ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.874 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2007

    Sound1
    04.11.2007, 17:32
    Χάλια ήταν όπως με πληροφόρησαν κάποιοι συνάδελφοι στη δουλειά.


    Στον ημιτελικό - όπως με ενημέρωσε μια δημοσιογράφος - το μισό στάδιο ήταν άδειο παρόλο που το εισιτήριο ήταν μόλις 10 ευρώ!!!


    Χάλια φωνές και χάλια τραγούδια, πολλά από τα οποία ήταν κατώτερα και από αυτά των πανηγυριών. Τουλάχιστον το 70% των τραγουδιών ήταν ύμνος προς τον Ανατολίτικο και Τουρκικό Πολιτισμό - με αμανέδες, μπαγλαμάδες, μπουζούκια και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο - και δεν είχαν καμιά σχέση με τον Ευρωπαικό & Ελληνικό Πολιτισμό.


    Σιγά να μην καθίσει ο Έλληνας να παρακολουθήσει ανατολίτικα τραγούδια και τραγούδια που μιλάνε για ευτυχή τετράποδα ( βλέπε "Η γάτα" )!!!


    Αυτά στο φεστιβάλ τραγουδιού θεσσαλονίκης και στα παρατράγουδα τα βλέπει κανείς.


    Ευτυχώς που πλέον έχουμε καταλάβει τί παίζει και δεν στέλνουμε συμμετοχή ούτε στηρίζουμε αυτό το πράγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sound1 στις 04-11-2007 17:36 ]


    gikostas
    04.11.2007, 18:56
    Εμένα τα τραγούδια μου άρεσαν πολύ.Συγκεκριμένα το Αρετούσα και το Ελγεία μπορώ να πω οτι ήταν τέλεια.Ωραίες φωνές ,ωραίες ερμηνείες,ωραίες συνθέσεις.Η γάτα μπορώ να πω οτι ήταν ένα ξεχωριστό κομμάτι.Προσωπικά μου άρεσε.Το πρώτο απλά μου άρεσε και δεν περίμενα να πάρει αυτή την θέση.Ο Πλιάτσικας ήταν φοβερός όπως αναμενόνταν.Επειδή διάβασα και κάποια αρνητικά σχόλια απο κάποιον φίλο θα ήθελα να του πω οτι αυτή είναι η άποψή του και την σέβομαι.Συμφώνώ πως όλα τα τραγούδια δεν ήταν άξια πρόκρισης αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπήρχαν και ωραία τραγούδια.Αν το στάδιο ήταν γεμάτο ή άδειο δεν με ενδιαφέρει.Ασχολούμε μόνο με το μουσικό κομμάτι του φεστιβάλ.Καλό θα ήταν να βοηθήσουμε όπως μπορούμε να καθιερωθεί αυτός ο θεσμός, γιατί όμοιός του δεν υπάρχει στην Ελλάδα και όχι να τσακωνόμαστε.Ένα μεγάλο μπράβο στην προσπάθεια αυτή που γίνεται από την ΕΡΤ και ένα μεγαλύτερο μπράβο στα παιδιά που συμμετέχουν κάθε χρόνο στο φεστιβάλ.
    esta
    04.11.2007, 19:17
    Μόνο η αρετούσα μου άρεσε + την ελεγεία.Κατα τα άλλα σκέτη απογοήτευση!!

    ...κόλαση υπάρχει μονάχα για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 05-11-2007 16:00 ]


    Efklidis
    04.11.2007, 22:20
    Εμένα πάντως η Αρετούσα δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου αλλά το Ελγεια ήταν αξιόλογο τραγούδι όλα καλά ήταν εκτος απο μερικά που άγγιζαν το αθλιο. Τελος παντων
    alkyoni
    04.11.2007, 22:54
    Καλα...επαθα πλακα που βγηκε 1ο αυτο που ξεχωρισα καπως !!!! (ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ)
    Περιμενα να παρει το βραβειο για τον στιχο, αλλα οχι και 1ο!!! Δεν πειραζει... ευχαριστη εκπληξη και μπραβο στα παιδια!
    Εγω περιμενα να βγουν στις πρωτες θεσεις ή να διακριθουν τελος παντων τα "μπουζουκοειδη"... περιεργο που τα εθαψαν ολα...
    Παντως κακα τα ψεμματα, σχεδον ολα, καποιο αλλο τραγουδι μας θυμησαν....
    Ιδιαιτερα η "ΑΡΕΤΟΥΣΑ", μου θυμησε πολυ εντονα ενα του Παπαδημητριου που ηταν και σε σειρα του Μεγκα παλιοτερα!!!! (ειχε σχεση με Κρητη η υποθεση....δεν θυμαμαι την σειρα... )

