της μάνας αφήνει κενά.
    Δεν θέλω να αναφερθώ στα οικογενειακά κανενός γιατί πρώτον δεν με αφορούν άμεσα και δεύτερον δεν υπάρχει λόγος. Η αναφορά στην προσωπική ζωή του καθενός με βρίσκει αδιάφορο, και δεν ασχολούμαι με προσωπικά παραδείγματα που παρατίθενται σε μία κουβέντα ως αποδείξεις. Ο καθείς κρίνεται σε αυτή τη ζωή αργά ή γρήγορα από καταστάσεις που δεν επηρρεάζονται από λόγια και πιστεύω. Τέλος, αν οι απόψεις μου δεν αρέσουν με αφήνει εξίσου παγερά αδιάφορο, αυτό που περιμένω όμως σε μία συζήτηση είναι παράθεση απόψεων και όχι προσωπικές εξομολογήσεις οι οποίες ανήκουν στα εξομολογητήρια των εκκλησιών.
    Εγώ...εγώ...εγώ....εγώ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 16-07-2007 16:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 16-07-2007 16:39 ]





    Τώρα είδα την απάντησή σου. Ποιός είναι ο επιθετικός τώρα?
    Λοιπόν, προς άρσιν παρεξηγήσεων, θεώρησα το ποστ σου έμμεση προτροπή προς τις εργαζόμενες μητέρες να αφήσουν τη δουλειά τους για μερικά χρόνια και να αφοσιωθούν στο παιδί τους. Σ' αυτή την προτροπή κάνω "ένσταση" (και λογοπαίγνιο με τη δική σου "ένσταση" στην αρχή του ποστ σου). Αν δεν το εννοούσες έτσι, ζητώ συγγνώμη για την άσχετη απάντησή μου.
    Με την άποψή σου (ήτοι, τα παιδιά χρειάζονται τη μητέρα τους τα πρώτα χρόνια της ζωής τους) δεν διαφώνησα. Το θέμα της συζήτησης, όμως, είναι η γυναίκα (όχι τα παιδιά) και υπ'αυτό το πρίσμα απάντησα, καταθέτοντας την προσωπική μου εμπειρία, τις επιλογές που έκανα και είπα ότι μου πήγε καλά. Τι δεν σου άρεσε σ' αυτό? Οι απόψεις -που λες ότι περιμένεις- πρέπει να συνοδεύονται από βιβλιογραφία? Απόψεις που διαμορφώθηκαν από εμπειρίες δεν μετράνε?
    Τέλος, το "εγώ" μπορείς να το ανάγης στο "εμείς", καθότι ΟΛΕΣ οι εργαζόμενες μητέρες, που ξέρω, -και είναι πολλές- διεκπεραιώνουν με τον ίδιο τρόπο.

    asxetos
    18.07.2007, 18:15
    Παιδιά ηρεμήστε.....asxetos-(πυροσβέστης).
    Είναι λάθος αυτό που γίνεται εδώ. Οι πάνω των 20(χωρίς τάση διάκρισης για τους μικρότερους) δικαιούμαστε πιστεύω να φορουμιζόμαστε και να συνδιαλαγόμαστε με διαφορετικό τρόπο όπως και είναι και το σωστό. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται αντιπαραθέσεις κατινίστικες (είχα κάνει και εγώ το λάθος αυτό παλαιότερα).
    Αυτή, θα συμφωνείτε όλοι πιστεύω, είναι και η διαφορά στις συζητήσεις του φόρουμ, εμάς των σε εισαγωγικά "μεγαλυτέρων". Και αυτό κάνει και τη διαφορά στο φόρουμ του ΜΗ από άλλου είδους φόρουμ....υπάρχει πάθος, υπάρχει ποιότητα, ας υπάρχει διαφωνία...που είναι το πρέπον, ας μην υπάρχει αντιπαλότητα τόσο χαμηλού επιπέδου...όμως. Είναι κρίμα.
    Οχι τίποτα άλλο, το σκέφτομαι μετά απο όλο αυτό, πως θα βρίσω, ....χεχεχεχε κάποιους/ες εδώ μέσα

