ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη
    Grimm
    30.04.2008, 02:56

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει η νεολαία με τις καινούριες μπάντες. Όλο γράτζα-γρούτζα ακορντακια είναι, με δήθεν "attitude" και ουσία μηδέν.

    ΟΚ, τώρα θα μου πει κάποιος για στίχους. Αλλά απο δαύτους ένα σωρό. Και στη λαική τους βρίσκεις, θέλοντας να πω ότι και μουσικό ταλέντο να μην έχεις, στίχους γράφεις.

    Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν {#emotions_dlg.tt2} αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι τη μουσική παιδεία που μας έχουν προσφέρει τα συγκροτήματα των '60s, '70s και '80s -και όχι μόνο-, δεν μπορείς να τη βρεις σε νέες μπάντες με τέτοιο μουσικό ύφος.

    Υ.Γ.1 : Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.

    Υ.Γ.2 : Πάντως εμένα μπάντες τύπου arctic monkeys, coldplay, radiohead κτλ, δεν μου λένε ΤΙΠΟΤΑ.


    VoodooChild
    30.04.2008, 03:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 30-04-2008 στις 02:56 έγραψε...

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει η νεολαία με τις καινούριες μπάντες. Όλο γράτζα-γρούτζα ακορντακια είναι, με δήθεν "attitude" και ουσία μηδέν.

    ΟΚ, τώρα θα μου πει κάποιος για στίχους. Αλλά απο δαύτους ένα σωρό. Και στη λαική τους βρίσκεις, θέλοντας να πω ότι και μουσικό ταλέντο να μην έχεις, στίχους γράφεις.

    Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν {#emotions_dlg.tt2} αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι τη μουσική παιδεία που μας έχουν προσφέρει τα συγκροτήματα των '60s, '70s και '80s -και όχι μόνο-, δεν μπορείς να τη βρεις σε νέες μπάντες με τέτοιο μουσικό ύφος.

    Υ.Γ.1 : Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.

    Υ.Γ.2 : Πάντως εμένα μπάντες τύπου arctic monkeys, coldplay, radiohead κτλ, δεν μου λένε ΤΙΠΟΤΑ.



    + 1000000000000000000000000000000000000000

    Επιτέλους!!!!

    Ιδού :
    Link

    " target="_blank">>

    Όχι ρε grimm, τα παρεξήγησες τα παιδιά...


    noizreduction
    30.04.2008, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 30-04-2008 στις 02:56 έγραψε...

    Υ.Γ.2 : Πάντως εμένα μπάντες τύπου arctic monkeys, coldplay, radiohead κτλ, δεν μου λένε ΤΙΠΟΤΑ.


     

    Επειδη δεν εχουν τον ηχο των 80s, δεν σημαινει πως δεν εχουν ενα δικο τους πρωτοτυπο ηχο! Κι εξαλλου, αυτο ειναι που πρεπει να αναζηταμε πλεον, μιας και το παρελθον ειναι παρελθον, ενω το παρον οριοθετει το μελλον!

    Παρολο που κι εγω ειμαι πολεμιος των μοντερνων παραγωγων, πιστευω πως δεν υπαρχει κανενας λογος να κανουμε defrost τις μουμιες του παρελθοντος και να γυρισουμε 20 χρονια πριν. Το πιο πιθανον ειναι να μην καταφερουμε ποτε να αναβιωσουμε χρυσες εποχες της μουσικης rock.

    Εξαλλου, η κοινωνια και οι κατευθυνσεις της ειναι αυτες που οριζουν στην ουσια τη μουσικη mainstream και κακα τα ψεμματα, πρεπει να ομολογησουμε πως εχοντας περασει απο κατι φασεις boys bands, pop mainstream, κλπ καταληξαμε σε πιο ξεκαθαρα και καλυτερα ειδη.

    Τελος, αυτο που αναφερθηκε περι μουσικης παιδειας, το θεωρω λιγο "ασφαιρο". 3/4 στους καλλιτεχνες της εποχης rock εκαναν χρηση ουσιων ( και μετεδιδαν την ιδεα της χρησης ), οι περισσοτεροι απο αυτους πεθαναν απο ναρκωτικα, ενω οι εναπομειναντες συμπεριφερονται σαν κορακια των δισκογραφικων. Λιγοι ειχαν καποια ουσιαστικη παιδεια, ενω το μεγαλυτερο μερος των μπαντων που εκαναν live, συμπεριφερονταν σαν ουρακοταγκοι επι σκηνης ( ξεκινωντας απο Black sabbath και καταληγοντας σε πιο ακραιες συμπεριφορες ).

