ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.873 μέλη

    Ας μιλήσουμε για βιβλία. Τι λέτε...;

    SPURIDOULA
    23.11.2006, 14:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Angel20 στις 10-10-2006 στις 12:20 έγραψε...

    η ζωή - paulo coelho



    πρέπει να είναι το μόνο βιβλίο που δεν έχω διαβάσει του paulo, thanks
    θα πάω να το πάρω, πίστευα ότι τα είχα όλα.


    prosilios
    23.11.2006, 16:21
    παιδευω τον Ιρβιν Γιαλομ εσχατως

    είναι απο τα μπεστ σέλλερ που αξιζουν τα λεφτα τους
    tsagkarousianos
    23.11.2006, 20:38
    Μερικά απο τα αγαπημένα μου.....

    1) Ίρβιν Γιάλουμ -Όταν έκλαψε ο Νίτσε
    2) Ζοζέ Σαραμάνγκου -Το κατά Ιησούν Ευαγγέλιο
    3) Νίτσε -Ιδε Ο Άνθρωπος
    4) Κούντερα -Αθανασία
    5) Έκο -Το Εκκρεμές κἂι το Μπαουντολίνο
    6) Εδουάρδος Συρέ - Οι Μεγάλοι Μύστες
    7) Τζών Σταινμπεκ -Ουράνιες Βοσκές
    8) Μαρκές -100 Χρόνια Μοναξιάς
    9) Ερμάν Έσσε -Λύκος Της Στέπας
    10) Χωμεινιδης -Το Σοφό Παιδί
    11) Στάθης Τσαγκαρουσιάνος -Στον Παλιό Καταρράκτη
    12) Λιλη Ζωγράφου -Τα Δεκανίκια Του Καπιταλισμού
    13) Κοέλο -Το εγχειρίδιο του Πολεμιστή Του Φωτός

    Και άλλα πολλά.......



    Επέστρεφε συχνά και παίρνε με, αγαπημένη αίσθηση επέστρεφε και παίρνε με όταν ξυπνά του σώματος η μνήμη και επιθυμία παλιά ξαναπερνά στο αίμα.....!(Καβάφης)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 23-11-2006 20:48 ]


    margo
    24.11.2006, 00:31
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 23-11-2006 στις 20:38 έγραψε...

    Μερικά απο τα αγαπημένα μου.....

    1) Ίρβιν Γιάλουμ -Όταν έκλαψε ο Νίτσε
    ....................................................
    10) Χωμεινιδης -Το Σοφό Παιδί

    Και άλλα πολλά.......



    Επέστρεφε συχνά και παίρνε με, αγαπημένη αίσθηση επέστρεφε και παίρνε με όταν ξυπνά του σώματος η μνήμη και επιθυμία παλιά ξαναπερνά στο αίμα.....!(Καβάφης)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 23-11-2006 20:48 ]





    Δε μου λες tsagkarousiane,τον Χωμενίδη γιατί τον έκανες Χωμεϊνίδη..?Έχει καμμιά συγγένεια με τον Αγιατολάχ?

    Και τον Γιάλομ,που τον συμπαθώ κιόλας μου τον έκανες Γιάλουμ..?
    Γιατί τζάνουμ..?
    tsagkarousianos
    24.11.2006, 00:34
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 24-11-2006 στις 00:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 23-11-2006 στις 20:38 έγραψε...

    Μερικά απο τα αγαπημένα μου.....

    1) Ίρβιν Γιάλουμ -Όταν έκλαψε ο Νίτσε
    ....................................................
    10) Χωμεινιδης -Το Σοφό Παιδί

    Και άλλα πολλά.......



    Επέστρεφε συχνά και παίρνε με, αγαπημένη αίσθηση επέστρεφε και παίρνε με όταν ξυπνά του σώματος η μνήμη και επιθυμία παλιά ξαναπερνά στο αίμα.....!(Καβάφης)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 23-11-2006 20:48 ]





    Δε μου λες tsagkarousiane,τον Χωμενίδη γιατί τον έκανες Χωμεϊνίδη..?Έχει καμμιά συγγένεια με τον Αγιατολάχ?

    Και τον Γιάλομ,που τον συμπαθώ κιόλας μου τον έκανες Γιάλουμ..?
    Γιατί τζάνουμ..?




