ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.866 μέλη
    pastella
    21.05.2008, 12:41

    H Monika είναι μια νέα παρουσία στο χώρο του τραγουδιού από την Αθήνα.

    Την ανακάλυψα πριν λίγες μέρες ακούγοντας 10'' από το τραγούδι της "Over the hill" σε ραδιοφωνικό σταθμό της πόλης μου. Κι έπαθα πλάκα... Νομίζω ότι η παρουσία της δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη. Δεν υπερβάλουν όσοι κάνουν λόγο για μια φρέσκια φωνή στο χώρο του τραγουδιού.

    Μπορείτε να ακούσετε το "Over the hill" και άλλα 3 τραγούδια στη σελίδα της στο Myspace.

    http://www.myspace.com/monikarides

    Στις 19 Μαΐου κυκλοφόρησε ο πρώτος της δίσκος από την Archangel Music (εντάσσεται στο είδος Indie) με τίτλο Avatar.

    Σύμφωνα με τη σελίδα της δισκογραφικής, αρχικά το άλμπουμ θα είναι διαθέσιμο από το www.mpgreek.com και σε δεύτερη φάση από τα internet shops.

    _____________________

    Λίγα λόγια για τη Monika:

    Στα 21 της χρόνια, η Μόνικα κυκλοφορεί στην αγορά την πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά της, με τίτλο “Avatar”, με προπομπό το single “Over The Hill” που κυκλοφορεί ήδη στην αγορά από 5 Μαϊου. Τα 13 τραγούδια του άλμπουμ μιξαρίστηκαν από τον Ian Caple (Tindersticks, Yann Tiersen) στην Αγγλία ενώ το mastering έγινε στα Sterling Studios της Νέας Υόρκης.

    Η Μόνικα είναι η καλλιτέχνιδα που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια τις μεγαλύτερες προσδοκίες στο κοινό, για τη δουλειά της. Η φήμη για το ταλέντο της έκανε το γύρο της Αθήνας αρχικά, εδώ και τουλάχιστον τέσσερα χρόνια, όταν οι σποραδικές εμφανίσεις της έχτισαν το μύθο μιας κοπέλας που στα πρώτα μετεφηβικά χρόνια της, τραγουδούσε με τη δύναμη φτασμένης ερμηνεύτριας και έγραφε τραγούδια που όμοιά τους δεν είχαν ακουστεί ξανά σε ανάλογο επίπεδο.

    Τo “Avatar” είναι το άλμπουμ που ουσιαστικά δίνει τον ορισμό του όρου ‘αγγλόφωνη θηλυκή τραγουδοποιός – τραγουδίστρια’: αβίαστα μελωδική (“Babe”), γνήσια στα θέματα που επικοινωνεί με τους στίχους της (“Not Young In My Youth”) και με ένα φάσμα επιρροών που πιάνει από Beatles, Χατζιδάκι και ορχηστρική pop των 60’s αλά Scott Walker (“Avatar”) και φτάνει μέχρι την κιθαριστική pop των 90’s, η Μόνικα γράφει τα τραγούδια της με οδηγό ένα “καθαρό” συναίσθημα και τα τραγουδάει με την δυνατή, κρυστάλλινα καθαρή φωνή της χωρίς περιττές ωραιοποιήσεις.

    Η μουσική ενασχόληση της Μόνικα ξεκίνησε όταν η ίδια σπούδαζε στην Πάτρα όπου και αναμείχθηκε με την ανεξάρτητη σκηνή της πόλης στα μέσα των 90’s. Άρχισε να γράφει τραγούδια και να παίζει όργανα (κιθάρα, ακορντεόν, πιάνο κ.λπ.) αρχικά για να ανταπεξέρχεται στις ανάγκες της “καλεσμένης στη σκηνή” σε διάφορες εμφανίσεις φιλικών της σχημάτων στην πόλη και σύντομα, ξεκίνησε να παίζει τα δικά της τραγούδια. Τα οποία τραγούδια γράφει με απίστευτη ευκολία και ταχύτητα. Οι μελωδίες αναβλύζουν στο κεφάλι της με έναν πλούτο παρόμοιο με αυτόν των μαθηματικών εξισώσεων που γεννάνε καινούρια αποτελέσματα.

