ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.908 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    sonetakias
    24.02.2011, 12:19
    Καλημέρα σε ΟΛΟΥΣ!!!... Και βέβαια, δεν θα παραλείψω να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ τον φίλο progressive που μ' έφερε εδώ(!!!) όπως και για το μοίρασμα του "ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ", που δείχνει το θαυμάσιο τρόπο που ο Θ.Μπαρούχος έχει ερμηνεύσει αυτό το υπέροχο δημιούργημα... Έχω προσπαθήσει να "απομνημονεύσω" αυτό το ταξίμι που παίζει και δεν μπορώ να το καταφέρω[((]... Τελικά ΔΕΝ είναι εύκολο να φτιάξει κανείς μια παρτιτούρα (εξ ιδίων κρίνω) κι' έτσι μένω με τον... καημό... Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω άλλους που προσπαθούν να παίξουν φυσαρμόνικα, αλλά υπόσχομαι να προσπαθήσω για να βάλω κι' εγώ ένα λιθαράκι στην εξάπλωση αυτού του θαυμαστού οργάνου. Νάμαστε καλά!...
    vasst
    25.02.2011, 04:35

    @ Φίλε Νίκο καλως σε βρήκαμε...Για αν παιζονται τα παλια όμορφα ελληνικά τραγούδια με φυσαρμόνικα ...με πρόλαβε άλλος !!!

    για το ποια φυσαρμονικα να πάρεις ειναι επιλογή σου....ειτε ρε ειτε σολ ειτε λα τοον ιδιο "δρομο" αλλα στη τονικοτητα τους...δικιά σου απόφαση...αν παρεις μινορε παρε αρμονικη(harmonic)  και οχι natural...πάρε μια και άλλαζε την τονικότητα στο μπουζούκι που το κατέχεις....η ρε εχει πολύ ψιλές νότες καλυτερα λα ή σολ....(μ΄αρέ σει που σου λεω πάρε όποια θες κατα τα άλλα)...και μια σολ ματζορε θα σε βοηθήσει σε παλιά ελληνικά (έχω κατεβάσει πολλές παρτιτούρες σε σολ ματζορε για μπουζουκι και τις παίζω στη φυσαρμόνικα)...άρα μπορείς να τα παίξεις και εσύ

     

    Καλή επιτυχία

     

    @Φίλε sonetakia καλώς σε βρήκαμε και εσένα....Αν αυτά που έχεις να μας προσφέρεις είναι πανομοιότυπα με το γραπτό σου λόγο....ευχαριστώ εκ των προτέρων


    PAVLICIOUS
    25.02.2011, 18:49

     

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 21-02-2011 στις 22:50 έγραψε...

    Καλώς ήρθες!

    Άκου και πές μας!!!


    Link" target="_blank">

    >


    Link" target="_blank">>


    Link" target="_blank">>

     



    Δέστε και αυτό που είναι το αγαπημένο μου: http://www.mvideoclips.ru/view.php>


    -----------------
    Οι πιο πολλοί δεν αγαπάνε αυτά που έχουν, γκρινιάζουνε πως τάχα δεν αρκούν. Μα ειν' τα όνειρα γιαυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν και τα τραγούδια γιαυτούς που ξέρουν να τ΄ακούν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 25-02-2011 18:51 ]


    sonetakias
    25.02.2011, 22:58
    Φίλε PAVLICIOUS ευχαριστώ για αυτά που μου έστελες αλλά έχω να σου πω ότι το δεύτερο είναι από το κανάλι μου στο Youtube (το τρίτο το έχω στα Αγαπημένα) το πρώτο το έχω ήδη σχολιάσει... :))) Μη με παρεξηγήσεις έτσι που τα γράφω, αλλά μια και παίζεις ο ίδιος φυσαρμόνικα, ελπίζω και σε μια επίσκεψή σου εκεί https://www.youtube.com/user/sonetakias και θα μ' ακούσεις να παίζω... Και επειδή είδα ότι και συ παίζεις φυσαρμόνικα, αν έχεις κάτι που ν' ακούγεσαι, εδώ είμαι και περιμένω !... )) @ Φίλε vasst Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!...
    progressive
    26.02.2011, 03:33

    Καλώς ήρθες sonetakia και από εμένα. Η αλήθεια είναι πως αναρωτιόμουν γιατί δεν είχες γράψει ! Ευχαριστούμε και για τις αναρτήσεις σου στο Youtube!

    Βέβαια ακούγοντας εσένα και τον Vasst κομπλάρω λίγο!Συνεχίστε όμως να στέλνετε τέτοιο εξαιρετικό υλικό για να βοηθήσετε όσους από εμάς είναι ακόμη στα πρώτα στάδια . Που θα πάει, ίσως καταφέρουμε και εμείς να αποκτήσουμε τέτοιο κρυστάλλινο ήχο!

