ελληνική μουσική
    1004 online   ·  210.856 μέλη

    Οι γυναίκες καριέρας και η συμβολή τους στην κοινωνία

    asxetos
    20.07.2007, 00:43
    mnk με κολακεύετε.....

    Επειδή όμως δεν ακούσαμε τις γνώμες των παιδιών...ας ακούσουμε και μια ενός ....γνήσιου απογονού μου.

    Desmar
    20.07.2007, 01:43


    μάλλον δεν είχε το έντονο χειροκρότημα που έχει ανάγκη κάθε καλλιτέχνης του δικού του εύρους ...εξ ου και το αυθόρμητο ξέσπασμα!!!!


    asxetos
    20.07.2007, 03:24
    Desmar σοκολατίτσα ζεστή...και μπισκοτάκι κανέλα
    yiannisyiannis
    20.07.2007, 10:19
    Πιστεύω πως η καριέρα είναι το τρικ της νέας εποχής για την αλλοτρίωση των ψυχών μας. Μια αλλοτρίωση ύπουλη, μια σύγχρονη δουλεία, που μας εξαρτά αφενός από τον υπερκαταναλωτισμό κι αφετέρου από την ηδονή της επαγγελματικής καταξίωσης. Παραμυθιαζόμαστε πως η υπερπροσφορά υλικών αγαθών που μας εξασφαλίζει η καριέρα, αντικαθιστά την απουσία μας. Ο αντίκτυπος όμως της απουσίας στην οικογένειά μας είναι τεράστιος και μη αναστρέψιμος. Δεν διαχωρίζω γυναίκες καριέρας από άντρες καριέρας. Απλά, λόγω της διαφορετικότητας των δυο φύλων και της διακριτότητας των ρόλων, ο συναισθηματικός αντίκτυπος της έλλειψης της μητέρας στην οικογένεια, είναι πολύ ισχυρότερος από αυτόν του πατέρα.
    margo
    20.07.2007, 11:14
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-07-2007 στις 10:56 έγραψε...

    yiannisyiannis






    WildCat
    20.07.2007, 12:25
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 19-07-2007 στις 14:39 έγραψε...

    Η χρήση του "εσείς" είναι πληθυντικός ευγενείας απευθυνόμενη στον kerato ή γενίκευση σε όλους τους άντρες που συμμετέχουν στη συζήτηση; Προσωπικά δεν αισθάνομαι να επιτέθηκα σε κανένα και θα ήθελα να με βοηθήσεις να διαχωρίσω τη θέση μου σε αυτό. Όσον αφορά τους υπόλοιπους, ο καθείς υπόλογος για τον εαυτό του μακριά από γενικέυσεις.
    Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορεί κανείς κανέναν για το πως αποφασίζει να μεγαλώσει τα παιδιά του. Προσωπική μου πεποίθηση είναι πως όλοι κρινόμαστε αργά ή γρήγορα. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον παπού μου επειδή έδερνε το πατέρα μου για να γίνει άνθρωπός (όπως αυτός θεωρούσε). Μέχρι εκεί έφτανε και το δικό του μυαλό αλλά και η γενικότερη συμπεριφορά και "ανάγκες" της κοινωνίας. Το θέμα είναι το τί είναι καλύτερο σήμερα για ισορροπημένα παιδιά. Η απουσία της μάνας είναι αναντικατάστατη στον ψυχισμό του παιδιού. Δυστυχώς, αυτό δεν μπορεί να γίνει εμφανές με εξανθήματα ή με οιδήματα όπως συμβαίνει στις συμβατικές καταστάσεις σωματικής καταπόνησης, οπότε και είναι δύσκολο για τους γονείς να βγάλουν τα εγωιστικά φίλτρα και να κάνουν τέτοιες διαπιστώσεις.
    Είμαι σίγουρος ότι οι γυναίκες είναι εξίσου ικανές με τους άντρες, στο μεγαλύτερο μέρος των σύχρονων τομέων εργασίας, αλλά κατά τη γνώμη μου κάθε σύγκριση μεταξύ των δύο φύλων είναι ατυχής, διότι δεν μπορεί να υπάρχει. Γι' αυτό και εστιάζω στη φυσική ικανότητα της μάνας να παρέχει εξαιρετική υπηρεσία, αναντικατάστατη στην κοινωνία, για την οποία πρέπει να αισθάνεται υπερήφανη και μοναδική. Κατά τα άλλα το θέμα είναι εξειδικευμένο και από μόνο του βάζει τη γυναίκα σε διαφορετική θέση από τον άντρα. Γι' αυτό και όλα τα σχόλια επικεντρώνονται στη γυναίκα-μάνα, όπως και ήταν φυσικό άλλωστε...
    Wildcat, προσωπικά τιμώ την έννοια της μάνας η οποία κερδίζει το σεβασμό μου, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει τίποτα...
    Πάρε κι εσύ ένα καφεδάκι, γλυκό με γάλα νομίζω



