ελληνική μουσική
    737 online   ·  210.857 μέλη
    dimomarg
    09.04.2008, 20:41
    προτιμώ τους Metallica
    SouLRocK
    10.04.2008, 01:18


    χαχαχα...sorry sillia αλλά δε μπόρεσα να αντισταθώ χαχαχα

    κοιτάχτε και αυτό... http://rocktoons.com/metallica/
    sillia
    10.04.2008, 05:13
    σόρρυ SOUL αλλά και οι δικοί σου δεν είναι ομορφότεροι......εκείνος ο τοσοδούλης ποιός είναι?Πάνω καλέ ψηλά κοίταααααα......χιχιχιχχιχι



    επισυναπτόμενα: iron_maiden.jpg 
    SouLRocK
    11.04.2008, 06:44
    οι παρακάτω φωτό για να γελάσει λίγο το χειλάκι σας χαχα!

    οι Βαλσαμωμένοι Metallica!



    ο James Hetfield στο Germany's Beer Festival!



    ο James Hetfield Cartoon!



    οι Simpsons Metallica!



    Funny Matellica Comic!



    The Original Metallica...!



    Cliff Burton / Lars Ulrich / James Hetfield / Dave Mustaine

    Μαζί σας on-air @ http://listen.musicheaven.gr κάθε Κυριακή 12.00-14.00 με "All About Rock" και κάθε Τρίτη 19.00-21.00 με "Μουσικά Αφιερώματα"... γι'αυτούς που αγαπούν τη rock μουσική!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 11-04-2008 06:46 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 11-04-2008 06:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 11-04-2008 06:59 ]


    Hate-Humanity
    11.04.2008, 08:39
    metallica are better mpori na exoun xeftilisti alla exoun pente album mnimia min
    milisw gia tin kithara pou me diafora exoun kalitera riffs kai solos apo tous maiden
    apla oi maiden dn exoun xepesi me antithesi tous metallica . omws akoma oi metallica ine kalitera
    sillia
    11.04.2008, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Hate-Humanity στις 11-04-2008 στις 08:39 έγραψε...

    metallica are better mpori na exoun xeftilisti alla exoun pente album mnimia min
    milisw gia tin kithara pou me diafora exoun kalitera riffs kai solos apo tous maiden
    apla oi maiden dn exoun xepesi me antithesi tous metallica . omws akoma oi metallica ine kalitera



    Σωστός ο φίλος μας....... ακολουθούν φωτό με maiden.... σε αναμονή λοιπόν....
    SouLRocK
    11.04.2008, 15:39
    Λοιπόν .......... UP THE IRONS??????????????????



    Η OLD SCHOOL METALLICA???????????????





    motorpsycko
    12.04.2008, 12:37
    Καμια σχεση οι maiden με τους metallica. Αλλο παιξιμο αλλο στυλ και αλλη ηπειρος! Προσωπικα το Killers ειναι το αγαπημενο μου LP αλλα και απο metallica μου αρεσει το And justice o πρωτος δισκος που ειναι καθαρα δικος τους χωρις συνθεσεις του Mustaine.
    sillia
    12.04.2008, 14:31




    teleio symfwneite?????????????????????
    sillia
    12.04.2008, 14:55


    james hetfield old and new looks
    sillia
    12.04.2008, 15:05


    IRON MAIDEN ......ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ....
    KOSTAS-1
    12.04.2008, 19:45
    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΥΚΥΘΟΠΙΤΑ!!!
    ΟΙ IRON MAIDEN KAI OI METALLICA ΕΙΝΑΙ ΤΑ 2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ HARD ROCK ΣΚΗΝΗΣ!!
    ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ,ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΦΟΥ Η ΙΔΙΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΗ DETERMINISTIKH!!!

    ΠΑΡΟΑΛΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΙDEN EINAI ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΥΡΙΩΣ ΜΟΥΣΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ!!!

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΑ ΣΟΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΑ!!
    PHANTOM OF THE OPERA-TRANSYLVANIA ΚΛΠ...

