ελληνική μουσική
    662 online   ·  210.857 μέλη

    Είμαστε όντως τόσο κοντά στα χρόνια του αντίχριστου???

    VoodooChild
    09.05.2008, 13:12

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Σου λεω για πολλους που ξερω και δεν ειναι πιτσιρικια. Ειναι απο 23 μεχρι 30 και τις χριστοπαναγιες τις εχουν στο στομα τους. Τελος παντων, ας μην επεκταθουμε πανω σε αυτο, γιατι θα ξεφυγουμε



    Ξερεις ατομα που να πιστευουν κ να εχουν τις χριστοπαναγιες στο στομα τους?


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 13:14

    Επισης πολλους. Και δεν τους υποστιριζω επιδη πιστευουν. Αυτοι ειναι χειροτεροι


    VoodooChild
    09.05.2008, 13:19

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 13:14 έγραψε...

    Επισης πολλους. Και δεν τους υποστιριζω επιδη πιστευουν. Αυτοι ειναι χειροτεροι



    Ναι αλλα δεν ανεφερες οτι δεχεστε επιθεση απο αυτους. Επικεντρωθηκες στην επιθεση απο αθεους.

    Anyway, αυτο ηθελα να μαθω.


    Astron
    09.05.2008, 13:19

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 12:33 έγραψε...
     Αφου πολλοι απο σας πιστευουν οτι δεν υπαρχει Θεος, ο Χριστος, η Παναγια, πειτε μου, γιατι ολοι μας επιτιθενται και βριζουν τα Θεια ??? {#emotions_dlg.confused1} 

    Σε αυτό το φόρουμ κανείς δεν έχει βρίσει τα θεία. Και όταν κάποιος χαρακτήρισε τους θρησκευόμενους με ένα συγκεκριμένο τρόπο του έγινε παρατήρηση όπως θα είδες.

    Αντίθετα εγώ βλέπω πχ απ' τον NikosPi να παρουσιάζονται οι άθεοι ώς τα ανήθικα αποβράσματα της κοινωνίας, ως ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο και μάλιστα μας καλεί να μετανοήσουμε γιατί μετά θα βασανιζόμαστε για όλη την αιωνιότητα. Αυτού του είδους η τρομοκρατία και η μισαλλοδοξία απέναντι σε μία μειοψηφία όπως είναι οι άθρησκοι και άθεοι θα έπρεπε να σε έχει ενοχλήσει προ πολλού. Αλλά φαίνεται η ευαισθησία σου εξαντλείται μόνο σε θέματα που αφορούν την κριτική του ορθόδοξου χριστιανισμού.


    thaliey
    09.05.2008, 13:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 09-05-2008 στις 13:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 12:33 έγραψε...
     Αφου πολλοι απο σας πιστευουν οτι δεν υπαρχει Θεος, ο Χριστος, η Παναγια, πειτε μου, γιατι ολοι μας επιτιθενται και βριζουν τα Θεια ??? {#emotions_dlg.confused1} 

    Σε αυτό το φόρουμ κανείς δεν έχει βρίσει τα θεία. Και όταν κάποιος χαρακτήρισε τους θρησκευόμενους με ένα συγκεκριμένο τρόπο του έγινε παρατήρηση όπως θα είδες.

    Αντίθετα εγώ βλέπω πχ απ' τον NikosPi να παρουσιάζονται οι άθεοι ώς τα ανήθικα αποβράσματα της κοινωνίας, ως ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο και μάλιστα μας καλεί να μετανοήσουμε γιατί μετά θα βασανιζόμαστε για όλη την αιωνιότητα. Αυτού του είδους η τρομοκρατία και η μισαλλοδοξία απέναντι σε μία μειοψηφία όπως είναι οι άθρησκοι και άθεοι θα έπρεπε να σε έχει ενοχλήσει προ πολλού. Αλλά φαίνεται η ευαισθησία σου εξαντλείται μόνο σε θέματα που αφορούν την κριτική του ορθόδοξου χριστιανισμού.