    To "εσείς" αναφέρεται σε όλους τους συμμετέχοντες της συζήτησης, που τους ξενίζει το γεγονός να δουλεύη η μαμά, μια και όλο και περισσότερες γυναίκες βγαίνουν στην αγορά εργασίας.
    Σου είπα, ότι κατά βάσει δεν διαφωνώ μαζί σου, είναι πολύ σημαντικό για το παιδί να έχη κοντά του τη μητέρα του...αλλά πως θα είναι ισορροπημένο το παιδί, αν δεν είναι ισορροπημένη η μαμά??? Οπως είπε η Tren "ευτυχισμένες μαμάδες μεγαλώνουν ευτυχισμένα μωρά". Αυτό, που δεν έχω αναφέρει ακόμη, είναι ότι έχω συζητήσει με παιδοψυχολόγους για να πάρω κατεύθυνση ως προς το πως προσεγγίζω κάποια θέματα (και ΟΧΙ γιατί τα παιδιά μου έχουν κάποιο πρόβλημα - σας προλαβαίνω). Ολοι οι παιδοψυχολόγοι λοιπόν, λένε, ότι το παιδί προσαρμόζεται στους ρυθμούς της οικογένειας, ξέρει π.χ. ότι η μαμά κι ο μπαμπάς φεύγουν το πρωί και έρχονται το μεσημέρι (ή όποτε). Αυτό που έχει μέγιστη σημασία είναι να περνάνε τα παιδιά ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο με τους γονείς ήτοι τον λίγο χρόνο, που έχουν οι γονείς να τον περνάνε αποκλειστικά με το παιδί και να του δίνουν ολη τους την προσοχή -όχι να μιλάνε κάθε λίγο στο κινητό, ή να λένε "μια στιγμή ν'ακούσω τις ειδήσεις". Ετσι νοιώθει το παιδί, ότι το αγαπάνε και το προσέχουν και ότι είναι μέλος της οικογένειας.
    Τέλος, για να είμαστε ρεαλιστές, η επιλογή "αφιερώνω 5 χρόνια στο παιδί" δεν υφίσταται. Μετά τα 5 χρόνια δεν σε περιμένει η δουλίτσα σου (εκτός αν είσαι δημόσιος υπάλληλος, όπως είπε η margo), έχεις βγει εκτός αγοράς και το μόνο που σε περιμένει είναι το ταμείο ανεργίας. Οι επιλογές πρακτικά είναι ή "τα παρατάω όλα και αφοσιώνω την υπόλοιπη ζωή μου στην οικογένεια" ή "το παλεύω όπως μπορώ μέ δουλειά και σπίτι και οικογένεια μέχρι να μεγαλώσουν τα μωρά". Εκτός άν κάνης τα παιδιά στα 20 (όχι στα 40 όπως εγώ) και αρχίζεις την καρριέρα σου στα 25. Υπάρχει όμως το κοινωνικό φαινόμενο τα ζευγάρια να παντρεύονται και να τεκνοποιούν σε όλο και μεγαλύτερες ηλικίες - άλλο θέμα αυτό.
    Ευχαριστώ για το καφεδάκι, σκέτο παρακαλώ

