ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη
    kostas-5150
    04.04.2008, 09:49
    Eιμαι πολυ "λιγος",ειμαι "προιστορικος",ζω σ'ενα αλλο "συμπαν" και ο λογος ειναι επειδη..
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ Black,Blook,Blick,Νορβηγους,Φιλανδους,Βικινγκ και παλουκοκαυτες

    ΥΓ Παραδεχομαι οτι μικρος διαβαζα Thor..τι να κανω ηταν ενθετο στον Spiderman..

    ΥΓ Maiden αλλο.. Metallica αλλο..

    ΥΓ Εγω παντως εδινα το ενα μου νεφρο για'μουν τεταρτος κιθαριστας στους Maiden
    η για να ξεσκονιζω τo rig του Kirk ..

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 04-04-2008 09:50 ]


    deathminor88
    04.04.2008, 12:31
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 04-04-2008 στις 09:49 έγραψε...

    Eιμαι πολυ "λιγος",ειμαι "προιστορικος",ζω σ'ενα αλλο "συμπαν" και ο λογος ειναι επειδη..
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ Black,Blook,Blick,Νορβηγους,Φιλανδους,Βικινγκ και παλουκοκαυτες


    Γιατί, αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες? Τι σχέση έχει το black????????????? Ή οι Φινλανδοί κλπ?
    kostas-5150
    05.04.2008, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 04-04-2008 στις 12:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 04-04-2008 στις 09:49 έγραψε...

    Eιμαι πολυ "λιγος",ειμαι "προιστορικος",ζω σ'ενα αλλο "συμπαν" και ο λογος ειναι επειδη..
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ Black,Blook,Blick,Νορβηγους,Φιλανδους,Βικινγκ και παλουκοκαυτες


    Γιατί, αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες? Τι σχέση έχει το black????????????? Ή οι Φινλανδοί κλπ?

    Διαβασε τις απαντησεις που εχουν δωσει αρκετοι στα διαφορα παρομοια τοπικ και θα καταλαβεις.
    deathminor88
    05.04.2008, 17:01
    Kαλά δν μπορώ να κάνω αυτό το πράγμα τώρα. Αν μπορείς να μου πείς συνοπτικά..
    kostas-5150
    05.04.2008, 17:34
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 17:01 έγραψε...

    Kαλά δν μπορώ να κάνω αυτό το πράγμα τώρα. Αν μπορείς να μου πείς συνοπτικά..

    "Λιγος","Προιστορικος" και "Πανασχετος" ετσι σε αποκαλουν οταν δεν ακους η εστω (παρα τις πολλες προσπαθειες) "ψιλοακους" τους απογονους εκεινων που πιστευαν στο Λοκι και στον Θορ!

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 05-04-2008 17:35 ]


    deathminor88
    05.04.2008, 17:38
    Έλα ρε συ. Τα παραλές.
    kostas-5150
    05.04.2008, 17:44
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 17:38 έγραψε...

    Έλα ρε συ. Τα παραλές.

    Αστα..
    Αντε καλο απογευμα.
    sea_like_eyes
    05.04.2008, 19:47
    Ειναι ο τραγουδιστής που συνδύασε το Punk με το Μetal . . .
    Ειναι ο μπασσιστας που αρνήθηκε να ακολουθησει την Punk μοδα . . .
    Ειναι ο ποιο ρυθμικος ντραμερ του n.w.o.b.h.m . . .
    Ειναι ο κιθαριστας με την έκφραση ''παιζω παπαδες , μα δεν ιδρώνω'' . . .
    Ειναι ο μαλλιας με το ποιο Blues-ατο solo στο n.w.o.b.h.m . . .


    Paul Di ' anno
    Steve Harris
    Cliff Burr
    Dave Murray
    Dennis Stratton

    Eιναι το group που με εβαλε στο ''παιχνιδι'' . . . εχουν βγαλει το απολυτο Heavy Metal Album (Iron Maiden) και ειναι φυσικα οι (Βλεπε κατω)



    επισυναπτόμενα: iron maiden.jpg 
    SouLRocK
    05.04.2008, 20:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-04-2008 στις 19:47 έγραψε...