    ναι ρε νικο μ και εσυ υπρβαλεις το οτι δεν πιστευουν δεν σημαινει οτι δεν πιστευουν σ τιποτα απολυτως στη ζωη του απλα στην υπαρξη του θεου δεν πιστευουν


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 14:13

    Εγω δε μιλησα για εδω μεσα....μονο. Μπορει στο forum να μην εχει βρισει καποιος τα Θεια, αλλα η επιθεση γινεται. Εδω μας λετε ουσιαστικα οτι ο χριστιανισμος φταιει για τα παντα. Και το που αρχιζει και που σταματαει η ευαισθησια μου δεν μπορεις να το ξερεις μονο μεσα απο μια οθονη. Οποτε θα σε παρακαλουσα να μην προβαινεις σε βιαστικα συμπερασματα


    thaliey
    09.05.2008, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 14:13 έγραψε...

    Εγω δε μιλησα για εδω μεσα....μονο. Μπορει στο forum να μην εχει βρισει καποιος τα Θεια, αλλα η επιθεση γινεται. Εδω μας λετε ουσιαστικα οτι ο χριστιανισμος φταιει για τα παντα. Και το που αρχιζει και που σταματαει η ευαισθησια μου δεν μπορεις να το ξερεις μονο μεσα απο μια οθονη. Οποτε θα σε παρακαλουσα να μην προβαινεις σε βιαστικα συμπερασματα



    κωστα μ αν λες εμενα εγω το παρεθεσα σχετικα μ αυτα που ειπε ο νικοσ πως ειναι υοερβολες.....οχι για σενα


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 14:40

    Στον Astron απαντησα Θαλεια μου...


    noizreduction
    09.05.2008, 14:44

    Για να ειμαι ξεκαθαρος ( για αλλη μια φορα, αλλα η επαναληψη ειναι η μητερα της γνωσης ):

    1. Δεν υποβιβασα και δεν προκειται να υποβιβασω κανεναν που εχει διαφορετικη αντιληψη για τη θρησκεια. Ειτε αυτος ειναι αθεος, γνωστικιστης, ειτε αιρετικος. Εφοσον ομως τηρει και αυτος τον ιδιο σεβασμο και επιχειρηματολογια απεναντι στα πιστευω μου.
    2. Ζουμε σε μια χωρα που εχουμε ανεξιθρησκεια, και επειδη δεν μου αρεσει να μου κοπανανε "στα χαρτια", θα ηθελα να ξεκαθαρισω πως τουλαχιστον εγω το τηρω. Ολοι στον ιδιο πλανητη ζουμε και δεν γινεται να συμφωνουμε σε ολα..Γιατι να μαλωνουμε ομως και γι'αυτα;
    3. Αλλο η Ορθοδοξια, αλλο ο Καθολικισμος. Θεωρω ατυχες παραδειγμα τη συγκριση ενος κειμενου που γραφτηκε για τον Καθολικισμο και τα παρακλαδια του ( μην πω για τα "αμερικανακια" και φανω πολυ κακος ), με την πνευματικοτητα του Ορθοδοξου Χριστιανισμου. Να υπενθυμισω πως κανενας ορθοδοξος ιερεας δεν εχει βγει να κανει πανικο για την Αποκαλυψη, ουτε να σημειωσει τα "σημεια των καιρων". Μονο ορισμενοι Λιακοπουλοι βγαινουν και το κανουν αυτο. Η επισημη θεση της Ελλαδικης Χριστιανικης Ορθοδοξης Εκκλησιας ειναι η αποχη απο οποιαδηποτε τετοια συζητηση.
    4. Για οσους "καλοθελητες" θελησαν να αλλοιωσουν την αποψη μου, επειδη συμμετεχω σε αυτη τη συζητηση, τους παροτρυνω να κοιταξουν το πρωτο μου post, στο οποιο αναφερω πως δεν ειναι αναγκη να δημιουργουμε εντυπωσεις και πανικο.

