ελληνική μουσική
    679 online   ·  210.851 μέλη

    Βατόμουρα (Β.Παπακωνσταντίνου-Στ.Μεσημέρης)

    Xrononaytis
    29.05.2008, 21:06

    Σε καταλαβενω τι λες αλλα δεν ειναι οπως τα λες ο Βασιλης εχει ακομα να δωσει δεν κωλονει πουθενα και εγω απο πολυ παλια σε πολλες συναυλιες απο το 1982 και συνεχιζω παντου το θεμα ειναι οτι ειναι ανθρωπος αληθινος και οχι δηθεν δηλαδη οταν καπιος αλλος χ πιανει το μικροφωνο και την κιθαρα το παιζει δηθεν ο γ...ας ξερει να βαζει τα πραματα με την σειρα με τον τροπο του .

    Οσο και εαν ειναι ροκ το ξερεις καλα και το ξερουμε , μερικοι κανενανε στροφη στα σκυλαδικα για να βγαλουν παραπανο λεφτα .

     

    Τωρα ξανακανει δισκο με τον Σταματη αποδεικνευει οτι ολα ειναι διαχρονικα ολα γυριζουν ...


    -----------------
    .Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ημερών μας είναι ο Αχαχαμπαχανισμός. Με αχαχαμπαχανιστές δεν κάνω παρέα, ούτε και με όσους αχαχαμπαχανίζουν μαζί τους αχαχαμπαχάνιστα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Xrononaytis στις 29-05-2008 21:08 ]


    dessypris
    03.06.2008, 10:54

    Για να δούμε αν θα χουμε "φρέσκο αεράκι" σήμερα (3 Ιουνίου 2008). Έτσι κι αλλιώς, έξω φυσάει πολύ!

    Όπως ανακοινώθηκε, ο Παπακωνσταντίνου θα εμφανισθεί στην εκπομπή της ΝΕΤ της Μπίλιως Τσουκαλά, στις 16.00-18.00 και φαντάζομαι πως θα αναφερθεί εκτενέστερα στη νέα κυκλοφορία του και στη συνεργασία του με το Σταμάτη και τους υπόλοιπους.

    Είμαι περίεργος να ακούσω αν θα κάνουν το βήμα εμπρός...


    fantasma
    03.06.2008, 11:28

    Για να δούμε.... για να δούμε...

     

     





    επισυναπτόμενα: batomoura.jpg 
    tzouv
    03.06.2008, 13:21

    Μακαρι ρε παιδια αυτο το νεο Cd να θυμιζει παλιες καλες εποχες!!!{#emotions_dlg.walkman}


    margot
    04.06.2008, 01:22

    Είδα σήμερα την εκπομπή της Τσουκαλά. Μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα - μάλλον το αντίθετο. Θέλω βέβαια να ακούσω πιο προσεκτικά το δίσκο, αλλά νομίζω ότι από το Φρέσκο χιόνι και μετά, ο Βασίλης δε δίνει το κάτι παραπάνω όπως τα προηγούμενα χρόνια. {#emotions_dlg.sad} Λογικό είναι να έχει κουραστεί αλλά δεν ξέρω....

    Απογοητεύτηκα και στενοχωρήθηκα ταυτόχρονα, γιατί μεγάλωσα με Παπακωνσταντίνου και η φωνή του έχει επενδύσει όλες τις όμορφες αλλά και δύσκολες στιγμές μου. Θα προτιμούσα να τον κρατήσω στη μνήμη μου ως τον αεικίνητο έφηβο που τόσα χρόνια παρακολουθώ στις συναυλίες... Μακάρι έτσι να τον μάθουν και οι επόμενες γενιές, όπως εμείς μάθαμε τον Λοϊζο και τον Σιδηρόπουλο...και να μην μείνουν οι τελευταίοι του δίσκοι ως παρακαταθήκη του.

     


    thaliey
    04.06.2008, 09:29

    Παράθεση:

    Το μέλος tzouv στις 03-06-2008 στις 13:21 έγραψε...

