ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.851 μέλη

    Λουδοβίκος των λαμογίων (ξυπνήστε ρε ! )

    PashalinaMakia
    16.01.2008, 20:22
    Το θέμα δεν είναι μόνο ποιός τρώει απο πού και πόσα τρώει.Το θέμα είναι οτι κανείς δεν κάνει την αλλαγή.Είμαι πιο ρομαντική και πιστεύω πως κάποια στιγμή θα μπορέσει η τέχνη να κάνει τη διαφορά.
    catz μπορούσες να εκφραστείς διαφορετικά δεν το συζητάμε καν...
    manblaz σε εκλιπαρώ να λες ονοματεπώνυμο γιατί σκέτο Μάνος δεν μου λέει κάτι!Αν εννοείς τον Λοΐζο,τότε τι να πω..Λάθος πρότυπα σε μια κοινωνία που τα έχει ανάγκη είναι χειρότερο απο πολιτικούς ηγέτες που κοιτούν ακόμα μια φορά τον εαυτό τους.

    Έχουμε ασφαλιστικό,ενοποίηση ταμείων(θα βάζουν το χέρι στις τσέπες μας αυτοβούλως και θα λέμε και ευχαριστώ)και συζητάμε για ένα που απλά έκανε ο,τι κάνουν εδώ και χιλιάδες χρόνια ψευτοηγέτες και καλλιτέχνες με ανύπαρκτη ιδεολογία;

    Είμαι της άποψης τα κακώς κείμενα να τα προσπερνάμε και να προσπαθούμε για κάτι καλύτερο αγνοώντας οτι όλοι αυτοί προσκυνήσανε:το χρήμα.
    Ας δείξουμε οτι τα παιδιά της εικόνας(γιατί έτσι αποκαλούμαστε βάσει μελετητών) κάνανε και πράξεις.
    jorge
    16.01.2008, 20:35
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 16-01-2008 στις 17:28 έγραψε...

    @jorge - η προβολή και διαφήμιση 1ον , είναι συνήθως στο πακέτο των χορηγών .


    Το "συνήθως" που αναφέρεις, σημαίνει οτι σε κάποιες εκδηλώσεις η διαφήμιση περιλαμβάνεται στην επιχορήγηση (δηλ. στα 5.000 ανά συναυλία).

    Ερώτηση: Στις συγκεκριμένες εκδηλώσεις υπήρχε χορηγός; Αν δεν υπήρχε, τότε το κόστος διαφήμισης, προβολής κλπ μπαίνει στα 5.000. Επομένως πολύ λογικά προκύπτει ένα τέτοιο κόστος. Αν υπήρχε χορηγός, πλήρωσε για διαφήμιση; Αυτό μπορεί να απαντηθεί πολύ εύκολα μέσω επικοινωνία με τους χορηγούς.

    Πιστεύω πως από τη στιγμή που είσαι στο χώρο, θα μπορούσε να μάθεις την παραπάνω λεπτομέρεια.
    pastella
    16.01.2008, 21:11
    Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη(gazakas) και τον Βασίλη(Termite).

    Λυπούμαι βασικά που έχουν υποβαθμιστεί ή έχουν διαλυθεί εκδηλώσεις και καλλιτεχνικές ομάδες λόγω ελλιπούς οικονομικής στήριξης από το ΥΠΠΟ (πχ αυτό που ακούω τελευταία για την ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης)

    Δεν με νοιάζει τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή, αν αξίζει ή όχι επιχορηγήσεις (εφόσον παράγει έργο, ας παίρνει). Μου τη δίνει που ξέρω ότι μεγάλο μέρος των χρημάτων που πληρώνω ως φορολογούμενος πολίτης καταλήγει σε λάθος χέρια.

    Η υπόθεση Ζαχόπουλου (γιατί και το θέμα με τον Λουδοβίκο είναι δορυφόρος στην υπόθεση) με αφήνει παγερά αδιάφορη ως προς το ροζ σκάνδαλο, αλλά με ενδιαφέρει ως προς την ουσία. Και αυτήν την στιγμή, μόνο με αυτό δεν ασχολούμαστε.

    Με τα χοντρά λεφτά.

    Με τους διορισμούς των δικών μας παιδιών σχεδόν σε όλες τις θέσεις του δημοσίου.

    Με την ξεδιάντροπη κατάλυση θεσμών και νόμων.

