ελληνική μουσική
    976 online   ·  210.857 μέλη

    Eurovision γιορτη η πενθος για τη μουσικη?

    sitzoune81
    29.01.2008, 12:03
    who cares if eurovision is good or not ?!
    ooooooh fack me... !!!
    Paraskevikefalonia
    30.01.2008, 18:10
    Πένθος η Eurovision δυστυχώς… χάλια τραγούδια Παρακμιακά.. τραγούδια..
    Efklidis
    30.01.2008, 18:47
    Για την μουσική ναι... Για την οικονομία μιας χώρας και την διαφήμισή της πάλι ΟΧΙ Νομίζατε εμείς γτ την θέλαμε την Ευροβισιον στην ελλάδα??
    VOICETEACHER
    21.04.2008, 12:34
    Σαν πιο μεγαλη μαλλον εδω μεσα,εχω να πω οτι η ποιοτητα εχει εξαφανιστει παντου,τα τελευταια χρονια απο το 90και μετα ,ολα σ ολουs τουs τομειs,ειναι απαραδεκτα.Οποταν τι μαs φταιει η καυμενη Ευροβιζιον?Δεν λεs που ακουγεται λιγο κι η χωρα μαs......
    MrBravo
    21.04.2008, 15:56
    Εγώ, παρ' ολο που είμαι τελείως κάθετος στην ύπαρξη της, καταλαβάινω γιατί υπάρχει, βλέπω τα δύο-τρία πρώτα τραγούδια γελώντας, μετα νευριάζωμε το κιτσαριό και μετά απλά δεν βλέπω άλλο. Πέρσι είχα ρωτήσει έναν φίλο μου μεταλά πώς του φάνηκαν οι Lordi στη Eurovision, και αυτός χρακτηριστηκά μου απαντάει: "Έγινε και φέτος?"HAHAHHA

    Συμπέρασμα: αφήστε το να γίνει και απλά μην το βλέπετε!!! Δεν χρειάζεται να συγχιζόμαστε για ασήμαντα θέματα! Άρα σίγουρα ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ' ΤΑ ΔΥΟ

    don't belong, don't exist, don't give a shit, don't ever judge me

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MrBravo στις 21-04-2008 15:58 ]


    ardoranimi
    24.04.2008, 10:31

    Το μόνο ελληνικό που κομίζει η Ελλάδα στον εν λόγω διαγωνισμό είναι τα λεφτά των φορολογούμενων.Ας μην τα βάζουμε με τον διαγωνισμό, αλλά με την παρακμή μας.Η τηλεθέαση οφείλεται στην πλύση εγκεφάλου (για ποιο άλλο γεγονός, ας πούμε πολιτιστικό, αφιερώνεται τόσος τηλεοπτικός χρόνος;) και σε κεκτημένη ταχύτητα.Πιστοποιεί ξεκάθαρα πόσο χειραγώγιμοι είμαστε.Πόσο δύσκολη είναι και μια απλή πλέον πράξη αντίστασης, όπως το να μη δούμε Eurovision τουλάχιστον όσοι την επικρίνουμε.Καλά που υπάρχει λοιπόν ο διαγωνισμός για να μετράμε( και να μας μετρούν) κάθε χρόνο την βλακεία μας.

    Υ.Γ.1 Είμαστε "ελληνάρες" όσοι αγαπούμε τον ήχο των ελληνικών λέξεων;Αλλά να μου πεις, τέτοια ποίηση που συμπυκνώνουν τα τραγούδια που στέλνουμε, κρίμα είναι να την στερήσουμε από το ευρωπαϊκό κοινό....


    MirsiniManou
    24.04.2008, 15:08

    Αφου ολοι γνωριζουμε οτι προκειται για ενα γεγονος εθνικης εκτονωσης ,γαστριμαργικου χαβαλε και μιας....αβασταχτης ελαφροτητας του ειναι,προς τι οι φανατισμοι κι οι διαμαρτυριες?Οι περισσοτεροι αντιλαμβανονται την ....ποιοτητα του εν λογω διαγωνισμου,εφοσον δεν εχουμε την τολμη να συμμετασχουμε ...αντιδραστικα με μια καθαρα δικη μας προταση,ή να τον αποκηρυξουμε εξολοκληρου οπως εκαναν οι Ιταλοι,προτεινω να αποφορτισουμε το θεμα και να ασχοληθουμε με κατι σοβαροτερο!


