ελληνική μουσική
    976 online   ·  210.857 μέλη

    Νταλάρας & Ageras (!) στο θέατρο Παλλάς

    analystis
    03.12.2007, 14:02
    Μανωλάκη, καλή επιτυχία και καλή συνέχεια
    Ελπίζω να μη σου κολλήσει κανα "έντεχνο" κουσούρι...
    Shakti_
    04.12.2007, 03:05
    Μπράβο Μανώλη μου!!!!!!!

    Πολλά συγχαρητήρια!!!

    Καλή επιτυχία!! !!!

    Πάντα τέτοια και ανώτερα, αξίζεις τα καλύτερα!





    Orfeus
    04.12.2007, 22:11
    Mανώλη λες και το ...παλτό;


    Tropaiatissa
    05.12.2007, 01:12
    Εννοείς το "Παλτό" του Ηλία Λιούγκου; (από την "Άσφαλτο που τρέχει")
    Αν ναι, εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ακούσει... Βέβαια εγώ προς το παρόν έχω πάει μόνο 2 φορές... Πάντως προσπαθώντας να το φανταστώ με τη φωνή του, νομίζω πως θα του πήγαινε!

    Orfeus
    05.12.2007, 03:24
    Εννοώ αυτό που "του πάει" και εκείνος .....ξέρει!!!!


    Tropaiatissa
    09.12.2007, 18:37
    Η χθεσινή βραδιά ήταν ΜΑΓΙΚΗ! Ήταν κι από μόνη της, βάλαμε κι εμείς λίγο το χεράκι μας (τις φωνάρες μας για την ακρίβεια)…


    Αυτή τη φορά καθόμουν σε εξώστη, στα πλάγια. Αυτή η θέση έχει το πλεονέκτημα ότι βλέπεις τους τραγουδιστές από αρκετά κοντά. Από το σκηνοθετικό μέρος, βλέπεις πολύ λίγα πράγματα, οπότε δεν αποσπάσαι από τους τραγουδιστές. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους δεν θέλουν να βλέπουν τα σκηνοθετικά. Το κακό είναι πως όταν ο Νταλάρας κάθεται στο πάλκο πρέπει να σκύψεις για να τον δεις, και επίσης είσαι πολύ κοντά σε ηχεία, και ώρες-ώρες ακούς μια ψιλοπαραμόρφωση. Το μόνο που με πείραξε σ’ αυτή τη θέση ήταν ότι δεν έβλεπα το συννεφιασμένο ουρανό του «Ο ουρανός φεύγει βαρύς» στην έναρξη… Αυτός ο ουρανός μ’ έχει μαγέψει…
    Αυτό που μου άρεσε όμως πιο πολύ απ’ όλα ήταν ότι ήμασταν στο ίδιο θεωρείο αρκετούς φίλους μου (τις προηγούμενες φορές είμασταν το πολύ 3 κοντά-κοντά) και κάναμε αρκετές τρελίτσες Και επίσης μού άρεσε πολύ το γεγονός ότι χθες δεν μας ενόχλησε κανένας ταξιθέτης κι έτσι εκφραστήκαμε ελεύθερα!
    (άλλες φορές μας έλεγαν κάτι κουφά, ότι πρέπει να κάτσουμε για λόγους ασφαλείας, για να μην ...πέσουμε απ' τον εξώστη... λες και είμαστε πεντάχρονα! Ό,τι να 'ναι!)


    Ας περάσουμε στα τραγούδια…

    Α’ Μέρος:
    Ο ουρανός φεύγει βαρύς
    Ένας κόμπος η χαρά μου
    Αν υπάρχει λόγος
    Μ’ έκοψαν με χώρισαν στα δυο ! (1)
    Έτσι είν’ οι ανθρώποι
    Έχω έναν καφενέ
    Τι πάθος
    Τα βεγγαλικά σου μάτια
    Του έρωτα (2)
    Θα περιμένω εδώ
    Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι
    Κι αν σε θέλω
    Πού ‘ναι τα χρόνια
    Νάτανε το 21
    Δέκα παλληκάρια
    Δίχως την καρδούλα σου
    Είναι πια καιρός
    Τώρα που θα φύγεις
    Αχ χελιδόνι μου
    Πρώτη του Δεκέμβρη (3)
    Στα χρόνια της υπομονής
    Χάντρα στο κομπολόι σου
    Το σακάκι μου κι αν στάζει
    Το πουκάμισο το θαλασσί
    Στα ψηλά τα παραθύρια
    Ήταν πέντε ήταν έξη
    Όλα καλά (4)
    Ήλιε μου σε παρακαλώ
    Κουβέντα μ’ ένα λουλούδι
    Εδώ το φως
    Ανεμολόγιο
    Παραπονεμένα λόγια (5)