    @Kerato, που μου είπε
    1. "Σου την πέφτω, γιατί επέλεξες να κάνεις παιδιά, ενώ δεν έχεις διάθεση να τα αναθρέψεις. Σου την πέφτω, γιατί θεωρείς την καριέρα σου πιο πολύτιμη από την οικογένειά σου. Σου την πέφτω, γιατί μέσα σου είναι σημαντικότερο να είσαι εσύ καλά συναισθηματικά εις βάρος, ενδεχομένως, των παιδιών σου, απ΄το να είναι εκείνα."
    Δεν κατάλαβες και πολλά, από αυτά που είπα. Συνοπτικά είπα "απ΄τα δύο και τα δύο". Σε πληροφορώ, τα παιδιά μου είναι πολύ χαρούμενα, που όταν τελειώνω τη δουλειά δεν τρέχω στα γυμναστήρια και στα κομμωτήρια (όπως άλλες μαμάδες, που ξέρω) αλλά γυρίζω σπίτι, δένω τα μαλλιά αλογοουρά, φοράω το σορτσάκι μου και πάμε στο πάρκο να γίνουμε μες στα χώματα.
    2. "Σου την πέφτω, γιατί θεωρείς το ότι να καθαρίσεις και να πλύνεις και να μαγειρέψεις για τα παιδιά σου και για το σύντροφό σου σε κάνει σκλάβα, τη στιγμή που στη δουλειά σου σε εκμεταλλεύονται τρις χειρότερα και μάλιστα χωρίς να σου δίνουν την αγάπη που σου δίνει η οικογένειά σου."
    Στο πρώτο κομμάτι έχεις δίκιο, δεν θέλω να καθαρίζω και να πλένω κλπ για κανέναν και όσο μπορώ θα το αποφεύγω. Στη δουλειά δεν με εκμεταλλεύονται, με πληρώνουν και ακούω και κανένα μπράβο. Το νοικοκυριό είναι πολύ αχάριστη δουλειά.
    3. "Σου την πέφτω, γιατί θεωρώ ότι δεν καταλαβαίνεις ότι είναι καλύτερα να φορέσει το παιδί σου το ίδιο μπουφάν για 2 χρόνια, απ' το να μη μάθει ποτέ να συζητά μαζί σου γιατί δεν είχατε το χρόνο. "
    Εσύ δεν καταλαβαίνεις, ότι δεν δουλεύω μόνο για το δεύτερο μπουφάν αλλά γιατί μου αρέσει η δουλειά μου. Και πάντα έχω χρόνο για τα παιδιά μου.
    Αλλά ακόμα κι άν δούλευα για τα 2 μπουφάν, έτσι εύκολα αποφασίζεις να παραιτηθής από έναν μισθό στην Ελλάδα του 2007? Ειδικά άν έχης παιδιά???
    StavmanR
    20.07.2007, 13:37
    Τελικά, τα πάντα είναι θέμα ερμηνείας...
    Λοιπόν...όταν πήγες στον παιδοψυχολόγο (και πολύ σοφά έπραξες κατά τη γνώμη μου), του άφησες την παραμικρή υποψία ότι άν σου πει να παρατήσεις τη δουλειά για τα παιδιά θα το πράξεις; Τί εννοώ...Όταν μίλησες μαζί του προφανώς του είπες ότι έτσι έχουν τα πράγματα, η ζωή μου είναι αυτή, η δουλειά μου είναι αυτή κλπ κλπ. Ο άνθρωπος δεν μπορούσε να σου πει: "παράτα τη καριέρα σου για το καλό των παιδιών σου" γιατί άλλωστε δεν ήταν σκοπός του η δική σου ψυχανάλυση αλλά των παιδιών. Έτσι, αναγκάστηκε να τηρήσει μία μετριοπαθή στάση προκειμένου να μη σε βάλει σε περιττές έγνοιες. Θεωρήθηκε κατάσταση Ντε Φάκτο και άρα μη αναστρέψιμη. Οπότε με αυτά τα δεδομένα ας δούμε τί μπορούμε να κάνουμε...
    Τελικά, η συζήτησή σου προφανώς δεν κατέληξε στο ποιο είναι το καλύτερο "εν γένει" για τα παιδιά σου (δηλαδή από τη στιγμή που απέκτησα παιδιά στρέφω σε αυτά την προσοχή μου), αλλά ποιο το καλύτερο "εν δυνάμει" για τα παιδιά σου (δηλαδή έτσι όπως γίναν τα πράγματα ας δούμε τί μπορούμε να κάνουμε). Η δική μου θεώρηση είναι μία θεώρηση για την "εν γένει" ανατροφή των παιδιών, όπου τα παιδιά είναι το κέντρο της οικογένειας και φυσικά της προσοχής των γονέων και ειδικότερα της μάνας. Αν τα πράγματα πάρουν ένα δρόμο, δεν υπάρχει επιστροφή παρά μόνο λοξοδρομήσεις. Ο χρόνος μοιάζει με τρένο που τσουλά πάντα προς τα εμπρός κι εσύ απλά διαλέγεις προορισμό, είτε εκούσια είτε υποσυνείδητα.
    Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω σκοπό να θίξω κανέναν, ούτε και να κρίνω κανέναν, πως θα μπορούσα άλλωστε; Παραθέτω μία δική μου θεώρηση για το συγκεκριμένο θέμα, σύμφωνα με όσα έχω βιώσει, έχω διαβάσει κι έχω νιώσει, ώστε αν είναι δυνατόν να προβληματίσω και άλλους ανθρώπους γύρω από συγκεκριμένα ευαίσθητα θέματα.
    Desmar
    20.07.2007, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 20-07-2007 στις 10:19 έγραψε...

