ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.857 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    UNDERTAKER2
    02.04.2011, 16:42

    Παιδιά καλησπέρα, Καταρχήν,να σας ενημερώσω ότι είμαι καινούργιος τόσο στο site σας,όσο και στη φυσαρμόνικα.Έχω λοιπόν κάποιες(ίσως ανόητες) ερωτήσεις:

    1)Από που να αρχίσω να μετράω τις νότες?Η φυσαρμόνικά μου είναι διατονική με δέκα τρύπες και δεν έχει επίσης αριθμούς.Ως νούμερο ''1'' να μετρήσω τη νότα με το χοντρό ή το λεπτό ήχο?

    2)Ρε παιδιά,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΝΟΤΑ,ΑΝΤΕ 2 ΝΟΤΕΣ,ΞΑΝΑΒΓΑΖΩ ΤΗΝ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.Είμαι τόσο noob ή είναι λογικό στην αρχή?Να βουλώνω την τρύπα με τη γλώσσα μου πάντα?

    3)Όταν λέμε ''ρούφηγμα΄΄ και ''φύσημα'' εννοούμε ''τραβάω'' και ''γεμίζω'' αντίστοιχα την τρύπα με τη γλώσσα μου,ή μία παίρνω εισπνοή και μία εκπνοή και η γλώσσα μένει στο ίδιο σημείο?

     

    Τέλος,θα ήθελα να μου πείτε σε ποια σελίδα είναι το ''Αν θυμηθείς το όνειρό μου'', το ''ζειμπεκικο της ευδοκίας'' και τη ''Παναγιά μου''.

     

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : UNDERTAKER2 στις 02-04-2011 16:43 ]


    STEFANOS604
    02.04.2011, 19:05

    Στο συνημμένο αρχείο θα βρεις πληροφορίες για το προβλημα σου αλλά είναι και μια εισαγωγή ,ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΣΤΗ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ.

    http://uploading.com/files/b56bmmea/photo1-choose%2Bharp.jpg/,photo1

    Για περισσότερα στη φυσαρμόνικα  κάνε κλικ να δεις τα αντίστοιχα VIDEO μου στη διεύθυνση:

    https://www.youtube.com/results?search_query=stefanos604&aq=f 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 02-04-2011 20:33 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 08-04-2011 09:03 ]


    sonetakias
    02.04.2011, 23:46

    Undertaker2 καλώς εκόπιασες στην παρέα!...

    Οι αρίθμιση ξεκινάει από την πιο μπάσα νότα.

    Φύσα-Ρούφα με υπομονή και επιμονή τρύπα-τρύπα για να συνηθίσει να ακούει το αφτί τις εντολές που έδωσε στο στόμα και όλα θα πάνε καλά σιγά-σιγά. Δες και τα βίντεο του Στέφανου και μη βιάζεσαι!!!...

    Για τα τραγούδια που ζητάς, κάθε φορά που θέλεις, γράφε στο ψαχτήρι του Youtube τον τίτλο και θα σου τα βγάζει όλα. Αν τώρα ζητάς το "Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου" με φυσαρμόνικα, σε παραπέμπω στο δικό μου.


    https://www.youtube.com/watch?v=2BGLoNCYVagLink

    >

    Τα άλλα δυο δεν υπάρχουν με φυσαρμόνικα...

    Νάσε καλά και ΚΑΛΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ!!!...

    Κάτι για την... πονεμένη μου ιστορία με το bending.

    Λεωνίδα άκουσε αυτό και...

    http://www.harmonicaclub.com/cgi-bin/harmonicaclub/pm.cgi?action=app_display&app=songs&app_id=221

    Το τραγούδι βγαίνει εύκολα ΑΛΛΑ όχι όπως το παίζει αυτός ο άνθρωπος...