    mnk , vouliakis GL (εσείς μαντραχαλέοι, μην παραπονιέστε, για τις δύο μπύρες στην mnk, είναι γυναίκα....κυρία).
    Kerato
    18.07.2007, 18:31
    Αντιστάθηκα, αντιστάθηκα, αντιστάθηκα και τελικά υπέκυψα στο να απαντήσω σ'ένα θέμα που άνοιξε η Ελίζα(νούμερο) που καθόλου δεν το ήθελα (όχι ότι άφησε να φαίνεται και κανένα θέμα που άνοιξαν άλλα μέλη του ΜΗ, αλλά άστο καλύτερα αυτό)

    Θέλω να πω πολλά και διάφορα και κυρίως να βρίσω το φεμινισμό, γιατί μου τη δίνει απίστευτα και μόνο η ονομασία αυτού του κινήματος, πόσο μάλλον οι σύγχρονες φεμινίστριες. Δε θα το κάνω για την ώρα γιατί θέλω κάποιες διευκρινήσεις από την Αγριόγατα.
    ΟΚ, δεν είμαι σε θέση να καταλάβω την εργαζόμενη μητέρα του σήμερα, αλλά πες μου καλή μου γυναίκα, πού δουλεύεις και πόσο καλή είναι η οικονομική σου κατάσταση, ώστε να γυρνάς σπίτι σου το ΑΠΟΓΕΥΜΑ και να τα βρίσκεις όλα καθαρά και περιποιημένα και να παίζεις με τα παιδιά σου και να πηγαίνεις βόλτες μαζί τους χωρίς να χρειάζεται να βάλεις χέρι στο σπίτι ή στο διάβασμά τους ή δεν ξέρω γω σε τί άλλο;
    Πες μου σε παρακαλώ, τί ηλικία έχουν τα παιδάκια σου; Τί άνθρωπος βρίσκεται δίπλα στα παιδιά σου μέχρι το ΑΠΟΓΕΥΜΑ που γυρνάς στο σπίτι σου; Πόσα ευρώ έχεις αποτιμήσει την εργασία του μεγαλώματος των παιδιών σου και το ρόλο της καθαρίστριας στο πρόσωπο του ατόμου στο οποίο "έχεις δώσει δουλειά"; Ένσημα, δώρα κι επιδόματα της πληρώνεις της γυναίκας αυτής; Πόσο σημαντικότερη είναι η δουλειά που προσφέρεις στο γραφείο σου από τη δουλειά που κάνει εκείνη με τα παιδιά σου; Κι αν είναι τουλάχιστον όσο σημαντική είναι η δική σου δουλειά, της δίνεις όλο το μισθό σου μόνο και μόνο για να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί;

    Το αν έχεις τον πλήρη έλεγχο του πώς μεγαλώνουν τα παιδιά σου θα το δείξει το μέλλον, διότι, ως γνωστόν, ο χρόνος είναι μεγάλος προδότης (για να μην πω ρουφιάνος και "μου την πούνε" από το ΜΗ)

    Δεν κρίνω αν είσαι καλή μητέρα, αυτό το αφήνω στα παιδιά σου για όταν θα είναι η ώρα τους να το κάνουν. Αυτά θα σου ζητήσουν το λόγο που στις προτεραιότητες της ζωής σου ήταν η δουλειά σου πιο ψηλά από την ανάγκη τους να σ'έχουν δίπλα τους το περισσότερο δυνατό ...
    Κλείνω παραθέτοντας τους στίχους του άσματος για να μην πιάνετε το όνομα της Μαίρης Παναγιωταρά στο στόμα σας για ψύλλου πήδημα

    Μια μέρα μιας Μαίρης ( Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά )

    Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά μια εργαζόμενη μητέρα μια καλή νοικοκυρά.
    Δεν είμαι τίποτα το σπέσιαλ, το καταπληκτικό, είμαι αυτό που λέμε δείγμα τυπικό.