    Παρολαυτα, ναι εγραψαν μια εποχη που μεχρι στιγμης αποτελει τη "χρυση εποχη της ροκ μουσικης" ( οπου ροκ, βλεπε ολα τα ειδη που μπορουν να υπαρξουν κατω απο αυτον τον ορο ), ομως η θεοποιηση και η επιστροφη στο παρελθον δεν θα οδηγησει σε μια χρυση εποχη του τωρα..γιατι πολυ απλα η ιδια η κοινωνια θελει κατι πιο ελαφρυ.

     

    Οσο για την ποιοτητα των συγκροτηματων..Πρεπει να πω πως τα περισσοτερα μεταφερουν πλεον ενα πιο ξεκαθαρο πολιτικο και οικολογικο μηνυμα, σε σχεση με αυτα του παρελθοντος. Επιτελους οι καλλιτεχνες μπαινουν μεσα στα κοινωνικα προβληματα και δεν τραγουδανε στιχους για αγαπες που εφυγαν ή για γυναικες που τους απατησαν ( και οχι, δεν ειναι μονο Πυξ Λαξ φαινομενο ).

    Και μην ξεχναμε..οι Radiohead αρχιζουν να σπανε και το κατεστημενο των δισκογραφικων, διανεμοντας δωρεαν τα κομματια τους.

     

    Αρα, ναι καλο ειναι να αναζηταμε καποια πραγματα απο το παρελθον, αλλα καταδικαζοντας τις προσπαθειες νεων μπαντων και νεων φιλοσοφιων, δεν κερδιζουμε και τιποτα.


    JaNick
    30.04.2008, 10:25

    Συμφωνώ απόλυτα με τα δύο πρώτα πόστ... Έλεος πια... Να πώ μόνο απ οτι βλέπω απο το σχολείο μου οτι τα παιδάκια που ακούνε αυτου του είδους τα συκγροτήματα είτε είναι λίγοι περιθωριακοί ηλίθοι (και όχι ηλίθιοι επειδή τα ακούνε, είναι εκ φύσεως ηλίθιοι και έτυχε να τα ακούνε) είτε μερικά κοριτσάκια που τους αρέσει να χτυπιούνται μεν αλλα να είναι και εναλακτικές δε (ή μπορεί και να αρέσει ο τραγουδιστής ενοιώτε)... Η πλειοψηφία (πέρα απο τους τρέντιδες) είμαστε του παλιού καλού ροκ, είτε του νέου σκληροπυρηνικού μετάλ (οχι εγώ σε αυτο το τελευταίο) είτε ψαχνόμαστε παντού στη μουσική...

    Τώρα φίλε μου noizreduction δεν πρόκειται για προσκώληση στην παλιά μουσική και στενομυαλίά κλπ κλπ... Απλά αυτα τα συγκροτήματα ΔΕΝ ακούγονται... Και ουδεμια σχέση έχουν με ροκ... Επειδή το distortion που βάζουν στα 3 ακόρντα που ξέρουν, θυμίζει ροκ, δεν είναι ροκ...

    Αν κάποιο συκγρότημα που ψάχνεται διαφορετικά εχει κατι να πεί ΜΟΥΣΙΚΑ τότε ναί (βλ. τα πρώτα αλμπουμ των SOAD)

    P.S: Όσο για τους Coldplay και του Radiohead αυτοί νομίζω πως έχουν κατι να πούν... Όχι οτι τρελαίνομαι κίολας...


    thaliey
    30.04.2008, 10:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 30-04-2008 στις 02:56 έγραψε...

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει η νεολαία με τις καινούριες μπάντες. Όλο γράτζα-γρούτζα ακορντακια είναι, με δήθεν "attitude" και ουσία μηδέν.

    ΟΚ, τώρα θα μου πει κάποιος για στίχους. Αλλά απο δαύτους ένα σωρό. Και στη λαική τους βρίσκεις, θέλοντας να πω ότι και μουσικό ταλέντο να μην έχεις, στίχους γράφεις.

    Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν {#emotions_dlg.tt2} αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι τη μουσική παιδεία που μας έχουν προσφέρει τα συγκροτήματα των '60s, '70s και '80s -και όχι μόνο-, δεν μπορείς να τη βρεις σε νέες μπάντες με τέτοιο μουσικό ύφος.

    Υ.Γ.1 : Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.

    Υ.Γ.2 : Πάντως εμένα μπάντες τύπου arctic monkeys, coldplay, radiohead κτλ, δεν μου λένε ΤΙΠΟΤΑ.



    sumfono m ayta pou les alla emena oi bandes pou eipes opos k oi muse maresoun entaksi den sugrinontai m pio palies mpantes alla toulaxiston prospathoun!!!!!


    PitsiBlue
    30.04.2008, 10:48

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-04-2008 στις 10:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 30-04-2008 στις 02:56 έγραψε...

    Υ.Γ.2 : Πάντως εμένα μπάντες τύπου arctic monkeys, coldplay, radiohead κτλ, δεν μου λένε ΤΙΠΟΤΑ.