    Αγαπητή μου Margo....
    Το Χωμενίδης γράφτηκε λάθος εκ παραδρομής.........
    Όσο για τον Γιαλουμ.................. έτσι ονομάζεται ο άνθρωπος.............
    ¨οπως και το Κοέλο δεν υφἰσταταιι.....είναι Κοέλιο......

    Κομπριμά.......????

    (Καλά κατέβηκες απο το Βουνό και μου γράφεις στα Πόστ τώρα.......είδες κέφια ρε παιδί μου που έχει ο άνθρωπος μετά απο μια βόλτα στο βουνό........χαχαχαχαχαχα...... παίρνει καθαρό αέρα)

    Επέστρεφε συχνά και παίρνε με, αγαπημένη αίσθηση επέστρεφε και παίρνε με όταν ξυπνά του σώματος η μνήμη και επιθυμία παλιά ξαναπερνά στο αίμα.....!(Καβάφης)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 24-11-2006 00:35 ]


    margo
    24.11.2006, 00:43
    Γιάλουμ είναι....?
    Ε,τότε πρέπει να πειράξω τον prosilio..!

    Υ.Γ.θ'ανέβω καιιιι θα τραγουδήσωω στο πιό ψηλότερο βουνοο
    (πω πωω,εντελώς off topic..!)

    Λοιπόν να διαβάσεις και το "Η θεραπεία του Σοπενχάουερ"του Ίρβιν Γιάλουμ πολύ καλό..
    movflower
    24.11.2006, 00:45
    Αν πέσει βιβλιο στα χέρια μου δεν βγάζει τη νύχτα αδιάβαστο. Είναι κουσούρι, πρέπει να τελειώσει πάραυτα, ειδικά αν πρόκειται για μυθιστόρημα.
    Ξαναδιαβάζω (για χιλιοστή φορά)την Ανατροπή του Θέμελη. ό,τι πιο αγαπημένο αυτό το βιβλίο.
    Παράλληλα διαβάζω την Πολιτεία του Πλάτωνα.

    Αν και το έχω αναφέρει ξανά, αν αντέχετε την μερική χρήση της κυπριακής (στον διάλογο μόνο χρησιμοποιείται) σας συνιστώ το "Γενιές της Σιωπής" από την Α. Πολυδώρου.

    Φιλιά!!!!
    tsagkarousianos
    24.11.2006, 00:45
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 24-11-2006 στις 00:43 έγραψε...

    Γιάλουμ είναι....?
    Ε,τότε πρέπει να πειράξω τον prosilio..!

    Υ.Γ.θ'ανέβω καιιιι θα τραγουδήσωω στο πιό ψηλότερο βουνοο
    (πω πωω,εντελώς off topic..!)

    Λοιπόν να διαβάσεις και το "Η θεραπεία του Σοπενχάουερ"του Ίρβιν Γιάλουμ πολύ καλό..



    Το έχω στο πρόγραμμα......είναι απο τα βιβλία που βρίσκονται στην αναμονή.......
    Διάβαζα μια συνέντευξη και τον αποκαλούσε έτσι......Γιάλουμ....και σε αναφορές στο όνομα του που έχουν γίνει απο την εκπομπή της Μπίλιο Τσουκαλά έτσι το αποκαλούσαν...........
    Είχε κρύο εκεί στο Βουνό.....????

    jenny3
    24.11.2006, 01:50
    ο ιερος ποταμος
    maspa
    24.11.2006, 02:04
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 24-11-2006 στις 00:45 έγραψε...

    Παράλληλα διαβάζω την Πολιτεία του Πλάτωνα.



    Απαπα.... Τρείς χρονιές το έχω λουστεί(λόγω εξετάσεων) δε θα το ξαναπιάσω να το διαβάσω ποτέ ξανά. Όχι επειδή δε μ'αρέσει. Αλλά....λόγω εξετάσεων βεβαίως βεβαίως....