    Μακαρι ρε παιδια αυτο το νεο Cd να θυμιζει παλιες καλες εποχες!!!{#emotions_dlg.walkman}



    {#emotions_dlg.rockon}ναι.........


    dessypris
    04.06.2008, 17:28

    Και μιας λοιπόν και είδα την εκπομπή, καταθέτω τα συμπεράσματά μου…

    Στα θετικά, η απλή και φιλική εμφάνιση του Παπακωνσταντίνου, καθώς και η ισορροπία από πλευράς του στη χρήση του τηλεοπτικού χρόνου, προς τον δημιουργό & «συμπαρουσιαστή» του έργου, Σταμάτη Μεσημέρη… Συνήθως οι καλλιτέχνες, μονοπωλούν το χρόνο και αναφέρονται με φειδώ στους δημιουργούς, λες και τα πάντα οφείλονται σ αυτούς. Ένα μπράβο λοιπόν στον Βασίλη.

    Δεύτερο μπράβο, στον Μεσημέρη, που περιγραφικότατα περιέγραψε τα «γιατί» & τα «πως» των στίχων, αλλά και τραγούδησε χωρίς να «φοβηθεί» τη σύγκριση με ένα θρύλο με τεράστιο εύρος φωνής, όπως ο Παπακωνσταντίνου.

    Γι αυτά καθ αυτά τα τραγούδια τώρα…

    Με εξαίρεση λαμπερές στιγμές πολλών από τους στίχους και με εμφανή την πρόθεση μερικών από τις συνθέσεις για να δημιουργήσουν νέα συναυλιακά «συνθήματα», πιστεύω ότι (λόγω της ενορχήστρωσης ίσως, που δυστυχώς δεν κατόρθωσε να ξεφύγει από τις συνταγές των παλαιών επιτυχιών του Βασίλη, κάπου εκεί στα 80 & 90), δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τις προσταγές της σημερινής ρυθμολογίας, αλλά και του «φρέσκου» ακούσματος.

    Έτσι, (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη), για τους παλαιούς φαν του Παπακωνσταντίνου (αλλά και του Μεσημέρη), το CD είναι μια χαρά, αλλά θα τους στερήσει την προσέλκυση νέων ακροατών / οπαδών.

    Μια απ τα ίδια λοιπόν? Πιθανότατα…

    Ίσως γίνει χρυσό, (τα μεγέθη στις μέρας μας για τη δημιουργία χρυσού δίσκου, δεν είναι πια στα νούμερα των 100.000, αλλά σε κλάσμα αυτού), μιας και αυτοί που ακολουθούν σταθερά μέσα στα χρόνια τον Βασίλη, είναι πάντα δίπλα του...Φέρνει όμως το αεράκι και τη νέα πρόταση / εξέλιξη?

    Μοιάζει να μην τον απασχολεί.

    Στα αρνητικά της εκπομπής, ο κακός ήχος της ΝΕΤ, το αγέλαστο και το αμήχανο της μπάντας, καθώς και των κοριτσιών στα φωνητικά, ο «λίγος» σε σύγκριση με τον Χριστόφορο-μπροστάρη-Κροκίδη, κιθαρίστας, αλλά και οι χαζοχαρούμενες, επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις της πάλαι-ποτέ καλής δημοσιογράφου Μπήλιως Τσουκαλά, που δεν κατάφερναν να «δώσουν σωστές πάσες» απ το ένα τραγούδι στο άλλο, καθώς και να δημιουργήσουν ένα καλό κλίμα στον τηλεθεατή.

    Φιλικά – όπως πάντα –

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-


    sigmasegnos
    08.06.2008, 17:00

    Αύριο κυκλοφορεί το νέο cd του Βασίλη Παπακωνσταντίνου με τίτλο Βατόμουρα.


    dessypris
    09.06.2008, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος sigmasegnos στις 08-06-2008 στις 17:00 έγραψε...