     

    Επειδη δεν εχουν τον ηχο των 80s, δεν σημαινει πως δεν εχουν ενα δικο τους πρωτοτυπο ηχο! Κι εξαλλου, αυτο ειναι που πρεπει να αναζηταμε πλεον, μιας και το παρελθον ειναι παρελθον, ενω το παρον οριοθετει το μελλον!

    Παρολο που κι εγω ειμαι πολεμιος των μοντερνων παραγωγων, πιστευω πως δεν υπαρχει κανενας λογος να κανουμε defrost τις μουμιες του παρελθοντος και να γυρισουμε 20 χρονια πριν. Το πιο πιθανον ειναι να μην καταφερουμε ποτε να αναβιωσουμε χρυσες εποχες της μουσικης rock.

    Εξαλλου, η κοινωνια και οι κατευθυνσεις της ειναι αυτες που οριζουν στην ουσια τη μουσικη mainstream και κακα τα ψεμματα, πρεπει να ομολογησουμε πως εχοντας περασει απο κατι φασεις boys bands, pop mainstream, κλπ καταληξαμε σε πιο ξεκαθαρα και καλυτερα ειδη.

    Τελος, αυτο που αναφερθηκε περι μουσικης παιδειας, το θεωρω λιγο "ασφαιρο". 3/4 στους καλλιτεχνες της εποχης rock εκαναν χρηση ουσιων ( και μετεδιδαν την ιδεα της χρησης ), οι περισσοτεροι απο αυτους πεθαναν απο ναρκωτικα, ενω οι εναπομειναντες συμπεριφερονται σαν κορακια των δισκογραφικων. Λιγοι ειχαν καποια ουσιαστικη παιδεια, ενω το μεγαλυτερο μερος των μπαντων που εκαναν live, συμπεριφερονταν σαν ουρακοταγκοι επι σκηνης ( ξεκινωντας απο Black sabbath και καταληγοντας σε πιο ακραιες συμπεριφορες ).

    Παρολαυτα, ναι εγραψαν μια εποχη που μεχρι στιγμης αποτελει τη "χρυση εποχη της ροκ μουσικης" ( οπου ροκ, βλεπε ολα τα ειδη που μπορουν να υπαρξουν κατω απο αυτον τον ορο ), ομως η θεοποιηση και η επιστροφη στο παρελθον δεν θα οδηγησει σε μια χρυση εποχη του τωρα..γιατι πολυ απλα η ιδια η κοινωνια θελει κατι πιο ελαφρυ.

     

    Οσο για την ποιοτητα των συγκροτηματων..Πρεπει να πω πως τα περισσοτερα μεταφερουν πλεον ενα πιο ξεκαθαρο πολιτικο και οικολογικο μηνυμα, σε σχεση με αυτα του παρελθοντος. Επιτελους οι καλλιτεχνες μπαινουν μεσα στα κοινωνικα προβληματα και δεν τραγουδανε στιχους για αγαπες που εφυγαν ή για γυναικες που τους απατησαν ( και οχι, δεν ειναι μονο Πυξ Λαξ φαινομενο ).

    Και μην ξεχναμε..οι Radiohead αρχιζουν να σπανε και το κατεστημενο των δισκογραφικων, διανεμοντας δωρεαν τα κομματια τους.

     

    Αρα, ναι καλο ειναι να αναζηταμε καποια πραγματα απο το παρελθον, αλλα καταδικαζοντας τις προσπαθειες νεων μπαντων και νεων φιλοσοφιων, δεν κερδιζουμε και τιποτα.



    Συμφωνώ απόλυτα...{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    One solution...REVOLUTION!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PitsiBlue στις 30-04-2008 10:50 ]


    noizreduction
    30.04.2008, 11:07

    "Η πλειοψηφία (πέρα απο τους τρέντιδες) είμαστε του παλιού καλού ροκ, είτε του νέου σκληροπυρηνικού μετάλ (οχι εγώ σε αυτο το τελευταίο) είτε ψαχνόμαστε παντού στη μουσική..."

     

    Για αλλη μια φορα, βλεπω θεμα στο οποιο οι ταμπελες πανε και ερχονται! Παλι "εμεις" και "εσεις" και "αυτοι"; Ποτε θα καταλαβουμε πως η μουσικη ειναι μια παγκοσμια γλωσσα που μεχρι στιγμης αποτελει το πιο δημοκρατικο τροπο διαδοσης ιδεων και αποψεων;

    Εαν δεν σας αρεσουν οι coldplay, οι muse, οι tool, οι radiohead, μπορειτε παρα πολυ απλα να αλλαξετε κομματι.

    Δεν θα ειστε περισσοτερο ηρωες απο αλλους ακροατες, εαν ανεχεστε να ακουτε κατι που δεν σας αρεσει και δεν σας γεμιζει. Δοξα τον Θεο, μπορουμε ευκολα να αλλαξουμε ενα κομματι, οπως μπορουμε κι ευκολα να αποστρεψουμε το βλεμμα απο ατομα που "χαρακτηριζονται" απο το
    μουσικο ειδος που ακουνε!