    O Pavlicious νομίζω έκανε παράθεση την προηγούμενη δημοσίευσή μου απλά για να μας βάλει στο κλίμα. Pavlicious, περιμένω με αγωνία το σύνδεσμο που ήθελες να προσθέσεις (ειδικά αν είναι το λιμάνι της Ζέας που έψαχνες) γιατί σε εμένα δεν δουλεύει το link σου.

    Επίσης με την ευκαιρία να ευχαριστήσουμε  τον Tsaka και την Merini που δημοσίευσαν κομμάτια πρόσφατα για πρώτη φορά. Όποιος νέος φίλος επιθυμεί, ας μη διστάσει να δημοσιεύσει.Η κάθε γνώμη,γνώση ή εμπειρία είναι πολύτιμη. Και μην μας παρεξηγείτε εάν καθυστερούμε να σας υποδεχτούμε!

    Αλλά και οι παλαιότεροι φίλοι που έχουν καιρό να εμφανιστούν ας επανέλθουν για να δυναμώσουμε ακόμη περισσότερο το topic.

    Καλά για τον δημιουργό του topic δεν το συζητάμε , μια εμφανίζεται μία εξαφανίζεται. Το έχει το όνομα άλλωστε (fantasma) !

    PS επιτέλους βρήκα την μινόρε φυσαρμόνικά μου για να παίξω το κομμάτι του Vasst!


    PAVLICIOUS
    26.02.2011, 10:06

    Γεια σας φίλοι.

    Ο σύνδεσμος που έστειλα παραπάνω αφορά στον "Καϊκτσή" του Απ. Χατζηχρήστου, όπως το τραγούδησε ο Ξηντάρης και η κομπανία του, στο 'Έχει γούστο". Το βρήκα και σε αυτόν τον σύνδεσμο (ελπίζω να δουλεύει):http://greekmovies.gr21.com/v/gCJLqIT08wM.html ή 

    >

     


    -----------------
    Οι πιο πολλοί δεν αγαπάνε αυτά που έχουν, γκρινιάζουνε πως τάχα δεν αρκούν. Μα ειν' τα όνειρα γιαυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν και τα τραγούδια γιαυτούς που ξέρουν να τ΄ακούν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 26-02-2011 10:16 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 26-02-2011 10:26 ]


    sonetakias
    26.02.2011, 10:52

    >

    Αυτός είναι ο σωστός σύνδεσμος για τον "Καϊκτσή" στο Youtube. Ο άλλος βγάζει σε άλλο (επίσης όμορφο) τραγούδι. Ο φυσαρμονίστας είναι ωραίος (!) αν και όπως γίνεται συνήθως, οι ηχολήπτες τον έχουν αδικήσει (ηχητικά) ... Ξέρει κάποιος το όνομά του;;; Καλημέρα σ' όλους!!!...

    σημείωση: τι πρέπει να κάνω για να υπάρχει δυνατότητα απ' ευθείας (με ένα κλικ) πρόσβασης στον σύνδεσμο???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 26-02-2011 10:53 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 26-02-2011 10:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 26-02-2011 11:03 ]


    vasst
    26.02.2011, 20:58

    Σήμερα έχω κέφια...Θα ξεκινήσω από τα ανέκδοτα

     

    α)Έγραψε ο sonetakias...   " Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω άλλους που προσπαθούν να παίξουν φυσαρμόνικα, αλλά υπόσχομαι να προσπαθήσω για να βάλω κι' εγώ ένα λιθαράκι στην εξάπλωση αυτού του θαυμαστού οργάνου"

    Πλάκα μας κάνεις εσύ...Ήρθες εδώ για να μας κάνεις να γελάσουμε...Που το "της καληνύχτας τα φιλιά" είναι ένα τραγούδι που απλά το είχα ακούσει και που από εχθές το βρά δυ ακόμα και στη τουαλέτα το σιγοσφύριζα για να πιάσω και την τελευταιά νότα σου και έπεσα για ύπνο στο δερμάτινο καναπέ στις 600 το πρωί και πήγα στη δουλειά στις 930 με ένα κεφάλι καζάνι...

     

    β)Έγραψε ο progressive.... "Βέβαια ακούγοντας εσένα και τον Vasst κομπλάρω λίγο!"

    Άλλος χαβαλές στη παρέα...Πλάκα μας κάνεις και εσύ... 5 μήνες παίζω και τα πιο πολλά τραγούδια τα έχω δει από δω μέσα...και είναι δικά σου...