    Αύριο κυκλοφορεί το νέο cd του Βασίλη Παπακωνσταντίνου με τίτλο Βατόμουρα.



    Αγαπητές...παλιοσειρές Βασίλη & Σταμάτη (!) καλό σας (καινούριο) ταξίδι!!!


    Flatliner
    10.06.2008, 10:42

    Εχω σταματησει εδω και καιρο να παρακολουθω τα δρωμενα οσον αφορα την δισκογραφια του Παπακωνσταντινου. Γιατι δεν με εκφραζει πλεον! Αλλα μολις ακουσα οτι ο δισκος ειναι του Σταματη, ολα άλλαξαν! Ηταν κατι που το περιμενω εδω και χρονια, και επρεπε να γινει! Σαν παλιος ακροατης του Βασιλη και του Σταματη,δεν υπαρχει περιπτωση να μην τον αγορασω! Οσον αφορα τα τραγουδια του CD, εκτος απ το "Να καουν" και την "Σοφη"(Το αγριο πληθος ) απ οτι βλεπω ολα τα αλλα πρεπει να ειναι καινουρια!  Για να δουμε.... εχει αδικηθει ο Σταματης Μεσημερης ολα αυα τα χρόνια, καιρος να τον μαθουνε και οι νεοι ποιος ειναι ο κυριος{#emotions_dlg.biggrin}

     


    fantasma
    10.06.2008, 11:12

    Να καούν

     

    Ντου

     

    Βατόμουρα

     

    Κορίτσια στα αζήτητα

     

     


    JaNick
    10.06.2008, 13:08

    Βατόμουρα βατόμουρα, για σένα έχω όνειρα,
    Βατόμουρα βατόμουρα, ματάκια μου παμπόνηρα...
    Βατόμουρα βατόμουρα, εμείς πάμε για όνειρα
    Βατόμουρα βατόμουρα, εμείς τα ασχημόμουρα....

    Πανέμορφο!!!


    vangos-guitarman
    11.06.2008, 12:21

    εντάξει, μπορώ να πω ότι έχω ακόυσει και καλύτερα...

    ψάχνω την έκπληξη του δίσκου ακόμη, εκείνο το τραγούδι που ακόυς και λες...ώπα, τί είναι αυτό;;

    ελπίζω να με γοητεύσει ευχάριστα, όπως όταν πρωτοάκουσα το για σένα απο τις χαμένες αγάπες.


    Nyxteridas
    12.06.2008, 03:02

    Λυπάμαι που θα το πω, αλλά χωρίς Χριστόφορο, "Για σένα" δεν ξανακούς. Ήμουν σήμερα στην παρουσίαση εδώ στη Θεσσαλονίκη. Τα τραγούδια ήταν μέτρια με ένα πρώτο άκουσμα, αλλά περιμένω να τον ακούσω καλύτερα το δίσκο τις επόμενες μέρες. Εκπλήξεις, όχι, δεν βρήκα. Ένας δίσκος με παρόμοιες ενορχηστρώσεις χωρίς νέες προτάσεις, όωπς είπε κι ο Γρηγόρης παραπάνω. Αςε ελπίσουμε να διαψευστώ...

     

    Εγώ μια γενική διαπίστωση πάντως θα την κάνω. Από το 2000 και μετά ακούω δουλειές που χάσκουν σε σημεία. Το "Προσέχω Δυστυχώς" έχανε σε ύφος Βασίλη, ήταν πολύ "Πυξ Λαξ". Το "Φρέσκο Χιόνι" ήταν η προσωποποίηση της μηδενικής ενορχήστρωσης, εκτός από λίγες εξαιρέσεις. Το "Μετωπική" ήταν ένας δίσκος ο οποίος έχανε σε δύναμη ενώ μπορούσε να έχει μπόλικη. Κι επίσης στο "Μετωπική" φάνηκε η "υπακοή" στη ΜΙΝΟΣ με την αλλαγή των στίχων του "5 λεπτά" και του "Βεγγαλικά". Και φτάνουμε στο σήμερα... Κι αναρωτιέμαι, Ένας Κροκίδης κάλυπτε τόσο καιρό όλα αυτά τα κενά;;;