    Μόλις ξυπνήσω το πρωί, πολύ πρωί, πριν ξημερώσει δηλαδή καλά-καλά,
    λέω από μέσα μου μουλάρι σήκω ντύσου γιατί εδώ σε περιμένουνε πολλά
    και τότε τρέχω να ξυπνήσω, να ταΐσω, να ποτίσω και να ντύσω τα παιδιά
    ενώ παράλληλα ετοιμάζω πρωινό για τον πασά.
    Του το πηγαίνω στο κρεβάτι κι αυτομάτως κατεβάζω τα παιδιά στο σχολικό,
    πάω γραμμή για να ψωνίσω κι ο χασάπης μες στη φούρια να μου πιάνει και τον κω...
    να 'χω το νου μου κάθε μέρα για πουκάμισο και σώβρακο καινούριο καθαρό
    κι αλίμονο μου αν το ξεχάσω και δεν βρει ζεστό νερό.
    Να συγυρίζω τα κρεβάτια και το σπίτι να ετοιμάζω φαγητό για τα παιδιά
    κι εγώ να φύγω νηστική και σαν τρελή για την δουλειά.

    Ντάπα, ντάπα, ντάπα, νταμ...

    Και μόλις φτάσω αλαφιασμένη στη δουλειά να 'χω να κάνω και καφέ στ' αφεντικό
    να 'χω κι αυτόν που του τη δίνει κάθε τόσο και που θέλει να μου πιάνει και τον κω...
    να 'χω το ντρουν του τηλεφώνου μες στ' αυτί μου κι από πάνω τις δικές του τις φωνές
    και να με στέλνει έξω να κάνω και του κόσμου τις δουλειές.
    Μόλις σχολάσω τρέχω αμέσως να προφτάσω να ετοιμάσω το τραπέζι για φαΐ
    να τηγανίζω, να ετοιμάζω τη σαλάτα, να σερβίρω και να κόβω και ψωμί
    να 'μαι ένα ράκος που να σέρνεται στα πόδια του απ' την πείνα κι από το τρεχαλητό
    κι αυτοί να βρίζουν πως δεν ήτανε καλό το φαγητό.
    Να πλένω πιάτα και πιρουνιά και μαχαίρια και να μου 'ρχεται να κάνω φονικό
    κι αυτός ο κύριος να θέλει να μου πιάνει και τον κω...

    Ντάπα, ντάπα, ντάπα, νταμ...

    Μόλις ξαπλώσει και φωνάξει "ησυχία" μην ακούσω μες στο σπίτι τσιμουδιά,
    είναι η ώρα που τελειώνω εγώ τα πιάτα και που πρέπει να διαβάσω τα παιδιά,
    είναι η ώρα να διαβάσουν οι διαβόλοι για ν' αρχίσουμε να τρέχουμε μετά
    στα ιδιαίτερα του ενός και στ' αλλουνού τα γαλλικά.
    Κι αφού μου βγάλουνε καλά-καλά την πίστη και γυρίσουμε στο σπίτι τελικά
    τότε θα φάνε, θα πλυθούνε, θα δαρθούνε και θα παν να κοιμηθούν κανονικά
    κι ενώ εγώ θα σιδερώνω και θα πλένω, ό,τι κάνει μια γυναίκα δηλαδή,
    αυτός ο κύριος θα είναι αραγμένος στην ΤV
    κι αν γίνω έξαλλη σαν πέσω στο κρεβάτι και τον δω πως είν' ο νους του στο κακό,
    "είναι καθήκον σου" γυρίζει και μου λέει, συζυγικό.

    Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά μια εργαζόμενη μητέρα μια καλή νοικοκυρά.
    Δεν είμαι τίποτα το σπέσιαλ, το καταπληκτικό, είμαι ένα ζώον δηλαδή κανονικό.