    Ειναι ο τραγουδιστής που συνδύασε το Punk με το Μetal . . .
    Ειναι ο μπασσιστας που αρνήθηκε να ακολουθησει την Punk μοδα . . .
    Ειναι ο ποιο ρυθμικος ντραμερ του n.w.o.b.h.m . . .
    Ειναι ο κιθαριστας με την έκφραση ''παιζω παπαδες , μα δεν ιδρώνω'' . . .
    Ειναι ο μαλλιας με το ποιο Blues-ατο solo στο n.w.o.b.h.m . . .


    Paul Di ' anno
    Steve Harris
    Cliff Burr
    Dave Murray
    Dennis Stratton

    Eιναι το group που με εβαλε στο ''παιχνιδι'' . . . εχουν βγαλει το απολυτο Heavy Metal Album (Iron Maiden) και ειναι φυσικα οι (Βλεπε κατω)






    έτσι έτσι..... βάλε και το ...

    freakhood
    08.04.2008, 12:47
    Repeated:

    Χμ...κανείς από τους δυο!

    Οι maiden όπως και οι λεφτάλικα (από πολύ καιρό πλέον) είναι ανάξιοι του ονοματος τους. Αν διαβάσει κανείς έστω και ελάχιστα τους στίχους των πρωτων δυο αλμπουμ, θα καταλαβει πως οι τοτε γεματοι ενεργεια και προβληματισμους πιτσιρικαδες, δεν εχουν καμια σχεση με τους σημερινους. Οχι πως περιμενα κατι καλυτερο απο αυτους. Να τους χαιρώμαστε...

    ΥΓ: Μετά ξενισε καποιους που ο Πωλ Ντιανο, ο πρωτος και σαφως πιο συνειδητοποιημενος και πιο αξιολογος τραγουδιστης των maiden(αλλα και ως ατομο) δηλωσε οπαδος του πανκ. Αυτο μαλλον δεν ειναι τυχαιο. Κατι σημαινει βεβαια..

    sintorin
    08.04.2008, 13:31
    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 08-04-2008 στις 13:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 08-04-2008 στις 12:47 έγραψε...

    Repeated:

    Χμ...κανείς από τους δυο!

    Οι maiden όπως και οι λεφτάλικα (από πολύ καιρό πλέον) είναι ανάξιοι του ονοματος τους. Αν διαβάσει κανείς έστω και ελάχιστα τους στίχους των πρωτων δυο αλμπουμ, θα καταλαβει πως οι τοτε γεματοι ενεργεια και προβληματισμους πιτσιρικαδες, δεν εχουν καμια σχεση με τους σημερινους. Οχι πως περιμενα κατι καλυτερο απο αυτους. Να τους χαιρώμαστε...

    ΥΓ: Μετά ξενισε καποιους που ο Πωλ Ντιανο, ο πρωτος και σαφως πιο συνειδητοποιημενος και πιο αξιολογος τραγουδιστης των maiden(αλλα και ως ατομο) δηλωσε οπαδος του πανκ. Αυτο μαλλον δεν ειναι τυχαιο. Κατι σημαινει βεβαια..



    k ti shmainei?



    the light is on, but nobody's home....
    sintorin
    08.04.2008, 13:32
    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 02-04-2008 στις 21:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 02-04-2008 στις 16:59 έγραψε...

    Euxaristo gia to video sillia, tha elega sto dickinson na afisei tin mousiki kai na kanei mageiriki....

    sigoura oi metallika poli...poli kaluteroi en sugkrisei me tous maiden, gia na mpoume pali sto thema, pou exoume toso ksefugei....

    auto to rimadi to skiniko, pote tha to alaksoun?....exoun to idio apo to 1984 teleutaia fora pou tous eida...

    toulaxiston o dickinson koureutike....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 02-04-2008 17:03 ]




