ελληνική μουσική
    396 online   ·  210.857 μέλη

    Eurovision γιορτη η πενθος για τη μουσικη?

    fireroc
    10.12.2007, 21:03
    Τι πιστευετε?
    ilias-nekt
    10.12.2007, 23:35
    Tαπεινη μου αποψη,μαλλον πενθος...Γιατι απο οτι εχουμε καταλαβει,νομιζω ολοι,ειναι οτι ποτε δεν βγαινει αυτος που πραγματικα αξιζει!...Ασε που το ενα κρατος,ναι μεν υποστηριζει καποιο αλλο,αλλα μονο εν οψη πολιτικων συμφεροντων,ας μην γελιομαστε!..Και μια απορια:Γιατι το Ισραηλ συμμετεχει στον διαγωνισμο;...Αυτα!..Καλη συνεχεια!
    deathminor88
    11.12.2007, 01:34
    Μμμμ, Πένθος και ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχουν οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
    Arve
    11.12.2007, 11:33
    Ελάχιστη σχέση έχει η Eurovision με τη μουσική. Άρα θα έλεγα τίποτα απ' τα δύο.
    seras
    11.12.2007, 15:38
    Ena panigiri einai, tha tragoudisoun merikoi kalifonoi kai polloi afonoi.
    Tha vgoun merika "asteria" diarkeias enos etous gia na akoume to tragoudi toys se ola ta bar kai cafe, kai meta apo ena xrono otan tha akoume to onoma tous apla kati tha mas thimizei..penthos psifizo an kai den pentho me kati pou me kanei na gelao!
    esta
    11.12.2007, 15:47
    Εξαρτάται από το τί θεωρεί κανείς μουσική...Για άλλους ο θεσμός αυτός είναι γιορτή του τραγουδιού.Ταπεινή μου άποψη,είναι μια ακόμα ευκαιρία να βγάλουν μερικά χρήματα οι άνθρωποι της "μουσικής" βιομηχανίας και να προβληθούν μερικά ποπ τραγούδια.Δεν είναι πένθος-απλά αδιάφορο-έτσι και αλλιώς τη μουσική την έχουμε πενθήσει από καιρό σε μαεγάλο βαθμό...Απλά εκείνη την ημέρα δεν ανοίγουμε καθόλου την τηλεόραση!!
    Jimi
    11.12.2007, 18:28
    Θα δημοσιεύσω την άποψη που κατέθεσα πέρυσι, διότι η γνώμη μου παραμένει η ίδια:

    Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη τι σχέση έχει η Eurovision με το διαχωρισμό των χωρών στο διαγωνισμό. Η μουσική των περισσοτέρων είναι ένα ΥΒΡΙΔΙΟ τοπικών μουσικών στοιχείων με pop-rock μουσική. Στην τελική π.χ. η Ελλάδα κερδίζει, οκ, αλλά κερδίζει και η ελληνική μουσική;; Δε νομίζω. Οπότε sorry κιόλας αλλά χ... η φοράδα στο αλώνι για τον εν λόγω competition. Η Αγγλία μια ζωή πατώνει στην Eurovision, ωστόσο όλα σχεδόν τα μουσικά ρεύματα ξεκινούν από εκεί. Αυτό αποδεικνύει την ανύπαρκτη σχεδόν σχέση του διαγωνισμού με τη μουσική και την πορεία της στα ευρωπαϊκά (και όχι μόνο) δρώμενα. Τι Βίσση, τι βρύση, τι Παρίσι λοιπόν... Η ελληνική μουσική είναι αυτή που ξέρουμε και αγαπάμε και όχι αυτό που παρουσιάζουμε στη Eurovision. Δε 'πα να στείλουμε και τον Ταμπάκη...

    Επομένως..:

    Πένθος, κλαυθμός και οδυρμός!
    xristos_rock
    11.12.2007, 23:30
    Πάντως γιορτή δεν είναι...Ούτε λόγο ύπαρξης έχει... Αλλα τί να πεις??
    Angelofdeath1990
    12.12.2007, 00:21
    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 11-12-2007 στις 15:38 έγραψε...

