ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.883 μέλη
    xristos_rock
    30.04.2008, 15:02

    Μα...αν συγκρίνουμε τα παλιά συγκροτήματα με τα νέα, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να ακούμε μουσική... Ας είμαστε λίγο ανοιχτόμυαλοι και λίγο θετικοί... Έχει που έχει τα ...χάλια της η μουσική, ας μη τα βάζουμε με αυτούς που ευτυχώς δεν είναι ίδιοι με τους υπόλοιπους... {#emotions_dlg.yes}


    VoodooChild
    30.04.2008, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-04-2008 στις 14:47 έγραψε...

    Απανταω αμεσα:

     

    1) Μιλας ομως για τον εαυτο σου, και απ'ο,τι βλεπω το ιντερνετ σου χαιρει ακρας υγειας! Οποτε, ιδιαιτερα εσυ, δεν μπορεις να πεις πως δεν εχεις αλλη επιλογη. Οποτε, παραμεινει λιγο ασκοπο επιχειρημα αυτο περι καναλιων.

    2) Πολλοι οι οποιοι δεν κανουν καν τον κοπο να απαντησουν πανω σε αυτο το θεμα, θα ηθελαν μια συγνωμη οχι απο σενα, αλλα απο τον Janick ( που εξαλλου αφορουσε και το 2ο μερος της απαντησης μου ).

    3) Βεβαιως και ειμαστε, ομως καποιοι το δειχνουν εντονα..Αρα, οι υπολοιποι δεν πρεπει να συνετισουν αυτες τις κακιστες αντιδρασεις; Ολοι εχουμε ευθυνη, αλλα οταν ερχεται η ωρα ξεχναμε τη θεση μας..Αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης ομως.

    4) Ειμαι ηχοληπτης και κανω PA. Εχω καλυψει πολλα ειδη μουσικης που δεν γουσταρω, ομως τα εχω καλυψει. Κι εαν κατι μετραει, ειναι αυτο που θα αντλησω οχι μονο απο το ειδος αλλα και απο τους μουσικους σαν μοναδες. Και εννοειται πως δεν χαρακτηριζω "σκουπιδι" ο,τι ακουει ο γειτονας μου. Σημασια εχει να ακουει μουσικη, μιας και το τελευταιο καιρο μονο θορυβους και οχλαγωγια ακουμε στη συγχρονη κοινωνια! Αρα, οχι..Δεν εχω χαρακτηρισει ποτε κανενα ειδος ως "σκουπιδι". Ψαξε μεσα σε αυτο το forum να βρεις εστω και μια τετοια δηλωση!

    5) Περιοριζεις την αξιοπρεπεια του αλλου, χαρακτηριζοντας τον εμεσσα ως "σκουπιδι". Αυτο ειναι πνευματικος φασισμος, και κατα τη γνωμη μου ο χειροτερος απο ολα τα ειδη φασισμου.

    6) Αφορουσε τον Janick.

     

    Συγνωμη, αλλα εγω προλαβα και καποιους αστερες..Ο 17αρης, μονο ακουστα..αντε ο 21αρης τους ειδε στην παρακμη τους..Μην αρχισουμε τωρα να χωριζουμε ανα χρονια ποιοι ζουσαν και ποιοι οχι.

    Πχ, επικροτεις τον τροπο που ο Janick εκφραζει τις αποψεις του;



    Χωρίς παρεξήγηση, μ'αρέσει πολύ να συζητάω αλλά βαριέμαι πολύ να γράφω οπότε μην το τραβήξουμε άλλο!

    Λοιπόν, 1) Πρόσφατα απέκτησα internet, οπότε μπορώ να μιλάω για τον εαυτό μου. Αλλά και να μην είχα, πίστεψέ με έχω μιλήσει με πολλούς που δεν έχουν γι'αυτό το θέμα. Άρα δεν είναι άσκοπο το επιχείρημα.

    3) Ναι, όντως είναι άλλο θέμα οπότε ας το αφήσουμε.

    4) ΟΚ, προς τιμήν σου. Αλλά θεωρώ ότι λίγο-πολύ όλοι έχουμε στο μυαλό μας κάποια τραγούδια και "καλλιτέχνες" ως σκουπίδια (μουσικά πάντα). Ε μη μου πεις ότι ακούς τη Θώδη να λέει i love you baby και ψυχαγωγείσαι {#emotions_dlg.biggrin} -τυχαίο το παράδειγμα-.