    καλα,αυτα που εχει κανει o dickinson ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα δεν θα τα κανεις,απορω τι καθομαι και ασχολουμε με εναν τυπα που το παιζει πολυξερος σε ενα θεμα που παγκοσμιως εχει αποδειχθει τι ηταν οι Maiden και οι Metallica,και μαλλον δυστυχος δεν θα ξαναγινει αυτο,να βγουνε τετοια γκρουπ με τετοια μουσικη......οτι και να πειτε ειναι λιγο.στις μερες μας οι περισσοτεροι σκωτονουν την μουσικη,ελαχιστα ειναι τα αξιολογα γκρουπ και αυτα δεν θα αφησουν ποτε τοσο μεγαλο ονομα,οσο καλοι και αν ειναι.Και οσοι λενε Maiden και Μetallica δεν αξιζουν κτλ...και αλλα τετοια λογια του.....(μην το αναφερω καλυτερα)...ας κοιταξουν την ιστορια της μουσικης,που δεν διαγραφετε και δεν σκουριαζει(το πιο γελιο πραγμα που ακουσα ποτε μου)....



    the light is on, but nobody's home
    abominator
    08.04.2008, 13:42
    Και οι δυο στην πρωιμη καριερα τους και κανενας απο τους 2 τωρα.....
    freakhood
    09.04.2008, 13:36
    Συμφωνούμε abominator.

    Όσο για τον άλλον, η ιστορία της μουσικής ξέρεις από ποιούς γράφεται? Από τους εμποράκους των περιοδικών και από το MTV. Δεν σχολιάζω παραπάνω. Κάτσε και σκέψου.

    Τώρα για τους maiden και τους λεφτάλικα:

    Θυμάμαι πως είχα πάρει σε βινύλιο το πρωτο αλμπουμ των λεφτάλικα (τοτε δεν υπήρχαν cd) όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει παρόλο που το όνομα,
    μου είχε φανεί γελοίο τότε, αλλά είχα ακολουθήσει την σύσταση ενός φιλου και δεν το μετάνιωσα. Εξάλλου, ήταν και παραμένει το αγαπημένο μου από αυτούς. Το kill em all. Κατά τα αλλα, αν θες να μιλήσουμε για τους λεφτάλικα, είμαι ανοιχτος. Τα όποια επιχειρήματα, είναι ευπρόσδεκτα.

    Περι maiden.
    Δεν θα ξεχάσω την πρώτη συναυλια στην Αθήνα το 1987 αν δεν με γελάει η μνήμη μου. Καμία σχεση με το τσίρκο που επακολούθησε στην πορεία. Τους maiden, τους σιχάθηκα:

    1) Από το live αρκετά χρόνια αργότερα στο Γήπεδο του Ατρομήτου στο Περιστέρι όπου για όσους θυμούνται, έγινε το γνωστό συμβάν με τον Dickinson. Εκεί πραγματικά απαξιώθηκε πλήρως αυτός ο γελοίος κονφορμιστής (διοτι τέτοιος αποδείχτηκε τελικά). Μια ματιά στους στιχους του aces high τα λέει όλα. Είχε δικιο ο Γιάννης Μαλαθρώνας(ΠΟΠ και ΡΟΚ 1985) που στην κριτική του για το Powerslave είχε μιλήσει περι κρυπτοφασισμού κάνοντας ολόκληρη φιλοσοφική ανάλυση στους στίχους του "two minutes to midnight". Τότε βεβαια είχα απορήσει γιατί ήμουν και πιτσιρικάς και δεν σκάμπαζα αρκετά. Μεγαλώνοντας όμως, κατάλαβα...
    2) Από μια συνέντευξη που είχα κάνει με τον Steve Harris ως ραδιοφωνικός παραγωγός προς το τέλος της δεκαετίας του '90 (αν θυμάμαι καλά) όπου κατάλαβα πάρα πολλά...

    υγ (1) Και να σκεφτεί κανείς πως το αγαπημένο μου άλμπουμ από maiden είναι το piece of mind. Ειρωνικό αλλά αληθές. Τελος παντων.

    υγ (2) Ουτε maiden ουτε λεφτάλικα. Η ιστορία απαξίωσε και τους δυο. Για τον κάλαθο των αχρήστων. Για τα μπάζα με λίγα λόγια.
    SouLRocK
    09.04.2008, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 09-04-2008 στις 13:36 έγραψε...

    Συμφωνούμε abominator.

    Όσο για τον άλλον, η ιστορία της μουσικής ξέρεις από ποιούς γράφεται? Από τους εμποράκους των περιοδικών και από το MTV. Δεν σχολιάζω παραπάνω. Κάτσε και σκέψου.