    Από τον Σεπτέμβριο διαβάζω το "Αθηνά:Ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη" του Καρακάση.... Το λάδι μου έχει βγάλει αυτό το βιβλίο. Κι ενώ συνηθίζω κι εγώ να διαβάζω τα μυθιστορήματα στο άψε σβήσε, αυτό είναι πολύ κουραστικό.. Αλλά έχω και το ελλάτωμα ό,τι ξεκινάω να μην το αφήνω στη μέση. Κρίμα είναι.... Ένα βιβλίο που βρίσκεται στο κωμοδίνο μου και "περιμένει" να το διαβάσω είναι το "Αγέλαστη άνοιξη" του Λουντέμη, που απ'ό,τι κατάλαβα από το οπισθόφυλλο πρόκειται για τη συνέχεια του "Ένα παιδί μετράει τα άστρα"....
    mariza18
    24.11.2006, 12:49
    Ένα βιβλίο το οποίο με έβαλε σε πολλές σκέψεις και με προβλημάτισε όσο κανένα άλλο είναι ο ''Κώδικας Ντα Βίντσι''.Πολλοί έσπευσαν πριν κάποιους μήνες να το κατηγορήσουν για το αθειστικό του περιεχόμενο πριν καν το διαβάσουν.Πιστεύω πως είναι ένα απο τα σπουδαιότερα βιβλία που έχω διαβάσει-μαζι με το ''Οχτώ''της Κάθριν Νέβιλ-και ας μην συμφωνώ σε πολλά σημεία με τον συγγραφέα.
    yokor
    24.11.2006, 14:17
    @movflower

    "Αν πέσει βιβλιο στα χέρια μου δεν βγάζει τη νύχτα αδιάβαστο. Είναι κουσούρι, πρέπει να τελειώσει πάραυτα, ειδικά αν πρόκειται για μυθιστόρημα. "

    Χάρις μου, το ίδιο...κουσούρι έχουμε!



    @maspa

    Η Αθηνά, με κούρασε πολύ και μένα. "Ευτυχώς που δεν γεννήθηκε όμορφη", γιατί αν γεννιόταν και όμορφη, ποιος ξέρει πόσους ακόμα τόμους θα είχαμε να διαβάζουμε....

    Σχεδόν όλα τα βιβλία του Λουντέμη είναι αυτοβιογραφικά και έχουν μια συνέχεια. Αν σ΄ ενδιαφέρει, η σειρά έχει ως εξής:
    1.Συννεφιάζει
    2.Ενα παιδί μετράει τ΄ άστρα
    3.Αγέλαστη άνοιξη (καλά το κατάλαβες!)
    4. Κάτω απ΄ τα κάστρα της ελπίδας
    5.Καληνύχτα ζωή

    Έπειτα περνάει στις εμπειρίες της εξορίας του, όχι όμως με τόσο ακριβή σειρά και σε άλλα μυθιστορήματα που πάντα κρύβουν μέσα στοιχεία από τη ζωή του, όχι όμως τόσο άμεσα και ξεκάθαρα.

    Καλές αναγνώσεις!



    maspa
    24.11.2006, 15:56
    Παράθεση:

    Το μέλος yokor στις 24-11-2006 στις 14:17 έγραψε...

    @maspa

    Η Αθηνά, με κούρασε πολύ και μένα. "Ευτυχώς που δεν γεννήθηκε όμορφη", γιατί αν γεννιόταν και όμορφη, ποιος ξέρει πόσους ακόμα τόμους θα είχαμε να διαβάζουμε....



    Καλόοο...!

    Παράθεση:

    Σχεδόν όλα τα βιβλία του Λουντέμη είναι αυτοβιογραφικά και έχουν μια συνέχεια. Αν σ΄ ενδιαφέρει, η σειρά έχει ως εξής:
    1.Συννεφιάζει
    2.Ενα παιδί μετράει τ΄ άστρα
    3.Αγέλαστη άνοιξη (καλά το κατάλαβες!)
    4. Κάτω απ΄ τα κάστρα της ελπίδας
    5.Καληνύχτα ζωή

    Έπειτα περνάει στις εμπειρίες της εξορίας του, όχι όμως με τόσο ακριβή σειρά και σε άλλα μυθιστορήματα που πάντα κρύβουν μέσα στοιχεία από τη ζωή του, όχι όμως τόσο άμεσα και ξεκάθαρα.




    Α, δεν το ήξερα πως έχουν μια συνοχή όλα! Μόνο που τα έχω διαβάσει με διαφορετική σειρά(2,4,και σε λιγάκι το 3ο). Φαντάζομαι θα ήταν διαφορετικά να τα διαβάσεις με τη σειρά.... Ευχαριστώ, πάντως!