    Critique
    30.04.2008, 18:27

    Ο σχολιασμός και η προσπάθεια ερμηνείας των γεγονότων δια την επιλογή του τραγουδιού Femme Fatale που θα εκπροσωπήσει την Κύπρο  στον 53ο μουσικό διαγωνισμό της  Eurovision 2008 που θα διεξαχθεί στις 20, 22 και 24 Μαίου 2008 στο Βελιγράδι,  παρουσιάζεται λεπτομερώς στο BLOG μου http://www.nemo-critique.blogspot.com  

     

    Δεν είναι ακόμη αργά να παρουσιάσουμε το ¨βρόμικο παιχνίδη¨ στην EBU, στο e-mail: stockselius@ebu.ch  . Δυστυχώς το ΡΙΚ  ( κρατικό κανάλι )παραπλάνησε την EBU για να μην υποχρεωθεί να επαναλάβει τον διαγωνισμό!!!!!

     

    Αξίζει τον κόπο να το κάνετε!! ....διότι είναι ένα μεγάλο πένθος για την μουσική!!!

     

    Φιλικά

     

    Nemo


    fireroc
    30.04.2008, 22:40

    Παράθεση:

    Το μέλος ---Snake--- στις 28-01-2008 στις 00:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 22-12-2007 στις 08:57 έγραψε...

    Κατά την άποψή μου και έχοντας ζήσει από πολύ κοντά τον διαγωνισμό ( πιο κοντά δεν γίνεται ), η EUROVISION είναι Γιορτή για την Ευρωπαϊκή Μουσική Σκηνή.

    Οι Έλληνες που την αντιπαθούν είναι πραγματικά ελάχιστοι, οι οποίοι συνήθως είναι προκατηλειμένοι. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες παρακολουθούν με τεράστιο ενδιαφέρον τον Διαγωνισμό Τραγουδιού EUROVISION και αυτό το δείχνουν κάθε χρόνο οι πολύ υψηλές τηλεθεάσεις που κάνει ο Διαγωνισμός ( περίπου 90% ). Με άλλα λόγια, 9 στους 10 Έλληνες σταματούν οποιαδήποτε άλλη ενασχόλησή τους για να παρακολουθήσουν τη EUROVISION. Αυτό δεν το έχει πετύχει κανένα άλλο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Από τη EUROVISION έχουν περάσει και διαγωνιστεί πολλές καταπληκτικές φωνές, όπως η γνωστή σε όλους μας Celine Dion, συγκροτήματα που έκαναν τεράστια καριέρα μετά την εμφάνισή τους στο Διαγωνισμό EUROVISION, όπως οι γνωστοί σε όλους μας ABBA, έχουν γραφτεί κορυφαία τραγούδια, όπως το Lane Moje της Σερβίας το 2004, κλπ., κλπ.. Μέσα σε όλα τα κορυφαία μουσικά γεγονότα της EUROVISION, σαφώς και υπάρχουν και περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να τις αποκαλέσουμε τσίρκο. Αλλά, αυτό δεν αναιρεί την πολύ υψηλή μουσική αισ8ητική που έχει ο Διαγωνισμός. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι παρόμοιος Διαγωνισμός δεν κατάφερε καμιά άλλη ήπειρος να ξεκινήσει. Σας πληροφορώ ότι κάθε χρόνο έρχονται Αμερικανοί για να μπορέσουν να ξεκινήσουν και αυτοί τη δική τους EUROVISION ( με άλλο όνομα βέβαια ) μεταξύ των Πολιτειών της Αμερικής και ακόμα δεν τα έχουν καταφέρει.

