ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.857 μέλη

    Τρίτος παγκόσμιος πόλεμος το 2013

    okanenas
    15.04.2008, 23:49
    Να κάνω μια ερώτηση?
    σε αυτούς που δεν πιστεύουν σε προφητείες η διάφορους θρύλους
    αν αρχίσουν και γίνονται αυτά που λέγονται
    π.χ. για τον διαμελισμό της Τουρκίας
    που θα μας δώσουν την Κωνσταντινούπολη
    που θα κάνουν οι Κούρδοι δικό τους κράτος
    και αλλά τέτοια

    τι θα λέτε πως θα το δικαιολογήσετε αν γίνουν

    προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ δεν κατηγορώ όσους δεν πιστεύουν καθώς ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει.

    NIKOSPI
    15.04.2008, 23:55
    Okanenas, φίλε γιατί πας να μου χαλάσεις το γέλιο μου????
    Astron
    16.04.2008, 00:44
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 15-04-2008 στις 23:49 έγραψε...
    Να κάνω μια ερώτηση?
    σε αυτούς που δεν πιστεύουν σε προφητείες η διάφορους θρύλους
    αν αρχίσουν και γίνονται αυτά που λέγονται
    π.χ. για τον διαμελισμό της Τουρκίας
    που θα μας δώσουν την Κωνσταντινούπολη
    που θα κάνουν οι Κούρδοι δικό τους κράτος
    και αλλά τέτοια
    τι θα λέτε πως θα το δικαιολογήσετε αν γίνουν
    προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ δεν κατηγορώ όσους δεν πιστεύουν καθώς ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει.




    Αυτό θα έπρεπε να το αναρωτιέσαι απ' την ανάποδη. Πόσοι και πόσοι "προφήτες" δεν είχαν προβλέψει ότι το τέλος του κόσμου θα ερχόταν το 2000; Άλλοι λέγανε για το 1999... Έχουν υπάρχει χιλιάδες προβλέψεις, χιλιάδες προφητείες αλλά καμία δεν έχει επαληθευτεί με τρόπο να μην είναι τυχαίος. Το βάρος λοιπόν πέφτει στον "προφήτη" να αποδείξει ότι αυτά που λέει δεν είναι βλακείες.
    Εσύ τί θα κάνεις εάν δεν γίνει τρίτος παγκόσμιος το 2008, εάν δεν καταλάβουν οι Έλληνες την Κωνσταντινούπολη κλπ;

    Ένα συμπέρασμα πάντως βγάζω εγώ από τέτοια θέματα:
    Ο φασισμός και ο ακραίος εθνικισμός κρύβεται πίσω απ' την έννοια της "προφητείας"...

    Μιλάτε δηλαδή για εισβολές και σφαγές ανθρώπων λες και είναι το πιο απλό πράγμα, επειδή το λέει ο προφήτης ή ο άγιος ή η Λίτσα Πατέρα... Και κατα βάθος το επιθυμείτε κιόλας...

    Υ.Γ. Η Κωνσταντινούπολη είναι πόλη της Τουρκίας, πάρτε το χαμπάρι.
    Υ.Γ.2. Τελικά ο Λιακόπουλος έχει φτιάξει κίνημα...
    mprizas
    16.04.2008, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 15-04-2008 στις 16:13 έγραψε...

    Μέσα στο internet γίνονται συζητήσεις για έναν τρίτο παγκόσμιο πόλεμο που θα ξεσπάσει από το Αιγαίο και συγκεκριμένα από τους φίλους μου τους τούρκους, ήθελα να ρωτήσω τι σας κάνει να πιστεύετε μία τέτοια περίπτωση και το αντίθετο του τι σας κάνει να μην πιστεύετε μια τέτοια εκδοχή:)



    Ρε Νίκο, καλά δεν είναι που μουρλαίνεις εμένα και όσους σε διαβάζουν στα ποστς σου? Τώρα μπήκες στο φόρουμ να μουρλάνεις και τους υπόλοιπους?