    Θα αναφέρω ένα άλλο βιβλίο, το οποίο το διάβασα πέρυσι και μόλις το θυμήθηκα. Είναι το "Γράμμα από τη Οδυσσό" της Ζωρζ Σαρή. Είμαι τρελή φαν της συγγραφέος! Τα έχω διαβάσει όλα της τα μυθιστορήματα(από μικρή μέχρι και σήμερα!). Ευτυχώς που συνεχίζει να γράφει....

    Υ.Γ. Το συγκεκριμένο μυθιστόρημα δεν είναι παιδικό- εφηβικό και το διάβασα "μονορούφι" σε ένα βράδυ.
    rammsteiner
    24.11.2006, 18:07
    το τελευταιο βιβλιο που διαβασα ηταν το "ετσι κ'αλλιως κ'αλλιωτικα" του γιωργου σκουρτη που δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε...
    πριν απ'αυτο ομως διαβασα τον "βαρωνο" του μπ.τσικληροπουλου και μου αρεσε παρα πολυ...

    esta
    24.11.2006, 19:30
    Αυτόν τον καιρό διαβάζω το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" του Νίκου Καζαντζάκη.Έχω κολλήσει και ανυπομονώ να το τελειώσω!!!Παράλληλα, βρήκα μία έκδοση "Θέατρο και ποίηση" ,Federico Garcia Lorca, όπου περιάχονται τα:"Ματωμένος Γάμος","Ο Περλιμπλίν κ η Μπελίσα","Το σπίτι της Μπερνάντα Άλμπα",την "παραλογή του μισόυπνου" και τον "Θρήνο για τον Ιγνάθιο Σάντσιεθ Μεχίας".Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω ποιί να πρωτοδιάβασω κάθε βράδυ...
    movflower
    24.11.2006, 21:30
    Παράθεση:

    Το μέλος yokor στις 24-11-2006 στις 14:17 έγραψε...

    @movflower

    "Αν πέσει βιβλιο στα χέρια μου δεν βγάζει τη νύχτα αδιάβαστο. Είναι κουσούρι, πρέπει να τελειώσει πάραυτα, ειδικά αν πρόκειται για μυθιστόρημα. "

    Χάρις μου, το ίδιο...κουσούρι έχουμε!



    @maspa

    Η Αθηνά, με κούρασε πολύ και μένα. "Ευτυχώς που δεν γεννήθηκε όμορφη", γιατί αν γεννιόταν και όμορφη, ποιος ξέρει πόσους ακόμα τόμους θα είχαμε να διαβάζουμε....

    Σχεδόν όλα τα βιβλία του Λουντέμη είναι αυτοβιογραφικά και έχουν μια συνέχεια. Αν σ΄ ενδιαφέρει, η σειρά έχει ως εξής:
    1.Συννεφιάζει
    2.Ενα παιδί μετράει τ΄ άστρα
    3.Αγέλαστη άνοιξη (καλά το κατάλαβες!)
    4. Κάτω απ΄ τα κάστρα της ελπίδας
    5.Καληνύχτα ζωή

    Έπειτα περνάει στις εμπειρίες της εξορίας του, όχι όμως με τόσο ακριβή σειρά και σε άλλα μυθιστορήματα που πάντα κρύβουν μέσα στοιχεία από τη ζωή του, όχι όμως τόσο άμεσα και ξεκάθαρα.

    Καλές αναγνώσεις!






    syggnwmh gi t greeklish alla den eimai sto laptop mou
    hm....
    yiwtoula mou den ekplhssomai, poios swzei ton kosmo an pote vrethoume emeis oi duo. tha to katanthsoume reality show gia biblia