    Κι όπως πολύ σωστά λέει και ο manblaz, αν θέλαμε να σωθούμε, θα σωζόμασταν. Δυστυχώς οι περισσότεροι θα ξαναψηφίσουν τον Καραμανλή και τον Παπανδρέου και την Παπαρήγα και πάλι εδώ θα ξαναγκρινιάζουμε.
    Termite
    16.01.2008, 23:35
    Μανώλη (manblaz)

    τον κόσμο εμείς τον αποτελούμε. και έτσι εμείς πρέπει να τον σώσουμε. Πώς; ; ; ; ; ;

    Σταθέρα εδώ και περίπου 6 χρόνια που ασκώ εκλογικά δικαιώματα, δε ρίχνω ποτέ πράσινο η μπλέ. Ειναι ο πρώτος μηχανισμός που έχω για να τους πολεμίσω.
    Επίσης, αποφεύγω κατ'επανάληψη φεστιβάλ Αθηνών κλπ κλπ διοτι εκεί με το Ηρώδειο και το θέατρο της Επιδαύρου παίζονται παιχνίδια σε πολλών την πλάτη.

    Πολιτισμό βρίσκεις αλλού. Όχι στις τσέπες του Λουδοβίκου και του κάθε Λουδοβίκου. Όλοι αυτοί λοιπόν, οι δήθεν, που τους θεοποιήσαμε λες και ειναι δε ξέρω κ εγώ τι μπορούν να αποτελούν τον εχθρό μας...αυτόν τον εχθρό που δεν θέλει τον πολιτισμό μας εκεί που πρέπει να είναι.

    @pashalina: Αν μπορεί η τέχνη να αλλάξει την κοινωνία...ειναι ενα τέλειο ερώτημα που ΜΟΝΟ οταν φτάσουμε στο τέλμα σαν Ελλάδα, θα το απαντήσουμε! Καλομελέτα κ έρχεται όμως!!!

    @pastella: Αυτό για την ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης, το διάβασα στο τεύχος Δεκεμβρίου του Διφώνου και πραγματικά λυπήθηκα γιατι αποτελείται απο νεαρούς και ταλαντούχους μουσικούς που λόγω απουσίας επιχορηγήσεων, δεν δύνανται να έχουν πλέον και τον χώρο τους για πρόβες. Υπάρχει συνέντευξη της Μαργαρίτας Θεοδωράκη στο τεύχος αυτό.

    rory166
    17.01.2008, 07:52
    Υπαρχουν ενα σωρο καλλιτεχνες και συγκροτηματα που για να προωθησουν τη δουλεια τους (πολλοι απο αυτους κανουν πολυ καλη δουλεια κατα τη γνωμη μου) τα βαζουν ολα απο την τσεπη τους και οχι μονο αυτο,δε γουσταρουν κιολας να βγαλουν λεφτα απο τη μουσικη τους,το κανουν επειδη αγαπανε αυτο που κανουν(Αν δεν ειναι αυτο καλλιτεχνικη συνειδηση τοτε τι ειναι?) και δε μπλεκονται ουτε με δισκογραφικες ουτε με υπουργεια.Και εχουμε τους "εντεχναδες" που μας το παιζουν και παραπονεμενοι κιολας (!!) ,οτι ειναι αδικημενοι διοτι ζουμε στη χωρα του σκυλαδικου κλπ κλπ,να τα παιρνουν απο δω και απο κει.

    Καλημερα μας!
    PashalinaMakia
    17.01.2008, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 17-01-2008 στις 07:52 έγραψε...

    Υπαρχουν ενα σωρο καλλιτεχνες και συγκροτηματα που για να προωθησουν τη δουλεια τους (πολλοι απο αυτους κανουν πολυ καλη δουλεια κατα τη γνωμη μου) τα βαζουν ολα απο την τσεπη τους και οχι μονο αυτο,δε γουσταρουν κιολας να βγαλουν λεφτα απο τη μουσικη τους,το κανουν επειδη αγαπανε αυτο που κανουν(Αν δεν ειναι αυτο καλλιτεχνικη συνειδηση τοτε τι ειναι?) και δε μπλεκονται ουτε με δισκογραφικες ουτε με υπουργεια.Και εχουμε τους "εντεχναδες" που μας το παιζουν και παραπονεμενοι κιολας (!!) ,οτι ειναι αδικημενοι διοτι ζουμε στη χωρα του σκυλαδικου κλπ κλπ,να τα παιρνουν απο δω και απο κει.