    5) Αυτό που λες είναι τελείως αβάσιμο. Άσχετα αν έκανα λάθος ή όχι στα περί φασισμού, αυτό που σου είπα ήταν εμπεριστατωμένο. Εσύ απλά μου δηλώνεις κάτι και ΄συμπληρώνεις λέγοντας ότι είναι το χειρότερο είδος φασισμού. Μην ταμπελώσουμε και το φασισμό τώρα!

    Στα περί ηλικίας, οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Δεν είναι δυνατόν να είδες αστέρα ζωντανό, κι εγώ να τον ακούω πεθαμένο, ή να τον είδες στην ακμή του κι εγώ δεν πρόλαβα!

    Δεν επικροτώ αυτά που είπε ο janick, αλλά ούτε το κατακρίνω. Γιατί δεν είμαι φασιστής! Wink


    Debauchee
    30.04.2008, 16:37

    το μονο μου σχολιο

    s c r i p ta mannent

    σε 5 -10 χρονια να μαστε καλα να την ξανακανω αυτη τη συζητηση

    με παιδια που δε θα χωριζονται ακομα στο σχολειο σε εμεις και εσεις.


    JaNick
    30.04.2008, 18:06

    Ξαφνικά έγινε για μένα ολη η συζήτηση??? Nice ρε παιδιά... Ευχαριστώ...
    Λοιπόν αν κάποιος αισθάνεται θιγμένος απο τους τρόπους μου, I'm sorry... Το τελευταίο που θέλω είναι να προκαλέσω... Ομως οι απόψεις μου είναι αυτές που είναι... Και τις έχω εκφράσει και δημόσια με τον ιδιο τρόπο (εκτος internet) και δεν κολώνω να μιλήσω έτσι εκεί που πρέπει... Πέρα απο κεί, όμως, δεν μπορεί κανείς να ξέρει πως εκφράζομαι και αν είμαι ευγενικός και ποιον σέβομαι και ποιόν όχι... Και κανείς δεν πρόκειται να το μάθει αν δε με γνωρίσει προσωπικά... Φαντάζομαι με τις παρέες σας έχετε μιλήσει και σείς έτσι οταν σας αγανακτεί κάτι... Εγω έτσι το αισθάνομαι το MusicHeaven, μια παρέα... 

    Το τοπικ αφορά κάποιες ροκ μπάντες που δεν έχουν ουσία παρα μονο attitude... Και μη μου πείτε οτι δεν υπάρχουν τέτοιες... Ε, λοιπόν εγω κατα τέτοιων εγκληματιών της μουσικής έτσι θα εκφράζομαι... Εχούν όλοι δικαίωμα να εκφράζονται οπως θέλουν μέσω της μουσικής?? Φυσικά! Όμως έχουμε και μείς το δικαίωμα να τους κράζουμε, με όποιον τρόπο θέλουμε, αρκεί να μην μπαίνουμε στα χωράφια της δικής τους ελευθερίας... Και δεν νομίζω να έκανα κάτι σαν το τελευταίο... Αν ναι να μου το πείτε... Οτι επιδέχεται προβολής επιδέχεται και κριτικής και γιατι όχι και κραξίματος...

    Και κάτι περι σεβασμού... Η ροκ μουσική δεν ξέρω τι διδάσκει και αν διδάσκει κάτι... Πάντως κάποτε καταργούσε το σεβασμό... Τον παλίο συντηριτικό 'σεβασμό'... Λοιπόν εγώ εχω διδαχτεί (οχι απο το ροκ βέβαια) να σέβομαι αυτο που αξίζει σεβασμού, και αυτο που με σέβεται... Να σεβαστώ τους εν λόγω καλλιτέχνες και τους σκυλάδες και τους σκουπιδοφάγους, γιατί...? Και μια και το ανέφερα... Ναι υπάρχουν και σκουπίδια... Απαγορεύεται να το συμπεραίνουμε?? Γιατι, είναι αυθάδια και έλλειψη σεβασμού...???