    Τώρα για τους maiden και τους λεφτάλικα:

    Θυμάμαι πως είχα πάρει σε βινύλιο το πρωτο αλμπουμ των λεφτάλικα (τοτε δεν υπήρχαν cd) όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει παρόλο που το όνομα,
    μου είχε φανεί γελοίο τότε, αλλά είχα ακολουθήσει την σύσταση ενός φιλου και δεν το μετάνιωσα. Εξάλλου, ήταν και παραμένει το αγαπημένο μου από αυτούς. Το kill em all. Κατά τα αλλα, αν θες να μιλήσουμε για τους λεφτάλικα, είμαι ανοιχτος. Τα όποια επιχειρήματα, είναι ευπρόσδεκτα.

    Περι maiden.
    Δεν θα ξεχάσω την πρώτη συναυλια στην Αθήνα το 1987 αν δεν με γελάει η μνήμη μου. Καμία σχεση με το τσίρκο που επακολούθησε στην πορεία. Τους maiden, τους σιχάθηκα:

    1) Από το live αρκετά χρόνια αργότερα στο Γήπεδο του Ατρομήτου στο Περιστέρι όπου για όσους θυμούνται, έγινε το γνωστό συμβάν με τον Dickinson. Εκεί πραγματικά απαξιώθηκε πλήρως αυτός ο γελοίος κονφορμιστής (διοτι τέτοιος αποδείχτηκε τελικά). Μια ματιά στους στιχους του aces high τα λέει όλα. Είχε δικιο ο Γιάννης Μαλαθρώνας(ΠΟΠ και ΡΟΚ 1985) που στην κριτική του για το Powerslave είχε μιλήσει περι κρυπτοφασισμού κάνοντας ολόκληρη φιλοσοφική ανάλυση στους στίχους του "two minutes to midnight". Τότε βεβαια είχα απορήσει γιατί ήμουν και πιτσιρικάς και δεν σκάμπαζα αρκετά. Μεγαλώνοντας όμως, κατάλαβα...
    2) Από μια συνέντευξη που είχα κάνει με τον Steve Harris ως ραδιοφωνικός παραγωγός προς το τέλος της δεκαετίας του '90 (αν θυμάμαι καλά) όπου κατάλαβα πάρα πολλά...

    υγ (1) Και να σκεφτεί κανείς πως το αγαπημένο μου άλμπουμ από maiden είναι το piece of mind. Ειρωνικό αλλά αληθές. Τελος παντων.

    υγ (2) Ουτε maiden ουτε λεφτάλικα. Η ιστορία απαξίωσε και τους δυο. Για τον κάλαθο των αχρήστων. Για τα μπάζα με λίγα λόγια.



    Χμμ... μου φαίνεται ότι μπλέκεις τη μουσική με την πολιτική!...τεσπα,δε λέω τα πρώτα άλμπουμ και των δύο ήταν αξιόλογα...αλλά είχαν αναλαμπές και στη συνέχεια..."για το κάλαθο των αχρήστων?"...Αν το λες αυτο για αυτές τις δύο μπάντες τότε πρέπει να βάλεις εκεί και το 90% των γκρουπ που υπάρχουν σήμερα στο είδος γιατί πολύ απλά χωρίς τους παραπάνω δε θα υπήρχαν!
    Ας μένουμε όμως στο θέμα του topic
    sillia
    09.04.2008, 15:57
    Σας τα λέει όλααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    επισυναπτόμενα: jameshetfieldsick071280im7.jpg 
    seras
    09.04.2008, 16:06
    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 09-04-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Σας τα λέει όλααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!





    χαχαχαχαχαχαχαχα
    και ξανα χαχαχαχαχαχαχαχα
    και ξαναμανα χαχαχαχαχα...
    Μας τα λέει όλα..τώρα τι ακριβώς δεν ξέρω...δώστε μου δολάρια θα λέει μάλλον..
    Υ.Γ.Τόσα χρήματα και ακόμα να πάρει ξυραφάκια ο τράγος..
    Υ.Γ.2.Ευτυχώς είναι μόνο εικόνα και δεν υπάρχει ήχος..η φωνή του αυτή την στιγμή είναι λίγο καλύτερη απο την δική μου (και δεν τραγουδάω και πουθενά )
    sintorin
    09.04.2008, 16:48
    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 09-04-2008 στις 13:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 09-04-2008 στις 13:36 έγραψε...