     

    Και τώρα πάμε στα σοβαρά...ξέρετε κάποιο πρόγραμμα το οποίο αυτα που παίζω στη φυσαρμονικα να τα βγαζει σε παρτιτουρα??? Έχω βρει 2-3 που τα γράφει σε midi αλλά κάνουν πολλά λάθη και προσθέτουν αρκετές νότες...δεν με ενδιαφέρει αν θα τα γράφει σε mp3 ή midi και γενικά σε ποια μορφή...Μόνο να μου τα εμφανίζει σε παρτιτούρα..


    Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να του δίνεις mp3,wav,etc και να σου βγάζει παρτιτούρα?  π.χ. το μινόρε της αυγής από το λινκ που μας έδωσε ο progressive το κατέβασα ως mp3 και έχει μόνο ένα όργανο...Άμ λέω άμα το πέταγα σε ένα προγραμματάκι όμορφα δεν θα ήταν να έπαιρνα τη παρτιτούρα του???
    Μήπως ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να τα κάνει όλα τα παραπάνω αμαλάχι να φτιάχνει και κανα ελληνικό πολλά βαρύ και όχι για να ξεμπερδεύω...

    SONETAKIA περιμένω να γράψεις καμμιά νότα σε παρακαλώ...δε με παίρνει να μείνω και άλλο βράδυ ξύπνιος !!!

    progressive
    27.02.2011, 00:17

     

    Της καληνύχτας τα φιλιά

    Εισαγωγη:

    7 (7)  7 -7 7 -7 6 -6 (-6)

    -6 6 -6 6 -5 6

    6 -5 5 -5 6 5 -4 4 4

    κουπλέ:

    6 7 6 -6 -6

    Εδώ να μείνεις

    -6 -7   7 7 -7       -6 6 6      6   5    -4 6 6

    Να με κρατήσεις αγκαλιά, να μ' ανακρίνεις

    7   7 6 -6 -6     -6   -7 7  7  -8    7   8 8

    Της καληνύχτας τα φιλιά τι μου τα δίνεις

    8      -9 9    8 -8    -8     7     -8  8   -8     7 8

    δεν φεύγω απόψε κι από τ' αμάξι δεν θα βγω

    8      -9 9   8 -8 -8 7 -8 8    -8    7 8 8

    κι αν έχεις τίποτα μαζί μου να συγκρίνεις

    8 8 -8 7 -6      -7 7   -8 8 -8      7 7

    εδώ να μείνεις να το μάθουμε κι οι δυο

    ρεφρεν:

    8 -9 8 8 -8 7 8  -8   -8 7

    Εδώ να μείνεις, εδώ να μείνεις

    -9 -9 8  8 -8     -8   7 -8   8   8    -8 -8 7

    της καληνύχτας τα φιλιά μη μου τα δίνεις

    8 -9  9   8 -8         7 8 -8   -8 7

    Εδώ να μείνεις, εδώ να μείνεις

    -9  -9 8 8 -8     -8  7 -8   8   8   -8 -8 7

    της καληνύχτας τα φιλιά τι μου τα δίνεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 27-02-2011 02:26 ]


    progressive
    27.02.2011, 00:25

    με ολο το θαρρος σονετακια, αλλα για να κοιμηθει ο φιλος μας ο vasst! παντως εχω ηδη στο προγραμμα οταν παω κερκυρα ή αθηνα να ζητησω κανενα μαθημα απο sonetakia και pavlicious αντιστοιχα! αν και φιλε vasst, αν δεν πάω μέσα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες. θα χρειαστω και απο εσενα. την καληνυχτα μου σε ολους τους φιλους του topic

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 27-02-2011 02:25 ]


    sonetakias
    27.02.2011, 14:52

    @vasst <<Που το "της καληνύχτας τα φιλιά" είναι ένα τραγούδι που απλά το είχα ακούσει και που από εχθές το βράδυ ακόμα και στη τουαλέτα το σιγοσφύριζα για να πιάσω και την τελευταία νότα σου και έπεσα για ύπνο στο δερμάτινο καναπέ στις 600 το πρωί και πήγα στη δουλειά στις 930 με ένα κεφάλι καζάνι...>> Το τραγούδι το λέει… “μη μου τα δίνεις”!!! Εγώ τι φταίω;;; {#emotions_dlg.biggrin}