    .... Vasst το παίζεις;;;;{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Οι άνθρωποι, συνήθως προσφέρουν για να κερδίσουν... Εδώ η προσφορά είναι ΜΕΡΑΚΙ... https://www.youtube.com/user/sonetakias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 02-04-2011 23:49 ]


    progressive
    03.04.2011, 04:47

    καλημερα σονετακια .ακουσα το amazing grace. προκειται για ενα πολυ ομορφο κομματι, το οποιο ειναι σχετικα ευκολο για φυσαρμονικα. αυτος ειναι και ο λογος που ειναι απο τα πρωτα κομματια που μαθαινει κανεις στην αμερικη και οχι μονο.η συγκεκριμενη ηχογραφηση χρησιμοποιει νομιζω σολ φυσαρμονικα αλλα εγω θα προσπαθησω να το εξηγησω σαν να θελουμε να το παιξουμε με ντο (ματζορε). θυμιζω οτι οποια φυσαρμονικα και αν εχουμε μπορουμε να το παιξουμε.

    ας ακολουθησουμε πρωτα αυτο τον τροπο:

    4 -5 -6 6 -5 -6 -6 6 -5 -4 4 4 -5 -6 6 -5 -6 6 -6 7 -6 7 7 -6 6 -5 -6 -6 6 -5 -4 4 4 -5 -6 6 -5 -6 6 -5

    ο παραπανω τροπος  ειναι η δωδεκατη (!) θέση στην φυσαρμόνικα, και ο πιο εύκολος για να παιχτεί το κομμάτι.

    ο δευτερος τροπος ειναι ο εξης: -1 -2-3 3 -3 -3 3 2 -1 -1 -2 -3 3 -3 3 -3 -4 -3 -4 -4 -3 3 -3 -3 3 2-1 -1 -2 -3 3 -3 --3 3

    αυτος ο τροπος ειναι η δευτερη θεση (second position) η λεγομενη και cross harp.αναγκαστικα η προτελευταια νοτα πρεπει να παιχτει με λυγισμα (bending). επιτηδες το γραφω οσο πιο απλα γινεται.οπως ισως θα παρατηρησετε δεν ακουγεται τοσο ωραια ο δευτερος τροπος.γιατι λειπουν και καποια ακομη λυγισματα τα οποια θα σας τα σημειωσω σε επομενο post.

    αν θελουμε τωρα να παιξουμε σε πρωτη θεση το κομματι ειναι το παρακατω: 6 7 8 7 8 8 -8 7 -6 6 6 7 8 7 8 78 9 8 9 9 8 7 8 8 -8 7 -6 6 6 7 8 7 8 -8 7. θα προσπαθησω να ανεβασω ενα βιντεακι γιατι το κομματι αυτο ειναι μια καλη αφορμη για να εξηγησουμε τις θεσεις στην φυσαρμονικα.δεκτη οποιαδηποτε παρατηρηση, μηπως γραφω κατι λαθος οσον αφορα τις θεσεις.

    ειχα ανεβασει ενα βιντεο παλαιοτερα στο youtube. ηταν η πρωτη και μοναδικη προσπαθεια που εκανα να ανεβασω βιντεο.μαλιστα εκανα το λαθος να χρησιμοποιησω και μικροφωνο, το οποιο τονιζει παρα πολυ τα λαθη!με το βιντεο αυτο καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι να μαθει κανεις να παιζει καθαρες νοτες και να αφησει το λυγισμα για αργοτερα!προς το τελος του βιντεο παιζω λιγο το κομματι αυτο στη δευτερη θεση (με ολα τα λυγισματα).το εχω σκοτωσει βεβαια...σονετακια εσυ το ειχες βρει τυχαια, πριν γνωριστουμε σε συτο το τοπικ. αν θελει να το δει , σας θυμιζω να ειστε επιεικεις μαζι μου!


    https://www.youtube.com/watch?v=1XgYiCi6Gy4

    Link
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 04-04-2011 01:31 ]


    STEFANOS604
    04.04.2011, 11:32

    Παιδιά ένα άρθρο μου για τη φυσαρμόνικα , εγκρίθηκε χτές από το e-περιοδικό του site MusicHeaven που μας φιλοξενεί.

    είναι στη διεύθυνση :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2899

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 04-04-2011 11:32 ]


    vasst
    07.04.2011, 21:30

    Ξεκινάμε...

     

    Στέφανε συγχαρητήρια για το άρθρο σου και την επιβράβευσή του !!!