    Β’ Μέρος:
    Θέλω να τα πω (6)
    Μάνα δεν φυτέψαμε
    Μες στου Βοσπόρου τα στενά
    Η Σμύρνη
    Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω
    Γιορτή ζεϊμπέκηδων (7)
    Μαρμαρωμένος βασιλιάς
    Πατηνάδα
    Ταξίδι στα Κύθηρα
    Χαροκόπου 1942-1953
    Στην αλάνα
    Έρημα χωριά
    Φύλλο στο νερό
    Luna Rossa (8 )
    Μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς
    Mambo Brazileiro
    Historia de un amor
    Cancao do mar
    Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων
    Ιπτάμενο χαλί
    Διδυμότειχο Blues
    Οι ελεύθεροι κι ωραίοι
    Πάμε γι' αλλού
    Ο δρόμος είναι δρόμος
    Το προαίσθημα
    Καράβια στη στεριά
    Το πεπρωμένο (9)
    Το γράμμα (10)
    Η φαντασία
    Εγώ ποτέ δεν αγαπώ (11)
    Καλή τύχη
    Εδώ το φως (12)
    Αγάπη (13)
    Βρέχει στη φτωχογειτονιά (14)


    (1) Είναι η πρώτη φορά που το ακούω Live! Πολύ συγκινητική ερμηνεία!
    (2) Άλλη μια “συλλεκτική ερμηνεία” με άλλη μία διαφορετική κορώνα στο τέλος!
    (3) Κανονικά την 1η του Δεκέμβρη έπρεπε να το πει… Τελικά το είπε χθες! Ούτε κι αυτό το είχα ακούσει ποτέ Live!
    (4) Τι να πω τώρα… Στην τρίτη στροφή ο Νταλάρας άφησε τον κόσμο να τραγουδήσει, και εμείς κάναμε την κορώνα που κάνει συνήθως ο Νταλάρας (που στο "και πού σοκάκι νααα τραγουδήσεις" ανεβάζει τη φωνή) Οπότε μετά ο Νταλάρας τραγούδησε την επανάληψη του ρεφρέν, κι αρχικά δεν έκανε τίποτα, το είπε τελείως φλατ. Κι εκεί που σκεφτήκαμε «χαχα, τον σκίσαμε, τι να κάνει τώρα» (μεγάλη ιδέα έχουμε για τον εαυτό μας… ) κάνει μια κορώνα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! Τι να πω, έμεινα άφωνη… Αυτά παθαίνει όποιος τον προκαλεί...
    (5) Και σ’ αυτό το τραγούδι έγινε κάτι παρόμοιο με παραπάνω.
    (6) Η κορώνα στο τέλος νομίζω πως ήταν ίδια μ’ αυτή της 1/12, αλλά έκανε και κάτι γυρίσματα ενδιάμεσα που το απογείωσε το τραγούδι!
    (7) Σε όλες τις παραστάσεις, δεν ξέρω γιατί, αλλά κανένας δε φωνάζει το “Ε!” Έτσι λοιπόν, η τρελή παρέα του θεωρείου αποφάσισε να το φωνάξει! Και τότε γύρισαν όλοι οι τραγουδιστές, αλλά και κόσμος από την πλατεία και μας κοιτούσαν!
    (8 ) Εδώ κι αν κάναμε τρελίτσες! Δύο από τους φίλους μου είχαν πάρει ένα κόκκινο κασκόλ και το ανέμιζαν από το θεωρείο! Ποοολύ γέλιο!
    (9) Και σ’ αυτό το τραγούδι έγιναν οι γνωστές “κόντρες” στο ρεφρέν
    (10) Το «Γράμμα» δεν θυμάμαι να το είχε ξαναπεί μέχρι στιγμής σ’ αυτές τις παραστάσεις. Στο τέλος άφησε το κοινό να τραγουδήσει, κι εμείς αρχίσαμε πάλι τα δικά μας, και φυσικά τη γνωστή κορώνα στο τέλος! Εκεί που σκεφτόμουν, «τι άλλο θα κάνει άραγε σ’ αυτό το τραγούδι», για ακόμα μια φορά με ξάφνιασε, αφήνοντας τελικά εμάς να κλείσουμε το τραγούδι! Μάλιστα κάποια στιγμή είπε –απευθυνόμενος στον έναν από τους φίλους μου (ο οποίος έχει πολύ δυνατή φωνή κι ακουγόταν κάτω)– ότι μάλλον θα έπρεπε ν’ ανταλλάξουν θέσεις! :"biggrin::
    (11) Άλλη μία έκπληξη του προγράμματος ήταν κι αυτό το τραγούδι. Το οποίο προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει Live!
    (12) Δεν πρόκειται για επανάληψη του τραγουδιού, ανκόρ ή κάτι τέτοιο… Απλώς αρχίσαμε όλοι οι τρελοί στο θεωρείο να τραγουδάμε αυτό το τραγούδι, έτσι, μόνοι μας. Και πάλι όλοι γύρισαν και μας κοίταξαν… Ο Νταλάρας είπε ότι είναι πολύ σπουδαίο αυτό που κάνουμε!
    (13) Μετά είπε ότι είδε στο κοινό κάποιους αγαπημένους του ανθρώπους και συγκινήθηκε πολύ, δεν κατάλαβα όμως ποιους εννοούσε, δεν είδα… Το τραγούδι πάντως απ’ ότι κατάλαβα ήταν αφιερωμένο σ’ αυτούς.
    (14) Η βραδιά έκλεισε μ’ ένα τραγούδι που ταίριαζε και στην ημέρα που ήταν βροχερή, κι επίσης ταίριαζε για φινάλε, αφού είναι ένα τραγούδι που όλος ο κόσμος τραγουδάει!