    ΟΙ ΜΕΤΑLLICA EXOYN 4 ΑΛΜΠΟΥΜΣ ΟΡΟΣΗΜΟ ΣΤΗΝ HARD ROCK ΣΚΗΝΗ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ....ΠΟΥ ΕΝΤΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....
    freakhood
    14.04.2008, 13:58
    Καταρχάς γειτονάκι, δεν είναι hard rock. Είναι κατά βαση metal.

    Όσο για τους λεφτάλικα, ξεπουλήθηκαν όταν πήγαν για πρώτη φορά να πάρουν το βραβείο του MTV awards. Μιλάμε για την δεκαετία του '80. Κάποιοι παλαιότεροι από μας, θυμούνται τι είχαν δηλώσει οι λεφτάλικα για τα συγκεκριμένα happening και τον ρόλο του MTV αλλά αυτά τα έλεγαν την εποχή του πρώτου και δεύτερου άλμπουμ τους. Στην πορεία φάνηκε πόσο ξεφτιλισμένα νούμερα είναι κι αυτοί. Από δώ πάνε κι άλλοι.

    Περί maiden:
    O dickinson είχε δηλώσει πόσο συνειδητοποιημένο γκρουπ είναι οι maiden και πόση σημασία έχουν οι στίχοι τους κλπ κλπ αλλά κατά την δεκαετια του 90 άλλαξε κι αυτός τροπάριο. Αποδείχτηκε σωβινιστής του κερατά όπως το άλλο ζώο, ο Harris (όσο σκέφτομαι πως έτυχε να του πάρω συνέντευξη κάποτε...άστα να πάνε).
    *Ερώτηση: σας ενδιαφέρουν αυτά που συμβαίνουν στον πλανήτη? Διάφορα metal γκρουπ έχουν εκφράσει και στους στίχους τους, αλλά και ενεργά τον προβληματισμό τους για διάφορα ζητήματα? Εσείς?
    Απάντηση harris: Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ η πορεία της Westham.

    Ας μην αναφέρω κάτι άλλο. Αυτό αρκεί για να καταλάβει κανείς για τι ζώο μιλάμε.Είχε δίκιο ο Paul Di anno.

    john1987
    14.04.2008, 17:52
    Υπαρχει περιπτωση να το ειπε...χιουμοριστικα ??

    Εχω ηδη δηλωσει βεβαια,οτι στηριζω Maiden
    lefterismit
    14.04.2008, 20:05
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 14-04-2008 στις 17:52 έγραψε...

    Υπαρχει περιπτωση να το ειπε...χιουμοριστικα ??