     

    Σονετάκια δύσκολα τραγούδια δε παίζω...ακούω τα δικά σου και αντιγραφω...τέτοιος είμαι εγώ !!!

    Progressive ωραία το σφυράς το άσμα...και όμορφα τα στοιχεία που λες.Και θα σταθώ λίγο εδώ .Τι πάει να πει επιείκεια. Δε νομίζω ότι κάποιος εδώ μέσα μιλάει, ακούει , βλέπει από τον άλλον για να "πειστεί" ότι είναι καλύτερος...Έτσι μπορούσες τότε έτσι το σφύριξες...Αυτές οι συμπεριφορές είναι μόνο για μένα που είμαι καλύτερος από τον σονετάκια...δεν θα γίνουμε όλοι ίδιοι...

    Undertaken καλως ήρθες...

     

    Έχω στα χέρια μου 2 μέρες τώρα μια hohner marine F, μία lee oscar G,μία lee oscar G melody maker,μια suzuki Bb350 και μια suzuki valved 350 C...

    H hohner μικρές τρύπες δυσκολεύομαι και δεν πολυ συγκινήθηκα.

    Η οσκαρ σκυλί δείχνει και αμπούκωτη.Η melody είναι άλλη αίσθηση πραγματικά διότι "χωράει" πιο πολλά γεμίσματα ανάμεσα στα τραγούδια και πιο πολλές σκάλες από μπάσα μέχρι πρίμα...Μπερδεύει λίγο...

    Με τη suzuki έπαθα πλάκα...άλλος ήχος 38 ευρώ από ελλάδα και έγινα αμέσως φαν...Μόλις δε ακούμπησα τη 16βάλβιδη(46 ευρώ) ρόπιασα...τι μινόρε τι ματζορε αυτή τα παίζει όλα σε όλες τις θέσεις...

     

    Χρωστάω βιντεάκια το ξέρω...Δόξα το Θεώ έχω δουλειά και δεν έχω χρόνο για πολλά πολλά...Επιφυλάσσομαι σύντομα...

     

    Άντε ξανανάψτε το διότι άμα δε μιλήσω εγώ πέφτει μουγκαμάρα...


    sonetakias
    08.04.2011, 00:10

    Φιλαράκια μου, νιώθω λιγάκι ένοχος που δεν έχω απαντήσειακόμα σε κανέναν, ούτε στο Στέφανο που μου γραψε το σημειωματάκι ((((((

    Έχω "ψοφήσει" στην πρόβα με τις δυο χορωδίες μου (το Σάββατο τραγουδάμε στο Μεσολόγγι με τη μια ενώ με την άλλη κάνουμε πρόβες για συμμετοχή με Μητσιά και με Γαϊτάνο) ενω με το συνολάκι έχουμε αύριο το βράδυ συναυλία (32 τραγούδια σκέτο Χ''δάκιδι).

    Θα τα πούμε από Δευτέρα που θα γυρίσω....

    ))))


    Akodusto
    10.04.2011, 02:19
    Sonetakia θα ηθελα παρα πολυ να μου εφτιαχνες μια σινταγουλα με ασκισης για πολυ αρχαριους...την τριτη που μας ερχετε θα εχω στα χερια μου την Hohner Gold Melody (Ντο Ματζόρε) Kαι δεν εχω ιδεα για το πως να απομονονω μια μια νοτα κ.λ.π...αν εχεις τον χρωνο και την ορεξη απαντησε μου (Συγνομη για την ορθογραφια (Εχω δησλεξια,δισορθογραφια)
    PAVLICIOUS
    10.04.2011, 16:32

    Akodusto καλώς όρισες στην παρέα μας ! Όπως μπορείς να διαβάσεις παραπάνω, ο Sonetakias έχει μεγάλο πήξιμο αυτές τις μέρες και μπράβο του ! Αυτό που ζητάς όμως, νομίζω ότι μπορείς εύκολα να το βρεις μόνος σου, καθώς και πολλά ακόμα ενδιαφέροντα πράγματα για το οργανάκι που μας τρελαίνει, αν ασχοληθείς λίγο να ψάξεις αυτό εδώ το topic από την αρχή. Θα βρεις τραγούδια, τρόπους παιξίματος και συμβουλές όχι μόνο για αρχάριους, αλλά και για προχωρημένους. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου, όταν με το καλό παίξεις τα πρώτα σου κομμάτια. Σου εύχομαι να απολαύσεις τη φυσαρμόνικά σου, τουλάχιστον όσο και όλοι εμείς που γράφουμε σαυτή την παρέα.