    Ένα από τα highlights (για εμάς) της βραδιάς, ήταν κάποια στιγμή που είχε έρθει ο Ζαχαρίας Καρούνης προς τη δική μας πλευρά πάνω στη σκηνή, για να τραγουδήσουν το "Νάτανε το 21" κλπ. Κι αρχίσαμε εμείς να φωνάζουμε "Γειά σου Ζαχαρία!" γύρισε και μας κοίταξε, και είπε ολόκληρο το τραγούδι γυρισμένος προς τα εμάς! Φαντάζομαι πως οι ανυποψίαστοι ακροατές της πλατείας θ' αναρωτιούνταν ποιοί να είμαστε... Ό,τι να 'ναι!


    Σε γενικές γραμμές αυτά συνέβησαν χθες... Έπεται συνέχεια...


    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 17-11-2007 στις 16:00 έγραψε...

    πως ήταν ο Μανώλης;έγινες και agerofili;




    Λοιπόν, έχω γίνει πλέον! Ο Μανώλης κάθε φορά που πηγαίνω μού φαίνεται και καλύτερος! Μ' αρέσει ιδιαίτερα όταν μπαίνει στο "Διδυμότειχο Blues" και στο "Πάμε γι' αλλού"! Και στα υπόλοιπα τραγούδια φυσικά, αλλά αυτά τα δύο είναι για μένα κορυφαία!


    Καλά βρε παιδιά, πέρασε μία εβδομάδα, κανένας άλλος δεν πήγε; Μόνο εγώ είμαι η τρελή; (εδώ που τα λέμε, είμαι... αλλά μη το πούμε κανενός... )
    jorge
    10.12.2007, 12:15
    Πήγα χθες, Κυριακή.

    Η όλη εντύπωση είναι άριστη, ίσως η πιο "γεμάτη" συναυλία-παράσταση του Γιώργου Νταλάρα που έχω παραβρεθεί. Πρόκειται για μια καλοστημένη παράσταση, από το Α ως το Ω.