    Οι μαθηματικές σπουδές της Μόνικα δεν είναι καθόλου άσχετες με τη μουσική που παράγει. Το ταλέντο της είναι φυσικό και ενστικτώδες και η αντιστοιχία που υπάρχει στο –αρχικά παράδοξο- δίπολο ‘μαθηματικά – μουσική’ είναι εντελώς συμμετρική και φυσική. Οι επιρροές του ήχου της έρχονται, σύμφωνα με την ίδια, “από τα indie rock συγκροτήματα των 90’s στις μελωδικές στιγμές τους όμως”. Τη συγκινούν πιο πολύ οι αντρικές φωνές στις χαμηλότονες στιγμές τους παρά οι γυναικείες. Οι αγαπημένοι της δίσκοι είναι το “Lost Souls” των Doves και το “Let Go” των Nada Surf και αγαπάει τους Radiohead, τους Wilco και τους Idlewilde. Παρότι ερμηνευτικά, στο “Avatar” παραπέμπει σε σπουδαίες τραγουδίστριες των 60’s (από Julie Driscol και Grace Slick μέχρι Nico αλλά και PJ Harvey), καταφέρνει να ακούγεται εντελώς προσωπική και μοναδική.

    Η Monika δεν μοιάζει με οτιδήποτε έχετε ακούσει πρόσφατα ή παλιότερα στην ελληνική σκηνή και το “Avatar” είναι ένα album που θα μπορούσε να έχει κυκλοφορήσει σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου ως εγχώριος δίσκος. Αυτή είναι η σημαντική ποιότητά του και από κει πηγάζει και το διαχρονικό του ύφος που ακουμπάει στην folk, σε μια γενναία, αγνή pop αλλά και στο indie rock ύφος με το οποίο μεγάλωσε.

    Πηγή: Archangel Music Forum


    -----------------
    Ιστορίες για αγρίους

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 21-05-2008 12:58 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 21-05-2008 13:47 ]


    sea_like_eyes
    21.05.2008, 13:43

    Σιγουρα κατι ξεχωριστο για τον χωρο . . . εχει μελλον . . . τσεκαρα το Myspace της

    Influences - ουδεν σχολιον . . . Perfectttttttttt . . .


    thaliey
    21.05.2008, 13:51

    δεν την ξερω αλλα θα κοιταξω κ εγω το space και θα σας πω!!!!


    -Sadahzinia-
    21.05.2008, 14:57

    Άκουσα το not young in my youth....Δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη εάν δεν τη δω να ερμηνεύει...από αυτό που άκουσα...ολοκληρωμένη ερμηνεύτρια δεν θα την έλεγα...αλλά ιδιαίτερη χρειά έχει και μπορεί να διαγράψει μια πολύ καλή πορεία...


    thaliey
    21.05.2008, 15:05

    την ακουσα κ εγω αρκετα καλο μ αρεσε!!!!


    tago
    21.05.2008, 18:38

     

    Την άκουσα και ομολογώ πως μου άρεσε!!!


    Aiolos_m
    21.05.2008, 20:32

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 21-05-2008 στις 12:41 έγραψε...

    Στα 21 της χρόνια...


    Η μουσική ενασχόληση της Μόνικα ξεκίνησε όταν η ίδια σπούδαζε στην Πάτρα όπου και αναμείχθηκε με την ανεξάρτητη σκηνή της πόλης στα μέσα των 90’s.

    Πηγή: Archangel Music Forum

    Αν είναι 21 ετών, σημαίνει πως δεν έχει τελειώσει τις σπουδές της, είναι στο 3ο έτος. Πώς γίνεται να δραστηριοποιήθηκε στα μέσα των 90's κατά την διάρκεια των σπουδών της....? {#emotions_dlg.blink}

    Μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει στο βιογραφικό.

    Όπως και να' χει την κοπέλα την άκουσα πριν από 2 περίπου χρόνια, αν δεν κάνω λάθος, στο myspace. Είναι όντως εξαιρετική, αν κρίνουμε από τα δείγματα που μας έχει δώσει.

    Καλό ξεκίνημα της ευχόμαστε{#emotions_dlg.beer}


    pastella
    21.05.2008, 23:33

    Χρήστο το πρόσεξα κι εγώ στη δεύτερη ανάγνωση αυτό κι έξυνα το κεφάλι μου μιας και υποτίθεται ότι είναι πιο μικρή από μένα, αλλά εγώ μέσα των 90's θυμάμαι να πηγαίνω δημοτικό... {#emotions_dlg.confused1}
    Ενδεχομένως να θέλει να πει των 00's...

    Λεπτομέρεια! Νομίζω ότι είναι το τελευταίο που σκέφτεται κανείς όταν ακούει τα κομμάτια της.

    ΥΓ: Πολύ παρέα με την αποδημήτισσα Αριανού κάνεις, σου έχει κολλήσει τα ξεψυριάσματα των κειμένων {#emotions_dlg.smartass}

     


    thaliey
    22.05.2008, 00:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 21-05-2008 στις 20:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 21-05-2008 στις 12:41 έγραψε...

    Στα 21 της χρόνια...


    Η μουσική ενασχόληση της Μόνικα ξεκίνησε όταν η ίδια σπούδαζε στην Πάτρα όπου και αναμείχθηκε με την ανεξάρτητη σκηνή της πόλης στα μέσα των 90’s.