    Akodusto
    10.04.2011, 22:09

    Pedia kante me add sto facebook an thelete gia na me voithisete sxetika me tin fisarmonika edw Facebook

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Akodusto στις 12-04-2011 22:25 ]


    Adamaklas
    11.04.2011, 22:09

    Χαιρετω παιδες, χρονια και ζαμανια :)

     

    Αντε να ανεβασω και εγω κατι! Ενα πολυ ωραιο τραγουδακι με παρα πολυ ωραια φυσαρμονικα  που θα σας λιωσει στο bending !!!


    Link

    >

     

    Σε φυσαρμονικα C . ( παιζει αρκετα γρηγορα αρα καλυτερα να το ακουσετε, τα * λυγισμα,^ Ουα ουα effect, σε πολλα σημεια ειναι ωραιο να λυγιζετε για πιο ομορφο ηχο!)

    -6 -6*  -5 -5*^ -5*^

     

    6 -5 5 -5*^ -5*^  5 -4

     

    -6  -6*  -5  -5*^  -5*^

     

    6  -5  5  -5*^  -5*^   5  -4

     

    4  4  -4  -5*  5  6  6  -6  -5  5 - 5

    -56 -56 -56 -56 56 56

    -5* 5 -5^* 5 -4

     

     

     


    stamos25
    14.04.2011, 12:08
    Καλησπέρα παιδιά! Ψάχνω το Γλάρο από Locomondo σε εκτέλεση φυσαρμόνικας! Μήπως τυχαίνει να το έχει κανείς η να με βοηθήσει να το βγάλουμε ?? Ευχαριστώ εν των προτέρων!
    lorisen1996
    18.04.2011, 15:24

    το ζειμπεκικο της ευδοκιας:

     4 -4 6 -5 6 -5 6 -5 -4 6 -5 6

    -4 6 -5 6 -5 6 -5 -4 -5 -4  (2 φορες)

    4 -4 6 -5 5

     -4 6 -5 5

    -4 6 -5 5

    -4 -4 -4 4 -4 -4 -5

     -4 6 -5 5 

    -4 6 -5 5

     -4 -4 -4 4 -5 -4

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lorisen1996 στις 18-04-2011 15:27 ]


    progressive
    20.04.2011, 01:14

    Πολύ ωραίο το Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας lorisen1996! Ευχαριστούμε. Adamakla πολύ καλή η επιλογή του κομματιού! Είχα ξεχάσει ότι είχε φυσαρμόνικα.

    Επιτρέψτε μου λόγω των ημερών να παραπέμψω όποιον θέλει λίγες σελίδες πριν. Είχαμε γράψει το Χριστός Ανέστη αλλά και το Ω γλυκύ μου έαρ

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=13237&start=60

     

    Επίσης μία μικρή άσκηση (!).Πρόσφατά βρέθηκα με κάποιον φίλο.  Μου είπε λοιπόν ότι το ωραίο στην φυσαρμόνικα είναι τα γεμίσματα στα κομμάτια και σκέφτηκα να το δοκιμάσω...Πάρτε την C ματζόρε διατονική φυσαρμόνικά σας και καλή διασκέδαση με τα γεμίσματα:

    (σας δίνω σαν tip την εισαγωγή!)

    O Προσκυνητής

    εισαγωγή :

    -6 5

    5 -6 -7 7 6 -5    5


    https://www.youtube.com/watch?v=wTrESDwOuygLink

    >

     

    Καλό Πάσχα σε όλους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 20-04-2011 01:55 ]


    vasst
    20.04.2011, 01:23

    https://www.youtube.com/user/vasst?feature=mhum

     

    για πες λοιπον...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasst στις 20-04-2011 01:24 ]


    progressive
    20.04.2011, 02:00
    Εξαιρετικό βίντεο! Έχω κάποιο πρόβλημα μάλλον και δεν μ αφήνει το youtube να κάνω "like" προς το παρόν. Μπράβο και πάλι!
    sonetakias
    20.04.2011, 19:55

    Γεια και χαρά σε όλους!...