    Ο πανέμορφος χώρος του Παλλάς, οι ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί άνθρωποί του, τα όμορφα σκηνικά (που τελικά δεν ήταν όσο υπερβολικά φανταζόμουν), ο πολύ καλός ήχος, ο κόσμος που έδειξε σεβασμό στους καλλιτέχνες από την αρχή έως το τέλος, ο Γιώργος Νταλάρας που ακούραστος, εκφραστικότατος και αεικίνητος οδηγούσε τη φωνή του αλλά και όλους τους μουσικούς στο να ανταποδώσουν και με το παραπάνω τον σεβασμό του κοινού, η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ορχήστρα και βέβαια η ζωντάνια και η ευτυχία στα πρόσωπα των 4 τραγουδιστών που πλαισίωναν τον Νταλάρα. Ήταν μοναδική αίσθηση να βλέπω τον Μανώλη τόσο ευδιάθετο και τόσο "μέσα" σ' αυτό που έκανε εκείνη τη στιγμή.

    Ευχαριστήθηκα, τέλος, κάποια τραγούδια που δεν περίμενα οτι θα τ' άκουγα (Νταλαρόφιλη τόσες μέρες έκλεινα τα μάτια στις λίστες σου για να νιώσω την έκπληξη χεχε!), ενώ αν και όλα τα τραγούδια ήταν "ένα κι ένα", φεύγοντας ένιωθα οτι απλά γινόταν διάλειμμα και θα ξαναμπαίναμε ν' ακούσουμε τα υπόλοιπα. Και όχι βέβαια επειδή το πρόγραμμα ήταν μικρό. Κράτησε πάνω από 2.30 ώρες. Απλά είναι τόσα τα αγαπημένα τραγούδια, που αναγκαστικά κάποια θα έμεναν απέξω. Παρά τις μηδενικές καθυστερήσεις ανάμεσα στα τραγούδια, παρά ορισμένα που τα έλεγε μόνο "κουπλέ-ρεφραίν". Και δεν είναι μόνο τα τραγούδια ως απλά στίχος, μουσική και φωνή. Είναι όλη η αίσθηση που βγαίνει από την ερμηνεία, από την ενορχήστρωση, από την εκτέλεση και από τα νέα στοιχεία που προσθέτουν ο Γιώργος Νταλάρας και οι συνεργάτες του.

    Έεεεεεεεεεετσι!



    επισυναπτόμενα: dalaras.jpg 
    sogno
    10.12.2007, 22:37
    ...Μια υπέροχη βραδιά.. σ έναν ατμοσφαιρικό χώρο..και μια φωνή σε απόλυτη αρμονία..σε συνεπαίρνει αθέλα σου..δίνει σάρκα και οστά σε κάθε τραγούδι..συμμετέχεις κι εσύ ο ίδιος..σε μια παράσταση που σίγουρα δεν θα ήθελες να τελειώσει..όλο αυτό το σκηνικό έρχεται να το συμπληρώσει η τρυφερή φωνή του Μανώλη Πασχαλίδη..δίχως να παραμερίζω και την αξιόλογη συμμετοχή και των άλλων παιδιών.Μπράβο Μανώλη!!
    antreas_dr
    11.12.2007, 10:20


    Έχω ακούσει μόνο καλά λόγια για την παράσταση, αλλά αν θα παω θα είναι μόνο για τον Μανώλη!

    ΒΡΑΔΥΝΥ ΤΥΠΥ ole...

    Καπ' καπ' απ' κατ, κατ' καν' γκαπ γκαπ...









    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antreas_dr στις 13-12-2007 10:53 ]


    Hastaroth
    11.12.2007, 15:30
    Κι'εγώ μάλλον εκεί θα είμαι την άλλη Πέμπτη.

    Οπότε θά τά πούμε και από κοντά κύριε συνάδελφε
    Sidonie
    11.12.2007, 21:15
    Καλησπέρα σας,

    Έχω ένα εισιτήριο για τη συγκεκριμένη παράσταση το οποίο δυστυχώς δεν θα μπορέσω να αξιοποιήσω λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας. Είναι για την παράσταση αυτής της Παρασκευής (14/12), τμήμα πλατεία, σειρά 13, θέση 35 και κοστίζει 50€. Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου με πμ.