    Υπάρχουν άλλοι διαγωνισμοί - τηλεοπτικά σκουπίδια - πένθος για τη μουσική, όπως το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης που για τη μουσική μου παιδεία αποτελεί ντροπή και προσβολή η διοργάνωσή του και ευτυχώς που η τηλεθέασή του είναι ελάχιστη. Ειδικά φέτος αισθάνθηκα πολύ μεγάλη ντροπή, σε Ελληνικό έδαφος και μάλιστα στη γενέτειρά μου, τη Θεσσαλονίκη, να μην προκρίνονται στον Τελικό Ελληνικά Τραγούδια, αλλά, να προκρίνονται τραγούδια επηρρεασμένα συνθετικά από ανατολικές χώρες ( Τουρκία, Αζερμπαιτζάν, Ουζμπεκιστάν, Πακιστάν, κλπ. ). Και δώστου οι αμανέδες και δώστου τα μπουζούκια, η απόλυτη κατάντια και το απόλυτο πένθος για την Ελληνική Μουσική...


    www.myspace.com/sakisgouzonis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 09-01-2008 23:57 ]



    Εγώ λοιπόν είμαι ένας από τους λίγους προκατειλημμένους Έλληνες…
    Βουτάω λοιπόν την… πένα μου στην προκατάληψη μου και σου λέω…

    Εσύ που ανήκεις στο 90% αυτών που γουστάρουν EUROVISION είσαι στο ίδιο 90% του κιτσαριού που βγάζει τις κυβερνήσεις που μας ξεσκίζουν ,είσαι στο 90% που αγοράζουν τα μουσικά σκουπίδια που κυκλοφορούν είσαι στο 90% που το κεφάλι τους έχει φραπεδιάσει απ’ τις παπάρες , είσαι στο 90% που μας τα ‘χει κάνει τούμπανο με αναλύσεις του κώλου (η λέξη είναι απολύτως αξιοπρεπής και συμπεριλαμβάνετε σε όλα τα λεξικά…) όπως η παρούσα «ανάλυση» σου περί EUROVISION κι όλα αυτά τα …εμπριμέ που μας γράφεις .
    Και που την είδες ρε μουσικοπλόκε την υψηλή αισθητική του διαγωνισμού και μου κάνεις και σύγκριση με άλλα φεστιβάλ επειδή έφαγες φόλα;
    Συμβουλή:
    BLUE FOX επί της λεωφόρου Θηβών . Πήγαινε κάνα δυο βράδια να ξελαμπικάρει το μυαλό σου αναλύοντας το «μη μιλάς δεν είναι απαραίτητο…μη μιλάς και φύγε σ’ ένα τέταρτο»….

    σ.σ. παίζουνε και ευρωπαϊκά που σου αρέσουν …ξέρεις …ABBA, Celine Dion , Lane Moje κ.α.


    metalo και ξερά μπουγατσόπιτάκια....

    snif-snif Λυκαινά μου ...save me....

    Asta La Vista Baby…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ---Snake--- στις 28-01-2008 00:44 ]



    πεστα ρε φιλε εισε μαγκας !  τα λες σταρατα! και εχεις δικιο! και αν το διαβασουν οι συντονιστες μη σε νιαζει! ειπε μαλακιες! το μπουζουκι ειναι και ελληνικο! νομιζο!  αμα θελει να φτιαξει φεστιβαλ ΛΑΟΣ! εχεις δικιο ! μπαρβο! μην σε νοιαζει η λογοκρισια! ειμε μαζι σου!


    trakelliviki
    01.05.2008, 01:05

    ορος της eurovision:ενα ακριβοπληρομενο,ξεφρενο πανηγυρι που σκοπος του  μετα την ληξη του τα mda να ασχολουνται με αυτο................

     


    okanenas
    01.05.2008, 01:21

     Τα είπε όλα ο παπα-Νότης (Σφακιανάκης)

    Δεν πάει πιο κάτω πιάσαμε πάτο
    που 'σαι ρε Στέλιο που 'σαι ρε Στράτο
    γέμισ' ο τόπος τραγουδιστάκια
    που 'χουν για προίκα ίδια στιχάκια

    Τώρα να δούμε πώς θα σωθούμε
    βλέπουμε μόνο και δεν ακούμε
    βγάζουν παιδάκια δίχως ταλέντα
    ίδια εικόνα ίδια πατέντα

    Κι αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    που κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι κίναιδοι
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Έλα αδελφέ μου βρες το σουξέ μου
    αφεντικό μου παραγωγέ μου
    έχουνε γνώμη άσχετοι γλύφτες
    κι έτσι περνάμε δύσκολες νύχτες

    Ψεύτες κιφίνες κάντε κομπίνες
    βγάλτε τραγούδια για λίγους μήνες
    δε τη γουστάρω τη μουσική σας
    ούτε το στίχο της εποχής σας

    Κι αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    που κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι γινευοί
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθιμα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Μουσική & Στίχοι: Βασίλης Δήμας

    {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.tt2}


    litirakis
    01.05.2008, 14:51

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 22-12-2007 στις 08:57 έγραψε...

    Κατά την άποψή μου και έχοντας ζήσει από πολύ κοντά τον διαγωνισμό ( πιο κοντά δεν γίνεται ), η EUROVISION είναι Γιορτή για την Ευρωπαϊκή Μουσική Σκηνή.

    Οι Έλληνες που την αντιπαθούν είναι πραγματικά ελάχιστοι, οι οποίοι συνήθως είναι προκατηλειμένοι. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες παρακολουθούν με τεράστιο ενδιαφέρον τον Διαγωνισμό Τραγουδιού EUROVISION και αυτό το δείχνουν κάθε χρόνο οι πολύ υψηλές τηλεθεάσεις που κάνει ο Διαγωνισμός ( περίπου 90% ). Με άλλα λόγια, 9 στους 10 Έλληνες σταματούν οποιαδήποτε άλλη ενασχόλησή τους για να παρακολουθήσουν τη EUROVISION. Αυτό δεν το έχει πετύχει κανένα άλλο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Από τη EUROVISION έχουν περάσει και διαγωνιστεί πολλές καταπληκτικές φωνές, όπως η γνωστή σε όλους μας Celine Dion, συγκροτήματα που έκαναν τεράστια καριέρα μετά την εμφάνισή τους στο Διαγωνισμό EUROVISION, όπως οι γνωστοί σε όλους μας ABBA, έχουν γραφτεί κορυφαία τραγούδια, όπως το Lane Moje της Σερβίας το 2004, κλπ., κλπ.. Μέσα σε όλα τα κορυφαία μουσικά γεγονότα της EUROVISION, σαφώς και υπάρχουν και περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να τις αποκαλέσουμε τσίρκο. Αλλά, αυτό δεν αναιρεί την πολύ υψηλή μουσική αισ8ητική που έχει ο Διαγωνισμός. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι παρόμοιος Διαγωνισμός δεν κατάφερε καμιά άλλη ήπειρος να ξεκινήσει. Σας πληροφορώ ότι κάθε χρόνο έρχονται Αμερικανοί για να μπορέσουν να ξεκινήσουν και αυτοί τη δική τους EUROVISION ( με άλλο όνομα βέβαια ) μεταξύ των Πολιτειών της Αμερικής και ακόμα δεν τα έχουν καταφέρει.

    Υπάρχουν άλλοι διαγωνισμοί - τηλεοπτικά σκουπίδια - πένθος για τη μουσική, όπως το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης που για τη μουσική μου παιδεία αποτελεί ντροπή και προσβολή η διοργάνωσή του και ευτυχώς που η τηλεθέασή του είναι ελάχιστη. Ειδικά φέτος αισθάνθηκα πολύ μεγάλη ντροπή, σε Ελληνικό έδαφος και μάλιστα στη γενέτειρά μου, τη Θεσσαλονίκη, να μην προκρίνονται στον Τελικό Ελληνικά Τραγούδια, αλλά, να προκρίνονται τραγούδια επηρρεασμένα συνθετικά από ανατολικές χώρες ( Τουρκία, Αζερμπαιτζάν, Ουζμπεκιστάν, Πακιστάν, κλπ. ). Και δώστου οι αμανέδες και δώστου τα μπουζούκια, η απόλυτη κατάντια και το απόλυτο πένθος για την Ελληνική Μουσική...


    The Official MySpace Page of Sakis Gouzonis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 25-03-2008 18:23 ]



    κανεις μεγαλο λαθος φιλε....