    Και πάλι ζητώ συγνώμη αν πρόσβαλα κάποιον είτε με τα προηγούμενα είτε με αυτο το ποστ μου... Δεν είναι ο σκοπός μου αυτός... Βλέπω οτι διαστρεβλώνονται πολλά απο αυτα που γράφω... Ίσως να μην ξέρω να γράφω τελικά...


    SouLRocK
    30.04.2008, 18:22

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 30-04-2008 στις 14:04 έγραψε...

    αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα εδω μεσα........

    διαβαζω για φασισμους, για γουστα, για πλυσεις εγκεφαλου, για 3 ακορντα, για αταλαντους, για παπουδες και παιδαρελια.......

    .........αααα ρε ευλογημενο Punk, κατι σου ξεφυγε οταν τα κατεστρεφες ολα τοτε!!!

    κατι δεν εκανες καλα τοτε........



    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.beer}


    Grimm
    30.04.2008, 21:03

    Κατ'αρχήν να ευχαριστήσω για τα Replies.Θα ήθελα να κανω παραθεσεις σε όλους κ να συζητουσαμε τις απόψεις σας αλλα θα ήταν κουραστικό.

    Τα μουσικά μου ακούσματα είναι κυρίως ροκ κ μεταλ, σέβομαι κ θαυμαζω τους μουσικούς που δημιουργησαν κ "σύνεθεσαν" στις εποχές των '60ς,'70ς,'80ς και '90ς .Μην ξεχνάμε οτι αν δεν ήταν αυτοι, τα new rock bands δεν θα ήξεραν που να πατήσουν.Αρα το θεωρώ χαζό να ακούει καποιος πχ:Green Day και Arctic Monkeys και να μ λέει οτι Floyd,Zeppelin και Deep Purple είναι χαζομάρες.(Δεν λέω οτι το είπε καποιος απλως αν το πει..)

    Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι εδω δεν ερχόμαστε ουτε για να την "λέμε" στον αλλον κ να τσακωνομαστε αλλα για να λεμε τη γνώμη μας.

    1)Έτσι θα ήθελα να ξεκινήσω λεγοντας noizreduction οτι όταν λες να αλλαξουμε πχ:σταθμό οταν ακουμε κομματια τα οποια δεν μας αρέσουν, δεν μπορω να το δεχτώ γιατι το topic δημιουργηθηκε ετσι ωστε να συζητησουμε γιαυτα τα κομματια κ οχι για το πως να τα αποφύγουμε.Ούτος ή αλλως πως να αποφύγεις τέτοια τραγούδια οταν είναι γύρω σου όλη την ώρα?

    2)Όσον αφορα το MAD TV o voodoochild πιστέυω οτι δεν μιλάει μόνο για τον εαυτό του αλλα γενικα κ το θεμα δεν ειναι το ποιος εχει internet η οχι αλλα για τη θεση των rock τραγουδιων στα media η οποία σχεδον δεν υπάρχει.

    3)Καποια τραγούδια τα κρίνουμε με βάση τα γουστα μας, αυτο είναι κάτι που πρέπει να σεβόμαστε όλοι ανεξαρτητως απο τη μουσική που ακούμε.Αλλα κάποια τραγούδια ειναι αντικειμενικα πιο ποιωτικα μουσικα.Αυτό είναι κατι που δεν μπορούμε να αλλάξουμε για παράδειγμα ας θυμηθούμε εναν συνθεταρα.. τον Beethoven που ήταν κουφος, ας θυμηθούμε τον J.Hendrix που άλλαξε όλη την ιστορία της ροκ μέσα σε 4 χρόνια και σκεφτήτε ολα τα new bands τα οποία δεν αντέχουν στην "σκηνη" πάνω απο 2 χρονια.Αν και τώρα τελευταία πολύ famous ειναι τα thrash συγκροτήματα.

    4)Στο πρώτο post μου noizreduction λεω για την μουσική παιδία των classic rok band που μας πρόσφεραν.. αν είναι δυνατόν και φυσικά δεν εννοούσα τα ναρκωτικά και τις κακές επιρροές που μετέδιδαν στο κόσμο αλλα τις μουσικές γνώσεις που πηραμε απο αυτους γιατι θέλουμε δεν θέλουμε παταμε στις απομηνάρια των πατημασιών τους.Επίσης όπως είπα για τους στοίχους τους βρίσκεις και στην λαική.Αν θέλει καποιος να τραβήξει πονεμένους γράφει για ρομάτζα και έρωτες, αν κάποιος θέλει να τραβήξει άτομα τα οποια δεν γουστάρουν την πολιτική απλα γράφει γιαυτην και τα κακα κουσούρια της.Είναι απλό Marketing όλα τα bands εχουν Target groups.Και στην τελική και η μουσική έχει "στίχους" μόνο που είναι σε πεντάγραμμο.