    twra gia thn Athina, exw na shmeiwsw polla
    to vivlio proswpika den me duskolepse, epeidh metrofullwntas thn arxh prosexa oti wspouna ftasei sthn athina perase apo olous tous allous, etsi hmouna proetoimasmenh psuxologika.oso gia to sxolio sou giwta mou, an htan omorfh den tha htan auth pou htan.
    thn idia thn Athina,na me sygxwresete alla egw thn evriska ligo arxontoxwriatissa wres wres. :D hahahahahhahahahaha ok ok, to pairnw pisw.
    To vivlio einai grammeno apo antra kai thelw na tou dwsw mia mpounia, giati den exei idea apo gunaikeio ntusimo. EIDIKA otan anaferei oti evaze ola ths ta kosmhmata mazi, gelaei kai h mikrh psisina xaderfoula mou mazi tou. genika kanei polles ladies pou tha ekane enas andras perigrafontas mia gunaika, poso mallon na katapiastei kiolas me gunaikeia themata.
    kata ta alla einai foverh istoria, kai opws egrapse ena allo melos pio prin sto topic, mas deixnei me wmo tropo, oti to aurio kaneis den to xerei.
    to telos me apogohteuse proswpika, den emeine pistos perigrafikotath domh tou, alla to ekleise me 3 selides perilhptikes pernwntas kati xronia olh thn istoria. kai meta sthn teleutaia paragrafo epestrepse sthn domh pou eixe olo to zpoloipo biblio. isws epeidh to vivlio grafthke gia kapoio diagwnismo. na xeperase pro pollou to orio lexewn. den xerw.

    auta

    epistrefw se ligo me ellhnikous xarakthres
    filia!!!


    maspa
    24.11.2006, 21:38
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 24-11-2006 στις 21:30 έγραψε...


    To vivlio einai grammeno apo antra kai thelw na tou dwsw mia mpounia, giati den exei idea apo gunaikeio ntusimo. EIDIKA otan anaferei oti evaze ola ths ta kosmhmata mazi, gelaei kai h mikrh psisina xaderfoula mou mazi tou. genika kanei polles ladies pou tha ekane enas andras perigrafontas mia gunaika, poso mallon na katapiastei kiolas me gunaikeia themata.





    Πες τα πες τα!!
    movflower
    24.11.2006, 22:06
    e maspa μου, θα το δεις και παρακάτω στο βιβλίο. κομψό ντύσιμο που περιγράφει με όλη την προσωπικη κοσμηματοθήκη, δεν ταιριάζει.....

    αλλά είναι πολύ συγκινητικό, όταν το διαβάσεις όλο, θα περιμένω τα δικά σου σχόλια.



    φιλιά!!!


    punkster
    24.11.2006, 23:59
    "The catcher in the rye" του Salinger.

    Ειναι απλα υπεροχο. Δεν ειναι απο αυτα τα βιβλια που εχουν κατι τρομερα φιλοσοφικο να σου πουν, ουτε εχει την απιθανη δραση. Ισα ισα καποιος μπορει να το θεωρησει εντελως ανουσιο. Κι ομως, εχει πολλα να πει, αν θες και εχεις την αναγκη να τα ακουσεις.
    Ενας 17χρονος αφηγηται τις περιπετειες του τιημερου του στον αναγνωστη λες και τον εχει μπροστα του, λες και ειναι φιλαρακια. Καποιος μπορει να πει "Τι με νοιαζει εμενα τι εκανε αυτος? Τι θα αποκομισω απ ολη αυτη την ιστορια? Ποιο ειναι το ηθικο διδαγμα??" Απλα, δεν εχει ηθικο διδαγμα. Ο καθενας μπορει να βγαλει οτι συμπερασματα θελει, να βρει ηθικο διδαγμα ή οχι. Το βιβλιο παρουσιαζει εναν αντι-ηρωα θα μπορουσε να πει κανεις, λιγο περιεργο, με κολληματα και κομπλεξ, με τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα του, και σε βαζει στην διαδικασια να προβληματιστεις, να αναλυσεις την προσωπικοτητα του ατομου αυτου και τον τροπο που βλεπει τον κοσμο, να κρινεις τις αποψεις του, να τις αποδεχτεις ή να τις απορριψεις, να τον συμπαθησεις ή να τον αντιπαθησεις και να βρεις στοιχεια του εαυτους σου και της δικης σου εφηβικης τρελας.

    Για μενα αυτο ηταν απ τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει.

    Υ.Γ Σας συνιστω να διαβασετε την original εκδοχη του, δηλαδη στα αγγλικα γιατι χρησιμοποιει λεξεις και εκφρασεις που χανονται στην μεταφραση.



    alicia0
    17.12.2006, 03:45
    Παραθετω καποια αποσπασματα απο το αγαπημενο μου...
    "Το κοριτσι με τα πορτοκαλια"

    "Ειναι γεγονος οτι νοιωθω απο τωρα σαν φαντασμα.
    Καθε φορα που το σκεφτομαι βαριανασαινω. Ετσι καταλαβαινω γιατι συχνα τα φαντασματα βαριανασαινουν και ξεφυσουν σαν ηλιθια. Με αυτο τον τροπο δεν θελουν να τρομαξουν τους ανθρωπους που γεννηθηκαν υστερα απο αυτα. Αλλα ειναι τρομαχτικα δυσκολο ν' αναπνευσουν σε μια εποχη που δεν ειναι δικη τους.
    Δεν εχουμε απλως μια θεση στην υπαρξη. Εχουμε και τον χρονο που μας αναλογει."