    Συμφωνούμε abominator.

    Όσο για τον άλλον, η ιστορία της μουσικής ξέρεις από ποιούς γράφεται? Από τους εμποράκους των περιοδικών και από το MTV. Δεν σχολιάζω παραπάνω. Κάτσε και σκέψου.

    Τώρα για τους maiden και τους λεφτάλικα:

    Θυμάμαι πως είχα πάρει σε βινύλιο το πρωτο αλμπουμ των λεφτάλικα (τοτε δεν υπήρχαν cd) όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει παρόλο που το όνομα,
    μου είχε φανεί γελοίο τότε, αλλά είχα ακολουθήσει την σύσταση ενός φιλου και δεν το μετάνιωσα. Εξάλλου, ήταν και παραμένει το αγαπημένο μου από αυτούς. Το kill em all. Κατά τα αλλα, αν θες να μιλήσουμε για τους λεφτάλικα, είμαι ανοιχτος. Τα όποια επιχειρήματα, είναι ευπρόσδεκτα.

    Περι maiden.
    Δεν θα ξεχάσω την πρώτη συναυλια στην Αθήνα το 1987 αν δεν με γελάει η μνήμη μου. Καμία σχεση με το τσίρκο που επακολούθησε στην πορεία. Τους maiden, τους σιχάθηκα:

    1) Από το live αρκετά χρόνια αργότερα στο Γήπεδο του Ατρομήτου στο Περιστέρι όπου για όσους θυμούνται, έγινε το γνωστό συμβάν με τον Dickinson. Εκεί πραγματικά απαξιώθηκε πλήρως αυτός ο γελοίος κονφορμιστής (διοτι τέτοιος αποδείχτηκε τελικά). Μια ματιά στους στιχους του aces high τα λέει όλα. Είχε δικιο ο Γιάννης Μαλαθρώνας(ΠΟΠ και ΡΟΚ 1985) που στην κριτική του για το Powerslave είχε μιλήσει περι κρυπτοφασισμού κάνοντας ολόκληρη φιλοσοφική ανάλυση στους στίχους του "two minutes to midnight". Τότε βεβαια είχα απορήσει γιατί ήμουν και πιτσιρικάς και δεν σκάμπαζα αρκετά. Μεγαλώνοντας όμως, κατάλαβα...
    2) Από μια συνέντευξη που είχα κάνει με τον Steve Harris ως ραδιοφωνικός παραγωγός προς το τέλος της δεκαετίας του '90 (αν θυμάμαι καλά) όπου κατάλαβα πάρα πολλά...

    υγ (1) Και να σκεφτεί κανείς πως το αγαπημένο μου άλμπουμ από maiden είναι το piece of mind. Ειρωνικό αλλά αληθές. Τελος παντων.

    υγ (2) Ουτε maiden ουτε λεφτάλικα. Η ιστορία απαξίωσε και τους δυο. Για τον κάλαθο των αχρήστων. Για τα μπάζα με λίγα λόγια.

    ]
    Πωπω,δεν ξερω τι ειπιες πριν τα πεις ολα αυτα αλλα με τα χιλια ζορια βγαζουμε νοημα,κ μαι ακομη απορια,που κολανε ολα αυτα με το τοπικ?Μηπως μπηκες σε λαθος τοπικ?



    pali esu den katalavaineis tipota eh?...aksios opados ton maiden ..... light is on, but nobody's home....
    sillia
    09.04.2008, 17:17
    Ευτυχώς που ακόμα δεν έχω μούσι και μάλιστα τραγίσιο!!!!Ευτυχώς όμως που έχω λεφτάκια ν΄ αγοράσω ξυραφάκια για να το ξουρίσω....χιχιχιι αν μου συμβεί τέτοιο κακό



    επισυναπτόμενα: z09.jpg 
    sillia
    09.04.2008, 17:21
    (*_*)



    επισυναπτόμενα: z32.jpg