    Ελπιζω να εγινα κατανοητος, ωστε να μην χρειαστει για αλλη μια φορα να δικαιολογω τις διεστρεβλωμενες αποψεις τριτων.


    NIKOSPI
    09.05.2008, 14:46

    Ο καθένας θα κριθεί με τις πράξεις του, εγώ μιλάω για τους άθεους που λένε βλακείες σε θέματα θρησκείας, αυτό μου την δίνει που λένε πράγματα που δεν ξέρουν καν και έχουν μία χαζή άποψη, δεν μιλάω για ΤΟ ΑΣΤΡΟΝ........

    Αστρον διάβασε το Blog  μου γιαυτά που θέλεις να μάθεις, όλα εκεί μέσα είναι με το ν και με το ς!

    Thaliey, μπορεί κάπου κάπου να υπερβάλω αλλά αν δεν γίνει αυτό τον χάσαμε τον πλανήτη μας γιατί όλοι χαλαρώνουν.


    VoodooChild
    09.05.2008, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-05-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Να υπενθυμισω πως κανενας ορθοδοξος ιερεας δεν εχει βγει να κανει πανικο για την Αποκαλυψη, ουτε να σημειωσει τα "σημεια των καιρων".


    Ο μονος λογος που απανταω, ειναι επειδη τονισες το οτι κανενας ιερεας δεν εχει μιλησει για την αποκαλυψη.

    Υπαρχει ομως ενας και ειναι ο μαξιμος.


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 15:38

    Ο οποιος αν γνωριζεις καθερεθηκε απο την Εκκλησια λογω αυτης της κινδυνολογιας


    VoodooChild
    09.05.2008, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 15:38 έγραψε...

    Ο οποιος αν γνωριζεις καθερεθηκε απο την Εκκλησια λογω αυτης της κινδυνολογιας



    Ημουν σαφης νομιζω. Ο noizreduction ειπε οτι κανενας ιερεας δεν μιλησε για την αποκαλυψη. Ο μαξιμος μιλησε. Δεν με αφορα αν καθαιρεθηκε μεταγενεστερα.


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 16:03

    Δε σε αφορα. Και κατακρινεις ολον τον κληρο και ολο το θρησκευμα, επειδη ενας παπας ειπε κατι για την αποκαληψη ???? Τι να πω.... Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι....


    VoodooChild
    09.05.2008, 16:20

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 16:03 έγραψε...

    Δε σε αφορα. Και κατακρινεις ολον τον κληρο και ολο το θρησκευμα, επειδη ενας παπας ειπε κατι για την αποκαληψη ???? Τι να πω.... Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι....



    Σε παρακαλω να παραθεσεις τα λογια απο τα οποια εβγαλες το συμπερασμα οτι κατακρινω ολον τον κληρο και το θρησκευμα.


    Fanatiko
    09.05.2008, 16:26

    Παιδιά, νομίζω οτι έχετε ξεφύγει κάπως από το θέμα της συζήτησης...

    Και τώρα για να παραθέσω και τη δική μου άποψη, δεν ξέρω πότε θα έρθει ο αντίχριστος, αλλά πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα έρθει...


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 16:42

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 09-05-2008 στις 15:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 15:38 έγραψε...

    Ο οποιος αν γνωριζεις καθερεθηκε απο την Εκκλησια λογω αυτης της κινδυνολογιας



    Ημουν σαφης νομιζω. Ο noizreduction ειπε οτι κανενας ιερεας δεν μιλησε για την αποκαλυψη. Ο μαξιμος μιλησε. Δεν με αφορα αν καθαιρεθηκε μεταγενεστερα.



    Εγω πως να ερμηνευσω αυτη σου την απαντηση, αν οχι θεωροντας οτι εννοεις ολους τους παπαδες. Αυτους εννοησα κληρο... Με αυτη σου τη σταση, λογο ενος παπα, που καθαιρεθηκε, το τονιζω, τους κρινεις ολους. Δεν ειναι σωστο..