    Ena panigiri einai, tha tragoudisoun merikoi kalifonoi kai polloi afonoi.
    Tha vgoun merika "asteria" diarkeias enos etous gia na akoume to tragoudi toys se ola ta bar kai cafe, kai meta apo ena xrono otan tha akoume to onoma tous apla kati tha mas thimizei..penthos psifizo an kai den pentho me kati pou me kanei na gelao!

    kai na pros8esw file seras an den einai asteres enws etous opws oi lordi meta xanonte apo thn Eurovision.....oi Lordi htan edw kai xronia mazi kai telika meta thn Eurovision to dialusane to sugrothma.....
    punk-angel
    18.12.2007, 12:41
    eurovision SUCKS!!!!!!!!!!
    sapphire
    18.12.2007, 13:14
    πιστεύω πως την Ελλάδα η μουσική δε εκτιμάται όπως της αξίζει και έχει καταλήξει να είναι ένα νέο είδος εμπορίου. Στα ίδια πλαίσια κινείται και ο διαγωνισμός της Eurovision. Προσωπικά το μόνα τραγούδια που μου άρεσαν ήταν το σέρβικο που βγήκε τρίτο όταν τη χώρα μας εκπροσωπούσε ο Ρουβάς και το τραγούδι των Lordi Hard Rock Allelujah. Αν και το τελευταίο κατακρίθηκε πολύ από τα Μέσα Ενημέρωσης και την περίοδο εκείνη είχε δημιουργηθεί μεγάλο θέμα, εμένα μου άρεσε σαν τραγούδι αφού είχε στοιχεία από τη χώρα τους τη Φινλανδία( οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν παράδοση στη metal και στη rock).Aπο την άλλη το τραγούδι της Σερβίας για εμένα ήταν πολύ ωραίο όμορφη μελωδία και προπαντώς οι στίχοι ήταν στη γλώσσα τους. Όχι σαν εμάς που βρισκόμαστε σε μία διαρκή προσπάθεια μίμησης άλλων. Δική μου πρόταση λοιπόν είναι να στείλουμε ένα τραγούδι γιατί όχι στα ελληνικά,
    koukli
    19.12.2007, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Arve στις 11-12-2007 στις 11:33 έγραψε...

    Ελάχιστη σχέση έχει η Eurovision με τη μουσική. Άρα θα έλεγα τίποτα απ' τα δύο.



    Συμφωνώ απολύτως!
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα το τραγούδι του Σαρμπέλ...
    freakhood
    20.12.2007, 19:43
    Η eurovision υπαρχει για να ασχολουνται οι ανυπαρκτοι και οι κατινες της τηλεορασης.

    ΥΓ: και καποιοι ελληναράδες...
    litirakis
    21.12.2007, 19:08
    Αδιαφορη ειναι η γιουροβιζιον....οπως και τα βραβεια αριων....
    πανηγηρια,για να οικονομανε μερικοι μερικοι...
    και να ασχολουντε οι αθλιες εκπομπες της τηλεορασης...

    einai i agapi ena tajidi apo giorti se giorti...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : litirakis στις 21-12-2007 19:09 ]


    fireroc
    21.12.2007, 22:44
    ego pantos pistevo oti ama kerdizei kapio tragoydi se stil ta gnosta tis eurovision oi katikoi ths xoras poy kerdise den tha prepei na xairontai ala na bgenoyn me mayra kai na aftopirpoloyn toys nikites kia meta na penthoyn gia ton politismo tis xora stoys giati o dikos mas politismos den einai h paparizoy poy tin thopoisame!
    fireroc
    21.12.2007, 22:49
    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 21-12-2007 στις 22:44 έγραψε...

    ego pantos pistevo oti ama kerdizei kapio tragoydi se stil ta gnosta tis eurovision oi katikoi ths xoras poy kerdise den tha prepei na xairontai ala na bgenoyn me mayra kai na aftopirpoloyn toys nikites kia meta na penthoyn gia ton politismo tis xora stoys giati o dikos mas politismos den einai h paparizoy poy tin thopoisame!

    na pirpoloyn enoo lathos typografiko hthela na graso stin arxi kati alo! KAI DEN DIORTHOSA TO AFTO
    maspa
    21.12.2007, 22:55
    Γιορτή...........................