    Λοιπόν Νέε μου, μας είπες ότι ασχολείσαι με τη φυσαρμόνικα από δω και κάτι μήνες. Εγώ ξεκίνησα στα 10 μου και συνεχίζω στα 68 μου… Η εμπειρία μου λέει, μεγαλύτερο ρόλο παίζει να μάθεις τα “ακουστικά” διαστήματα μιας ματζόρε και μιας μινόρε φυσαρμόνικας και να ξέρεις το τραγούδι καλά, παρά να διαβάζεις παρτιτούρες. Εγώ για τις νότες και τις παρτιτούρες, έμαθα ότι υπάρχουν, μόλις πριν από 3-4 χρόνια και αυτό το οφείλω στο διαδίκτυο μια και ποτέ δεν πληροφορήθηκα γι’ αυτές. Ακόμα, δυσκολεύομαι να καταλάβω την “οφελημότητα” των θέσεων (1rst position κλπ). Ότι παίζω, είναι αυτό που ξέρω να τραγουδήσω και εφ’ όσον το καλύπτει το διατονικό σύστημα της φυσαρμόνικας. Αν και ήμουν ερασιτέχνης  μουσικός, η (κακή;) συνήθεια του πρακτικού-εμπειρικού παιξίματος της φυσαρμόνικας, δεν μου “επιτρέπει” να κουμαντάρω μια Chromonica εκτός του ότι παίζω “ανάποδα” (δεξιά τα μπάσα), και η φυσαρμόνικα είναι σχεδόν η μισή μεσ' το στόμα. Αυτά ΔΕΝ αλλάζουν εύκολα και εκεί αποδίδω την ανικανότητά μου στο bending!... Παίζω για το κέφι μου, για την παρέα με το κρασάκι και καμιά φορά (στα ταβερνάκια), παίρνω την τσάντα με τις φυσαρμόνικες (έχω όλους τους τόνους) και συνοδεύω το γκρουπάκι από την θέση μου και χαίρομαι που και αυτοί “το χαίρονται” και με ενθαρρύνουν…

    Πριν από ένα χρόνο μια παρέα, αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα σύνολο για να βοηθήσουμε έναν πολιτιστικό σύλλογο στην Κέρκυρα. Η απόφαση πάρθηκε και μάλιστα με (αποκλειστικά) Χατζιδάκι (24 τραγούδια). Ο πιανίστας ανέλαβε και έφτιαξε παρτιτούρες για όλους, αλλά για μένα τι μπορούσε να κάνει;;; Εγώ είμαι σχεδόν… “ανεξέλεγκτος”… Παίζω γεμίσματα, σιγοντάρω τον τραγουδιστή και καμιά φορά σολάρω… Για τη συνεργασία όμως και για να μη “χάνομαι” έπρεπε να φτιάξω κάτι σαν παρτιτούρα. Ε!!! αυτό με παίδεψε πάρα πολύ γιατί ίσως… έτσι δουλεύει η κεφάλα μου (χαχαααα)… Όλα είναι στο συναίσθημα όλα είναι στην εξάσκηση όλα είναι στην “ακριβή γνώση του τραγουδιού”!!!!!!... Ο φίλος Λεωνίδας έφτιαξε την παρτιτούρα που ζήτησες και με μεγάλη ευκολία που την ζηλεύω(!!!) και είναι και σωστή (μόνο σε 2 νότες έκανα αλλαγή αν και δυσκολεύτηκα να κάνω τον έλεγχο, λόγω… κεφάλας). Θυμάμαι στην 10ετία του ’60 σε μια μπουάτ στην Πλάκα, ο Αρμάος είχε γεμίσει το σακάκι του με εσωτερικά τσεπάκια και έπαιζε (σαν πελάτης) συνοδεύοντας, αλλά ποτέ στις μουσικές επαναλήψεις δεν έπαιζε το ίδιο. Πάντα ήταν διαφορετικός!... Ο Μπαρούχος τώρα, έπαιξε εκείνο το ταξίμι και νομίζω κάθε μπουζουξής που το ακούει, θα…ζηλεύει!... Αυτή είναι η φυσαρμόνικα στο δικό μου το μυαλό. Ένα οργανάκι θαυμαστό, που γίνεται άλλοτε ρομαντικό και άλλοτε ζογκλέρ μέσα στην ομορφιά της μουσικής… ΟΥΟΥΟΥΦΦΦΦ!!!... σας κούρασα… Αλλά εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί που θα ‘θελα ν’ ακούσω και να… “κλέψω” ιδιαιτερότητες… Στο Youtube δεν έχω βρει πολλά κανάλια (2-3 μόνο) με Έλληνες τροβαδούρους της φυσαρμόνικας και θα ‘θελα να μου συστήσετε κανάλια που δεν έχω βρει…

    Σχετικά με το πρόγραμμα που ζητάς, δυστυχώς δεν έχουν φτιάξει κάτι σχετικό. Και μου κάνει εντύπωση (μιλάει ο πρώην ηλεκτρονικός) γιατί λένε ότι είναι δύσκολο να "αναγνωρισθούν" οι συχνότητες για να μετατραπούν σε εντολές note editing στο Finale π.χ. με δεδομένο ότι υπάρχουν τα ηλεκτρονικά κουρδιστήρια που κάνουν αυτή τη δουλειά. Αυτό το κάνει όμως ένα πρόγραμμα που είναι ενσωματωμένο σε αρκετά πληκτρόφωνα...