    Thanasis-Gioglou
    12.06.2008, 10:53

    Μ'έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο, τουλάχιστον εγώ για πρώτη φορά το είδα, παρουσιάστηκε χθες βράδυ στο Bar "Δον-Κιχώτης" στη Θεσ/νίκη,  ο νέος δίσκος του Βασίλη Παπακωνσταντίνου σε μουσική και στίχους Σταμάτη Μεσημέρη,με τίτλο "Βατόμουρα". Η βραδιά ήταν πολύ χαλαρή, χωρίς την παρουσία της εταιρείας και χωρίς πάνελ και επίσημους ομιλητές...Τόσο ο Παπακωνσταντίνου όσο και ο Μεσημέρης γύριζαν ανάμεσα στον κόσμο πίνοντας ένα ποτό και ανταλλάσοντας απόψεις....Ανάμεσα στους παρευρισκόμενους ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Δημήτρης Ζερβουδάκης κ.α....
    Εκτός από τον Μεσημέρη στο δίσκο μουσική έγραψε σε ένα τραγούδι ο Σάκης Τσιλίκης, ενώ τους στίχους έγραψαν σε ένα τραγούδι ο ίδιος ο Παπακωνσταντίνου και σε ένα ο Οδυσσέας Ιωάννου...Mαζί με το Βασίλη συμμετέχουν στα φωνητικά σε ένα τραγούδι ο Γιώργος Κιμούλης με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και σε δυο ο Σταμάτης Μεσημέρης.
    Το cd κυκλοφορεί σε δυο εκδόσεις.Μια απλή και μια με ένα dvd με 6 τραγούδια γυρισμένα στο studio.
    Σύντομα θα γράψω και τις εντυπώσεις μου.

     


    thereturnofrock
    12.06.2008, 20:57

    Σκοπος δεν ειναι η στροφη πίσω ολοκληρωτικα!πρεπει να γραφονται καινουργια καλα κοματια όπως τα παλια, αλλα με συγχρονο ήχο.

    Και ο συγχρονος ηχος δεν θα βρεθει σε παλιους κιθαριστες....

    Κανενας δεν ειπε οτι ο Βασιλης δεν ειναι αυθεντικος.

    Επισης, οταν αναφερθηκα στα σκυλαδικα, εννοουσα τι ολο το χρημα εχει πεσει εκει.(παραγωγες,ενορχηστρωσεις,συναυλιες...)

    Το ροκ επιμενω οτι το χουν κανει μιζερο,με ξεκουρδιστες κιθαρες κ παραγωγες μηδεν!

    Επισης επιμεω οτι ο Βασιλης θα μπορουσε να πει ακομα καλυτερα κομματια και ισως φανω σκληρος αλλα κανενα κομματι του καινουργιου δισκου εν μου εκανε κλικ απο το πρωτο ακουσμα ή το 2ο ή το 3ο.

    Μιας κ μιλαμε για Μεσημερη, το Ελλάς είχε πουλήσει πριν ακομα αρχισει να παιζει στα ΜΜΕ.

    Μη ριχνουμε βρε παιδια κ αλλο τον πυχη...


    stevi93
    17.06.2008, 20:12

    Εκτιμώ πάρα πολύ τον Παπακωνσταντίνου και ως καλλιτέχνη,και για τον ευτό που έχει βγάλει προς τα έξω,και για τις δουλειές του.Αλλα ο δίσκος αυτός ηταν ΧΑΛΙΑ


    Xrononaytis
    18.06.2008, 01:26

    Απλως μερικα τραγουδια απο αυτο τον δισκο δεν ειναι ηλεκτρισμενα με πολλες αγριες κιθαρες αλλα ερχονται συναυλιες θα ακουστουν αλλιως θυμιζει κατι απο παλια εδω ο Βασιλης απλως πολλα τραγουδια εδω εχουν αληγορικη σημασια με πολλα νοηματα εγω εχω ξεχωρισει την Σοφη το Ρεμπετομπλουζ  το κατι μενει που αυτα θα ακουστουν σε συναυλιες με πιο ηλεκτρικο ηχο .


    karelia
    18.06.2008, 02:12

    πολλά και βαθειά νοήματα...