    Τι σημαινει "εμεις ειμαστε του παλιου καλου ροκ"; Εισαστε καποια μαρκα κρασι, καποιο ειδος μπλουζας απο αιγυπτιακο μεταξι ή μηπως καποιο παλιο αμαξι που πωλειται προς 3.000Ε το αλογο?

     

    Τώρα φίλε μου noizreduction δεν πρόκειται για προσκώληση στην παλιά μουσική και στενομυαλίά κλπ κλπ... Απλά αυτα τα συγκροτήματα ΔΕΝ ακούγονται... Και ουδεμια σχέση έχουν με ροκ... Επειδή το distortion που βάζουν στα 3 ακόρντα που ξέρουν, θυμίζει ροκ, δεν είναι ροκ...

     

    Με συγχωρεις, αλλα πριν λιγο δηλωσες "εμεις του παλιου ροκ" και τωρα λες πως δεν ειναι προσκολληση και στενομυαλια; Αν ειναι να φασκουμε και να αντιφασκουμε με τα ειδη μουσικης που ακουμε και τις ταμπελες που ευκολα κολλαμε ο ενας στον αλλον, παει χαθηκε η συζητηση μας!

    Ειπε κανεις κιολας πως τα συγκροτηματα αυτα ειναι ροκ; Βγηκαν τα ιδια τα συγκροτηματα να δηλωσουν "Ειμαστε ροκ;". Μαλιστα, τα περισσοτερα απο αυτα ειναι alternative. Και εδω ερχεται η απορια μου:

    Αφου ειναι ενα αλλο ειδος απο αυτο που εσεις οι "σκληροπυρηνικοι ροκαδες" ακουτε, πως στο καλο το ακουτε και το κρινετε απο ενα δυο κομματια;

    Απο εκει και περα ειναι δημοκρατικο δικαιωμα του καθενος να ακουει ο,τι θελει και να ενστερνιζεται ο,τι θελει, στα ορια της ελευθεριας της δημοκρατιας που ζουμε.

    Εκτος, εαν θελετε να δημιουργησουμε μοντερνες πυρες και να καιμε αντι για μαγισσες, ακροατες αλλων μουσικων στυλ.

    Θα μπορουσε κανεις απο εσας τους "ροκαδες" να μου πει την καταντια ολων αυτων των καλλιτεχνων και συγκροτηματων που αποφασισαν απο τη δεκαετια του 70 να συνεχισουν ακομα και σημερα να υπαρχουν στο μουσικο στερεωμα εν ενεργεια;

    Απο που να αρχισω? Απο τον Ozzy; Αποτους MEtallica; Απο τους Iron Maiden; Απο τους Scorpions;

    Οριστε λοιπον η "παλια ροκαδικη" γενια! Εχει συνεισφερει τα μεγιστα στην πτωση της ροκ μουσικης, ετσι δνε ειναι; Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας! Εν καιρο, θα ξαναδουμε ροκ συγκροτημτα. Ομως, ακομα δεν υπαρχει η αναγκη για κατι τετοιο. Η κοινωνια η ιδια δεν αναζηταει την επαναστατικοτητα της ροκ. Προτιμαει την επαναστατικοτητα της alternative μουσικης σκηνης, η οποια πρεπει να ομολογησουμε πως ειναι διπλα σε καθε μοντερνο προβλημα της κοινωνιας ( οικολογικο, κοινωνικο, πολιτικο ).
    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-04-2008 11:10 ]


    deathminor88
    30.04.2008, 11:09

    Και μετά μας φταίνε τα μπουζούκια. Με τέτοια κολλήματα δεν πάμε μπροστά. Η "παρελθοντομανία" μόνο καλό δεν κάνει. Ιστορία μερικές παλιές μπάντες, χρυσή εποχή του ροκ κλπ. Εγώ τώρα νομίζω ότιβρισκόμαστε στην χρυσή εποχή της μουσικής, λόγω των δυνατοτήτων που υπάρχουν σήμερα. Αν μπάντες σαν τους Coldplay, Arctic Monkeys, Muse Κλπ δεν σας λένε τίποτα τότε..απογοητεύομαι..


    rompa
    30.04.2008, 11:28

    Συμφωνώ ότι η προσκόλληση στο παρελθόν δεν φέρνει αποτελέσματα . Σίγουρα άλλα ερεθίσματα είχαν οι παλιότερες μπάντες γι' αυτό και έπαιζαν άλλη μουσική και γι' αυτό και έγραφαν άλλο στίχο . Αυτό δε σημαίνει ότι οι νέοι μουσικοί δεν αξίζουν .


    sea_like_eyes
    30.04.2008, 11:52

     

    arctic monkeys, coldplay, radiohead . . . δεν ειμαι και φανατικος τους ! Αυτο με τα ακκορντα εχει γινει σουπα εδω μεσα ! εχετε προβλημα ? Ε ΓΡΑΨΤΕ ΕΣΕΙΣ RIFFS KAI KANTE EΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

    ''...Συμφωνώ ότι η προσκόλληση στο παρελθόν δεν φέρνει αποτελέσματα . Σίγουρα άλλα ερεθίσματα είχαν οι παλιότερες μπάντες γι' αυτό και έπαιζαν άλλη μουσική και γι' αυτό και έγραφαν άλλο στίχο . Αυτό δε σημαίνει ότι οι νέοι μουσικοί δεν αξίζουΝ...''