    5)Δεν θέλω να θάβω τις νέες μπάντες και τις προσπαθειες τους αλλα δυστυχως τα αυτάκια μου κανουν κουμάντο σε αυτές τις περιπτώσεις.Απο τις λίγες μπάντες που μπορω να πώ οτι πρόσφεραν κάτι παραπάνω απο αμερικανιά και γρατζα-γρουτζα ειναι οι Nickelback οι όπου τα cd τους ειναι πραγματικά αρκετά καλα.Δεν μπορώ να πω ειναι καποια new bands τα οποία εχουν άντε με το ζορι ένα καλο τραγουδι στο το cd τους.. εγώ δεν θυμάμαι να μην έχω ακούσει η να ξεχώρησα καποιο τραγούδι απο τους πχ:gnr,metallica,morison etc..Κάτι άλλο που παρατηρω στους έφηβους ... πρώτα βάφονται κ ντύνονται και μέτα συνηδητοποιούν τι μουσική ακούν..απαράδεκτο αυτη η μόδα τα έχει ισοπεδώσει όλα.

    6)Όσον αφορά τα "σκουπίδια" της μουσικής κατά την γνώμη μου έιναι όλα τα νέα ελληνικά που παίζονται στα club.Έιναι τελέιως αναλόσημα,εμπορικα και επαναλαμβανόμενα.Δεν έχουν καμία ουσια.Μόλις βγει μία "επιτυχία" και το ακούσουμε καμια 50 φορές, τον επόμενο μήνα το έχουμε ξεχάσει.. ουτε που το ακούμε.Θα ένιωθα πολύ άσχημα αν ήμουν ένας απο αυτους και μου έλεγε ο manager μου οτι αν δεν βγαλω new cd το επόμενο 3μηνο θα πατώσω.Και απο τι γνωρίζω ολα τα ελληνικα cd απου τους μάυρους τα περνουν.Η υποστήριξη της μουσικής που ακούς φαίνεται όταν πας και ακουμπας το μαρούλι στο metropolis και πας σπίτι σου με μια χαρά να το ακουσεις και να το βάλεις στην πολύτιμη συλλόγή σου και όχι να πέρνεις ντουζίνες απο τους μάυρους.

    7)sea_like_eyes είπες σε ένα post αν μπορούμε να παμε εμείς να κάνουμε καμια επιτυχία με ακόρντα.. δυστηχως ειδικά στην Ελλάδα χωρίς μέσο δεν μπορεις να κάνεις τιποτα.Και ο 2ος Hendrix να είμουν αν δεν τους έπαιζα λιγο κλαρίνο δεν θα με ακούγανε αφου πρώτα τους έλεγα οτι είμαι ανιψιός της Βισσης.

    Αυτα έιχα να πω συγνώμη για το μεγάλο μου post αλλα δεν περίμενα να απαντήσετε τόσα πολλά ατομα μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.Είμαι καινούργιος στο Site και απ'οτι βλέπω ειστε μέγαλη παρέα εδω και υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση στα topics nice to be here :D.Και πάλι ευχαριστώ για τα replies και καλή πρωτομιαγία.

     


    -----------------
    I grimm you...

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Grimm στις 01-05-2008 05:39 ]


    vero
    30.04.2008, 22:33

    Παιδια πιστευω οτι στην σημερινη εποχή υπαρχουν μπαντες που αξιζουν και ακουγωνται οπως radiohead, coldplay.  Τωρα για καποιες αλλες μπαντες ειναι χαλια κατασταση...

    Και επισης μετα απο μια δεκαετια θα αποδειχτει ποιοι ειναι καλοι....