    Κι αφού δε θες να γίνεις η ΣΚΛΑΒΑ της οικογένειάς σου, μείνε σκλάβα του αφεντικού σου, του καταναλωτισμού και των ονείρων καριέρας!



    asxetos
    18.07.2007, 19:16
    τι να κάνουμε φίλη μου mnk έχουμε αδυναμία στο όμορφο και δυνατό φύλο.




    "Έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 18-07-2007 19:33 ]


    επισυναπτόμενα: chatfun.jpg 
    Liza32
    18.07.2007, 19:30
    Δεν καταλαβαίνω που κολλάει ο φεμινισμός στο θέμα μου! Εγω μια ερώτηση έθεσα, δεν είπα οτι και οι άντρες δεν είναι ικανοί για βραβείο! Άλλωστε έχουμε πολλά παραδείγματα απο την ιστορία για αρκετά ικανότατους άντρες όπως για παράδειγμα ο Bell. Δε θα είχαμε σήμερα τηλέφωνο χωρίς τη συμβολή του! Αλλά εδω, μιλάω ξεκάθαρα αν και ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν! Μια απλή ερώτηση έθεσα, για τη σημερινή γυναίκα! Τώρα αν το βλέπουν ορισμένοι διαφορετικά, πρόβλημά τους. Καλό είναι να μην απαντούν αν δεν τους αρέσουν οι ερωτήσεις μου!
    Kerato
    18.07.2007, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-07-2007 στις 18:52 έγραψε...

    Kerato, ως παλαια φεμινιστρια, διαμαρτηρωμαι εντονως
    Καλα εκανες και παρεθεσες τους στιχους του υμνου του φεμινισμου, ακριβως αυτο ειναι το νοημα.



    Humour-άκι ήταν αυτό;
    "Διαμαρτύρεσαι εντόνως" σιωπηλά και κλείνοντας το μάτι;
    Δε θεωρώ το συγκεκριμένο κομμάτι "ύμνο του φεμινισμού". Το παρέθεσα για να μην αυτοχαρακτηρίζονται μερικές κυρίες, με γκουβερνάντες και οικιακές βοηθούς, Μαίρες Παναγιωταρές...

    Μην τρελαθούμε κιόλας.
    Kerato
    18.07.2007, 20:06
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-07-2007 στις 19:49 έγραψε...

    Ναι, μωρε Kerato,

    Humor-άκι ήταν αυτό !!
    Εγω ετσι διαμαρτύρομαι, σιωπηλά και κλείνοντας το μάτι !!
    Τραβας κανα ζορι κι εσυ?

    Ρε σας ριχνουν τιποτα στο νερο και τσακωνεστε μοναχοι σας????


    Παράθεση:
    Δε θεωρώ το συγκεκριμένο κομμάτι "ύμνο του φεμινισμού"


    Καλα κανεις.
    Εγω το θεωρω.
    Απαγορευεται?

    Παράθεση:
    Μην τρελαθούμε κιόλας.


    Τρελλαθητε ελευθερως.
    No problem



    Πώς θα σου ακουγόταν αν σε προσφωνούσα "μωρή mnk";
    Αν ενδιαφέρεσαι για τα ζόρια που τραβάω σε παραπέμπω σε παλαιότερες παρεμβάσεις μου, σε προσωπική γνωριμία και σε συζήτηση εκτός foroum, αλλά δε νομίζω να τ' αντέξεις.
    Δεν τσακώνομαι με κανέναν, ακόμα...Και δε μας ρίχνουν τίποτα στο νερό, στον αέρα που αναπνέουμε μας έχουν ρίξει...
    Δεν απαγορεύεται, αλλά μάλλον εσύ τσακώνεσαι μονάχη σου και θέλεις παρέα απ' ό,τι φαίνεται, διαφορετικά δε θα απομόνωνες φράσεις μου για να πεις τα άσχετά σου.