    Θελει μυαλο να το καταλαβετε αυτο ? Πρωτον . . . και δευτερον . . . δεν σας αρεσουν , μην ακουτε !!!Δεν μου λενε κατι φρασεις του στυλ ''δεν μου λενε τπτ'',''δυο-τρια ακκορντα'' . . . μπουχαχαχα εδω μεσα . . . πρεπει να μερικοι να μαθουν να παραδεχονται !!!


    Efklidis
    30.04.2008, 12:25

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 30-04-2008 στις 11:52 έγραψε...

     

    arctic monkeys, coldplay, radiohead . . . δεν ειμαι και φανατικος τους ! Αυτο με τα ακκορντα εχει γινει σουπα εδω μεσα ! εχετε προβλημα ? Ε ΓΡΑΨΤΕ ΕΣΕΙΣ RIFFS KAI KANTE EΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

    ''...Συμφωνώ ότι η προσκόλληση στο παρελθόν δεν φέρνει αποτελέσματα . Σίγουρα άλλα ερεθίσματα είχαν οι παλιότερες μπάντες γι' αυτό και έπαιζαν άλλη μουσική και γι' αυτό και έγραφαν άλλο στίχο . Αυτό δε σημαίνει ότι οι νέοι μουσικοί δεν αξίζουΝ...''

    Θελει μυαλο να το καταλαβετε αυτο ? Πρωτον . . . και δευτερον . . . δεν σας αρεσουν , μην ακουτε !!!Δεν μου λενε κατι φρασεις του στυλ ''δεν μου λενε τπτ'',''δυο-τρια ακκορντα'' . . . μπουχαχαχα εδω μεσα . . . πρεπει να μερικοι να μαθουν να παραδεχονται !!!



    Συμφωνώ απόλυτα με τον sea. Εαν δεν σας αρέσουν μην ακούτε. Ας μην τα ισωπεδώνουμε ΟΛΑ.


    JaNick
    30.04.2008, 12:39

    Είπα εγώ οτι είμαστε καλύτεροι??? Σε λίγο θα μας κατηγορήσουν και για τη μουσική που ακούμε!!! Πραγμα που εγώ ποτε δεν έκανα... Δεν είπα κάτι για τα παιδία που ακούνε οποιοδήποτε είδος μουσικής... Το οτι μου έρχεται να ξεράσω όποτε ακούω alternative (άλλος διαστρεβλωμένος όρος) πάει να πεί πως είμαι στενόμυαλος??? Σορρυ σε αυτή την περίπτωση ζήτω οι παρωπίδες...!!! Το εμείς εσείς αυτοί εκ των πραγμάτων υπάρχει (τουλάχιστον στην ηλικία) και γίνεται σφοδρά ο διαχωρισμός σε τρέντιδες και emos και ραπάδες και δε συμμαζεύεται, αλλα χωρίς αυτο να επιρεάζει πέρα απο την επιφάνεια τις σχέσεις μας... Και πείτε μου ποτε, αν όχι τώρα, δεν χρειάζεται η επανάσταση του ροκ... Τώρα που καταπατούνται τα ανθρωπινα δικαιώματα καθε λεπτό και απο όλους... Τα οικονομικά, πολιτικά, περιβαλλοντικά ζήτηματα αν μπορεί να προσεγγίσει μια 'τέχνη' απο παιδάκια που χωρίς μελωδίες και με θεόφαλτσες κραυγές που έχουν όλα τις ίδιες φωνές και τις ίδιες κιθάρες και τα ίδια τραγούδια (γιατι σε αυτά τα συγκροτήματα αναφέρομαι), που το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν ο ένας τον άλλον, δεν νομίζω να μπορεί να το καταφέρει... Στο τέλος αφού πουλήσουν σε όλα τα καμμένα που γουστάρουν να βάφουν τα νύχια τους μαύρα και να γράφουν στο Facebook για την καταντια τους με το στυλ xxXIwAnNa_dI3_xXx_RiGhT_noW_xxx, παίρνουν και ένα grammy και είναι όλοι ευχαριστιμένοι... Ωραία μουσικη αλλαγή, ε?? Αν σας αρέσει κάτι απο αυτά τα συγκροτήματα ΜΟΥΣΙΚΑ είστε ελεύθεροι να το πείτε... Έγω προσωπικά βλέπω οτι μας κοιμίζουν ακόμη περισσότερο, οτι είναι ακόμη ενα τέχνασμα του καπιταλισμού να πουλάει μεν, αλλα νομίζουμε οτι δεν το καταφέρνει δε....