    Εχω ηδη δηλωσει βεβαια,οτι στηριζω Maiden



    Και γω πιστεύω πως το είπε για αστείο.Μην ξεχνάμε πως είναι βρεττανός και δεν φημίζονται για το χιούμορ τους...Αλλα το θέμα είναι σαν μουσικοί τι κάνουν και όχι ως άνθρωποι...αυτο δεν έλεγε ο τίτλος της συζήτησης;;;
    freakhood
    15.04.2008, 13:41
    Μα αυτό είναι το ζήτημα!
    Το τι δήλωναν οι maiden και οι λεφτάλικα κατά την δεκαετία του '80. Το έπαιζαν όψιμοι επαναστάτες. Ηταν ακόμα της μόδας βλέπετε, πολλές μούφες (πχ U2) να πουλάνε δήθεν ψαγμένη "αντίδραση" αλλά τελικά αποδείχτηκε κι αυτό ένα διαφημιστικό τρυκ (διότι αλλιώς, δεν εξηγείται). Η πληθώρα των δηλώσεων τους είναι ατελείωτη. Από ένα σημείο και ύστερα όμως, άλλαξαν το παραμύθι.
    Αυτό είναι το κρίμα της υπόθεσης, μιας και μιλάμε για αυτούς τους δυο. Και είναι πραγματικά κρίμα διότι κάποιοι από μας, πιστέψαμε σε αυτούς. Δεν τους βλέπαμε μόνο σαν μουσικούς αλλά και σαν κάτι παραπάνω.
    Ειλικρινά, πιο πολύ εκτιμώ τους manowar που σχεδόν από την αρχή ήταν σαφείς στο προιόν που πούλαγαν. Όχι πως τους εκτιμώ ιδιαίτερα αλλά φαντάζομαι πως καταλαβαίνετε τον συλλογισμό μου.
    Εξάλλου, δεν χρειάζεται να πάει κανείς στα live και να κάνει σύγκριση της συναυλίας των maiden το '87 στην Αθήνα και του τσίρκου που είδαμε στον Άγιο κοσμά πολλά χρόνια αργότερα(διότι περι τσίρκου πρόκειται). Αρκεί να δούμε τι έγινε στο Περιστέρι. Όποιος είχε βρεθεί σε εκείνο το συμβάν με τον Dickinson στο γήπεδο του ατρομήτου στην Αθήνα, κατάλαβε πολλά. Πάρα πολλά...
    Τουλάχιστον κύριοι λεφτάλικα μην κάνετε κυρήγματα κατά του showbissuness (και ένα σωρό άλλα), και μετά το παίζετε κάπως (δηλαδή Super συμβιβασμένοι). Καλύτερα να ακούμε Χατζηγιάννηδες και britney spears που δηλώνουν εξαρχής τι είναι. Αλλά ξέχασα πως στα δισκοπωλεία, μόνο οι τιμές και οι συσκευασίες αλλάζουν πλέον. Τίποτα άλλο. Η ουσία παραμένει η ίδια. Και οι maiden και οι λεφτάλικα, δεν είναι παρά μόνο ένα προιόν προς πώληση (σε αντίθεση με αυτά που υποστήριζαν κάποτε).Στο παραδιπλανό ράφι υπάρχει και η shakira. Αυτή είναι η ουσία δυστυχώς κύριοι του hit the lights και του justice for all.
    Ναι, είχε απόλυτο δίκιο ο Paul Di anno.
    SouLRocK
    16.04.2008, 02:23
    χμμ... τα ίδια μάλλον θα δηλώνουν και τα σημερινά συγκροτήματα μετά από 15 χρόνια,ετσι και αλλιώς όλα εμπορικά είναι...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα... το θέμα είναι ότι εμένα οι Metallica με ευχαρίστησαν στο live τους το 2007 γιατι ήρθαν και έπαιξαν 2,5 ώρες και είχαν καταπληκτική ατμόσφαιρα... δηλαδή ναι τα αξίζαν τα 50ευρώ τους... τώρα να πας να δεις live συγκρότημα που στο δίσκο ναι μεν ακουγετε καλά και να σου παίξει 1,5 ώρα με το ζόρι με χάλια ήχο και καθόλου ατμόσφαιρα (βλέπε Placebo/evanescence/nightwish κ.α) εμένα δε μου λέει τίποτα...
    Τώρα ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι θέλει...(και η Shakira μπορει να πεί οτι παιζει black metal και οι Him εχουν πει οτι παιζουν Love (χαχα) Metal! Αυτό δε λέει τίποτα, αρκεί πως τον εκφράζει η μουσική τον καθένα... και εδώ θα μιλήσω προσωπικά... εμένα δε με νοιάζει τι δηλώνουν γιατί είμαι σίγουρος ότι οι σημερινοί θα'χουν δηλώσει περισσοτερες μ...κιες, αλλά το τι με ικανοποιεί μουσικά,ακουστικά και οπτικά! και ας πουμε για παράδειγμα οτι οι Metallica εχουν βγάλει πατάτες μετά το black album αλλά εμένα τα άλμπουμ τους μεχρι εκει και η live εμφανιση τους με ικανοποιεί αυτή τη στιγμή πολύ περισσότερο από τους Opeth (που τους λένε νέους Metallica χαχαχα!)...Στο μέλλον μακάρι να αλλάξει αυτό απλά βγαίνουν τόσα πολλά τωρα που είναι υπερβολικά δυσκολο να διακρίνεις το καλό μεσα στη σαβουρα!Σε κάποια υπάρχουν πολύ καλά στοιχεια,άλλα κάποια είναι πολύ υπερτιμημένα(και "σπρωγμένα"...βλέπε evanescence!)