    Καλή σας μέραααα…. Αλέκος Κ.

    @progressive Η μικρή μου διόρθωση είναι οι νότες με τα’ αστεράκια

    6 -7   7 7 -7       -6 6 6      6   -5*  5* 6 6

    Να με κρατήσεις αγκαλιά, να μ' ανακρίνεις

    Θαυμάζω την ευκολία σου!!!...

    Περιμένω να μου φτιάξεις το ταξίμι του Μπαρούχου...{#emotions_dlg.biggrin}

     


    vasst
    27.02.2011, 19:10

    @sonetakia...(το φίλε το έκοψα στο τέλος θα μας περάσουν και κουνιστούς!!!)

     

    Μιλάς με τη καρδιά σου...έχω  ένα προβληματάκι...μικρός έπαιζα πιάνο και ότι παρτιτουρα και να μου έδιναν την ξεφτίλιζα...αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι τα αυτιά μου είναι διακοσμητικά σχετικά με τη μουσική...ρε παίζεις λα δίεση ακούω...δεν το έχω ρε παιδακι μου...και κάθε φορά που βρίσκω ένα τραγούδι που γουστάρω θα το καταφέρω κάποια στιγμή αλλά για να βρω την πρώτη νότα να ξεκινήσω μπορεί να χρειαστώ 5 μέρες ...Αχρηστος

     

    Μιλάς με τη καρδιά σου...Χαίρομαι τους τύπους που παίζουν το οργανάκι με αυτό το τρόπο...δυστυχώς έχω μάθει να διαβάζω παρτιτούρες...θα τα κάνω τα γεμισματάκια μου αλλά την βάση την χρειάζομαι...θες άχρηστος???πάρτο και έτσι..δεν έγινε...είναι σα να πω σε σένα να κρατήσεις τη φυσαρμόνικα με τα μπάσα αριστερά(παρεπιμπτώντος όποιον γνωρίζω μεγάλο σε ηλικία - συγνωμη μεγαλύτερο μου- και παίζει το οργανάκι τα μπάσα τα έχει δεξιά και είναι αυτοδίδακτος...ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΑΙΝΕ ...ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ...ΜΟΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑ...

     

    Απ΄όλα αυτά που μας είπες και από τα υπόλοιπα που φαίνονται θα κρατήσω 3 πράγματα

    α)ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ που ζεις ή μάλλον που δεν ζεις στην Αθήνα

     

    β)ΣΕ  ΖΗΛΕΥΩ (μη το πάρεις και πάνω σου) που το οργανάκι που παίζεις βγάζει ήχους καρδιάς και όχι παρτιτούρας

     

    γ)γουστάρω που διορθώνεις τον progressive που θέλει να του κάνουμε και μάθημα και ότι ζητάμε μας το πετάει στα μουτρα (για να μάθεις και εσύ)

     

    δ)ευχαριστώ για το  "ΝΕΕ ΜΟΥ"...Πίστεψε με γνωρίζω καλά τι πάει να πει "αντιγραφή" και τι συναισθημα...

    μόνο και μόνο που διάβασα το "νέε μου" ήξερα τι θα ακολουθήσει...Και σε ευχαριστω πουμου τα έγραψες να τα τυπώσω να τα κολλήσω στο καθρέπτη στο μπάνιο να τα βλέπω κάθε πρωί...Ίσως ηθελημένα να τα ξεχνάω ενώ τα γνωρίζω...Βιρτουόζος γεννιέσαι δεν γίνεσαι...

     

     

    ΟΜΟΡΦΟ ΠΟΣΤ...ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ...ΜΠΑΓΑΣΑ!!!!


    sonetakias
    27.02.2011, 20:30
    @vasst Νάσαι καλά!... (και ελπίζω ο... καθρέφτης δεν είναι απέναντι από τη... λεκάνη!...χαχαχααα...) :)))
    STEFANOS604
    14.03.2011, 15:30

    Γειά σας είμαι κι εγώ ερασιτέχνης μουσικός και πιστεύω ότι οι παρτιτούρες στη φυσαρμόικα είναι χάσιμο χρόνο.