    Επισης θα ηθελα να πω οτι λειπει πολυ η ζωντανη μουσικη κατα την παρουσιαση των τραγουδιων!!!!!
    Ειδαμε και ακουσαμε ολοι τι διαφορα ειχε με την ορχηστρα, ειτε στο αφειερωμα για τον Ζαμπετα, ειτε με τον Πλιατσικα εχθες!!!!

    Και κατι για το τελος... εκει που ειπαν οτι θα σας ανακοινωσουμε κατι σαν εκπληξη για το τελος.... εγω περιμενα να μας ανακοινωσουν την αλλαγη του χωρου του φεστιβαλ για του χρονου!!!! (που τετοια τυχη ομως!)
    Νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο να θελουν να αναβαθμησουν τον θεσμο και να συνεχισουν για 4η φορα να κανουν το φεστιβαλ σε ενα γηπεδο μπασκετ το οποιο στερειται ηχοακουστικης που να αρμοζει σε μια τετοια μουσικη εκδηλωση!
    Εχουμε και Μεγαρο Μουσικης στην πολη μας, αν διαφευγει τους διοργανωτες (αλλα και αλλους καταλληλους χωρους) αλλα ποιος ξερει τι μπερδεμα υπαρχει μεταξυ των φορεων κλπ. κλπ. κλπ....

    Τελος παντων.... καλη τυχη σε ολους απο δω και περα... σημασια εχει οτι ακουστηκαν και τους γνωρισε λιγακι ο κοσμος. Αυτο ειναι το κερδος νομιζω απο μερος των διαγωνιζομενων.
    Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα καθως τα εγραφα , μου βγηκαν αυθορμητα...
    YANNISSONG
    05.11.2007, 00:45
    Τα τραγούδια ηταν αρκετά καλά.
    Το αποτέλεσμα εχω την αίσθηση ότι ηταν στημένο, τουλάχιστον ως προς τις 3 πρώτες θέσεις.
    Ας μην ξεχνάμε ότι το 2005 βγήκε πρώτο ένα λαικό.
    Το 2006 ένα με στοιχεία παραδοσιακού.
    Ε... τι έχει μήνει να βγεί φέτος? ή ραπ θα έβγαινε ή ροκιά.
    Και βγείκε ένα αμερικανοτράγουδο εμπορικό, που το μόνο που άξίζε ήταν ο στίχος του.
    Αντε και του χρόνου μένει να βγεί ένα τραγούδι ροκ.
    Σε λίγες ημέρες θα έχουν ξεχαστεί τα περισσότερα παιδιά και δυστηχώς πολύ λίγα θα καταφέρουν να κάνουν καριέρα.

    MARIAXANIA
    05.11.2007, 11:17
    Και 'μένα μου άρεσε πολύ η γάτα. Θεατρικό κομματάκι-στο στοιχείο μου!
    Όσο για την Αρετούσα χάρηκα πολύ που προκρίθηκε είμαστε κι από το ίδιο μέρος με την κοπελιά). Πήρε και το βραβείο καλύτερης ερμηνείας ε; Έχουμε την ίδια δασκάλα στο τραγούδι και της έκανε καλή δουλειά απ' ότι φάνηκε. (Λέτε να έχω κι εγώ κανένα βραβείο στο μέλλον;) Καλό είναι να μη σνομπάρουμε το διαγωνισμό. Και μόνο σαν εμπειρία αξίζει. Δεν έχουμε κάποιον άλλο θεσμό που να έχει να κάνει με μη εμπορικό τραγούδι. Βλέπουμε ιδιαίτερα τραγούδια στο διαγωνισμό που δεν απευθύνονται στις μάζες και γι' αυτό δεν έχει και τόση τηλεθέαση.