    Go on... Είστε ελεύθεροι να με κράξετε...

    P.S: Επαναλαβάνω, δεν αναφέρομαι σε Muse, Coldplay, Radiohead κλπ... Αυτοί έχουν να πούν ΜΟΥΣΙΚΑ...


    -----------------
    Η τέχνη δεν πρέπει να αντανακλά σαν τον καθρέφτη, μα σαν φάκος να μεγεθύνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 30-04-2008 12:41 ]


    VoodooChild
    30.04.2008, 12:47

    Δεν κατάλαβα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

    Δεν μπορούμε να πούμε την άποψή μας δηλ?

    Και σε ό,τι αφορά το μην τα ακούτε, στο χέρι μας είναι? Να'ναι καλά ο φασισμός. Όχι ότι σου επιβάλουν το τι θα ακούσεις, αλλά ήμαρτον με την πλύση εγκεφάλου! Πχ, ένα μουσικό κανάλι έχει η χώρα μας, το mad. Από το πρωί μέχρι το βράδυ παίζει σκουπίδια! Α και μια φορά πέτυχα αργά το βράδυ κάτι σκυλάδικα και πάνω δεξιά το είχαν ταμπελώσει με τη λέξη TRASH! Λες και την υπόλοιπη μέρα έπαιζε ποιότητα...

    Όσοι ακούμε rock-metal κτλ δεν έχουμε δικαίωμα στο videoclip! Θα πρέπει να περιμένουμε το Χάκο -που τον έχουν χαντακώσει να παίζει στις 24:00!-, λες κι εμείς είμαστε τα παιδιά της νύχτας, τα βαμπίρ κ.ο.κ.


    noizreduction
    30.04.2008, 13:37

    Voodoo, αυτα τα παραπονα που κανεις για το μουσικο καναλι, μπορεις να τα μεταφερεις στο ιδιο. Βεβαια, να υπενθυμισω πως ζουμε πλεον στην Ελλαδα των ευρυζωνικων συνδεσεων και ολο και καποια επισκεψη στο youtube μπορει να λυσει τα περισσοτερα παραπονα σας. Απο την αλλη, ειναι γελοια δικαιολογια να περιμενετε απο ενα mainstream καναλι, να παιξει ενα μουσικο ειδος για περισσοτερη ωρα. Και βεβαια εχετε το τηλεκοντρολ ανα χειρας, οποτε μπορειτε να αλλαξετε το καναλι αμεσως, χωρις να καθισετε να υποστειτε "πλυση εγκεφαλου".

     

    Δεν εισαστε φασιστες, ομως κανετε κριτικη για τη μουσικη που ακουν αλλοι, υποβιβαζοντας τοσο τη μουσικη οσο και τους ακροατες. Δηλαδη, ο φασισμος μεταφραζεται μονο σε πραξεις και οχι σε δηλωσεις;

    Λυπαμαι, αλλα η πολιτισμικη παρακμη που τρωει την Ελλαδα τοσο καιρο, μεταφραζεται σε τετοιες δηλωσεις.

    Janick, μπορεις να ξερασεις με ο,τι θελεις. Μπορεις ομως να κρατησεις τη μυτη σου μακρια απο αυτο που σου προκαλει εμετο, οπως και να διατηρησεις την αποψη σου σε ευγενικα επιπεδα.Ουτε το ενα, αλλα ουτε το αλλο εκανες!

     

    Αληθεια, αυτο το σεβασμο διδασκει η ροκ μουσικη; Εαν ειναι ετσι, τοτε να παψω να ακουω ροκ μουσικη ( που την ακουω απο τα γενοφασκια μου ), γιατι η γενια σας την καταστρεφει ιδεολογικα και εκφραστικα..

     

    Λιγος σεβασμος δεν κανει κακο σε κανεναν. Και εαν απο τα 17 χανεις το σεβασμο και την ικανοτητα να δεχεσαι τις αποψεις αλλων με ευγενεια και να απαντας με ευγενεια, τοτε στα 24 σου θα εισαι χειροτερος και απο αυτους που κατηγορεις.

    Καλη μερα να εχετε και καλη Πρωτομαγια. Αυτη η συζητηση ειναι καταδικασμενη απο τους δημιουργους και υποστηρικτες της


    deathminor88
    30.04.2008, 13:50

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-04-2008 στις 13:37 έγραψε...