    Εχω πρόσφατα ανεβάσει αρκετά εκπαιδευτικά Video clips που έχουν σχέση με τη φυσαρμόνικα:

    Ενα για τις παρτιτούρες είναι το:


    https://www.youtube.com/watch?v=XXjUzalZbJILink

    >

    κι ένα από τα τρία για τις θέσεις 1st Positio (ή Straight Harp)  2nd Position ( ή Cross Harp) είναι το:


    https://www.youtube.com/watch?v=FcooVSaRwEM&feature=relatedLink

    >

    Στέφανος


    vasst
    17.03.2011, 00:05

    Ωραίος ο Στέφανος ...ωραία και τα βιντεάκια του...Τώρα το αν η παρτιτούρα είναι χάσιμο χρόνου ή όχι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...Άποψη σου και σεβαστή βεβαίως ...Εμένα προσωπικά με βοηθάνε αρκετά...κάποια θα τα βγάλω με το αυτί ,κάποια θα τα βγάλω παίζοντας κάτι άλλο και θα μου κάτσει και κάποια διαβάζοντας παρτιτούρα...Οπότε για μένα αν υπάρχει ...καλοδεχούμενη...

     

    Να πάρτε και μία...

    Χατζής - ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ

     

    4 -3 4 -4 4 -3 4 6

    -6 -6 6 -6 6-6 6 6

    -5 -5 -5 6 -5 5 -4 5 5

    -6 -6 6 -6 6 6 5 -4 4

    -6 -6 6 6 5 -4 4 6

    -6 -6 -6 7 -7 7 -6 6

    -6 7 -7 7 -6 5 -5 6

    -6 -6 -6 6 5 -5 -4 4

    7 -8 7 -8 8 8-8 8 -7 -7

    8 8 -8 8 -8 8 -8 8 -7

    -6 6 -6 7 -7 7 -6 5 -5 6

    -6 -6 -6 6 -5 5 -4 5 5

    8 8 -8 8 -8 8 -8 8 -7 -7

    8 8 -8 8 -8 8 -8 8 -7

    -6 -6 -6 7 -7 7 -6 5 -5 6

    -6 -6 -6 6 -5 5 -4 5 5

    4 -3 4 -4 4 -3 4 6

    -6 -6 -6 7 -7 7 -6 6

    -5 6 -5 6 -5 5 -4 5 5

    -6 -6 -6 6 5 -5 -4 4

    -6 -7 7


    STEFANOS604
    17.03.2011, 10:55

    Γεια σου Vast

    Το διευκρινίζω ότι όταν λέω άχρηστες εννοώ ότι αν δεν ξέρεις στο μυαλό σου τη μελωδία που μόλις έγραψες σε παρτιτούρα (Το Αεροπλάνο) τότε οι αριθμοί της δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα. Απομάκρυνε τη λέξη ''Το Αεροπλάνο" και θα το διαπιστώσεις.Αν σου γράψω π.χ τη μελωδία ''Ο Ζορμπάς" σε γρήγορο ρυθμό (Δέκατα έκτα και τριακοστά δεύτερα ) να δείς ότι θα χαθείς.

    Αφού όμως εσένα σε βοηθά χρησιμοποιησε τις.Φυσικά για τους αρχάριους είναι μια βοήθεια αφού όμως έχουν τη μελωδία στο μυαλό τους.

    Αν όμως ξέρεις τη μελωδία , και ''παίζεις στα δάκτυλα'' την αντίστοιχη  κλίμακα τότε θα δεις ότι σίγουρα δεν χρειάζεσαι την παρτιτούρα.Άν όμως είναι παρτιτούρα με νότες τότε σίγουρα ναί θα βοηθήσει αυτούς που ξέρουν να διαβάζουν μουσική.

    Επί τη ευκαιρία επίσης θα πρότεινα για αυτούς που δεν ξέρουν να διαβάζουν μουσική ένα πρόγραμμα -software το Midinotate Composer (ρίξτε μια ματιά στο http://www.download3000.com/download_11270.htmlή κάποιο αντίστοιχο) .

    Με το πρόγραμμα αυτό μπορείς να επεξεργαστείς χιλιάδες μελωδίες ελληνικές και ξένες σε MIDI files που κατεβάζεις δωρεάν από το διαδίκτυο ή μπορείς να παραγγείλεις απο κάποια sites κάποια που δεν βρίσκεις.

     Με τη λέξη΄'Να επεξεργαστείς " εννοώ πχ για σένα που παίζεις φυσαρμόνικα(Επίσης το ίδιο βοηθά και αυτόν που παίζει οποιοδήποτε πνευστό ή ένχορδο όργανο) τα εξής:

     1.Εστω ότι κατεβάζεις από το διαδίκτυο τη μελωδία ''ΤΟ Αεροπλάνο" σε midi file και έστω ότι είναι σε Bb (ή έστω ότι δεν μπορείς να καταλάβεις σε τι κλειδί είναι)

     2. Εστω ότι διαθέτεις μόνο μια φυσαρμόνικα πχ σε κλειδί F

     3. Αν έχεις το Midinotate Composer την φορτώνεις και αμέσως σου παρουσιάζει τη μελωδία σε μουσικό φύλλο με νότες και με το κλειδί που είναι γραμμένη (έστω για σένα αυτό δεν σημαίνει τίποτε αφου δεν ξέρεις να διαβάζεις μουσική) και την εκτελεί με αρκετά μουσικά όργανα