    Πιστεύω πως η καριέρα είναι το τρικ της νέας εποχής για την αλλοτρίωση των ψυχών μας. Μια αλλοτρίωση ύπουλη, μια σύγχρονη δουλεία, που μας εξαρτά αφενός από τον υπερκαταναλωτισμό κι αφετέρου από την ηδονή της επαγγελματικής καταξίωσης. Παραμυθιαζόμαστε πως η υπερπροσφορά υλικών αγαθών που μας εξασφαλίζει η καριέρα, αντικαθιστά την απουσία μας. Ο αντίκτυπος όμως της απουσίας στην οικογένειά μας είναι τεράστιος και μη αναστρέψιμος. Δεν διαχωρίζω γυναίκες καριέρας από άντρες καριέρας. Απλά, λόγω της διαφορετικότητας των δυο φύλων και της διακριτότητας των ρόλων, ο συναισθηματικός αντίκτυπος της έλλειψης της μητέρας στην οικογένεια, είναι πολύ ισχυρότερος από αυτόν του πατέρα.



    ... ...για το αναντικατάστατο της φυσικής και ουσιαστικής παρουσίας στην οικογένεια ... άλλη μια γιατί κάνει ζέστη έτσι για να δροσιστούμε ...

    ... η καριέρα δεν ξέρω αν είναι τρικ της εποχής ... δεν ξέρω αν αυτή ευθύνεται δηλαδή απόλυτα για την πολύωρη απουσία μας από τους ανθρώπους γύρω μας ...ή τουλάχιστον όχι μόνο αυτή ... Σήμερα είσαι υποχρεωμένος/η να δουλεύεις πολλές ώρες για να τα "φέρεις απλά βόλτα" ...για να μπορέσεις να κρατήσεις την δουλειά σου και να μην σου την αρπάξει κάποιος από τους πολλούς που είναι στην ουρά της ανεργίας ... ... έτσι ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ συχνά να προσφέρεις υπερεργασία ...να ζεις με τις τύψεις σου γιατί δεν είσαι παρόν στην οικογένειά σου ...και να προσπαθείς να καλύψεις αυτό το κενό (αν είναι δυνατόν!!! ) με υλικά αγαθά ...(υπερκαταναλωτισμός κ.λπ. κ.λπ.)