    Το "μην τρελαθούμε κιόλας" κολλούσε στις δήθεν Μαίρες Παναγιωταρές που έχουν ολόκληρο επιτελείο οικιακής εργασίας (μάνες, πεθερές, Φιλιππινέζες, παραμάνες, καθαρίστριες και λοιπό προσωπικό) να τις απαλλάσσουν από "δουλειές σκλάβων", για όσους δεν κατάλαβαν ή κάνουν ότι δεν κατάλαβαν.

    Για μένα θα ήταν ευλογία η τρέλα. Θα με γλίτωνε από τη λογική σας.

    StavmanR
    18.07.2007, 21:26
    Χαχαχαα, λοιπόν παιδιά είχα την υποψία ότι είμαι γκαντέμης. Τώρα έχω πειστεί...Από τη στιγμή που είπα καλά λόγια για τη mnk , έγινε χαμός...
    Δεν ξαναλέω καλή κουβέντα για κανέναν
    Κάτσε να κάνω την τελευταία δοκιμή: λοιπόν StavmanR κάθε φορά που σε διαβάζω μου αρέσεις όλο και πιο πολύ...

    Εεεε όχι και να φάμε το Μητσοτάκη σε γκαντεμιά ρε παιδιά, έλεος...


    absurdus_delirium
    18.07.2007, 21:37
    Να ρωτήσω πόσα μπάνια έχει κάνει ο καθένας; Γιατι αν έχουμε κάνει λιγότερο από τρία και καθόμαστε μπροστά από έναν υπολογιστή λογικό είναι να έχουμε σαλτάρει όλοι! Αν πάλι έχουμε κάνει περισσότερα απο τρια ας σκεφτούμε που τα κανάμε.. Παιδιά, ψυχραιμία: το καλοκαίρι είναι στο μέσο του. Έχει άλλο τόσο!

    (Η ταμπελίτσα είναι για την λογική και την ηρεμία)
    Desmar
    19.07.2007, 01:05
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 16-07-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Παράθεση:
    (ποια γυναίκα θα έστελνε το παιδί της στον πόλεμο και ποια θα ψήφιζε υπέρ ενός πολέμου από τη στιγμή που ο γιος της βρίσκεται σε στρατεύσιμη ηλικία;)


    Η Σπαρτιατισσα.



    ...έτσι έτσι ... και όχι μόνο!

    μερικά μόνο παραδείγματα:

    * σε όλες σχεδόν τις φυλές που έχουν βρεθεί μέχρι και σήμερα οι οποίες δεν διαθέτουν αυτό που λέμε "Δυτική" κουλτούρα και "ανάπτυξη" οι μανάδες στέλνουν τα παιδιά τους (ή μάλλον ούτε καν τα "στέλνουν" γιατί είναι αυτονόητο ότι θα το κάνουν ... ) στον "πόλεμο" της επιβίωσης προκειμένου να κυνηγήσουν και να φέρουν φαγητό στη φυλή ή τα "στέλνουν" να υπερασπίσουν την φυλή τους όταν και όποτε αυτό κρίνεται απαραίτητο ...

    * θέλεις να αναφέρουμε και την περίπτωση του "ιερού πολέμου"?

    * Η Ελληνίδα μάνα δηλαδή δεν έστελνε το παιδί της για να υπερασπιστεί την πατρίδα στο πρόσφατο (και όχι μόνο...) παρελθόν?


    Tren
    19.07.2007, 01:22
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 18-07-2007 στις 21:37 έγραψε...

    Να ρωτήσω πόσα μπάνια έχει κάνει ο καθένας; Γιατι αν έχουμε κάνει λιγότερο από τρία και καθόμαστε μπροστά από έναν υπολογιστή λογικό είναι να έχουμε σαλτάρει όλοι! Αν πάλι έχουμε κάνει περισσότερα απο τρια ας σκεφτούμε που τα κανάμε.. Παιδιά, ψυχραιμία: το καλοκαίρι είναι στο μέσο του. Έχει άλλο τόσο!