    "Δεν εχω πια την αναγκη να δω και να ζησω περισσοτερα απο οσα ειδα και εζησα. Θα 'θελα μονο σαν τρελος να κρατησω ο,τι εχω. Αλλα οι κλεφτες επιασαν δουλεια. Απροσκλητοι επισκεπτες αρχισαν ν' απομυζουν τις ζωτικες δυναμεις μου. Ντροπη τους!"

    "<Οποιος δε ζει τωρα,δε ζει ποτε. Εσεις τι κανετε;>
    Το αλαζονικο παιχνιδι της ζωης δεν αφηνει χωρο για μνημη και αποηχο, αρκειται να ασχολειται με τον εαυτο του. Αυτος ηταν ο κανονας του παραμυθιου απ' οπου ερχοταν το κοριτσι με τα πορτοκαλια. Τωρα μαλιστα θυμηθηκα το ονομα αυτου του παραμυθιου. Λεγοταν Ελα-στ'-ονειρο-μου."

    "Ολα τα παραμυθια εχουν τους κανονες τους, ισως μαλιστα αυτοι οι κανονες ειναι που κανουν τα παραμυθια να διαφερουν μεταξυ τους. Δεν ειναι απαραιτητο να καταλαβαινεις αυτους τους κανονες. Πρεπει απλως να τους τηρεις. Αν δεν το κανεις, τοτε οι υποσχεσεις δεν εκπληρωνονται."

    "Αν κοιμαμαι που και που αυτες τις ωρες, δεν ειναι επειδη δεν αισθανομαι καλα, αλλα επειδη δεν μπορω να ησυχασω τη νυχτα. Τη νυχτα καταλαμβανομαι απο σκεψεις, χορευουν σαν τρελες στο μυαλο μου. Μολις παω να κοιμηθω εμβαθυνω σε ολα αυτα, τα λυπητερα αινιγματα, σ' αυτο το μεγαλο, κακο παραμυθι οπου δεν υπαρχουν καλες νεραιδες, μονο κακες προφητειες σκοτεινα ξωτικα και ζοφερα αερικα. Ετσι ειναι προτιμοτερο να στερουμαι το νυχτερινο υπνο, προτιμω να λαγοκοιμαμαι στον καναπε με το φως της ημερας.
    Δεν μου ειναι δυσκολο να μενω ξυπνιος οταν γνωριζω οτι εσυ και η Βερονικα ειστε σπιτι, οταν ξερω οτι ο ιδυο σας κοιμαστε. Εξαλλου ξερω οτι αρκει να ξυπνησω τη Βερονικα, καμια φορα το κανω και τοτε καθεται και μου κραταει παρεα. Ελαχιστες φορες μειναμε αγρυπνοι ολη τη νυχτα. Δε συζητουσαμε σχεδον καθολου, καθομασταν απλως μαζι
    [...]
    Σκεφτομαι επισης οτι το χερι που κρατω τωρα, θα το κρατω μεχρι το τελος, ισως σε καποιο κρεβατι νοσοκομειου, ισως πολλες συνεχομενες ωρες μεχρι τελικα να αναγκαστω να παραιτηθω και να τα αφησω ολα πισω μου. Ετσι αποφασισαμε να γινει, μου το υποσχεθηκε. Μου κανει καλο να το σκεφτομαι. Κι ειναι απεριγραπτα θλιβερο να το σκεφτομαι. Αφηνοντας το Συμπαν θ' αφησω ενα ζεστο, ζωντανο χερι, το χερι του κοριτσιου με τα πορτοκαλια.
    Φντασου να υπηρχε και στην αλλη πλευρα ενα χερι που θα μπορουσαμε να το κραταμε!"

    "Η ζωη ειναι μια τεραστια κληρωση οπου ορατοι ειναι μονο οι λαχνοι που εχουν κερδισει."