    4. Με δυο απλές κινήσεις μετατρέπεται από κλειδί του Bb σε κλειδί του F (όπως είναι η φυσαρμονικά σου)

    5. Με μια άλλη κίνηση απομονώνεις τα όργανα που δεν θέλεις και κρατάς ένα -έστω τρομπέτα- μετά με μια άλλη κίνηση αλλάζεις την τρομπέτα σε φυσαρμόνικα και αφαιρείς ή αφήνεις το ρυθμό που συνοδεύει τη μελωδία

    6.Το σπουδαιότερο , και αυτός είναι ο λόγος που έγραψα αναλυτικά όλα τα παραπάνω είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις το TEMPO δηλαδή αν θα παίζεις τη μελωδία πιο αργά ή πιο γρήγορα από το δικό της προτεινόμενο TEMPO.

    Εμένα το MidiNotate Composer με βοήθησε τα μέγιστα στην εκκμάθηση της κιθάρας.

    Πιστεύω θα σε βοηθήσει άμεσα  απ' ότι οι tablatures με αριθμούς

    Φιλικά Στέφανος

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 17-03-2011 14:03 ]


    vasst
    17.03.2011, 16:23

    Καλά τα λες...Εγώ μαζί σου είμαι...Αλλά είμαι και με τους άλλους που δεν έχουν ιδέα από μουσική..Όχι πως εγώ έχω και κανα μαστερ...τώρα ξεκίνησα θεωρία στα 35...Πιστεύω να προλάβω...Όμορφο το προγραμματάκι που προσφέρεις ..Θα το δοκιμάσω το βράδυ και θα σου πω αναλυτικά τις εντυπώσεις...Θα σφυρίξεις κι κανα καλό μέρος για ελληνικά midi???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasst στις 17-03-2011 16:24 ]


    STEFANOS604
    17.03.2011, 17:04

     

    Εδώ θα βρεις δεκάδες midi αλλά κι αν γράψεις Greek midi files  στο google θα βρεις κι άλλα

    http://www.greekmidi.com/

    Αφού λες ότι τώρα ξεκίνησες σου συμβουλεύω ότι παίζεις να το παίζεις με ρυθμό -καλύτερα να σου διαφεύγουν νότες ή να φυσάς λάθος νότες παρά να χάνεις το ρυθμό.

    Ενας τρόπος για να το πετύχεις είναι με έτοιμους ρυθμούς ντραμς ώστε να μπορεις να συνοδεύεσαι με οποιαδήποτε κλειδιού ή τρόπου (μινόρε , ματζόρε , χιτζαζ.....) φυσαρμόνικα κι αν παίζεις.

    Ασχολήθηκα και με κόπο (Δεν μπορούσα να βρώ έτοιμους ελληνικούς ρυθμούς) και το κατάλληλο software ( το Magic Editor ) κατάφερα να απομονώσω από ελληνικά τραγούδια το τμήμα που ήταν με ντραμς (διάρκεια μερικά sec)  και να το αντιγράψω πολλές φορές (διάρκεια αρκετά min) .

    Μετά τη συνοδεία με ντραμς η βελτίωση μου ήταν ταχύτατη.

    Αυτούς τους ελληνικούς ρυθμούς σε mp3 (με διάρκεια περίπου 1 min) τους ανέβασα στο ίδιο site στα 'ΚΡΟΥΣΤΑ' :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=24191&gotolast=1

     

    Ακόμα και τα πάμφθηνα mp3 players έχουν μια λειτουργία ( το Tempo Rate ) μετο οποίο μπορείς να μειώσεις την ταχύτητα του ρυθμού κατά βούληση.

     Το μόνο που ίσως χρειαστείς (μέσω του Magic Editor ή του SB Adobe Soundbooth κλπ ) είναι την διάρκεια του 1 min να την επιμηκύνεις .

    Στέφανος.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 17-03-2011 17:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 24-03-2011 15:58 ]


    sonetakias
    24.03.2011, 13:00

    Καλημέρα σε όλη την παρέα!...

    Καλώς όρισες στην παρέα κ.Στέφανε!...

    Η συζήτηση συνεχίζεται, ο Vasst έφτιαξε και μας χάρισε την πρώτη(;) παρτιτούρα και ο κ. Στέφανος πρόσθεσε αρκετές από τις εμπειρικές του γνώσεις στο post που για όλους είναι χρήσιμες(!!!) και γι' αυτό τον ευχαριστούμε από καρδιάς.