    Καλη μερα να εχετε και καλη Πρωτομαγια. Αυτη η συζητηση ειναι καταδικασμενη απο τους δημιουργους και υποστηρικτες της




    Ακριβώς. (και επειδή και εγώ προτιμώ πιο παλιές μπάντες όσον αφορά στο ροκ, και για κάποιο καιρό ήμουν "προσκολημένος" σε αυτό έκανα το λάθος να μην ακούω πολλά καλά και πιο "νεα" . Ουσιαστικά έχανα)


    JaNick
    30.04.2008, 13:53

    Δεν με ξέρεις προσωπικά noiz για να ξέρεις αν είμαι ευγενικός η όχι... Οταν όμως κάτι με αγανακτεί θα είμαι σφοδρός γιατί έτσι έχω μάθει απο την κοινωνία που ζώ... Γιατι σφοδροί είναι απεναντί μου όλοι όσοι δεν συμφωνούν... Και στο Internet αν δεν είσαι σφοδρός δε σε διαβάζουν...

    Καλή σου μέρα και καλή πρωτομαγία...


    sitzoune81
    30.04.2008, 14:04

    αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα εδω μεσα........

    διαβαζω για φασισμους, για γουστα, για πλυσεις εγκεφαλου, για 3 ακορντα, για αταλαντους, για παπουδες και παιδαρελια.......

    .........αααα ρε ευλογημενο Punk, κατι σου ξεφυγε οταν τα κατεστρεφες ολα τοτε!!!

    κατι δεν εκανες καλα τοτε........


    VoodooChild
    30.04.2008, 14:34

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-04-2008 στις 13:37 έγραψε...

    Voodoo, αυτα τα παραπονα που κανεις για το μουσικο καναλι, μπορεις να τα μεταφερεις στο ιδιο. Βεβαια, να υπενθυμισω πως ζουμε πλεον στην Ελλαδα των ευρυζωνικων συνδεσεων και ολο και καποια επισκεψη στο youtube μπορει να λυσει τα περισσοτερα παραπονα σας. Απο την αλλη, ειναι γελοια δικαιολογια να περιμενετε απο ενα mainstream καναλι, να παιξει ενα μουσικο ειδος για περισσοτερη ωρα. Και βεβαια εχετε το τηλεκοντρολ ανα χειρας, οποτε μπορειτε να αλλαξετε το καναλι αμεσως, χωρις να καθισετε να υποστειτε "πλυση εγκεφαλου".

     

    Δεν εισαστε φασιστες, ομως κανετε κριτικη για τη μουσικη που ακουν αλλοι, υποβιβαζοντας τοσο τη μουσικη οσο και τους ακροατες. Δηλαδη, ο φασισμος μεταφραζεται μονο σε πραξεις και οχι σε δηλωσεις;

    Λυπαμαι, αλλα η πολιτισμικη παρακμη που τρωει την Ελλαδα τοσο καιρο, μεταφραζεται σε τετοιες δηλωσεις.

    Janick, μπορεις να ξερασεις με ο,τι θελεις. Μπορεις ομως να κρατησεις τη μυτη σου μακρια απο αυτο που σου προκαλει εμετο, οπως και να διατηρησεις την αποψη σου σε ευγενικα επιπεδα.Ουτε το ενα, αλλα ουτε το αλλο εκανες!

     

    Αληθεια, αυτο το σεβασμο διδασκει η ροκ μουσικη; Εαν ειναι ετσι, τοτε να παψω να ακουω ροκ μουσικη ( που την ακουω απο τα γενοφασκια μου ), γιατι η γενια σας την καταστρεφει ιδεολογικα και εκφραστικα..

     

    Λιγος σεβασμος δεν κανει κακο σε κανεναν. Και εαν απο τα 17 χανεις το σεβασμο και την ικανοτητα να δεχεσαι τις αποψεις αλλων με ευγενεια και να απαντας με ευγενεια, τοτε στα 24 σου θα εισαι χειροτερος και απο αυτους που κατηγορεις.

    Καλη μερα να εχετε και καλη Πρωτομαγια. Αυτη η συζητηση ειναι καταδικασμενη απο τους δημιουργους και υποστηρικτες της



    1) Το κανάλι ήταν ένα παράδειγμα. Σε ό,τι αφορά την επίσκεψη στο youtube, δεν νομίζω ότι όλοι έχουν internet σπίτι τους. Τηλεόραση όμως, έχουν. Επίσης λες, να αλλάξω κανάλι. Ένα είναι το μουσικό κανάλι στην Ελλάδα! Δεν έχω επιλογή κι αυτό είναι που μου τη δίνει.

    2) Δεν είχα καμία πρόθεση να θίξω όποιον ακούει αυτά τα είδη μουσικής, οπότε αν κάποιος αισθάνθηκε προσβεβλημένος, να μου το πει και εγώ θα ζητήσω συγνώμη.

    3) Για την πολιτισμική παρακμή της χώρας μας είμαστε υπεύθυνοι όλοι ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μεταφράζεται στις προηγούμενες δηλώσεις μου!