    Γι αυτο να μην τα ισοπεδωνουμε ολα...


    maspa
    01.05.2008, 06:11

    Γι άλλη μια φορά η νοσταλγία για το άπιαστο του παρελθόντος, αυτο που δεν προλάβαμε να ζήσουμε επισκιάζει το ανεκτίμητο παρόν μας. Πάντα ακούμε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό τραγούδια που απέχουν από μας το λιγότερο μια δεκαετία. Να μου το θυμηθείτε, ότι το 2020, πρώτα ο Θεός, θα ακούμε κάποιες από τις σημερινές μπάντες και θα λέμε "Αυτά ήταν συγκροτήματα, όχι τα σημερινά".

    Κατ' αρχήν, είναι άδικο να συγκρίνουμε τα συγκροτήματα του τότε ('60,'70,'80) με αυτά του τώρα. Τα πρώτα έχουν δοκιμαστεί στον χρόνο, τα δεύτερα έχουν χρόνο μπροστά τους να δρομολογηθούν.

    Και θα συμφωνήσω και σε κάτι που ειπώθηκε, ότι οι ροκ μπάντες τότε δρούσαν κάτω από άλλες συνθήκες (και μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για την έξαρση ενός νέου τότε κινήματος, που τότε είχε  διαφορετική αποδοχή).

    Υ.Γ. Το γεγονός ότι οι coldplay και οι radiohead, μιας και τους φέρατε για παράδειγμα, δεν έχουν τόσο "σκληρά" κομμάτια δεν υποβαθμίζονται από μια γενική μουσική άποψη. Και αφού επιμένετε στις ετικέτες: αυτά ανήκουν στην κατηγορία του alternative, όπως και όσες μπάντες είναι εναλλακτικές έχουν παρόμοιο soft ήχο. Υπάρχει και το progressive kai to punk kai....kai.....kai..... Αφού επιμένετε στις ταμπέλες, μην επικεντρώνεστε στον γενικόλογο ορισμό του ροκ, πιάστε και τις υποκατηγορίες.


    Efklidis
    01.05.2008, 11:39

    Όντως τα τραγούδια πρέπει να δοκιμαστούν στο χρόνο γ να τα κρίνουμε...Αλλά ρε παιδιά αμαν με αυτή την μιζέρια πια. Φαντάζεσται να έχετε μια μπάντα και αντί ο κόσμος να σας στηρίζει να έχει΄την μιζέρια του κόσμου? Πως θα προχωρήσει? , πως θα βγάλει νέες δουλιές? πως θα καλυτερέψει την μουσική του? Σε αυτή την χωρα η μιζέρια μας τρώει ΕΛΕΟΣ πια!!!!!


    Debauchee
    01.05.2008, 12:29
    Λετε λετε λετε.. Εγω θελω να μαθω ολοι αυτοι που κατακρινουν τα νεα γκρουπ τι γνωμη εχουν για μπαντεσ αντιστοιχα μ'αυτεσ που υπερασπιζονται τοσο δλδ με πορειεσ δεκαετιων και εκατομμυρια πωλησεισ οπωσ cure,u2 ktl η συγκροτηματα με παγκοσμια αναγνωριση οπωσ joy division,smiths Και αν ειναι σε θεση να κανουν συσχετισμουσ και να αναγνωρισουν την κληρονομια τουσ στισ σημερινεσ μπαντεσ...
    sea_like_eyes
    01.05.2008, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 30-04-2008 στις 18:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 30-04-2008 στις 14:04 έγραψε...

    αλλα νταλα της παρασκευης το γαλα εδω μεσα........

    διαβαζω για φασισμους, για γουστα, για πλυσεις εγκεφαλου, για 3 ακορντα, για αταλαντους, για παπουδες και παιδαρελια.......

    .........αααα ρε ευλογημενο Punk, κατι σου ξεφυγε οταν τα κατεστρεφες ολα τοτε!!!

    κατι δεν εκανες καλα τοτε........