    Πηγή: Archangel Music Forum

    Αν είναι 21 ετών, σημαίνει πως δεν έχει τελειώσει τις σπουδές της, είναι στο 3ο έτος. Πώς γίνεται να δραστηριοποιήθηκε στα μέσα των 90's κατά την διάρκεια των σπουδών της....? {#emotions_dlg.blink}

    Μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει στο βιογραφικό.

    Όπως και να' χει την κοπέλα την άκουσα πριν από 2 περίπου χρόνια, αν δεν κάνω λάθος, στο myspace. Είναι όντως εξαιρετική, αν κρίνουμε από τα δείγματα που μας έχει δώσει.

    Καλό ξεκίνημα της ευχόμαστε{#emotions_dlg.beer}



    σωστα πως γινετε???{#emotions_dlg.confused1}


    Aiolos_m
    22.05.2008, 10:20

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 21-05-2008 στις 23:33 έγραψε...

    ΥΓ: Πολύ παρέα με την αποδημήτισσα Αριανού κάνεις, σου έχει κολλήσει τα ξεψυριάσματα των κειμένων {#emotions_dlg.smartass}

     

    Θα ξαναπεράσω μια ανάγνωση όλο το ΜΗ για να βεβαιωθούμε πως δεν εχει γράψει κανείς άλλη ασάφεια...

    {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 29-06-2008 15:49 ]


    KIT_KAT
    22.05.2008, 10:55

    Θα ξαναπεράσεις μια ανάγνωση ξανά; Cool

    ΥΓ: Καλά σε ποιον αναφέρεστε ότι ξεψειρίζει; Στη Μόνικα; {#emotions_dlg.wacko}


    RoCkLiViN2
    22.05.2008, 14:45

    Ρε παιδια...κι εγω το ακουσα, αλλα δε με ενθουσιασε...πολυ βαρετα τα κομματια. Απο φωνη, ενταξη καλη ειναι, αλλα δεν σε τραβαει. Και δεν ειναι οτι ακουω αλλο ειδος μουσικης. Αν ακουσω οτιδηποτε που εχει καλη μουσικη, η ειναι καλο γενικα θα το ακουσω.


    esta
    22.05.2008, 17:51

    Το "Over the hill" είναι πραγματικά υπέροχο!!!{#emotions_dlg.walkman}


    HitmanBM
    28.06.2008, 20:12

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ξετρελαθήκατε όλοι.

     

    Διάβασα κι εγώ κάπου "Μόνικα", είπα "ποια είναι αυτή" και βρήκα και κατέβασα το άλμπουμ της (Avatar). Να 'ναι καλά η Rapidshare!

     

    Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα.

     

    Και σίγουρα δεν τραγουδάει "με τη δύναμη φτασμένης ερμηνεύτριας", ούτε ξέρω αν τα τραγούδια της ήταν ΤΟΟΟΣΟ καλά που "όμοιά τους δεν είχαν ξανακουστεί στο χώρο".

     

    Για τη φωνή έχω να επισημάνω ότι ΔΕΝ μου αρέσει.  Σου δίνει την εντύπωση ότι μόλις ξύπνησε μετά από ολονύχτιο clubbing.

     

    Τα τραγούδια, εννοώντας τους στίχους, δεν είναι και άσχημα, αλλά όχι και τόσο συγκλονιστικά όσο λένε μερικοί ("είναι ένας διαρκής έρωτας, αυτό το δίσκο τον ακούω ξανά και ξανά" όπως έγραψε κάποιος σε άλλο φόρουμ).

     

    Σχετικά με το Over the Hill, κάτι μου θύμισε ο τίτλος από Martyn John... {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Τέλος, έχω να επισημάνω δυο πράγματα σχετικά με την ίδια:

     

    Α) Μιλάνε όλοι για έντεχνο τραγούδι, και η Μόνικα (Χριστοδούλου) μαζί φυσικά. Το αν ένα τραγούδι είναι έντεχνο ή όχι το κρίνει ο ακροατής, όχι ο καλλιτέχνης που το έγραψε. Αν τα τραγούδια της Μόνικα(ς;) είναι έντεχνα ή όχι θα το δείξει ο χρόνος. Δεν γράφεις ένα τραγούδι, ασχέτως του για τι πρόκειται, και καλό να είναι, και λες "έγρψα ΕΝΤΕΧΝΟ τραγούδι".

     

    Β) Από διάφορες συνεντεύξεις της που διάβασα, η κοπέλα είναι ολίγον τι ελαφρώς ψώνιο. Έχει την εντύπωση ότι θα φέρει τα πάνω κάτω.