    (απ'το τραγούδι Ο Κουμπάρος)

    Ήσουν σαν κόλεϋ μ' αυτά τα ρόλεϋ
    Με το κεφάλι σου θα 'παιζα βόλεϋ

    Σε σιχαινόμουνα, είχες το χάλι σου
    Έτσι που μύριζε η μασχάλη σου

    Τα βράδια έτρωγες κι ονειρευόσουνα
    Δε με λυπόσουνα που όλο ρευόσουνα

     

    Πόσο γουστάρω μα πόσο γουστάρω
    Που μου την έκανες με τον κουμπαρο
    Που μου την έκανες με τον κουμπάρο
    Πόσο γουστάρω μα πόσο γουστάρω
    Μόνο λυπήθηκα για τον κουμπάρο
    Μήπως να πήγαινε μ' έναν φαντάρο





    kourmpas
    18.06.2008, 12:33

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 18-06-2008 στις 02:12 έγραψε...

    πολλά και βαθειά νοήματα...

    (απ'το τραγούδι Ο Κουμπάρος)

    Ήσουν σαν κόλεϋ μ' αυτά τα ρόλεϋ
    Με το κεφάλι σου θα 'παιζα βόλεϋ

    Σε σιχαινόμουνα, είχες το χάλι σου
    Έτσι που μύριζε η μασχάλη σου

    Τα βράδια έτρωγες κι ονειρευόσουνα
    Δε με λυπόσουνα που όλο ρευόσουνα

     

    Πόσο γουστάρω μα πόσο γουστάρω
    Που μου την έκανες με τον κουμπαρο
    Που μου την έκανες με τον κουμπάρο
    Πόσο γουστάρω μα πόσο γουστάρω
    Μόνο λυπήθηκα για τον κουμπάρο
    Μήπως να πήγαινε μ' έναν φαντάρο

     

     

     



     

     

    Αυτο που κανεις ειναι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!πες καλυτερα οτι δε σου αρεσει ο Παπακωνσταντινου και ασε μας ησυχους....Αυτοι ειναι οι στιχοι απο 1 κομματι απο τα 11!!!ειναι το μονο χαβαλεδιαρικο απο το δισκο.Οτι και να σου πω ειναι λιγο...Σαν τις αμαμητες κριτικους δισκων προπαγανδιζεις...ANYWAY,η αποψη μου για το δισκο ειναι οτι ειναι ενας δισκος που θελει ακουσματα,εχει ΒΑΘΕΙΑ ΝΟΗΜΑΤΑ(αραγε karelia εχεις ιδεα ποιος ειναι ο Μεσημερης?).Η μουσικη ειναι εξω απο το στυλ του Βασιλη,οντως εκανε κατι διαφορετικο.Οι ενορχηστρωσεις ειναι απαραδεκτες,καθως ειναι εργο του Βασιλη.Οπως και οι στιχοι του κομματιου παραπανω.Σε αντιθεση ομως με τα 3 τελευταια cd απο τον συγκεκριμενο δισκο θα μεινουνε κομματια στην ''ελιτ'' αυτων που εχει πει.Τραγουδια που θα λεει σε συναυλιες.Σοφη,Κατι μενει,Κοριτσια στα αζητητα,Φυσαει σκουρια.Αυτα τα κομματι ειναι παρα πολυ καλα,ομως ολα τα αλλα ειναι απο μετρια εως χαλια.Ο δισκος συγκαταλεγεται στους μετριους-προς καλους του Βασιλη κατα την αποψη μου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kourmpas στις 18-06-2008 13:13 ]