    (Η ταμπελίτσα είναι για την λογική και την ηρεμία)




    Πολλαααααααααααααααααα
    GL
    19.07.2007, 02:14
    Λοιπον, επειδη δεν μου αρεσει να πεταγονται εδω μεσα διαφορα απο το μελος mnk που αφορουν την παρτη μου, θελω να κανω ακομα μια Off Topic παρεμβαση!!

    1) Δεν θα γινω αυτοκλητος υπερασπιστης του Παναγιωτη, δεν εχει καμια αναγκη ο Κωος μας απο την υπερασπιση κανενος. Τα εργα του καθενος κρινουν και το ποιον του! Και δοξα το Θεο αν κοιταξεις στις "πισω" σελιδες του site θα καταλαβεις τι εργο εχει προσφερει στην κοινοτητα μας ο Βουλιακης.

    2) Κυρια mnk. Παρα πολλα μελη εδω μεσα εχουμε παψει πλεον επικοινωνουμε ο ενας με τον αλλον με τα nick-names μας και μονο! Οποτε τον Παναγιωτη δεν τον λεω πια Vouliakis, μιας και εχουμε πιει και εναν καφε μαζι, εχουμε γνωριστει απο κοντα και γενικα εχουμε ξεφυγει απο μια απλη δικτυακη αψυχη επαφη! Αυτο συμβαινει με παρα μα παρα πολλα μελη εδω στο Χεβεν...Αυτα σαν μια γενικη εισαγωγη!

    3) Ο λογος που γραφω λοιπον τωρα το συγκεκριμενο ποστ ειναι οτι εχεις αναφερθει στον GL τεσσερις φορες....

    Λοιπον, για να τελειωνει το παραμυθι σου μια και καλη σου λεω τα εξης:

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-07-2007 στις 16:43 έγραψε...

    Οταν ο GL με κυνηγαει απο τοπικ σε τοπικ, μηπως πω κακο για τη φιλτατη του ΑΜΕΡΙΚΗ, για να μου την πεσει με μακροσκελαστατα ποστ, δεν ειναι εμπαθης, οοοοχι ο GL ειναι φιλος κι εχει και δυο χρονια στο ΜΗ, ενω εγω εχω 3 μηνες και θα'πρεπε να ειμαι ψαρωμενη. Δεν το'ξερα οτι τα δικαιωματα εκφρασης στο ΜΗ πανε με επετηριδα, να το γραψετε στους κανονισμους, να το μαθουμε κι εμεις οι πτωχοι τω πνευματι.

    Αυτη ειναι η διαφορα VOULIAKIS...
    Εγω κρινω τις ιδεες και τις συμπεριφορες, εσυ τα προσωπα.


    1) Ο GL ηρθε σε αντιπαραθεση μαζι σου σε 2 τοπικς και σε 1 αρθρο που ειχε σχεση με την Ελληνικη μουσικη νυχτα.

    2) Πολλες φορες στα δυομιση χρονια μου στο σαιτ εχω γραψει πολλες λαλακιες εδω μεσα! Πολλα ποστ μου εχουν διαγραφει! Εχω φαει πολλες επιπληξεις. Τελος, εχει πεσει δυο τρεις φορες τρικουβερτος καυγας με τους συντονιστες, που αυτα που γινονται τωρα εδω και εκει ειναι απλα πταισματα....Ομως παντα βρισκαμε τις λυσεις! Ολα ξεκιναγαν με μια ΣΥΓΝΩΜΗ και ΕΝΑ ΠΟΤΟ στη συνεχεια!! Εχουμε περασει απο μεγαλες τρικιμιες!

    3) Σε αυτο το σαιτ εχουμε μαθει να ζουμε με τις διαφωνιες, τις γονιμες αντιπαραθεσεις μας και τις αντιθεσεις!

    4) Αν εγω ειχα την γενικη συμπεριφορα που εχεις εσυ mnk να εισαι σιγουρη οτι θα τα ακουγα εγω πιο πολυ απο σενα λογω του οτι ΕΤΥΧΕ να γραφτω πιο παλια απο σενα!