    VoodooChild
    09.05.2008, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 09-05-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 16:03 έγραψε...

    Δε σε αφορα. Και κατακρινεις ολον τον κληρο και ολο το θρησκευμα, επειδη ενας παπας ειπε κατι για την αποκαληψη ???? Τι να πω.... Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι....


    Σε παρακαλω να παραθεσεις τα λογια απο τα οποια εβγαλες το συμπερασμα οτι κατακρινω ολον τον κληρο και το θρησκευμα.


    Λοιπον : επειδη δεν προκειται να βρεις λογια μου που να δειχνουν οτι κατακρινω το θρησκευμα ή τον κληρο, ξεχνα την παρακληση μου για παραθεση. Προφανως πανω στη ροη της συζητησης απλα σου ηρθε να γραψεις κατι τετοιο.

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 16:03 έγραψε...

    Τι να πω.... Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι....


    Τι θες να πεις με αυτο?


    VoodooChild
    09.05.2008, 16:53

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 16:42 έγραψε...

    Με αυτη σου τη σταση, λογο ενος παπα, που καθαιρεθηκε, το τονιζω, τους κρινεις ολους. Δεν ειναι σωστο..


    Φιλε μου εγω ουτε τον μαξιμο δεν εκρινα. Πως εκρινα ολοκληρο κληρο?

    Απλως ο noizreduction ειπε οτι κανενας ιερεας δεν μιλησε για αποκαλυψη κι εγω ανεφερα εναν που μιλησε. Ποιον κατεκρινα?

    Σε παρακαλω προσεχε τι γραφεις οταν ερμηνευεις δικα μου λογια.


    pastella
    09.05.2008, 17:10

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-05-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Για να ειμαι ξεκαθαρος ( για αλλη μια φορα, αλλα η επαναληψη ειναι η μητερα της γνωσης ):

    1. Δεν υποβιβασα και δεν προκειται να υποβιβασω κανεναν που εχει διαφορετικη αντιληψη για τη θρησκεια. Ειτε αυτος ειναι αθεος, γνωστικιστης, ειτε αιρετικος. Εφοσον ομως τηρει και αυτος τον ιδιο σεβασμο και επιχειρηματολογια απεναντι στα πιστευω μου.
    2. Ζουμε σε μια χωρα που εχουμε ανεξιθρησκεια, και επειδη δεν μου αρεσει να μου κοπανανε "στα χαρτια", θα ηθελα να ξεκαθαρισω πως τουλαχιστον εγω το τηρω. Ολοι στον ιδιο πλανητη ζουμε και δεν γινεται να συμφωνουμε σε ολα..Γιατι να μαλωνουμε ομως και γι'αυτα;
    3. Αλλο η Ορθοδοξια, αλλο ο Καθολικισμος. Θεωρω ατυχες παραδειγμα τη συγκριση ενος κειμενου που γραφτηκε για τον Καθολικισμο και τα παρακλαδια του ( μην πω για τα "αμερικανακια" και φανω πολυ κακος ), με την πνευματικοτητα του Ορθοδοξου Χριστιανισμου. Να υπενθυμισω πως κανενας ορθοδοξος ιερεας δεν εχει βγει να κανει πανικο για την Αποκαλυψη, ουτε να σημειωσει τα "σημεια των καιρων". Μονο ορισμενοι Λιακοπουλοι βγαινουν και το κανουν αυτο. Η επισημη θεση της Ελλαδικης Χριστιανικης Ορθοδοξης Εκκλησιας ειναι η αποχη απο οποιαδηποτε τετοια συζητηση.
    4. Για οσους "καλοθελητες" θελησαν να αλλοιωσουν την αποψη μου, επειδη συμμετεχω σε αυτη τη συζητηση, τους παροτρυνω να κοιταξουν το πρωτο μου post, στο οποιο αναφερω πως δεν ειναι αναγκη να δημιουργουμε εντυπωσεις και πανικο.