    Φαύλος κύκλος ... ...το μόνο που μένει είναι να έχουμε ΠΟΙΟΤΗΤΑ ακόμα και στον ελάχιστο διαθέσιμό μας χρόνο και όχι ΠΟΣΟΤΗΤΑ στα αγαθά που θα αποκτήσουμε και θα προσφέρουμε για να καλύψουμε την απουσία μας ...

    Άντε γειά μας!!!


    Hastaroth
    20.07.2007, 15:06
    Ερχόμενος λοιπόν εγώ,καβάλα στόν εν λόγω γάϊδαρο,σε ρωτάω:

    "Κι'αφού έβαλες τον εαυτό σου σέ δεύτερη μοίρα,ποιόν έβαλες σέ πρώτη μοίρα;Τό παιδί σου ή την καριέρα σου;"

    Πάρε και μιά ακόμα γιά να μήν λαλήσης τρείς φορές σάν τον αλέκτορα
    Kerato
    20.07.2007, 16:16
    Ένα γλυκάκι για τον asxetos που παραπονιέται εμμέσως πλην σαφώς...

    δεχόμενοι την προαναφερθείσα φράση "είμαστε ό,τι τρώμε", το παραπάνω γλυκό, όπως κι ο asxetos, είναι πολυεπίπεδο, με ποικιλία γεύσεων, επαναστατικό όσο αφορά το συνδυασμό των υλικών του, εμφανίσιμο, τραβάει την προσοχή κι όσο κι αν σε λιγώνει η τόση του γλύκα, δε μπορείς να σταματήσεις να το τρως.
    (παραβολικά όλα αυτά, έτσι; Μην παρεξηγηθώ κιόλας! )

    @Wildcat
    Είναι φανερό ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικές συχνότητες κι έτσι είναι μάταιο να προσπαθήσω περεταίρω να σου μεταφέρω την άποψή μου. "Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", όπως έλεγε κι ένα καφέ της συμπρωτεύουσας κάποτε.

    Όπως και να'χει, θέλω να υπενθυμίσω ότι σ' αυτή τη συζήτηση η λέξη - κλειδί είναι η "καριέρα", οπότε δεν εκφράζουμε άποψη για οποιαδήποτε γυναίκα που εργάζεται για τα προς το ζειν, αλλά γι' αυτήν που "την έχει δει αλλιώς" τη φάση...

    Όσο για τη συμβολή της στην κονωνία, ένα σκέλος της ερώτησης που μόνο έμμεσα έχει απαντηθεί ως τώρα, απ' ό,τι νομίζω, έχω να πω ότι είναι τόση, όση και οποιουδήποτε άλλου ανθρώπου, άντρα ή γυναίκας, που ζει, κινείται, παίρνει αποφάσεις, καταναλώνει ενέργεια του πλανήτη, παράγει και συμβιώνει με άλλους ανθρώπους με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

    WildCat
    20.07.2007, 18:34
    @StavmanR
    Ετσι είναι όπως τα λές. Θέμα ερμηνείας. Καλά κάνεις και παραθέτεις τη δική σου θεώρηση και σου εύχομαι αυτά που πρεσβεύεις να τα κάνης και πράξη στη ζωή σου. Απλώς το βλέπω από δύσκολο έως ριψοκίνδυνο να επιλέξης να παραιτηθής από ένα εισόδημα (το μισθό της γυναίκας) ζώντας στην Ελλάδα με την ανερχόμενη ανεργία, τη συρρίκνωση της αγοράς, την ακρίβεια και τις κάτω του μετρίου υποδομές και παροχές (πχ περίθαλψη).

    @mnk
    Τα συναισθήματά μου περιγράφεις.