    ΝΕΕ μου (γράψε και κανένα ονοματάκι αλλιώς σε... βαφτίζω Βασίλη...χαχαχααα) προχώρα και με καμιά βίντεο ανάρτηση με τις καινούριες σου ανακαλύψεις και προόδους!...

    Σε ότι αφορά τις θέσεις Straight harp and Cross Harp (ακόμη δεν έχω "καταλάβει" τι ακριβώς σημαίνουν) άν είναι έτσι όπως λέει ο κ. Στέφανος, τότε παίζω (ίσως) σε Cross Harp την εισαγωγή από το "ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ" του Μ.Χατζιδάκι, με ΛΑ ματζόρε (το τραγούδι στην κλίμακα ΡΕ ματζόρε ).

    Αρχίζω με την ΛΑματζόρε -5 -6 -7 7 -7 7 -8 -7 7 -5 -6 -7 7 και στη συνέχεια αλλάζω στη ΡΕματζόρε (-7-8)(78)(-7-8)(-5-6)(76)(-6-5)(65)(-6-5)(65)(-6-5)(54). Μετά συνεχίζει η ΡΕματζόρε μέχρι να έλθει και πάλι η σειρά της ΛΑματζόρε για επανάληψη της εισαγωγής.

    Είναι βέβαια αρκετά δύσκολος (πρακτικά) ο συνδυασμός, αλλά με λίγη θυσία, η χούφτα έχει δυο φυσαρμόνικες. Μια τεχνική που επίσης χρειάζεται όταν το τραγούδι απαιτεί μια ματζόρε και μια μινόρε σε γρήγορες εναλλαγές (π.χ. "Τα Κύθηρα"). Η θυσία είναι στο τρέμουλο...

    Αυτά είχα να σας γράψω για τώρα και τα λέμε και αργότερα...


    STEFANOS604
    24.03.2011, 15:24

    Οσον αφορά το παίξιμο  της εισαγωγής από το "ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ" του Μ.Χατζιδάκι, με ΛΑ ματζόρε ΟΧΙ δεν παίζεις σε Cross Harp απλά ξεκίνησες με ρούφηγμα.

    Ρίξε μια ματια στα 3 Video και θα καταλάβεις αρκετά:



    https://www.youtube.com/watch?v=FcooVSaRwEM
    Link

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=ko1_Cw0Seoo&feature=related
    Link

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=Q4Ahjfg6gZA&feature=related
    Link

    >

     ή αν βαριέσαι διάβασε τα παρακάτω:

    1.       Με μια μόνο φυσαρμόνικα παίζεις ΟΛΕΣ τις θέσεις {Positions} αλλά απαιτείται πολύ δουλειά γι αυτό ακόμα και οι καλύτεροι  φυσαρμονο-παίκτες  παίζουν σε 2 positions το Straight και το  Cross harp.

    2.       Αν η φυσαρμόνικα σου δεν είναι Lee Oscar αλλά Hohner ή άλλη μάρκα τότε το Cross harp βρίσκεται  μια 5η ψηλότερα. Δηλαδή αν έχεις  A τότε το Α είναι το straight harp και το Ε to Cross harp .Ομοίως αν έχεις C το C είναι το straight harp to G το Cross harp (5 νότες πάνω).κλπ

    3.       Εστω ότι έχεις την C. Τότε για να παίξεις  Cross harp πρέπει να ξεκινήσεις από την 2η οπή ρούφηγμα-δηλαδή το G αφού  το Cross harp της C είναι το G.

    4.       Για να συνεχίσεις όμως την κλίμακα G από τη δεύτερη οπή σου λείπουν νότες (η F και η  A). Αρα για να παίξεις τις F και A χρειάζεται να κάνεις ‘bending’ δηλαδή ‘στράβωμα’ της  ροής του αέρα ρουφήγματος  με τεχνική του λάρυγγά και της στοματικής κοιλότητας.

    5.       Αυτό το ‘στράβωμα’ της  ροής του αέρα ρουφήγματος  δίνει τον χαρακτηριστικό ήχο των μελωδιών Blues.

    6.       Ετσι το 90% των Δυτικών λαών παίζουν σε Cross Harp (τονίζουν περισσότερο τις νότες ρουφήγματος) ενώ το 90% των Ανατολικών λαών παίζουν σε straight harp (τονίζουν περισσότερο τις νότες φυσίματος)

    Οσον αφορά τα Ματζορο-Μίνορα  ή Μινορο- Μάτζορα  {Με 2 φυσαρμόνικες} όπως το τραγούδι τα ‘ΚΥΘΗΡΑ’ ρίξε μια ματιά για περισσότερα τραγούδια στα video:


    https://www.youtube.com/watch?v=DPximzxuSQQ
    Link

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=pkJjdlagp_Q&feature=related

    Link>