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΡΩΜΥΛΙΑΣ!!! (όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε?)
    NIKOSPI
    16.04.2008, 08:36
    Και μετά από την ειρωνεία του mpriza λέω................Άστρον, την Λ'ιτσα πατέρα λες προφήτη??? Άλλο προφήτης και άλλο νούμερο, μεγάλη διαφορά, ποιος σου είπε ότι το 2000 λέγανε ότι θα γίνει δευτέρα παρουσία???Μάλλον πρέπει να ρωτάς εμένα για να σου λέω αν είναι αλήθεια γιατί πολλά βγαίνουν τώρα τελευταία όπως ο φίλος μου και πλέον αφορημένος π.Μάξιμος, που λεχει πάρει για τα καλά πόδο μέσα από την εκκλησία, Αιτία είναι ότι λέει ότι θα γίνει δευτέρα παρουσία το 2018, Ορθόδοξος ο τύπος, οι γραφές μολάνε για πολλούς τέτοιους, όσο για το τι θα γίνει αν δεν γίνει ο πόλεμος έχω βάλει κάποια στοιχηματάκια με κάποια φιλαράκια που δεν πολυ πιστεύουν τον πόλεμο, τι θα έλεγες να πάμε και με εσένα ένα??? Αυτό το στοιχημα ισχύει για όλους. Που με φτάσατε, μέχρι και να πέφτω στο τζόγο.........


    Η Κωνσταντινούπολη είναι η Πρωτεύουσα τις Ελλάδας και η Τουρκία θα πάρει αυτό που αξίζει.

    Δεν μου αρέσουν οι σφαγές των ανθρώπων, επειδή μιλάω γιαυτό δεν σημααίνει ότι το ποθώ, και κάτι άλλο, εγώ θέλω να μην γίνει πόλεμος και ας χάσω όλα τα στοιχήματα που έχω βάλει. ΔΕΝ ΘΈΛΩ να γίνει πόλεμος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει.

    Άλλο ένα λινκ είναι αυτό εδώ



    http://2mnka.wordpress.com/2008/04/16/%ce%a0%ce%b1%cf%8a%cf%83%ce%af%ce%bf%cf%85-1924-1994/

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 16-04-2008 08:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 16-04-2008 08:44 ]


    NIKOSPI
    16.04.2008, 08:47
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 15-04-2008 στις 23:49 έγραψε...

    προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ δεν κατηγορώ όσους δεν πιστεύουν καθώς ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει.





    Εγώ τους κατηγορώ γιατί δεν μπορούν να μου εξηγησουν τα θαύματα.....αλλά ξεφεύγω από το θέμα;)
    sigur
    16.04.2008, 09:52
    τουλάχιστον ο Νίκος ο τραγουδιάρης μας κάνει την αυτοκριτική του..."Άλλο προφήτης και άλλο νούμερο, μεγάλη διαφορά...Μάλλον πρέπει να ρωτάς εμένα για να σου λέω αν είναι αλήθεια !!!" αγορίνα έχεις κάνει το καλάμι hovercraft !!! Το σίγουρο είναι οτι έχεις γεννηθεί καμιά 1500 χρόνια αργότερα, η αρμόζουσα θέση σου θα ήταν στο Βατικανό ή διοικητής σε καμιά Σταυροφορία!!
    Ξέρω οτι έχεις χιούμορ και τα γράφω αυτά, μην μου παρεξηγηθείς, αν ομώς το κάνεις συμπάθα με

    Υ.Γ. Περιμένω εγχειρίδιο για την ημέρα της παρουσίας που λες, να ήμαστε προετοιμασμένοι να μας φτάσουν και οι κιοφτέδες (που έλεγε και ο Ζήκος) . Θύμησε μου πάλι ποιος θα έρθει για να ξέρω....
    absurdus_delirium
    16.04.2008, 09:54
    ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΩΝ ΕΛ-ΛΗΝΩΝ (το πιάσατε το υπονοούμενο;) ΤΟ Α' ΤΟΥ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ!

    Γελάσαμε πάλι πρωινιάτικα!
    yiannisyiannis
    16.04.2008, 12:48
    Ας πέσουν λίγο οι τόνοι, ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του. Όποιος θέλει να γελάσει, ας πάει να εκτονωθεί στην κατηγορία με τα ανάλαφρα. Δεν είναι ωραίο να γελάμε με τις απόψεις των άλλων.

    Η Κωνσταντινούπολη δεν ήταν ποτέ Ελληνική πόλη, πόσο μάλλον πρωτεύουσα της Ελλάδος. Αντιθέτως, θα μπορούσε να θεωρηθεί ως πρωτεύουσα της πάλαι ποτέ Ρωμιοσύνης κι αυτό είναι μια σημαντική διαφορά. Για εκείνους λοιπόν, που επιθυμούν να αυτοπροσδιορίζονται πρώτα ως Ρωμιοί κι ύστερα ως Έλληνες, η Πόλη αποτελεί μια χαμένη πατρίδα και πρωτεύουσα. Άποψη που δεν υιοθετώ, αλλά τη σέβομαι.