    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.beer}



    εεεεεεεεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι . . . P-U-N-K ! ! !


    xenia1972
    02.05.2008, 03:44

    Προσωπικα ημουν μεταλ φαν με ραδιοφωνικη εκπομπη στα μικροτερα μου χρονια και ηλπιζα να δω λιγο καλυτερα μυαλα απο αυτα που αντιμετωπιζα τοτε. Νομιζεις οτι εχεις καλυτερα μυαλα απο τα "κοριτσακια που θελουν να χτυπιουνται και να ειναι και εναλλακτικες" ? Η μουσικη ειναι μια και δεν ειναι τα κοματια με τις ετικετες που την κανετε εσεις. Καλα κανουν τα "κοριτσακια" που εχουν τα αυτια ανοιχτα σε ολα, γιατι δεν ειδα κανεναν μουσικο να ακουει μονο ενα ειδος μουσικης. Σταματηστε επιτελους να ειστε μονολιθικοι και να βαζετε την μουσικη σε καλουπια. Ο καθενας μπορει ν'ακουει οσα μουσικα ειδη θελει κι οσα περισσοτερα και διαφορετικοτερα ακουει τοσο το καλυτερο.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 30-04-2008 στις 10:25 έγραψε...

    Συμφωνώ απόλυτα με τα δύο πρώτα πόστ... Έλεος πια... Να πώ μόνο απ οτι βλέπω απο το σχολείο μου οτι τα παιδάκια που ακούνε αυτου του είδους τα συκγροτήματα είτε είναι λίγοι περιθωριακοί ηλίθοι (και όχι ηλίθιοι επειδή τα ακούνε, είναι εκ φύσεως ηλίθιοι και έτυχε να τα ακούνε) είτε μερικά κοριτσάκια που τους αρέσει να χτυπιούνται μεν αλλα να είναι και εναλακτικές δε (ή μπορεί και να αρέσει ο τραγουδιστής ενοιώτε)... Η πλειοψηφία (πέρα απο τους τρέντιδες) είμαστε του παλιού καλού ροκ, είτε του νέου σκληροπυρηνικού μετάλ (οχι εγώ σε αυτο το τελευταίο) είτε ψαχνόμαστε παντού στη μουσική...

    Τώρα φίλε μου noizreduction δεν πρόκειται για προσκώληση στην παλιά μουσική και στενομυαλίά κλπ κλπ... Απλά αυτα τα συγκροτήματα ΔΕΝ ακούγονται... Και ουδεμια σχέση έχουν με ροκ... Επειδή το distortion που βάζουν στα 3 ακόρντα που ξέρουν, θυμίζει ροκ, δεν είναι ροκ...

    Αν κάποιο συκγρότημα που ψάχνεται διαφορετικά εχει κατι να πεί ΜΟΥΣΙΚΑ τότε ναί (βλ. τα πρώτα αλμπουμ των SOAD)

    P.S: Όσο για τους Coldplay και του Radiohead αυτοί νομίζω πως έχουν κατι να πούν... Όχι οτι τρελαίνομαι κίολας...




    xenia1972
    02.05.2008, 04:27

    Εχω μια δεκαετια και παραπανω απο σενα, με κλασικη μουσικη παιδεια σε ωδειο για χρονια και με μεταλ-ροκ προτιμησεις. Προσωπικα, οι Νickelback δεν βρισκω να εχουν κανει καμια πρωτοπορια μουσικα, ακολουθουν αυτα που βρηκαν. Σε συγκριση, οι Muse εχουν καταφερει να αποτελεσουν μουσικη πρωτοπορια, δεν ακουγονται σαν κανεναν αλλον, το παντρεμα ηλεκτρικης κιθαρας-κλασικου πιανου δεν το'χει κανει κανενας αλλος σε τετοια εκταση και με τετοιο τροπο και ειναι οι μοναδικοι με απολυτα δικη τους ταυτοτητα απ'τα νεα groups. Τα νεα hard rock group σαν τους Nickelback που ανεφερες στ'αυτια μου ειναι ιδια με τους δισκους που ακουγα απο αλλα groups 20 χρονια πριν, και σε 20 χρονια εχω ακουσει εκατονταδες δισκους (και CD........)

    Παράθεση:
    Το μέλος Grimm στις 30-04-2008 στις 21:03 έγραψε...