    4) Φίλε noizreduction, επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι κι εσύ θεωρείς κάποια πράγματα "σκουπίδια"΄. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ το λέω. Αν κάνω λάθος, διέψευσέ με.

    5) Ναι, ο φασισμός μεταφράζεται σε πράξεις και όχι δηλώσεις. Γιατί αν ο Hittler απλά δήλωνε "έχουμε φασισμό" και παρόλ'αυτά το πολίτευμα παρέμενε δημοκρατικό, τότε η ανθρωπότητα δεν θα περνούσε αυτά που πέρασε. Θέλω να πω, ότι με το να λες κάτι -ό,τι και να είναι αυτό-, δεν μπορείς να περιορίσεις την ελέυθερη βούληση του άλλου (εκτός αν τον επηρεάσεις, αλλά για άλλο πράγμα μιλάμε τώρα), ενώ με τις πράξεις μπορείς.

    6) Η rock μουσική εμένα προσωπικά δεν μου δίδαξε τίποτα. Δεν ακούω zeppelin πχ, για να διδαχθώ κάτι. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι εμποδίζει εσένα από το να ακούς τη μουσική που ακούς από τα γενοφάσκια σου... Κάποιοι που ακούν rock και δεν σέβονται?!

    Τέλος η γενιά μας, είναι και δική σου. 24 είσαι αν δεν κάνω λάθος. Εγώ 21 και το άλλο παλικάρι που μίλησε, 17.


    VoodooChild
    30.04.2008, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 30-04-2008 στις 14:04 έγραψε...

    αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα εδω μεσα........

    διαβαζω για φασισμους, για γουστα, για πλυσεις εγκεφαλου, για 3 ακορντα, για αταλαντους, για παπουδες και παιδαρελια.......

    .........αααα ρε ευλογημενο Punk, κατι σου ξεφυγε οταν τα κατεστρεφες ολα τοτε!!!

    κατι δεν εκανες καλα τοτε........



    Θα μας κάνεις τη χάρη να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος???


    noizreduction
    30.04.2008, 14:47

    Απανταω αμεσα:

     

    1) Μιλας ομως για τον εαυτο σου, και απ'ο,τι βλεπω το ιντερνετ σου χαιρει ακρας υγειας! Οποτε, ιδιαιτερα εσυ, δεν μπορεις να πεις πως δεν εχεις αλλη επιλογη. Οποτε, παραμεινει λιγο ασκοπο επιχειρημα αυτο περι καναλιων.

    2) Πολλοι οι οποιοι δεν κανουν καν τον κοπο να απαντησουν πανω σε αυτο το θεμα, θα ηθελαν μια συγνωμη οχι απο σενα, αλλα απο τον Janick ( που εξαλλου αφορουσε και το 2ο μερος της απαντησης μου ).

    3) Βεβαιως και ειμαστε, ομως καποιοι το δειχνουν εντονα..Αρα, οι υπολοιποι δεν πρεπει να συνετισουν αυτες τις κακιστες αντιδρασεις; Ολοι εχουμε ευθυνη, αλλα οταν ερχεται η ωρα ξεχναμε τη θεση μας..Αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης ομως.

    4) Ειμαι ηχοληπτης και κανω PA. Εχω καλυψει πολλα ειδη μουσικης που δεν γουσταρω, ομως τα εχω καλυψει. Κι εαν κατι μετραει, ειναι αυτο που θα αντλησω οχι μονο απο το ειδος αλλα και απο τους μουσικους σαν μοναδες. Και εννοειται πως δεν χαρακτηριζω "σκουπιδι" ο,τι ακουει ο γειτονας μου. Σημασια εχει να ακουει μουσικη, μιας και το τελευταιο καιρο μονο θορυβους και οχλαγωγια ακουμε στη συγχρονη κοινωνια! Αρα, οχι..Δεν εχω χαρακτηρισει ποτε κανενα ειδος ως "σκουπιδι". Ψαξε μεσα σε αυτο το forum να βρεις εστω και μια τετοια δηλωση!

    5) Περιοριζεις την αξιοπρεπεια του αλλου, χαρακτηριζοντας τον εμεσσα ως "σκουπιδι". Αυτο ειναι πνευματικος φασισμος, και κατα τη γνωμη μου ο χειροτερος απο ολα τα ειδη φασισμου.

    6) Αφορουσε τον Janick.

     

    Συγνωμη, αλλα εγω προλαβα και καποιους αστερες..Ο 17αρης, μονο ακουστα..αντε ο 21αρης τους ειδε στην παρακμη τους..Μην αρχισουμε τωρα να χωριζουμε ανα χρονια ποιοι ζουσαν και ποιοι οχι.

    Πχ, επικροτεις τον τροπο που ο Janick εκφραζει τις αποψεις του;