    5) Δεν υπαρχουν ψαρωμενοι και επετυριδες εδω! Αυτα υπαρχουν μονο στο μυαλο σου!

    6) Ασε με ρε Μnk!! Εσυ με τις ιδεες σου και τις συμπεριφορες σου??? Δηλαδη να κατσω να μου βριζεις την Αμερικανα μανα του ξαδερφου μου και του κολλητου μου και να σου πω και φχαριστω???? Πας καλα??? Βρες αλλα θυματα να παιξεις τα παιχνιδια σου!


    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-07-2007 στις 16:43 έγραψε...

    Εκτος αν ο GL ειναι συγγενης σου, πραγμα που αγνοω.


    Ρε συ?? Μακαρι να ειχα και τετοιους συγγενεις σαν τον Βουλιακη! Θα ηταν πολυ μεγαλη τιμη για μενα....


    Παράθεση:

    Μου φαινεται οτι απ'την πολλη διπλωματια, "ευγενεια" και "γλυκητητα", δεν μαθατε ποτε τι σημαινει αντιπαραθεση ιδεων.
    Μπερδευεις τη διαφωνια και την κριτικη των ιδεων, με τον καυγα και την προσωπικη επιθεση.


    Εισαι σιγουρη??? Για ριξε ενα ψαξιμο στις παλιοτερες φιλοσοφικες και μουσικες συζητησεις μας και θα δεις τι γινεται εδω μεσα....Μην βγαζεις συμπερασματα μεσα σε τρεις μηνες για μια κοινοτητα αν δεν την εχεις μελετησει ακομα!! Ψαξε, διαβασε, μελετησε και μετα κρινε μας!!

    Παράθεση:

    Το ποστ, απευθυνοταν στον GL (εκτος αν ειστε ομαδα, σκεφτεστε κι απαντατε μαζι ), για να προσπαθησω να του δωσω να καταλαβει, γιατι σκεφτομαι οπως σκεφτομαι και να παψει να διαρηγνυει τα ιματια του, καθε φορα που θα κριτικαρω την Αμερικη.


    1) Να ειμαστε στην ιδια Ομαδα με τον Παναγιωτη??? Μπα! Δε νομιζω! Ο Παναγιωτης υποστηριζει μαλλον τον Ανταγορα της Κω και εγω τον Αργοναυτη Καρπαθου!!


    2) Δεν θελω να μου δωσεις τιποτα να καταλαβω πλεον! Μου εδωσε ηδη να καταλαβω πολλα η συμπεριφορα σου απεναντι στην Αμερικανα μανα και οχι μονο.....

    3) Κανε οτι θες με την Αμερικα! Σποντες πετας εσυ συνεχεια, οχι εγω! Δεν μπορω να σε ακολουθισω! Αν σου καθεται η ακατανομαστη χωρα, πιες σουμαδα η αφροζα για να την χωνεψεις!!

    Παράθεση:

    Απλα νομιζα οτι το MH ειναι δημοκρατικο site, οπως λεγεται συχνα.
    Στη δημοκρατια ολοι εχουν αποψη και δικαιωμα να την εκφρασουν.
    Μηπως αλλαξε η εννοια κι αυτης της λεξης και εχω χασει επεισοδια?


    1) Οχι Κυρια μου! Δεν ειναι δημοκρατικο σαιτ! Ειναι ιδιωτικο σαιτ! Το εφτιαξε ενας ανθρωπος που επελεξε και τους συνεργατες που γουσταρει!! Οποτε του την βαρεσει παταει ενα disconect στον σερβερ και παπαλα η κουβεντουλα μας !

    2) Υπαρχουν ομως και κανονες λειτουργιας που επιβαλλουν το δικαιωμα στην αποψη και στην εκφραση ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ μεσα ομως στα πλαισια που εχει ορισει ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΑΣ......

    Αν θεμε τα αποδεχομαστε, αν οχι την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια για αλλες δικτυακες πολιτειες....Δοξα το Θεο υπαρχουν πλεον πολλα ιντερνετικα χωρια!!