    Καλημερα μας!



    Πες τα παιδί!!!
    Συμφωνώ κι επαυξάνω!Υπάρχουν άτομα που αγαπάνε πολύ περισσότερο τη μουσική.
    @Τερμίτη:Βρε Βασίλη όταν λες τέλμα τι εννοείς?Αν εννοείς πάτο,γίνεται λες να πάμε πιο κάτω?
    Επίσης γιατί τόσο κόλλημα με τις επιχορηγήσεις?Γίνεται η μουσική να εμπορεύεται τόσο πολύ πια?
    koini_maria
    17.01.2008, 12:34
    Γειά χαρά !

    Η αλήθεια είναι πως νιώθω κάπως μουδιασμένη από όλα αυτά που διαβάζω εδώ διότι μοιάζουν αληθοφανή .

    Και εγώ πήγα σε μια συναυλία του Λουδοβίκου στα πλαίσια του πακέτου του Υπ. πολιτισμού το καλοκαίρι που πέρασε και φεύγοντας σκεφτόμουν τα "πως" και τα "γιατί" ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης να έχει πάρει "εργολαβεία" τόσες συναυλίες επιχορηγούμενες από την Πολιτεία.

    Δεν ξέρω.

    Από την άλλη, θυμάμαι και μια συναυλία που είχε δώσει στην Κρήτη ο Μάλαμας μαζί του το 1994 για την αποφυλάκιση τεσσάρων αναρχικών και μπερδεύομαι.
    Θα μου πεις , πάνε και 14 χρόνια από τότε , πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει , να έχουν ξεθωριάσει.

    212.000 ευρώ;;; 212.000 δίνονται έτσι , ελαφρά τη καρδία σε ένα καλλιτέχνη την ώρα που υπάρχουν ένα σωρό πληγές που αιμορραγούν στην χώρα - ας μην αναφερθούμε στους "φρέσκους" πυρόπληκτους , στους αλύτρωτους εδώ και 8 χρόνια σεισμοπαθείς , στις ελλείψεις νοσοκομείων και άλλων δημοσίων υπηρεσιών σε υπαλλήλους κτλ ;;;
    Και τα βρίσκει και λίγα ;

    Έχω απογοητευτεί πολύ και από τον συγκεκριμένο "καλλιτέχνη"(τώρα πια ίσως να μην είναι καλλιτέχνης με την ωραία έννοια του όρου , ίσως να είναι ένας απλός τραγουδοποιός) και από το κράτος ...

    Μάλλον πιο πολύ κι από τους δύο φταίει ο κάθε ακροατής και κάθε ψηφοφόρος .

    ΥΓ: CATZ , συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχεις κάνεις μέχρι στιγμής στο χώρο (είδα το όνομά σου - συγγνώμη - και νομίζω οτι κατάλαβα).
    PashalinaMakia
    17.01.2008, 12:47
    Η αλήθεια είναι πως είχε έρθει και Μονεμβασιά το καλοκαίρι του 2007 και είχα πάει.Κάτι ανέφερε για υπουργεία και τέτοια αλλά εγώ τα είχα πάρει που έγλυφε δημάρχους,αντιδημάρχους και άτομα που δουλεύανε στους αρχαιολογικούς χώρους.Εκεί ξενέρωσα.Εντάξει,ήξερα οτι ήταν μπλεγμένος με την κυβέρνηση μου το είχαν πει κάτι πολιτικοποιημένοι φίλοι μου.
    Επίσης,σε κάποια φάση ευχαρίστησε πάρα πολύ για την ξενάγηση που του έκαναν στα αρχαιολογικά μνημεία του Κάστρου οι "αρμόδιοι".
    Και τώρα ακούστε βλακεία.Ζητάει ένας δάσκαλος(φέτος λέμε και γνωστός μου) να πάει με τα παιδιά εκδρομή και να υπάρχει και ξεναγός στο Κάστρο και η αρχαιολόγος αρνείται!!!!!Και μάλιστα λέει:Διαβάστε και ξεναγήστε εσείς τα παιδιά εμένα δεν είναι αυτή η δουλειά μου!
    Στον Λουδοβίκο στρώσανε χαλί,και στους γηγενείς κατοίκους του τόπου δεν προσπαθούν να δείξουν πόσο σημαντικός υπήρξε αυτός ο τόπος κατα την αρχαιότητα!
    Το πρόβλημα λοιπόν,είναι καθαρά αξιοκρατικό πλέον και οι εκάστοτε κυβερνήσεις πάντα επέλεγαν άτομα με τα κατάλληλα χρώματα.
    Ένα κράτος αποσυντίθεται και όλοι μας μένουμε θεατές.
    Συγχωρείστε με που εμμένω τόσο πολύ στο πολιτικό μέρος του γεγονότος αλλά οπωσδήποτε πρέπει να υπάρξει πολιτική αλλαγή.Ο πόλος στον δικομματισμό είναι φανερός και η επιλογή των φηφοφόρων koini_maria είναι πραγματικά πολύ δύσκολη αφού δεν υπάρχει κάτι να εκπροσωπεί το σύνολο.
    qanun
    17.01.2008, 13:19
    Παράθεση:
    Παιδιά ξεκολλήστε επιτέλους...Τρώνε όλοι...Ο Μάνος έτρωγε, ο Μίκης το ίδιο, ο Θάνος, ο Λουδοβίκος κάνει το ίδιο, ο Παπα-Bill με Λαυρέντη,Μίλτο και όλους τους δήθεν αριστερους κάνανε τα ίδια...Ο κύριος Τσαντίρι κάνει τα ίδια....

    Δηλαδή πρέπει επειδή κάνουν την μαγκιά τους να τρώνε τα λεφτά του Υπουργείου του συγκεκριμένου και κάποιων παρομοιων υπουργειων να μιλάμε για την ανακάλυψη της πασίγνωστης απάτης των καλλιτεχνών τέτοιου βεληνεκούς...


    Δηλαδή εμείς δεν θα τρώγαμε αν υπήρχε έδαφος πρόσφορο για φάγωμα...?

    Στο μόνο που συμφωνώ με τον κύριο που άνοιξε το συγκεκριμένο thread είναι ότι δεν τον γούσταρε για την μουσική του και το καλλιτεχνικό "ύφος" του...Για όλα τα άλλα απλά αδιαφορώ...


    Σου αρέσει η μουσική του? Κάτσε και άκου ή πήγαινε και παρακολούθησε....Δεν σου αρέσει? Άλλαξε κανάλι, σταθμό ή αριθμό εισιτηρίου....

    Ξαφνικά βαλθήκαμε να σώσουμε τον κόσμο και να του δείξουμε τον σωστό δρόμο όταν όλοι μας χειροκροτούμε και ψηφίζουμε κάθε φορά τους ίδιους και ίδιους 300 για να κάνουν τα κονέ με τους καλλιτέχνες και να κονομάνε μεταξύ τους;


    Με Καραμανλή-Παπανδρέου-Παπαρήγα μεγαλώσανε οι παππούδες, οι πατεράδες, εμείς και τα ....εγγόνια μας....


    Κάντε ρε την πλάκα σας και απολαύστε αυτά που έχετε....Ο κόσμος αν ήθελε να σωθεί θα είχε σωθεί...



    Συμφωνω, και επισης να επισημανω πως το αρχικο ''καταγγελτικο'' μηνυμα ΟΖΕΙ απο κακεντρεχεια και ζηλεια. Τι να κανουμε, δεν μπορουν να επιδοτουνται ολοι, οι συμπαθειες και οι προσωπικες σχεσεις ειναι σημαντικες σε καθε γωνια του κοσμου. Παλι καλα που επιδοτειται ο Λουδοβικος και οχι τα ''πολιτιστικα κεντρα'' του συγχωρεμενου του Γιαννοπουλου!
    Παρα πολλοι καλλιτεχνες που προσκεινται στο Πασοκ εμειναν εκτος επιδοτησεων, αυτο που συνεβαινε επι οσα χρονια ηταν το Πασοκ στη εξουσια και για τους καλλιτεχνες της Δεξιας. Ετσι ειναι και γι'αυτο πετανε τη χολη τους τωρα, οπως την πεταγαν και οι αντιστοιχοι της Δεξιας επι Πασοκ.
    Κατα τα αλλα, απο το ιδιο υπουργειο επιδοτειται και το εντελως ανανεωμενο και επιτυχημενο Φεστιβαλ Αθηνων με διευθυντη το Γιωργο Λουκο, αλλα βεβαια, εκει τι να πουμε? Ασε που δεν ειναι και ευκολο θυμα ο Λουκος λογω του οτι δεν ειναι φιλος της Νατασας. Εγω παντως θεωρω οτι αργησανε και πολυ να καταφερθουν εναντιον του Λουδοβικου. Τσ, τσ, τσ φιλος της Νατασας? ''ΜΑ, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    Σιγουρα θα τρωει λεφτα!!''
    ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    catz
    18.01.2008, 19:36
    χαίρομαι που αρκετοί συζητάνε όντως επι του θέματος .

    @qanun -προφανώς δεν διάβασες περι τίνος πρόκειται , αλλα ναι ! , είναι αλήθεια , ζηλεύω πολύ τον Λουδοβίκο των ανωγείων

    @jorge - ναι , όντως μπορεί τα έξοδα της διαφήμισης να ήταν μέσα στο budget αλλά , έχεις δει πουθενά αφίσες , ή καταχωρήσεις για τα υακίνθεια ?
    Τα μεγέθη που παίζουν σε τέτοιες εκδηλώσεις είναι αστεία , και βέβαια ξεχνάμε πάλι το πολύ σημαντικό - τα έσοδα απο τα εισιτήρια .

    thanx koini_maria .
    JaNick
    19.01.2008, 19:10
    Ρε παίδες 2 πράγματα να πώ...
    1ον) Το γαμ**σε στην αρχικό post σαν να πρέπει να αλλαχτεί, τι λέτε?
    2ον) Ζούμε σε μια εποχή που οτι και να μας πολυν για τις βρωμίες οποιουδήποτε "επιφανή" δεν θα μας κάνει καμία εντύπωση...Δηλαδή και στο σπίτι μας να μπούν να κλέψουν αν μετα μάθουμε οτι το έκανε βουλευτής θα αποσύρουμε και τη μύνηση...Ο Λουδοβίκος (ο μελωδικότατος κατα τα άλλα), μας πείραξε...
    3ον) Αν είναι να κλέβουν για να γίνονται συναυλίες, είναι καλύτερο απο το να κλέβουν για να γίνονται βίλες... Αν είναι έτσι να κλέβει οποιος θέλει... Σιγά τωρα που μας πείραξε για "τα λεφτά μας"... Δηλαδή οταν βάζουμε το γνωστό αντιδήμαρχο να μας κάνει την εξυπηρέτηση με τα λεφτά των άλλων δημοτών καλά ειναι... Και επειδή ο Λουδοβίκος είναι γνωστός του Κωστάκη και αυτός είναι ο λόγος που πήρε την επιχορήγηση τη σημαίνει? Αφου το ΥΠ.ΠΟ έχει πάρει απόφαση να θάψει τον πολιτισμό της χώρας, τουλάχιστον ας κάνει κάποιος μια πολιτιστική εκδήλωση οποιος και αν είναι αυτος!!
    Πραγματικά ετσι που γίναν τα πράγματα σε αυτο το κωλοκράτος, αν κλέβουν για πολιτιστικές εκδηλώσεις, με μια έκφραση που είναι της μοδας στους νέους, στις μπάλες μου!!
    delta66
    19.01.2008, 20:41
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 19-01-2008 στις 19:10 έγραψε...
    3ον) Αν είναι να κλέβουν για να γίνονται συναυλίες, είναι καλύτερο απο το να κλέβουν για να γίνονται βίλες...

    εμενα που μου αρεσουν δηλαδη τα ντολμαδακια, να επιτρεψω να κλεβει η μαρικα μητσοτακη απο το κρατος, για να μου φτιαχνει κανενα?
    tago
    19.01.2008, 21:00
    Γνώμη μου είναι πως ο κατά τα άλλα συμπαθέστατος Λουδοβίκος είναι η κορφή του παγόβουνου. Το τη χρήμα έχει περάσει από τα χέρια των λαμόγιων του πολιτισμού ή «πολιτισμού», είναι μια μεγάλη πονεμένη ιστορία. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που μέσω προσωπικών ή κομματικών σχέσεων θα τα παίρνουν. Το θέμα είναι, τουλάχιστων, να υπάρχει παραγωγή πολιτισμού έστω και αν κάποιοι τα περνούν με τέτοιο τρόπο και όχι απλά να καταλήγουν σε τσέπες. Σε ότι αφορά τον εν λόγω τραγουδοποιό, πρέπει να πω πως αν και κάποιοι χαρακτήρισαν μικρά τα νούμερα που ακούστηκαν, τα θεωρώ μεγάλα σε σχέση με την ποιότητα των εκδηλώσεων που διοργανώνει.
    uNick
    19.01.2008, 22:10
    Παράθεση:
    Το μέλος JaNick στις 19-01-2008 στις 19:10 έγραψε...