    5)Δεν θέλω να θάβω τις νέες μπάντες και τις προσπαθειες τους αλλα δυστυχως τα αυτάκια μου κανουν κουμάντο σε αυτές τις περιπτώσεις.Απο τις λίγες μπάντες που μπορω να πώ οτι πρόσφεραν κάτι παραπάνω απο αμερικανιά και γρατζα-γρουτζα ειναι οι Nickelback οι όπου τα cd τους ειναι πραγματικά αρκετά καλα.Δεν μπορώ να πω ειναι καποια new bands τα οποία εχουν άντε με το ζορι ένα καλο τραγουδι στο το cd τους.. εγώ δεν θυμάμαι να μην έχω ακούσει η να ξεχώρησα καποιο τραγούδι απο τους πχ:gnr,metallica,morison etc..Κάτι άλλο που παρατηρω στους έφηβους ... πρώτα βάφονται κ ντύνονται και μέτα συνηδητοποιούν τι μουσική ακούν..απαράδεκτο αυτη η μόδα τα έχει ισοπεδώσει όλα.


    -----------------
    I grimm you...

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Grimm στις 01-05-2008 05:39 ]




    xenia1972
    02.05.2008, 04:27

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 02-05-2008 04:29 ]


    JaNick
    02.05.2008, 13:09

    Πιστεψέ με Ξένια οτι έχω πολύ ευρή φασμα ακουσμάτων, απο κλασσική μουσική και Jazz μέχρι Rock και Ρεμπέτικα... Είναι λίγα πράγματα που δεν μπορώ με τίποτα να τα ακούσω... Όσο για το σχόλιο για τα κοριτσάκια, έλα στο σχολείο μου για να δείς τι εννοώ... Δεν μπορείς να καταλάβεις αμα δεν το ζήσεις...


    -NaFsIkAaAa-
    02.05.2008, 13:16

    Μα υπάρχουν πολλά  καινούργια rock συγκροτήματα που είναι απλά τέλεια ...για ψάξτε λίγο και θα δείτε ,απλά εδώ στην Ελλάδα έχουμε κολλήσει σε 2,3 ...


    VoodooChild
    02.05.2008, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος -NaFsIkAaAa- στις 02-05-2008 στις 13:16 έγραψε...

    Μα υπάρχουν πολλά  καινούργια rock συγκροτήματα που είναι απλά τέλεια ...για ψάξτε λίγο και θα δείτε ,απλά εδώ στην Ελλάδα έχουμε κολλήσει σε 2,3 ...



    Χωρις καμια ειρωνεια, μπορεις να μου πεις μερικα τελεια καινουρια rock συγκροτηματα? Να μαθω αμα ειναι.


    xenia1972
    02.05.2008, 14:04

    Προφανως τα εχω ζησει πριν απο εσενα, κατα το 1985, δεν εχουν αλλαξει δραματικα τα πραγματα απο τοτε. Το σχολιο παραμενει ομως, ο καθενας εχει δικαιωμα να ακουει ο,τι θελει, και μεταλ και ποπ και εναλλακτικο και world. Επισης με τον τροπο που το εξεφρασες ειναι σαν να μην ξερουν τι τους γινεται τα "κοριτσακια" ενω τα "αγορακια" ξερουν κι ειναι συνειδητοποιημενα.....{#emotions_dlg.lol}

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 02-05-2008 στις 13:09 έγραψε...

    Πιστεψέ με Ξένια οτι έχω πολύ ευρή φασμα ακουσμάτων, απο κλασσική μουσική και Jazz μέχρι Rock και Ρεμπέτικα... Είναι λίγα πράγματα που δεν μπορώ με τίποτα να τα ακούσω... Όσο για το σχόλιο για τα κοριτσάκια, έλα στο σχολείο μου για να δείς τι εννοώ... Δεν μπορείς να καταλάβεις αμα δεν το ζήσεις...




    xenia1972
    02.05.2008, 14:13

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 02-05-2008 14:34 ]


    -NaFsIkAaAa-
    02.05.2008, 20:53

     


    Παράθεση:

    Χωρις καμια ειρωνεια, μπορεις να μου πεις μερικα τελεια καινουρια rock συγκροτηματα? Να μαθω αμα ειναι.



     

    κανένα πρόβλημα!!the Red Jumpsuit Apparatus,Our Lady Peace,A.F.I,Hinder,Three Days Grace,Silverstein,Incubus,Panic!At The Disco,Howie Day,Something Corporate,Jack's Mannequin,Fall Out Boy,Death Cab For Cutie,Dashboard Confessional,Relient K,3 Doors Down...

    θες κι άλλα?????Για κάτσε και ασχολίσου με αυτά...