    δεν το βλεπουν οι 9 στους 10 ελληνες

    αλλα

    οι 9 στους 10 ελληνες που βλεπουν τηλεοραση...

    φυσικα και ειναι πενθος...

    γενικα ολοι η τηλεοραση ειναι πενθος για αυτον που βλεπει, χαμενος χρονος....

    +1000 στον φιλο snake που στα ειπε πολυ καλα...

     

     

     


    gioreta
    01.05.2008, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 01-05-2008 στις 01:21 έγραψε...

     Τα είπε όλα ο παπα-Νότης (Σφακιανάκης)

    Δεν πάει πιο κάτω πιάσαμε πάτο
    που 'σαι ρε Στέλιο που 'σαι ρε Στράτο
    γέμισ' ο τόπος τραγουδιστάκια
    που 'χουν για προίκα ίδια στιχάκια

    Τώρα να δούμε πώς θα σωθούμε
    βλέπουμε μόνο και δεν ακούμε
    βγάζουν παιδάκια δίχως ταλέντα
    ίδια εικόνα ίδια πατέντα

    Κι αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    που κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι κίναιδοι
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Έλα αδελφέ μου βρες το σουξέ μου
    αφεντικό μου παραγωγέ μου
    έχουνε γνώμη άσχετοι γλύφτες
    κι έτσι περνάμε δύσκολες νύχτες

    Ψεύτες κιφίνες κάντε κομπίνες
    βγάλτε τραγούδια για λίγους μήνες
    δε τη γουστάρω τη μουσική σας
    ούτε το στίχο της εποχής σας

    Κι αυτούς τους ψεύτικους καιρούς
    το σύστημά μου φταίει
    που κάνει πρώτους πάλι αυτούς
    που ήταν τελευταίοι

    Και σαν ευαίσθητο παιδί
    παράπονο με πιάνει
    που γίναν τόσοι οι γινευοί
    τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθημα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Και να θυμάσαι σύστημα
    αστεία δε σηκώνω
    σε κάθε σου ολίσθιμα
    εγώ θα σου τα χώνω

    Μουσική & Στίχοι: Βασίλης Δήμας

    {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.tt2}



    Τον απόλυτο ορισμό τον εδωσες εσυ!!!!!!!!!!!!Και η γνώμη μου είναι πως σε αυτό το διαγωνισμό κοιτάει κάθε χώρα να δει ποιός θα ξεφτιλιστεί περισσότερο από τον άλλον!!!!!


    Vanna
    01.05.2008, 14:57

    Ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά όχι με τα λεφτά του λαού! Γιατί δυστυχώς εμείς πληρώνουμε την εκάστοτε ελληνική αποστολή! Ελληνική τρόπος του λέγειν! Πού είναι ο ελληνικός στίχος; Τόσο ωραία γλώσσα έχουμε! Πού είναι η ελληνική μουσική;

    Κακώς που ασχολούμαστε...


    Moonchild92
    01.05.2008, 18:35

    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 28-01-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Π Ε Ν Θ Ο Σ ! ! ! Καθαρά μία κερδοσκοπική επιχείρηση όπου προβάλλονται κάποια ακούσματα, στην πλειοψηφία τους απαίσια, που ούτε καν μπορούν να θεωρηθούν τραγούδια.... Όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος.... Να μη μιλήσω και για τον τρόπο ψηφοφορίας.... Η Ελλάδα ψηφίζει Κύπρο, η Κύπρος Ελλάδα κοκ..... Άσε το άλλο.... Στείλε SMS.......χρέωση....... Μας δουλεύουν ψιλό γαζί και το τραγικό είναι πως οι περισσότεροι από εμάς καθόμαστε και παρακολουθούμε τέτοια γεγονότα!!!

    Δυστυχώς έτσι είναι...Και μόνο που σκέφτομαι πως όλες οι χώρες ξεσκίζονται με επί το πλείστον απαίσια τραγούδια για να πάρουν την Eurov(r)ision στην χώρα τους μόνο και μόνο για λεφτά και τη προβολή της χώρας τους...Αηδιάζω.......

    {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.ban}