    Μαζί σας on-air @ http://listen.musicheaven.gr κάθε Κυριακή 12.00-14.00 με "All About Rock" και κάθε Τρίτη 19.00-21.00 με "Μουσικά Αφιερώματα"... γι'αυτούς που αγαπούν τη rock μουσική!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 16-04-2008 02:29 ]


    freakhood
    16.04.2008, 11:00
    Διαφωνώ. Υπάρχουν αρκετά συγκροτήματα που ήταν απολύτως σαφή ως προς τα λεγομενα τους, και κράτησαν έντιμη στάση απέναντι στο κοινό τους. Αν θες, μπορω να σου αναφέρω αρκετά.

    Αν ήσουν στην συναυλία των λεφτάλικα στη Νέα σμύρνη το 1993 θα έμενες απολυτα ικανοποιημένος όπως εμεινα κι εγώ. Έπαιξαν όλα τα κομματια από τα δυο πρωτα αλμπουμ, και μάλιστα τα έπαιξαν ολόκληρα. Οχι ποτ-πουρι. Καμία σχεση με τα live που ακολούθησαν αργότερα.

    Και δεν εχει σημασια ποση ώρα παιζει κάποιο γκρουπ στο live ούτε η τιμή του εισιτηρίου αλλά σημασία έχει αν νοιώθει και αγαπάει αυτό που παιζει. Να είσαι σιγουρος λοιπόν πως υπαρχουν συγκροτηματα που η κάθε συναυλία, τους κάνει να τρελλαίνονται στην κυριολεξία, και να υπολογίζουν το κοινο τους όσο δεν φαντάζεσαι. Οι maiden και οι λεφτάλικα, ανήκουν στην κατηγορία των rolling stones (συναυλιακά). Δηλαδη:αντε, παμε να ξεπετάξουμε το επομενο Live. Καλή κονόμα!

    Δεν θα ξεχάσω δυο τρεις συναυλίες όπου το εισιτήριο ήταν πολύ χαμηλό αλλά αυτοί που ήταν στην σκηνη ήταν α-υ-θ-ε-ν-τ-ι-κο-ι. Να μιλησω για τους bauhaus, τους wipers ή να πω για τους ministry? Η μηπως να πουμε για τους pearl jam που ακύρωσαν οι ιδιοι συναυλία επειδή καποιοι απο τους fun τους, διαμαρτυρηθηκαν πως το εισιτηριο ηταν ακριβό?

    Καταλαβες ποια ειναι η διαφορα? Ας μην τα βάζουμε όλα στο ιδιο καλάθι. Οι λεφταλικα και οι ξεφτιλισμένοι maiden, είναι εμποράκοι, και τιποτε παραπανω. Η μαλακία είναι η εξής: αφου είσαι πουλημένος γιατι το παιζεις δηθεν? Κανε τον καραγκιόζη και βούλωσε το στην τελική κυριε dickinson. Αφησε τις ψαγμένες δηλώσεις για αυτούς που τις εννοούν. Αλλα φταίμε κι εμεις που καταναλώνουμε οτιδήποτε μας πασάρουν, με λογική ειδώλου.

    Επειδη δηλαδή είχα δωρεάν εισιτηριο γαι τους sabbath στην μαλακάσα, έπρεπε να πάω?Οχι.Δεν πήγα. Τι να δω την παρωδία του ozzy? Εχετε αντιληφθεί τι ήταν και τι είναι ο ozzy εδώ και αρκετά χρονια?

    Χωρίς να θέλω να σε μειώσω στο παραμικρό, περιμένω μια πιο εμπεριστατωμενη απάντηση (και όχι μονο απο σενα) για αυτά που εγραψα στο προηγούμενο reply μου.
    LuthienMel
    16.04.2008, 20:05
    Λοιπόν, προτιμώ τους Iron Maiden(up the irons). Και οι Metallica είναι καλοί, αλλά δεν με άγγιξε ποτέ η μουσική τους όσο των Maiden. Δευτερων τα καινούρια των Metallica ειναι λίγο... κάπως.
    georgessj
    16.04.2008, 21:50
    Paidia egw me metallica megalwsa kai aftous exw dei live....opote dn exw kanena dillima!!!!!!METALLICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!