    Όσον αφορά τις προφητείες των αγίων, τις σέβομαι, αλλά δεν τις ερμηνεύω ρεαλιστικά. Θα έλεγα δε ότι σπάνια τις ερμηνεύω κι όταν το κάνω είναι για να ωφεληθώ πνευματικά, για να γίνω καλύτερος άνθρωπος, για να βιώσω καλύτερα το μήνυμα της αγάπης.

    Ίσως κάποτε να πάρουμε την Πόλη -όνειρο πολλών- δεν βλέπω όμως πως αυτό το γεγονός θα με ωφελούσε πνευματικά. Αν μετά από μια σειρά γεωπολιτικών ανακατατάξεων αποκτούσαμε την Πόλη, τι φοβερό θα γινόταν σε πνευματικό επίπεδο; Θα κάναμε λειτουργίες στην Αγιά Σοφιά; Ε και; Μήπως έτσι θα αυξανόταν η αγάπη μας; Μήπως έτσι θα γινόμασταν καλύτεροι άνθρωποι; Μήπως έτσι θα εξαλείφαμε την πείνα από τον πλανήτη;

    Δεν το νομίζω, οπότε σαν χριστιανό δεν με αφορά. Δεν με χαλάει δηλαδή αν κάποτε πάρουμε την Πόλη, αλλά το γεγονός αυτό - καθεαυτό σαν χριστιανό δεν μου λέει και τίποτε. Διότι σ' αυτήν την περίπτωση, μόνο η εθνική μας έπαρση και ο μεγαλοιδεατισμός θα ικανοποιηθεί και τίποτε περισσότερο.

    esta
    16.04.2008, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 15-04-2008 στις 22:56 έγραψε...

    ελεοοοοοοοοοσ
    ελεοοοοοοοοοοοοοος
    ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος
    ελεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος

    δεν πιστευω οτι υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι με τετοιες αντιληψεις!

    τι να πω???? θα ηθελα απο περιεργεια να μαθω που ζουνε....

    με το φορουμ που εδωσε ο νικος... για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις

    Eχω ενα κομπο στο λαιμο
    και μια θηλια που όλο στενευει
    Ελα και κανε μουσικη
    την τρελα που με διαφεντευει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vero στις 15-04-2008 23:36 ]




    Κι όμως υπάρχουν.τρομάζω πραγματικά τρομάζω για αυτό...δεν ξέρω τί θα γίνεται τα επόμενα χρόνια....άλλο ένα μεγάλο έλεεεεεεεος -το οποίο δεν βλέπω να έρχεται-και από μένα!!!
    mnk
    16.04.2008, 13:53
    NIKOSPI, τι καρφώνεις ρε;;
    jethroomi
    16.04.2008, 14:11
    Φιλε NIKOSPI ειδα, απλη ανθρωπινη περιεργεια, το "προφιλ" σου και μου γεννηθηκε η εξης απορια.
    Γιατι, αφου παιζεις ολα τα μουσικα οργανα και ακους ολα τα ειδη ελληνικης και ξενης μουσικης, δεν ειδα κανενα ποστ σου σχετικο με οργανα ή μουσικη;

    Termite
    16.04.2008, 14:15
    Ωραίος ο προηγούμενος!

    Μπριζόνι, διαβάζεις ανελλιπώς Νίκοςπι;
    NIKOSPI
    16.04.2008, 14:51
    yiannisyiannis


    sigur atsximer έχεις??? Τι ρωτάω τώρα ε???


    jethroomi Μου αρέσουν όλα αυτά τα όργανα, δεν τα παίζω, άλλωστε έιναι το πρώτο post που κάνω μέσα στο forum.


    Termite Δεν σε πιάνω, η μάλλον που κολάω εγώ μα τον φίλτατο Mpriza???


    mnk Ακόμα δεν τα είπα όλα, άρα δεν κάρφωσα, άντε μην πλακωθούμε




    esta Αυτήν την ιστιοσελ'ιδα την έδωσα για απόδειξει ότι μιλάνε μέσα στο Internet για πόλεμο το 2008, αυτό δεν σημαίνει ότι πιστευώ όσα λένε


    absurdus_delirium Μεταφορικά μιλάω, μην γελάς τόσο γιατι εγώ θα γελάσω περισσότερο από εσένα και πρώι και μεσημέρι και βράδυ και τα μεσάνυχτα μην σου πώ.