     

    Αν κάτι δε μου αρέσει, αυτό είναι το υπερβολικό hype για κάποιον καινούργιο στο χώρο. Και αυτό γιατί όπου υπάρχει πολύ hype (για τους καινούργιους κυρίως), από πίσω συνήθως βρίσκονται οι δισκογραφικές που βρήκαν τρόπο να βγάλουν κάνα εκατομμύριο παραπάνω.

     

    Δε θα έκανα τα παραπάνω σχόλια αν ο σχετικός ενθουσιασμός δικαιολογούταν από το επίπεδο των τραγουδιών της Μόνικα(ς). Γιατί παρόμοια έχουμε ακούσει χιλιάδες.

     

    Συμπέρασμα: τα πάνω-κάτω στο χώρο μεν, τίποτα ουσιαστικά καινούργιο δε. Κατά την άποψή μου τουλάχιστον.

     

    Αιτιολογημένες αντίθετες απόψεις είναι ευπρόσδεκτες. Τα "Monika rulez" δε γίνονται δεκτά!


    BAGRATION
    28.06.2008, 22:05

    Αξιοπρεπής παρουσία και ποιοτική επίσης....

    Από εμπορικής απόψεως όμως πολύ λάιτ για τη εποχή.....Αυτά τα ακούγανε τη δεκατία του 70......

    Το αν είναι ψώνιο η όχι είναι δεν με πολυαπασχολεί, διότι αν είναι δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε και η τελευταία.......Εδώ κάτι άλλες τραγουδάνε κουτσά στραβά και τη έχουν έχουν δεί......

     


    PashalinaMakia
    28.06.2008, 22:20

    Ωραία φωνή αλλά δεν ενθουσιάστηκα.Σκοπός δεν είναι να φέρεις το παλιό στο τώρα αλλά να δημιουργήσεις κάτι καινούρια.Να βρεις έστω και μια χαραμάδα και να γλιστρήσεις και να κάνεις τελικά τη διαφορά.

    Κάτι διαφορετικό δεν ένιωσα.

    Την είχα ξαναδεί κάπου παλιότερα σε μια εκπομπή αλλά είμαι πολύ επιφυλακτική με τέτοιου είδους καλλιτέχνες.

    Ο πρώτος δίσκος είναι αλλιώς κι ο δεύτερος αλλιώτικος...

     


    kwstasagas
    28.06.2008, 23:13

    Το καινούριο ΔΙΦΩΝΟ, πάντως, δημοσιεύει συνέντευξη της ΜΟΝΙΚΑΣ και στη στήλη ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗ κάνει κριτική [πολύ θετική] για τον πρώτο δίσκο της. Σύμφωνα με το περιοδικό, η Μόνικα είναι σήμερα περίπου 23 ετών. Επίσης, το ίδιο το κορίτσι μάς λέει στη συνέντευξή του ότι την ενασχόλησή της με συναυλίες κλπ την ξεκίνησε από μαθήτρια του Γυμνασίου ακόμη, όταν ο αδελφός της, αρκετά μεγαλύτερος σε ηλικία και μέλος του Πατρινού συγκροτήματος SERPANTINE, την έπαιρνε μαζί του στις συναυλίες της μπάντας στις μουσικές σκηνές της Πάτρας για να παίζει λίγο κιθάρα και να κάνει φωνητικά. Με βάση αυτά που λέει στη συνέντευξή της ... το ξεκίνημά της μάλλον το έκανε - σε πολύ μικρή ηλικία - πριν εκπνεύσουν τα 90ς. Επομένως .... έχει κάποια βάση αυτό που λέει το βιογραφικό σημείωμα .....

     

    Από κει και πέρα, δεν έχω ακούσει μέχρις στιγμής τραγούδια αυτού του πολύ - πολύ νέου κοριτσιού κι έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη .....  

      


    astarth_18
    28.06.2008, 23:48

    Η αληθεια ειναι πως εψαχνα κομματια της!!! Και μολις ειδα οτι το music heaven ειναι πρωτο και σε αυτη την ενημερωση (μα τι τσακαλια ειστε!) ετρεξα να ακουσω στο myspace!!

    Το over the hills ειναι απλα κομματαρα... Τοσο συναισθημα σε ενα τοσο απλο κομματι που τελικα γινεται περιπλοκο και παλι απο την αρχη.... Το αγαπω!!!{#emotions_dlg.inlove}


    HitmanBM
    29.06.2008, 02:01

    Παράθεση:

    Το μέλος astarth_18 στις 28-06-2008 στις 23:48 έγραψε...

    Το over the hills ειναι απλα κομματαρα...

     

    Over the Hill λέγεται το κομμάτι. Μην το μπερδεύεις με το Run to the Hills {#emotions_dlg.biggrin}


    kwstasagas
    29.06.2008, 09:01

    .... ή με το Over The Hills And Far Away των Led Zeppelin {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}