    Ελπιζω να εγινα κατανοητος, ωστε να μην χρειαστει για αλλη μια φορα να δικαιολογω τις διεστρεβλωμενες αποψεις τριτων.

    {#emotions_dlg.beer}

    Άθεη δεν είμαι. Θα υπερασπιστώ όμως το δικαίωμα του καθενός να λέει τα πιστεύω του και να εκφράζει την άποψή του. Θα συμφωνήσω με έναν άθεο/χριστιανό/πιστό άλλου δόγματος όταν μου λέει κάτι τεκμηριωμένο που δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία (πχ επιστημονική ανακάλυψη) και θα διαφωνήσω με έναν άθεο/χριστιανό ορθόδοξο ή άλλο πιστό οποιουδήποτε δόγματος μου λέει καμιά κουλαμάρα , τύπου "σε 54 ή σε 45554 μέρες θα έρθει ο αντίχριστος στη γη". Εγώ πάντως πιστεύω ότι πετάει με Ολυμπιακή, οπότε μην ανησυχείτε, θα αργήσει.

    Ο αντίχριστος είναι για μένα μια συμβολική έννοια. Προσωπικά την αποδίδω στους διάφορους πειρασμούς -χρήμα, δόξα, εκδίκηση, κλπ- και στις διάφορες δοκιμασίες - προκλήσεις που συναντά καθημερινά ο άνθρωπος -ανεξαρτήτως θρησκείας- τις οποίες είτε αντιμετωπίζει εύκολα είτε με δυσκολία, στερήσεις και απώλειες. Αν οι συγκυρίες είναι άσχημες για έναν άνθρωπο ή για μια κοινωνία, αυτό δεν μου λέει κάτι. Άσχημες στιγμές υπήρξαν πάντα στην ιστορία του ανθρώπινου γένους και θα συνεχίζουν να υπάρχουν, καθώς η ευημερία είναι μια επιβράβευση που θέλει καθημερινό κόπο για να την κρατήσουμε. Όλα αυτά τώρα, η κάθε θρησκεία τα συμβολίζει / ερμηνεύει με το δικό της τρόπο. Το ίδιο και η αθεΐα. Το ότι τα σέβομαι δεν σημαίνει ότι τα υιοθετώ.

    Αυτά με τα τσιπάκια εγώ δεν τα πιστεύω. Υπάρχουν όμως στα comics. Με το σύγχρονο τρόπο ζωής και τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης, ενώ έχουμε διευκολύνει αφάνταστα τη ζωή μας στην επικοινωνία, έχουμε φέρει νέους μπελάδες. Για παράδειγμα, το αφεντικό μου μπορεί να με βρει στο facebook και να με απολύσει αν δεί ότι ενδιαφέρομαι για συζητήσεις και άλλα στοιχεία που μπορεί να τον κάνουν να βγάλει συμπεράσματα ότι δεν κάνω για εργαζόμενη στην εταιρεία του. Αυτό είναι ανησυχητικό, αλλά δεν νομίζω ότι πίσω από τον εργοδότη ή το facebook κρύβεται ο αντίχριστος. Το ζήτημα είναι κατά πόσο οι άνθρωποι μπορούν να βρεθούν αντιμέτωποι με το ίδιο τους τον εαυτό και να μην υποκύπτουν στον κάθε συνειρμό.

    Κι επειδή είδα και μεγάλο καυγά να γίνεται για τους ιερείς, ας μην είμαστε απόλυτοι. Δεν νομίζω ότι σοβαροί και σεβάσμιοι ιερείς τρομοκρατούν τον κόσμο με θεωρίες για τον αντίχριστο. Ας δεχόμαστε όμως κι εμείς οι ορθόδοξοι χριστιανοί ότι δεν είναι όλα ρόδινα και άσπιλα στον κλήρο.

    Δεν είναι διαγωνισμός για το ποιανού τα πιστεύω θα επικρατήσουν το φόρουμ, χώρος ανταλλαγής απόψεων και συζήτησης είναι.