    @Kerato
    σωστά λες, ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικές συχνότητες. Εγώ κατάλαβα την άποψή σου, εσύ δεν θέλεις να με καταλάβης. Με έχεις εντάξει στις "μαμάδες βορείων προαστείων" (αυτό είναι αναφορά στο ομώνυμο βιβλίο), μάλλον σε μένα αναφερόσουν όταν έλεγες για στρατιές από φιλιππινέζες και δεν κατάλαβες, ότι δεν έχω καμμιά στρατιά, αλλά μόνο μια γυναίκα (ή οποία φεύγει, μόλις γυρίσω), που με απαλλάσσει από τις δουλειές του σπιτιού ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ χρόνο για τα παιδιά μου και ΟΧΙ για να τα ξεφορτωθώ. Αυτό το "την έχει δει αλλοιώς" δεν με εκφράζει και αν αναφέρεται σε μένα να το ανακαλέσης. Υπάρχουν πολλά ψώνια εκεί έξω που την "έχουν δει αλλοιώς" για διαφόρους λόγους, και εγώ δεν είμαι ένα από αυτά.
    Για τη συμβολή στη κοινωνία, ή μάλλον στην οικονομία, κάτι πήγε να πη η margo, αλλά δεν ολοκλήρωσε -για το παιδάκι της ταμίου, που ΔΕΝ θα το πάρη ο δημοτικός παιδικός σταθμός, γιατί θα δούνε το εκκαθαριστικό της οικογένειας. Στη συνέχεια η μαμά ΔΕΝ θα μπορέση να το στείλη στο δημόσιο σχολείο γιατί το ωράριο 8-16 (αν έχη ολοήμερο) βολεύει μόνο δημοσίους υπαλλήλους και όχι την ταμία. Και πάει λέγοντας....

    Δεν μακρυγορώ άλλο και εδώ χαιρετώ την ομήγυρη καθότι αρχίζει η άδειά μου και πάω να περάσω τις διακοπές μου με την οικογένειά μου και χωρίς φιλιππινέζες
    asxetos
    20.07.2007, 19:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 20-07-2007 στις 16:16 έγραψε...

    Ένα γλυκάκι για τον asxetos που παραπονιέται εμμέσως πλην σαφώς...

    δεχόμενοι την προαναφερθείσα φράση "είμαστε ό,τι τρώμε", το παραπάνω γλυκό, όπως κι ο asxetos, είναι πολυεπίπεδο, με ποικιλία γεύσεων, επαναστατικό όσο αφορά το συνδυασμό των υλικών του, εμφανίσιμο, τραβάει την προσοχή κι όσο κι αν σε λιγώνει η τόση του γλύκα, δε μπορείς να σταματήσεις να το τρως.
    (παραβολικά όλα αυτά, έτσι; Μην παρεξηγηθώ κιόλας! )



    Kerato μου να παρεξηγηθεις σε παρακαλω.......
    Πάντως σαν καρντάσι που εισαι....πετα καμια φορα αν περασεις και ενα καζαν ντιμπι...ξερεις απο το γνωστο ζαχαροπλαστειο....θα το περιμενω......
    Σε ευχαριστώ....
    Kerato
    23.07.2007, 19:35
    Παράθεση:

    Το μέλος WildCat στις 20-07-2007 στις 18:34 έγραψε...

    @Kerato
    σωστά λες, ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικές συχνότητες. Εγώ κατάλαβα την άποψή σου, εσύ δεν θέλεις να με καταλάβης. Με έχεις εντάξει στις "μαμάδες βορείων προαστείων" (αυτό είναι αναφορά στο ομώνυμο βιβλίο), μάλλον σε μένα αναφερόσουν όταν έλεγες για στρατιές από φιλιππινέζες και δεν κατάλαβες, ότι δεν έχω καμμιά στρατιά, αλλά μόνο μια γυναίκα (ή οποία φεύγει, μόλις γυρίσω), που με απαλλάσσει από τις δουλειές του σπιτιού ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ χρόνο για τα παιδιά μου και ΟΧΙ για να τα ξεφορτωθώ. Αυτό το "την έχει δει αλλοιώς" δεν με εκφράζει και αν αναφέρεται σε μένα να το ανακαλέσης. Υπάρχουν πολλά ψώνια εκεί έξω που την "έχουν δει αλλοιώς" για διαφόρους λόγους, και εγώ δεν είμαι ένα από αυτά.
    Για τη συμβολή στη κοινωνία, ή μάλλον στην οικονομία, κάτι πήγε να πη η margo, αλλά δεν ολοκλήρωσε -για το παιδάκι της ταμίου, που ΔΕΝ θα το πάρη ο δημοτικός παιδικός σταθμός, γιατί θα δούνε το εκκαθαριστικό της οικογένειας. Στη συνέχεια η μαμά ΔΕΝ θα μπορέση να το στείλη στο δημόσιο σχολείο γιατί το ωράριο 8-16 (αν έχη ολοήμερο) βολεύει μόνο δημοσίους υπαλλήλους και όχι την ταμία. Και πάει λέγοντας....