    Θερμά συγχαρητήρια Βασίλη, για τα δυο όμορφα και καλοπαιγμένα κομμάτια που μας χάρισες!!!

    Τόσο πολύ μ' αρέσανε που άρχισα να... ψιλοαμφιβάλω αν είναι μόνο 5 μήνες που παίζεις φυσαρμόνικα... (έλα μη το παίρνεις και στα... σοβαρά ούτε και πολύ πάνω σου τώρα...)  {#emotions_dlg.beer}

    Εύχομαι σε ΟΛΟΥΣ χαρούμενες γιορτές και καλή Ανάσταση!!!...

    Και επειδή είμαι Κερκυραίος και πολυφωνικός σας στέλνω δυο βιντεάκια χαρακτηριστικά των ημερών για την Κέρκυρα με την παραίνεση να τα δείτε και κυρίως, να τ' ακούσετε.

    Αυτό γιατί είναι δύσκολο να ακουστεί κάπου με τόση επιτυχία εκτέλεσης


    https://www.youtube.com/watch?v=rHR-LOcrTbILink

    >

    Και αυτό γιατί ακούγεται μόνο κάθε Μ.Σάββατο πρωί και μόνο στην Κέρκυρα.


    https://www.youtube.com/watch?v=wwKx4Cbpp3cLink

    >

    Να είσαστε όλοι καλά και θα τα ξαναπούμε.

    υ.γ. Ωραίος ήταν ο Π.Γαϊτάνος την Μ.Δευτέρα με τη Χορωδία Κέρκυρας στο Δημ.Θέατρο.

    Είμαι σίγουρος πως το ίδιο ωραίος θα είναι και ο Μ.Μητσιάς την Παρασκευή μετά το Πάσχα, που θα τραγουδήσουμε μαζί του...

    {#emotions_dlg.biggrin}


    UNDERTAKER2
    22.04.2011, 16:16

    Παράθεση:

    Το μέλος lorisen1996 στις 18-04-2011 στις 15:24 έγραψε...

    το ζειμπεκικο της ευδοκιας:

    4 -4 6 -5 6 -5 6 -5 -4 6 -5 6

    -4 6 -5 6 -5 6 -5 -4 -5 -4  (2 φορες)

    4 -4 6 -5 5

    -4 6 -5 5

    -4 6 -5 5

    -4 -4 -4 4 -4 -4 -5

    -4 6 -5 5

    -4 6 -5 5

    -4 -4 -4 4 -5 -4

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lorisen1996 στις 18-04-2011 15:27 ]



     

    Αρκετά καλό! Τι άλλα κομμάτια παίζεις?


    theofilos19
    26.04.2011, 00:52

    Γεια σας παιδιά! Είμαι 17 και ασχολούμαι με τη φυσαρμόνικα εδώ και κανά τρίμηνο.. Έχω μια Hohner Marine Band Deluxe B και μου έχει παρουσιάσει δυο προβληματάκια. Όταν ρουφώ στην 2 και όταν φυσώ στην 8, ο ήχος που βγαίνει είναι σαν να έχει μπουκώσει η τρύπα.. Την έχω ανοίξει και την έχω καθαρίσει με οινόπνευμα αλλά όλα φαίνονται εντάξει. Δεν εμποδίζει τίποτα τις διόδους. Αν κάποιος γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει και έχει να προτείνει μια κάποια λύση, θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    progressive
    26.04.2011, 02:06
    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάποιο σκουπίδι να εμποδίζει το γλωσσίδι; Αν είναι καθαρό , τοτε δες αν είναι σωστά ευθυγραμμισμένο ή έχει ξεφύγει. Όταν ανοίξεις την φυσαρμόνικα και χτυπήσεις το γλωσσίδι με το δάχτυλό σου τί ήχο παράγει;


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία