ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.869 μέλη

    Από που προερχόμαστε;

    NIKOSPI
    22.03.2008, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος nektarios_pi στις 22-03-2008 στις 20:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nektarios_pi στις 22-03-2008 στις 20:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 22-03-2008 στις 19:56 έγραψε...

    Με είπαν ζώο, και εγώ την πληρώνώ πάλι???Τι να σεβαστώ???Ότι είμαι ζώο???!!! Αν και δεν είπα εγώ καμιά μπιχτή, απλώς ανάλυσα αυτά που πιστέυουν για να τους κάνω να καταλάβουν τι πλάνη πιστεύουν! Αλλά καλώς αφου δεν γίνετε το αφήνω! Τι άλλο να πώ! Για όλους όσους πιστεύουν αυτά.



    DEN MPOREIS NA TO KANEIS ME OMORFO TROPO ????


    Τι λες μωρέ τρελέ, πως γίνετε αυτό?? Πώς θα έλεγες σε κάπιον με ωραίο τρόπο να μην είναι αυτό που είπα πιο πάνω???



    PANTOS OXI OPOS MILAS ESY NA SOU PO EXEIS KSEFIGI LIGAKI APO TO THEMA AN TO EXEIS PAREI IDISI .... KAI GENIKA EXO PARATIRISEI OTI MILAS APREPES MESA STO MUSICHEAVEN KAI GIA NA MPOYME PALI STO THEMA MAS
    EGO UPOSTIRIZO OTI O ANTHROPOS PROILTHE APO TO XOMA XOMA EIMASTAN XOMA THA GINOUME (PILOS)


    Σόρρυ αλλά δεν είπα κάτι το αντίθετο!!! Και μην κάνεις το adminastrator!!!;0

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΟΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΡΕΛΟΜΟΥΣΙΚΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 22-03-2008 20:53 ]


    jethroomi
    23.03.2008, 00:21
    Ρε παιδια δεν καταλαβατε ακομα οτι ο φιλος NIKOSPI ειναι προβοκατορας των αθεων;
    ...και το'βαλε σκοπο να σας κανει ολους αθεους;
    punkster
    23.03.2008, 01:56
    Ρε NIKOSPI, για στακα λιγο! Χαλαρωσε συντροφε......
    Και πλιζ, προσπαθησε λιγο να καταλαβεις τι θελει να πει και η αντιθετη αποψη απ την δικια σου....

    Εδω δεν εχεις πιασει ουτε στο ελαχιστο την θεωρια της εξελιξης....

    Καταρχας, το οτι κατι προηλθε απο κατι αλλο, δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ειναι ιδιο με αυτο......
    Και γιατι υποβαθμιζεις τοσο τα ζωα?
    Τοσο κακο ειναι δηλαδη να παρομοιαζεις τους ανθρωπους με τους πιθηκους??
    Ειλικρινα, πολλες φορες κοιταω εμας, τους ανθρωπους, και μετα κοιταω και τα ζωα, και απορω ποιος ειναι τελικα το ζωο και ποιος δεν ειναι....

    Προσωπικα, πιστευω οτι ο ανθρωπος πανω απ ολα ειναι ζωο...
    ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν λεω οτι σε θεμα νοημοσυνης ειναι ισο με τα ζωα!
    Απλως ειναι ενα ζωο που διαφοροποιηθηκε απο τα αλλα και τελικα εγινε αρκετα διαφορετικο, αλλα ταυτοχρονα ποτε δεν μπορεσε να βγαλει απο πανω του τις ζωοδεις ριζες του....

    Μοιαζουμε σε τοσα πολλα εμεις οι ανθρωποι με τα ζωα.....
    Και αυτο το βλεπεις παντου....


    Εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι ο ανθρωπος δεν ειναι προιον εξελιξης??
    Και αν πραγματι ο ανθρωπος ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο τα ζωα, τοτε πως γινεται να εχουν τοσα κοινα???


    Και κατι τελευταιο.....
    Μην εισαι τοσο απολυτος σε ολα....
    Το οτι καποιος πιστευει στην εξελιξη δεν σημαινει οτι ειναι οπωσδηποτε και αθεος....
    Δηλαδη, η εκδοχη να πιστευει καποιος στην θεωρια της εξελιξης, αλλα να πιστευει και στον θεο, δεν παιζει για σενα εεε??

    Η επιστημη δεν προσπαθει να εκτοπισει την θρησκεια, απλως προσπαθει να ερμηνευσει τον κοσμο, να απαντησει δηλαδη στην ερωτηση "πως".......


    PEACE MY BROTHERS!

    jethroomi
    23.03.2008, 03:33
    Προερχομαστε απο τις Αμοιβαδες.
    NIKOSPI
    23.03.2008, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-03-2008 στις 01:56 έγραψε...

    Ρε NIKOSPI, για στακα λιγο! Χαλαρωσε συντροφε......
    Και πλιζ, προσπαθησε λιγο να καταλαβεις τι θελει να πει και η αντιθετη αποψη απ την δικια σου....

    Εδω δεν εχεις πιασει ουτε στο ελαχιστο την θεωρια της εξελιξης....

    Καταρχας, το οτι κατι προηλθε απο κατι αλλο, δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ειναι ιδιο με αυτο......
    Και γιατι υποβαθμιζεις τοσο τα ζωα?
    Τοσο κακο ειναι δηλαδη να παρομοιαζεις τους ανθρωπους με τους πιθηκους??
    Ειλικρινα, πολλες φορες κοιταω εμας, τους ανθρωπους, και μετα κοιταω και τα ζωα, και απορω ποιος ειναι τελικα το ζωο και ποιος δεν ειναι....

    Προσωπικα, πιστευω οτι ο ανθρωπος πανω απ ολα ειναι ζωο...
    ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν λεω οτι σε θεμα νοημοσυνης ειναι ισο με τα ζωα!
    Απλως ειναι ενα ζωο που διαφοροποιηθηκε απο τα αλλα και τελικα εγινε αρκετα διαφορετικο, αλλα ταυτοχρονα ποτε δεν μπορεσε να βγαλει απο πανω του τις ζωοδεις ριζες του....

    Μοιαζουμε σε τοσα πολλα εμεις οι ανθρωποι με τα ζωα.....
    Και αυτο το βλεπεις παντου....


    Εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι ο ανθρωπος δεν ειναι προιον εξελιξης??
    Και αν πραγματι ο ανθρωπος ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο τα ζωα, τοτε πως γινεται να εχουν τοσα κοινα???


    Και κατι τελευταιο.....
    Μην εισαι τοσο απολυτος σε ολα....
    Το οτι καποιος πιστευει στην εξελιξη δεν σημαινει οτι ειναι οπωσδηποτε και αθεος....
    Δηλαδη, η εκδοχη να πιστευει καποιος στην θεωρια της εξελιξης, αλλα να πιστευει και στον θεο, δεν παιζει για σενα εεε??

    Η επιστημη δεν προσπαθει να εκτοπισει την θρησκεια, απλως προσπαθει να ερμηνευσει τον κοσμο, να απαντησει δηλαδη στην ερωτηση "πως".......


    PEACE MY BROTHERS!



    Ναι δίκιο έχει ο άνθρωπος στις μέρες μας έχει γίνει ζώο όταν δεν έχει θεό!(συμπεριφορά) ΑΛΛΑ ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο κατ εικόνα και και καθ ομοίωσην, και ο άνθρωπος είναι ο φταίχτης που έχει γίνει τώρα τελευταία έτσι, ο κόσμος τις ανομίας, έτσι όπως γράφει και η αποκάλυψη του Ιωάννη! Εδώ εσύ βλέπεις άνθρωπο-πήθικο στις συμπεριφορές! Ωστόσο εδώ που λές
    Καταρχας, το οτι κατι προηλθε απο κατι αλλο, δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ειναι ιδιο με αυτο...... δεν είναι έτσι τα πράγματα ότι προήλθε από προηγούμενο είναι το ίδιο ακριβώς με το επόμενο.
    Βλέπεις εσύ κανέναν πίθικο να γενάει άνθρωπο??? όπως και εδώ Απλως ειναι ενα ζωο που διαφοροποιηθηκε απο τα αλλα και τελικα εγινε αρκετα διαφορετικο, αλλα ταυτοχρονα ποτε δεν μπορεσε να βγαλει απο πανω του τις ζωοδεις ριζες του.... αλλά γιατί να διαφοροποιηθεί αυτό μόνο το ζώο και όχι άλλα ζώα??



    Εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι ο ανθρωπος δεν ειναι προιον εξελιξης??
    Βεβαίως ας πάρουμε ένα παράδειγμα, ο Χριστός γενήθηκε πρίν 2 Χιλιάδες χρόννια, από γενιά σε γενιά μεταφέρθηκε ότι κάποτε υπήρχε ο Ιησούς και σταυρώθηκε
    για μας κτλ κτλ! Άρα υπάρχουν μαρτυρίες ότι υ πήρχε κάποιος και αυτό είναι ολοφάνερο! Η επιστήμη πως απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξεις αφού δεν έχει μαρτυρίες ή γιατί δεν βρέθήκε ένας άνθρωπος να μας πει ξέρεις ρε φίλε είμαι ψάρι(θεωρία του τύπου Θαλή)χαχαχα ξεπερνάει τα όρια βλακείας όπως και ο άνθρωπος ότι προήλθε από τον πήθικο!!!Μέχρι τώρα σου απόδειξα ότι η επιστήμη λέει μεγάλες σαχλαμάρες!!! Μπορώ να σου αποδείξω ότι ο άνθρωπος δεν είναι πρωιόν εξέλιξεις για τον απλούστατο λόγο ότι δεν βλέπω κανένα άλλο πράγμα να εξελίσετε!Γιατί δηλαδή μόνο ό άνθρωπος να εξελίσετε είναι πιο μάγκας???Πώς γίνετε ένα ζωόδες μυαλό να εξελιχθεί και να γίνει ανθρώπινο και πως έγινε μετά να συμπεριφέρετε με τα ανθρώπινα ένστικτα αφού είναι ζώο??? Αυτα είναι κάποια ερωτιματικά που δεν υπάρχουν απαντήσεις η μάλλον δεν υπάρχουν καν οι ερωτήσεις που περιέγραψα πιο πάνω διότι ο Άνθρωπος ήταν Άνθρωπος και όχι ότι ο Άνθρωπος ήταν ζώο και έγινε άνθρωπος!

    Άλλη μία ερώτηση!
    Τοτε πως γινεται να εχουν τοσα κοινα???
    Ο άνθρωπος θέλει και έχει κοινά με ζωόδες συμπεριφορές, είναι ελευθερία άλλωστε, δεν είναι όλοι ίδιοι οι ανθρώποι, άλλοι συμπεριφέρονται βίαια κτλ τκλ και άλλοι είναι άγγελοι με όλη την σημασία τις λέξεως, ζωόδες ονομαζόμαστε όταν δεν μπορουμε να πολεμήσουμε τον κακό μας εαυτό και τα πάθη μας! π.χ Εξωσυζικές σχέσεις, ομοφυλοφιλία, βία, πορνεία, είναι αυτό που λέγαμε πιο πάνω ζωόδες ένστικτα, και όμως δεν είναι όλοι ίδιοι!


    Το οτι καποιος πιστευει στην εξελιξη δεν σημαινει οτι ειναι οπωσδηποτε και αθεος....
    Δηλαδη, η εκδοχη να πιστευει καποιος στην θεωρια της εξελιξης, αλλα να πιστευει και στον θεο, δεν παιζει για σενα εεε??
    Όχι δεν παίζει γιατί αν ήταν ένας ένθεος και πίστευε στην θεωρία τις εξέλιξεις τότε δεν θα ήταν καλά ενημερωμένος, όπως δεν πηγαίνει στο κατηχιτικό, δεν πηγαίνει εκκλησσία ,βρίζει τα θεία,δεν κοινωνεί, δεν εξομολογείτε, δεν σέβετε τους ιερείς (τους καλούς ιερείς) αυτ'ο θα πει ένθεος, συμετέχω στα μυστήρια τις εκκλησσίας!



    Η επιστημη δεν προσπαθει να εκτοπισει την θρησκεια, απλως προσπαθει να ερμηνευσει τον κοσμο, να απαντησει δηλαδη στην ερωτηση "πως"....... χαχαχαχαχα
    Προσπαθεί να ερμηνεύσε τον κόσμο με τα δικά τις κριτήρια χεχεχε να πάρουμε πάλι την ίδια βλακεία που είπε ο Θαλής Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ χαχαχα έτσι εκτοπίζει την θρησκεία που λέει ότι ο άνθρωπος προήλθε απο το χώμα, και που στο χώμα θα καταλήξουμε!

    Ότι λέει η Ορθοδοξία είναι αληθινό σίγουρο, ότι λέει η επιστήμη όμως είμαι 50% να την πιστέψω και ιδιαίτερα αν εκτοπίζει την Ορθοδοξία είμαι -100% να την πιστέψω.
    NIKOSPI
    23.03.2008, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 23-03-2008 στις 00:21 έγραψε...

    Ρε παιδια δεν καταλαβατε ακομα οτι ο φιλος NIKOSPI ειναι προβοκατορας των αθεων;
    ...και το'βαλε σκοπο να σας κανει ολους αθεους;


    Φίλε, διασκέδασε κι άλλο, είναι σαν να βλέπω θέατρο και να είμαι εγώ θεατής και να σκάω στα γέλια!!! Σου πάει κάπου το μυαλό σου???
    Astron
    23.03.2008, 13:15
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 11:49 έγραψε...
    Η επιστήμη πώς απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξης


    Αφού είναι προφανές ότι δεν θες να μάθεις, γιατί ρωτάς;
    NIKOSPI
    23.03.2008, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2008 στις 13:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 11:49 έγραψε...
    Η επιστήμη πώς απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξης


    Αφού είναι προφανές ότι δεν θες να μάθεις, γιατί ρωτάς;


    Όχι δεν είναι οτι δεν θέλω να μάθω, απλώς ξέρω ότι η επιστήμη δεν έχει σ'ιγουρα αποδείξεις σε αυτό το θέμα, αυτό το πιστεύω ακράνδαντα γιατί μου το λέει η Ορθοδοξία!
    Fler
    23.03.2008, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2008 στις 13:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 11:49 έγραψε...
    Η επιστήμη πώς απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξης


    Αφού είναι προφανές ότι δεν θες να μάθεις, γιατί ρωτάς;


    Όχι δεν είναι οτι δεν θέλω να μάθω, απλώς ξέρω ότι η επιστήμη δεν έχει σ'ιγουρα αποδείξεις σε αυτό το θέμα, αυτό το πιστεύω ακράνδαντα γιατί μου το λέει η Ορθοδοξία!



    Καλά, εσύ είσαι φωτεινό παράδειγμα του "πίστευε και μη ερεύνα" (τη version χωρίς το κόμμα εννοώ).
    Κλείσε καλά τα ματάκια και φυλάξου μην σε πετύχουν οι αλήθειες στο κεφάλι!
    NIKOSPI
    23.03.2008, 13:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 23-03-2008 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2008 στις 13:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 11:49 έγραψε...
    Η επιστήμη πώς απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξης


    Αφού είναι προφανές ότι δεν θες να μάθεις, γιατί ρωτάς;


    Όχι δεν είναι οτι δεν θέλω να μάθω, απλώς ξέρω ότι η επιστήμη δεν έχει σ'ιγουρα αποδείξεις σε αυτό το θέμα, αυτό το πιστεύω ακράνδαντα γιατί μου το λέει η Ορθοδοξία!



    Καλά, εσύ είσαι φωτεινό παράδειγμα του "πίστευε και μη ερεύνα" (τη version χωρίς το κόμμα εννοώ).
    Κλείσε καλά τα ματάκια και φυλάξου μην σε πετύχουν οι αλήθειες στο κεφάλι!


    Να η fler η φίλη μου!!!Πως και μας θυμήθηκες???
    Για να μπώ στο θέμα.
    Ποιες αλήθειες? Εδώ δεν ξέρεις καν γιατί μιλάς!!!
    Και δεν είμαι παράδειγμα του πίστευε και μη ερεύνα ειμαι και παράδειγμα στο να μελετάμε τα γραφάς!
    Εσύ???

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 23-03-2008 13:43 ]


    Fler
    23.03.2008, 14:28
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 23-03-2008 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2008 στις 13:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 11:49 έγραψε...
    Η επιστήμη πώς απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξης


    Αφού είναι προφανές ότι δεν θες να μάθεις, γιατί ρωτάς;


    Όχι δεν είναι οτι δεν θέλω να μάθω, απλώς ξέρω ότι η επιστήμη δεν έχει σ'ιγουρα αποδείξεις σε αυτό το θέμα, αυτό το πιστεύω ακράνδαντα γιατί μου το λέει η Ορθοδοξία!



    Καλά, εσύ είσαι φωτεινό παράδειγμα του "πίστευε και μη ερεύνα" (τη version χωρίς το κόμμα εννοώ).
    Κλείσε καλά τα ματάκια και φυλάξου μην σε πετύχουν οι αλήθειες στο κεφάλι!


    Να η fler η φίλη μου!!!Πως και μας θυμήθηκες???
    Για να μπώ στο θέμα.
    Ποιες αλήθειες? Εδώ δεν ξέρεις καν γιατί μιλάς!!!
    Και δεν είμαι παράδειγμα του πίστευε και μη ερεύνα ειμαι και παράδειγμα στο να μελετάμε τα γραφάς!
    Εσύ???

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI
    στις 23-03-2008 13:43 ]





    Είδα φως και μπήκα. Αλλά όχι για πολύ, να μην κουράζομαι κι εγώ, να κοιμάσαι κι εσύ χωρίς παράφωνα παράσιτα.
    Εδώ ξέρω γιατί μιλάω. Αλλά και πάλι, δεν περιορίζομαι στο συγκεκριμένο θέμα, ούτε σε μια αλήθεια. Το φαινόμενο είναι γενικό και θα μπορούσα να γράψω την ίδια πρόταση τουλάχιστον στα μισά (είμαι ευγενική μου φαίνεται) θέματα με τα οποία καταπιάνεσαι. Αν σου φαίνομαι εκτός θέματος, να μην κάνεις παράθεση στην απάντησή μου. Αγνόησέ την και πήγαινε να μελετήσεις τα γραφάς..τας γραφάς...ή ό,τι άλλο θέλεις.
    NIKOSPI
    23.03.2008, 14:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 23-03-2008 στις 14:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 23-03-2008 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2008 στις 13:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 11:49 έγραψε...
    Η επιστήμη πώς απόδειξε ότι είμαστε προιόν εξέλιξης


    Αφού είναι προφανές ότι δεν θες να μάθεις, γιατί ρωτάς;


    Όχι δεν είναι οτι δεν θέλω να μάθω, απλώς ξέρω ότι η επιστήμη δεν έχει σ'ιγουρα αποδείξεις σε αυτό το θέμα, αυτό το πιστεύω ακράνδαντα γιατί μου το λέει η Ορθοδοξία!



    Καλά, εσύ είσαι φωτεινό παράδειγμα του "πίστευε και μη ερεύνα" (τη version χωρίς το κόμμα εννοώ).
    Κλείσε καλά τα ματάκια και φυλάξου μην σε πετύχουν οι αλήθειες στο κεφάλι!


    Να η fler η φίλη μου!!!Πως και μας θυμήθηκες???
    Για να μπώ στο θέμα.
    Ποιες αλήθειες? Εδώ δεν ξέρεις καν γιατί μιλάς!!!
    Και δεν είμαι παράδειγμα του πίστευε και μη ερεύνα ειμαι και παράδειγμα στο να μελετάμε τα γραφάς!
    Εσύ???

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI
    στις 23-03-2008 13:43 ]





    Είδα φως και μπήκα. Αλλά όχι για πολύ, να μην κουράζομαι κι εγώ, να κοιμάσαι κι εσύ χωρίς παράφωνα παράσιτα.
    Εδώ ξέρω γιατί μιλάω. Αλλά και πάλι, δεν περιορίζομαι στο συγκεκριμένο θέμα, ούτε σε μια αλήθεια. Το φαινόμενο είναι γενικό και θα μπορούσα να γράψω την ίδια πρόταση τουλάχιστον στα μισά (είμαι ευγενική μου φαίνεται) θέματα με τα οποία καταπιάνεσαι. Αν σου φαίνομαι εκτός θέματος, να μην κάνεις παράθεση στην απάντησή μου. Αγνόησέ την και πήγαινε να μελετήσεις τα γραφάς..τας γραφάς...ή ό,τι άλλο θέλεις.


    Εκτός θέματος! Απολύεσε εσύ, εγώ μένω για να γράφω σε αυτούς εδώ, στους πρόγονους των πιθίκων. Όσο το ότι είσαι ευγενική, καλά κάνεις και σου φαίνεται, γιατί εγώ δεν σε είδα ποτέ.
    pastella
    23.03.2008, 15:41
    nikospi χαλάρωσε λίγο.

    Ειλικρινά δεν νομίζω ότι έχεις καταλάβει τον βασικό τρόπο λειτουργίας του forum μας.

    1.Ανοίγει ένα θέμα με έναν 'Χ' τίτλο από ένα μέλος
    2.Τα υπόλοιπα μέλη αν θέλουν κάτι να πούνε γράφουν τη γνώμη τους με βάση τους κανονισμούς του φόρουμ του MusicHeaven.
    3. Αν δεν έχουν να πούνε κάτι ΔΕΝ γράφουν.

    Μπαίνεις σε όλα τα θέματα, αρχίζεις να λες τα δικά σου χωρίς επιχειρήματα και απαντάς με εριστικό τόνο σε όσους πιστεύουν κάτι διαφορετικό από εσένα, επιτίθεσαι και οι άλλοι βαριούνται να συνεχίσουν.

    Αν είναι να διαφωνείς, διαφώνησε με επιχειρήματα και όχι με μηνύματα γεμάτα τσατίλα και εκνευρισμό διότι έτσι κανείς δεν πρόκειται να σε ακούσει, ακόμη κι αν έχεις δίκιο.
    NIKOSPI
    23.03.2008, 15:47
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 23-03-2008 στις 15:41 έγραψε...

    nikospi χαλάρωσε λίγο.

    Ειλικρινά δεν νομίζω ότι έχεις καταλάβει τον βασικό τρόπο λειτουργίας του forum μας.

    1.Ανοίγει ένα θέμα με έναν 'Χ' τίτλο από ένα μέλος
    2.Τα υπόλοιπα μέλη αν θέλουν κάτι να πούνε γράφουν τη γνώμη τους με βάση τους κανονισμούς του φόρουμ του MusicHeaven.
    3. Αν δεν έχουν να πούνε κάτι ΔΕΝ γράφουν.

    Μπαίνεις σε όλα τα θέματα, αρχίζεις να λες τα δικά σου χωρίς επιχειρήματα και απαντάς με εριστικό τόνο σε όσους πιστεύουν κάτι διαφορετικό από εσένα, επιτίθεσαι και οι άλλοι βαριούνται να συνεχίσουν.

    Αν είναι να διαφωνείς, διαφώνησε με επιχειρήματα και όχι με μηνύματα γεμάτα τσατίλα και εκνευρισμό διότι έτσι κανείς δεν πρόκειται να σε ακούσει, ακόμη κι αν έχεις δίκιο.


    Ότι δεν έχω επιχειρήματα, αυτό μου άρεσε, οκ για τα άλλα!
    punkster
    23.03.2008, 16:25
    ......Διαβαζοντας τα ποστ σου, NIKOSPI, μου ηρθε στο μυαλο η γνωστη φραση
    "η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απ την αμαθεια"........


    Θα μπορουσα να σου παραθεσω παρα πολλα επιχειρηματα απο την βιολογια που υποδεικνυουν οτι ολα τα εμβυα οντα αποτελουν προιον εξελιξης, απο την αμοιβαδα, μεχρι την ανθρωπο, αλλα εισαι υπερβολικα στενομυαλος για να προσπαθησεις εστω να ακουσεις τι θα σου πω, ποσο μαλλον να μπεις στην διαδικασια να σκεφτεις αν εχουν λογικη....


    Οσο γι αυτο το "γιατι οι πιθηκοι δεν συνεχιζουν να γεννανε ανθρωπους"......
    Αυτο και μονο δειχνει την ανγοια σου στον τομεα της βιολογιας και της γενετικης....

    Και μετα μου λες οτι η επιστημη λεει σαχλαμαρες.....


    punkster
    23.03.2008, 16:35

    Τα προβατα απηργησαν. Ζητουν καλυτερες συνθηκες σφαγης.
    (www.myspace.com/xamenakormiaxk)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 23-03-2008 16:36 ]


    NIKOSPI
    23.03.2008, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-03-2008 στις 16:25 έγραψε...

    ......Διαβαζοντας τα ποστ σου, NIKOSPI, μου ηρθε στο μυαλο η γνωστη φραση
    "η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απ την αμαθεια"........


    Θα μπορουσα να σου παραθεσω παρα πολλα επιχειρηματα απο την βιολογια που υποδεικνυουν οτι ολα τα εμβυα οντα αποτελουν προιον εξελιξης, απο την αμοιβαδα, μεχρι την ανθρωπο, αλλα εισαι υπερβολικα στενομυαλος για να προσπαθησεις εστω να ακουσεις τι θα σου πω, ποσο μαλλον να μπεις στην διαδικασια να σκεφτεις αν εχουν λογικη....


    Οσο γι αυτο το "γιατι οι πιθηκοι δεν συνεχιζουν να γεννανε ανθρωπους"......
    Αυτο και μονο δειχνει την ανγοια σου στον τομεα της βιολογιας και της γενετικης....

    Και μετα μου λες οτι η επιστημη λεει σαχλαμαρες.....




    Με αποδείξεις φίλη μου θα τις δεχτώ! Απόδειξε ότι η βιολογία δεν λέει το ίδιο βλακείες με τον Θαλή!Και θα γίνω φανατικός μαθητής σου.
    Και σου λέω γιατί οι πίθικοι οι σημέρινοι δεν γίνονται καλύτεροι όπως πιο παλιά που γινόταν στα παλιά τα χρόννια, κατα τα πιστευόν σας! Έλεος από πότε είμαι πίθικος και δεν το είχα καταλάβει???

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 24-03-2008 09:33 ]


    punkster
    24.03.2008, 01:05
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 23-03-2008 στις 17:05 έγραψε...

    πολλα επιχειρηματα απο την βιολογια που υποδεικνυουν οτι ολα τα εμβυα οντα Με αποδείξεις φίλε μου θα τις δεχτώ! Απόδειξε ότι η βιολογία δεν λέει το ίδιο βλακείες με τον Θαλή!Και θα γίνω φανατικός μαθητής σου.
    Και σου λέω γιατί οι πίθικοι οι σημέρινοι δεν γίνονται καλύτεροι όπως πιο παλιά που γινόταν στα παλιά τα χρόννια, κατα τα πιστευόν σας! Έλεος από πότε είμαι πίθικος και δεν το είχα καταλάβει???



    Ουφ......
    Αντε.....Ας την κανω την προσπαθεια.....

    Καταρχας, ας ξεκαθαρισουμε καποια βασικα πραγματα.....
    Η εξελιξη δεν ειναι κατι που συμβαινει μεσα σε μια μερα.....
    Δηλαδη δεν θα γεννησει ξαφνικα ενας πιθηκος εναν ανθρωπο....
    Ειναι μια διαδικασια που απαιτει το περασμα χιλιαδων χρονων και μονο σε βαθος χρονου μπορεις να την αντιληφθεις...

    Κατα δευτερον, οι μεταλλαξεις που συμβαινουν στο γενετικο υλικο ολων των οργανισμων, και που τελικα οδηγουν σε αυτο που λεμε "εξελιξη", ειναι κατι που συμβαινει τυχαια! Τι θελω να πω????
    Ακομα και αν δεχτουμε οτι ο ανθρωπος προερχεται κατευθυαν απ τον πιθηκο, πραγμα που δεν ισχυει, αυτο δεν σημαινει οτι μια μεταλλαξη στους πιθηκους που θα συνεβαινε τωρα θα δημιουργουσε παλι ανθρωπο....



    Παραδειγματα μεταλλαξεων βλεπεις παντου τριγυρω, και τουλαχιστον αυτο δεν μπορεις να το αρνηθεις οτι συμβαινει!
    Ακομα και ο καρκινος, η το AIDS ειναι προιοντα μεταλλαξης (το πρωτο σε σωματικα κυτταρα, το δευτερο σε ιο).
    Οπως επισης δεν μπορεις να αρνηθεις και αυτο που λεμε "φυσικη επιλογη", οτι δηλαδη "επιλεγονται" κατα καποιο τροπο οι μεταλλαξεις που συμφερουν για την επιβιωση καθε οργανισμου.
    Θες παραδειγμα στον ανθρωπο???
    Ξερεις γιατι η γενετικη ασθενεια δρεπανοκυτταρικη αναιμια, ή αλλιως μεσογειακη αναιμια εμφανιζεται κυριως σε χωρες της μεσογειου, στην βορεια αφρικη, στην δυτικη ασια, κτλ.....????
    Αυτες οι περιοχες πληττονται πολυ απο την ελονοσια, ασθενεια που μεταδιδεται μεσω του αιματος απο τα κουνουπια.
    Στα ατομα, λοιπον, που αποτελουν φορεις της δρεπανοκυτταρικης αναιμιας, δεν ευνοειται ο πολλαπλασιασμος του πλασμωδιου, μικροοργανισμου που προκαλει την ελονοσια. Δηλαδη τα ατομα που ειναι φορεις παρουσιαζουν αντισταση στην ελονοσια, δηλαδη εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για επιβιωση παρα τα ατομα που ειναι υγιη (οσον αφορα την δρεπανοκυτταρικη αναιμια), και συνεπως εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να αποκτησουν απογονους.
    Ετσι, μια μεταλλαξη στα γονιδια που κωδικοποιουν τις αλυσιδες της αιμοσφαιρινης, εδωσε πλεονεκτημα επιβιωσης σε καποια ατομα.



    Α, και κατι που ισως σου φανει πειστικο......
    Η "αναγνωση" του γενετικου κωδικα ειναι κοινη σε ολους τους οργανισμους....
    Τι θελω να πω???
    Αν παρεις ενα ανθρωπινο γονιδιο που κωδικοποιει μια ανθρωπινη πρωτεινη και το μπασεις σε ενα βακτηριο, το βακτηριο θα μπορει να "διαβασει" το ανθρωπινο γονιδιο και να συνθεσει την ιδια ανθρωπινη πρωτεινη....
    Ειναι σαν να λεμε οτι το γενετικο υλικο ολων των οργανισμων ειναι γραμμενο στην ιδια γλωσσα.....
    Αυτο ισως αποτελει και το πιο τρανταχτο στοιχειο οτι ολοι οι οργανισμοι εχουν καποια σχεση συγγενειας, οτι ολοι εχουν προελθει απο ενα κοινο, αρχικο μικροοργανισμο.....


    Επισης, στο γονιδιωμα των ανωτερων θηλαστικων, υπαρχουν πολλες περιοχες "αχρηστες" που δεν χρησιμευουν σε τιποτα, δεν εχουν καποιο λογο υπαρξης......
    Το πιθανοτερο ειναι αυτες οι "αχρηστες" περιοχες να αποτελουν προιον μεταλλαξεων που γινονταν στον οργανισμο με την παροδο πολλων χρονων, και που απλως συσσορευονταν και δεν ειχαν καμια χρησιμοτητα, καθως δεν τυχαινε να αποκτησουν τον σωστο συνδιασμο ωστε να δημιουργησουν ενα καινουριο γονιδιο.....
    Καποιες φορες οδηγουσαν στην δημιουργια γονιδιων, που κωδικοποιουσαν καινουριες πρωτεινες και οδηγουσαν σε αλλαγη του φαινοτυπου των ατομων.
    Τωρα, αν η μεταλλαξη ηταν χρησιμη, σιγα σιγα με την αναπαραγωγη αυξανοταν ο αριθμος των ατομων μεσα στον πληθυσμο που θα εφερε την συγκεκριμενη μεταλλαξη...
    Αν δεν ηταν χρησιμη, τοτε απλως χανονταν....



    punkster
    24.03.2008, 01:09
    Α, και να απαντησω σε αυτο που λες για τον Θαλλη.....

    Κοιτα, ο ανθρωπος εζησε ποοοοοολυ καιρο πριν τις σπουδαιες βιολογικες ανακαλυψεις.......
    Οποτε δεν μπορεις να περιμενεις να εχει απολυτο δικιο....

    Αλλα δεν εχει ουτε απολυτο αδικο......

    Καπου το πιανει το νοημα ο φιλος Θαλλης, αν σκεφτεις οτι οι πρωτες μορφες ζωης ξεκινησαν απο το νερο....
    Οποτε στην ουσια ο ανθρωπος προερχεται απο το νερο....

    Ο Θαλλης προφανως δεν εννοει οτι προερχομαστε απευθειας απ τα ψαρια...

    Τωρα, το οτι λεει "ψαρια" και οχι "πρωιμες μορφες ζωης"......
    Εκει θα κολλησουμε????
    NIKOSPI
    24.03.2008, 09:20
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 24-03-2008 στις 01:09 έγραψε...

    Α, και να απαντησω σε αυτο που λες για τον Θαλλη.....

    Κοιτα, ο ανθρωπος εζησε ποοοοοολυ καιρο πριν τις σπουδαιες βιολογικες ανακαλυψεις.......
    Οποτε δεν μπορεις να περιμενεις να εχει απολυτο δικιο....

    Αλλα δεν εχει ουτε απολυτο αδικο......

    Καπου το πιανει το νοημα ο φιλος Θαλλης, αν σκεφτεις οτι οι πρωτες μορφες ζωης ξεκινησαν απο το νερο....
    Οποτε στην ουσια ο ανθρωπος προερχεται απο το νερο....

    Ο Θαλλης προφανως δεν εννοει οτι προερχομαστε απευθειας απ τα ψαρια...

    Τωρα, το οτι λεει "ψαρια" και οχι "πρωιμες μορφες ζωης"......
    Εκει θα κολλησουμε????


    Οραία μπαλώματα τις γκάφας του Θαλή, δεν προερχόμαστε από το νερό και ιδιαίτερα όχι από τα ψάρια, Προερχόμαστε από το χώμα. Καλύτερα από τους επιστήμονες ξέρω!
    Σε καμία πεντακοσαριά χρόνια αν ζούμε, θα μας πούνε κοιτάξτε, τελικά ο άνθρωπος δεν προέρχετε από τον πήθικο επειδή τότε που κάναμε αυτήν την ανακάλυψη δεν είχαμε σπουδαίες βιολογικές ανακαλύψεις, έτσι καλύπτουν τις γκάφες τους.