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 16-04-2008 14:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 16-04-2008 14:55 ]


    sigur
    16.04.2008, 15:08
    η τέχνη το να δημιιουργείς μόνιμα αντιπαραθέσεις !!!
    Αν μη τι άλλο NIKOSPI είσαι original στα πιστεύω σου, δεν χάνεις ευκαιρία να μας το δείχνεις
    esta
    16.04.2008, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 16-04-2008 στις 14:51 έγραψε...

    ....

    esta Αυτήν την ιστιοσελ'ιδα την έδωσα για απόδειξει ότι μιλάνε μέσα στο Internet για πόλεμο το 2008, αυτό δεν σημαίνει ότι πιστευώ όσα λένε

    ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 16-04-2008 14:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 16-04-2008 14:55 ]




    Ούτε και εγώ το ισχυρίστηκα αυτό όμως!!
    absurdus_delirium
    16.04.2008, 16:28
    yiannisyiannis, σε στεναχωρώ ίσως αλλά το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία "Περι ανέμων και υδάτων". Προτού κάνεις υποδείξεις, να έχεις το νου σου. Από κει και πέρα, όντως δεν είναι κάτι όμορφο να γελάς με τις απόψεισ των άλλων αλλά, εάν η εναλλακτική είναι να τους πάρεις σοβαρά - ευχαριστώ, δε θα πάρω. Μπες στο λινκ που έδωσε ο Νίκος να δεις περί τίνος πρόκειται για να καταλάβεις το Ελ-ληνικό μου ξέσπασμα.

    Παράθεση:


    absurdus_delirium Μεταφορικά μιλάω, μην γελάς τόσο γιατι εγώ θα γελάσω περισσότερο από εσένα και πρώι και μεσημέρι και βράδυ και τα μεσάνυχτα μην σου πώ.



    Μάλλον σουρεαλιστικά μιλάς, Νίκο. Η παροιμία λέει "γελάει καλύτερα, όποιος γελάει τελευταίος". Ποίοτητα και όχι ποσότητα...
    okanenas
    16.04.2008, 17:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 16-04-2008 στις 00:44 έγραψε...

    Αυτό θα έπρεπε να το αναρωτιέσαι απ' την ανάποδη. Πόσοι και πόσοι "προφήτες" δεν είχαν προβλέψει ότι το τέλος του κόσμου θα ερχόταν το 2000; Άλλοι λέγανε για το 1999...

    πριν το παρέλειψα να το πω πως εγώ λέω για τις προφητείες των ορθόδοξων άγιων
    καθώς για εμένα μόνο αυτές είναι αληθινές για όλες τις άλλες συμφωνώ μαζί σου
    Παράθεση:

    Έχουν υπάρχει χιλιάδες προβλέψεις, χιλιάδες προφητείες αλλά καμία δεν έχει επαληθευτεί με τρόπο να μην είναι τυχαίος. Το βάρος λοιπόν πέφτει στον "προφήτη" να αποδείξει ότι αυτά που λέει δεν είναι βλακείες.

    για Άγιο Κοσμά ο Αιτωλό έχουν επαληθευτή πλήρως από τις προφητείες του
    για τον Πατήρ Παϊσιο θα δείξει το μέλλων
    Παράθεση:

    Εσύ τί θα κάνεις εάν δεν γίνει τρίτος παγκόσμιος το 2008, εάν δεν καταλάβουν οι Έλληνες την Κωνσταντινούπολη κλπ;

    δεν υπάρχει τέτοια προφητεία τώρα που την βρήκε ο NIKOSPI ρώτησε τον
    δεν υπάρχει προφητεία από ορθόδοξους άγιους που να λέει για καμία ημερομηνία
    και για την Κωνσταντινούπολη οι προφητείες του πατήρ Παϊσιου δεν λένε για ημερομηνία
    και δεν λέει πως οι Έλληνες θα πάρουν την Κωνσταντινούπολη γιατί δεν είναι άξιοι
    αλλά θα την πάρουν οι Ρώσοι και θα την δώσουν σε εμάς για συμφέρον δικό τους
    και οι Έλληνες δεν θα συμμετέχουν σε κανέναν πόλεμο και σύμφωνα με το πάτερ Παϊσιο
    αυτά θα γίνουν άμεσος μετά που θα τεθεί το θέμα για την επέκταση των μιλίων από 6 σε 12 μίλια
    Παράθεση:

    Ένα συμπέρασμα πάντως βγάζω εγώ από τέτοια θέματα:
    [b]Ο φασισμός και ο ακραίος εθνικισμός κρύβεται πίσω απ' την έννοια της "προφητείας"...