    ................................για τις εταιρείες
    Vanna
    21.12.2007, 23:35
    Πένθος...
    Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που σέβονται τον εαυτό τους και αποφασίζουν να πάνε στην Eurovision. Ο Χατζιδάκης, όταν του είχε ζητηθεί να γράψει τραγούδι για την Eurovision, είπε ότι πρόκειται για ένα απλό πανυγηράκι. Και αυτό το είπε όταν η Eurovision δεν είχε την σημερινή της έκταση. Η ξεφτίλα της μουσικής είναι! Δική μου άποψη...
    djthc
    22.12.2007, 07:08
    Γιορτή για τη μουσική δεν είναι (με την έννοια που θεωρούμε εμείς οι μουσικάρες τη μουσική) αλλά ούτε και πένθος και ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε eurovision.
    Σίγουρα δεν γράφονται και τα αριστουργήματα αλλά που και που ξεχωρίζει κανένα καλό κομματάκι.
    Εμένα πάντως δεν με χαλάει, περνάει ευχάριστα η ώρα και υπάρχουν
    πολύ χειρότερα πράγματα που θα με χαλάσουν και θα με εκνευρίσουν
    sakisgouzonis
    22.12.2007, 08:57

    Κατά την άποψή μου και έχοντας ζήσει από πολύ κοντά τον διαγωνισμό ( πιο κοντά δεν γίνεται ), η EUROVISION είναι Γιορτή για την Ευρωπαϊκή Μουσική Σκηνή.

    Οι Έλληνες που την αντιπαθούν είναι πραγματικά ελάχιστοι, οι οποίοι συνήθως είναι προκατηλειμένοι. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες παρακολουθούν με τεράστιο ενδιαφέρον τον Διαγωνισμό Τραγουδιού EUROVISION και αυτό το δείχνουν κάθε χρόνο οι πολύ υψηλές τηλεθεάσεις που κάνει ο Διαγωνισμός ( περίπου 90% ). Με άλλα λόγια, 9 στους 10 Έλληνες σταματούν οποιαδήποτε άλλη ενασχόλησή τους για να παρακολουθήσουν τη EUROVISION. Αυτό δεν το έχει πετύχει κανένα άλλο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Από τη EUROVISION έχουν περάσει και διαγωνιστεί πολλές καταπληκτικές φωνές, όπως η γνωστή σε όλους μας Celine Dion, συγκροτήματα που έκαναν τεράστια καριέρα μετά την εμφάνισή τους στο Διαγωνισμό EUROVISION, όπως οι γνωστοί σε όλους μας ABBA, έχουν γραφτεί κορυφαία τραγούδια, όπως το Lane Moje της Σερβίας το 2004, κλπ., κλπ.. Μέσα σε όλα τα κορυφαία μουσικά γεγονότα της EUROVISION, σαφώς και υπάρχουν και περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να τις αποκαλέσουμε τσίρκο. Αλλά, αυτό δεν αναιρεί την πολύ υψηλή μουσική αισ8ητική που έχει ο Διαγωνισμός. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι παρόμοιος Διαγωνισμός δεν κατάφερε καμιά άλλη ήπειρος να ξεκινήσει. Σας πληροφορώ ότι κάθε χρόνο έρχονται Αμερικανοί για να μπορέσουν να ξεκινήσουν και αυτοί τη δική τους EUROVISION ( με άλλο όνομα βέβαια ) μεταξύ των Πολιτειών της Αμερικής και ακόμα δεν τα έχουν καταφέρει.

    Υπάρχουν άλλοι διαγωνισμοί - τηλεοπτικά σκουπίδια - πένθος για τη μουσική, όπως το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης που για τη μουσική μου παιδεία αποτελεί ντροπή και προσβολή η διοργάνωσή του και ευτυχώς που η τηλεθέασή του είναι ελάχιστη. Ειδικά φέτος αισθάνθηκα πολύ μεγάλη ντροπή, σε Ελληνικό έδαφος και μάλιστα στη γενέτειρά μου, τη Θεσσαλονίκη, να μην προκρίνονται στον Τελικό Ελληνικά Τραγούδια, αλλά, να προκρίνονται τραγούδια επηρρεασμένα συνθετικά από ανατολικές χώρες ( Τουρκία, Αζερμπαιτζάν, Ουζμπεκιστάν, Πακιστάν, κλπ. ). Και δώστου οι αμανέδες και δώστου τα μπουζούκια, η απόλυτη κατάντια και το απόλυτο πένθος για την Ελληνική Μουσική...

    Official MySpace Music Page

     


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:41 ]