    ...Αν είναι να κλέβουν για να γίνονται συναυλίες, είναι καλύτερο απο το να κλέβουν για να γίνονται βίλες... Αν είναι έτσι να κλέβει οποιος θέλει...

    Αν στην ηλικία των 17 είσαι συμφιλιωμένος με την ιδέα αυτή, να κλέβει όποιος θέλει αρκεί να γίνονται συναυλίες, αυτό είναι όχι μόνο λυπηρό για έναν 17χρονο, αλλά και τραγικό για το κράτος και επικίνδυνο για την τέχνη!
    Βέβαια έχεις ακριβώς αυτό το ελαφρυντικό, το νεαρό της ηλικίας. Όταν θα αρχίσεις να πληρώνεις κερατηλίκια στο κράτος, τότε θα καταλάβεις πόσο τσούζει η αισχρή πρακτική του στυλ "είσαι δικός μας, άρα πάρε 212 χιλιάρικα". Εκτός αν είσαι βολεμένος και βρίσκεις μπόλικο έτοιμο χρήμα, οπότε όντως... στις μπάλες σου!



    sylviaki
    19.01.2008, 22:24
    αν και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα, θα τολμησω να εκφρασω την αποψη μου σχετικα με το τι ειναι ηθικο και αν πρεπει να "τρωμε" ή οχι.
    Το τι είναι ηθικό, είναι καθαρά υποκειμενικό στην εποχή μας. Προσωπικά θεωρώ οτι το να "τρώει" κάποιος χρήματα εις βάρος κάποιου άλλου, είναι κάτι παραπάνω απο ανήθικο, ανεξάρτητα απο το αν είναι, ή θεωρεί οτι είναι άνθρωπος της τέχνης ή οχι. Ουσιαστικά ο Λουδοβίκος και ο κάθε Λουδοβίκος χρησιμοποίησε αυτα τα χρήματα εις βάρος κάποιων άλλων. Καλό λοιπόν θα ήταν να ζούμε με την αντίληψη "να μην κάνεις στον άλλον αυτό που δεν θες να σου κάνει" και όχι "να φάω τώρα που μπορώ" .
    JaNick
    20.01.2008, 14:08
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 19-01-2008 στις 22:10 έγραψε...

    Αν στην ηλικία των 17 είσαι συμφιλιωμένος με την ιδέα αυτή, να κλέβει όποιος θέλει αρκεί να γίνονται συναυλίες, αυτό είναι όχι μόνο λυπηρό για έναν 17χρονο, αλλά και τραγικό για το κράτος και επικίνδυνο για την τέχνη!
    Βέβαια έχεις ακριβώς αυτό το ελαφρυντικό, το νεαρό της ηλικίας. Όταν θα αρχίσεις να πληρώνεις κερατηλίκια στο κράτος, τότε θα καταλάβεις πόσο τσούζει η αισχρή πρακτική του στυλ "είσαι δικός μας, άρα πάρε 212 χιλιάρικα". Εκτός αν είσαι βολεμένος και βρίσκεις μπόλικο έτοιμο χρήμα, οπότε όντως... στις μπάλες σου!