    Μα η προφητείες του πατήρ Παϊσιου λένε ότι άλλοι θα πάρουν την Κωνσταντινούπολη
    και θα μας την δώσουν, δεν λέει οτι θα το κάνουμε εμείς αυτό, δεν λέει πουθενά να
    πάρουμε τα όπλα να πάμε να ελευθερώσουμε την πόλη άρα που τον βλέπεις τον εθνικισμό
    και φανατισμό τώρα αν θέλεις να πει εθνικιστή και φανατικό τον πατήρ Παϊσιο
    πες τον και θα προκαλέσεις γέλωτα και στης πέτρες.
    Παράθεση:

    Μιλάτε δηλαδή για εισβολές και σφαγές ανθρώπων λες και είναι το πιο απλό πράγμα, επειδή το λέει ο προφήτης ή ο άγιος ή η Λίτσα Πατέρα... Και κατα βάθος το επιθυμείτε κιόλας...

    υπήρχαν και προφητείες που έλεγαν για την πτώση του βυζαντίου από τους Αγαρηνούς και για τις σφαγές του ελληνισμού αυτή που έλεγαν τις προφητείες δεν σήμαινε ότι τις επικροτούσαν κιόλας

    οι προφητείες των Ορθόδοξων Άγιων δεν είναι αστρολογικές προβλέψεις
    είναι Θεια αποκάλυψη που δίνει ο Θεός σε φωτισμένους ανθρώπους (άγιους)
    για να δείξει πως η μόνοι αλήθεια είναι η ορθοδοξία με ακόμα ένα άλλων
    τρόπο τώρα αν τις πιστέψεις η δεν τις πιστεύεις είναι δικό σου θέμα
    Παράθεση:

    Υ.Γ. Η Κωνσταντινούπολη είναι πόλη της Τουρκίας, πάρτε το χαμπάρι.

    για λίγο ακόμα
    Παράθεση:

    Υ.Γ.2. Τελικά ο Λιακόπουλος έχει φτιάξει κίνημα... :

    εγώ πάντως δεν συμμετέχω σε αυτό το κίνημα
    yiannisyiannis
    16.04.2008, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 16-04-2008 στις 16:28 έγραψε...

    yiannisyiannis, σε στεναχωρώ ίσως αλλά το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία "Περι ανέμων και υδάτων". Προτού κάνεις υποδείξεις, να έχεις το νου σου. Από κει και πέρα, όντως δεν είναι κάτι όμορφο να γελάς με τις απόψεισ των άλλων αλλά, εάν η εναλλακτική είναι να τους πάρεις σοβαρά - ευχαριστώ, δε θα πάρω. Μπες στο λινκ που έδωσε ο Νίκος να δεις περί τίνος πρόκειται για να καταλάβεις το Ελ-ληνικό μου ξέσπασμα.

    [




    Φίλε μου πρόσεξα πολύ καλά σε ποια κατηγορία μπήκε το θέμα, μάλλον όμως εσύ δεν έχεις καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Στην κατηγορία "Περι ανέμων και υδάτων" τοποθετούνται τα topics που δεν ανήκουν σε κάποια από τις ήδη υπάρχοντες θεματικές ενότητες κι όχι αυτά που προορίζονται για χαβαλέ. Υπάρχει ξεχωριστή υποενότητα για τα ανάλαφρα θέματα, αστεία, ανέκδοτα κλπ.

    Και για του λόγου το αληθές, αν είχες κάνει ποτέ μια προσεκτική περιήγηση στο forum του MH, θα ήξερες ότι κάτω από το link της ενότητας "Περι ανέμων και υδάτων" υπάρχει η εξής επεξήγηση:
    Μόνο σοβαρά θέματα. Γράψτε για οτιδήποτε σας ενδιαφέρει και που δεν ταιριάζει πουθενά αλλού (Για ανάλαφρα ή αστεία θέματα, υπάρχει άλλη κατηγορία)

    Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, διαφωνώ, ο σεβασμός της διαφορετικής άποψης και της διαφορετικότητας γενικότερα είναι θεμελιώδης σε μια πολιτισμένη κοινωνία. Αλίμονο αν γελούσαμε με οποιονδήποτε διαφωνούσαμε ή θεωρούσαμε ακραίο, γραφικό κλπ.

    NIKOSPI
    16.04.2008, 19:41
    555