    Δεν μακρυγορώ άλλο και εδώ χαιρετώ την ομήγυρη καθότι αρχίζει η άδειά μου και πάω να περάσω τις διακοπές μου με την οικογένειά μου και χωρίς φιλιππινέζες



    Αν και αυτή τη στιγμή, λογικά, είσαι σε διακοπές, προσπαθώντας να αναπληρώσεις το χαμένο χρόνο του προηγούμενου έτους, με τα παιδιά σου, μέσα σε μια εβδομάδα, θα σου απαντήσω.
    Αν είχες καταλάβει την άποψή μου, θα μου είχες απαντήσει στο αν δίνεις όλο το μισθό σου στη γυναίκα που κάνει τη νοικοκυρά και νταντά των παιδιών σου (ουσιαστικά στο πόσο κοστολογείς αυτήν την εργασία που απεχθάνεσαι). Αλλά επειδή ξέρω ήδη την απάντηση, ας έδειχνες τουλάχιστον μια διάθεση ενδοσκόπησης. Η σιγουριά σου ότι όλα τα κάνεις τέλεια, και στη δουλειά σου λένε μπράβο, και καλό μισθό παίρνεις, και γυρνάς σ' ένα τέλεια συμμαζεμένο σπίτι με έτοιμο φαγητό, και βάζεις το σορτσάκι σου και πας στο πάρκο να παίξεις ξέγνοιαστη με τα παιδιά σου...ε, αυτό μου φέρνει λίγο σε αμερικάνικη διαφήμιση αποσμητικού, λακ και σερβιέτας μαζί!
    Κι αυτή η αίσθηση του ότι μιλάω με κάποιον που θεωρεί ότι όλα τα κάνει τέλεια κι ότι οι επιλογές του είναι οι καλύτερες του κόσμου, όχι μόνο για τον ίδιο, αλλά και για άλλους, μου κάθεται στο στομάχι κι έτσι γυρίζω σελίδα και συζήτηση.

    Για να σε καθησυχάσω πάντως και να μη σου κόψει κι η μαγιονέζα από την κόντρα μου, να σου πω ότι δε σε ενέταξα εγώ στις μαμάδες βορείων προαστείων (δυστυχώς το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει), ίσως όμως να ήθελες εσύ να ενταχτείς σ' αυτές.
    Το "την έχει δει αλλιώς"(κι όχι αλλοιώς), αναφέρεται ξεκάθαρα σε όποιον δε βλέπει την εργασία σήμερα ως μέσο βιοπορισμού, αλλά διαφόρων άλλων πραγμάτων. Όποιος έχει τη μύγα...να τη φέρει πίσω!

    Σου εύχομαι πάντως καλές διακοπές και καλή τύχη, τόσο σε σένα και στην οικογένειά σου, όσο και σε όλους εμάς

    Βοήθειά μας!

    StavmanR
    29.07.2007, 03:42
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 18-07-2007 στις 19:16 έγραψε...

    τι να κάνουμε φίλη μου mnk έχουμε αδυναμία στο όμορφο και δυνατό φύλο.




    "Έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα"



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 18-07-2007 19:33 ]





    Έστω και ετεροχρονισμένα χαχαχαχαχχαχαχα
    Θεϊκό, άσχετε...
    αχαχαχααχχααχαααχ

    asxetos
    29.07.2007, 03:49
    ειπαμε Σταυρο... μην ξεχνιομαστε....ΑΠΡ...το νεο συνθημα της οργανωσης.....