    Ζητώ συγγνώμη από τους moderators, αν είναι ακατάλληλη η θέση του ποστ. Καταχώρισα και μια σχετική αγγελία, αλλά δεν δημοσιεύθηκε (ακόμα) και, όπως καταλαβαίνετε, το θέμα επείγει λίγο. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

    Μια βουτιά στην αγάπη θα σε πείσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sidonie στις 11-12-2007 23:25 ]


    Tropaiatissa
    11.12.2007, 23:00
    Το εισιτήριό σου πρέπει να είναι αυτό που αναγράφεται στον πίνακα σαν 52 ευρώ.

    Στον πίνακα της online παραγγελίας όλα τα εισιτήρια έχουν 2 ή 3 ευρώ παραπάνω από την κανονική τους τιμή, επειδή συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής.


    Εδώ είναι κι ένα πλάνο για τις ζώνες.
    Sidonie
    11.12.2007, 23:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 11-12-2007 στις 23:00 έγραψε...

    Το εισιτήριό σου πρέπει να είναι αυτό που αναγράφεται στον πίνακα σαν 52 ευρώ.

    Στον πίνακα της online παραγγελίας όλα τα εισιτήρια έχουν 2 ή 3 ευρώ παραπάνω από την κανονική τους τιμή, επειδή συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής.


    Εδώ είναι κι ένα πλάνο για τις ζώνες.


    Εντάξει, τότε διορθώνω το αποπάνω μήνυμα σε 50€, αν δεν έχετε αντίρρηση. Σε ευχαριστώ πολύ, Dalarofili.

    Μια βουτιά στην αγάπη θα σε πείσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sidonie στις 11-12-2007 23:24 ]


    Tropaiatissa
    12.12.2007, 12:00
    Το θέμα του δικού μου εισιτηρίου διευθετήθηκε...




    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 13-12-2007 09:50 ]


    ageras
    12.12.2007, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 05-12-2007 στις 03:24 έγραψε...

    Εννοώ αυτό που "του πάει" και εκείνος .....ξέρει!!!!




    Γιώργο μου,αφού ξέρεις...αυτό θα το πώ τελευταίο για να φύγετε!!!


    ageras
    12.12.2007, 12:24
    Παράθεση:

    Το μέλος analystis στις 03-12-2007 στις 14:02 έγραψε...

    Μανωλάκη, καλή επιτυχία και καλή συνέχεια
    Ελπίζω να μη σου κολλήσει κανα "έντεχνο" κουσούρι...



    Λες???
    Αν γίνει κάτι τέτοιο,θα πιούμε ένα κρασάκι να το αναλυσουμε βρε αδερφέ!!!

    ageras
    12.12.2007, 12:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Shakti_ στις 04-12-2007 στις 03:05 έγραψε...

    Μπράβο Μανώλη μου!!!!!!!

    Πολλά συγχαρητήρια!!!

    Καλή επιτυχία!! !!!

    Πάντα τέτοια και ανώτερα, αξίζεις τα καλύτερα!








    Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα!!!


    ageras
    12.12.2007, 12:29
    Επίσης για όσους ενδιαφέρονται, οι παραστάσεις έχουν πάρει επίσημα παράταση μέχρι τις 30/12. Όμως θα πάει και λίγο παραπάνω!!!

    Orfeus
    12.12.2007, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 12-12-2007 στις 12:24 έγραψε...

    Αν γίνει κάτι τέτοιο, θα πιούμε ένα κρασάκι να το αναλυσουμε βρε αδερφέ!!!




    [/IMG]

    heartbreak-kid
    12.12.2007, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 12-12-2007 στις 12:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος analystis στις 03-12-2007 στις 14:02 έγραψε...

    Μανωλάκη, καλή επιτυχία και καλή συνέχεια
    Ελπίζω να μη σου κολλήσει κανα "έντεχνο" κουσούρι...



    Λες???
    Αν γίνει κάτι τέτοιο,θα πιούμε ένα κρασάκι να το αναλυσουμε βρε αδερφέ!!!




    πάω να ανοίξω το κελλάρι. θα έχη πολλή ανάλυσι