    Κοιτά ούτε βολεμένος είμαι ούτε έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα...Απογοητευμένος είμαι γιατι όλοι φωνάζουμε φωνάζουμε και το μόνο που κάνουμε είναι να φωνάζουμε... Και όμως με φωνές δουλειά δεν γίνεται!! Αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς το κράτος δεν αλλάζει... Προσωπικά σε αυτο το βούρκο αν μου δινόταν η ευκαιρία να κλέψω θα το έκανα... Και δεν είμαι ανήθικος, ειληκρινής είμαι... Γιατι οποιος μιλάει για κλεφτες και απατεώνες να μιλήσει αφότου αυτος έχει απορρίψει την ευκαιρία του να κλέψει... Γιατι έξω απο το χορό, λέει ο σοφός λαός... Βέβαια και αυτο που λέω παραπάνω για τη δική μου στάση στο κλέψιμο, συμφωνώ οτι εκ του ασφαλούς το λέω... Δεν έχω πληρώσει ακόμα ουτε ενα κερατο-ευρώ στο κλεψο-κράτος...
    Αρα αφου το πήρα απόφαση οτι το κλέψιμο δεν σταματάει ας πάει και τιποτα κλεψιμέικο και στον πολιτισμο... Αν αυτο είναι επικύνδινο για την τέχνη καλύτερα... Θα γράφω λιγότερο επικύνδινα τραγούδια για να το αντισταθμίσω
    Και κάτι ακόμα... Δυστυχώς κάθε μέρα στο σχολείο μου, στους συμμαθητές μου, βλέπω μια συμβιβασμένη γενιά, ενα μάτσο ωχαδερφιστές... Και το οτι έχω άποψη για το θέμα (και γενικά έχω άποψη), θλιβερό μεν, αλλα σπάνιο είναι... Όλη η άποψή μας αναλώνεται στο μάθημα της έκθεσης για τον βαθμό, και πετσοκόβεται τη στιγμή της εξέτασης για την ασφάλεια αυτου το βαθμόυ (και ο νοών νοείτω).
    Αυτά φίλοι μου... Όταν αποφασίσετε να πάρετε τα όπλα για να πολεμίσετε το κράτος της διαφθοράς, πείτε και μένα... Εγω όπως προείπα βαρέθηκα να φωνάζω!

    P.S: Ρε delta αν θέλεις ντολμαδάκια να σου στείλω της μάνας μου... Η μαρίκα στην ηλικία της ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να ρίξει κατα λάθος μέσα..
    P.S2: Κάτι περι κλεψιάς... Είναι 2 χαρτοπαίχτες και λέει ο ένας στον άλλο: "Είσαι αηδιά! Κλέβεις περισσότερο απο μένα"... Και λέει ο άλλος: "Οχι! Κλέβω καλύτερα, δέν είναι το ίδιο!"

    Η τέχνη δεν πρέπει να αντανακλά σαν τον καθρέφτη, μα σαν φάκος να μεγεθύνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 20-01-2008 14:09 ]


    delta66
    20.01.2008, 17:23
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 20-01-2008 στις 14:08 έγραψε...

    Όταν αποφασίσετε να πάρετε τα όπλα για να πολεμίσετε το κράτος της διαφθοράς, πείτε και μένα... Εγω όπως προείπα βαρέθηκα να φωνάζω!




    Γιατι νομιζεις οτι χρειαζεται να παρουμε τα οπλα για να πολεμησουμε το κρατος της διαφθορας?
    Αφου δεν χρησιμοποιουμε το πιο δυνατο οπλο που εχουμε (καθε 4χρονια εχει εκλογες)
    που ειναι και νομιμο, θα χρησιμοποιησουμε τα παρανομα?
    Ολοι, στη λαμογια των αλλων φωναζουν, και οι πιο πολλοι εχουν τον τσατσο τους που ψηφιζουν και περιμενουν να διορισει το παιδακι τους


    JaNick
    20.01.2008, 17:49
    Εεεελα!!! Λες και θα αλλάξουμε ποτέ εμείς για να αλλάξουν οι πολιτικοί... Αφού μας βολεύει όλους καταβάθος τι χαλιόμαστε??
    XeniaRodo
    20.01.2008, 18:02
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 20-01-2008 στις 17:49 έγραψε...

    Εεεελα!!! Λες και θα αλλάξουμε ποτέ εμείς για να αλλάξουν οι πολιτικοί... Αφού μας βολεύει όλους καταβάθος τι χαλιόμαστε??



    δυστυχώς έτσι σκεφτόμαστε οι περισσότεροι...
    JaNick
    20.01.2008, 18:41
    Να σου πώ κατι?? Δεν είναι οτι σκέφτομαι έτσι, είναι που έχω χάσει την πίστη μου στον νεο-έλληνα... Οτι και να γίνει παράπονο θα έχει γιατι κατα βάθος δεν ενοχλείται που κλέβουν, ζηλεύει που δεν κλέβει περοσσότερο... Δεν είναι αυτοι οι απόγονοι των αρχαίων... Κάπου το χάσαμε στην πορεία...!